Boris Becker blijft de held Kraay: 'Ik ben voor joker in Zeist geweest' Oranje 'geplaatst' voor EK LDWS-Van Nispen gestaakt LEIDSCH DAGBLAD Zjelezovski breekt ook record op 500 meter Ajax trekt vier spelers terug KNVB boos op FilmNet West Duitsland verliest Davis Cupfinale, maar: 'Beste tennissers moeten naar Seoel' LSRG komt studenten tekort MAANDAG 23 DECEMBER 1985 PAGINA 13 PARIJS (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal kan op een voor keursbehandeling rekenen bij de indeling voor het Europees voet balkampioenschap van 1988, waar van de eindronde in de Bondsrepu bliek wordt gespeeld. Nederland is, samen met Spanje en Portugal, als derde geplaatst voor de loting, die op 14 februari in Frankfort zal plaats vinder. Jacques Georges, voorzitter van de Europese Voet bal Unie (UEFA) heeft zaterdag in Parijs de zeven landen bekend ge maakt, die als eerste in de groepen zullen worden geplaatst. Nederland, als enige van die ze ven landen niet aanwezig bij de verdere afwikkeling van het toer nooi om het wereldkampioen schap van 1986, dankt zijn plaat sing aan de resultaten die behaald werden in de kwalificatieronden voor het Europese kampioenschap 1984 en van het laatste wereldkam pioenschap. Nederland kwam op een punten totaal van 1,429, iets meer dan Bel gië (1,417) en Frankrijk (1,375), wat minder dan Engeland en Denemar ken (1,500). De Bondsrepubliek gaat als organisator automatisch over naar de eindronde, maar zou, op basis van zijn „coëfficiënt" (1,478) derde zijn. Voor het Europese kampioen schap van 1988 hebben 33 landen ingeschreven. Er worden vier groe pen van vijf ploegen gevormd en drie van vier. De groepswinnaars gaan met de Bondsrepubliek over naar het eindtoernooi. 5 D T ALMA ATA (Reuter/AFP) - De Rus Igor Zjelezovski heeft zaterdag op de baan van Alma Ata het wereldrecord schaatsen op de 500 meter verbeterd en gebracht op 36,49 seconden. Het oude record stond sedert 26 maart 1983 op naam van Pavel Pegov met 36,57 seconden. Deze Rus leverde die prestatie destijds ook op de Medeo-baan in Alma Ata. De 22-jarige wereldkampioen op de sprint verbeterde een tweede we reldrecord in een tijdsbestek van zes dagen. Op 15 december reed Zjele zovski in Alma Ata de 1500 meter in de nieuwe wereldrecordtijd van 1 minuut en 53.00 seconden. Ook Sergej Fokisjev bleef onder het oude wereldrecord op de 500 me ter. De 22-jarige Olympische kampioen maakte een tijd van 36,52 secon den. Zjelezovski zegevierde eveneens op de 1000 meter in 1.13,47. Bij de dames won de 23-jarige Irina Koelesjova zaterdag beide sprintaf standen. Op de 500 meter bracht ze het Sowjetrussische record op 40,13 seconden. De dubbele afstand ging in 1.21,97. EINDHOVEN/AMSTERDAM (GPD) - Het bestuur en de techni sche leiding van Ajax verbazen zich over de commotie die is ont staan na hun beslissing om vier spelers terug te trekken voor de in terland van een versterkt Jong Oranje op 8 januari in en tegen Ita lië. Met name PSV's technisch-di- recteur Hans Kraay heeft geen goed woord over voor het terug trekken van het kwartet Van Bas- ten-Rijkaard-Vanenburg-De Wit, dat volgens Ajax „vanwege blessu res en vermoeidheid" langer vakantie moet houden. „Nog geen week geleden", schamperde Kraay zaterdagavond na het duel met FC Den Bosch, „hebben wij in Zeist als volwassen mensen om de tafel gezeten. De topclubs hebben toen zonder uit zondering hun medewerking toe gezegd aan Oranje. Op dat moment was die wedstrijd van 8 januari be kend. Het is natuurlijk niet mijn zaak wat Ajax nu doet, maar ik kan je wel zeggen dat ik er geen cent waardering voor heb. Ik heb nu het gevoel dat ik voor joker naar Zeist ben geweest". Randstad Sport zet Bert Kort op non-actief VOORSCHOTEN - Het be stuur van Randstad Sport heeft trainer Bert Kort met onmiddellijke ingang op non- actief gesteld. De oud-speler van UVS, die een contract had tot het einde van de lopende voetbaljaargang, krijgt wel doorbetaald, maar is dit sei zoen als oefenmeester niet meer welkom bij de Voorscho- tense vierdeklasser. „Omdat er niet met hem samen te werken valt", zo luidt het ar gument van Randstad Sport, dat de trainingen en de techni sche begeleiding vooralsnog door eigen leden wil laten ver zorgen. Bert Kort deelde het Rand stad-bestuur onlangs mee dat hij zijn contract aan het einde van het seizoen niet wilde ver lengen. Het bestuur besloot daarop hem direct buitenspel te zetten. „Reeds enige tijd is er spra ke van een verstoorde arbeids verhouding, waardoor er van een vruchtbare samenwerking met het bestuur en met het aangestelde technisch mana gement geen sprake meer is", aldus de officiële verklaring van de club. „Op grond hier van heeft het bestuur besloten hem tot aan het einde van het seizoen op non-actief te stel len". Bert kort was gisteravond niet bereikbaar. Amateurs eerst naar Katwijk, dan naar China KATWIJK - Alvorens naar China te vertrekken speelt het nationale amateurteam zaterdag eerst nog een oefenduel bij Quick Boys. De ze ontmoeting wordt afgewerkt op Nieuw Zuid in Katwijk, waar om 14.30 uur wordt begonnen. Zoals bekend bevindt zich in de amateurselectie Floor van Duyn, die dus tegenover zijn ploeggeno ten komt te staan, bij Quick Boys zijn twee Oranje-afvallers, Marco van der Plas en Fenk van der Kleij, van de partij. Na de oefenwedstrijd in Katwijk komt de amateurselectie op 2 ja nuari bijeen in Zeist. Een dag later vliegt het gezelschap via Zurich naar Peking. De amateurploeg speelt in China vijf wedstrijden. Op 19 januari keert het team terug in Nederland. LEIDEN - De wedstrijd in de zondagvierdeklasse A tussen LDWS en Van Nispen kreeg gis teren een vroegtijdig einde. Twaalf minuten voor tijd besloot scheidsrechter Henk Vos uit Leerdam het duel bij een 1-0 stand ten gunste van LDWS te staken. De moeilijkheden ontstonden toen Cees de Roode op de grond bleef liggen en de arbiter tijdens een daaropvolgend dood spel moment geen verzorging wenste toe te staan. De LDWS-spelers voelden zich gedupeerd en be sloten bij de leidsman verhaal te halen. Arbiter Vos over dit incident: "Op het moment dat Van Nispen wegens een overtreding van LDWS door mij een vrije trap Arbiter Vos: 'Ik voelde ine bedreigd kreeg toegewezen, werd ik geat tendeerd op een LDWS-speler die aan de andere kant van het veld op de grond lag. Van dat feit was ik mij echter allang bewust. Ik wist zeker dat hij simuleerde en zag daarom geen aanleiding om verzorging toe te staan. Toen ik dat de LDWS-ers liet weten, voelde ik me door enkele spelers zodanig bedreigd, dat ik geen an dere oplossing meer zag dan de wedstrijd af te fluiten". Voorafgaande aan dit beslis sende incident had zich tussen beide vereningingen een grim mig duel ontwikkeld. Nadat Ger de Roode in de 20ste minuut op aangeven van Erik van der Weij- den 1-0 had binnengekopt, toon den beide teams weinig respect meer voor elkaar. Al spoedig moest aan LDWS-zijde Chris Brouwer met een fikse vlees wond in zijn been naar het zie kenhuis worden afgevoerd, al waar tien hechtingen noodzake lijk bleken. Vlak voor rust werd de reeds eerder geboekte Ger Nachtegel- ler wegens aanmerkingen op de leiding door de scheidsrechter van het veld gestuurd. Een drie tal andere LDWS-ers ging even eens op de bon. Met tien man wist LDWS zich na de rust goed staande te hou den. Het al dan niet geblesseerd raken van Cees de Roode (waar bij LDWS inmiddels door zijn wisselspelers was heengeraakt), leidde vervolgens tot het inci dent dat het voortijdige einde van de wedstrijd betekende. Ook de beide supporters-ver enigingen lieten zich overigens niet onbetuigd. Na het staken van het voetbalduel zetten zij de onderlinge strijd op de vuist voort. Eerder dit jaar kwam de ont moeting Alphen-LDWS niet tot een eind. De resterende tijd van deze wedstrijd wordt op 5 janua ri uitgespeeld. Johan Cruijff op zijn beurt be roept zich er op dat het gaat om een wedstrijd voor spelers onder 23 jaar en niet om een officiële inter land. „Dit incident", verklaarde hij zaterdagavond in Maastricht, „had bovendien gemakkelijk vermeden kunnen worden als men tevoren even contact met mij had opgeno men. Dan had ik de bondscoach meteen kunnen vertellen dat de vier niet beschikbaar waren. De Wit heeft last van zijn knie en zijn enkel. Vanenburg is niet topfit, Rij kaard tobt met zijn rug. Net als Van Basten hebben ze erg veel te doen gehad. Die jongens krijgen nu de kans bij te komen. Maar los daarvan, een speler als Van Basten verwacht je toch ook niet in Jong Oranje?". Van de in totaal zes geslecteerde spelers van Ajax zullen er dus slechts twee de reis naar Italië meemaken, Ronald Koeman en Sonny Silooy. „En dat is", aldus vi- ce-voorzitter Van Eijden van Ajax, „precies het aantal dat eerder in Zeist met de leveranciers van het Nederlands elftal is afgesproken. Er zouden per club niet meer dan twee spelers van het eerste worden aangewezen. Plotseling worden we echter geconfronteerd met zes ge selecteerde mensen". Opmerkelijk is dat ook binnen de groep afvallers onvrede heerst over het besluit van 'hogerhand'. Vooral Vanenburg en Rijkaard ga ven zaterdagavond te kennen moeite te hebben met de beslis sing, waarin zij nauwelijks of geen inspraak hebben gehad. „Ik was zelf graag naar Italië gegaan", zegt bijvoorbeeld Gerald Vanenburg. „Bij de Italianen zitten toch veel jongens die straks in Mexico spe len. Ik had weer wat kunnen le ren". Voor Vanenburg zou een op treden in Italië extra interessant zijn geweest. De Utrechter, van wie het contract aan het eind van dit seizoen afloopt, heeft er immers nooit een geheim van gemaakt dat hij zijn carrière graag in Italië wil voortzetten. In het geval Ajax voet bij stuk houdt en Beenhakker ter comple tering van de selectie vervolgens bij PSV aanklopt zal de bonds coach bot vangen. „Wij zijn niet de bijwagen van Ajax", loste Kraay al vast een schot voor de boeg. „Je denkt toch niet dat die datum van 8 januari ons zo geweldig goed uit komt. Maar in het belang van het Nederlands elftal hebben wij daar rekening mee gehouden en zelfs extra trainingsdagen ingelast". Door de afzegging van de vier Ajacieden heeft de wedstrijd tegen Italië belangrijk aan waarde verlo ren. Desondanks zal Kraay de drie opgeroepen PSV-ers (Gullit, Van Rooy, Van Breukelen), bij wie Val- ke merkwaardig genoeg ontbreekt, niets in de weg leggen en hen even min adviseren om de uitnodiging alsnog naast zich neer te leggen. Ruud Gullit is dat vooralsnog ook niet van plan. Wel vraagt hij zich af in hoeverre deze wedstrijd nog zin heeft nu een deel van de kern die de komende jaren het Nederlands elftal moet gaan vormen thuis blijft. „Als ik bondscoach was", be treurde Gullit de beslissing van Ajax, „zou ik alles proberen om die vier alsnog mee te krijgen". Leo Beenhakker is echter met vakantie, zodat die taak is wegge legd voor Rinus Michels. In de loop van vandaag zal moeten blij ken hoe zwaar de technische staf tilt aan dit incident dat op een wel hoogst ongelegen moment komt. Alleen op voorwaarde dat de top clubs Oranje maximaal zouden on dersteunen en dat er voor het zo merreces zes interlands konden worden gespeeld waren Michels en Beenhakker bereid hun verblijf in Zeist te continueren. Die toezeg ging kreeg het duo vorige week maandag op het sportcentrum. Daarmee waren de handtekenin gen onder een tweejarig contract nog slechts een formaliteit en ging Beenhakker onbezorgd met vakan tie. Maar bij de eerste de beste gele genheid ligt er al meteen een van de topclubs dwars. De gevolgen daarvan zullen vandaag moeten blijken. Stefan Edberg heeft de beslissende partij gewonnen. Zijn teamgeiiöten 'gooien' hem uit dank de lucht i ZEIST (GPD) - Ondanks bezwaren van KNVB-zijde, heeft de abon nee-televisiemaatschappij FilmNet het afgelopen weekeinde uitge breid aandacht besteed aan Engels voetbal. Het ging hierbij om wed strijden om de zogenaamde 'Screen Sport Super Cup', een toernooi dat is georganiseerd als al ternatief voor de Europa Cup, waarvan Engelse ploegen dit sei zoen zijn uitgesloten. Het bondsbestuur van de KNVB komt in januari in spoedzitting bij een om zich te beraden over stap pen tegen de Amsterdamse maat schappij. „Want waar FilmNet mee bezig is, kan gewoon niet", aldus secretaris Jan Huijbregts van het bestuur betaald voetbal. „Wij heb ben geen toestemming gegeven die beelden uit te zenden, omdat we vrezen dat het amateurvoetbal schade zal ondervinden. Door die wedstrijden toch op de buis te brengen heeft FilmNet de interna tionale regels van de FIFA en UE FA overtreden. Die bepalen dat voor elke voetbalflits op de Neder landse tv de toestemming van de KNVB nodig is. En daar zal Film- Net zich ook aan moeten houden" FilmNet neemt de Engelse voet balbeelden over van de Britse abonnee-televisiemaatschappij Screen Sport, waarmee onlangs een overeenkomst werd gesloten. BONN (GPD) - De Davis Cup blijft in Zweden, maar West-Duitsland heeft genoten van de held van het land, Boris Becker. „We moeten nog maar even wachten op onze Davis Cup", zei de 18-jarige nadat het Duitse tennis- team met 3-2 had verloren van de Zweden. Drie dagen lang heeft dat hele gro te deel van de Duitsers, dat niet tot de 13.000 gelukkigen of rijken be hoorde die wel in de Münchense Olympiahal aanwezig waren, aan de tv gekluisterd gezeten. Alle mo gelijke programma's vielen uit, na dat Boris Becker gistermiddag de Zweed Mats Wilander in vier sets had verslagen en de volslagen out sider Michael Westphal het daarna de nummer vijf van de wereldrang lijst, Stefan Edberg, ontzettend moeilijk maakte. Rudi Carrell had zelfs zijn Tages- show aangepast en lastte een scène in, waarin hij, gehuld in een 'I love Boris-trui' uit zijn flat wilde sprin gen, nadat Westphal met 6-3, 5-7, 4-6, 3-6 de beslissende partij had verloren. Het tekende op overdreven wijze het enerverende van de dagen, die meer dan 15 miljoen Duitsers aan hun tv genageld hielden. Boris Becker, Duitslands voorbeeld, her stelde zich na een uiterst zwakke herendubbel op zaterdag, die hij met Andreas Maurer verloor van Mats Wilander en Joakim Nyström MÜNCHEN (DPA) - Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het IOC, heeft in München nog eens benadrukt, dat hij graag zou zien, dat de beste tennissers ter wereld aan de Olympische spelen van 1988 in Seoel mee kunnen doen. „Ons streven is duidelijk", zei Samaranch, die de Daviscupfinale tussen de Westduitse en Zweedse teams bijwoonde en een gesprek had met de voorzitter van de Inter nationale Tennis Federatie, de Fransman Philippe Chatrier, „De besten moeten er bij zijn. Ik ben er zeker van, dat de toelatingscom missie onder leiding van Willi Dau- me een modus zal vinden, die ie dereen bevredigt". De grootste hindernis voor het toelaten van tennismiljonairs als Lendl en McEnroe zou zijn de bin dingen met vaste managementbe drijven. Een definitieve beslissing in de ze kwestie zal tijdens het congres van het IOC in oktober volgend jaar te Lausanne worden genomen. Ook de toelatingsregels voor het ijshockey moeten dan worden vastgelegd. ADVERTENTIE (4-6, 2-6, 1-6) gisteren ontzettend goed. Hij versloeg Wilander met 6- 3, 2-6, 6-3, 6-3 en merkte later op: „Ik heb nog nooit zo goed ge speeld. Mijn winst op Edberg en vooral op Wilander is nog belang rijker dan mijn overwinning op Wimbledon". Het was een schrale troost, want de typische cupfighter Westphal had de koele Zweed Edberg bijna op de knieën gekregen. En daar had het na de voor de Duitsers dra matisch slecht verlopen herendub bel beslist niet naar uit gezien. Bo ris Becker verklaarde na de dub- belpartij ernstig aan de heup te zijn geblesseerd (wat overigens werd tegengesproken door de medische begeleiders, die niet spraken van een blessure, maar van een psycho logisch probleem) en mede daar door had Duitsland de moed al vrijwel geheel verloren. Dat bleek ook zaterdagavond uit de nu en dan fatalistische uitzen ding van de Aktuelle Sportstudio uit het chique Kempinski-hotel in München. De Zweedse tennissers waren al in hun onderkomen, de hele Westduitse equipe was pre sent. De toon: 'Jammer, we hebben Boris Becker: toch de held. het geprobeerd'. Voor het enige in cident zorgde de Zweedse trainer door te zeggen dat de Duitsers een 'bombenmannschaft' hadden, waarop presentator Harrie Vale rian opmerkte dat 'wij dat niet zo'n aardige uitdrukking vinden, omdat die ons aan een onplezierig verle den herinnert'. Maar gisteren, nadat het chauvi nistische publiek een inderdaad weergaloze Becker (die volgens ei gen zeggen zes pillen had geslikt) had gezien, die een zeker niet slechte Wilander versloeg, keerde de stemming terug. Het onmogelij ke leek bijna waar te worden toen de laconieke Westphal de eerste set van, Edberg afpikte. Het was op het kantje af 'Deutschland uberall'. Zo ver is het niet gekomen en dat is misschien maar goed ook, want de chauvinistische gevoelens laai den zo nu en dan hoog op. Tennis is in Duitsland in een jaar een volkssport geworden en de identi ficatie met de nieuwe held Boris Becker is onvoorstelbaar groot. Zo groot dat de sportiviteit bijna in het geding kwam. Wat dat be treft hadden de tv-presentatoren na de halve finale tegen Tsjecho- slowakije een voor sportgebeurte nissen unieke oplossing gevonden. Alle live-intervieuws met de spe lers waren gisteren in de afgeladen te'nnnishall direct te horen. Niet al leen een stuk uitstekende service, maar vooral een manier om de spanningen onder het publiek een vreedzame uitlaatklep te bieden. De Westduitsers verloren de be langrijkste tenniswedstrijd van het jaar, maar hun favoriet Boris Bec ker won zijn twee enkelspelen en blijft daardoor de held van het land. ZEG MAAR TEGEN 'NN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions XIESOOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! LEIDEN - Het zat de rugbyers van LSRG gisteren niet mee. Nu ze voor het eerst sinds lange tijd weer in actie moesten komen voor de competitie, mochten ze niet op het universitaire sport complex spelen, maar moesten ze uitwijken naar het veld van DIOK. Noodgedwongen, omdat LSRG studenten tekort kwam. Bij controle van de college kaarten had de universitaire sportraad geconstateerd dat te weinig spelers van het Leidsch Studenten Rugby Gezelschap over een geldig inschrijfbewijs beschikten. De raad verbood de 'studenten' daarop de toegang tot het universitaire sportcom plex. Het treffen met Eemland in de promotieklasse werd daarom af gewerkt op het veld van DIOK. Daar nam het team aanvankelijk en £-0 voorsprong, maar vervol gens ging de vreemde omgeving zich wreken. Op uiterst knullige wijze werd de voorsprong weg gegeven en LSRG verloor ten slotte met 19-9.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13