Leger Ziiid-Afrika krijgt politie-taak Amerikaanse mafia-leider stond in de weg Proces-Barbie in Lyon vele maanden vertra agd Contra's Nicaragua handelen in cocaïne Om onrust beter te kunnen bestrijden Europese ministerraad stapt naar justitie Akkoord in zicht op vei ligheid sconferentie ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Het Zuidafrikaanse leger heeft gisteren bekendgemaakt dat het nieuwe, ruime, met die van de politie vergelijkbare bevoegdheden heeft gekregen om onrust in het land te bestrijden. De aankondiging viel samen met nieuwe uitingen van geweld in de grensgebieden. WASHINGTON (AP) - Nicara- guaanse rebellen die opereren van uit het noorden van Costa Rica zijn betrokken bij cocaïne-smokkel en gebruiken een deel van hun winst voor het financieren van de strijd tegen de Nicaraguaanse regering. Dat hebben Amerikaanse onder zoekers en vrijwilligers die met de rebellen werken gezegd. De contra's zouden hun clandes tiene vliegveldjes ter beschikking van cocaïnesmokkelaars hebben gesteld en soms ook helpen met het transporteren van cocaïne bin nen Costa Rica, aldus Amerikaan se narcotica-agenten. Bij de acties zouden leden be trokken zijn van de grootste door Amerika gesteunde contrabendes, zoals de FDN en ARDE, en ook de splintergroep M-3. Een leider van M-3, Sebastian Gonzalez Mendiola werd een jaar geleden in Costa Rica in staat van beschuldiging gesteld wegens drug-smokkel. Een FDN-woord- voerder ontkende iedere betrok kenheid bij drughandel. Ook een ARDE-woordvoerder ontkende het bericht. In een rapport van de Ameri kaanse geheime dienst CIA wordt echter gezegd dat een van de top mannen van ARDE eerder dit jaar voor een kwart miljoen dollar wa pens en een helicopter kocht met geld dat uit de cocaine-handel kwam, aldus een bron bij de rege ring in Washington. Eerder dit jaar beschuldigde pre sident Reagan de Nicaraguaanse regering ervan 'onze jeugd te ver giftigen' door drugs te exporteren. Dat gebeurde nadat een Nicara guaanse ambtenaar, Federico Vaughan, in Miami in staat van be schuldiging was gesteld. Verslaggevers van Associated Press spraken met Amerikaanse regeringsvertegenwoordigers, agenten, Costaricaanse ambtena ren, de FBI, de contra's en vrijwilli gers die voor de contra's werken. Niemand wilde bij naam genoemd worden, maar men was wel bereid te praten. Vijf Amerikaanse aanhangèrs van de contrarevolutie zeiden dat zij over de drughandel wilden pra ten omdat zij bang waren dat die illegale activiteiten het image van de contra's in gevaar zou brengen. Enkelen van hen zeiden ook infor matie te hebben doorgegeven aan de Amerikaanse narcoticapolitie. Drie Amerikaanse agenten die onderzoek doen naar de cocaïne smokkel uit Colombia naar de Ver enigde Staten, zeiden dat zij in 1984 voor het eerst hoorden over betrokkenheid van de contra's. In die tijd sneed het Congres de ge heime hulp aan de contrarevolutie af. De agenten beschouwden hun informatie als 'betrouwbaar'. Een rebellenleider in Costa Rica zou hebben gezegd dat zijn groep 50.000 dollar had gekregen van de Colombiaanse smokkelaars en dat geld 'voor de goede zaak' zou ge bruiken. De staatsveiligheidsraad, een co- mitee van politieke en militaire topfiguren, heeft gewaarschuwd dat er meer geweld zal volgen en dat 'alle volkeren van zuidelijk Afrika een hoge prijs zullen beta len' als het Afrikaanse Nationale Congres zijn guerrillastrijd vanuit Zuid-Afrika's buurlanden voortzet. In een verklaring uit Kaapstad zei de raad dat militante leden van de verboden anti-apartheidsbewe ging ondanks Zuidafrikaanse Waarschuwingen zijn blijven ope reren vanuit zes buurlanden, en dat de regering de grenzen met passende middelen gen. Een woordvoerder krachten in Pretoria z onafhankelijk v verdedi- in de strijd- i dat het le- de politie verdachten kan arresteren, weg- Achtling - Zes van de acht kinderen die een 25-jarige Turkse vrouw is in de nacht van donderdag op vrijdag ter wereld bracht zijn enkele uren na de geboorte overleden. Aldus een woordvoerder van het ziekenhuis in Izmir. De baby's, vijf jongens en drie meisjes, wogen tussen de 500 en 900 gram ieder. De moeder had een middel ter bevordering van de vruchtbaarheid gebruikt. Bloedbad - In Tokio is een 50-jarige make laar ter dood veroordeeld wegens moord op een echtpaar en zijn drie kinderen. Het echtpaar had gewei gerd het huis te verlaten dat de ma kelaar tevoren had verkocht. De vermoorde kinderen waren tussen de 1 en 9 jaar. Alleen een twaalfjarig meisje ontkwam aan het bloedbad doordat zij op een schoolreisje was. Bomaanslag - Een 17-jarige jongen die in maart werd vermoord heeft vol gens de Italiaanse justitie in de cember vorig jaar de bomaanslag gepleegd op een expresstrein, waarbij vijftien mensen het leven verloren. Dit meldden Italiaanse dagbladen onder aanhaling van justitiële kringen in Napels. De expresstrein ontspoorde op 23 december vorig jaar nadat in een tunnel tussen Florence en Bo logna aan boord een bom ontplof te. Daarbij kwamen 15 mensen om het leven. De bommenlegger was volgens de justitie Carmine Lom- bardi, een 17-jarige jongen uit Na pels. Hij werd op 5 maart van dit jaar als gevaarlijke medeplichtige vermoord door leden van de Ca- morra, de mafia-achtige misdaad organisatie in Napels. Schipbreuk - Op de noordwestkust van Schotland zijn gisteren bij een scheepsongeluk drie vissers ver dronken. Drie worden vermist. Vier opvarenden van het vissers vaartuig "Bon ami" konden wor den gered. Naar de kustwacht meedeelde was de boot van 50 ton in de buurt van de haven van Kinlochbervie op de rotsen gelopen en een uur l^- ter gezonken. Ondanks buitenge woon slecht weer zijn treilers en boten van de kustwacht op zoek gegaan naar overlevenden. versperringen bemannen, huizen doorzoeken en verboden bijeen komsten verspreiden. Het leger wordt al maandenlang ingeschakeld om de politie te hel pen bij het neerslaan van ongere geldheden in zwarte woonwijken. De nieuwe militaire bevoegdheden zijn al op 13 december gepubli ceerd in de staatscpurant, maar kregen pas algeméne bekendheid nadat verslaggevers bij het leger navraag hadden gedaan. De militaire woordvoerder zei dat de nieuwe reglementen een 'verruiming' betekenden van reeds bestaande wetten die het leger be voegdheden geven voor het voor komen van terrorisme, het handha ven van orde en recht en het be schermen van eigendommen. Het onafhankelijke dagblad de Star in Johannesburg citeerde de defensiewoordvoerder van de op positionele Progressieve Federale Partij, Philip Myburgh, die zei dat het toekennen van politiefuncties aan ieder lid van het Zuidafrikaan se leger betekent dat 'het land in een crisis verkeert'. Barry Jammy, een vertegen woordiger van de organisatie Ad vocaten voor Mensenrechten, ver klaarde tegenover de Star dat het besluit van de regering betekent dat de normale politieorganen de situatie niet langer in de hand heb ben. 'Soldaten worden politie agenten, 'politie-agenten worden soldaten - van hun traditionele taakstelling is niets meer over'. Het bevrijdingsleger van Leso tho, een schimmige terreurorgani satie die volgens de regering van Lesotho door Zuid-Afrika wordt gesteund en vanuit dat land ope reert, heeft gisteren de verantwoor delijkheid opgeëist voor twee aan slagen waarbij gistermorgen vroeg negen mensen werden doodge schoten. De slachtoffers inwoners van Le sotho en politieke vluchtelingen uit Zuid-Afrika Lesotho is een on afhankelijk staatje dat middenin Zuid-Afrika ligt. Volgens de radio van Lesotho werden de aanvallen uitgevoerd door Zuidafrikaanse commando's. Het Zuidafrikaanse leger heeft elke betrokkenheid ont kend. Staatsgreep in Nigeria afgeslagen LONDEN (AP) - De militaire rege ring van Nigeria heeft gisteren via de staatsradio laten weten dat zij een staatsgreep van ontevreden militairen heeft afgeslagen. De defensieminister, generaal Domkat Bali, zei op een persconfe rentie in Lagos, waar hij als eerste gewag maakte van de mislukte staatsgreep, dat een aantal van de militairen is gearresteerd. Bali kondigde aan dat ook tegen alle an dere officieren die bij de coup be trokken waren zal worden opgetre den en dat zij overeenkomstig de krijgstucht zullen worden gestraft. De huidige militaire regering on der leiding van generaal-majoor Ibrahim Babangida kwam met een coup op 27 augustus aan de macht ten koste van een ander militair be- wind.'Dit kwam in het zadel nadat op 1 januari 1984 het burger be wind van de gekozen president Shehu Shagari omver was gewor pen. BRUSSEL (ANP) - De Europese minaferraad heeft gisteren beslo ten ae Europese begroting voor volgend jaar voor te leggen aan het Europese hof van justitie in Lu xemburg, zo is uit diplomatieke bron in Brussel vernomen. De mi nisters zijn van mening dat het Eu ropese parlement eind vorige week een illegale begroting heeft aange- PARIJS - De Frans schilder Yves Corbassière houdt Charlie die hem helpt bij het proeven van een Japans gerecht onlangs werd geopend in Parijs. Het nieuwe restaurant 'van Parijs. de nek van het beschilderde naaktmodel het grootste Japanse restaurant van Europa, dat en schip dat op de Seine ligt in het hartje (foto AP) PARIJS (RTR-DPA-ANP) - Het en de arrestatie van de beklaagde. Franse Hof van Cassatie, het hoog- Het Hof vindt dat bepaalde misda- ste hof van beroep, heeft gisteren •bepaald dat de nazi-oorlogsmisda diger Klaus Barbie ook in staat den tegen verzetsstrijders ook kun- worden beschouwd als misda den tegen de mensheid, zoals beschuldiging kan worden gesteld moord op joodse burgers, waar- wegens misdaden tegen het Franse verzet. Een lagere rechtbank had hem alleen moord op joodse bur gers ten laste gelegd. Dit betekent dat het proces tegen Barbie, dat in Lyon moet plaats vinden, niet in februari kan begin nen, zoals de bedoeling was, zo ver moedden juristen. Barbie zit sinds februari 1983 vast in de Montluc- gevangenis in Lyon. Hij belandde daar nadat hij door Bolivia aan Frankrijk werd uitgeleverd. Een rechtbank in Lyon oordeel de begin oktober dat Barbie alleen kan worden aangeklaagd voor moord op joodse burgers. De mis daden tegen het Franse verzet wer- denuit de aanklacht geschrapt. Nog in leven zijnde leden van de Franse ondergrondse gingen hier tegen in beroep bij het Hof van Cassatie dat de uitspraak van de la gere rechtbank vernietigde. De rechtbank vond dat misda den tegen verzetsstrijders oorlogs misdaden zijn. Dat betekende dat Barbie daarvan niet in beschuldi ging kan worden gesteld aangezien oorlogsmisdaden in Frankrijk ver jaard zijn. Er mag namelijk hooguit 10 jaar liggen tussen de datum waarop de misdaden zijn begaan Barbie wel kan worden be recht. De nu 73-jarige Barbie, bijge naamd „de slachter van Lyon", wordt ervan beschuldigd opdracht te hebben gegeveh tot de deporta tie van joden naar concentratie kampen. Dat gebeurde toen hij, tussen 1942 en 1944, chef van de Gestapo in de Zuidfranse stad was. Hij is na de Tweede Wereldoorlog in Frankrijk tweemaal bij verstek ter dood veroordeeld, in 1952 en 1954, wegens oorlogsmisdadéh. Het dossier zal nu worden verwe zen naar het Openbaar Ministerie in Parijs dat mogelijk de tenlaste legging tegen Barbie zal uitbreiden en vervolgens de zaak weer aan de rechtbank in Lyon voorleggen. - Het hof van beroep in Parijs moet zich nu buigen over de vraag of de organisaties van verzetsstrij ders en mensenrechtenorgahisa- ties als partij zullen worden toege laten bij het proces tegen Barbie. De rechtbank moet uitmaken of de arrestatie, marteling en deportatie van Franse verzetsstrijders misda den tegen de mensheid zijn net als de arrestatie, marteling en deporta tie van joden. Verwacht wordt dat hiermee maanden gemoeid zullen zijn. De voorzitter van het parlement, Pierre Pflimlin, zette woensdag zijn handtekening onder het docu ment, waarmee de Europese Com missie volgend jaar 83,3 miljard gulden mag gaan uitgeven. Dat be drag is de ogen van de minister raad 1,8 miljard gulden te hoog. De raad betwist het parlement het recht om eenzijdig de begroting te verhogen. De beslissing om het parlement aan te klagen werd gisteren geno men door de ministers van visserij zaken, die in Brussel bijeen waren om de vangsthoeveelheden voor 1986 te bespreken. Drie van de tien huidige lidstaten stemden tegen het aanspannen van de procedure: Italië, Griekenland en Ierland. Bel gië en Denemarken konden pas op het laatste moment worden over gehaald om voor te stemmen. Bij de zaak voor het hof zal de ministerraad, die het komende halfjaar door Nederland wordt voorgezeten, zich beroepen op het feit dat het parlement niet op eigen gezag mag heenbreken door het n-stijgingspercentage i de EG-uitgaven. Het Europees verdrag schrijft voor dat het percentage kan worden verhoogd door een akkoord tussen raad en parlement, maar hier heeft het parlement zich niets van aange trokken, zo luidt de redenering. De parlementariërs brachten het msp vorige week in één keer van bijna twintig op bijna dertig procent. Het parlement stelt hier tegen over dat het geen andere keus had. De raad zou namelijk onvoldoende geld beschikbaar willen stellen voor de aanstaande toetreding van Spanje en Portugal. Volgens het parlement moet tot elke prijs wor den voorkomen dat de twee nieu we lidstaten in hun eerste jaar meer aan Brussel moeten afdragen dan ze kunnen ontvangen uit de Europese fondsen. Jelena Bonner boos op Westerse pers NEWTON (AP) - Jelena Bon ner, de vrouw van de Russische dissident Andrei Sacharov, heeft zich bij haar verblijf in de VS beklaagd over de opgebla zen berichtgeving over haar ge zondheid in de Westerse pers. Deze week stelden dokters vast dat ze niet voor haar hart problemen geopereerd hoefde te worden. In november had den haar verwanten in de VS verklaard dat ze begrepen had den dat mevrouw Bonner in de VS een bypass-hartoperatie zou moeten ondergaan. Ze had haar familie in een telefoonge sprek vlak voor haar reis naar het Westen verteld dat ze niet geschokt moesten zijn door haar uiterlijk dat nogal veran derd was na een hartaanval in 1983. 'De pers is nu bezig uit te ma ken welke behandeling het bes te voor me is', aldus Jelena Bonner die zelf kinderarts is en haar eigen hartkwaal gediag- nostiseerd had en zichzelf met pillen behandeld had, omdat haar man haar niet had mogen vergezellen by een bezoek aan een van de weinige dokters die ze vertrouwt en die in Moskou woont. Mevrouw Bonner zei ook dat recente videobanden van Sa charov in een dokterskamer, duidelijk met een verborgen camera opgenomen en ver spreid door de Sovjetautoritei ten, haar wantrouwen in de Russische medische stand da nig versterkt hadden. 'Zou u een behandeling willen onder gaan, naar een arts willen gaan, als u wist dat u ongekleed voor de hele wereld te kijk komt te staan vroeg Bonner. STOCKHOLM (RTR) - Op de Con- op succes", zei Sowjetafgevaardig- ferentie over Veiligheid en Samen- de Oleg Grinevski. werking in Europa in Stockholm is De conferentie is een uitvloeisel een eerste akkoord over wapenbe-. van he^ ontspanningsproces sinds heersing tussen oost en west sinds de akkoorden van Helsinki uit 1979 in zicht. Dit is althans de me- 1975. De conferentie is nu twee jaar ning van de NAVO-afgevaardig- aan de gang. Gisteren eindigde den. haar achtste zitting. Aan de confe- rentiewordt deelgenomen door 35 „Een akkoord is vrijwel binnen landen: VS, Sowjet-unie, Canada ons bereik", zei de Amerikaanse af- en 32 Europese landen, maar niet gevaardigde Robert Barry giste- Albanië. ren. „Er bestaat goed vooruitzicht De sfeer is zakelijker geworden, vooral na de top Reagan-Gorbats- jov, zei Grinevski. Het vorige akkoord over wapen beheersing dateert uit 1979. Dit was het SALT-2-verdrag ter beper king van de strategische bewape ning tussen de VS en Rusland, dat evenwel nooit is ondertekend door de VS. Een slotdocument kan volgens Grinevski tegen september op pa pier staan. Partijen zijn het, globaal genomen, al eens over fundamen tele voorstellen van NAVO-zijde voor het doen vun jaarlijkse opga ven van te verwachten militaire ac tiviteit, het eerder .verplicht aan kondigen daarvan en voor het uit nodigen van waarnemers, zei de Amerikaan Barry. Volgens hem bestaat er ook overeenstemming over het belangrijke Sowjetvoor- stel dat een verklaring tot afzien van gebruik van geweld wordt be trokken bij de opstelling van een slottektst. ADVERTENTIE Onze ervaring berust op hónderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- iijkheid: zekerheid, even- i' als kwaliteit, een maxi male montageservice; perfekte planning en ad vies. Vërliest u deze voor delen niet uit het oog. poggenpohl SSQIjPkeukens e Keuhenspoclelist I Industrieweg 14 De Grote Polder! Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-89 92 06 WASHINGTON - 'Kerels met re genjassen en bontmutsen'. Dat is het voornaamste bestanddeel van de schaarse beschrijvingen die de Newyorkse politie heeft gekregen van de mannen die maandagavond om half zes mafia-leider Paul Castellano en diens vertrouweling Thomas Bilotti op de stoep voor een restaurant op korte afstand van de Verenigde Naties om het le ven brachten. door Henk Kolb Een vijftigtal detectives van de FBI en de Newyorkse politie pro beert meer getuigen te vinden. Zij hebben vlugschriften uitgedeeld in het onaanzienlijke stuk straat tus sen Second en Third Avenue in de onmiddellijke nabijheid van een reeks restaurants waar zich door gaans diplomaten voeden. Maar tot nu toe is het zelfs niet zeker of twee dan wel drie schutters bij de exe cutie betrokken waren. Bilotti (45) had voor 5 uur gere serveerd in Sparks Steak House, maar de politie weet niet of Castel lano (70) en hij veronderstelden daar een afspraak te hebben. Des kundigen op het gebied van de georganiseerde misdaad nemen aan dat Castellano, sedert 1976 hoofd van de Gambino-'familie', de machtigste in de Newyorkse mafia, uit de weg werd geruimd met in stemming van de andere gezagheb bende deelnemers in La Cosa No stra, de Genovese-groep, de Luche- se-familie, de Colombo's en de Bo- Borgtocht Het onderzoek richt zich met na me op de 45-jarige John Gotti, lei der van een eigen groep binnen de Gambino-familie, bestaande uit naar schatting 200 'leden' die een eed van geheimhouding hebben af gelegd, en meer dan duizend ande ren van lagere rang. Gotti is tegen een borgtocht van een miljoen dol lar op vrije voeten, terwijl hij te recht staat in een massale aanval van de justitie op de mafia. Ook Castellano was een van de beklaag den, op grond van een serie aan klachten wegens afpersing en me deplichtigheid aan moord. Met gevangenisstraf voor de r^st van zijn leven in het vooruitzicht was Castellano, als hoofd van de grootste georganiseerde misdaad groep in de VS, niet langer nuttig en levend gevaarlijker dan dood voor de andere mafïa-leden die voor het gerecht zijn gesleept. Hij is voorlopig het laatste slachtoffer in een reeks van aanslagen, waarbij de hoofden van de diverse families elkaar om zeep pogen te helpen. Sedert in 1917 de Siciliaanse gangster Nicholas Morello in een café in Brooklyn werd neergelegd, heeft een reeks zeer misdadige per soonlijkheden zondèr veel glorie en steeds bij verrassing op een on bewaakt moment het leven gela ten. In 1957 bijvoorbeeld sneefde Albert Anastasia, naar men zegt een van de scherprechters van 'Murder Incorporated', in een kap persstoel. In 1971 werd Joseph Co lombo, hoofd van de gelijknamige familie, tijdens een demonstratie van Amerikaans-Italiaansé saam horigheid neergelegd. Tot zijn ster ven in 1978 verkeerde hij in een co Gesneuveld Colombo's vermoedelijke moor denaar Joseph Gallo sneuvelde op zijn verjaardag in 1972, toen hij te midden van zijn feestvierend gezin onder vuur werd genomen. Drie maanden later kreeg Tommy Eboli vijf kogels in een hoofd vol geluk zaligheid, by het verlaten van het huis van een vriendin. In 1979 leg de Carmino Galante het loodje in een Italiaans restaurant. Na een salvo werd hij dood aangetroffen, niet zijn sigaar nog tussen de tan den geklemd. John L. Hogan, hoofd van de FBI in New York, en officier van justitie Rudolph Giuliani schatten dat de activiteiten van de mafia in de bouw, vrachtvervoer, de levens middelenindustrie en de vuilnisop haaldiensten de Newyorkse burge rij honderden miljoenen dollars per jaar kost, De georganiseerde misdaad bemoeit zich daarnaast omstandig met alles waarbij geld wordt ingezet of weddenschappen kunnen worden gesloten en met de handel in verdovende middelen. Deze week verklaarden aanne mers van betonwerk in New York City, voor de rechtbank dat zy om wille van 'arbeidsvrede' duizenden dollars moesten betalen aan ene Ralph Scopo, tot voor kort voorzit ter van een cement- en betonwer kersvakbond en lid van Mafia's Co- lombo-familie. Negen Mafia-bazen staan terecht wegens zulke afper sing, waarvan de kosten recht streeks worden verhaald op de bouwers ten bedrage van zo'n veer tig tot vijftig miljoen dollar per jaar. Uiteindelijk betekent dit dat de gebruikers en huurders van de ge bouwen meer betalen, alsmede ho gere belastingen en grotere kosten van goederen en diensten. Op die manièr werden onder meer een openbare bibliotheek, een politie bureau in Brooklyn en een uitbrei ding van de stadsgevangenis op Ri- kers eiland zeer veel duurder dan nodig was. Monopolie Volgens officier van justitie Giu liani drijft de mafia de bouwkosten in New York City met 20 procent op. In de vuilnisbedrijven heeft de georganiseerde misdaad vrijwel een monopolie en dat kost de bur ger tien miljoen dollar per jaar. Het zakenleven betaalt soms vijfmaal de prijs voosJiet ophalen van afval, waarvan de kosten rechtstreeks op de consument worden verhaald. Een politierapport van 1983 zei dat de mafia zich had binnenge drongen in restaurants, pizza-ten- ten, de vishandel, ophaaldiensten, de onroerend-goedhandel, het be grafeniswezen, de autohandel, de vermaaksindustrie, juweliersbe- drijven, de kledingindustrie, het vervoer, het bouwbedrijf, porno grafie cn de opslag van giftig afval Bij een van die begrafenisondei nemingen, Cosimano en Russo. lag Paul Castellano tot zijn begrafenis gisteren voor het laatst te kijk. Het mafia-wezen van de VS (volgens sommigen in Chicago en Detroit nog iets machtiger dan in New York) liet de enorme bloemstuk ken bezorgen die voor dit soort on derwereldplechtigheden traditie zyn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7