Gemeente wil twee bruggen opknappen Tegenvallende opbrengst collecte voor dierenasiel Aandacht voor bij zondere' werklozen Statenfracties tegen subsidie afvalproject Brand aan Hogewoerd SchoHerenstrijd om basketbaltitels GAB wil uitbreiden Met werkgelegenheidsgeld provincie Stationsbuurt wendt zich tot raadsleden MAANDAG 23 DECEMBER 1985 LEIDEN Stichting: gevolg van negatieve publiciteit LEIDEN - De stichting Dierente huis voor Leiden en Omstreken (DLO) heeft bij de jaarlijkse collec te ongeveer twintig procent min der opbrengst ontvangen dan in voorgaande jaren. De stichting wijt dit, aldus een nieuwsbrief waarin een verslag van het afgelopen jaar staat, aan een tijdelijk verlies van publieke steun. Een en ander zou samenhangen met de negatieve publiciteit die de DLO het afgelo pen jaar heeft gehad naar aanlei ding van de ontslagkwestie van de dierenasielbeheerder aan de Bes jeslaan. Door die ontslagkwestie heeft de stichting anderzijds te maken met een aantal - incidentele - extra uit gaven. Zo moet aan de ontslagen asielbeheerder een vergoeding van 25.000 gulden worden uitgekeerd en hebben de rechtszaken van de stichting tegen de asielbeheerder en de Leidse afdeling van de Die renbescherming ook een flinke duit gekost. Tevens heeft de Leidse afdeling van de Dierenbescherming te ken nen gegeven niet langer als begun stiger voor de stichting DLO te wil len optreden. Dat scheelt de DLO nog eens ruim duizend gulden per jaar. Overigens wordt er in de nieuws brief de nadruk op gelegd dat voor de dekking van een groot deel van deze uitgaven geen middelen be hoeven te worden onttrokken aan de normale exploitatie en het on derhoud van de dierentehuizen. De DLO ziet de toekomst niet pessimistisch tegemoet, naar uit de nieuwsbrief blijkt. In januari be gint de nieuwe asielbeheerder aan de Besjeslaan. Op het terrein zal een tijdelijke woonvoorziening voor hem worden getroffen, omdat de ontslagen beheerder nog enkele maanden in de dienstwoning mag blijven wonen. Verder .zal volgend jaar worden gestreefd naar uitbreiding van het aantal regiogemeenten en afdelin gen van de dierenbeschermingen dat met de stichting DLO samen werkt. Eveneens krijgt de noodza kelijke uitbreiding van de quaran taineruimten voor katten in beide dierentehuizen van de stichting de grootste aandacht. De stichting DLO maakt in de nieuwsbrief ook gewag van de vele adhesiebetuigingen die zij ontving tijdens het conflict om het ontslag van de asielbeheerder. Tevens vindt zfj het verheugend dat de in tergemeentelijke adviescommissie onlangs voor het door de DLO ge voerde beleid unanieme waarde ring uitsprak. In die commissie zijn alle gemeenten vertegenwoor digd die de stichting met een jaar lijkse subsidie steunen. LEIDEN - Provinciale Statem hebben de subsidie voor het afval scheidingsproject REAL in de Tuinstadwijk geschrapt. Het REAL-project waarbij bewoners afval gescheiden kunnen aanbie den, stond voor 67.000 gulden op de lijst. Abusievelijk was in een deel van onze edities afgelopen vrijdag ge meld dat de staten de subsidie had den opgevoerd. Het omgekeerde is gebeurd. Tijdens de behandeling van de begroting diende het PvdA- statenlid Van der Vlist een motie in, waarmee hij het Real-project, tesamen met nog vijf andere voor stellen, van de lijst liet schrappen. De motie werd gesteund door de WD. Het CDA stemde tegen. J. Riemer van de directie reini ging in Leiden is zeer verbaasd. "Maar", voegt hij eraan toe, "we gaan door met het REAL-project. Het college van B en W zal nu zelf een potje moeten vinden". In september van dit jaar kon al worden geconstateerd dat het pro ject met een 'gat' in begroting van 32.000 gulden zat. De opbrengsten van de verschillende afvalstoffen, zoals glas, papier en metaal, brach ten minder geld op. Ook het aantal bewoners dat meedeed viel tegen. Toen had men echter nog de hoop dat het tweede jaar van het REAL- project wel in aanmerking zou ko men voor subsidie door de provin cie Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten waren daartoe bereid; de meerderheid van provinciale sta ten niet. LEIDEN Van twee monumenta le panden aan de Hogewoerd, die momenteel tot appartementen worden gebouwd, heeft vrijdag nacht de bovenste verdieping in brand gestaan. Omstreeks twee uur 's nachts werd gemeld dat er een uitslaande brand woedde in de panden, die tussen de Rijnstraat en de Plantage staan. De brandweer heeft het vuur geblust. De omvang van de schade is niet bekend. Ook de oorzaak van de brand is nog niet duidelijk. De politie sluit een mis drijf niet uit. Beleidsplan gewestelijk arbeidsbureau voor 1986: aan een aantal van 6000. Volgens adjunct-directeur A.N. de Braban der van het arbeidsbureau in Lei den, zal een gedeelte van die stij ging worden verwezenlijkt door het aantrekken van de economie. Daarnaast gaan de arbeidsbureaus 'de boer op' om vacatures binnen te halen en weer snel te vervullen. "Een snel bezette vacature is na tuurlijk een goede reclame voor ons", aldus De Brabander. Een ander belangrijk doel is het verbeteren van de dienstverlening aan werklozen die minder snel kans hebben op baan. Die zijn voor een groot deel aangewezen op de dienstverlening in de informatie centra van de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse. Ook willen de arbeidsbureaus, zoals gezegd, de doelgerichte scho ling aan werklozen verbeteren. Dit jaar is hiertoe in Leiden een cen trum voot administratieve vakop leiding voor volwassenen verwe zenlijkt. Deze opleiding draait vol gend jaar op volle sterkte. Het technisch centrum voor vakoplei ding kon dit jaar het aantal plaat sen uitbreiden. En een aantal zeer laag geschoolden kan volgend jaar mogelijk terecht bij het centrum voor beroepsoefening en beroepso riëntatie. Academici Het GAB hoopt volgend jaar weer de nodige aandacht te schenken aan werkzoekende academici. Ver der denkt het door middel van zo geheten bijzondere regionale pro jecten 75 tot 100 werklozen met be houd van uitkering aan werk te helpen. Ook hopen de arbeidsbureaus dat het bij hen ondergebrachte uit zendbureau Start volgend jaar zijn vruchten afwerpt. Er wordt gepro beerd het aantal plaatsingen door middel van dit uitzendbureau te verhogen tot 1500. Dat betekent een groei van 25 procent. LEIDEN - Het arbeidsbureau in Leiden hoopt volgend jaar zijn pand aan de Oosterkerkstraat te kunnen uitbreiden. Volgens ad junct-directeur A.N. de Brabander is het de bedoeling dat het pand met ongeveer een derde wordt ver groot. Of het plan doorgaat, is ove rigens niet zeker. Onder meer de Rijksgebouwendienst moet hier voor nog toestemming geven. Het Leidse arbeidsbureau kampt met een groot tekort aan ruimte. Om zijn personeel te kunnen on derbrengen, heeft het zelfs een 'de pendance' aan de Hogewoerd moe ten openen. Ook zijn het uitzend bureau Start en de medisch advi seur van het GAB elders onderge bracht. Plannen om een nieuw kantoor te bouwen, zijn niet verwe zenlijkt. Door nu aan het bestaan de pand aan de Oosterkerkstraat een vleugel te bouwen, kan alsnog al het personeel in één gebouw worden ondergebracht. Behalve met ruimtegebrek, kam pen de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse ook met een gebrek aan personeel. Door verschillende be zuinigingen hebben de twee bu reaus in totaal vijf volledige banen moeten inleveren. Volgens De Bra bander kunnen daardoor niet alle taken van het GAB even goed wor den uitgevoerd. Gehoopt wordt dat de automatisering die dit jaar zijn beslag krijgt, enige verlichting van de werkdruk met zich meebrengt. Len spelmoment uit de jongenswedstrijd tussen de Bonaventura en de Visser 't Hooft scholengemeenschap. (foto Fred Rohdr) Hoogleraar voor kankeronderzoek LEIDEN (ANP) - Het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding heeft aan de Rijksuni versiteit Leiden een bijzondere leerstoel ingesteld op het gebied van celveranderingen. Op 2 januari wordt de 43-jarige dr. G. R. Mohn in de functie van bijzonder hoogle raar benoemd. Mohn is verbonden aan het La boratorium voor Stralengentica en Chemische Mutagenese van de Leidse universiteit. Eerder deed hij wetenschappelijk werk in Duitsland en de Verenigde Staten. Van 1980 tot 1984 was hij boven dien lid van de Wetenschappelijk Raad voor de Kankerbestrijding. De nieuwe hoogleraar zal zich vooral toeleggen op de verdere ont wikkeling van nieuwe methoden voor het opsporen van kankerver wekkende stoffen. LEIDEN - "Een geslaagd toernooi met de sfeer van zwemwedstrij den", zegt organisator M. Kante been, over het zaterdag gehouden basketbalevenement voor brugklassers. "En die sfeer van de zwemwedstrijden, dat moet je we ten, die wordt altijd geroemd. Veel aanhang en erg veel enthousias- Voor de tiende, elfde, of twaalfde keer - Kantebeen weet het niet eens meer - heeft de gemeentelijke schoolsportcommissie dit nu geor ganiseerd voor de Leidse brugklas sers. Maar liefst 29 jongensteams' en 18 meisjesteams waren op om half negen present in de universi taire sporthal. Bij de meisjes behaalde de Louise de Cohgny-scholengemeenschap de eerste plaats, gevolgd door de Rem- brandt-scholengemeenschap en het Stedelijk Gymnasium. Ook bij de jongen stond het team van de Loui se de Coligny na een dag spelen op de eerste plaats. De tweede plaats werd in beslag genomen door het Bonaventura en de derde plaats ging naar de scholengemeenschap 'De Leidse'. Auto's botsen tweemaal tegen elkaar LEIDEN - Twee keer zijn dit weekeinde een 43- en een 23-jarige Leide- naar met hun respectievelijke automobielen tegen elkaar gereden. Eerst gebeurde dit vrijdagavond omstreeks negen uur op de kruising Rijnsbur- gersingel/Maredijk en even later nog een keer op het Stationsplein. De automobilisten zetten vervolgens beiden koers naar het politiebureau, waar zij elkaar voor de deur troffen en tot een klein handgemeen kwa men. Volgens de politie hadden beide automobilisten een slok op. Video gestolen LEIDEN - Vergeefs heeft een 44- jarige medewerker van het Bona- venturacollege geprobeerd de vi deorecorder van deze school te vrijwaren van diefstal tijdens de kerstvakantie. Vrijdagnacht werd het apparaat namelijk uit zijn wo ning in de Merenwyk ontvreemd. Veel auto's bij Holiday Inn opengebroken LEIDEN Minstens tien auto's zijn dit weekeinde opengebroken, waarbij in de meeste gevallen de geluidsapparatuur, met een totale geschatte waarde van 10.000 gul den, eruit werd gestolen. Volgens de politie was het parkeerterrein bij Holiday Irin in het merendeel van de gevallen het doelwit. Zondagnacht kreeg de politie een spoor naar de dader(s) in handen. Een Engelse gast van Holiday Inn wist het kenteken van een auto te noteren, waarin een onbekende de benen nam. Dit gebeurde toen de Engelsman poolshoogte ging ne men, nadat de ruit van zijn auto was vernield. LEIDEN - De gemeente Leiden wil de Neksluisbrug en de Haagse Schouwbrug verbete ren. Voor deze, en twaalf andere, projecten heeft zij een aanvraag ingediend bij het provinciaal werkgelegenheidsfonds. Het is overigens nog maar zeer de vraag of Leiden voor alle projecten ook inderdaad geld krijgt. Het aanpassen van de Neksluis brug over de Vliet is noodzakelijk omdat deze brug voor veel boten een te lage doorvaarthoogte heeft. De waterrecreatie wordt hierdoor belemmerd. De verbetering van de Haagse Schouwbrug is nodig omdat deze brug in een slechte staat verkeert. De brug maakt onderdeel uit van een belangrijke verbinding naar het industriegebied in de Stevens hof. Zonder de brug is een goede exploitatie van het industrieterrein niet mogelijk, aldus de gemeente. Andere werkgelegenheidspro jecten die de gemeente bij de pro vincie heeft aangemeld zijn onder meer de verbetering van de veilig heid van de fietsroutes naar de bin nenstad en de herinrichting van het Vrouwenkerkplein. Het veiliger maken van de fiets routes houdt verband met de actie 'Heggeschaar' die enige verontrus te vrouwen onlangs hebben uitge voerd. Omdat volgens hen de vei ligheid van met name enkele fiets paden in de Merenwijk te wensen overliet, hebben ze het groen langs die paden eigenhandig gesnoeid zodat deze nu beter zichtbaar zijn vanaf de openbare weg. De gemeente wil langs meer fietspaden een lagere beplanting aanbrengen. Bovendien zou de straatverlichting moeten worden verbeterd en in sommige gevallen zouden fietspaden zelfs kunnen worden verlegd. Overigens heeft de gemeente nog geen uitgewerkte plannen hiervoor. Met de herinrichting van het Vrouwenkerkplein hoopt de ge meente deze karakteristieke plek aantrekkelijker te maken voor bij voorbeeld toeristen en het winke lend publiek. Het Vrouwenkerk- plein heeft overigens al eens een flinke restauratie ondergaan. De winkeliers en de horeca-exploitan- ten in de omgeving zijn er echter nog steeds niet tevreden over. Met geld uit het werkgelegen heidsfonds hoopt de gemeente ook de omgeving van het Galgewater aantrekkelijker te maken voor be zoekers. Op deze plaats wordt mo len 'De Put' herbouwd. In verband daarmee denkt de gemeente ook aan de bouw van bijvoorbeeld een theehuis en aan enkele voorzienin gen om de haven daar makkelijker bereikbaar te maken. Op het wensenlijstje van de ge meente staan verder de verwezen lijking van een grote bewaakte fïet- senstaling in het centrum, de bouw van onder meer een kinderboerde- De Haagse Schouwbrug die in slechte staat verkeert en als een be langrijke verbinding naar de Ste venshof wordt beschouwd. (archieffoto) rij in het polderpark Cronesteijn, scholings- en werkervaringspro jecten in de plantsoenen- en hove nierssector - zoals de aanleg van een park op de plaats van de voor malige stadshulpwerf - en de ver betering van de bereikbaarheid van de perrons van het NS-station vanuit het Rijnsburgerviaduct. Verder hoopt de gemeente geld te krijgen voor de inrichting van de nationale natuurhistorische pre sentatie in het Pesthuis, de herin richting van het bedrijfsterrein aan de Zoeterwoudseweg en het op knappen van kleedkamers en tri bunes van verschillende sportac commodaties. Verder heeft Leiden de uitbreiding van het Academisch Bedrijvencentrum aangemeld bij het provinciaal werkgelegenheids fonds en het verwezenlijken van voorzieningen in verschillende club- en buurthuizen en bij de kin deropvang. LEIDEN/LISSE - Het gewestelijk arbeidsbureau in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek wil vol gend jaar, nog meer dan nu het ge val is, aandacht schenken aan bij zondere groepen werklozen. Daar mee worden werkzoekenden be doeld als langdurig werklozen, ge handicapten, vrouwen die op nieuw gaan werken en werklozen afkomstig uit culturele minderhe den. De arbeidsbureaus in Leiden en Lisse zijn in staat extra zorg te ge ven voor dergelijke werklozen doordat de economie aantrekt. Bo vendien zijn de mogelijkheden om mensen te scholen vergroot en hebben de arbeidsbureaus binnen 'het gewest Leiden hiervoor ook meer geld beschikbaar. Voor werk- gelegenheidsmaatregelen en scho ling kan volgend jaar in totaal 4,8 miljoen gulden worden uitgege ven. Overigens streven de arbeidsbu reaus in Leiden en Lisse er nog steeds naar de samenwerking te verbeteren met het bedrijfsleven. In de inmiddels verschenen be leidsnota van het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) voor 1986 staat dat veel werkgevers zich nog on voldoende bewust zijn van de fi nanciële hulp en ondersteuning die het GAB kan geven bij training van - nieuwe - werknemers bin nen een bedrijf. Vacatures De belangrijkste taak van het GAB blijft ook volgend jaar het snel en zo doelmatig mogelijk ver vullen van aangemelde vacatures. Het aantal bij het GAB aangemel de vacatures nam gedurende de eerste helft van dit jaar behoorlijk toe: bijna tweederde meer dan ge durende de eerste helft van 1984 zijn aangemeld. Overigens zijn be drijven niet verplicht om vacatures bij een arbeidsbureau te laten regi streren. Volgend jaar hoopt het GAB weer aanmerkelijk meer vacatures binnen te halen. Gedacht wordt Protest tegen betaald parkeren snel mogelijk willen doordrukken, "het liefst zonder inspraak". Zij doen een beroep op de raadsleden er voor te zorgen "dat de democra tie in Leiden geen geweld wordt aangedaan!" Verder herhalen de bewoners nog eens hun bezwaren. Zij vinden dat de buurt met het plan van de gemeente is overval len; er is te weinig informatie en overleg geweest. Verder menen zij dat de gemeente het parkeerpro bleem zelf oproept door het Schut tersveld te laten volbouwen zonder voor voldoende parkeergelegen heid te zorgen. De parkeervergunning die bewo ners zouden kunnen krijgen, voor 45 gulden per kwartaal, is volgens het bewonersoverleg veel te be perkt. Voor dat bedrag zouden ze slechts op één parkeerterrein mo gen staan terwijl bewoners van een deel van de binnenstad voor dat zelfde geld overal bij parkeerme- ters binnen de singels kunnen par keren. Het college van B en W heeft af gelopen vrijdag nog geen besluit genomen over het betaald parke ren aan de Morssingel en op het Schuttersveld. Wel laat wethouder Peters desgevraagd weten voorals nog vast te willen houden aan het plan voor betaald parkeren. LEIDEN - Het 'bewonersoverleg Stationsbuurt' heeft zich tot de le den van de gemeenteraad gewend om te bereiken dat het college van B en W afziet van zijn voornemen een systeem van betaald parkeren in te voeren op het terrein tussen het Stationsplein en de Morssingel en op het Schuttersveld. Op een informatie-avond van de gemeente, vorige week woensdag, bleek al dat een groot deel van de omwonenden zich fel verzet tegen dit voornemen. De suggestie werd zelfs geopperd de auto's dan maar massaal voor de deur van verkeers wethouder Peters te zetten. De maatregel die het college voor ogen staat is bedoeld om een einde te maken aan het langparke- ren op de twee terreinen, waar de auto gratis kan worden geplaatst. Iets waar onder anderen treinreizi gers veelvuldig gebruik van maken en uiteraard ook de bewoners uit de omgeving. Doot het plaatsen van een slagboom wil het college automobilisten verplichten voor het parkeren te betalen. Bewoners zouden via een speciale vergun ning, tegen betaling, het recht op een parkeerplaats kunnen krijgen. In de brief aan de gemeenteraad spreken de bewoners de vrees uit dat B en W het betaald parkeren zo DEN - Prof.dr.ir.A. Rörsch, voorzitter van de 3 Oktober-vereniging (rechts), en A. de Jong, voorzitter van de evenementencommissie van die vereniging, hebben in het Van der Werf-park bollen geplant. In het voor jaar moeten daar rood-witte bloemen, in de Leidse kleuren dus, boven de grond komen, üe bollen zijn geschonken door de Koninklijke Vereniging voor Volks vermaken in Groningen. (foto Holvast) 37 VESTIGINGEN DINSDAG 24 DEC. dog vóór Kersr IN NEDERLAND! ^GEOPEND TOT 16.00 UUR ADRESSEN: DINSDAG 31 DEC. 'Oudejaarsdag' ZIE GOUDEN GIDS GEOPEND TOT 13.00 UUR

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3