5DT 'Ik moest gewoon hangen' Patrick Arcs niet te volgen Libero De Kleine vergeet defensie Van Venetiën over zijn 'kruisiging' als voorzitter Toch nog een technische coördinator volleybalbond Rijnland op bezoek bij Teylingen Merenwiek stevent op de titel af Hagenaar troeft Leidse atleten af in Zoeterwoude r, i^«. »PORT NK driebanden WAALWIJK (ANP) - De Neder landse titelstrijd driebanden in Waalwijk heeft het merkwaardig ste verloop sinds jaren, zoniet in de historie, gekend. In de finale ston den Jan Arnouts, kadrist van origi ne, en voetbalinternational Arno de Kleine, geselecteerd voor de trip van het KNVB-amateurelftal naar China, tegenover elkaar. De eerste, met veel meer ervaring op het groene laken, won overtui gend. De Kleine, wiens club Geldrop zonder zijn laatste man tegelijker tijd de eerste plaats in de hoofd klasse C verspeelde aan TOP, mocht zich de kampioen van de na- beurt noemen. Hij schakelde favo riet Van der Smissen uit door met een unieke serie van tien gelijk te maken en in de barrage het gestaal de moreel ten volle te benutten. Aad Gieskens, twintig jaar ouder, onderging in een slijtageslag ver volgens hetzelfde lot. Hij moest zich uiteindelijk tevreden stellen met de ook al niet verwachte, bron zen medaille ten koste van Ron Schumann. Het was de merkwaardige ont knoping van een kampioenschap, dat geen seconde werd geken merkt door voorspelbaarheid. Liefst twintig spelers traden aan in Waalwijk. Door een goedmoedige bui van de biljartbond werd iedere hoofdklasser toegelaten, die een moyenne van 0,950 aan kon tonen. De kapsels van de organisatoren kregen steeds grijzere tinten toen het aantal aanmeldingen gestaag groeide en even dreigde pas bij 24 op te houden. Zover kwam het niet, al moest wel ijllings worden omgezien naar een andere accommodatie, waar plaats was voor vier biljarttafels. Een vreemde titelstrijd ^ook, om dat het gros van de kandidaten niet naar Waalwijk was getogen met veel hoop op een langdurig verblijf anders dan als toeschouwer. In de woonplaats van titelverdediger Ri- ni van Bracht - hij kon door voor de achtste keer nationaal driebanen- kampioen te worden recordhouder Herman Popeyus achterhalen - rol den de ballen als bij een lottotrek king. Van Bracht kon voor het thuis front, dat nauwelijks tot steun was, niet imponeren. Hij kwam, vech tend tegen zichzelf en de veronder stelde geheime krachten van bui tenaf, in de poule maar één keer tot winst. Een gelijkspel tegen de even oplevende Hagenaar Nieuwenburg hield Van Bracht ondanks een al gemeen gemiddelde van 1,000 bui ten de kwartfinales. In de kwartfinale tegen De Klei ne, die als voetballer beter verde digt dan als biljarter, ging Van der Smissen opgelucht zitten na zijn vijftigste carambole in de weten schap dat zelfs Ceulemans of Ko- bayashi niet zo maar even tien pun ten aan de nabeurt overhoudt. De onbevangen stotende De Kleine had echter lak aan geldende me ningen van de kenners. Arnouts vond zich zaterdagnacht terug in de halve eindstrijd naast onvermoede grootheden als De Kleine, Schumann en Gieskens. Al moeten die nog zien aan te tonen, dat hun prestaties van blijvende waarde zijn. Schumann en Gieskens, zes jaar geleden op zijn veertigste pas be gonnen met driebanden na een hartoperatie, gingen in de voorlaat ste ronde, die om onduidelijke re denen nog op dezelfde dag als de laatste poulewedstrijden diende te worden afgewerkt. letterlijk knock-out. Hun respectievelijke tegenstanders Arnouts en De Klei ne waren aanmerkelijk fitter Finale Dat Arnouts in de finale won, was gezien zijn standvastigheid in Waalwijk en de voorkennis op na tionaal en internationaal niveau ei genlijk wel voorspelbaar. Al durf-, den maar weinigen, wijzer gewor den door het verloop van het toer nooi, dat ook hardop te zeggen. De zelfverzekerde Arnouts, ook nog maar 27, nam al in de beginfase een ruime voorsprong en waakte er voor iets maakbaars te laten liggen. Van verslapping was geen moment sprake. De Kleine, het gehele toernooi de ijskoude tegenhanger van zijn ijs berende vader Henk, rouwde zo waar nog even om het verlies. „Stom gespeeld. Ik gaf Jan alle kans snel weg te lopen. Hij profi teerde daar optimaal van. Als ik de eerste twintig beurten ook zoveel pasklare oplossingen had aange troffen op tafel, had ik ook kunnen winnen". De vrije verdediger van Geldrop gaf daarmee helder aan waar het nog aan schort. Misschien dat de komende voetbalwedstrij den in China bij hem het idee kun nen versterken wat voor nut het dichten van de gaten in een lekke defensie heeft. Mocht de Helmon der met Arnouts worden uitgezon den naar het Europees kampioen schap in Luxemburg, waar Ceule mans, Blomdahl en Bitalis klaar staan als mogelijke opponenten, is een solide verdediging een vereis te. Anders is voor De Kleine, die aan tafel intuitief te werk gaat, een figurantenrolletje weggelegd LEIDEN - Een dag na wat hij zijn "kruisiging" noemt, wil Ca rel van Vene tiën best een af spraak maken voor een interview. "Maar", zo laat hij er onmiddellijk op volgen, "ik heb geen behoefte aan natrap pen. want in al die jaren heb ik in de at- letieksport geen vij anden gemaakt. Ei genlijk alleen maar vrienden". Maar juist daarom kwam de klap die Van Venetiën don derdagnacht tijdens de buitengewone le denvergadering van de Atletiek Vrien denkring Holland velde zo vreselijk hard aan. "Tweeën veertig jaar lid, ne genendertig jaar be zig geweest in aller lei commissies en be stuurlijkefuncties en dan is het in één klap afgelopen uit. Het is niet niks, toch ben ik er niet gedesillusio neerd door geraakt. Hier thuis hebben ze het er moeilijker mee. Zelf kan ik er eigen lijk best om lachen. Waarom niet, het is toch geen zaak van levensbelang"? Carel van Vene tiën houdt zich groot. In alles is het hem aan te zien dat zijn gedwongen afscheid als voorzitter van AV Holland hem wel degelijk zeer zwaar valt. "Die mallotige vergadering van donderdag ontaard de in een persoonlij ke aanval op mij. Ik ben in de beklaag denbank gezet. Ik moest hangen" laat hij zich halverwege het gesprek ontval len. Op zijn dertiende werd Carel van Venetiën lid van het toen pas acht jaar oude Holland. Drie jaar later nam hij zitting in de jeugdcommissie ("omdat ik ken nelijk nog wat meer kon dan hard lopen") en weer drie jaar later belandde hij in het bestuur. Daarin vervulde hij achtereen volgens de functies van mate riaalcommissaris, secretaris en vice-voorzitter. Acht jaar geleden kreeg hij de voorzittershamer in handen gedrukt toen de toenma lige voorzitter Bram van der Meij naar Amerika vertrok. "Ik was niet op die functie uit", verzekert Van Venetiën. "Op geen enkele functie. Ik heb altijd gezegd: 'Ik wil het best doen, maar als jullie iemand anders hebben, vind ik het ook best. Ik hoefde namelijk niet zo nodig. Het meeste plezier beleefde ik aan mijn werk als lid van de wedstrijd-organisatiecommissie. Het organiseren van wedstrij den, dat is mijn hobby". Een intensieve hobby die Van Venetiën, in het dagelijks leven werkzaam op het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Zoetermeer, combineerde met het voorzitterschap. "Dat werd alle maal een beetje teveel van het goede", geeft Van Venetién zelj de oorzaak van de kritiek op zijn persoon aan. "Ik speelde dan ook met de gedachte om mij volgend jaar maart, op de jaarvergade ring als voorzitter terug te trek ken". Aanvaringen Dat gebeurde dus drie maan den eerder, nog net in het jaar waarin Holland uitbundig het vijftigjarige jubileum vierde. Bo vendien gebeurde het onder dwang van de rest van het Hol land-bestuur dat donderdag avond de buitengewone leden vergadering opbiechtte dat er met de voorzitter diepgaande en De buitenspel gezette voorzit i de Atletiek Vriendenkring Holland: "Zelf kan ik er eigenlijk best niet te overbruggen meningsver schillen waren ontstaan. Volgens Van Venetiën was dat zwaar overdreven. "Er zijn deze zomer inderdaad twee aanvaringen ge weest, één met de jubileumcom missie en één met een bestuurslid. Jan Wieffering. Maar dat die tot een niet te lijmen breuk zouden leiden, had ik nooit verwacht". Over die twee interne botsin gen zegt Van Venetiën: "Drie be stuursleden, van wie ik er dus één was, hadden het gewaagd om kritiek te leveren op de jubileum commissie. In een gezonde club moet dat toch kunnen? Maar ik kreeg het breed uitgemeten op mijn brood en gelijk in krachtige bewoordingen te horen dat mijn bestuursbeleid nergens naar leek. Dat kwam natuurlijk hard aan, dat moet ik eerlijk toegeven Met Wieffering raakte Van Ve netiën in de clinch over het aan stellen van speaker Gijs Hoope voor de competitiefinale die Hol land in september in de Leidse Hout zou organiseren. Van Vene tiën: "De wedstrijdorganisatie- commissie had Hoope voorgedra gen, maar in zijn functie als se cretaris van de districts jury com missie heeft Wieffering die voor dracht toen ongedaan gemaakt. Ik vind dat zoiets niet kan. Als clubman kun je het toch niet ma ken om in een hogere bestuurs functie een binnen je eigen ver eniging democratisch genomen besluit om zeep te helpen"? Bezinning De schade die door de botsing met de jubileumcommissie was aangericht, werd volgens Van Venetiën in september hersteld: "Toen hebben we de zaak met enige bestuursleden uitgespro ken. Dan denk je, zand erover en we gaan gewoon als grote kerels verder. Vervolgens kreeg ik van het bestuur tot aan de jaarverga dering in maart de tijd om mij te bezinnen over mijn bestuurlijke activiteiten. Dat kwam goed uit, want door een moeilijke periode in mijn privéleven was ik hard aan rust toe. Bovendien eiste het uitvoerende atletiekwerk, het or ganiseren van acht baanwed- strijden en negentien trimlopen. mij volledig op". Halverwege die periode van bezinning, waarin Van Venetiën tot de conclusie kwam dat hij zijn lidmaatschap van de Wed strijd Organisatiecommissie 'zou laten prevaleren boven het voor zitterschap, werd dus de voor hem fatale buitengewone leden vergadering uitgeschreven. "En tot mijn stomme verbazing werd toen uitgebreid mijn tijde lijke bestuursonderbreking aan de kaak gesteld. Er werd schande van gesproken. Anderhalf uur lang. Zelf had ik donderdag mijn meningsverschil met Wieffering aan de leden willen voorleggen. Ik had de principiële vraag wil len stellen of je als bestuurslid op eigen initiatief binnen je eigen districscommissie ten strijde mag trekken tegen je eigen ver eniging. Maar het bestuur ging daar op de ledenvergadering zo maar aan voorbij. Mijn voorstel om over die kwestie te stemmen, werd bruusk van de hand gewe- Stank voor dank Gestemd werd er donderdag toch. Nadat verschillende lijmpo gingen waren mislukt, kwam volgens Van Venetiën ver na middernacht "de aap uit de mouw". "Ze wilden me gewoon weg hebben. Van een compromis of tijdelijke oplossing wilden ze niets weten. Barbertje moest han gen. De leden werden domweg voor het blok gezet: hij eruit of wij allemaal. Autoritair en bela chelijk natuurlijk. Achteraf kom je dan tot de conclusie dat er een stuk werd opgevoerd. Een stiere gevecht waarbij het de opzet was om de stier te doden". Na er een paar nachten slecht van te hebben geslapen, zegt Van Venetiën alweer afstand te heb ben genomen van zijn persoonlij ke drama: "Ik vind het helemaal niet erg dat er een eind aan mijn bestuurlijke loopbaan bij Hol land is gekomen. Alleen, de ma nier waarop, daar heb ik een ka ter van over gehouden. Maar ik wist dat zoiets kon gebeuren. Ik heb al vaker bestuursleden naja ren trouwe dienst in het bos zien eindigen. Dat kan gebeuren als je lang blijft zitten. Mijn vrouw heeft mij jaren geleden al ge waarschuwd: 'Carel, kijk uit jon gen, je krijgt nog eens stank voor dank'. Ze heeft gelijk gekregen". Volgens bestuurslid Bert Paauw, die donderdag namens de rest van het Holland-bestuur het woord voerde en op dit mo ment het voorzitterschap waar neemt, heeft Van Venetiën het on heil over zichzelf afgeroepen: "We hebben maandenlang gepro beerd om een buitengewone le denvergadering te voorkomen omdat Carel een man met grote verdienste voor de vereniging "Maar", vervolgt Paauw, "Door zijn starre, onverzoenlijke houding was er een onwerkbare situatie ontstaan die gewoon niet langer kon voortduren. Sinds be gin juli bezocht Van Venetiën geen bestuursvergaderingen meer. Hij weigerde zijn voorzit- terstaken uit te voeren, maar bleef zich naar buiten toe wel als voorzitter manifesteren. Dat leid de tot pijnlijke situaties omdat hu soms standpunten ventileerde die door de rest van het bestuur niet werden gedeeld en moesten worden tegengesproken". Volgens Paauw heeft Van Ve netiën verzuimd om te kiezen uit twee voor de hand liggende mo gelijkheden: zich neerleggen bij het standpunt van de overige be stuursleden of de eer aan zichzelj houden en aftreden. "Maar hij deed geen van beide. Hij bleef vasthouden aan zijn eigen stand punt, stapte wel uit het bestuur, maar wilde het voorzitterschap niet opgeven". Op de details van de conflicten wil Paauw niet ingaan: "Het waren in onze ogen eigenlijk futi liteiten, maar Van Venetiën blies de zaken enorm op. Bovendien bombardeerde hij het bestuur met brieven vol eisen en voorstel len die wij onredelijk en onaan vaardbaar vonden. We hebben nog verzoeningspogingen onder nomen, zelfs een bestuursverga dering uitgeschreven met de be doeling om de moeilijkheden uit te praten. Maar Van Venetien liet ons voor joker zitten door domweg niet te verschijnen" Uiteindelijk restte er volgens de overige bestuursleden slechts één mogelijkheid om uit de be stuurlijke impasse te raken: het bijeen roepen van de leden. Paauw: "Die hebben zich ondub belzinnig tegen de houding van Van Venetiën uitgesproken. Maar als bestuur hebben we dat beslist niet als een triomf erva ren. Wel zijn we blij dat er nu ein delijk duidelijkheid is gekomen. Wat Van Venetiën betreft: als de wonden weer wat zijn geheeld, zullen we er alles aan doen om hem alsnog een passend afscheid te geven. We willen het hier zeker niet bij laten. Daarvoor heeft Ca rel teveel verdiensten voor de ver eniging". JAAP VISSER WOERDEN (ANP) - Er begint weer enige licht in de duisternis te komen die de Nederlandse Volley balbond (NeVoBo) sinds enige tijd teistert. Na overleg tussen het hoofdbestuur en de voorzitters van de verschillende districten, het se nioren-convent, is alsnog besloten een technisch-coórdinator aan te stellen. Het plan van de Komissie Nationale Top (KNT) om zo'n func tie in het leven te roepen, kwam niet ongeschonden door de na jaarsvergadering van de NeVoBo. Een groot aantal districten vreesde dat het gewone' volleybal weinig baat zou hebben bij het aanstellen van zo'n top-functionaris Om die discussie te voorkomen heeft het hoofdbestuur toegezegd dat de taakvervulling van de coordinator gericht zal zijn op het hele techni sche beleid. In hoeverre de aanstel ling gevolgen zal hebben voor de contributie, wordt bepaald in de vooxjaarsvergadering van de bondsraad in 1986. Na de eerste drie dagen van de Haarlemse volleybal vierdaagse is het duidelijk dat het toernooi als mislukt beschouwd moet worden Organisatorisch is alles uitstekend verzorgd, maar door het wegblij ven van de Oranjeploeg en het team van Cuba is de kwaliteit van dc bezetting sterk gedaald. De pu blieke belangstelling is dan ook miniem. Doordat Martinus op het laatste moment inviel was er nog één ploeg van goed Europees ni veau De Amstelveense ploeg speelt op een eenzame hoogte. Na dat zaterdag West-Duitsland met 3- 2 was verslagen werd zondag Cana da met 3-0 opgerold. In de wed strijd tegen DL AMVJ, als verte genwoordiger van de volleybal- bond ingeschreven, stelde coach Selinger van Martinus bijna al zijn reserves op. Zonder een moment in moeilijkheden te komen won Martinus met 3-0 van AMVJ. Voor de organisatie zal het toer nooi naar verwachting een verlies van ongeveer 20.000 gulden ople veren. Het is de vraag of er een der de editie van dit Haarlem toernooi, de „aanvulling" van de gewoonlijk zeer geslaagde basketbal- en honk- balweken, zal komen. Vrouwen Het sterk verjongde Nederlandse vrouwen volleybalteam heeft bij het internationale toernooi in Sin- delfingen drie nederlagen geleden. Na de Bondsrepubliek Duitsland en Hongarije was zondag ook Cuba te sterk voor de ploeg van interim - coach Johan van der Haar. Met 1-3 leed het team de derde nederlaag LEIDEN - Het vierde sportcafé van Radio Rijnland heeft in verband met de kerstdrukte zjjn tenten voor de verandering vanavond al opgeslagen en niet zoals gebruikelijk op dinsdag avond. Gastheer voor het live programma is de Sassenheimse voetbalvereniging Teylingen. In het clubhuis aan de Menne- weg staat een keur van beken de en minder bekende gasten op het verlanglijst, onder wie Tschieu La Ling, die een boer derij heeft in Lisse. Ook zal Pe ter van Noort, Nederlands kam pioen kogelslingeren, present zijn. Van Nc t is lid van De Spartaan uit Lisse. Andere gas ten zijn tennisser Tom Okker. dammer Ton Sijbrands en de organisatoren van het Blitz- kersttoernooi. Het programma is van 20.30 tot 23.00 uur te beluisteren via de kabel op FM 88.1. LEIDEN - In de eerste klasse van de landelijke badmintoncompeti- tie leed subtopper Vlietwijk 1 een ingecalculeerde, maar onverwacht grote nederlaag tegen koploper Duinwijck 3. Alleen het mannen- dubbel (Alfons van der Berg/ Bud dy Pangemanam) boekte winst. Vlietwijk was gehandicapt doordat Henk Westerbeek met een rugbles sure kampt en de grieperige Dick Oostergo moest door een enkel blessure twee partijen laten lopen. Vlietwijk 3 (tweede klasse) dacht te makkelijk over het duel met De Ritte 3, dat eerder met 8-0 was ver slagen. Een 5-3 nederlaag was het gevolg. Lisse 1 (tweede klasse) behield promotiekansen door een 6-2 over winning op ABC A 1. Ook de Lisser reserves hebben in de vierde klas se goede uitzichten nu de uitwed strijd tegen Kennemerland 1 met 0-8 werd gewonnen. BC Leiden 1 won het duel met Van Zijderveld 9 in de derde klasse met 7-1. In dezelfde afdeling speel de BC Leiden 2 met 4-4 gelijk tegen Morgenstond 1 en is nu uitgescha keld voor de titel. Dat geldt niet voor Merenwiek 1. Dat stevent in de vierde klasse na een 3-5 overwinning op Eridos 3 rechtstreeks op het kampioen schap af. ZOETERWOUDE - Geheel onver wachts heeft Patrick Aris de kerst halve marathon van AV Holland gewonnen. De Hagenaar, die voor af had laten weten dat hij gisteren in Zoeterwoude slechts zou komen trainen, liep zijn concurrenten op grote achterstand. Favorieten als Huub Pragt en Theo van der Veer konden weliswaar lange tijd in de buurt van Aris blijven, maar moes ten daar in de slotfase zwaar voor boeten. Vooral Van der Veer had het moeilijk. Als grote troef van de or ganiserende vereniging AV Hol land liep hij allebn voor de over winning, beweerde hij voor de wedstrijd. Halverwege de race dacht hij daar al heel anders over "Het werd een martelgang voor mij. Het liefst was ik in één van die auto's langs het parcours gekro pen. Ook leek het mij op dat ogen blik veel aantrekkelijker om een balsport te beoefenen, waarbij het afzien nooit zo erg kan zijn als tij dens deze halve marathon" pro beerde Van der Veer na afloop zijn teleurstelling weg te praten. En te leurgesteld was hij, want toen Aris in de slotfase het tempo opschroef de, werd Van der Veer nog op bijna drie minuten gelopen. Meer dan een vijfde plaats zat er voor hem niet in. Supertrio Veel vrolijker kon winnaar Pa trick Aris op de 21,1 kilometer door de Zoeterwoudse polders terugkij ken. Deze als training bedoelde wedstrijd volgde op een week waarin de atleet van V&LTC al elf keer had getraind. "Doordat het aanvangstempo zo rustig was, kon ik deze rate lange tijd als training beschouwen. Het pittige tempo aan het slot van de wedstrijd deer de mij nauwelijks. Bovendien geeft het je vleugels als je als eerste op de finish afstevent" gaf de fris ogende Hagenaar commentaar op zijn prestatie. In zijn aanloop op de stratenloop van Zürich van vol gend weekend mag zijn eindtijd ook worden genoemd: 1.07.05. on danks de straffe wind die er giste ren stond. Andere kanshebbers waren Aris' clubgenoten Huub Pragt en Pieter Fris, die een felle strijd leverden om de tweede plaats. Fris stelde op het laatste rechte eind voor om daarvoor te sprinten en op dat aan bod ging Pragt gretig in. De Leidse student van de Haagse atletiekver eniging gooit het zelfs met clubge noten niet graag op een akkoordje. Bovendien was zijn eindschot Fris te machtig. Zo kon Pragt alweer een goede prestatie aan zijn groeiende erelijst toevoegen. "Het begint te komen" zei hij tij dens de rekoefeningen na afloop van de zware poldertocht. "Als ik vooruitgang blijf boeken, haal ik de subtop op de 10 kilometer spoe dig. Mijn prestaties worden nu in ieder geval wat constanter" blikte Pragt vooruit en terug. Feit is dat hij met de regelmaat van een klok vooraan is te vinden in bijna alle najaarswedstrijden van enig be lang. Met zijn 24 jaar heeft hij nog een grote atletiektoekomst in het verschiet. Een andere atleet die nog lang niet aan het eind van zijn Latijn is, legde gisteren beslag op de vierde plaats. Jan Laan van De Spartaan uit Lisse profiteerde van de terug val van Theo van der Veer, waar door hij opschoof naar de vierde plek, pal achter het Haagse super trio. Laan blijft de atletiekwereld verbazen door zich na een ijzer- sterk baanseizoen nu ook op de weg weer in de schijnwerpers te lo pen. Zijn eindtijd van 1.08.35 lag slechts een halve minuut boven da- van Pragt en Fris, die nog steun aan elkaar hadden gehad tot de eindstreep. De kerst halve marathon leverde nog meer goede prestaties op John de Boer van De Bataven werd achtste in 1.12.02, voor zijn clubgenoten Harry Versteegen en Guus Sloos die vlak achter hem ne gende en tiende werden. Niek Klinkenberg (Holl) bezette met 1.14.22 de 15e plaats voor de onver woestbare veteraan Wim Ravens- bergen (Bat), die met 1.14.29 ook veel jongere, veteranen ruim schoots achter zich hield. Achter de Zoeterwoudse tweeling Henk en Jan Versteegen (Veteranen Ne derland) eindigde Cor van der Kroft (Holl) als 22è in 1.15.46. Joke Kleyweg van Olympia '48 was de snelste vrouw in 1 24 18. waarmee zij de 68e plaats in het totaalklasse ment voor zich opti TIM BROUWER DE KONING Parick Aris: niet te volgen. (foto Fred Rohde» aocctod wonfc

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21