Blitz blijft overeind Pernix: overtuiging ontbreekt Knap herstel van Foreholte tegen DSM): 16-11 5?D^T Leiden ldimt plaats Fides Pacta na rust het haasje Titelpretendent verslagen KNS rukt op naar de top Wie betaalt de premie? MAANDAG 23 DECEMBER 1985 VOORHOUT - Foreholte heeft zich goed hersteld van de ne derlaag tegen Bornerbroek in de eerste divisie A van de zaal handbalcompetitie. Vorige week werd het in Borne na 14-8 met nog een kwartier spelen nog 14-15 voor Bornerbroek. Gisteren in Weerselo tegen D.S.V.D. hield Foreholte, zon der coach Wim Geerlings (vakantie) en Nel Geerlings, het hoofd koel en gaf D.S.V.D. in de slotfase geen kan, 16-11. De nieuwelingen in de Voor- houtse ploeg, Elly Fijneman, Elly van Leeuwen, Monique van Deelen en Jacqueline Aart man weerden zich voortreffe lijk. In de wissels zat ook de kracht van Foreholte. bij D.S.V.D. was het merkbaar als er moest worden gewisseld, bij Foreholte niet. Na een gelijkopgaand begin, 2-2 en 4-4, gaven breaks van El len Warmerdam en Elly van Leeuwen en een daverende sprongworp van Monique van Deelen Foreholte een voor sprong bij de rust van 9-6. Die voorsprong gaf de Voorhoutse ploeg niet meer prijs. Het ge wijzigde defensiepatroon van foreholte, minder ruimte aan de cirkel door een minder verre uitstap in de 5-1 defensie, dwong D.S.V.D. tot afstands schoten en daar lag duidelijk niet de kracht van de vrouwen uit Weerselo. bovendien had Olga Alme- kinders gisteren een hele beste dag en dan is het erg moeilijk om haar te verschalken. Zij stopte in deze, voor Foreholte zo geweldig belangrijke wed strijd (verlies vergroot de af stand met Slotervaart tot vier punten), een straf- en vijf vrije kansen op de cirkel. De balans sloeg waarschijnlijk definitief door naar Foreholte toen zij di rect na de hervatting een brea kout van D.S.V.D. onschadelijk maakte en Monique van Deelen onmiddellijk aan de overzijde haar collega uit Weerselo het nakijken gaf, 10-6. In de slotfa se was Elly Fijneman met drie treffers het meest productief en kwam Elly Hoek met een tref fer van de cirkel zoals zij dat in de regio alleen maar kan. Ach teloos langs de vededigsters lo pend en schijnbaar moeiteloos in de verre hoek prikken, 16-11 voor Foreholte. Ditmaal onder directie van Hannie Boskamp in het veld en invaller-coach Cor Bakker op de bank. In de tweede divisie C leid den de vrouwen van H.V.S. te gen Westlandia met 8-4 met nog een kwartier te spelen. Beide ploegen moesten hun treffers van de cirkel maken omdat het afstandsgeschut nauwelijks tot daden kwam. H.V.S. kon de weelde van de beslissend lij kende voorsprong echter niet dragen, stapelde in de verdedi ging, tot dan toe het betrouw baarste deel van de ploeg, fout op fout en het gretige Westlan dia greep de kansen, 8-9. In de derde divisie nam Oase revanche op HW '70 voor de nederlaag (10-11) in de eerste wedstrijd van de zaalcompeti tie in Voorschoten. Via 8-3 bij de rust werd het 11-6. Maar voordat Annette van der Poel in de tweede helft met een ju weel van een lobje over Aimee Visser de scoringsmachine van Oase weer op gang had ge bracht, kwam HW '70 eerst nog gevaarlijk dichtbij, 8-6. De treffer van Annette van der Poel sloeg het opkomende ver trouwen in eigen kunnen van de ploeg uit Voorschoten ech ter de bodem in. Anita van der Poel maakte daar direct ge bruik van met een nog mooiere treffer vanuit de linkerhoek, 10- 6, en daarmee was HW '70 ge veld. Ella van der Poel zorgde op goed aangeven van Helma van der Geest voor 11-6. i Saturnus ke ken in Rotterdam tegen Ancora voortdurend tegen een achter stand aan. De 4-2 defensie liep weer niet zoals dat hoort en de Rotterdammers gebruikten de ruimte goed. De rust ging in met een 5-9 achterstand voor Saturnus. Terug naar de ver trouwde 5-1 defensie lukte niet direct maar allengs vond men elkaar beter en toen kreeg An cora het moeilijker. Het werd 10-10 en 13-13. Wim van Leeu wen ging in de slotminuut on deruit aan de Rotterdamse cir kel en Hans Blansjaar kende vanaf de zeven meter met een bikkelharde strafworp geen pardon, 14-13 voor Saturnus. In de afdelings eerste klasse blijven de vrouwen van Satur nus en Olympia '72 elkaar op de hielen zitten in de strijd om het kampioenschap. Saturnus won in de 5 Mei-hal van EHC uit Leidschendam, rust 6-2, en Olympia '72 pakte in Wasse naar het altijd lastige ODIS, 6-3. FRANK BONTE. ENSCHEDE - Het voortbestaan van de Enschedese eredivisieploeg Greyhounds is vorige week veilig gesteld, maar na de nederlaag van gisteravond tegen BS Leiden valt er voor de Twentenaren nog maar weinig te halen in de hoogste bas ketbalafdeling. Voor Leiden bete kende de in de laatste seconden door een driepunter van Emill Ha- gens verzekerde zege (86-89) dat de aansluiting met de kopgroep er nog steeds is. Het pak slaag dat Weert zaterdagavond gaf aan Cana dians (73-107) bracht Leiden vlak voor het kerstreces zelfs weer te rug op de derde plaats, op twee punten van Weert. De laatste maand is er in Ensche de meer gepraat dan gebasketbald. Greyhounds - BS Leiden 86-89 (46-46) Scores Leiden: Kragtwijk 23, Etnanuels 20, Van Helfteren 16 (14 rebounds), Heijde- man 13, Hagens 5, Kales 8, Van Egmond 4. Schot 53%, rebounds 38, balverlies 13. Greyhounds: Irving 22, Pieters 19, Ebel- tjes 17, Kruidhof 15, Drake 13. Sichot: 56%, rebounds 32, balverlies 14. Scheidsrechters: Van Houten, Faassen. Vijf fouten: Heljdeman Sponsor Interbril haakte vorige maand voortijdig af, waardoor de debutant in de eredivisie in het moeras belandde. Ron Kruidhof ging nadrukkelijk op zoek naar een andere club, coach Wim van Ek stapte op en de overgebleven spe lers stelden het bestuur een ultima tum. Als er voor 15 december, de sluitingsdatum van de tussentijdse overschrijvingstermijn, geen op lossing gevonden was zou een wa re exodus volgen. Net op tijd werd er een compromis bereikt. Kruid- hof werd behouden en neemt nu Davis van Weert poogt het schot i een deel van de trainingen op zich, *ikse nederlaa9- alleen Peter Dam zal er in januari niet rct^er bij zijn. Hij komt dan uit sleepte, leek het ideale vetrekpunt. solideren. Juist onder de borden, VOORSCHOTEN - De kerstgedachte was zaterdagavond ver te zoeken in de Voorscho- tense Vliethorst, waar Blitz in een bikkelhard duel overeind bleef tegen titelpretendent Elementum/Green Eagles (80-73). In Rijswijk verraste Trotters voor de tweede maal dit seizoen Lokomotief: 64-66. Blitz had gedacht het laatste week- einde voor het traditionele kersttoernooi, dat donderdag on getwijfeld weer duizenden toe schouwers naar Voorschoten zal brengen, vrij te hebben. Een wel kome adempauze, waarover de basketbalbond anders dacht. De wedstrijdcommissie van de bond plaatste de inhaalwedstrijd tegen Green Eagles op de kalender en protesten van coach Krauwel, die net als de vakantie vierende spe lers Moerer en Verkerk, niet aan wezig kon zijn, hielpen niet. Er moest gespeeld worden. Green Eagles leek vooraf dan ook de beste papieren te hebben. De ploeg van ex-Trotters leidsman Michiel van der Meer maakt aan spraak op de titel en had Blitz eer der in Maassluis al flink klop gege ven. Misschien dat Blitz daarom onbevangen aan de start verscheen en voor het eerst sinds maanden weer een wedstrijd met gemak naar zijn hand kon zetten. Ook toen Green Eagles in de slotfase iets van de achterstand begon in te lopen, hield Blitz het hoofd koel en kwam de winst niet meer in ge vaar. Blitz is daardoor nog niet vei lig, maar lijkt toch eindelijk zijn draai te hebben gevonden. PURMEREND - In het duel der debutanten heeft Fides Pacta verzuimd afstand te nemen van de fatale laatste plaatsen. Alleen in de beginfase kon BEP onder druk wor den gezet, maar vervolgens lieten de Leidse aanvallers het volledig afweten. De nederlaag was toen onafwendbaar: 12-9. voor Weert. Met de problemen achter de rug wilde Greyhounds de draad van de goede competitiestart weer oppak ken en het schijnbaar uitgebluste Leiden, dat zich de laatste weken met moeite naar de kerstvakantie Bij winst zou Greyhounds immers waar Greyhounds een surplus aan weer aan aansluiting mogen den- lengte heeft, was Leiden (Van Helf- ken, bij verlies wachtte het gezel- teren, Kragtwijk) oppermachtig, schap van Werkendam en Orca's. Dat zorgde voor de gewenste com- De vechtlust van Leiden bleek ech- pensatie voor het matige schieten ter te groot voor Greyhounds, dat van met name Emill Hagens, wiens de voorsprong die steeds acht tot scorende rol overigens goed werd tien punten bedroeg niet kon con- overgenomen door Sander Kales zijn landgenoot Thomps te blokken. Amsterdam leed een klasse. Het favoriete verdedigings- (foto ANP) staaltje van de Leidenaars, het te rugzakken naar de korf om de aan- en John Emanuels. BS Leiden val vroegtijdig te beëindigen, valt bleef in de strijd en toen Irving overal in goede aarde. Hard- veertig seconden voor tijd bij 86-86 vanaf de vrije worplijn miste, stel de Daan van Egmond uit de aan- valsrebound Emill Hagens in staat om van grote afstand alsnog het vonnis te voltrekken hounds: 86-89. heid wordt de debutant verweten, waarbij coach Frank Berendes wordt verweten zijn ploeg niet in de hand te hebben. Zure prietpraat van slechte ver- Grëy" lezers In elk geval was er alles aan gedaan om in de bomvolle LEIDEN - De terugval van Pernix is vooralsnog niet ge stuit. In Eindhoven verloor de Engel-equipe met 12-10 van Deto. Eersteklassers TOP en De Danaïden verdedigden met verve hun kopposities, terwijl Zuiderkwartier een punt wegsleepte bij De Bermen. Andermaal was het vooral de af- mekeer in de prestatiecurve te be werking, waaraan het bij Pernix werkstelligen. "We moeten snel uit schortte. "De overtuiging ont- de impasse, want het is niet de be- breekt", verzuchtte Jasper Engel doeling om eruit te gaan. Daar heb- na de 12-10 nederlaag tegen Deto "Het vertrouwen in eigen kunnen en dat van de medestanders is er niet. Men is zelfs bang om te schie ten, terwijl er toch kansen genoeg zijn. Drie afstandschoten in een he le wedstrijd is gewoon veel te wei ben we veel te veel kwaliteit voor de ploeg." mg. Wijsheid "Je kunt beter een slechte wed strijd winnen dan een goede verlie zen". Met deze aloude wijsheid deed coach Hans van Huis de wed- nnnra,i y-v strijd van De Danaïden tegen Het Doordat ook Deto ook beslist 7.ni^or. af HAmtoioonri geen wonderploeg binnen de lij- Zuiden af. Hoogstaand korfbal bracht dit duel niet, maar wel wist T-, uiauu uit uuci iucl nen had staan, kon Permx voor de thuisDloee met met rmcr HiiHliiiron Moor rlo mono lflUISpiOeg, mei rust nog bijblijven. Maar de mage re 4-4 bij rust was al een veeg te ken. "We konden de wedstrijd ge woon niet naar ons hand zetten", besefte ook Engel. Alleen vanaf de strafworpstip kon Pernix na de hervatting nog iets terugdoen in de periode, dat Deto beslissend weg liep naar 9-6. Erica Hardam haalde op tot 9-7, maar toen invallers Jen ny van der Laken en Frits Kolff even later het moegestreden duo Carla van Evert, Kees Hortensius aflosten, stond Deto al weer op 10- Pernix bleef verder achter Deto goede doen zijnde Eric Krom hout het snel in haar voordeel te beslissen. Vijf maal scoorde de grillige aanvaller en hij had daar mee een groot aandeel in de 14-10 eindscore. Halverwege ging De Danaïden met 7-5 aan de leiding, een verschil dat door een wat tegenvallende tweede aanvalsvak pas in de slotfa se verder opliep. Terwijl Het Zuiden twee strafworpen onbenut liet, zorgden Sandra Slingerland, Hennie Devilee en opnieuw uit- vw„„ av.uu uv.lu blinker Kromhout voor 14-10. De aanzeulen, ondanks een grote inzet ove"6e Leidse goals werd ge niet in staat nog langszij te komen: 1C001^ döör Leon Brouwers (3), 12-10. Voor het tiental doelpunten ^nc Fe^ers (2) en Hennie Devilee. tekenden Peter Kuipers (3), Erica Hardam (2), Kees Brokaar(2), Kees Met nog welgeteld vijfenveertig Hortensius (2) en Janneke Mulder, seconden te gaan op het horloge Een te klein aantal treffers weet van arbiter Diepstraten kwam Engel, die hoopt spoedig een Zuiderkwartier op gelijke hoogte met De Bermen. De door het ont breken van drie basisspelers ge handicapte ploeg van coach Wim Niesing pakte wel direkt het initia tief, maar kon op cruciale momen ten niet doordrukken. Zo ging de na rust (4-6) tot 5-9 uitgebouwde voorsprong verloren (10-9) en ook de 10-11 hield slechts even stand. Een vrije bal leverde tenslotte Erik van Lunteren een derde treffer en Zuiderkwartier een kostbaar punt: 12-12. Ook Dirk Jan de Kreek en invaller Rens Henzen kwamen driemaal tot sco ren, terwijl ook Theo van Leeuwen (2) en Carla Akse doelpuntten. "We zijn nu een heel jaar onge slagen gebleven", constateerde TOP-coach Hans Oele voldaan. Het was het enige echt positieve wat de man uit Zoetermeer te melden had na het duel tegen Vriendenschaar. De score was opnieuw hoog (19- 13), maar dat was grotendeels de verdienste van arbiter Van Veel- en, die de bal maar liefst twaalf maal op de stip legde. Met haar stugge en lijnrechte spel "boerekool-korfbal" wist Vriendenschaar TOP geruime tijd goed te volgen, maar dankzij een ongrijpbare Frank Nijenhuis (zes treffers) viel nog voor rust (7-4) een gat. Bij 10-5 was het duel beslist al deed daarna de scheidsrechter nog een stevige duit in het zakje: 19-13. Ook Anne van der Zaag kwam tot zes treffers, terijl Ron van der Willik (3), Karin Westerbeek en Gerco Langelaan voor de overige goals tekenden. Ommekeer In het laatste kwartier keerde plots het tij voor Crescendo. De ploeg van coach Ruud Niesing, voor rust met 3-4 achter staand op ODO(D), hervond de zuiverheid in het schot en door goals Wijnand-, Henk en Anita Alberts alsmede Marlies Brouwers werd het 7-4. ODO(D) kwam nog terug tot 7-6. De Algemene slaagde er niet in Ten Donck van haar leidende posi tie te verdringen. Na rust (5-4) kwam alleen Ineke Swaak nog tot scoren, tekenend voor een volledig Met een "we zijn niet wegge speeld, we verloren pas in de laat ste tien minuten" verzoende coach Henk Roedoe zich met het verlies. Na 8-8 kon Ons Eiland, met uitblin ker Huib Hasselbach (4) IJsselvo- gels niet langer volgen en ondanks pressiespel van de Leidenaren liep het verschil nog op tot 13-9. Het sterke damesviertal van Fluks legde de basis voor de 8-13 overwinning op Oranje Nassau. Ada van der Meulen (3), Nel Hor dijk (2) en Dorith Passchier had den ook een groot aandeel in de score, die na rust (4-4) in het voor deel uitviel van de Noordwijkers. Koppositie Fiks is door een zege op DES aan kop van de tweede klasse D. Een snelle opening bracht de ploeg van coach Nico Steelink op 2-6, maar de Delftenaren kwamen na rust (3- 6) nog dichtbij. Fel voorverdigend bracht Fiks( waar Robert van der Kraan en Theo Vreeken viermaal scoorden, DES op de kniën: 8-12. Met een vijftig procentscore kan het met Velocitas nog alle kanten op. Middels de 11-8 overwinning op NIO distancieerden de Leider dorpers zich van de laatste plaat sen Een 5-2 voorsprong ging na rust verloren, maar mede door hat tricks van Jan Scheffers en Ron Goudsmit bleef men aan de goede kant van de score. KNS schaarde zich door een ver rassende 7-10 overwinning op Zwijndrecht onder de koplopers. Goals van Peter Zitman, uitblinker met vier goals, Louis Kok, Trudy Blansjaar en Peter Siebers bete kenden 0-4 en die klap kwam de thuisploeg niet meer te boven. sporthal Beukenkamp vroegtijdig een vredige kerstsfeer te scheppen. Spelers kregen kerststukjes aange boden van de Kerstman en onder het publiek werden kerstkransjes uitgedeeld. Een prima ambiance, die in eerste instantie vooral stimu lerend werkte op Fides Pacta. Binnen zeven minuten stond Fi des, waar Jeanet Smits haar ren tree maakte en Ronald van der Vel den de geschorste Robin Somme- ling verving, met 0-3 voor. Van tweeënhalve meter en vervolgens van ver scoorde Dick Onderwater, terwijl na vakwisselijk Henny Pi ket zijn eerste schot in de korf zag verdwijnen. Een te grote luxe zo bleek al snel uit de spelverhoudin- gen. Het lengtevoordeel van de BEP-dames en het zeer effectieve voorverdedigen bracht de sterk op de korf gerichte Leidse aanvallers in grote problemen. "We kwamen er onder de korf te weinig voor", luidde achteraf de analyse van coach Berendes. "Een gevolg van een gebrek aan roulatie, te afwachtend spel. Het is een kwestie van blijven gaan en van opzij insnijden. Als de beweging er niet is in de aanval kom je er niet. Dan creeër je ook geen schotkan sen". Gestaag werd het verschil klei ner, waarbij BEP zich niet liet im poneren door de open Leidse ver dediging. Niet alleen het hoge tem po maakte terugzakken buitenge woon gevaarlijk, bovendien schoot BEP en met name Martin van Eijk erg zuiver. Zijn derde goal bete kende negen minuten voor rust de gelijkmaker en het keerpunt in de wedstrijd. Het was daarna BEP wat het duel dicteerde en al bij rust cp voordeel stond: 5-4. Geruime tijd kon Fides nog bijblijven door Nico Pikaar, Piket en Bettina Somme- ling. BEP liep weg naar 11-7 en voordat Piket weer tot scoren kwam was het duel al bijna voor bij. Een tweede treffer van Wilma Neuteboom viel nog in de laatste minuut: 12-9. De punten waren toen al wel ruimschoots vergeven. handen en voeten staande houden in de krachtmeting met de Voor schotenaren. De scheidsrechters liepen met enorme oogkleppen op, waardoor het duel bij tijden ont aardde in een professioneel wor- stelgevecht. De in de openingsfase sterk spelende Erik Paul van Wee- ren moest zich beheersen om zijn pas bij Gerard van der Berg opge dane kennis van taekwondo niet in de praktijk te brengen na herhaal delijk gevloerd te zijn. Duwen in de rug, het betere gooi-en smijt werk, alles was geoorloofd, waarbij Blitz een opmerkelijke terughou dendheid aan de dag legde. Het 'zuigen' van Sjaak Westrate bracht overigens menige 'adelaar' van de kook. Tot halverwege de eerste helft moest Blitz de bezoekers naast zich dulden. Raan en Kallenberg zorgden toen voor een gat dat de ploeg uit Maassluis niet meer kon overbruggen (rust 40-29). De Eagles wisten geen enkele lijn in hun spel te brengen, terwijl Blitz maar zelden het overleg en het ge duld verloor, zonder de kans op de break (Van Weeren, Raan) te nege ren. De voorsprong werd verder uitgebouwd (55-40) en de bezoe kers leken niet bij machte om de Voorschotense machine af te stop pen. In de eindfase echter had de press toch enig succes. De arbiters keken nu helemaal de andere kant op bij verdedigende acties van Green Eagles en in die grimmige en chaotische sfeer moest Blitz ter rein prijsgeven: 71-65. Ton Kallen berg en Wim van Niekerk hielden het hoofd koel echter en stelden de winst veilig: 80-73. Trotters/Leiden 2 hielp tegen Lokomotief een groot aantal sco ringskansen om zeep en leverde de bal niet minder dan 23 keer in bij de tegenstander, maar ondanks dat boekten de Leidenaars een zege op de Rijswijkse rivaal. Na vijf minu ten spelen had Trotters al een 6-16 voorsprong en dat verschil bleef tot aan de rust min of meer ge handhaafd (32-40). Pas in de twee de helft kon Lokomotief wat terug doen, maar Steven Bouwman (7 uit 10 raak) en Boris Monkhorst leid den de bezoekers tijdig langs de denderende trein: 64-66. BVO kwam voor de derde keer binnen acht dagen tot winst op Dunckers. Na twee bekerzeges won de Alphense ploeg nu het competitietreffen in Hilversum met 53-83. Dunckers leidde tegen een slecht mikkend BVO halver wege nog met 32-24. In de tweede helft stelde BVO snel orde op za ken door de stand binnen acht mi nuten naar 32-51 te tillen. Elbert Mol (26) en Jeroen van Leeuwen (16) hadden een belangrijke score- inbreng. Leiderdorp kwam pas halverwe ge de tweede helft goed los tegen BOB, dat met een 42-33 ruststand nog op een goed resultaat mocht hopen. Marcel Sommeling (27 pun ten) maakte daaraan een snel ein de, via 80-58 werd het uiteindelijk 93-67 voor Leiderdorp. MSV nam wraak voor de eerdere smadelijke uitnederlaag en liet weinig heel van Voorne (85-63), al had coach Samson op een grotere zege gerekend. Het vrouwenteam van Gras shoppers consolideerde haar kop positie in de eerste divisie door een probleemlose zege op hekkesluiter Akrides: 46-83 (rust 20-35). Marja Schaap was topscoorster met 24 punten. HANS JACOBS. MÜNCHEN (SID) - Het tv-contract van 300 miljoën dollar tussen het Olympisch organisatie-comite van Seoel en de Amerikaanse maatschap pij NBC over de rechten van de zomerspelen van 1988 is nog altijd niet getekend. IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch heeft zaterdag in Munchen een vergeefse poging gedaan beide partijen tot elkaar te brengen. Het gaat om een door NBC geëiste verzekering voor het geval de spelen niet zouden doorgaan. Het organisatie-comité toil de premie uan 30 miljoen dollar niet betalen. NBC heeft bij de Olympische Spelen van Moskou 1980 al te maken gehad met de financiële nadelige gevolgen van een boycot en voelt er niets voor opnieuw een dergelijk risico te lopen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19