Leython verrast Radius in eigen huis Competitieslot bezorgt De Zijl bitter smaakje Zaalhockeyers LMHC boeken de volle winst Piket wint Gemini wijst hekkesliüter Spirit gedecideerd terug DIOK vergeet tegen REL door te gaan. Gezelligheid troef in Rijnsburg PAGINA 18 DO/ST SPORT MAANDAG 23 DECEMBER 198; LZ sluit af met winst ETTEN LEUR DIOK heeft giste ren de neergaande lijn doorgetrok ken. Een onnodig en beschamend verlies werd er geleden tegen het laaggeplaatste REL uit Etten-Leur. Wat is er mis met de geel-blauwen? Na de nederlaag van vorige week tegen NFC uit Amstelveen, toch niet bepaald een hoogvlieger in het kleine rugbywereldje, werd er gis teren verloren van het zich nog la ger op de ranglijst bevindende REL. Het moet gezegd worden dat DIOK een aantal spelers mist door blessures en daardoor de opstel ling moet veranderen, maar in het tweede team lopen kwalitatief ster ke spelers rond die in staat moeten LEIDEN - De zaalhockeyers van LMHC behaalden volle winst (11— 12) in de overgangsklasse A, terwijl Roomburg na twee winstpartijen (4-11 tegen Rijswijk en 3-7 tegen Noordwijk) in de tweede klasse A steviger aan de leiding kwam. LMHC boog gistermiddag in de Rotterdamse Victoriahal door tref fers van Wouter Eikenhout eerst een 1-0 achterstand om in een 2-1 voorsprong. Maar een succesvolle Rotterdamse corner zorgde weer vdor evenwicht: 2-2. Het met Paul van der Meer als coach opererende LMHC kwam voor rust door goed zaalhockey toch weer op voor sprong. Maurits Eikenhout (solo), Casper Klijn en Peter van der Meer zorgden voor een 3-5 ruststand. Rotterdam hervatte succesvol met een corner (4-5), maar kon het vlot combinerende Leiden niet bij houden. Dirk Drijver en Bob-Jan Dietrich droegen hun steentje bij (4-7), terwijl Casper Klijn de marge nog verder vergrootte (5-9). De thuisploeg kwam evenwel goed te rug en hoewel Peter van der Meer Roomburg aan de leiding in de tweede klasse nog 8-10 op het bord kreeg, moest LMHC met nog vijf minuten te spelen Rotterdam met 10-10 naast zich dulden. Patrick Citroen hielp met twee treffers zijn nieuwe ploeg Leiden keurig over de meet, waar door de strafcorner van Rotterdam (11-12) in de laatste seconden ver der geen kwaad meer kon. Roomburg kwam gisteravond in de Northgohal tegen Rijswijk de 1- 0 achterstand zeer snel te boven door drie treffers van Cees Wendt en Har van Duyn (1-4). Voor de rust scoorde Rijswijk nog éénmaal, terwijl Roomburger Paul Lamping uit een. corner voor de 2-5 pauze stand zorgde. Met Juijen van Aken als knappe spelverdeler die de as- sist verzorgde, pushte Wendt Roomburg naar 2-9. Een Leidse verslapping werd door Rijswijk uitgebuit met twee tegentreffers, maar verder kwam het niet want Van Duyn en Johan Biekart (solo) zorgden voor 4-11. Noordwijk maakte in de ontmoe ting met Roomburg de openings goal van Wendt nog ongedaan, maar kwam uit twee strafballen op 1-3 achterstand die door topscorer Wendt werden benut. Roomburg bleef sterk hockeyen en kwam via treffers van Lamping en de sole rende Oscar Snijders op 2-5 bij rust Noordwijk deed iets terug door Bing Voorham, Peter-Jan Ru- bingh en Fred Beuk. Roomburg- keeper Ronald Cijs stopte een strafbal. Lamping en Hans Geene zetten de Leidenaars daarna defini tief op winst (3-7). Roomburg heeft na vier duels drie punten voor sprong op Forescate. Noordwijk won wel zijn tweede wedstrijd. Evergreen dolf met 4-2 het onder spit tegen de thuisploeg. Forescate kwam tegen Ever green ondanks goede kansen op volle winst niet verder dan een ge lijkspel. De voorsprong was tel kens voor de ploeg uit Maassluis. Jelmer Siersema bracht de Voor schotenaren tweemaal terug. Tako van Ginkel deed ook mee in een poging om langszij te komen. Hans Riemens zorgde voor het even wicht: 4-4. Voorschotense strafcor- ners bleven in de eindfase onbe nut. In een slechte wedstrijd tegen Cartouche bleef Forescate on danks de voortdurende voor sprong, door een matige defensie maar net aan de winnende hand (5- 6). Siersema had met drie goals het leeuwedeel van de Voorschotense produktie. Piet-Hein Goossens, Olaf Kroon en Bernard Thieme deelden in de score. In de derde klasse A verging het Hisalis in de Haagse sporthal Oran jeplein gisteravond niet best. De Lissese ploeg verloor eerst met 3-1 van Dopie, waarna ook het tweede duel (tegen Alphen) met 1-4 werd verloren. GRONINGEN - In de strijd om het Europees kampioenschap schaken voor junioren in Groningen blijft Marcel Piket in het spoor van de Rus Aleksandr Khalifman ingezet. De speler uit de Sowjet-Uriie, met veruit de hoogste rating (2490) bleef in de vijfde ronde aan de win nende hand, maar ook Piket kwam dit weekeinde tweemaal tot winst. Eerst versloeg hij de Fransman Zysk, waarna de Leidenaar korte metten maakte met de Spanjaard Fernandez. De Nederlanders scoorden zondag honderd procent want ook Jeroen Piket en Henk Bruin wonnen. De stand na vijf ronden is: 1. Khalifman 5 pnt, 2. Marcel Piket 4 pnt, 3. Arlandi, Zysk, Howell, Grivas en Schlosser 3'/i pnt, 8. Kuczynski, Fernandez, Miralles, Jeroen Piket, Nikolic en Blatny 3 pnt. Brussel In de zesde ronde van het schaaktoernooi van Brussel heeft John van der Wiel zijn achterstand op Viktor Kortsjnoi teruggebracht tot een half punt. Van der Wiel ver sloeg de Brit Hodgson, Kortsjnoi dpplHe.het nunt met. SDasski. I. Kortsjnoi 5'/2 punt, 2. Spasski en Van der Wiel 5 pnt, 4. Nunn en Sax 4 pnt, 6. Garcia Palermo en Suzy Polgar 3 pnt 1 afg, 8. Gruenfcld 2pnt, 9. Speelman, Kouatly en Pergericht 2 pnt, 12. Hodgson en Jadoul l>/2 pnt, 14. Iclicki (Bel) 0 pnt. Dammen Goentis Valneris is in het Franse Puget-sur-Argens voor de tweede maal jeugdwereldkampioen dam men geworden. In de laatste ronde versloeg de 18-jarige dammer uit Riga met zwart de Nederlandse vertegenwoordiger Budé, die der de werd. Eindstand: 1. Valneris 26 pnt, 2. Schwarz- man 25 pnt, 3. Budé 23 pnt, 4/6 Zeba, Ba en Camare 20 pnt, 7. Wesselink 18 pnt, 8. Roet hof 15 pnt, 9/10 Delhom en Bader 14 pnt. II. Manzana 13 pnt, 12. Huebner 11 pnt, 13/ 14 Piconese en Jaggoe 7 pnt,45. Delforche 6 pnt, 16. Tsentner 1 pnt. NIJVERDAL/LEIDEN - Terwijl de teams uitkomend in de lagere klassen van de waterpolocompetitie al genieten van een welverdiende winterstop, stond voor de beide Leidse teams nog één competitieronde op het programma. Voor zowel De Zijl/LGB als LZ'86 betekende deze wed strijd de laatste van de reguliere competitie. Vanaf 25 ja nuari staan de play off s op het programma. Voor de Zijl/ LGB had deze laatste competitiewedstrijd nog een bitter smaakje. In Nijverdal werd met 13-12 verloren van Het Ravijn. LZ'86 deed het in het Vijf Meibad beter. Rode lan taarndrager Esca uit Arnhem werd met 16-12 terug gewe zen. Voor De Zijl/LGB stond er tegen Het Ravijn niets meer op het spel. De plaats bij de bovenste vier was al lang veilig gesteld. Toch wilden de mannen van coach Jan Evert Veer wel degelijk winnen. Zijl/ LGB speler Henk Harteveld: "We gingen naar Nijverdal om twee punten te halen, maar we speelden gewoon niet sterk. De press die we in de eerste instantie speelden, moesten we al snel veranderen in een zonesysteem, omdat vooral scheidsrechter Van Vossen weiger de om voor de toch forse overtre dingen van Het Ravijn te fluiten. Het zonesysteem werkte echter ook niet vlekkeloos omdat de Nij- verdallers van afstand met scherp schoten". Toch hebben de Leidenaars ge noeg kansen gehad om de winst veilig te stellen. In de laatste perio de, die aanving met een 10-10 stand, hadden de Leidenaars hal verwege een 11-12 voorsprong op het scorebord gebracht. Toch bleek dit niet voldoende voor de winst. Nog tweemaal wisten de Nijverdallers doelman Johan Uit- tenhout te verschalken. De laatste treffer viel ongeveer een minuut voor tijd. In die laatste minuut had De Zijl/ LGB nog voldoende mogelijkhe den op een gelijkspel, maar toen bij een man meer knullig balverlies werd geleden, was het 13-12 verlies een feit. Op 25 januari begint de competi tie voor De Zijl/LGB pas echt. De Leidse produktie werd verzorgd door: Stan van Belkum 4x, Hans Nieuwenburg 3x, Marc van Bel kum 3x, Edwin Redegeld lx en Alex van Belkum lx. worden geacht deze plaatsen zon] der problemen op te vullen. Dé verklaring voor de drie nederlagei] die DIOK op rij heeft geboekt, ligj dan ook in het mentale vlak. Dé vechtlust die Doorgaan Is Onza Kracht een plaats heeft verworveri in de top van het Nederlandse rug] by lijkt volledig verdwenen. De wedstrijd van gisteren was daar een uitstekend voorbeeld van] Met de felle wind tegen liet DIOK] de tegenstander eerst uitrazen, om daarna door twee zeer goede coun] teraanvallen te kunnen scorenl (Diederik Renardel en Dick Altinki en de stand op 0-10 te bepalen Hierna dachten de Leidenaard waarschijnlijk dat de overwinning al binnen was, maar REL, met aid grote animator oud-internationaM Piet Paul, dacht daar anders over. Door goed gebruik van het wind] voordeel te maken, wisten de West] Brabanders hun Leidse opponen] ten keer op keer terug op eigen helft te zetten en onder deze druk maakte DIOK twee fouten die REL omzette in twee benutte penalties (6-10). In plaats van wakker te schrik ken, blevend e Leidenaars volhar den in het slappe spel en wist REL uit een man meer situatie zelfs voor de rust nog gelijk te maken (10-10). De tweede helft had DIOK de wind in de rug en de tegenstander] werd vanaf de eerste minuut onderi druk gezet. Door zenuwachtig en gejaagd spel wisten de Leidenaars echter niet te scoren. Integendeel, na een afgestopte Leidse aanval: bemachtige REL de bal en scoorde j tegen: 14-10 te scoren. Hierna trok alles wat geel-blauw was ten aan val, maar ondanks veel balbezit waren de Leidenaars niet echt ge-1 vaarlijk. De driekwartlijn liet keer j op keer de bal vallen, en de Leidse j voorwaartsen waren ook niet bij machte om de Brabantse muur te slopen, waardoor DIOK zichzelf uitschakelde voor het landskam- j pioenschap. Bassets Ook Bassets kende een zeer slechte dag. Tegen mede-degrada tiekandidaat DSRC uit Delft werd kansloos met 3-27 verlóren. Het verschil tussen de Bassets en de i Delftse studenten was gisteren duidelijk: motivatie en inzet. Vanaf j de eerste minuut vochten de stu denten voor elke meter en na een snelle panalty (0-3) lieten de Bas- j sets het hoofd hangen. Door het veel fellere optreden van 'de studs' kwamen de Bassets niet in hun spel en keken bjj de rust al tegen een 3-12 achterstand aan (penalty Martin Groeneveld). Ook in de tweede helft lukte het niet bij de Sassenheimers. De driekwarten lieten veel ballen vallen, en ook toen er overgeschakeld werd naar 10-mans rugby faalde men in de af werking. De Delftenaren vonden het allang best en zorgden via en kele fraaie acties voor de 3-27 eind stand. De korte winterstop komt voor de Bassets prima uit om de blessures (Ruud Vos en Jelte Til- ma) te laten genezen. LSRG kwam gisteren voor het eerst sinds lange tijd weer in actie. Niet op het vertrouwde veld aan de Wassenaarse weg maar bij DIOK. De verbanning door de sportraad kon de studenten, of wat daar van over is, er niet van weerhouden om sterk te openen tegen Eemland. Door een try van Dick Olieman en de benutte conversie en een penal ty van Pieter Fischer stonden de studenten met rust op voorsprong (9-0). In de tweede helft werd de vreefnde omgeving waarschijnlijk teveel voor de meeste LSRG'ers. Op een uiters knullige manier werd de voorsprong weggegeven en trok Eemland bij 9-19 uiteinde lijk aan het langste eind. ■H 'X::- De door het opspattende water aan het zicht onttrokken Michel van de Zeeuw waagt namens LZ'86 e Houtert ziet de bal naast gaan. Toch won de thuisploeg dit laatste duel uit de 'gewone' competitie. sipogu Ook LZ'86 werkte de laatste spelen zijn vruchten afwerpen. On- wedstrijd van de normale competi- der aanvoering van de sterk spe tte af. De Leidenaars, die op de lende Frans van der Brink voorlaatste plaats bivakeerde, wonnen van ESCO met 16-12. Vooral in de beginfase hadden zij het niet gemakkelijk met het Arn hemse aanvalsspel. Het sterke i Mi chel van der Zeeuw werd ESCA te rug gewezen. Nog in de tweede periode bogen de Leidenaren de achterstand om 8-6 voorsprong. In de twee- midvoorspel van of Sanders of de wedstrijdhelft was LZ duidelijk Kooiman stelde de LZ-defensie zwaar op proef. Tot halverwege de tweede periode bleven de Arnhem mers dan ook aan de positiever kant van de score (4-6). Hierna ging echter de press die coach Hans Parrel zijn team liet de betere ploeg. Wat vooral opviel aan Leidse zijde was de vlotte af ronding van de man meer situatie. Anders is dit het zwakke punt, nu werd elke keer moeiteloos het gat in de Arnhemse defensie gevon den. De goed lopende Leidse machi ne liep uit tot 15-8. In de laatste pe riode toen de supporters er eens goed voor gingen zitten slopen er toch weer enkele slordigheden in het Leidse spel. ESCA profiteerde en kon de stand nog een draaglijk aanzien geven (16-12). De mannen van coach Hans Par rel zullen in de play off s uitkomen in de degradatie-poule van de hoofdklasse. Omdat er door weer een andere competitie-indeling volgend seizoen geen degradatie mogelijk is, spelen de Leidenaars ook de laatste zes wedstrijden om des keizers baard. Een goede gelegenheid voor Hans Parrel om met het oog ge richt op dat volgende seizoen nog wat verder te experimenteren met wat jonge spelers als Mare Mom- merts, Antoine van Weerde en Hans van Hees. Periodestanden: 3- 4,8-6,11-8 en 16-12. De Leidse tref fers kwamen op naam van: Frans van der Brink 5x, Michel van der Zeeuw 4x, Ruud Muusse 2x, Hugo Bregman lx, Jim van Es lx, Jan de Graaf lx, Mark Mommerts lx en Remco Roman lx. DIRK KLOOS Arbiter Spoormakers ziet een smash i niet kon bolwerken. Zovoc werdi Rijnsburg werd gehouden. i Zovoc worden gekeerd door het blok van DOS, dat het uiteindelijk an het traditionele zilveren tulptoemooi dat voor de tiende keer in (foto Van Boven) RIJNSBURG - Gezelligheid was ook het afgelopen weekeinde weer troef op het traditionele zilveren tulptoemooi van het Rynsburgse RW. De tiende uitgave van dit re gionale volleybalevenement werd gehouden in het Waterbos in Rijns- burg. Omdat deze hal over slechts twee velden beschikt werd het toernooi over twee dagen uitge smeerd. De mannen werkten op vrijdag avond in een enkele competitie een toernooi in de tweede klasse af. Eerste werd hier VCS 2, gevolgd door RW 2, Leython 4 en Liusna. Een dag later was het de beurt aan de vrouwen (gecombineerde pro motie en eerste klasse) en de man nen (promotieklasse). Bij de vrou wen zegevierde RW na een dub bele competitie. Ridderveld werd tweede en Blok derde. Bij de man nen eindigde Zovoc als eerste, ge volgd door DOS 2, VC Shot en DAC 2. Volgens de organisatoren, die het toernooi geslaagd noemden, werd er in alle klassen fel gestre den, maar stond de gezelligheid voorop. Burgemeester Jonkman van Rijnsburg reikte in het Water- bos de prijzen uit. LEIDEN - In de laatste ronde voor de 'kerststop', deden de Leidse vertegenwoordigers in de nationa le volleybalcompetitie het zonder uitzondering erg goed. Leython wist subtopper Radius in eigen huis op een 2-3 nederlaag te trakte ren en dat vond de no. 3 van de ranglijst beslist niet leuk. Gemini moest na drie nederlagen winnen van hekkesluiter Spirit en deed dit gedecideerd met 3-1. NOVO bleef in een matige wedstrijd in Vlaar- dingen de gelijknamige ploeg met 1-3 de baas. Bij de vrouwen ook alleen maar overwinningen. Gemi ni had veel moeite met de rode lan taarndrager Starlift 3, maar won uiteindelijk toch met 2-3. NOVO klopte het zwakker geachte Simp-* kos met 3-1 en de streekderby tus sen DAC en Leython werd een prooi voor Leython (1-3). Leython toonde zich tot 11-11 volkomen gelijkwaardig aan Ra dius. Toen kwam het beeld van zo veel wedstrijden naar voren: per soonlijke fouten die de winst in de slotfase bij de tegenpartij brengen: 15-11. Al heel snel werden in de tweede set spelverdeler Philip v. Vianen invaller uit het 2e team en buitenaanvaller Ad Kerkhof inge zet en dit sorteerde het gewenste effect Leython nam een voor sprong en gaf die niet meer uit han den: 9-15. In de derde periode kwam Ley thon desondanks achter met 14-11. Een niet meer te redden bal buiten het veld werd door Paul de Winter echter op mirakuleuze wijze ge pakt en in een keer afgemaakt door Rob v.d. Bosch hetgeen een breek punt betekende: 14-16 voor Ley thon. De vierde set was nog wel voor Radius (15-5), maar de vijfde ging door Frans Klumper en Rob v.d. Bosch naar Leython (13-15). Vlaard. 2 - NOVO was van matig gehalte. NOVO kon door het wei nig verrassende spel van de thuis ploeg niet de motivatie opbrengen om er eens goed tegenaan te gaan. Na de eerste set nog verloren te hebben (15-8), gingen de overige sets simpel naar de Noordwijkers: 4-15, 10-15 en 6-15. Voor Gemini was winnen een must. Omdat Leo Boere niet kon coachen, nam speler Gert Frank het over onder voorwaarde zelf niet (inzetbaar behoeven te zijn. Met 6 man over gaf dit niet veel problemen. Lekker serverend en met een goed blok werd Spirit on der druk gezet en kwam daardoor niet aan een goede pass toe. Met een sterke middenaanval werd Spirit opgerold met 15-4, 14-16, 15-7 en 15-6. Bij de Gemini-vrouwen liepen de eerste 2 sets redelijk, waardoor Ge- mini een 0-2 setvoorsprong kon opbouwen. Daarna zakte het twee sets lang volledig in elkaar, een mentale kwestie. Starlift profiteer de dankbaar en trok de stand gelijk (2—2). In de beslissende vijfde set wist Gemini nipt (13-15) twee pun ten veilig te stellen (2-3). Tegen het zwakker geachte Si- mokos kwam NOVO met een expe rimentele opstelling binnen de lij nen, waardoor het promt verloor (8-15). Toen Esther van der Niet op 7-6 in de tweede set in een keer naar de setzege serveerde kwam er meer rust in het team en stevende men vervolgens naar een tamelijk gemakkelijke winst via 15-6,15-13 en 15-12. De Leythonvrouwen speelden zonder Femmy Lagerwaard met Annette Tebarts en Gitta Paans uit het tweede team tegen DAC. Om aansluiting met de top té behou den moest gewonnen worden, het geen voor DAC ook gold. Leython startte prima met een 8-13 voor sprong, die toch nog uit handen ge geven werd aan een sterk serve rend DAC (17-15). Maar Leython kwam terug, vooral de opslag van Annette Tebarts leverde veel pun ten op (7-15 en 9-15). In de laatste set stond Leython op een gegeven moment zelfs met 0-11 voor, maar DAC, gesteund door het eigen pu bliek, kwam fanatiek terug tot 14- 14. Leython beschikte over de min ste zenuwen en de langste adem en maakte uit naar 14-16 en 1-3. In de promotieklas was Jupiter tegen NOVO 2 (mannen) een duel op goed niveau, waarin beide ploe gen elkaar weinig toegaven. NOVO 2 wist na 15-7 en 9-15 door te druk ken: 16-14. Ook de vierde set ging gelijk op, met wederom een beslis sing 15-12 en 3-1 in Jupiters voor deel. Donar moest zonder de beide spelverdelers Rolf en Ron Groen aantreden bij Skania 2 en dat bleek een te zware handicap. Met Jan Streefkerk als zesde man, bleef het bij tot 10-10 voor Skania doordruk te naar 15-10. Donar trok met 9-15 de stand gelijk en ging daarna in de fout (13-2). Fel verzet bracht nog 15-15 op het scorebord maar Ska nia pakte de set: 17-15. Een leegge- speeld Donar verloor vervolgens ook de vierde set (15-8, 3-1). Leython Smaakte het niet tegen koploper Radius 2. Daar waar het eerste team voor een verrassing kon zorgen, tegen het eerste van Radius, faalde het reserveteam. Slechte passing en te simpele aan vallen maakten Leython 2 bij voor baat kansloos. Mannen zoals Peter Seinen en Rob Koebrugge konden geen vuist maken en meer dan plaagstootjes ware het niet die Leython uitdeelde (15-9, 15-6, 15- 13). Bij de vrouwen lykt Gemini 2 naar de eerste plaats door te stoten. Tegenstander Ridderveld liep uit naar 1-7 maar gaf de voorsprong weer uit handen. Gemini 2 toonde zich een degelijk geheel met een sterkere aanval, terwijl Ridderveld op de beslissende momenten de fouten wel maakte. Afgezien van de derde set toen Gemini 2 even stoom afblies, kwam de zege geen moment in gevaar (15-8, 15-11, 6- 15 en 15-2: 3-1). WW vond zelf dat het met 3-0 had moeten winnen van Zovoc, dat dit niet gebeurde kwam voor een belangrijk deel door het gebrek aan wisselmogelijkheden. Ook streed WW niet met een volle in zet waardoor het oen slap duel werd dat pas na vijf sets beslist werd in Wassenaars voordeel (15— 13, 7-15, 10-15, 15-2, 15-11). GER RENES.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 18