'Helpers' moeten sportclubs nog beter draaiende houden Akkoord over regeling werknemers dierenpark Als ze taken van gemeenten willen overnemen Overval dank zij snelle reactie verijdeld Jongetje (5) geschept Leidenaar overleden na ongeluk REGIO LEIDEN MAANDAG 23 DECEMBER 1985 Beheer en onderhoud van veel sportaccom modaties zijn de laatste jaren onder zware druk komen te staan. Gemeenten hebben niet meer voldoende geld om alle sportvoorzie- ningen in stand te houden. Dat is een gevolg van het feit dat de rijksoverheid in de loop der jaren de geldkraan voor gemeenten een flink stuk heeft dichtgedraaid. Dat leidt ertoe dat in een aantal plaatsen sportaccommoda ties zijn of worden gesloten. Als een donderslag bij heldere hemel deed zo'n beetje gelijk met het teruglopen van de financiële mogelijkheden de privatisering haar intrede. Simpel gezegd houdt dat begrip in: de gemeente stoot taken af in de veronder stelling dat verenigingen en instanties die zelf goedkoper kunnen verrichten door bij voorbeeld vrijwilligers in te zetten. Een deel van de besparing wordt als een soort schade vergoeding betaald aan de verenigingen. Op die manier profiteren beide van privatise ring. Veel instanties die zich met sport bezighou den, hebben zich over privatisering gebogen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, De Nederlandse Sportfederatie en pas nog het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur hebben er een nota aan gewijd. Al le komen tot de slotsom dat privatisering niet kan worden opgedrongen. Het moet een geleidelijk, goed voorbereid proces zijn dat door alle betrokkenen ten volle wordt ge steund, anders gaat het geheid mis. Boven dien is de privatisering bij de ene tak van sport gemakkelijker dan bij de andere. Maar juist de laatste tijd is het doel van privatisering vaak niet anders dan het door voeren van flinke bezuinigingen door ge meenten op de uitgaven ten behoeve van sport. Verenigingen zijn soms gewoon voor het blok gezet. Die verplichte privatisering loopt het risico uiteindelijk spaak te lopen. Veel ervaring op gebied van privatisering is er nog niet. Het ministerie van wvc houdt in haar nota een pleidooi voor het opzetten van experimentele projecten in plaatsen van verschillende grootte om ervaring op dat ge bied te op te doen. In de nota wordt een draai boek geboden over hoe de privatisering tot stand zou kunnen komen. M. Th. van de Wouw plaatst in bijgaand verhaal wat kanttekeningen bij het hele pro VOORHOUT - Het succes van privatisering hangt in belangrijke mate af van het beschikbaar zijn van vrijwilligers bij sportver enigingen. Veel clubs kampen nu al met een ge brek aan actieve mede werkers en kunnen de zaak slechts met veel moeite draaiende houden. Als een vereniging in het kader van de privatisering een aantal taken van de gemeente wil overnemen, is de steun van een groot aantal gemotiveerde hel pers onontbeerlijk voor het slagen van de actie. door Henk van der Post "Gelukkig wordt het sportleven gesteund door een paar honderd duizend steunpilaren die veel uren in het verenigingswerk ste ken", stelt M. Th. van de Wouw vast. Het gaat om mensen die sport en spel niet alleen consu meren, maar ervoor zorgdragen dat anderen dat wel kunnen doen. "Bij sportverenigingen gaat het niet om helpers die dat er in hun vrije tijd even bij doen. Meestal betreft het personen die om wat voor reden dan ook zon der werk zijn. Het aantal helpende handen is bij de meeste clubs te gering of net op maat. Voor privatisering van ta ken zijn mensen nodig die ruim in hun tijd zitten; niet om een paar vrije uurtjes in de avond". Toch betekent een en ander naar inzicht van Van de Wouw zeker niet dat verenigingen zon der veel medewerkers niet voor het proces van privatisering in aanmerking komen. "Het is bij voorbeeld mogelijk dat zo'n ver eniging een goedkoop bedrijfje inschakelt voor verschillende ac tiviteiten waarvoor de gemeente meer moet betalen. Een klein loonbedrijf kan bepaalde werk zaamheden vaak tegen een lage re prijs verrichten dan een ge meente. Zo'n onderdeel - het on derhoud van velden bijvoor beeld - zou dan kunnen worden geprivatiseerd". Niet alleen op sportgebied heeft dat 'fenomeen' zijn intrede gedaan, ook gemeenten gaan er vaak toe over werk af te stoten. Om dicht bij huis te blijven: Voorhout laat het onderhoud aan het groen in de nieuwe wijk Oos thout verrichten door werkvoor zieningsschap 'Het Spectrum' omdat die goedkoper werkt dan de gemeentelijke plantsoenen dienst. Van de Wouw waarschuwt er voor dat niet in den blinde taken moeten worden afgestoten. In sportaccommodaties zijn vaak miljoenen guldens gestoken door de gemeenschap: "Gemeen- tebesturën moeten wel de garan tie zien te krijgen dat bij het af stoten van taken ze door anderen tot in lengte van jaren goed kun nen worden voortgezet. Het heeft geen zin dat een club het beheer van een dure sportzaal onder haar hoede neemt als de zaak financieel na een paar jaar toch spaak loopt. Want dan wordt er toch weer bij de ge meente aangeklopt met het ver zoek de tekorten te dekken. Daar schieten we natuurlijk niets mee op". Een ander voorbeeld: "Een vereniging die naar eigen inzicht door de gemeenschap betaalde velden en accommodatie be heert, kan na verloop van tijd een duurdere trainer aantrekken om de prestaties van de club wat op te vijzelen. Maar dat extra geld moet op tafel worden gelegd ten koste van iets anders, bijvoor- veeld van onderhoud, en ook daardoor kunnen financiële pro blemen ontstaan". Hoe je het ook wendt of keert, de gemeente zal naar inzicht van Van de Wouw bij privatisering bijna altijd enige bemoeienis met de vereniging houden indien het om gemeenschapsgeld gaat dat in de grote accommodaties is geïnvesteerd. "Met sport is altijd wel op de een of andere manier overheidsgeld gemoeid. Het is dan ook logisch dat de politiek op gezette tijden rekening en verantwoording wil zien voor de bedragen die door de burgers bij een zijn gebracht. Er zal altijd een koppeling met de gemeente blijven, een controle van de cij fers". Gemeente Sport is vrijwel een exclusieve gemeentelijke aangelegenheid. Voor de oorlog was sport over te algemeen in handen van particu M. Th. van de Wouw: „Laatste woord o niet gezegd". lieren. In de loop van de jaren vijftig werden steeds meer taken overgenomen door gemeenten, een en ander was ook een gevolg van de toegenomen vrije tijd. Sport, is een van de weinige za ken waarmee de rijksoverheid geen directe bemoeienis heeft. Dat is niet zo vreemd, want de gemeente kan precies de plaatse lijke behoeften vaststellen. Van daar dat bij privatisering ge meenteraden een flinke vinger in de pap hebben. De politiek - in bijna alle geval len gaat het dus om de gemeente raad - bepaalt sowieso of er tot privatisering wordt overgegaan. "Het is natuurlijk niet uitgeslo ten dat een gemeenteraad aan zo'n proces niet of nauwelijks wil meewerken omdat hij het sport gebeuren te belangrijk vindt om delen daarvan af te stoten naar verenigingen of bedrijfsleven. Per slot van rekening zijn er zeer veel mensen bij betrokken en kan de raad bij een foute beslis sing bij verkiezingen weieens de pin op zijn neus krijgen. Waar het mijns inziens om gaat is dat zowel politiek als verenigingsle ven inzien dat het voordeel kan hebben om aan privatisering mee te werken; dat beide daar aan iets kunnen verdienen met de zekerheid dat een ander niet ten koste gaat van de kwaliteit en het voortbestaan van de vereni ging". "Het heeft weinig zin om je .voor of tegen privatisering uit te spreken. Het verschilt per geval; geen enkele zaak is hetzelfde. Het lukt alleen als beide partijen het een goede zaak vinden, als van tv/ee kanten de bereidheid aanwezig is het proces tot een goede einde te brengen, zonder dat er sprake is van enige dwang. Ik geef toe dat privatisering in een kwaad daglicht is komen te staan. Het lijkt er een beetje op dat nu de overheden krapper bij kas zitten het als een nieuwe 'op lossing' wordt gepresenteerd om gemeentebesturen uit de rode cijfers te houden. Dat is natuur lijk een verdachte hoek". Tevreden "Maar van dwang kan bü pri vatisering geen sprake zijn, want dan loopt het geheid fout. Dan blijft uiteindelijk de gemeente zelf met de brokken zitten en be staat het risico dat grote bedra gen aan gemeenschapsgeld wor den verkwist. Het proces moet ten volle door de vereniging wor den gesteund en er moet vol doende mankracht voorradig zijn. Lang niet altijd kun je je daarvan vergewissen, het is soms een kwestie van aanvoelen en van veel vertrouwen. Daarbij, moet je je ook afvragen of het en thousiasme van vandaag er mor gen ook nog is". Van de Wouw is redelijk tevre den over de notitie die het minis terie van welzijn, volksgezond heid en cultuur het leven heeft doen zien over privatisering. "In zijn algemeenheid staat er niets nieuws in, maar er worden alge mene richtlijnen geboden, een weg om tot privatisering te ko ces van privatisering en de voorwaarden waaraan verenigingen moeten voldoen. Hij is op de eerste plaats burgemeester van Voor hout, maar bekleedt functies bij tal van orga nisaties die zich met sport bezighouden: voorzitter van de landelijke contactraad sport, een zelfstandig organisatie waarbij driekwart van de gemeenten zijn aangeslo ten; lid van de commissie sport en recreatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten; lid van het Permanent Overheden Over leg Sport (POOS), waarin rijk, provincie en gemeenten samenwerken; lid van het Natio naal Sportoverleg en lid van de werkcommis- sie sport en lichamelijke vorming van de Stichting Nationale Sporttotalisator en als zodanig betrokken bij de besteding van de gelden van die instantie. men. Het is een schema dat een ieder kan gebruiken die die weg wil inslaan". Veel houvast heb ben verenigingen nog niet. Er is nog weinig ervaring met privati sering, alhoewel hier en daar be paalde projecten tot een goed einde zijn gebracht. Maar rr^r experimenten zijn ook naai- zicht van Van de Wouw nooiu. kelijk. Sport is een makkelijk te ver-, kopen artikel, stelt hij vast. Wel ke tak van sport je ook bedenkt, er zijn altijd tienduizenden men sen die het beoefenen. Voor een aantal sporten geldt dat de over heid er nauwelijks aan te pas komt, bijvoorbeeld tennis, golf en paardesport. De ene sport is eenvoudiger te privatiseren dan de andere, maar voor vrijwel alle takken geldt dat er onderdelen zijn die door de gemeente naar het bedrijfsleven of naar de ver eniging kunnen worden afgesto ten. Zwembaden Dat geldt zelfs voor zwemba den die de meeste gemeenten - Rotterdam besloot onlangs nog drie overdekte baden te sluiten - als een molensteen om hun nek hangen. Zelfs kleine dorpen moeten soms een half tot een miljoen gulden, zelfs meer, toe leggen op de exploitatie ervan. "Een zwemvereniging die inten sief gebruik maakt van een bad kan soms het toezichthoudend personeel vervangen. Dat bete kent een fikse besparing voor de gemeente, die daar tegenover een geringe vergoeding betaalt aan de zwemvereniging die daar door ruimer in de financiële mid delen komt te zitten". Bij veel gemeenten is de be reidheid groot om aan privatise ring mee te werken. Dat kan de lasten aanzienlijk verlichten. Aan de andere kant worden die zelfde gemeenten weer gecon fronteerd met extra uitgaven voor sport. "Er zijn nu zoveel tennis- en schaatshallen dat de markt is verzadigd. Als de ex ploitatie spaakt loopt, klopt het particulier initiatief vervolgens - zie de Menkenhal in Leiden - aan bij het gemeentebestuur om ex tra centen. Het is dan niet ge makkelijk om een botweg neen te laten klinken omdat er, on danks de moeilijke exploitatie, toch veel mensen zijn die er veel plezier in hebben. Die zet je niet een, twee, drie zomaar op straat". Van de Wouw is er de man niet naar die vindt dat maar achteloos met dergelijke verzoeken moet worden omgesprongen. "Er moet zoveel mogelijk aan het particulier initiatief worden overgelaten. Maar lukt het niet, dan moet de gemeentelijke over heid als het even kan - niet ten koste van alles - bijspringen. Dat is een zaak van de politiek". MAANDAG Leiden Vredeskerk - Van Vollenhovenkade, Kerstsamenzang, 20 uur. Schouwburg - Seth Gaaikema met 'He Orakel', 20.15 en 22 uur. Microtheater Imperium - 'Redlaw', kerstvertelling van Charles Dickens, 20.30 uur. K&O-gebouw - kaarsen maken en ver sieren, 19.45 uur. Voorschoten Sporthal De Vliehorst - kerstconcert 'Exultate Deo' en het 'Rijnland Christelijk Mannenkoor', 20 uur, zaal open om 19.30 uur. DINSDAG Leiden Rijksmuseum Voor Volkenkunde Steenstraat, film over Japan, 11 uur vanaf 14 uur gamelan spelen. Microtheater Imperium - 'Redlaw' kerstvertelling van Dickens, 20.30 uur. Zoeterwoude Buurthuis De Weipoort - kaartmiddag 13.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst var. de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen tot ma 8 uur door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg tel. 155482 ZOETERWOUDE - Dank zij de snelle reactie van een van de vrou welijke personeelsleden is een overval op een geldcassette van het Zoeterwoudse bedrijf De Lijnbaan vrijdagavond verijdeld. Na de koopavond bij de groot handel aan de Industrieweg stapte het bewuste personeelslid de auto in en reed ze naar de zijkant. Daar zag ze een man gehurkt zitten. Een andere, met bivakmuts getooid fi guur kwam op dat moment de bos jes uit zetten. Beiden stormden op haar af en begonnen op de auto te bonzen. Onmiddellijk zette de vrouw de wagen in de achteruit en reed pijlsnel naar de voorkant van het gebouw. Luid toeterend en daardoor andere personeelsleden waarschuwend reed ze weg, rich ting een telefooncel, waar ze de po litie belde. De overvallers moeten kennelijk hebben gedacht dat zij de cassette met de opbrengst uit de zaak in haar auto had. Dat had ze dus niet: het bedrijf kiest steeds een ander personeelslid én een andere wijze van vervoeren. De geldcassette lag op dat moment nog in het gebouw. Dat 'trucje' scheelt de groothan del een hoop geld. Er zat ruim 100.000 gulden in de cassette. Van de 'mislukte' overvallers heeft de politie nog geen spoor kunnen vinden. Er is een vrij vaag signalement: er zijn er twee gesig naleerd, maar er kunnen er meer zijn geweest. De twee die zijn ge zien hebben een normaal postuur. Hoe hun gezicht er uit ziet was van wege de bivakmutsen niet te zien. Er heeft zich inmiddels een getuige gemeld die zag dat de overvallers in een Japanse auto rijden. LEIDERDORP - Een vijfjarig jon getje uit Dronten is zatermiddag op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg geschept door een au to die werd bestuurd door een 36- jarige Leidenaar. Het jongetje moest "met onbekend letsel", al dus de politie, naar het AZL wor den overgebracht, maar zou het naar verluid goed maken. De aanrijding was een gevolg van het onverwacht oversteken van de Drontenaar. De politie wil het fijne van de zaak weten en roept getuigen op zich bj haar te melden: tel. 411421. VW Warmond krijgt gestalte WARMOND Het voorlopige be stuur van de Warmondse WV in wording is rond. Voorzitter is J.P. de Winter, secretaris L.C.M. Beunk, penningmeester H. Lan- genberg en vice-voorzitter J.W.M. de Neef. H. Tromp, gemeente-amb tenaar en degene die zich als de VW een feit is grondlegger mag noemen, fungeert als bestuurslid. Allen zijn particulieren die geen bedrijf in Warmond hebben. Tromp meldt dat tot het voor gaande is overeengekomen na de tweede bijeenkomst, gisteravond, van het comité dat poogt het ter ziele gegane VW nieuw leven in te blazen. In een in januari te houden ledenvergadering zal worden be slist of het voorlopige bestuur het definitieve bestuur mag blijven. In het bestuur kunnen ook afgevaar digden uit de verschillende disci plines van het Warmondse onder nemerssfeer - horeca, winkeliers, jachthavens en campings - zitting krijgen. Tromp zelf heeft al op voorhand gezegd noch voorzitter noch secretaris te willen zijn. Hij zegt daarvoor geen tijd te hebben, gezien zijn 'gewone' werk en het werk dat de stichting zeilvaart, ver antwoordelijk voor het Warmond se gedeelte van de bekende Stron trace, met zich meebrengt. LEIDERDORP - Een 21-jarige Lei denaar is zaterdag overleden aan de verwondingen die hij de dag er voor had opgelopen bij een ver keersongeluk op de Leiderdorpse Persant Snoepweg, nabij de krui sing met de Simon Smitweg. De jongeman stak daar rond drie uur met zijn bromfiets plotsklaps de weg over. Een 34-jarige inwoner automobilist uit Hoogmade kon hem niet meer ontwijken. De jon geman werd naar het AZL overge bracht. KATWIJK/LEIDEN - In de Katwijkse bar-discotheek Maribal strij den nog vier deelnemers om de titel 'wereldkampioen kinderstoelzit- ten'. Een opmerkelijke wedstrijd, die vrijdagavond is begonnen. Meer dan 100 uur moeten kandidaten, die wonderlijk uitgedost zijn, in hun ongemakkelijke zetels blijven zitten om in aanmerking te komen voor een plaats in het Guinness Book of Records. Het record wordt morgen nacht om 01 uur gebroken. Twee van de zes deelnemers zullen daar in elk geval niet meer bij zijn. Ze hebben de strijd dit weekeinde gestaakt. Als eerste viel zaterdag middag rond vijf uur Michiel Tegelaar (op de foto tweede van rechts) uit. De onfortuinlijke Katwijker zakte door zijn stoel en moest noodge dwongen - de kinderstoel had hij immers verlaten - opgeven. Afgelopen nacht rond half twee staakte Alex Wijnands uit Noordwijk (derde van links) de strijd. Hij kreeg kramp in zijn voet en stond van zijn stoel op. Totaal uitgeput en in de war moest hij van de begelei dende EHBO'ers zijn bed opzoeken. Rest dus nog vier deelnemers. Uat zijn ae enige vrouw in het gezel schap, Neel Bonnet uit Leiden (helemaal rechtsj, S. Schenkel uit Hille- gom, Katwijker Peter Jonker en Jan van Duy venbode uit Lisse. (foto Dick Hogewoning) WASSENAAR - De Voe dingsbond FNV heeft over eenstemming bereikt met de familie Louwman over een afvloeiingsregeling voor de 25 personeelsleden van Dierenpark Wassenaar. Louwman, die vorige maand opnieuw eigenaar werd van het park, vult na het verstrijken van de op zegtermijn het salaris nog enkele maanden aan tot honderd procent. De vaste personeelsleden die het eerst moeten vertrekken, begin fe bruari, krijgen twee maanden aan vulling. Anderen, die wat langer in dienst zijn geweest, moeten offi cieel in maart weg en krijgen ver volgens nog vier maanden hon derd procent van hun oude loon. Overigens bestaat voor deze vas te krachten de mogelijkheid om na het ontslag via een uitzendbureau in de tuin te blijven werken. Dat zou nodig zijn om niet verkochte dieren te blijven verzorgen. W. Meere (FNV) vindt het akkoord volstrekt onvoldoende. "Het is een minimumregeling, maar wel het hoogst haalbare". Alternatieven waren: niets of een faillissement, met een opzegtermijn van zes we ken. Over een sociale regeling met een aanvulling gedurende zes maanden, viel dit keer niet te pra ten. Meere: "Het was zelfs zo dat Louwman zei: als je dit jaar niks doet, krijg je helemaal niks", klaagt de Voedingsbondbons, die daarnaast zijn schande uitspreekt over de behandeling van drie per soneelsleden. Twee van hen kregen vanaf '80 een te lage reisvergoeding, waar door ze in totaal 3000 gulden mis liepen. De derde had een beter be taalde collega vervangen, zonder geren. "Het is een goede regeling het salaris te ontvangen waarop hij en Meere was er erg content mee. volgens de CAO recht had, aldus Anders hadden we een faillisse- de FNV-woordvoerder. De drie ment gehad. Dus, waar heeft hij zijn inmiddels naar de rechter ge- het nu dan opeens over?" En: "De stapt. rechtszaak staat helemaal buiten Directeur Van Dooyeweert heeft het akkoord en moet er niet bij geen zin om op een en ander te rea- worden gehaald". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met (behalve Sleuteltjes) ma.-vnj van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juflermans-Duyverman. tel. 071-893256. A Kluppel, tel 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink, tel. 079-412440 C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd f 67,45 per post (binnenland) 92.55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) ƒ357,20 losse nummers 1.10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien éón maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wo'rtt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwi|k (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef. A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./BuitenUEcon.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2