TETs lopen miljoenen mis Hausse in Amsterdam dendert verder Aandeelhouders leveren ook in Consumentenbond en KK willen krachten bundelen Economische groei VS 2,4 procent WIJ DOEN MOEILIJK AUTOMATISERING Overheid niet akkoord met verdeling subsidie Politie helpt belastingdienst In kader redding Boskalis Tinhandel in Londen opgeschort Drabbe commissaris Postbank KBB verwacht winststijging ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ENSCHEDE (GPD) - Het ziet ernaar uit dat het plan om de technische hogescholen in Enschede en Eindhoven tientallen miljoenen guldens extra toe te spelen voor stimule ring van de micro-elektronica, niet zal doorgaan. Kort Zakelijk Tot verrassing van betrokkenen heeft het ministerie laten weten dat men hoogst waarschijnlijk niet akkoord zal gaan met de door de drie Technische Hogescholen in Enschede, Delft en Eindhoven voorgestelde verdeling van een pot van 132 miljoen gulden die de over heid beschikbaar heeft gesteld, en Delft met een eigen verdeling va mische zaken en uit eigen midde len in het vooruitzicht was gesteld voor stimulering van de elektroni- ka. Delft zou in enkele jaren tijds f 34 miljoen besteden, de THT f 32 miljoen en de TH Eindhoven f 30 miljoen. Belgié zal zijn disconto met in gang van maandag met een pro cent verhogen tot 9,75 procent. Dat gêkl zafkomen heeft de centrale bank van België Kort geleden maakten de TH's gisteren bekendgemaakt. Tegehj- de verdeling bekend van het be ker-tijd zal ook het belemngstarief drae dat hen via onderwijs, econo- (het tarief dat de centrale bank aan de banken berekent op leningen met een onderpand) worden ver hoogd met 1,25 procent. Daarmee komt het beleningstarief op 10,25 procent. Aanklacht De aandeelhouders van de Ame rikaanse oliemaatschappij Texaco hebben een aanklacht ingediend tegen de directie en de huisbank van het concern omdat die zouden hebben geprobeerd om de Ameri kaanse oliemaatschappij Getty Oil „te stelen" van het eveneens Ame rikaanse concern Pennzoil. Vol gens de aandeelhouders zijn de bank en de directie verantwoorde lijk voor de schadeclaim van 11,1 miljard dollar die de rechter Texa co heeft opgelegd. Zilvervloot De maximumleeftijd waarop jongeren kunnen profiteren van de extra spaarpremie volgens de Jeugdspaarwet (Zilvervloot) gaat omlaag van 29 tot 24 jaar. De mini mumleeftijd waarop men zo'n spaarovereenkomst kan sluiten gaat omhoog van 15 naar 16 jaar. Voorts zal voor nieuwe 2ilver- vlootspaarders die na 30 juni vol gend jaar een spaarovereenkomst sluiten geen premie meer worden gegeven over het bedrag aan rente op het spaartegoed. Het ziet er op dit moment naar uit dat evenwel alleen Delft zijn ac tiviteiten op het gebied van chips- vervaardiging fors mag uitbreiden, maar dat de TH's in Twente en Eindhoven maar f 5 miljoen ter be schikking krijgen, waarmee men alleen de activiteiten op het gebied van sensoren en actuatoren m^g versterken. Voor de stimulering van micro-elektronika bij de hts'en APELDOORN (ANP) - Politie en het ministerie f25 miljoen beschik- belastingdienst in Apeldoorn gaan baar komen nauw samenwerken bij het bestrij- De achtergrond van de nieuwe den vanzogenoemde kleine fiscale opstelling van het ministerie is nog AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix opende gisteren de 25ste Kerstflora, die door de 125-jarige Koninklijke Algemeene Vereeniging Bloembollencultuur (KAVB) wordt georganiseerd in de Amsterdamse RAI. KAVB-voorzitter De Jonge deelde mee, dat tot de peildatum 18 de cember voor meer dan een miljard gulden aan bloembollen was geëxpor teerd. De miljardgrens werd dit jaar voor het eerst overschreden, (foto anpi Winkels maandagmorgen open zaken. Het gaat volgens de Apel doornse politie om kleine vorde ringen die tot nu toe niet werden onduidelijk. De verdeling was tot stand gekomen binnen een com- onder leiding van i - - geïnd. Om het rechtsgevoel te laten Tummers, waarom de minister had het eveneens Ame- zegevieren wordt de komende gevraagd Hpf mikt naar nnli maanden in tientallen gevallen fek'^zo lief een woó?kSerderPvan executoir beslag gelegd. Dit ge- de TH Twente weten. Over een de- beurt als de deurwaarder aan het fmitieve beslissing tast men nog in eind van de procedure is gekomen, bet duister. DEN HAAG (ANP) - In tegen stelling tot te doen gebruikelijk zijn de supermarkten op maan dag 23 december en maandag 30 december de gehele dag ge opend. Tot voorheen waren de winkels op die dagen 's mor gens dicht. Hiertoe heeft de Vereniging van Grootbedrijven in Levensmiddelen (VGL) gis teren besloten om het winke lend publiek in de gelegenheid 'te stellen de laatste inkopen voor de feestdagen over de ge hele dag te spreiden. De VGL heeft dit meegedeeld. Ook de kruidenierswinkels zijn op die dagen, anders dan voorheen het geval was, 's mor gens open. WASHINGTON (UPI/DPA) - Het bruto nationaal produkt (bnp) van de Verenigde Staten zal volgens de eerste ramingen in het laatste kwartaal van dit jaar met 3,2 pro cent toenemen, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van handel giste ren meegedeeld. Het groeicijfer voor het derde kwartaal is herzien van 4,3 procent tot 3,0 procent. De economische groei over geheel 1985 zal zoals het zich nu laat aan zien uikomen op 2,4 procent, aan zienlijk minder dan de 6,6 procent van vorig jaar. De Amerikaanse regering is bij de berekening van het bnp met in gang van het vierde kwartaal van dit jaar overgeschakeld op 1982 als basisjaar in plaats van 1972. Vol gens het ministerie van handel is de berekening in prijzen van 1982 nauwkeuriger en informatiever voor het beoordelen van de econo mische ontwikkeling. Bij de nieu we methode wordt rekening ge houden met factoren die tot nu toe niet in aanmerking werden geno men. De nieuwe berekeningswijze is ook toegepast op de gegevens van de periode 1972-1984. Dit heeft tot resultaat dat het bnp in absolute termen groter wordt dan tot nu toe stond geregistreerd. Zo komt het bnp in 1984 met 3.492,0 miljard dol lar ongeveer 112 miljard dollar ho ger uit dan bij de oude bereke ningsmethode. De groeipercenta ges in de afzonderlijke jaren vallen daarentegen lager uit. De recessie in de jaren 1981 en 1982 blijkt dieper te zijn geweest dan tot nu toe werd aangenomen, en het daaropvolgende herstel was minder krachtig. Voor de periode vanaf 1980 gelden nu de volgende groeipercentages. 1980 -0,2 procent (was -0,3 procent), 1981 1,9 procent (2,5 procent), 1982 -2,5 procent (-2,1 procent), 1983 3,4 procent (3,7 pro cent) en 1984 6,6 procent (6,8 pro cent). Huurverlaging 4500 woningen DEN HAAG (GPD) - De huren van ongeveer 4500 nieuwbouw woningen in stadsvernieu wingsgebieden, waarvan 1164 in Utrecht, 3050 in Den Haag, 217 in Nijmegen en 70 in Delft, worden met terugwerkende kracht verlaagd. Dat is het ge volg van een uitspraak van de Raad van State in oktober over twee complexen woningen in Den Haag. Bij de betreffende woningen was de huur binnen twaalf maanden na oplevering ver hoogd. Volgens de Raad van State was dat onjuist. Volgens de wet mag een huurverhoging pas twaalf maanden nadat de huurprijs is vastgesteld, wor den doorgevoerd. Op het ministerie wordt nog onderzocht of er ook elders in het land complexen woningen zijn die voor de huurverlaging in aanmerking komen. ui-n SLIEDRECHT (GPD) - De aan- Dat blijkt uit een wetsontwerp deelhouders van Boskalis zijn gis- minister De Koning van socia- teren unaniem akkoord gegaan inleveren. Boskalis-voorzitter J. Kraaijeveld van Hemert herhaalde de aandeelhouders ook nog le zaken en werkgelegenheid dat met het voorstel van het bestuur eens dat er geen alternatief gisteren bij de Tweede Kamer- t~* ry hun aandelen tot de helft in waarde gediend. De Zilvervloot ging de te verminderen. Het was een van overheid volgens de minister te- voorwaarden waaraan voldoen veel geld kosten. De nu al geldende maximum spaartermijn van negen jaar blijft Het was of akkoord gaan met de voorstellen of surseance aanvragen voor het moeten worden om het con cern te redden. Donderdag waren de obligatie- De enigen die nu nog akkoord moeten gaan met de reorganisatie plannen zijn de houders van Zwit serse banknotes (voor totaal 20 mil joen Zwitserse franc), terwijl de uitspraak van een kort geding de zaak nog kan doorkruisen. Een van de obligatiehouders, H. Dubbeldam, spande dat geding aan, omdat hij vindt dat ten on rechte de schuld aan obligatiehou ders wordt afgelost door middel van aandelen, maar dat er alleen sprake is van omzetten van obliga ties in aandelen en dat iedere obli gatiehouder het recht heeft daar al dan niet aan mee te doen. De uit spraak van dat geding, dat vrijdag voor de Amsterdamse rechtbank diende is op 31 december. De aandeelhouders konden gis teren ook niet veel meer doen dan hier en daar nog wat kritische kanttekeningen plaatsen, ook aan het adres van bestuur en commis sarissen. En hoewel van verschei dene kanten werd gevraagd of Van uccl vaxi llct xcmcivcii-cuiiuci11 Hemert er niet beter aan zou doen neemt de produktiebedrijven Tmraad(ITC) hadbekendgemaakt te vertrekken, werd uitgelegd dat bestaan. Ook de minimum-spaar- houders al akkoord gegaan met het termijn van zes jaar blijft bestaan reddingsplan; ook zij moesten fors wat betekent dat de maximumleef tijd waarop men nog bij de Zilver vloot kan gaan sparen 19 jaar wordt. Als gevolg van het nu ingediende wetsvoorstel bezuinigt de overheid in de periode 1985-1994 28,4 mil joen gulden. Bruna Bruna gaat de expeditiewerk zaamheden uitbesteden. Daardoor zullen 25 arbeidsplaatsen bij het bedrijf verdwijnen (33 werknemers in volledige of deeltijddienst). Door een actief in- en extern her- plaatsingsbeleid zullen er geen ge dwongen ontslagen behoeven te vallen, aldus Bruna. Heineken LONDEN (UPI) - De tinhandel op de Londense metaalbeurs (LME) blijft opgeschort tot eind januari. Eerder volgende maand, namelijk op 13 januari, zal de LME echter een beslissing nemen over de toe komst van de tinhandel. De handel in tin op de Londense metaalbeurs werd op 24 oktober stopgezet nadat de Internationale DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond en Konsumenten Kontakt zeggen dat door samen werking duidelijker, doelmatiger en zonder overlappingen kan wor den gewerkt. „Bovendien staan we als één samenwerkingsverband sterker. Dat laatste is vooral van belang nu we steeds meer met an deren in overleg moeten treden, omdat de overheid steeds minder bij wet wil regelen", aldus direc teur Westendorp van de Consu mentenbond. Volgens de voorlopige plannen zou de Consumentenbond zich voornamelijk gaan bezighouden met voorlichting, onderzoek, infor- de tinprijzen niet langer te kunnen ondersteunen. Sindsdien zijn er voortdurend besprekingen ge weest tussen de Tinraad en verte- (brouwerij en mouterij) van Brewe ries of Greece SA over voor onge veer f 80 miljoen. Dat heeft Heine ken gisteren bekendgemaakt. Bre weries of Greece is de producent van Löwenbrau-bier voor de - Griekse markt en zal de verkoop S.mg je v"?den ™°r het herstellen van dat bier voortzetten. van de orde °P de hnmarkt. hij voor het uitbouwen van de bag- geractiviteiten, het enige dat Bos kalis nieuwe stijl nog rest, onmis baar is. Willen zowel obligatiehou- genwoordigers van de Londense ders als aandeelhouders ooit nog beurs om een gezamenlijke oplos wat terug zien van hun geld, dan zal dat in de bagger verdiend moe ten worden. AMSTERDAM (ANP) - De gewezen tweede vice-voorzitter van de vak centrale FNV, Frans Drabbe, is benoemd tot commissaris van de Post bank. De instelling, een samenvoeging van de postgiro en de Rijkspost spaarbank treedt per 1 januari in werking. Eerder werden als commissarissen benoemd dr J.E. Andriessen, dr P. Adriaanse, drs A. Dek, dr M.J.L. Jonkhart, dr J. Kymmell, dr A. van Putten, prof dr. P.A.J.M. Steenkamp en drs Ph. Leenman. De laatste wordt voorlopig voorzitter van de raad van bestuur tot het moment dat de huidige bestuursvoorzitter van de Nederlandse Crediet- bank, G.J.A. van der Lugt, bij de Postbank de leiding overneemt. Dit gebeurt in de tweede helft van 1986. matieverstrekking en klachtenbe handeling. Konsumenten Kontakt gaat zich meer op de beleidsmatige kanten in. Delen van het ene be stuur zullen deel uit maken van het andere en omgekeerd. Over de termijn waarop de plan nen gerealiseerd kunnen worden en over de gevolgen voor het per soneel van beide in Den Haag ge vestigde organisaties valt nu nog niets concreets te zeggen. De Con sumentenbond (155 werknemers) en Konsumenten Kontakt (25 werknemers) willen de voorne mens begin volgend jaar „met voortvarendheid" verder uitwer ken, zo verklaren ze. De Consumentenbond telt 450.000 leden. Konsumenten Kon takt heeft circa 50.000 abonnees. AMSTERDAM (ANP) - Koninklij ke Bijenkorf Beheer (KBB) ver trouwt erop dat de winst in het ko mende boekjaar, dat op 1 februari begint, verder zal stijgen. In het af gelopen boekjaar werd een netto resultaat geboekt van 34,5 miljoen gulden. Voor het nu bijna afgeslo ten jaar zijn nog geen cijfers voor handen. KBB baseert de optimistische verwachting op de gunstige ont wikkeling van de commerciéle po sitie, de vermindering van de ren telasten als gevolg van vervroegde aflossing van leningen en de beoogde strenge beheersing van de loonkosten. Het begin 1983 opgestelde her stelplan van KBB, dat aan het eind van het lopende boekjaar afloopt, heeft volgens het concern succes gehad. Als zich in de laatste perio de van dit boekjaar geen onvoor ziene omstandigheden voordoen zal de omzet van de Nederlandse bedrijven ongeveer vijf procent ho ger uitkomen dan vorig jaar. De di visie Bijenkorf heeft zich boven verwachting ontwikkeld en zal in 1987 worden uitgebreid met een vestiging in Utrecht. Ook de divisie Hema heeft haar positie versterkt. In het herstelplan voor de jaren 1983-1985 was een aantal gedwon gen ontslagen voorzien van 400 tot 600. Als gevolg van de bc^enge- noemde ontwikkelingen kon dit beperkt bfijven tot omstreeks 300. In de komende driejaar zullen kos tenbeheersing en vergroting van de doelmatigheid leiden tot een verlies van 250 arbeidsplaatsen. Daar zal echter eenzelfde aantal nieuwe banen tegenover staan als gevolg van uitbreidingen. ADVERTENTIE Het begint eentonig te worden maar ook deze laatste volle beursweek van het oude jaar stond voor het internationale ef fectenbeurswezen in het teken van de hausse. Ook de Amster damse effectenbeurs deed er braaf aan mee. En ook daar werd evenals elders, het ene histori- door C. Wagenaar sche hoogterecord na het andere gebroken. De omzetten bleven daarbij hoog omdat tegenover de gebruikelijke winstnemingen die tegen het jaareinde door gaans groter zijn dan normaal, zich steeds weer nieuwe golven van kopers bleven melden. Vrij wel dagelijks boekten de meeste beursgroepen in Amsterdam nieuwe topstanden uit de ge schiedenis. En na vier dagen handel stond het algemeen beursgemiddelde acht punten hoger dan aan het slot van de vo rige week. Ook de Newyorkse effecten beurs deed aanvankelijk mee. Maandag werd met een sprong van 18 punten een nieuwe histo rische top van 1553 aangeslagen, waardoor de Amerikaanse beurs in twee dagen tijd 42 punten was opgelopen. Maar toen stokte de 'opmars en ging er per saldo enig terrein verloren. Het beursbeeld nam een hectisch karakter aan omdat koopgolven steeds weer door forse winstnemingen wer den opgevangen. Wall Street ver werkt in de decembermaand doorgaans veel belastingverko pen. Daarnaast bestaat er tegen het jaar ultimo de neiging posi tief af te strijken en schoon schip te maken. En dit leidt tot flinke winstnemingen. Rente Maar ook de renteverwachtin gen spraken wederom een hartig woordje mee. Aanvankelijk liet de obligatiemarkt van Wall Street een scherp oplopende lijn zien. De centrale banken lieten overheidspapier op de markt toe tegen lagere rentetarieven. Daar uit werd de conclusie getrokken dat de FED het bestuur van deze banken op korte termijn een dis- oontoverlaging wil doorvoeren De officiële rente bedraagt nu 7,5 procent, maar zou dan 7 procent kunnen worden. De hoop daarop werd ge steund door het bericht dat de huizenbouw in de november- maand maar liefst 12 procent minder is geweest dan in oktober en daarmede op het laagste ni veau van de afgelopen twee jaar kwam te liggen. Dit zou wijzen op een nieuwe inzinking van de economie. Met spanning werd nu uitgekeken naar het dit week einde bekend te worden eerste schattingscijfer van de economi sche groei in het vierde kwartaal 1985. Valt het tegen dan lijkt, zo als rentegoeroe Kaufman deze week ook al verkondigde, een renteverlaging in januari 1986 welhaast zeker. Belangrijker voor de beurs wordt de nieuwe begrotingswet. Want begin februari moet presi dent Reagan al de nieuwe op 1 oktober 1986 aanvangende be groting indienen. En deze mag nu geen groter tekort vertonen dan 144 miljard dollar. Aange zien de huidige begroting circa 200 miljard dollar tekort komt zal er dus ruim 50 miljard dollar moeten worden bezuinigd. Een gigantisch karwei dat tot een enorme beroering kan leiden. Maar de Amerikaanse rente- markt is er hoopvol door ge stemd geraakt. De dollar bleef er deze week door onder druk en schommelde rond 2,83 gulden. Ook de internationale olie- markt bleef onder druk. Aande len Koninklijke Petroleum kon den hierdoor niet op gang komen en brokkelden aanvankelijk zelfs enkele guldens af. Later in de week herstelde ons hoofdfonds zich waardoor ook de index van de vijf internationals een nieuwe- historische top kon aanslaan. Op de lokale markt had toen de hausse bijna een orkaankracht bereikt door de enquête van de gezamenlijke Kamers van Koop handel waaruit blijkt dat de meeste Nederlandse bedrijven een nog beter 1986 verwachten. De stijging van het algemene lo kale indexcijfer steeg hierdoor in vier dagen 12 punten. Er wordt nu door de gebruikelijke kerst en nieuwjaarsboodschappen tot het personeel een stroom van zeer gunstig bedrijfsnieuws ver wacht. Koerswinsten Nijverdal ten Cate en Otra gin gen hierin al voor en zorgden de ze week voor zowel positieve be richten als forse koerswinsten. Eerstgenoemde steeg zelfs 20 procent in beurswaarde. Rond tien procent in beurswaarde lie pen Elsevier, Gist Brocades, Em- ba, Centrale Suikermaatschappij en Nutricia op. De grote verliezer BEI JRS W E E K was Van Berkel met 20 procent op de beurswaarde, gevolgd door de Deli-maatSchappij met tien procent. Verenigde Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank kon zich na een diepe val weer gro tendeels herstellen. De Europese Optiebeurs zal ditmaal het aantal afgesloten contracten oplopen van 142.000 tot 190.000 stuks. De hoge omzet ten voor Koninklijke Petroleum van de vorige werkperiode hiel den nog even aan. Maar toen de olie's op de beurs begonnen weg te zakken, nam de belasting snel af. Philips nam de leiding over, gevolgd door Hoogovens met la ter in de week ook Akzo. Ons land is bezaaid met men sen die u alles over computers kunnen' vertellen. Velen spreken echter uw taal niet. Beschouwen hun vak als een pure hobby en \TT1h T oefenen die maar al te graag naar hartelust uit. Met I I P. 1 als gevolg: allerlei moeilijkdoenerij over bits, rom en rarp. En u snapt er helemaal niets van. Integendeel, u krijgt er het rambam van. Wat u nodig hebt, is gewoon een simpel en )\/p 1? duidelijk advies met betrekking tot uw automatise- My V L^lv ringsbe- hoetten. Een advies van mensen die niet onnodig moeilijk doen over computers. Dat die mensen toevallig ook nog eens de drie grote top merken in huis hebben, u alle mogelijke randapparatuur en software kunnen aanbieden, een eigen servicedienst èn een opleidingscentrum hebben, is dan alleen maar mooi meegenomen. gCAPILUX WvCOMPUTER WtCENTER AMSTERDAM: Basisweg 40, Tel. 020-149015 Scheldeplein 10, Tel. 020-643526 KNOW-HOW ZONDER POESPAS UTRECHT: St. Jacobsstraat (hoek Oranjestraat) Tel. 030-311413 Apple

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9