Patty Brard: terug als zangeres Fm? 'Alles draait om zuigend egoisme' Gijzelingen in de huiskamer TV-rubriek I ■L7 V.' v j wT+~M door Nico Scheepmaker Met single en elpee Time Bandits onderschat ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 29 Wat ik mij vrijdagochtend, toen het nieuws van 8 uur meldde dat de gijzeling in de rechtszaal in Nantes nog steeds aan de gang was, even afvroeg was, of het Franse volk nu de hele nacht van donderdag op vrijdag bij het tv- toestel had moeten zitten om toch maar geen seconde van deze live-uitzending te missen, of dat de camera van de regionale tele visie van Nantes alleen voor kor te tijd in de rechtszaal was ge weest? Onze correspondent in Parijs, Rudolph Bakker, vertelde me dat het laatste het geval was. Half werk dus. Overigens hebben we de laat ste jaren niet te klagen, als het om het aanschouwelijk meebele ven met drama's op leven en dood gaat. Onze ouders en groot ouders moesten zich nog behel pen met foto's in 'Het Leven', waarop je de afgehakte hoofden zag van Chinezen, die met het zwaard onthoofd waren, of ze moesten naar de Cineac om de Hindenburg, de trotse Duitse zeppelin, met passagiers en al brandend als een fakkel te zien neerstorten. Het uitzinnige com- mentaar erbij van de radiover slaggever (bewaard gebleven op de grammofoonplaat), was een grote steun by het inleven in de ze rampzalige gebeurtenis. Later, na de oorlog, hoorden we hoe Nasser, de Egyptische leider, over zijn toeren van triomf en opluchting, in een stortvloed van woorden zijn toehoorders toesprak nadat zo juist een aanslag op zijn leven mislukt was. Luister en huiver, zoals (als ik mij niet vergis) altijd gezegd werd bij de aankondiging van een nieuwe aflevering van de radioserie over Paul Vlaanderen. Met de intree van de televisie, werden we nog meer met de neus op de feiten gedrukt. We hoefden niet langer genoegen te nemen met foto's, we hoefden niet meer naar de bioscoop om al die dramatische overgangen van leven naar dood te kunnen aan schouwen, want we kregen de beelden thuisbezorgd. Niet al tijd, natuurlijk. Er moest toeval lig een camera ter plekke zijn. De laatste foto van Leonardo Hen- ricksen toont de Chileense sol daat op de open vrachtauto die zijn geweer op hem richt, en een seconde later was Leonardo dood. Maar de 73-jarige boedd histische monnik Quang Due, die in Saigon een geloofsgenoot benzine over zich liet uitgieten en zichzelf daarna in brand stak, hebben we dank zij attent came rawerk toch op de televisie zien 'opbranden' (later gebruikte Ing- mar Bergman deze beelden in een van zijn films). We hebben een Amerikaanse moeder met haar kind zien dood vallen van een brandtrap die het begaf (het kind overleefde het trouwens), we hebben uit brandende hotels zien sprin gen, de dood tegemoet, en we hebben op het tv-scherm kunnen zien hoe Nguyen Ngoc Loan, de chef van politie te Saigon, in 1968 een Vietcong-gevangene met zijn pistool doodschoot. Ook waren we ooggetuige van achtereenvolgens de moord op president Kennedy (beeldje voor beeldje), van de moord op ver dachte Lee Harvey Oswald door Jack Ruby, en van de moord op Robert Kennedy in een hotel in Los Angeles in 1968. De Ameri kanen zagen het rechtstreeks op hun televisie, wij een tijdje later, maar we ZAGEN het toch, met eigen ogen! Zoals we later ook de gijzelingdrama's bij Wijster en De Punt, en in de Franse ambas sade in Den Haag 'live' konden meebeleven, zii het van afstand. En meer recent de dramatische brand die de tribune van Brad ford en de toeschouwers teister de, en de even dramatische tafe relen in het Heizei Stadion. Waarlijk, wij komen niets te kort de laatste tijd! Toch waren die beelden uit de rechtszaal in Nantes uniek, in zoverre, dat ze in Frankrijk rechtstreeks op het scherm kwamen en korte tijd la ter ook in Nederland te zien wa ren, en ook, omdat het allemaal zo 'dichtbij' was, zo onverhuld. De beelden deden nog het mees te denken aan die in de Spaanse Cortes, waar luitenant-kolonel Antonio Tejero Molino met het pistool in de hand (niet wetend dat hij door automatische came ra's werd gadegeslagen) een mis lukte coup pleegde Prachtige beelden, er bestaat een ansicht van die je kunt kopen. Maar de beelden uit de rechts zaal in Nantes deden er niet voor onder, ook al omdat ze zo 'close' waren: close-up van de handgra naat in de hand van Abdel Karim Khali (heeft hij de pin er werkelijk uitgetrokken, en zoja, hoelang zal hij in staat zijn de greep op de handgranaat te be waren, vroeg je je af), close-up van de 38-jarige George Courtois met pistool en sigaar, 12 keer eer der veroordeeld, 9 jaar gevange nis achter de rug, niet van plan daar nog eens naar terug te gaan. En al die afwachtende gegijzel den, zwijgend, maar ongetwij feld 'terrified' - waar geen goed Nederlands woord voor is (bui ten zichzelf van angst). Gelukkig zullen ze wel niet ge weten hebben hoe een eerdere gijzeling tijdens een rechtszaak afliep. Dat was in San Rafael, Ca- lifornië, waar op 7 augustus 1970 een gewapende man de rechts zaal binnendrong toen daar Ja mes McLain werd berecht. Hij gaf de verdachte en drie getuigen wapens. Judge Harold J. Haley werd gegijzeld voor een vrije uit tocht, maar in het vuurgevecht dat daarbij ontstond kwamen verdachte McLain, rechter Haley en twee anderen om het leven. ARNHEM (GPD) - Patty Brard is defi nitief terug in de muziek. Een single, die bij Frits Spits al ruimschoots aan dacht kreeg en een elpee die eveneens een dezer dagen wordt uitgebracht, zijn de belangrijkste visitekaartjes, waarmee deze bekende televisiever schijning zich van een geheel andere kant laat zien. door Pieter Ploeg Met 'Red Light' brengt Patty haar derde solo-elpee uit, sinds ze eind jaren zeventig een punt zette achter de zo succesvol be gonnen periode met 'Luv'. De zangeres - toch altijd nog goed voor 15 gouden en pla tina platen - wilde echter doorgaan in de muziek. Zij het op een veel serieuzere ma nier. Toch is het na het verschijnen van haar tweede langspeler 'In the pocket' geruime tijd stil gebleven. De opvolger heeft lang op zich laten wachten. „Ik wilde niet overhaast te werk gaan. Bovendien was ik druk met Bananasplit. Mijn dochtertje Priscilla (2) eiste daarnaast veel van mijn aandacht, zo dat ik doodeenvoudig niet voldoende tijd had voor de muziek. Daarbij komt ook dat de voorbereiding van deze nieuwe elpee geen maanden, maar ruim een jaar in be slag heeft genomen", verontschuldigt de zangeres haar lange afwezigheid op de planken. Patty wordt op haar plaat 'Red Light' mu zikaal bijgestaan door tal van wereldver maarde topmuzikanten. De manlijke ach tergrondkoortjes worden verzorgd door de leden van Mr. Mister, die op het ogenblik op de eerste plaats staan van de Amerikaan se Billboard top 100. Diverse nummers wordt extra diepte gegeven door medewer king van de complete blazers-sectie van Earth, Wind Fire. En ook leadsinger Ed die Kendrick van The Temptations draagt zijn steentje bij op de elpee, die met Ameri kaanse topproducers is opgenomen. De arrangementen zijn verzorgd door Greg Mathieson, terwijl de produktie in handen was van Trevor Veitch (Sheena Easton, Deniece Williams en Laura Brani- gan) en Carlo Nasi. Insiders in Hilversum die de eerste single van de plaat hoorden, zijn unaniem van mening dat de produktie „perfect" in elkaar zit. „Scoringskansen voor Patty", luidde het toen Frits Spits de single voor het eerst op de radio had laten horen. Alsof de plaat zelf nog niet voldoende hit potentie heeft, is 'Red Light' visueel bege leid door een videoclip, die deze zomer in een landhuis nabij Rome werd opgenomen. Volgens regisseur Allan van Rijn is het de duurste popmuziekvideo, die ooit in ons land gemaakt werd. „Tenminste als we ervan uitgaan dat de clip van Golden Earring tot dusver het meeste geld had gekost", aldus regisseur Van Rijn die als enige buitenlander voor een grote Amerikaanse filmmaatschappij werkt. Eerder maakte dat concern de bio scoopfilm 'Flashdance' en op het ogenblik wordt een nieuw project voor Michael Jackson uitgevoerd. De clip die Allan van Rijn voor Patty in elkaar zette, is overigens vooral in Italië een enorm succes gebleken. Daar wordt het filmpje van ruim vier minuten in 250 bio scopen als voorfilm van de hoofdfilm ver toond. Ook in Duitsland is de video inmid dels op de televisie verschenen. Patty-look, zowel in de video clip als op de hoesfoto's gehanteerd, is be dacht door Bela Stamenkovits uit Amster dam. Ook hij is niet de eerste de beste. In het verleden werkte hij onder andere mee aan verschillende Fellini-films. Patty Brard weet zich dus omringd door tal van topmensen. Samen met haar echtge noot Carlo Nasi heeft ze thuis in Los Ange les een eigen platenlabel en distributie maatschappij 'Striped Horse' opgezet. Niet alleen om eigen platen uit te brengen, maar het bedrijf heeft ook de exclusieve rechten van alle Ike Tina Turner-nummers, die nooit eerder op plaat zijn gezet. Binnenkort verschijnt een dubbelelpee met originele nummers van Ike Tina Tur ner-songs. „De nummers zijn opnieuw ge produceerd en krijgen op het ogenblik in Amerika enorm veel aandacht. Zowel op de radio als in de pers", weet Carlo Nasi, die in ons land naar alle waarschijnlijkheid vijf verschillende Ike Tina Turner-albums op de markt gaan brengen. De zangeres draait volop mee in het bedrijf, maar zal zich de komende maanden vooral toeleggen op haar eigen muziek. Concerttournee Bedoeling is om volgend jaar zomer een tournee te doen langs de grote discotheken in Amerika. Begeleid door een aantal top muzikanten wil Patty Brard concerten gaan verzorgen. Op de plaat wordt ze gesteund door onder andere Mr. Mister, leden van Earth Wind Fire en Eddie Kendricks, die op het ogenblik meedoet aan het Sun City project van Little Steven en eerder dit jaar enkele nummers zong op de live-elpee van Hall Oates. Of ze 'live' ook op dezelfde muzikanten kan rekenen lijkt vooralsnog ondenkbaar. Temeer omdat Mr. Mister op het ogenblik de populairste band in de Ver enigde Staten is en Eddie Kendrick ook tijd te kort komt. Wel is het mogelijk dat de Temptations-zanger rond de jaarwisseling in ons land is om het duet met Patty in één of meer televisieshows te doen. Zingen blijft voorlopig de belangrijkste bezigheid van de 30-jarige Patty Brard. Ze heeft - misschien tijdelijk - afstand geno men van haar werkzaamheden voor de Ba- nanasplitshow en andere tijdrovende acti viteiten. De in Nieuw-Guinea geboren Patty Brard treedt binnenkort overigens niet alleen de Nederlandse huiskamers binnen als zange res vanaf het televisiescherm, ze is De Witte Motor van de Melkunie, die haar deze week Voor een reclamefilm heeft gecontracteerd. Sterrenshow Vol spanning wacht ze de gang van 'Red Light' in de hitlijsten af. „Met mijn eerste twee solo-elpees heb ik ook gemerkt dat men in Nederland niet makkelijk dacht over het totaal andere meisje dat jarenlang in Luv heeft gezongen. „Die periode is voorbij. Ik ben nu met heel andere dingen bezig. Je moet vooruit en niet blijven stil staan als je denkt dat het goed gaat. Het kan altijd nog beter. En ik wil daar hard voor werken", meent Patty Brard, die overigens op Nieuwjaarsdag in de Sterrenshow van Willem Ruis optreedt en mogelijk ook sa men met de presentator een liedje zingt. Haar opkomst trouwens op de planken van de Sterrenshow volgt nog geen twaalf uur nadat zij in Italië 'live' heeft opgetreden in het groot-ste nieuwjaarsgala, dat daar via de televisie wordt uitgezonden. HILVERSUM (GPD) - „Er is al weer ergens geschreven dat deze serie mijn geestelijk testament zou zijn. Ik weet niet waar men het vandaan haalt, maar dat is echt grote onzin. Er is geen sprake van een zwanezang. Als het mij gege ven is ga ik ook hierna gewoon door. Dit werk niet meer mogen doen zou mijn dood betekenen. Echt. Ik ben dan ook pas bereid om te stoppen als het publiek mij niet meer wil". Willy van Hemert draait niet om de feiten heen. Hij kan het niet la ten. Met zijn 73 jaren is hij zo'n beetje de oudste, nog werkzame te levisieregisseur van ons land. Hij verwierf nationale faam door dra- maprodukties als „De kleine waar heid" en „Bartje", terwijl de aan dacht voor zijn „Dagboek van een herdershond" ook over de lands grenzen reikte. Van Hemert praat over zijn jong ste produktie die onder de titel 'De Appelgaard' vanaf zondag met een wekelijkse frequentie in twaalf de len door de KRO op het scherm wordt gebracht. Een vol jaar heeft hij uitgetrokken voor het schrijven van het verhaal waarin de conflict stof geheel in stijl van Van Hemert huizenhoog ligt opgestapeld. „Al les draait om zuigend egoisme", zo luidt zijn kernachtige samenvat ting, en daarmee doelt Van Hemert op zijn creatie Charlotte, de moe der van het gezin Van Langevelt. Van Hemert: „Ik vond het inte ressant om een maatschappelijk en Willy van Hemert over 'De Appelgaard' sociaal aspect te schetsen men vrij gemakkelijk voorbij kan gaan. Het is een verhaal over rijke mensen die eigenlijk helemaal geen zorgen zouden behoeven te kennen, maar enorm worden beïn vloed door egoistisch gedrag. Ik heb het verhaal geschreven op ba sis van diverse persoonlijke erva ringen in mijn omgeving, maar, zo voegde hij er onmiddellijk aan toe, door Dick Versteeg „zie de serie alsjeblieft niet als een wijze les. Ik wil zeker niet morali seren. Iedereen moet er maar uit halen wat 'ie zelf wil". Dialoogserie Van Hemert omschrijft 'De Ap pelgaard' als 'typische dialoogse rie'. „Ik heb ditmaal duidelijk min der concessies gedaan aan de mas- Schrijver-regisseur Willy van He mert en actrice Adriënne Kleyweg tijdens de opnamen van 'De Appel gaard'. (foto GPD) sasmaak dan in vorige series. Veel gesprekken tussen de karakters en weinig spectacular ogende gebeur tenissen. Ik heb daar bewust voor gekozen en ik ben er vanuit gegaan dat men op televisie al meer dan genoeg sensationale gebeurtenis sen, zoals tot in details vastgelegde ongelukken laat zien. Bij mij staat steeds voorop dat ik het publiek zich wil laten inleven in menselijke en herkenbare situaties". Met minder smaak van de massa zegt Van He mert ook te doelen op het nogal in gewikkelde gebruik van terugblik ken, de zogeheten flashbacks. Het verhaal strekt zich uit over een ta melijk lange periode (1936 tot 1982) en dat heeft Van Hemert er toe ge bracht de oudste terugblikken in een vergeeld-achtig zwart-wit uit te voeren en daarna de kleur bij te draaien tot 'echt'. De keuze voor die methode kan inderdaad vooral in de eerste afleveringen tot enige verwarring leiden. Locatieproblemen De problemen bii de produktie van deze serie zyn Van Hemert en de zijnen allerminst bespaard ge bleven. Huize De Appelgaard, waarin de perikelen zich afspelen, moest volgens het verhaal midden in ouderwetse boomgaarden zijn gesitueerd. En ouderwets loopt in dit geval parallel aan mooie hoog op de stam staande appelbomen. Toen daar na een lange speurtocht een geschikte locatie was gevon den, moest een nieuw probleem worden opgelost. Het van een ba ron gehuurde buitenhuis lag op een afstand van 30 kilometer van de gekozen boomgaard. Om de overgang naar boomgaard film technisch mogelijk te maken wer den bij het huis met behulp van een boomchirurg enkele volwas sen appelbomen geplant. Die over plaatsing mislukte in zoverre, dat er in het vooijaar geen bloesem in wilde verschijnen. Dat probleem werd vervolgens opgelost door de takken te voorzien van plastic bloemen. De binnenopnamen voor de serie werden grotendeels gemaakt in de Aalsmeerse televisiestudio, waar ook amusementsprodukties zoals de Een-twee-drie-Show en de Showbizkwis worden gerealiseerd. Hier bouwde men onder leiding van decorontwerpster Mia Schlos- ser de complete beneden- en bo venverdieping van het Betuwse huis na. Moeilijkste Willy van Hemert noemt 'De Ap pelgaard' zijn „moeilijkste serie tot nu toe, maar ook de prettigste". „Wij hebben veel problemen moe ten overwinnen voordat alle loca ties in orde waren, maar daar staat een geslaagde rolverdeling tegen over". Waar het de door Sigrid Koetse vertolkte moederrol be treft, valt die conclusie op basis van de eerste twee afleveringen ze ker te onderschrijven. Koetse zet de egoistische Charlotte van Lan gevelt met veel overtuiging neer. Adriënne Kleyweg speelt de ge teisterde dochter Margo en Ton Lensink kruipt in de vaderrol. ('De Appelgaard', 12 delen van elk 65 minuten, wekelijks op zondag van af 22 december, Nederland 1, 20.10 uur.) Sigrid Koetse en Ton Lensink als moeder Charlotte van Langevelt en vader Laurence in 'De Appel gaard'. (foto GPD) Prima concert in LVC Jfl Met veel gevoel voorstijl gebrachte songs Time Bandits. Gehoord in het LVC, 20 december. Met Altdes Hidding. zang en gitaar, Ake Danielson, toetsen en zang, Dick Schulte Nordhorst, bas en zang. Kim Haworth, drums en Hugo de Bruin, toetsen en zang. LEIDEN - De Time Bandits in het LVC. Dat is zoiets als paaseie ren zoeken met Kerstmis. Alides Hidding, de man met de gouden stem, had de koppen snel geteld: "Het gaat goed met de Neder landse popmuziek. Gisteren waren er vijftig en vanavond wel zes tig", liet hij zijn sarcasme de vrije loop. Om vervolgens met zijn bandieten het weinige publiek te trakteren op een prima concert. De Time Bandits zijn in eigen land afschuwelijk onderschat. De groep wordt in de zichzelf bloedserieus nemende popbladen zo goed als doodgezwegen. Het hen opgeplakte etiket 'disco' wil maar niet los. Ze horen thuis op uithaalbare pagina's van tiener- popblaadjes, vindt men. Zelden worden ze voor de microfoon ge haald voor een diepzinnige babbel over rock and roll. Hiddings kopstem is vaak mikpunt van kinderachtige grappen. Vreemd ei- genlijk, de man heeft de perfecte stem voor de muziek die hy maakt en kan zowel een ballad als het flink swingende 'Live it up' moeiteloos aan. Op dit moment schiet mij eigenlijk geen betere Nederlandse zanger binnen dan Hidding. De groep boert dank zij een lange reeks klasse-hits ('I'm specialized in you', 'Listen to the man with the golden voice, 'Live it up' enz.) redelijk tot goed op eigen bodem maar doet het toch beter in Frankrijk, Nieuw-Zee land en Amerika. De vaderlandse pers loopt eerder weg met Level 42. De Time Bandits doen echter zeker qua zang met dramatisch onder voor de manschappen van Mark King. Toch heeft de groep voornoemd etiket ook een klein beetje aan zichzelf te wijten. Op de plaat klin ken de Time Bandits vaak mierzoet, glad en overgeproduceerd. Live. zo ook gisteravond, leven de stuk voor stuk prima muzikan ten zich daarentegen uit in stemmige en met veel gevoel voor stijl en spanning gebrachte instrumentale toevoegingen. Voor poes pas, de wat overdadige belichting en de dichte rookwolken even niet meegerekend, hebben de vijf geen tijd, er wordt gewoon hard gewerkt. Hidding, ook nog een eersteklas songsmid, heeft in de kleine vier jaar dat de Time Bandits nu bestaan, zorggedragen voor een rijkelijk gevuld reservoir hits waaruit gisteravond aan een stuk door werd geput. De uitgekiende mijges van funk, soul, disco, symfonische rock en een snufje jazz en vleugje jazz werden met grote gretigheid verorberd door een publiek dat in het LVC onge kend is Een dankbaar publiek ook. De meisjes vooraan spoten hun helden niet nat met bier maar gaven hen pluchebeestjes WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29