Schaken Dammen Bridge Bijzondere opnamen Juweeltje met 3 generaties Luchtige fusion Big band aan de top Felle bebop op afstand Routineus kwintetspel KRYPTOGRAM sia. FUöï - C o o ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 PAGINA 25 JA77 Bijdragen van: Willem S. Winsemius Wim Wirtz Charlie Parker. Charlie Parker Charlie Parker at Storyville. (Blue Note). Storyville behoorde in de jaren vijftig tot de meest gerenommeer de jazzclubs van de Verenigde Staten, waar beroemdheden als Billie Holiday, Louis Armstrong en andere jazzgiganten geregeld over het voetlicht kwamen. De club was gevestigd in Boston en opgericht door de toen nog jonge pianist, nu bekende jazzpromo- tor George Wein. Charlie Parker - de nimmer overtroffen altsaxo fonist - speelde er enkele keren, en op 10 maart en 22 september 1953 werden er van zijn optreden radio-opnamen gemaakt, die echter nooit op plaat werden uitgebracht. Tot de radiopresentator John McLellan, die elke dinsdag vanuit Storyville een jazzpro gramma verzorgde, enkele jaren geleden de tapes op verzoek uit het archief opdiepte. De opnamen van Parkers optreden in Storyville hebben een bijzondere betekenis, omdat ze de enige geregistreerde ontmoe ting bevatten tussen 'The Bird' en pianist Red Garland, die vooral als bandleider en arrangeur naam heeft gemaakt. Parker speelde met Garland in maart in een kwartet met bassist Bernie Griggs en drummer Roy Haynes, en zes maanden later met trompettist Herb Pomeroy, pianist Sir Charles Thompson, bassist Jimmy Woode en drummer Kenny Clarke. De opnamen klinken wat hol, maar dat is, gegeven het tijdsge wricht en de omstandigheden (radio-opnamen), niet onbegrijpe lijk. Waar het uiteindelijk om gaat is de muziek van The Bird, die met zijn onnavolgbare techniek en schier onbegrensde fantasie blijft boeien. Kant twee is van een iets minder gehalte, wellicht door het wat stijve spel van trompettist Herb Pomeroy. Maar dat neemt niet weg dat 'Charlie Parker at Storyville' een absolute 'must' is voor iedere jazzliefhebber. W.W. Cedar Walton Dat drie generaties musici per fect blijken te kunnen samen-^ werken, bewijst dit nieuwe kwartet van pianist Cedar Wal ton. Samen met onder anderen drummer Billy Higgins vormde Walton al jaren dit soort bebop- groepen. Het jongste lid is de nu nog onbekende, 26-jarige tenor saxofonist Dale Barlow. Voor gangers van Barlow waren Clif ford Jordan, Bob Berg, die mo menteel bij Miles Davis zit, en George Coleman, ex-leraar van Dale. Bassist David Williams is van de tussengeneratie en komt uit Trinidad. Door de open opname techniek is hij goed te horen, al is zijn soloruimte bepèrkt. Hij speelde bij Elvin Jones, de drummer van Coltrane, wiens muziek uitgangspunt is voor dit kwartet. Zowel Walton als Hig gins speelde met hem. De jonge Barlow is ronduit schaamteloos in het kopiëren van het Coltrane- geluid, vooral in de nummers Rubberman en Naima op de eer ste plaatkant. Barlow is overi gens net zo oud als de opname van Naima door Coltrane. De overeenkomst beperkt zich tot de toonvorming en het tech nisch kunnen; hij is echter geen nieuwe Coltrane. In het laatste nummer Ojos de Rojos vermomt hij zich als C. Jordan. Dit alles neemt echter niet weg, dat deze op 21 april in Mon ster opgenomen plaat een ju weeltje van muzikale spanning en herkenning is, met parelend pianospel en een inzichtelijk groepsgeluid. W.S.W. Billy Hart Oshumare (Gramavision). Een voornamelijk luchtige en plezierige plaat met akoestische fusionmuziek, vermengd met elektrisch gitaar en synthesizer- werk. De musici met wie drum mer Billy Hart zich voor deze op name heeft omringd zijn bassist Dave Holland, de gitaristen Bill Frisell en Kevin Eubanks, violist Didier Lockwood. de toetsenist Mark Grey en pianist Kenny Kirkland. Op sax vinden we al tist Steve Coleman uit het on langs opgeheven Dave Holland sextet en tenorist Branford Mar- salis. Met Kirkland was deze laat ste ook aanwezig op de laatste hitplaat van Sting. Het is Harts tweede plaat na acht jaar en er wordt op een bre der publiek gemikt, terwijl Hart daarnaast nog eens speelt met Stan Getz en Herbie Hancock. Oshumare, in juni opgenomen voor het nieuwe luxe en trendy platenlabel Gramavision, bevat naast de fusion-achtige stukken de swingende openingsnum mers Duchess en Lorca, met een intrigerende solo van violist Di dier Lockwood. Maar er is ook een stuk dat wat zwaarder op de hand is, namelijk de IDGAF sui te van Kevin Eubanks, dat een kaleidoscopisch karakter heeft. Waiting inside, opgebouwd uit ij le klanken, bevat een lyrisch me ditatieve saxsolo van Branford Marsalis en gevoelig preludië- rend pianospel van Kenny Kirk land. Overheersend is het groepsgeluid met het slagwerk op de voorgrond. De solisten vullen het geheel op natuurlijke wijze op, zonder opdringerig te worden. Dat geeft de muziek een smaakvol klank beeld. Deze plaat is ook op com pactdisc verschenen. W.S.W. Frank Grasso Sinds de oprichting in 1981 is de Frank Grasso Big Band uitge groeid tot een orkest dat zich moeiteloos laat vergelijken met menig toonaangevende big band in Europa of - de bakermat van de jazz - de Verenigde Staten. De zeventien-mans formatie van de Amerikaanse, koperblazende Nederlander speelt op een ni veau waar vlekkeloos geblazen thema's even vanzelfsprekend zijn als een solo waarin op z'n minst drie octaven worden be roerd. Het is een prachtig musi cerende eenheid, die grofweg het midden houdt tussen de Clarke- Boland big band en het orkest van Gil Evans. Frank Grasso's jongste plaat is sterk gevarieerd. Kant 1 opent met een uiterst swingend stuk - 'Breakthrough' - gaat vervol gens over naar een prachtige bal lad - 'Palestine' - met de fluwelen flugelhorn van Grasso in de solo partij en op de achtergrond het opzettelijk tegendraadse spel van koper en rieten. Een heel mooi stuk is 'Dolphin Dance' van Herbie Hancock, dat begint en eindigt met een koraal-achtige toonzetting van de kopersectie, inclusief de klarinet. Vermel denswaard is voorts het nummer 'The blues goes on', waarin de rock-achtige ondergrond wordt afgewisseld door een soort 'trein- ritme', met de uiterst subtiel spe lende tenorist Dick de Graaf in solo. Een ronduit fenomenale so list is de altist Barry Block, die in het stuk 'Jumpin' on Main and Mercer' qua snelheid, reikwijdte en muzikaliteit sterk doet den ken aan wijlen Cannonball Ad- derley en John Handy III. Resumerend: Frank Grasso's big bandjazz kan niet meer stuk als het orkest de huidige koers blijft volgen. Het wachten is op de volgende plaat W.W. OTB OTB (Out of The Blue). (Blue Note). Achter de naam OTB (vanuit het blauwe) verbergt zich een fel spelend groepje jonge Ameri kaanse bebopmuzikanten, van wie alleen Kenny Garrett als al tist bekendheid heeft met zijn onlangs verschenen debuut-LP met Woody Shaw. Ze laten dui delijk zien, dat ze net als veel mu sici in Nederland de erfgenamen zijn van de zestiger-jaren-jazz. Ze pikken de draad weer op waar de bebop toen is blijven stilstaan. De nadruk ligt nu veel meer op techniek en afwisselend samen spel. De extreme gedrevenheid en ego-tripperij is naar de achter grond gedrongen, wat overigens niet wil zeggen dat het een duffe bedoening is geworden. Er zijn verantwoorde wisselingen van ritme, harmonie, melodie en plaatsing van accenten. De composities van deze, in ju ni opgenomen Blue Note plaat zijn van de hand van vijf van de zes musici en lijken op die van de Jazzmessengers, trompettist Woody Shaw en pianist McCoy Tyner. Deze laatste is vooral aan wezig in het spel van pianist Har ry Pickins. Drummer Ralp Peter son weet in het nummer Reuni ted de aandacht goed vast te hou den, waarbij bassist Bob Hurst een sterk duet met hem aangaat. Het langzame nummer Eastern Village van Kenny Garrett houdt na de pianosolo abrupt op. Te norsaxofonist Ralph Bowen heeft soli in de RH Factor van Hurst; in zijn speelwijze komt veelvuldig een onpersoonlijke toon naar voren, zoals die be kend is geworden van de vroege Randy Brecker. De musici doen niet voor elkaar onder en er is geen duidelijke leider bij deze, wat afstandelijke muziek. W.S.W. Slide Hampton/ Cees Slinger In Concert. VARA Jazz 5216. Trombonist Slide Hampton (53) was vorig jaar oktober, tij dens een Europese tournee, en kele dagen te gast bij pianist Cees Slinger (ex-Diamond Five), met wie hij optrad in het Rotter damse jazzcentrum Mephisto. Ze speelden daar in kwintet met te norsaxofonist Ruud Brink, drummer John Engels en bassist Jacques Schols. Van dit optreden werden voor de jongste VARA Jazz LP vier stukken geselecteerd: Billie's bounce (Charlie Parker), Round (about) midnight (Thelonious Monk), I love you (Cole Porter) en Yardbird suite (opnieuw Par ker). In al dezex stukken komt Hampton naar voren als een iet wat slordige, soms ook vermoei de blazer die het voornamelijk moet hebben van spectaculaire effecten, maar die anderzijds nog steeds prachtig kan improvise ren. Het kwintet speelt in het alge meen nogal routineus, en soms zelfs bedaagd. Alleen de ballad van Thelonious Monk - Round (about) midnight - wordt schitte rend uitgevoerd door Slide Hampton, die daarmee ook dui delijk maakt dat de trombone zich beter dan menig ander blaasinstrument voor dit soort rustige stukken leent. Aardig is ook de grove interval van drum mer John Engels in het vlot ge speelde Yardbird suite en de so lopartij van Ruud Brink in het zelfde stuk. Maar over het geheel genomen is het geen plaat waar je onmiddellijk mee wegloopt. W.W. Horizontaal: 3. tweeling- meer waar L in zwemt, die twee ego's heeft. 8. Is de ze vende weg? Zo'n olijkerd. 9. Een vaste bakkenafnemer! 11. Stil, anders gaan we er mee rijden. 12. Luierend be groeten we zo oneerlijke mensen. 16. Ruzie tussen de koningin en haar zonen? 17. Het bureau van de imker? 19. Toneelspel van een in sect? 21. Eren we hooghe den die onbereikbaar zijn? 22. Die hangt alles op! 23. Dierlijke ruwe lapjes sma ken toch wel goed! Verticaal: 1. Boven een dwaas met een kommetje thee voelt u zich beter, 2. Met een sprong kwam hij het been herstellen. 4. Die van 22 moesten ze door el kaar rammelen, totdat hij zijn naam zegt. 5. Velen zit ten in de oude richting. 6. Geverfd voedsel dient hij op. 7. Voor de vangst en de diertjes. 10. Zij moeten het 2 3 5 T 7 V V V 9 V 9 '0 V V V V H 13 V V V V V V V V V V V V V V V V V iQ '9 V V V 20 2! 22 23 4 hebben van de krantelezers en de sterrekijkers. 13. Be nader dove To eerbiedig. 14. Naam van een middel tegen spierpijn, dat hier eerst ver warmd moet worden. 15. Blijft er over na een atoomoorlog, nogal pro faan. 17. Deel van een ho ningraat. 18. Trekt voor al les de neus op. 20. Met een schijf is het te bewegen. SHI2EI0 HQClia IÏIUUS s Bsaaca aacira a ESffiaausa u BBQB 0 B BBBDBHB B Q BBSS SKI lil 0QHB E BB BBQBB 332/330 B QSfflS 3 S3 B3Q DS S BHQ0 Q 3 330I9SD a □saas na s SDHD a BQ 3SBQ 0 0 I3QBSQ30 0 EQHO 0 00000000 0 B0E3 QDQB 3 3330 HB03 3DBE3 De prijs van 25,- werd toege kend aan Mevr. Joh. Ph. v.d. Berg, Koekoekstraat 40, 2352 CV Leiderdorp. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. a bcdefgh Ter gelegenheid van de kerst dagen heb ik vier ongewone Ik denk dat er maar weinig mensen weten wat voor slagzet de Coup Mazette is. Toch is het een heel bekend zetje. Als u er een Frans-Nederlands woorden boek bijhaalt, dan zult u waar schijnlijk vermoeden krijgen. Vrij vertaald betekent het "stum per". Wij noemen dit zetje echter de Haarlemmer of de groenzet (immers ieder groentje loopt er in, u bent er toch ook wel eens ingelopen?). Dat de Fransen het het "stumperzetje" noemen zal wellicht meer een gevoel van ei genwaarde zijn, dan dat het stumperig is om in de Haarlem mer te lopen. Waarom nu een ru briek over deze combinatie, zult u zich afvragen. Het is toch een heel simpel zetje? Natuurlijk kent u het zetje na: 32-28 18-23 37-32? of na 33-28 18-22 39-33?, mar daar houdt het zeker niet bij op. Het kan soms moeilijker zijn dan u denkt. In de stand: wit 27, 32, 34, 44; zwart 17, 23, 19, 20, 15, ziet u het principe: door schijf 23 weg te halen kan wit een één om drie nemen met 34-29 23x34 27-22 17- x28 32x25. Na de openingszetten 32-28 18-23 38-32 17-2131-27 11-17 43-38 21-26 37-31?! 26x37 42x31 lijkt er een winnende Haarlem- De Engelse dames Sandra Landy en Sally Horton werden onlangs wereldkampioen dames- bridge in Sao Paulo. Veertien da gen geleden waren zij in Amster dam voor een vriendschappelij ke ontmoeting Engeland - Ne derland. Bondscoach Cees Sint maakte daarvan de volgende im pressie. Landy en Norton heb ben duidelijk gebroken met de Engelse traditie van oerdegelijk bridge volgens natuurlijke me thoden. Zij spelen een agressief partijtje bridge en zijn voortdu rend in de weer de tegenstanders onder druk te zetten. Tegen het geroutineerde Nederlandse top- paar Kees Tammens en Erik Kirchhoff lukte dat niet echt. V B 7 6 3 <?- O 8 9AHV53 O 9 4 «ft 8 7 6 5 2 N H 10 9 4 2 W 0 9 6 O V 8 6 5 3 Z *9 5B 10 8 7 4 2 O A 7 H B 3 MET INGANG jaar krijgen we er weer een nieuw verzamelgebied bij. Niet in Europa, dat niet, maar dit nieuwe gebied zal toch zeker in de interessesfeer van velen lig gen. Op 1 januari is het namelijk het Antilliaanse eilandje Aruba dat als land binnen het Konink rijk met een eigen regering - "Status Aparte" - met eigen postzegels komt. Deze nieuwe status van Aruba wordt ingeluid met de uitgifte van twee series, beide van vier zegels. De eerste serie bijzondere fran keerzegels komt uit onder de ti tel "Status Aparte". Op een lig gende zegel van 25 c. komt de geografische ligging van Aruba voor (zwart, blauw, geel en grijs). Verder: 45 c., het wapen van Aru ba (een staande zegel in de kleu ren zwart, rood, blauw, grijs, groen, rood en zilver); 55 c., het volkslied van Aruba (staand, zwart, rood en grijs) en ^00 c., de vlag van Aruba (liggend, zwart, rood, blauw en geel). De andere zegels maken deel uit van het eerste deel van een standaardserie. Deze zegels zijn alle liggend: 5 c., Arubaans huis (okergeel en zwart); 30 c., slang (rozerood en zwart); 60 c., waters kiër (blauwgroen en zwart) en 150 c., watapana-boom (groen en zwart). Beide series komen van de persen van Joh. Enschedé te Haarlem. OOSTENRIJK - Op 30 augus tus kwam Oostenrijk met een 4,50 s.-zegel (oplage 3,55 miljoen) die het 1200-jarig bestaan van Hofkirchen en Taufkirchen an der Trattnach herdenkt. Eveneens op 30 augustus ver scheen een 4,50 s.-zegel (oplage 3,5 miljoen) waarmee het feit wordt herdacht dat 1000 jaar ge leden Koningstetten werd ge sticht. De 150e geboortedag van de destijds beroemde oorheelkun dige prof. dr. Adam Politzer (1835-1920) is op 12 september gememoreerd niet een 3,50 s.- door Dirk Sikkel bedvfgh puzzels voor u uitgezocht. Het probleem in diagram I bestaat uit 4 delen. Zoals u ziet ont breekt de zwarte koning. Op welk veld zou deze mat staan? En op welk veld zou deze pat staan. Op welk veld zou de zwarte koning zodanig staan dat wit mat in één kan geven? En op welk veld zou wit met het aanwezige materiaal nooit mat kunnen geven? De opgave in Diagram II is: wit neemt zijn laatste zet terug en geeft in plaats daarvan mat in één. Dit probleem is niet zo eenvoudig als de uitgedunde stand zou doen vermoeden. Bedenkt u dat wits laatste zet een slagzet had kunnen zijn. In de dia grammen III en IV kan zwart bijna niets doen, waardoor wit een langademig plan kan uit voeren om mat te geven. In dia gram III is de opgave: wit speelt en geeft mat in 16. In dia gram IV: wit speelt en geeft m i m i m m m mm w X A A m A m 0 A M 9 DIAGRAMIU bcdefgh 0 W. 8 m m 'y m m m urn i*is SUülJ DIAGRAM IV door Hans Vermin mer in te zitten en inderdaad na 23-29 gaf de Fransman Delhom tegen Wiersma in het W.K. '78 op. terwijl na goed slaan wit geen schijf verliest! In de volgende drie diagram men kunt u uzelf testen wat u van de groenzet afweet. Houdt u echter wel in de gaten dat hij niet altijd goed is. In alle diagram men is wit aan zet. Succes! m m Tj t ■9J£*WA M CfjOLQ O.O.Oi 2SL 2 3 4 5 -\ oja izx(,g wee '61*88 f.808 '(il*98> I8*i8 ca 98*81 uo 61-81 '08-91 'Of-f-B )3ioa SJXJ0 K*££ '(ee*t>8) 68-re 88-88 Eu iuem 'juouiau laiu jaui uio|JEEH op Sem jiav :iIZx 88 "3 68-t-S 18'I,8 '88-88' l a door Ton Schipperheyn West gever, NZ kwetsbaar. Sal ly Horton opende het westspel, met 2 Sch. dat bod beloofde 9-13 punten en een tweekleurenspel schoppen/ruiten öf harten/klave ren. Kees Tammens (noord) zag voorlopig geen reden zich met het bieden te bemoeien en paste. Sandra Landy (oost) bood 3 Ha. betekenis: als je hartens en kla veren hebt wil ik 3 Ha. spelen (en hoop ik dat ze dat niet zullen dubbelen!), heb je schoppens en ruitens, bied dan 3 Sch. Erik Kirchhoff (zuid) dacht in zijn kaart te kunnen zien dat west schoppens en ruitens had en doubleerde. West paste, tóch har tens en klaveren Begrijperlijkerwijs durfde noord niet te passen (bij ideaal tegenspel gaat 3 ha. 5 down), hij bood 4 Ha. om zuid de juiste manche te laten kiezen. Oost pas te en zuid bood 4 Sch. niet blij, maar je wordt weieens gedwon gen... In het afspelen demonstreerde Kirchhoff zijn klasse. De uit komst met Ha. A werd in dummy getroefd. Nu Sch. V. die de slag mocht maken toen oost niet dek te. Nu kwam de essentiële kaart uit de dummy: Ru. B, oost, zuid en west klein. Schoppen naar de aas en Ru. A leidde naar de vol gende positie: B7 - N H 10 9 9 HV53 wO C>9 O- wu O V86 8765 Z *9 C> B 10 8 7 4 Klaveren na en klaveren door laakte oost machteloos, meer an drie slagen kon zij niet ma- portretzegel (oplage 3,45 mil joen). Op 27 september verscheen de vijfde zegel in de permanente se rie "stiften en kloosters". Deze zegel in de waarde van 5 schilling laat het stift Lavanttal (Karin- thie) zien In oktober hield de 60-jarige internationale transportorgani satie FIATA in Wenen haar we reldcongres. Dat congres werd op 7 oktober onderstreept met de uitgifte van een 6 s.-zegel (oplage 3,45 miljoen). Op 25 oktober verscheen de elfde zegel in de serie "Moderne kunst in Oostenrijk". Op deze nieuwe zegel in de reeks in de waarde van 4 schilling (oplage 3,65 miljoen) een werk van Faul Flora "Carnavalsfiguren op vélo- cipèdes". Op 8 novemb. i ver scheen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bisdom Eisenstadt een zege! schilling (oplage 3,6 miljoen) De jaarlijkse zegel ter gelegen heid van de "Dag van de postze gel" werd op 28 november uitge bracht in de waarde van 6 -f 3 s.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25