'Gevolgen voor minima zijn beperkt' CDA in onstuitbare opmars Politie pakt top van 'grootste drugsbende' Kabinet denkt verder over eigen euthanasievoorstel Nederlanders breken weer vakantierecords CDA en WD Hoogwerker helpt bij uitbraak Bijlmerbajes op 77 zetels ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 BINNENLAND RAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet gaat door met het maken van een eigen voorstel voor een wettelijke regeling van de euthanasie, ook nu de Tweede Kamer zich heeft uitge sproken voor de snelle behande ling van het initiatief-wetsvoorstel van D66. Premier Lubbers liet gis teren op zijn wekelijkse persconfe rentie blijken dat de euthanasie kwestie zeker een belangrijke plaats zal innemen in de komende kabinetsformatie. Volgens de pre mier is het onmogelijk dat het ini tiatief van D66-kamerlid Wessel- n voor Miljoe het grijpen op achterbank EINDHOVEN (ANP) - Een pa trouille van de Eindhovense ge meentepolitie trof in de nacht van donderdag op vrijdag op een parkeerterrein bij een mo tel in Eindhoven op de achter bank van een niet afgesloten auto een hoeveelheid horloges aan ter waarde van een miljoen gulden. De eigenaar van de au to, een vertegenwoordiger, ver keerde in de veronderstelling dat het om verpakkingsmate riaal ging. De auto was door een collega van de vertegenwoordiger gela den. Omdat niet alle horloges in de versterkte kluis in de kof ferbak konden, had hij de rest kennelijk op de achterbank ge legd. De vertegenwoordiger was door de ontdekking zo overstuur dat de politiepa trouille besloot hem geen be keuring te geven wegens het onafgesloten achterlaten van zijn auto. Tuindstra voor de verkiezingen van 25 mei in het Staatsblad staat. Na de behandeling door de Twee de en de Eerste Kamer zal de Raad van State zich er andermaal over buigen. De parlementaire behan deling in de tweede Kamer begint in februari. De minister-president gaf trou wens aan dat de WD in deze kwestie verder van het CDA af staat dan de PvdA. Hiermee zou den de christendemocraten in de formatie op dit punt makkelijker zaken kunnen doen met de socia listen dan met de liberalen. De pre mier onthield zich van een oordeel over de steun van de kleinste rege ringspartij VVD aan de spoedige behandeling van het D66-voorstel. Het CDA pleitte donderdag ver geefs voor uitstel. Wel zei hij dat het afwijkende gedrag van de WD van politiek belang is. Hij vroeg zich echter af of de WD-ministers zich erdoor zullen laten beïnvloe den bij discussie over een kabi netsvoorstel. Lubbers beklemtoonde dat het onzeker is of de gehele WD-frac- tie zich uiteindelijk achter het eu thanasievoorstel van Wessel zal scharen. "Niet alle leden van de fractie hebben het ontwerp-Wessel kunnen lezen. Misschien vindt de WD-fractie het komende voorstel van het kabinet bij nader inzien wel beter". Wanneer het kabinet met een eigen standpunt komt is nog steeds onduidelijk. De discus sie ligt op dit moment stil, omdat WD-minister Korthals Altes (jus titie) in het buitenland verblijft. DEN HAAG (ANP) - Het aantal verkeersdoden in ons land is de eerste tien maanden van dit jaar met elf procent gedaald ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar tot 1200 (1355). Het aantal verkeers ongevallen waarbij iemand letsel opliep was in dezelfde periode 35.350. Dat is vier procent minder in vergelijking met '84 (36.730). DEN HAAG (ANP) - Niet eerder trokken zoveel vakantiegangers de grens over als in het afgelopen vakantiejaar 1984-1985. Bij de twee mil joen buitenlandse wintervakanties nam vooral het aantal wintersport vakanties (950.000) sterk toe. Het recordaantal zomervakanties naar het buitenland van 5,4 miljoen is vooral een gevolg van het feit dat men in groten getale naar zonniger bestemmingen in Zuid-Europa trok voor een kampeer- of strandvakantie. In samenhang daarmee steeg het aantal vliegreizen ten opzichte van vorig jaar met ruim 35 procent Dit blijkt uit de jongste onderzoeksgegevens van het CBS. Na een sterke terugval in 1984 bleef het aantal zomervakanties in eigen land in 1985 op vrijwel hetzelfde niveau (4,2 miljoen). Het aantal binnen landse wintervakanties nam echter af van 1,1 miljoen naar 0,9 miijoen. De gemiddelde vakantieduur voor zomer- en wintervakanties tezamen be droeg in 1985 in Nederland 12,1 dagen en in het buitenland 15,5 dagen. Wat de buitenlandse wintersportvakanties betreft is Oostenrijk nog steeds toonaangevend met 58 procent, gevolgd door Zwitserland met zeventien procent. De meeste vakantiegangers (78 procent) gingen per auto naar deze oorden. Bij de winterzonvakanties (260.000) is Spanje met 26 procent de belang rijkste bestemming. Het betreft voornamelijk vliegreizen. De Koning over afschaffing subsidies ARNHEM (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) meent dat zijn plan om sterk te bezuini gen op inkomensregelingen als individuele huursubsidie en studietoelagen te verwezenlijken is zonder dat de laag ste inkomens daarvan de dupe worden. Dat zei hij vandaag in Arnhem bij een vergadering van CDA-bestuurders. De Koning sloot niet uit dat 'be paalde groepen' als gevolg van de bezuinigingen hun inkomen zon der begeleidende maatregelen zien verslechteren. Maar, aldus de be windsman, het zijn niet alleen de mensen met een minimuminko men die van regelingen als huur subsidie, studietoelagen, gezins verzorging en dergelijke profite ren. Naarmate de lastenverlichting meer op de laagste inkomens wordt toegespitst, terwijl ook de mensen met een inkomen juist bo ven het minimum door de bezuini gingen worden getroffen, kunnen de gevolgen voor de koopkracht van de minima worden beperkt, al dus De Koning. H(j bepleitte ook overgangs maatregelen voor de huidige ont vangers van inkomenssubsidies, zodat dezen kunnen wennen aan de nieuwe situatie. De bewinds man wees er verder op dat veel ont vangers van dergelijke subsidies slechts korte tijd van die regelin gen gebruikmaken. Hij zei verder dat een loonmati ging van twee procent per jaar de werkloosheid over een termijn van vier jaar een a twee procent van de beroepsbevolking extra doet afne men. Ook arbeidsduurkorting moet hieraan een bijdrage leveren. Wil het effect hiervan op de werk loosheid maximaal zijn dan moet arbeidsduurverkorting echter ge paard gaan met evenredige inleve ring van loon en handhaving van de bedrijfstijd. Voor elk bedrijf moet een passende oplossing wor den gevonden. Wordt aan die voor waarden voldaan dan zal bij zo'n vijf procent arbeidsduurverkorting in de komende kabinetsperiode de werkloosheid in 1990 met twee a drie procent van de beroepsbevol king extra dalen, zo verwacht De Koning. UTRECHT (ANP) - Hoewel de meeste Alpenweiden nog zo groen als gras zijn, vertrokken gisteren uit Utrecht toch de eerste vier treinen van de Bergland-express. Gekleed in ski-jacks en gewapend met de lange latten togen honderden mensen gisteren naar hun wintersportbestemmingen in vooral Oostenrijk. De meesten gingen vol goede moed weg, maar volgens de laatste weerberichten blijft het niet alleen voor de thuisblijvers, maar ook voor de ski-liefhebber'dreaming of a white Christmas'. (foto ANP) ALKMAAR (ANP) - Met de arres tatie van twee topmensen van 'een van de grootste drugbendes van Nederland, zo niet de grootste' denkt de politie een vernietigende slag te hebben toegebracht aan de handel in hasj, heroïne en cocaïne in Nederland. In nauwe samenwer king met de narcoticabrigade van de Amerikaanse FBI en de Ameri kaanse narcoticabrigade DEA (Drugs Enforcement Administra tion) z(jn in ons land en in Amerika mensen aangehouden. In Amsterdam werden een 42-ja- rige en een 48-jarige man aange houden. De DEA hield in Newark (New Jersey) tegelijkertijd een uit Den Bosch afkomstige advocaat en een Arabische arts aan. De politie heeft gisteren invallen gedaan in Amsterdam, Volendam, Limmen, Castricum en Den Bosch, waarbij veel materiaal in beslag werd geno men. Volgens een Alkmaarse politie woordvoerder is aan de arrestaties en de huiszoekingen een onder zoek van een jaar voorafgegaan, waarbij de Nederlandse justitie en politie zeer nauw samenwerkten met Amerikaanse collega's. Een Amerikaanse politie-infiltrant heeft een belangrijk aandeel gehad in het ontmaskeren van de top- de bende. De 42-jarige hoofdverdachte kwam in 1984 in de publiciteit toen hij door vier Libanezen die onte vreden waren over het niet betalen van een omvangrijke partij drugs, door het hoofd werd geschoten in de tuin van zijn toenmalige riante landhuis in Limmen. De man over leefde deze aanslag. Hij wordt ver dacht van een over de hele wereld verspreide miljardenhandel in hasj, heroïne en cocaïne. De organisatie zocht volgens de politie Amerikaanse klanten met veel geld. De verdachte advocaat besprak vlak voor zijn arrestatie in de VS de proeflevering van hon derd kilogram heroïne bij een aan betaling van anderhalf miljoen dol lar. De totale waarde van de trans actie zou drie miljoen dollar heb ben bedragen. Uit het bewijsmate riaal dat in het voorbereidende on derzoek werd verzameld blijkt dat de organisatie verdacht werd v^n een groot aantal transacties van in totaal 6,5 ton hasj naar verschillen de Angelsaksische landen en de in voer van ongeveer achttien ton hasj in Nederland. Dat is volgens de politie vermoedelijk slechts een zeer gering deel van de totale in- en exportactiviteiten van de gehele organisatie. De hoofdverdachte wordt vol gens de politie gezocht in verschil lende landen (onder andere Frank rijk en Italië) waar hem wegens opiumdelicten tientallen jaren ge vangenisstraf wachten. De gearres teerde advocaat wordt er eveneens van verdacht een van de topmen sen van de organisatie te zijn. Ze bedenken steeds wat nieuws, verzuchte de directeur van de Bijlmer bajes nadat twee Hagenaars met behulp van een hoogwerker ontsnapten uit de Amsterdamse gevangenis. Op de foto is te zien hoe de gestolen hoogwerker werd ingezet door de drie handlangers van de ontsnapten. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Uit de Bijl merbajes in Amsterdam zijn giste ren om kwart voor twee 's middags twee Hagenaars met behulp van een hoogwerker spectaculair ont snapt. De gedetineerden vluchtten in een buiten de gevangenismuur gereedstaande auto met vermoede lijk drie handlangers. Het stel stap te korte tijd later op het industrie terrein in het nabij gelegen Dui- vendracht over in een andere wa gen. De ontsnapping verliep 'nogal spectaculair', aldus het ministerie van justitie. De ladder van de hoog werker werd over het water rond Aruba heeft nieuw bestuurscollege ORANJESTAD (ANP) - Aruba heeft een nieuw bestuurscollege, dat het eiland de komende elf da gen zal besturen. Het nieuwe be stuurscollege is gevormd door de vier partijen die na de verkiezingen van 22 november besloten samen te werken, de AVP, ADN, PDA en PPA. Gisteren liep het mandaat af van het oude bestuurscollege, waarin de MEP van Betico Croes de meer derheid had. Voor de korte periode tot aan het intreden van de status aparte op 1 januari moest daarom een geheel nieuw college worden gevormd. Beide instituten - ei landsraad en bestuurscollege - houden na l januari op te bestaan en worden respectievelijk staten (parlement) en regering van Aruba. de Bijlmerbajes boven de gevange nismuur geschoven. Aan de andere kant van de muur werd een andere ladder neergelaten op een lucht plaats. Gedetineerden en handlan gers lieten de ladderwagen na hun actie achter. De ontsnapten zijn 30 en 32 jaar en zaten een straf van ieder zeven jaar uit wegens heroïnehandel. Dit jaar ontsnapten uit Nederlandse gevangenissen en huizen van be waring in totaal 74 gedetineerden bij 42 vluchtgevallen. In 1984 ont snapten er nog 93. Dit zou het posi tieve gevolg zijn van extra beveili gingsmaatregelen die in de Bijl merbajes genomen werden. "Maar gedetineerden verzinnen toch steeds iets nieuws. Ze hebben alle tijd om te piekeren hoe ze de ge vangenis kunnen verlaten. Toen de Bijlmerbajes werd geopend was het de meest moderne gevangenis. Hieruit konden geen gevangenen ontkomen werd toen gedacht. De gedetineerden echter vonden steeds iets nieuws. Het volstrekt voorkomen van ontsnappingen is ook niet mogelijk, omdat wij ge vangenissen en huizen van bewa ring niet hermetisch willen afslui ten. Het moeten geen luchtkooien worden. Daardoor zou de agressie naar binnen slaan", aldus de zegs vrouwe van het ministerie. Volgens haar is men op het mi nisterie "diep onder de indruk" van deze manier van ontsnappen. Het gebruik van een ladderwagen zou nog nooit eerder zijn voorgeko men. Overigens is het ontsnappen uit een gevangenis of huis van be waring niet strafbaar. DEN HAAG (ANP) - De regerings coalitie van CDA en WD kan vol gens de jongste Avro/NIPO-enqüe- te weer rekenen op een kamer meerderheid: 77 zetels. De weder opstanding van de regeringscom binatie komt vooral door de winst van het CDA. De christen-demo craten zouden kunnen rekenen op 47 zetels, twee meer dan bij de ka merverkiezingen van 1982. De WD staat op zes zetels verlies en komt uit op 30. De PvdA-winst is in het Avro/NI- PO-onderzoek nog steeds riant: tien zetels winst ten opzichte van 1982, hetgeen uitmondt in een re cordscore van 57. Voor D66 lijkt de opleving door het Van Mierlo-ef- fect van de baan: een teruggang van zes naar vijf zetels. Bij klein links staat alleen de PSP stabiel op drie zetels, maar dat is wellicht een wat vertekend beeld, omdat de ontwikkelingen rond het vertrek van fractieleider Van der Spek na de onderzoekspe riode vielen. Zowel CPN als PPR leveren in en zouden elk nog slechts een kamerzetel overhou den. Van de kleine rechtse partijen komen SGP en GPV ongeschon den uit de strijd en blijven staan op respectievelijk 3 en 1. De RPF ver liest een van de twee zetels uit 1982. De CP handhaaft zich met een zetel en de EVP zou uit de ka mer verdwijnen. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat een meerderheid van 54 procent van de PvdA-aan- hang onverkort vasthoudt aan de eis dat de plaatsing van kruisraket ten moet worden tegengehouden. Bom snel ontmanteld DEN HAAG (ANP) - De vliegtuig bom die afgelopen dinsdag werd gevonden op een veilingterrein aan de Kapelaan Mereboerweg in Den Haag is vrijdag zonder problemen onschadelijk gemaakt. Volgens een politiewoordvoerder had de Explosieven Opruimingsdienst nauwelijks een kwartier werk om het ontstekingsmechanisme te de monteren. In een straal van 150 meter rond de bom werd de omgeving afgezet. Ruim 200 bewoners van 76 huizen moesten tijdelijk hun woning ver laten. Het ging om een Engelse "500- ponder, een blindganger uit de oor log. DEN HAAG - De met de nodige ketelmuziek omlijste ontboeze mingen van oud-minister Vrede- ling over het koninklijk huis, PvdA-lijsttrekker Den Uyl en zijn eigen persoonlijkheidsstruc tuur dreigden deze week de aan dacht af te leiden van de opzien barende opmars van het CDA in de opiniepeilingen. Het officiële startschot voor de verkiezings campagne moet nog worden ge geven, maar de christen-demo craten zouden nu al mogen reke nen op een kleine vijftig kamer zetels. door Peter van Nuijsenburg Dit succes mag vooral op reke ning worden geschreven van premier Lubbers. De 'man van het jaar' domineert het politieke landschap, en zijn concurrenten, Den Uyl en Nijp els, leiden in zijn schaduw een kommervol be staan. Niettemin mag een ander aspect van deze successtory niet over het hoofd worden gezien: de rust die sinds enige tijd de fractie kenmerkt. Tot voor kort heerste in dit gezelschap de rust van een kipperen: bij de geringste aanlei ding stoven ze kakelend uiteen. Tot voldoening van de lustig sco rende WD. In januari wordt de CD A-kan didatenlijst voor de Tweede Ka mer definitief vastgesteld. Hoe wel bij de schier ondoorgronde lijke procedures enige voorzich tigheid is geboden, zal het nie mand verbazen wanneer zowel de linker- als de rechtervleugel drastisch worden gekortwiekt. De moeizaam bereikte eenheid is niet gediend met stoorzenders op beide flanken. Op de voorlopige kandidaten lijst waren vertegenwoordigers van links als De Kwaadsteniet en Van den Toorn al op een onver kiesbare plaats gezet. Geestver wanten als Beinema, Laning en Kraaijeveld-Wouters ontspron gen toen nog de dans. Zelfs hun stem tegen het raketbesluit van het kabinet werd door de CDA- top met de mantel der liefde be dekt: „Kijk eens, hoe ruimden kend wij zijn". Maar de 'basis', de plaatselijke afdelingen, lijkt niet geporteerd voor zoveel mededogen. Een Den Uyl geen partij voor dynam krachtige correctie op de 'te cou lante' houding van de top werd kennelijk wenselijk geacht: in veel gevallen maakten de dissi denten op hun lijsten een gevoe lige tuimeling. Een hunner, Kraaijeveld-Wouters, zag de bui kennelijk hangen en heeft inmid dels naar het burgemeesterschap van Haarlemmermeer gesollici teerd. Mug/voorhamer De rechtervleugel, met spraak makende figuren als Mateman en Gualthérig van Weezei, hoeft evenmin te rekenen op promi nente plaatsen op de lijst. Een bejaarde sympathisant zette een even vruchteloze als aandoenlij ke campagne op touw om beide heren enige plaatsen op te stu wen. Een initiatief dat gevoeglijk in het vergeetboek had kunnen worden bijgeschreven, ware het niet dat partijvoorzitter Bukman, altijd beducht voor een afwij kend geluid, een onderzoek had gelast naar 's mans activiteiten en hem had gesommeerd deze te staken. Een mug slaat men nog altijd het beste dood met een voorhamer. Het driemanschap Lubbers, fractieleider De Vries en Buk man heeft de teugels stevig in handen en ziet zijn gelijk bijna wekelijks bevestigd in de opinie peilingen. Lubbers' positie is na genoeg onaantastbaar. In de aan loop tot het raketbesluit dreigde e Lubbers. (foto anpi hij even uit te glijden - door het goedkope geflirt met uitstel van de beslissing en het malle gekon kel achter de rug van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) met D66-leider Van Mierlo - maar dat heeft geen zichtbare averij tot gevolg gehad. Lubbers staat in het kabinet zo sterk dat alleen partijgenoten als de oude rot De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid), de onbuigzame Ruding (financiën) en de spijkerharde Deetman (on derwijs en wetenschappen) enig vat op hem hebben. Minister Van den Broek heeft veel steun in de partij, maar lijkt in kabinet en fractie aan invloed te hebben in geboet. Zijn verhouding met Lubbers is door de verwikkelingen rond het raketbesluit met koel nog wel willend omschreven. Hij heeft bovendien de rechtervleugel, wier troefkaart hij ooit was in het pokerspel rond de raketten, van zich vervreemd. Hij zou zich te veel hebben teruggetrokken op zijn 'aperots' (het futuristische bolwerk van Buitenlandse Za ken) en buiten zyn kring van vas te adviseurs voor gewone sterve lingen niet toegankelijk zijn. Vleugellam Voor de WD-ministers is in deze ambiance weinig meer weg gelegd dan een figurantenrol. Vi ce-premier Van Aardenne (eco nomische zaken) is vleugellam en de nieuwe aanvoerder. Kort hals Altes (justitie), kan of wil niet altijd het gewenste tegen spel bieden. Hij heeft de neiging om de dagorders van partijleider Nijpels op te bergen in de map incourante stukken. Nu de CDA-top haar rommel zolder heeft opgeruimd, lijkt nie mand in staat de partij van een klinkende verkiezingsoverwin ning af te houden. De P*dA staat er in de opiniepeilingen nog flo rissant voor, maar de ster van lijsttrekker Den Uyl lijkt met de dag meer te verbleken. Van openlijke rebellie is geen sprake, maar steeds meer sociaal-demo craten vragen zich vertwijfeld af of de bejaarde voorman zichzelf en de partij een zevende lijsttrek kersschap niet beter had kunnen besparen. Hy is in elk geval geen partij voor de dynamische Lub bers. Zelfs als de PvdA groter blijft dan het CDA is de kans op regeringsdeelname te verwaarlo zen. Het onwrikbare raketten- standpunt verleent uitsluitend toegang tot de oppositiebanken. De WD mag de, in haar geval, wrange vruchten plukken van een door haar altijd voorgestaan kabinetsbeleid. Het oogsten is voorbehouden aan het CDA. De winst van de christen-democra ten komt voornamelijk van de WD-kiezers. Nijpels moet met een extra handicap de arena in: hij geniet bij zyn achterban min der vertrouwen dan Lubbers en zijn voorganger Wiegel. Voeg daarbij het ontbreken van aan sprekende 'issues' en de liberale misère, nu een verlies van elf ze tels, is verklaard. De rol van de liberalen in een volgend CDA-WD-kabinet lijkt beperkt te blyven tot die van slippendrager van de christen democraten. Dat niemand aan voortzetting van de coalitie twij felt moge blijken uit het vrijblij vende gespeculeer over de porte feuilleverdeling, waar iedereen zich op het Binnenhof bij ont stentenis van serieuze zaken mee vermaakt. Een half jaar voor de verkiezingen lijkt de hoofdprys van de tombola al vergeven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5