Voorlopig nog woningen te kort 'Zelfdoding is geen bewijs dat behandeling slecht is' Tweede openbare school nodig in de Stevenshof Speciale opleiding vrouwen Bedrijf Mogen spoedig naar Leeuwenhoek Problemen voor jongeren9 bejaarden en éénoudergezinnen Instellingen spreken kritiek onderzoeker tegen Kerst-In in Augustinus Kerstconcert - ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 LEIDEN - Dertig vrouwen die weer aan het arbeidsproces willen deelnemen worden in de gelegen heid gesteld om gedurende een jaar een kantoorautomatiserings opleiding te volgen. Dit plan werd een jaar geleden door de directie onderwijs en het bureau emancipatie van gemeente in het kader van een 'bijzonder re gionaal project' ingediend bij het Gewestelijks Arbeidsbureau. Het arbeidsbureau heeft gisteren het plan goedgekeurd en de financiën ervoor op tafel gelegd. Volgens Marianne Passchier van de directie onderwijs betekent dit dat het voor dertig vrouwen weer mogelijk wordt om in de toekomst aan het werk te komen. "De oplei ding voldoet aan alle eisen van de ze tijd. En, daarover ben ik wel zeer te spreken, tijdens de onderwijsu- ren wordt er voor kinderopvang gezorgd". "Het gaat om een eenjarige part time opleiding met vakken als tekstverwerking, informatica, han delscorrespondentie, nederlands en boekhouden. Als de docenten zijn aangetrokken, de locatie be kend is en de kandidaten zijn gese lecteerd (vooropleiding mavo), ho pen we in september 1986 te kun nen beginnen", aldus de vrouwelij ke gemeenteambtenaar. Het is overigens niet de bedoe ling dat alleen vrouwen die inge schreven staan bij het arbeidsbu reau aan de opleiding kunnen mee doen. "Nee", zegt Passchier uitno digend, "we willen alle vrouwen in de gelegenheid stellen. De vrou wen die geïnteresseerd zijn, kun nen bellen naar de directie onder wijs". LEIDEN - Het biotechnologisch bedrijf Molecular Genetics (Mo gen) vestigt zich op vrij korte ter mijn in de Leeuwenhoek. Bun*e- meester en wethouders van Leiden stellen de gemeenteraad in januari voor grond in erfpacht uit te geven aan dit Amerikaanse bedrijf. Mole cular Genetics houdt zich voorna melijk bezig met het veredelen van plantenzaden en gewassen door middel van recombinant DNA- technieken. SAMENZANG - In de Vredeskerk aan de Van Vollenho venkade wordt maandagavond om acht uur een kerstsamenzang gehouden. De samenzang is georganiseerd door het Emoenokkor onder leiding van Rob de Vogel. Op het programma staan vele oude kerstlieden. De avond wordt begeleid door Joop Brons op orgel, A. Westra (trom pet) en het kinderkoor van de Vre deskerk onder leiding van Joke Ja ger. Al spoedig bouw vier noodlokalen LEIDEN - Wethouder Van Don gen (onderwijs) reikte gistermid dag de Jan van Houtpenning uit aan ambtenaar J. van Beest, waar nemend hoofd van de directie on derwijs van de gemeente Leiden. Burgemeester en wethouders ken den Van Beest, die na veertig jaar dienstverband gebruik maakt van de vut-regelingdeze vennina toe J. van Beest onderscheiden vanwege zijn bijzondere verdien sten en uitzonderlijke plichtsbe trachting. Van Beest heeft zich in de loop der tijd op alle onderdelen van het brede onderwijsvlak bewo gen. De laatste jaren hield hij zich vooral bezig met juridische kwes ties, zoals onder meer de afvloei ingsregeling. Het meetellen van verzorgingsjaren voor de eigen kinderen als dienstjaren voor vrou welijk onderwijzend personeel, is een ontwerp van zijn hand. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Op grond van het groeiende aantal leerlingen in de komende jaren is in de Stevenshof behoefte aan een tweede openbare basisschool. Omdat dit complex er niet onmiddellijk zal staan, is het noodzakelijk dat op korte termijn bij het huidige scholencomplex aan de Antoinette Kleijnstraat vier noodlokalen komen. Tot deze conclusie komt de di rectie onderwijs in een gemeente lijke nota over de onderwijsvoor- TAFELTENNIS - In de kerst vakantie wordt in de accommoda tie van Docos aan de Hoge Mors- weg een tafeltennistoernooi voor basisscholen gehouden. De jon gens zijn aanstaande maandag aan de beurt. De wedstrijden beginnen om tien uur. De meisjes spelen hun wedstrijden op donderdag 2 janua- zieningen in de Stevenshof. De no ta is bestemd voor het college van B en W. In het nieuwe jaar zal ook de raadscommissie onderwijs zich over de voorstellen van de directie onderwijs buigen. Volgens de prognoses zijn er in 1987 in de Stevenshof tussen de 850 en 900 leerlingen te verwach ten. Op dit moment telt de school 21 lokalen en 482 kinderen; dit aan tal zal volgend jaar oplopen tot on geveer 700 leerlingen. Er zijn dan tenminste 25 lokalen nodig. Het jaar daarop zijn dat er al 31. Volgens de directie onderwijs is een tweede school gerechtvaar digd, omdat de periode waarin er meer dan dertig lokalen nodig zijn, zeker tot het jaar 2000 duurt. Ver der stelt ze zich op het standpunt dat op onderwijskundige, organi satorische en verkeerstechnische gronden een leerlingenaantal van LEIDEN - Het woningte kort in Leiden zal de eerst volgende jaren geen specta culaire daling te zien geven. Met name voor de groep jongere en bejaarde wo ningzoekenden met een mi nimuminkomen blijft de positie op de woningmarkt zorgelijk. Hetzelfde geldt voor éénoudergezinnen, die moeten leven van één uitke ring op bijstandsniveau. Eén en ander blijkt uit het ont- werp-volkshuisvestingplan voor de periode 1986-1990 waarin de hoofdlijnen worden geschetst van het beleid voor de komende jaren op het gebied van de woningbouw. Het volkshuisvestingsplan is een stuk minder optimistisch van toon zetting dan dat voor de periode 1982-1985, waarin er nog van werd uitgegaan dat het woningtekort in de tweede helft van de jaren tach tig zou kunnen worden ingelopen. Tot 1984 heeft de woningbehoef te wel een daling te zien gegeven. Maar, in 1985 is die daling omgezet in een sterke stijging. Die toegeno men vraag naar woningen wordt toegeschreven aan de veranderde regels voor de huursubsidies en de voordeurdelers-maatregel die jon geren zou stimuleren sneller uit huis te gaan. Voor het inlopen van het bestaande woningtekort en voor de nieuwe behoefte is, tot 1988, de bouw van 900 woningen per jaar nodig met een geleidelijke daling, in de jaren 1989 tot en met 1991, tot zo'n 750 woningen per jaar. Laag inkomen Bijna tachtig procent van alle woningzoekenden behoort tot de laagste inkomensgroepen en doet op grond daarvan een beroep op het goedkopere deel van de wo ningvoorraad (met een huur bene den de driehonderd vijftig gulden per jaar). Van deze huishoudens hoort weer bijna zestig procent tot de niet-zelfstandig wonende één- en tweepersoonshuishoudens van achttien tot vijfenvijftig jaar, en ze- ventienenhalf procent tot de huis houdens vanaf 60 jaar. Geconcludeerd wordt dat met name bij de jongeren op de wo ningmarkt, éénoudergezinnen en bij bejaarde woningzoekenden de woonproblemen, in samenhang met de lagere inkomens, het grootst zijn. De algemene conclu sie die daaraan wordt verbonden is dat de doorstroming van huishou dens, van een goedkope (flatwo ning naar een duurdere (eengezins woning, zoals de bedoeling was van het volkshuisvestingsplan 1982-1985, krachtig moet worden voortgezet. Ook de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren zal hierbij worden betrokken. Een ander uitgangspunt van het volkshuisvestingplan 1982-1985, om circa tweederde van de nieuw te bouwen woningen te realiseren in de sociale huursector (woning wet en premiehuur) moet, volgens het gemeentebestuur, eveneens worden voortgezet. Daarnaast is ook de bouw van premie-A-koop- woningen van belang om te voor zien in een deel van de woningbe hoefte. Ook wat betreft woningtype en woninggrootte, waarbij het accent ligt op drie- en vierkamerwonin- gen, zal de lijn van de afgelopen ja ren worden doorgetrokken omdat die categorie woningen, ook op langere termijn gezien, de meeste mogelijkheden biedt om te kunnen voldoen aan de wisselende vraag. Het stijgende aandeel in de totale woningbehoefte van de categorie één- en tweepersoonshuishoudens noopt de gemeente wel tot een ver schuiving van vier- naar meer drie kamerwoningen. Voor de groep jongeren van achttien tot 23 jaar is, door de achteruitgang van hun fi nanciële situatie, volgens de ge meente steeds moeilijker om zelf standige en betaalbare woonruim te te realiseren. Verbouwing Concrete mogelijkheden tot ver bouwing van bestaande panden ten behoeve van jongeren zullen in de komende tijd verder moeten worden benut, aldus het volkshuis vestingplan. Hierbij zal de moge lijkheid worden nagegaan van ex perimenten, waarbij bewoners zelf inbreng hebben. Daarnaast wor den ook nieuwe mogelijkheden voor groepsbewoning (centraal wonen) en de kamergewijze ver huur van duurdere flats onder zocht. Nagegaan wordt ook de mo gelijkheid van experimenten met casco-bouw en de cycluswoning, waarin één of wel twee huishou dens kunnen worden onderge bracht. Het geschikt maken van bestaan de woningen voor ouderen moet ook een belangrijk element in het beleid gaan vormen nu het gestel de percentage van negen procent bejaardenwoningen in de nieuw bouw niet haalbaar is gebleken. Overwogen wordt bij de woning verdeling absolute voorrang te ge ven aan bejaarden om hen in dit levensstadium lange wachttijden te besparen. De achterstand van in geschreven zes- of zevenpersoons- huishoudens (gezinnen van buiten landse werknemers) is de afgelo pen jaren ingelopen. De gemeente wil overgaan tot een gerichte aanpak van dreigende problemen van moeilijk verhuur bare woningen door verbetering van de woningen en woonomge ving, ontkoppeling van huur en bijkomende kosten en de al ge noemde aanpassing van flats voor jongerenhuisvesting of andere doelgroepen. Verdeling Ook in de komende periode zal het streven bij de woningbouw ge richt blijven op vijftig procent in de Stevenshofpolder en vijftig pro cent op open plekken in de be staande stad. De gemeente houdt er evenwel rekening mee dat door moeizame voorbereidingsprocedu res, grondonderzoek (sanering van vervuilde grond), bezwaarschrift procedures, de realisering van wo ningen binnen de bestaande be bouwing vertraging zal ondervin den. Naar de mogelijkheden en aspec ten van nieuwe bebouwing in de na-oorlogse wijken, in het bijzon der Zuid-west en het Morskwar- tier, wordt thans een nader onder zoek ingesteld dat mogelijk kan leiden tot het sneller bebouwen van de Stevenshofpolder en even tueel ook Roomburg. Woningbouw in Roomburg en de Coebel is voor alsnog niet eerder dan in de jaren negentig voorzien Het sneller bebouwen van de Stevenshof is ook aan de orde als de gemeente Leiden zal gaan bou wen voor de opvang van niet-Lei- denaren. Het gemeentebestuur stelt in dat geval als absolute voor waarde dat de provincie er aan meewerkt om op langere termijn de belangen van de gemeente Lei den, op het gebied van de woning bouw, veilig te stellen. Met name als in de tweede helft van de jaren negentig Leiden zal zijn volge bouwd. Voor wat de bestaande woning voorraad betreft zal het hoofdac cent vallen op de aanpak (renova tie en groot onderhoud) van de na oorlogse woningwetwoningen. Cir ca 3600 van de 4200 wooneenheden die in beheer zijn bij de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, zul len in de komende tien jaar een groot onderhoudsbeurt moeten on dergaan. NOORDWIJKERHOUT - De psychiatrische ziekenhuizen in Noordwijkerhout en Leiden ontkennen met klem dat pa tiënten die zelfmoord wilden plegen niet in de gelegenheid zouden worden gesteld om over hun problemen te praten. Zowel met de patiënt zelf als met de naaste familie en vrien den wordt uitgebreid gepraat over het waarom van de daad en de moeilijkheden die daar aan zijn voorafgegaan. door Jan Westerlaken De psychiatrische ziekenhuizen wijzen daarom de kritiek die dr. Ad Kerkhof woensdag spuide - de dag waarop hij aan de Leidse universi teit tot doctor in de sociale weten schappen promoveerde - met kracht van de hand. Het verwijt dat Kerkhof onder meer in deze krant deed was, dat psychiatrische zie kenhuizen de suïcidale patiënten slechts tegen herhaling bescher men. En. zei hij verder, dat juist op deze plaatsen, waar het eigenlijk moet worden voorkomen, het aan tal zelfdodingen de pan uit vliegt. Als de patiënten zich zouden uiten, aldus Kerkhof, worden ze opgeslo ten. Verder noemde hij de psychia trische ziekenhuizen een bij uit stek goede leerschool voor zelfdo ding. Die opmerkingen zijn opname psychiater Ch. Hrachovec van het Leidse Endegeest in het verkeerde keelgat geschoten. "Ik zet wel gro te vraagtekens bij deze opmerkin gen. In alles heeft hij eigenlijk on gelijk. Het is absoluut ongebruike lijk dat patiënten tegen hun wil worden opgesloten. Alleen als jus titie daarom vraagt doen we dat. Dan is er wel sprake van een acute verwardheid. Een suïcide-patiënt die in zo'n toestand verkeert, wordt opgesloten. Ook als hij dat niet wil. Geval voor geval wordt bekeken. Bedenk wel datje de pro blemen niet oplost door de patiënt achter slot en grendel te zetten". Alle niveaus Hrachovec benadrukt dat niet al leen de suïcide-patiënt alle aan dacht krijgt, maar ook zijn familie en naaste vrienden. Op alle ni veaus, zegt hij, wordt er hulp gebo den. De psychiater: "Het feit dat ie mand zichzelf van het leven be rooft is zeker geen bewijs dat de behandeling slecht is. Zelfdoding gaat met ontreddering en angst ge paard. De achterliggende proble men zijn vaak niet op te lossen. Wat je nogal eens in de psychiatrie ziet heeft dikwijls te maken met een chronische suïcidaliteit. Men sen die jaren lopen te tobben over de vraag of ze nu wel of geen eind aan hun leven moeten maken". Het psychiatrisch ziekenhuis als leerschool voor zelfdoding. Hra chovec noemt deze opmerking van Kerkhof een 'onjuiste beschrij ving' "De laatste vijf jaar is er in Endegeest absoluut geen sprake van een toenemend aantal zelf moorden. Mensen zijn soms ge neigd te denken dat opname van een suïcide-patiënt, wat het gene zingsproces betreft, tot negatieve gevolgen leidt. Inderdaad gaat het om een gesloten groep, wij realise ren ons dat terdege. Endegeest doet er alles aan om de negatieve gevolgen zo klein mogelijk te hou den. In heel veel gevallen zie je geen negatieve gevolgen. Van ge vangenissen beweert men ook wel eens dat er een negatieve invloed van uitgaat op de delinquenten. Wat de psychiatrie betreft spreken de cijfers voor zich. Ik denk dan ook, dat de Kerkhof een beetje met een vergrootglas heeft rond geke ken". Wantaal Medisch-directeur J. Verhaegen van Sancta Maria in Noordwijker- hout haalt scherp uit aan het adres van de Leidse onderzoeker. Hij noemt de uitlatingen van Kerkhof 'wantaal'. Verhaegen: "Die man weet niets van de manier waarop wij de pa tiënten ontvangen en begeleiden. Wat hij uitkraamt is ver beneden de waarheid. De psychiatrische ziekenhuizen een school voor zelf doding? Jaarlijks benemen zich bij ons gemiddeld vier mensen het le ven. Waar is die school dan? Sanc ta Maria heeft het hele jaar door vierhonderd vijftig patiënten in huis en nog eens zo'n honderdvijf tig die bij ons lopen voor behande ling maar niet zijn opgenomen. Van die 450 opgenomen patiënten zijn er minstens tweehonderd die met ernstige depressies te kampen hebben. Dat zijn mensen die het le ven niet aan kunnen. Doen zij op ons terrein een poging zichzelf te doden, dan wordt daaraan in de be handeling wat gedaan. Ze krijgen extra begeleiding, ook op de afde ling waar zo'n patiënt wordt ver pleegd Vanzelfsprekend praten we met de familie. Die mensen ko men bij ons en gezamenlijk probe ren we uit de problemen te komen. Wat hen ook maar op het hart ligt. alles kunnen ze kwijt". "Daarom, wat deze nieuwe doc tor beweert, daar verzet ik me te gen. Ik denk dat men hem zijn bul maar weer moet afnemen. De zorg rond de patiënt - en nu praat ik al leen voor Sancta Maria - is opti maal. Wat je bij ons wel eens ziet is dat mensen over het terrein gaan zwerven. Zijn deze patiënten suïci daal, dan hebben we een speciaal zoekplan. Een plan waarbij tiental het ziekenhuis zijn betrokken. De mensen worden niet verwaarloosd, er wordt niet zo maar wat aan gerommeld. We ver zorgen en begeleiden de patiënten. En als dat gewenst is, doen we dat dag en nacht". Gesloten Verhaegen doet er niet geheim zinnig over. Sancta Maria heeft en kele gesloten afdelingen. "Maar", voegt hij er meteen aan toe, "de meeste zijn open. De mensen zijn vrij om te gaan en staan waar zij willen. Niemand is echt opgeslo ten. Soms kun je daar niet onder uit. Dan moet je, of je dat wel of niet leuk vindt, een patiënt afschei den. We doen zoiets pas in het al leruiterste geval. De patiënt moet wel zeer suïcidaal zijn als we daar toe overgaan. Op die manier trach ten we dan te voorkomen dat hij zichzelf doodt". Geneesheer-directeur J. van de Lande van het psychiatrisch zie kenhuis Sint Bavo in Noordwijker- hout heeft ook al geen goed woord over voor de beweringen van Kerk hof. Hij zegt: "Ik vraag me af hoe deze man aan zijn resultaten is ge komen. Wat mij betreft, ik ga er met klem tegenin. Waar baseert hij zich op? Sint Bavo neemt per jaar meer dan zeshonderd patiënten op. Vijf van die patiënten beroven zich binnen de inrichting van het leven. Als je die gegevens zet naast wat Kerkhof stelt, dan kun je toch niet zeggen dat de psychiatrische zie kenhuizen suïcide-leerscholen zijn? Het lijkt nu net of wij hele maal geen belangstelling zouden hebben voor het wel en wee van de patiënt en voor wat er aan zijn po ging tot zelfdoding voorafging. De meest gebruikelijke manier van behandeling is praten. Praten met de man of vrouw in kwestie en pra ten met familie en vrienden. Het gebruik van anti-depressiva kan Psychiater Hrachovec (Endegeest): "Hel is absoluut ojigebruikelijk dat patiënten tegen hun wil worden opgesloten (foto Hoivasti ook tot genezing leiden. Een po ging tot zelfdoding, ik hoef dat nie mand te vertellen, heeft een kolos sale invloed op het leefklimaat van de afdeling waar zo'n patiënt wordt verpleegd Het is toch begrijpelijk dat je er als hulpverlener alles aan doet om dat te voorkomen. Zoiets leidt tot massale besprekingen met iedereen die erbij betrokken is. Nee. het houdt niet op". Zelden Het Riagg in Oegstgeest - met als werkterrein Zuid-Holland noord - zou in de ogen van Kerkhof ook niet optimaal functioneren. Direc teur H.R. Kraus kent het onder zoek van de Leidse promovendus niet. Volgens Kraus krijgt zijn in stelling wel eens te maken met suï- cidale-patiënten Ze hebben een verwijzing van de huisarts. "Het komt bij ons minder dan een keer per jaar voor dat zulke zichzelf proberen te doden. Helaas Kun je net niet altijd voorkomen Wanneer iemand zijn zinnen erop heeft gezet zichzelf te vernietigen, dan doet hij dat. Je kunt een po ging doen dit te voorkomen door een afschuwelijk strenge bewa king. Maar dan nog zien zulke pa- tienten kans onder het oog van een bewaker de hand aan zichzelf te slaan". Kraus legt er nog eens de nadruk op: "Het aantal zelfdodingen kan toenemen. Dat hoeft dan nog niet te betekenen dat de hulp aan die mensen faalt. Je zou die hulpverle ning twee of misschien wel drie keer kunnen verbeteren en toch een zelfmoordstijging kunnen zien. Als er wat mis gaat hoef je dus niet altijd in de richting van die hulpverlener te wijzen. De cultuur, bijvoorbeeld, kan hierin ook een rol spelen". 160U (gedurende de piekperiode in 1992) op één lokatie ongewenst is. Ook kan er uit de cijfers worden geconcludeerd dat, gezien de zeer grote belangstelling, een stichting van een tweede school voor het openbaar onderwijs onontkoom baar is. Op de huidige Stevenshof- school. waar rooms- katholiek, pro testants christelijk en openbaar in één complex zitten, eist het open baar onderwijs bijna 50 procent van de leerlingen op. Interconfessioneel Aanbevolen wordt in de nota om binnenkort met de besturen van de bijzonder scholen aan een tafel te gaan zitten om te praten over een eventuele samenwerking in het tweede complex. Naast een tweede openbare school, zou een intercon fessionele school tot de mogelijk heden kunnen gaan behoren. Voor een tweede rooms-katholieke school is het leerlingenaantal veel te klein. Het protestants-christelijk onderwijs zou volgens de progno ses net aan een bestaansminimum kunnen komen. De huisvesting voor de leerlin gen in de piekperiode, naar schat ting zijn er dan zo'n 50 tot 60 loka len nodig, moet worden opgelost met noodlokalen. Behalve voor de piekopvang is ook voor de over brugging van de periode tot de in gebruikname van het twee scho lencomplex. een aantal noodloka len nodig. De bouw van een perma nente voorziening vergt (vooral procedureel) vrij veel tijd. De di rectie onderwijs schat dat met de nieuwbouw op zijn vroegst pas in 1988 kan worden begonnen. Daar om wordt voorgesteld om maar met een noodscholencomplex te beginnen. De eerste fase daarvan moet voor het schooljaar 1986/1987 gereed zijn. Een plek voor de twee de school is nog niet aangewezen. Bouw C en A volgende maand LEIDEN - Volgende maand, op 29 januari, zal de eerste paal worden geslagen voor de bouw van het nieuwe C&A-filiaal aan de Haar lemmerstraat. Alle oude opstallen zijn thans ge sloopt, en de archeologen hebben het nodige spitwerk verricht, zodat de grond thans bouwrijp kan wor den gemaakt voor de kledinggi- gant. Wie de officiële eerste paal zal slaan is nog niet bekend, wel dat de bouw ongeveer een jaar zal duren. LEIDEN - Ook dit jaar organiseert jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg tijdens de kerstdagen een kerst-in Het feest heeft plaats op eerste kerstdag van elf uur 's ochtends tot één uur 's nachts en op tweede kerstdag van elf uur 's ochtends tot twee uur 's nachts. Voor iedereen, van jong tot oud, worden bijna continu activiteiten georganiseerd. De 'Kinderzolder' is op beide dagen van één tot vijf uur 's middags open. Daar treedt poppentheater 'De Kantjil' op, er zijn schminkers. een echte kerst man en er kan worden geknutseld en getekend. In de 'Engel' komen jongeren aan hun trekken met muziek, breakdancers. play-backwedstrijd en een knock-outshow. Er worden films gedraaid en een disco ont breekt evenmin. In de 'mensa' wordt op beide kerstdagen een speciaal kerstdiner geserveerd. Overdag zijn er activi teiten als Ome Joops Bingo-show en optredens van het bandje 'Dempsey' en een accordeonist, 's Avonds worden films van James Bond en Terence Hill vertoond. Op de begane vloer is de 'Saint', een zaal met een huiselijke sfeer. Hier wordt de rustige muziek ver zorgd, er kan geklaverjast worden en er wordt een kerstverhaal ver teld. De kerst-in wordt afgesloten met een optreden van de 'Leidse Frank Sinatra': George Julien. De toegang is gratis. Voor men sen die slecht ter been zijn, kan voor vervoer worden gezorgd. Een telefoontje naar Augustinus, 071- 12531, is voldoende De kerst-in draait volledig op de medewerking van vrijwilligers. De organisatoren kunnen nog vol doende hulp gebruiken. Wie wil helpen, kan zich opgeven op eer der genoemd telefoonnummer Voor nadere inlichtingen kan ook Kees Paalvast van de afdeling pu bliciteit Kerst-in worden gebeld. LEIDEN - Het Chili Front en het Leidse Volkshuis organiseren zon dagmiddag een kerstconcert. Daar aan wordt medewerking verleend door het Delphi Consort en door het koor Schola van de Leidse Stu- dentenekklesia. Ook zullen er en kele gedichten in het Spaans wor den voorgelezen van een Chileense politieke gevangene. Het batig sal do is voor projecten van politieke .gevangenen in Chili en hun fami lie. Het concert begint om twee uur in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothekersdijk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3