Genie v.d. Klei te afstandelijk In soloprogramma 'Op doorreis' Briljante vondsten in 'Eind van de wereld' Tsjechows 'De Meeuw' boeiend door spel van Trins Snijders Alma Materkoor: verblijd en gewijd kerstconcert Adventsconcert Leidse Cantorij: zuiver en spontaan Carel Alons adjunct- directeur schouwburg Rotterdam Ed Nijpels opent expositie in Leiden 'Kopen kunst fiscaal aantrekkelijk maken' Johan Walhain overleden MAANDAG 23 DECEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 11 'Op doorreis', soloprogamma van Gerrie van der Klei. Piano: Rob van Kreeveld. Regie: Nick van den Boezem. Gezien op 21 december in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Na afloop van de première van haar soloprogamma nam Gerrie van der Klei de daarbij horende bloemenhulde in ont vangst. Alles leek er toen op te wijzen, dat zij - zoals te doen gebruikelijke - een toegift zou geven. Het publiek-ging zitten, de pianist nam plaats, maar na een 'pling-plong' viel het doek: géén toegift. Een aardig grapje, dat voor Gerrie van der Klei echter een zeker boemerangeffekt kreeg. Er kwam niet alsnog een applaus; men stond vrij gauw op en ver liet de zaal. Met andere woorden: het was blijkbaar genoeg geweest. Waarom hieraan zo veel aandacht besteed? Omdat dit gegeven kenmerkend is voor de gehele avond. Ondanks alle kwaliteit slaagde Gerrie van der Klei er niet in om het publiek voor zich te winnen en enthousiasme op te roepen. Er bleef een grote afstandelijkheid, die van weerskanten een echte toenadering uitsloot. Dat is jammer - want uit alles blijkt, dat zij zich heel intensief op haar eerste echte soloprogramma heeft voorbereid. In haar vertolkingen van bekend repertoire en van speciaal voor dit programma gemaak te composities levert zij ontegenzeggelijk vakkundig werk. Het is zelfs een gevarieerd programma met Nederlands, Duits en Engels werk, van Annie M.G. Schmidt/Harry Ban- nink tot Thomas 'Fats' Waller. Zij wordt daarbij begeleid door de veelzijdige pianist Rob van Kreeveld, die onder meer op het ter rein van de kleinkunst grote verdiensten heeft. Daarnaast heeft Gerrie van der Klei sa mengewerkt met regisseur Nick van den Boezem, die met name op het gebied van so loprogramma's een ruime ervaring heeft. Maar dat is het wonderlijke van theater: zo veel kwaliteit garandeert nog niet altijd een boeiend avondvullend theaterprogramma. In het laatste nummer voor de pauze leek het even, alsof de doorbraak zou komen. Gerrie van der Klei bracht toen haar bekende inter pretatie van 'Der Vamp' uit het cabaret van Rudolf Nelson, waarvan zijn zoon Herbert en diens vrouw Eva samen met onder anderen Gerrie van der Klei in 1982 een inmiddels be faamd geworden reconstructie hebben ge maakt. Aan dit lied gaat een monoloog voor af, waarin Eva Nelson geportretteerd wordt. Aardig, maar dan wel voor degenen, die het werk kennen van Herbert en Eva Nelson (die overigens onlangs nog in het Amsterdamse Belluvue een succesvol optreden hadden). Na de pauze is er temidden van alle liedjes voor de tweede maal een kleine conference. In dit verhaal, dat niet blijkt aan te slaan, ver telt Corrie van de Klei over haar achttien tekstschrijvers, die alle verbindende teksten zouden hebben geschreven. Natuurlijk is dat fictie, maar de betekenis ervan komt niet over. In dit liedjesprogramma ontbreekt het juist aan een paar losse gesprekjes met het publiek, waardoor het geheel wat gemoede lijker had kunnen zijn. Een soloprogramma is een waagstuk, waarin een artiest zich kwetsbaarder opstelt; het zijn haar eigen woorden. Tegen alle mogelijke risico's van een dergelijke opstelling probeert Gerrie van der Klei zich krampachtig af te schermen, dat gaat ten koste van de sfeer WIJNAND ZEILSTRA 'Eind van de wereld' van Arthur Ko- pit, gespeeld door de Haagse Come- die. Vertaling: Peter Hoeksema. Re gie: Willem Nijholt. Decors en kos tuums: John Bogaerts. Gezien in de Koninklijke Schouwburg op 20 de cember. DEN HAAG - Hoewel het al ruim twintig jaar geleden is dat de Haagse Comedie een vorig stuk van Arthur Kopit speelde, wekt zijn naam als auteur toch bepaalde verwachtingen, maar hoe kan het ook anders? Alleen al door een titel als 'Oh, pa, arme pa, jij hangt in de kast van ma en het huilen staat me na' (ingenieu ze vertaling van Bert Voeten) was dat een stuk om nooit meer te vergeten, ook als de hoofdrol van Georgette Hagedoorn of de absurde toneelbeelden van Hep van Delft zich niet in het geheu gen hadden vastgezet. Vanuit die optiek wordt 'Eind van de wereld', het jongsWstuk van Kopit, geen teleurstelling. Een door een toneelschrijver na drukkelijk geconstrueerd toneel stuk over een toneelschrijver die de opdracht krijgt een toneel stuk te schrijven. Die slaagt daar in alleen maar door als hoofdper soon een toneelschrijver te ne men, die ook weer de opdracht krijgt een toneelstuk te schrijven (en waarschijnlijk kan die reeks tot in het oneindige worden voortgezet). Dat levert de basis voor dezelfde absurde structuren die de sfeer van 'Oh pa, arme pa' bepaalden. Louter als spel met de verschillende werkelijkheids fasen die het toneel mogelijk maakt, zou 'Eind van de wereld' echter een mager geheel hebben opgeleverd, ondanks de vele ver wijzingen naar de Amerikaanse filmindustrie en ondanks het ij- zersterke, door Arthur Miller (m.n. in 'Na de zondeval') tot fa buleuze hoogte uitgewerkte pro cédé van de vertellende hoofd persoon die zijn verhaal op bouwt aan de hand van een flit sende aaneenschakeling van flash-backs. Zijn grootste troefkaart speelt Kopit uit met de door hem aan gebrachte dubbele bodem: zijn absurde spel met de werkelijk heid past als een handschoen om de harde werkelijkheid van de kernwapenwedloop. Terwijl hij als een kruising van Humphrey Bogart en Inspecteur Clouseau (en in zulke schlemielige rol letjes is Jules Royaards altijd op zijn best) zyn onderzoek ver richt, komt de toneelschrijver Michael Trent erachter, dat de bewapeningsspiraat dermate ab surd in elkaar zit, dat het sys teem letterlijk ongeloofwaardig is geworden. Die ontdekking doet hij aan de hand van een reeks gesprekken, die binnen de flitsende constructie van 'Eind van de wereld' theatrale hoog standjes opleveren. Overrompelend is de doldwaze manier waarop twee defensies pecialisten tijdens de bereiding van een etentje als een incarnatie van Lewis Carroll's Tiedeldie en Tiedeldom de waanzin van het geheel illustreren, en dank zij de regie van Willem Nijholt (en de medewerking van een naburige pizzeria) komen Kees van Lier en Lucas Dietens in die scène tot een adembenemende graad van virtuositeit. Een ronduit geniale acteerprestatie kwam echter weer eens van Bas ten Baten burg, die als een overgelopen Rus in een Japans restaurant met zijn haarscherp afgemeten spel geen moment in mannetjes- makerij verviel, maar wel even onder het vernis van Kopits hu mor de angstwekkende theorie van de 'anticiperende vergel ding' ontvouwde. Een sterk stuk kan ik 'Eind van de wereld' niet noemen en het behoort ook zeker niet tot de werken die na verloop van tijd In de Koninklijke Schouwburg ging vrijdag het stuk 'Einde van wereld' van Arthur Kopit in première. Op de foto (v.l.n.r.) Eric i Veen, Jules Rooyaards, Lucas Driekens en Kees van Urk. (foto a op het repertoire terugkeren. Een aantal briljante vondsten, de aankleding van John Bogaerts en de filmische,sterk op het show-element inspelende regie van Willem Nijholt dragen echter wel bij tot een alleszins beziens waardige voorstelling van de Haagse Comedie. PAUL KORENHOF 'De Meeuw' van Anton P. Tsjechow, gespeeld door de Haagse Comedie. Vertaling: Chiem van Houwenminge en Ton Lutz. Decor: Reier Pos. Kos tuums: Pamela Homoet. Regie: Gui- do Jonckers. Gezien in Diligentia op 21 december. DEN HAAG - Tot de enkele maanden geleden door directeur Eddy Habbema in deze kolom men nadrukkelijk geformuleer de doelstellingen van de Haagse Comedie behoort ook de ontwik keling van het bij de jongeren aanwezige regietalent. Dat ge beurde tot op zekere hoogte al d.m.v. de 'studio-voostellingen' in 'Het Paradijs', het kleine bo venzaaltje van de Koninklijke Schouwburg, waar jonge acteurs en actrices gezamenlijk aan een kleinschalige produktie konden werken. Met ingang van het lo pende siezoen staan er echter ook voorstellingen in middelgro te zalen op het programma, die als officiële 'grote produktie' in het normale repertoire worden ingepast en waarvoor derhalve ook uit het gehele acteursarse naal kan worden gekozen. Als eerste voorstelling in deze nieuwe opzet na de sluiting van het HOT is momenteel 'De Meeuw' van Tsjechow te zien in een voostelling, die geheel geënt is op het betrekkelijk kleine to neel van Diligentia aan het Lan ge Voorhout. Die beperkte ruim te bracht naast de voor de hand liggende nadelen ook het voor deel met zich mee van minder gevaarlijke situaties bij de invul ling van de ruimte, zeker bij een stuk van Tsjechow, waar de niet uitgesproken, dikwijls zelfs niet eens aangeduide spanningen tussen de personages vrijwel constant een drijvende functie bezitten. Aan de andere kant is de keuze van 'De Meeuw' juist op dat punt ook zo gevaarlijk. In zijn per soonlijke relaties is elk van de personages mislukt of bevindt zich in ieder geval in een levens fase waarin dat zo lijkt. Waar Tsjechow in zijn latere stukken echter vooral zou bouwen op in nerlijke zwakhede bij mensen die wel van goede wil zijn, werkt hij in 'De Meeuw' nog sterk met onhebbelijkheden of duidelijke contactuele kortsluitingen. Het gevolg is, dat alle personages in 'De Meeuw' zonder één uitzonde ring irritant en zelfs onsympa thiek kunnen worden, iets wat in de drie daarop volgende stukken slechts ten dele het geval zou zijn. Regisseur Guido Jocnkers heeft met deze Tsjechow-voor- stelling ongetwijfeld mooie din gen gedaan, met name in zijn aandacht voor speldetails en de uitwerkin van de afzonderlijke personages. Van de onderlinge en onderhuidse spanningslijnen was echter nog te weinig te mer ken en het gevolg daarvan was tweeledig: enerzijds kregen lan gere scènes van twee personages een al te statisch karakter als er niet een duidelijke invulling was gevonden en anderzijs liepen alle personages inderdaad het gevaar irritant te worden, doordat er te veel de nadruk werd gelegd op hun karaktereigenschappen. Dat alles wreekt zich met name in het laatste bedrijf, waar Carline Brouwer (het meisje Nina) en Gijs Scholten van Aschat (Kots- ja) na overtuigende prestaties in de eerste drie bedrijven toch niet in staat bleken hun grote dialoog in te vullen. (De oplossing voor De Haagse Comedie bracht zaterdag voor het eerst het stuk 'De Meeuw' van Tsjechow op de planken in Diligentia. Op de foto de hoofdrolspelers Philip Boluyt en Trins Snijders. Vooral door het spel van de laatste werd het stuk boeiend. <roto anpi de uiteindelijke slotscène was trouwens ook niet helemaal ge lukkig). Dat er toch een acceptabel ge heel uit de bus is gekomen, is vooral te danken aa de wissel werking die kon ontstaan tussen de regisseur en een aantal erva ren krachten, onder wie André van den Heuvel als een tot in de kleinste details uitgewerkte So- rin en (hoe kan het anders?) Trins Snijders, die het naturel heeft om bijna iedere vrouwenfi guur die zij neerzet, voor hon derd procent geloofwaardig te maken. Zij draagt deze voorstel ling, zoals zij dat gedaan heeft met haar 'Yerma', met haar Ib- sen-vertolkingen en met zoveel andere rollen die bij haar opeens op een fascinerende manier le vensecht worden. PAUL KORENHOF Kerstconcert van het Alma Mater koor o.l.v. Piet Jasperse, m.m.v. Mi chael Hedley - orgel, Jetske Kuipers fluit, en Mark Zandstra - viool; ge hoord zondag 22 december in de St. Lodewijkskerk in Leiden. LEIDEN - Wonderlijk om met het oog een redelijk vergrijsd koor en met het oor een jong stemgeluid waar te nemen: voor mij gisteren de hoofdgedachte tijdens het kerstconcert van het Alma Materkoor onder leiding van Piet Jasperse. Frank en vro lijk bij liederen als 'In dulci jubi- lo" van M. Praetorius en in 'A Merry Christmas' van Warrell, bijna sereen in 'O, magnum mys- terium' van da Vittoria, maar kinderlijk, blank, té pretentie loos klonken bijvoorbeeld de in zetten van de alten in psalm 90 van Sweelinck, en de sopranen in 'gelobet seist du Jesu Christ' van de weinig bekende compo nist A, Gumpelzhaimer (1559- 1625), die al even weinig muzi kaal te vertellen heeft. Opvallend was ook, dat dit rooms-katholie- ke koor meer affiniteit heeft tot kerklatijn dan tot Duitse of En gelse teksten, die vaak weinig overtuigend overkwamen met een wat primitieve uitspraak, dit in tegenstelling tot het 'O, mag num mysterium' waar uitspraak, homogeniteit en muzikale devo tie hand in hand gingen. Het mooiste werk van deze middag was voor mij het Magni ficat van H. Andriessen. Even wichtig en toch dynamisch, met een ingehouden spanning, ver tolkte het koor strofen als 'Et exultavit spiritus meo in Deo Sa- lutari meo' en wist het een op merkelijke eenheid op te bou wen in 'Gloria Patri, et Filio, et Spiritui sancto'. Vermeldens waard waren ook de sprankelend en fijnzinnig gespeelde allegro en allegretto van Wilhelm Frie- demann Bach: voortreffelijke muziek met een al even voortref felijke interpretatie van de flui tiste Jetske Kuipers, de violist Mark Zandstra en de organist Michael Hedlev. Hoewel de continuo-party een enkele maal haperde was deze instrumentale onderbreking uit stekend geschikt om het hele kerstconcert een gewijde en ver blijde stemming mee te geven LIDY VAN DER SPEK Adventsconcert van de Leidse Cantorij o.l.v. Joop Brons, tevens organist, m.m.v. Veronica Steinbach - fluit en Han Kapaan - hobo; ge hoord zondag 22 december in de Hooglandse kerk in Leiden. LEIDEN - Een derde kerstconcert in één weekeinde boet niet aan waarde in, wan neer een verfrissende wind waait door zang en spel: de Leidse Cantorij zorgde in een overvolle Hooglandse kerk voor een boeiende zondagavond, bijgestaan door de wel zeer beweeglijke fluitiste Veronica Steinbach, waarnaast als een vaste rots de hoboist Han Kapaan. Wat zoon Brons deze avond op drie ma nieren presteerde, grenst aan het bewon- .derendswaardige: in de eerste plaats als assistent-dirigent - wat hem stukken beter afging dan vorig jaar - ten tweede, maar zeer opvallend, als voorzanger waar hij met name in het 'Magnificat anima mea' van Buxtehude een warme kleurrijke bas stem deed horen, en ten leste als koorlid van deze mooie en zuivere cantorij. Met een sfeervolle processie, voorge speeld door Joop Brons achter het orgel, ving de cantorij dit adventsconcert aan. Het serene stemgeluid zwol van achter uit de kerk zoetjes aan een resoneerde won dermooi door de immense ruimte. Dat de Leidse Cantorij zuiver en spontaan zijn stem kan verheffen, werd duidelijk in psalm 121 'I will lift up mine eyes unto the hills', waarin ontspannen de hoge sprong naai ue bergen genomen werd. Na een wat braaf gezongen 14de eeuws 'Angelus ad virginam' kreeg 'On Jordan's bank' weer een krachtiger interpretatie, zo wis selenden de stemmingen elkaar af. Onder leiding van vader Joop Brons weerklon ken 'der Morgenstern ist aufgedrungen' van Praetorius en 'blessed be that maid Mary' a capella gezongen pittig en veder licht, terwyl de sopranen speciaal in 'A virgh most pure', ook al een Christmas ca rol, een prachtige verfijnde klank lieten horen die in de Franse liederen niet be reikt werd. Opmerkelijk was de verschillende uit drukkingsvorm van Han Kapaan en Vero nica Steinbach. De fluitiste omrankte in het vivace in F van J.H. Hertel haar motie ven als het ware om de stoer neergezette figuren van Han Kapaan, die een wonder schone toon uit zijn hobo de kerk in zond. al schijnt het mode te zijn (volgens ken ners) draaide naar mijn mening Steinbach ook in de fluitsolo uit de Fantasie in D van Telemann te veel om haar roer, waardoor wellicht enkele onzuiverheden nodeloos benadrukt werden. Duidelijk veel geinspireerder dan vorig jaar zong de kerk mee in de samenzang, nu Hans Brons zich resoluut omkeerde en vrijuit de menigte dirigeerde. De cantorij verliet de kerk zoals zij binnengeschreden was With joyful steps singing alleluyas to our King'. LIDY VAN DER SPEK ROTTERDAM/LEIDEN (ANP) - Het College van B en W van Rotter dam heeft vrijdag twee directiele den benoemd voor de nieuwe Rot terdamse Schouwburg, die begin 1988 in gebruik wordt genomen. K. Boon (56), thans directeur van de Stadsschouwburg in Arnhem, wordt per 1 april 1986 in Rotter dam directeur en zijn huidige di rectiemedewerker C. Alons (35) wordt per 1 mei 1986 adjunct-direc teur van de nieuwe Rotterdamse schouwburg. Carel Alons was tot 1978 artistiek en technisch cooör- dinator van het LAK-theater. Hij fungeerde begin dit jaar enkele maanden als tijdelijk artistiek ma nager van de Leidse Schouwburg. De benoemingen gaan volgend voorjaar al in. De nieuwe directie gaat nauw samenwerken met de vaste bespeler van de schouwburg, het RO-theater. Daarnaast is de di rectie verantwoordelijk voor de verdere programmering in de bei de zalen van de schouwburg en het theatercafé. Brinkman wil meer geld voor culturele manifestatie in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Minister Brinkman van WVC betwijfelt of voor de manifestatie 'Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa' in 1987 de noodzakelijke 20 mil joen gulden bijeen gebracht kun nen worden. Hij vindt wel dat de overheid meer geld op tafel moet leggen dan de in totaliteit twee mil jocn gulden die zijn ministerie (1,3 miljoen) en de hoofdstad (0,7 mil joen) hebben toegezegd. De bewindsman zei dat zaterdag middag in de Nieuwe Kerk in Am sterdam tijdens een bijeenkomst met zijn ambtgenoot Melina Mer- coun. De Griekse minister van cul tuur bracht een bezoek aan de elf dagen geleden m deze kerk ge opende expositie over de Akropo- lis in Athene. Brinkman wil in het kabinet voorstellen dat ook andere depar tementen - zoals landbouw en eco nomische zaken - aan de manifes tatie bijdragen. Hij denkt ook aan sponsors: "Ik zou blij zijn als wy, net als Athene, zo'n vijf miljoen dollar bijeen krijgen". De Europese ministers van cul tuur besloten in 1983 elk jaar een andere stad in Europa tot het cul tureel centrum van het continent te maken. Athene beet dit jaar de spits af. Florence (Italië) is in 1986 culturele hoofdstad van Europa Amsterdam en West-Berlyn volgen in de jaren daarna. De mensen die de manifestatie in 1987 voorbereiden, menen dat zij met minimaal twaalf miljoen gul den nog net uit de voeten kunnen. De overheid moet dan wel ten min ste 4.5 miljoen gulden voor haar re kening nemen. "Het wordt dan nog moeilijk genoeg om de overige gel den bijeen te krijgen", aldus de or ganisatoren. LEIDEN (ANP) WD-fractie- voorzitter Ed Nijpels heeft gis termiddag in Leiden gepleit voor belastingfaciliteiten bij aankoop van kunst. Het Tweede-Kamer lid deed dit tijdens de opening van een tentoonstelling van de Leidse kunstenaar Fred Hansen „Je maakt kunst op die manier voor een groot aantal mensen, dat anders geen kunst zou ko pen, bereikbaar", aldus Nijpels. Hij onderstreepte tijdens zijn toespraak het economisch be lang van de kunst in de samenle ving. „Alleen in Amsterdam gaat jaarlijks 1,3 miljard gulden om in het kunstgebeuren". aldus zegt de VVD-voorman. „Daarbij zijn alleen in Amsterdam al 10.000 mensen betrokken" In de komende jaren wil de VVD, aldus Nijpels, onder meer aandacht besteden aan de kwali teit van de kunst. „Kwaliteit dient een belangrijk criterium te zijn bij de aankoop van kunst door de overheid". Ónafhankelii- ke deskundigen zouden dit vol gens hem moeten beoordelen. De WD wil ook meer aandacht schenken aan „nieuwe kunstui tingen", zoals popmuziek. Het muziekonderwijs kan volgens Nijpels ook beter. „Ik mis goed kunstonderwijs in het voortge zet, maar ook in het basisonder wijs", aldus Nijpels. WASSENAAR (ANP) - De acteur regisseur Johan Walhain is giste ren in Wassenaar op 60-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden. Hij verwierf onder meer bekend heid bij toneelgroep Theater waar hy in 1953 debuteerde en waar hjj in 1960 in de artistieke leiding kwam. Walhain werd geboren in Ban dung. Als 16-jarige scholier kwam hij in het toenmalige Nederlands- Indié met Wim Kan in contact en mocht hii meespelen in ieugdstuk- ken. Toen de Japanners Neder- lands-Indie overvielen kwam daar een einde aan. Beiden gingen tot de bevrijding in een Jappenkamp In 1946 kwam hy naar Nederland waar hij ging 9pelen bij het volks toneel. In 1951 kwam hij bij het Amsterdams Toneel Gezelschao By de toneelgroep Theater speelde hij vele rollen, waaronder die in 'Wachten op Godot' van Samuel Beckett. Bij de Nederlandse Come die vervulde hy belangrijke gast rollen. In 1962 heeft hij door ziekte zijn toneelcarrière beëindigd

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11