'Ze zitten elkaar behoorlijk op de hielen' De oudjes doen het nog heel goed Fred van Dam: wandelende encyclopedie op gebied van Neerlands hoogbejaarden ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 19 Margaretha van Eijken te Hoorn is met haar 110 levensjaren op dit moment de oudste inwoner van Nederland, en hard op weg het leeftijdsrecord hier te lande van Petronella Maria Ribbens-Verstallen uit Maastricht te breken. Hoogbejaarden, Fred van Dam weet er alles van. Een ieder die de honderd is gepasseerd, krijgt zijn volle aandacht. Ko van Leeuwen sprak met hem over die merkwaardige hobby. Elders op deze pagina schetst Runa Hellinga wat de oudjes zoal nog presteren. Soms grenst dat aan topsport. door Runa Hellinga Op 12 november werd Margaretha van Eijken in Hoorn 110 jaar en zij is op dit moment de oudste van het land. Ze haalde er de kranten en de televisie mee. Dat zij in 1985 leeft en niet in vijftienhonderdzoveel is al leen al een reden om aan te nemen dat haar leeftijdscijfer wèl klopt. Fred van Dam, in het dagelijks leven ambtenaar op het gemeentehuis van Barneveld, is daar ook van overtuigd. Het is zijn liefhebberij zulke zaken bij te houden en op juistheid te onderzoeken. Zoals anderen sigarenbandjes en postze gels sparen, zo verzamelt hij mensen van honderd jaar en ouder. Dood of levend, hem maakt dat niet uit, hoewel hij in de eerste plaats een ieder een lang en zor genvrij leven gunt. Parate kennis Fred van Dam heeft de belangrijkste gegevens zo in het hoofd. Zijn parate kennis is verbluffend. „Op dit moment weet ik het niet exact, want er zijn dage lijks mutaties, maar per 1 januari '85 wa ren er 552 mensen van honderd jaar en ouder in ons land", zegt hij en voegt daar meteen de man-vrouw verdeling aan toe: 401 vrouwen en 151 mannen. Van Dam: „De vrouwen, dat is het sterke ge slacht ja. Al die jaren dat ik dit bijhoud is de verdeling zo: ruim tweederde vrou wen en krap eenderde mannen. Dat blijft praktisch gelijk, het mag er eens een paar schelen, maar dat zet geen zo den aan de dijk". Fred van Dam houdt de stand van za ken bij en hij tipt ook regelmatig kran ten. Hij doet dat al vanaf zijn vijftiende jaar. Van Dam: „Ik schrijf dat tbe aan m'n grootmoeder. Toen ik vijftien jaar was, was zij al een eind in de tachtig. Ze was nog zo fit dat iedereen zei: als oma zo blijft, dan kan ze wel honderd wor den. Ze is honderd jaar en drie maanden geworden. Overigens, ik ben niet de eni ge in Nederland met zo'n hobby, er zijn er nog een paar en we hebben regelma tig contact met elkaar. We wisselen ge gevens uit. Ik heb zo hier en daar wat mensen in het land die ook berichten en gegevens naar mij opsturen. In 1954 ben ik begonnen de eerste berichten uit de landelijke kranten te knippen". „Ja, die Margaretha van Eijken is nu de oudste en dat wordt nu echt span nend. Want als zij na haar verjaardag - dus na die twaalfde november - nog vijf maanden en 21 dagen leeft, dan heeft ze het officiële Nederlandse leeftijdsrecord gebroken. Dat wil zeggen: wat via ge- boortenakten en registers te bewijzen is. Dat record staat nu op naam van Petro nella Maria Ribbens-Verstallen uit Maastricht. Zij overleed op 22 juli 1983 op de leeftijd van 110 jaar, vijf maanden en twintig dagen". Fitte indruk Fred van Dam wijst het aan in zijn geïllustreerde administratie en hanteert door Ko van Leeuwen Fred van Dam: met menigeen bo ven de honderd contact. (foto gpdi daarbij de map 100-jarigen en ouder, ge boren in januari 1885. „Die mevrouw uit Hoorn zag ik op de televisie. Ze maakt nog een heel fitte indruk. Ze wordt op de hielen gezeten door een vrouw in Roo sendaal (hij weet het uit z'n hoofd). Dat is mevrouw M. de Jong-Stenten, die op 27 februari 110 jaar hoopt te worden. Toen ze 103 werd heb ik haar opgezocht. Ze was nog heel fit, je kon uitstekend met haar praten. Haar zoon belt me wel eens op. Ze wil elk jaar weten: hoeveel zijn er nog boven me? Dat speelt erg, dat van hoeveel zijn er nu nog ouder. God ja, als je eenmaal zo oud bent geworden, dan wil je ook wel de oudste zijn". „Onlangs werd mevrouw Christina van Druten-Hoogakker honderdnegen. Erg sneu, dan word je 109 en dan zijn er nog twee die 110 zijn. Ze zitten elkaar dus behoorlijk op de hielen, maar ze ha len elkaar nooit in. Die mevrouw woont in Lakemont, in de Betuwe. Dat zijn dus de drie koplopers. Alle drie vrouwen. Maar de vierde, dat is een man. De heer A. Geerlings uit Leiden. Hij hoopt op 9 januari 108 te worden. Dat is in deze eeuw nog niet voorgekomen, zoveel te gelijk op zo'n hoge leeftijd in Nederland. Sommige dingen, daarvan hoop ik echt dat ze gebeuren. De oude Willem Drees, die is nu 99 jaar. Ik zou het erg leuk vin den als juist hij honderd wordt. Volgend jaar, op 5 juli, dan kan het zover ziin". Heel sekuur houdt hij het allemaal bij en hij laat zich niet bij de neus nemen. Van Dam: „Zoals die legendarische Fries Gosse Halder, die 119 geworden zou zijn - hij overleed in 1722 in Dok- kum - ach, ik weet het niet. Je hoort ook van mensen uit de Oekraine die 150 en 160 jaar zouden worden, nou, daar zet ik hele grote vraagtekens bij. In Putten overleed in de vorige eeuw een man die 112 jaar en 12 dagen oud was. De ge meente Putten heeft dat ook in de over lijdensakte aangehouden, maar die man was geboren in Duitsland in het plaatsje Osteranglendorf, in 1735. Hier heb ik een overdruk van het bidprentje: Caspar Evertsen van Leeuwenkamp. De man was r.k. dus dan ben je aangewezen op zo'n doopregister. Burgerlijke Stand, dat bestond toen nog niet. Maar dat hele dorp is nergens te vinden, bestaat ge woon niet". Tegendraads Of de Dokkummer koopman Gosse Halder werkelijk heeft bestaan en inder daad 119 jaar geworden is, niemand weet het precies, maar het verhaal is schoon. Gosse Halder moet een absoluut tegendraads mens zijn geweest. Het ver haal wil dat hij zich als baby al recalci trant manifesteerde door zich in de wieg onafgebroken om te draaien. En Gosse onthield zich zeker niet van aardse ge neugten, hij leidde integendeel een orde loos leven. Zo vermeldt zijn levenskro niek het volgende: Pas tegen het opkomen van de zon placht hij naar bed te gaan om tegen zonsondergang op te staan - 's avonds nam hij zijn ontbijt, om twaalf uur 's nachts gebruikte hij het middageten en 's morgens vroeg zijn avondmaal. Gosse was toen al getrouwd, maar hij onder vond van die huwelijkse staat weinig hindernissen, eigenzinnig als hij was. Toch was zijn vrouw hem verre van on verschillig, dat bleek bij haar overlijden. Lezen we in de kroniek: Bijna veertig jaar was Gosse Halder getrouwd toen zijn vrouw overleed. Gebroken zat de koopman drie dagen en nachten zonder te eten of te drinken bij het lijk. Tot hij na het lezen van een troostbrief opvloog en besloot een plezierreis te gaan ma ken, de begrafenis van zijn vrouw over latend aan de meid en een oude knecht. Gosse had toen nog zo'n dikke vijftig jaar tegoed en zijn excentrieke gedrag nam toe met de jaren. Hoogtepunt be reikte hij daarmee vlak voor zijn dood: twee dagen voor zijn overlijden, al hon derdnegentien jaar oud dus, kwam Gos se Halder op het idee zijn testament te maken. Maar welke notaris hij ook liet komen, niemand bleek bereid zijn laat ste wil zwart op wit te zetten - Gosses wilsbeschikking was gewoon te absurd om over te praten en „liep volstrekt te gen alle regels van regt en billijkheid en gezond verstand in". Sjoemelen Zo stierf de excentrieke Gosse Halder, Frieslands merkwaardigste Fries, zon der testament en zijn lijk werd - wat hij graag had gewild - niet in stukjes onder de Dokkummer bevolking verdeeld; noch ontstond er een fonds waaruit ie dereen met premies zou worden be loond die zich vrijwillig zou ophangen of zich een kogel door het hoofd zou schie ten... Methusalem bereikte de eerbied waardige leeftijd van 969 jaar. Noach was 600 toen hij de ark bouwde en hij leefde na de zond vloed nog 350 jaar. Aartsvader Abraham stamde al van een generatie die uit minder taai hout gesneden was. Hij barstte dan ook in la chen uit toen God hem vertelde dat hij op zijn honderdste nog een zoon zou krijgen en dat zijn vrouw Sara op haar negentigste zou bevallen. Maar het kind kwam, Sara overleefde de bevalling en Abraham stierf pas 75 jaar later. De bijbelse tijden liggen ver achter ons. Met 65 zijn we gepensioneerd, met 75 bejaard en met 85 vindt iedereen het een wonder als we nog in staat zijn een trap op en af te lopen. Maar er zijn na tuurlijk uitzonderingen. De Japanner Sjigechiyo Izoemi werd honderdtwintig jaar geleden geboren op het eiland Asan. In juni vierde hij zijn verjaardag en hij is de enige mens van wie officieel vaststaat dat hij echt zo oud is. Als zevenjarig jon getje begon Izoemi als ezeldrijver bij een suikerrietfabriek. Vijftien jaar geleden, op 105-jarige leeftijd, stopte hij na een arbeidzaam leven van bijna een eeuw met zijn werk als suikerrietverbouwer. Sport Izoemi was niet de enige die tot op zo'n hoge leeftijd bleef doorwerken. De Amerikaanse plaats Chinton Country kon zich een tijd erop beroepen de oud ste rechter ter wereld te hebben. Politie rechter Albert. R. Alexander trok zich pas op de gezegende leeftijd van 105 jaar en acht maanden terug uit zijn beroep. Wie zou willen beweren dat sport zich bij ouderen alleen tot bejaardengymnas- tiek beperkt? De Hilversumse Elizabeth Tromp werd in 1983 op haar 65ste we reldkampioene hardlopen op de 5000 en de 1500 meter in de veteranenklasse. Ze was pas tien jaar daarvoor met lopen be gonnen. Inmiddels is ze 68 en met top sport gestopt: „Ik ben een paar keer ziek geweest en nu gaat het niet meer zo goed. Maar ik loop nog steeds hoor, en vind het heerlijk. Ik train een a twee keer per week". De Zweed Oscar Swahn was bijna 73 toen hij in 1920 op de Olympische Spe len in Antwerpen als scherpschutter een zilveren medaille won. Acht jaar daar voor was hij nog met goud weggegaan. Swahn was de oudste deelnemer die ooit met de Spelen heeft meegedaan. Hij heeft zich nog gekwalificeerd voor de Spelen van 1924, maar kon daar wegens ziekte niet meedoen. De marathon die Dimitrion Yadanidis in 1976 in Athene liep, zal niet de ge schiedenis ingaan vanwege een gebro ken snelheidsrecord. De Griek deed er 7 uur een 33 minuten over, maar voor een 98-jarige mag dat geen slechte tijd ge noemd worden. Jubileum Wie ook tot op hoge leeftijd kwiek ter been bleef, was de Schot Duncan McLean. Op 19-jarige leeftijd liep hij de 100 yard (91,44 meter) in 9,9 seconden. 73 jaar later, op zijn 92ste, deed hij het nog eens dunnetjes over. Toen liep hij de 100 meter in iets minder dan 22 seconden. Jaak Crooy uit Sassenheim vierde dit jaar zijn zestigjarig jubileum als voetbal ler. Een paar maanden geleden nam hij afscheid als actief speler, maar nog steeds is hij bezig voor de club. Hij werd geboren in 1913 en was twaalf toen hij op zijn eerste voetbalclub kwam. Het der tiende elftal van Ter Leede waarin hij speelde, werd de laatste drie jaar drie keer kampioen. De bijbelse Sara kreeg haar zoon Izaak op de late leeftijd van negentig jaar. In de zeventiende eeuw baarde de Engelse Ellen Ellis uit Fout Crosses, Clwyd, op haar 72ste haar dertiende kind. Er was echter niemand bij de geboorte aanwe zig en het is dan ook niet zeker of de baby echt van haar was. Mogelijk heeft Ellis het ongelukje van haar ongetrouw de dochter onder haar hoede genomen. Van de Amerikaanse Ruth Alice staat in elk geval vast dat haar jongste dochter Susan echt van haar was. Ze was 57 toen het kind werd geboren en is daarmee na Sara de oudste vrouw van wie het moe derschap bewezen is. In de wereld van de kunst zgn presta ties tot op hoge leeftijd niet ongewoon. Desondanks mag de Engelse schrijf ster Alice Pollock uit het plaatsje Hasle- mere opmerkelijk worden genoemd. Maart 1973 publiceerde ze het boek 'Por tret van mijn Victoriaanse Jeugd'. Het ging om een onderwerp waar ze goed in thuis was, want ze was 102 jaar eerder middenin het Victoriaanse tijdperk ge boren. Lang heeft zij overigens niet van het schrijverschap kunnen genieten, een paar maanden na de publicatie van het boek overleed ze. Optreden De Amerikaanse jazzpianist Eubie Blake heeft stond tot op hoge leeftijd op het concertpodium. Hij werd geboren op 7 februari 1883 en overleed vijf dagen na zijn honderdste veijaardag op 12 februa ri 1983. Hij trad nog op in de maand voor zijn dood. Op zijn 95ste was hij voor het laatst in Nederland live te beluisteren tij dens het North Sea Jazzfestival. Ook de Engelse organist Charles Brid- geman heeft zijn vak als musicus lang uitgeoefend. Hg werd geboren in 1779. Als dertienjarige jongen werd hij orga nist van All Saints Parish Church in Hertford. 81 jaar lang is hij de plaatselij ke kerkdiensten blijven begeleiden, op het laatst overigens tot ergernis van de kerkgangers. In 1873 moest hij zich te rugtrekken uit zijn functie en hij over leed kort daarna. Dat je nooit te oud bent om" te leren, bewees de oud-burgemeester van Delft en voormalig Eerste en Tweede Kamer lid De Leer vorig jaar, toen hij op 85-jari- ge leeftijd promoveerde in de wijsgerige en historische pedagogiek. In Duitsland begon de 89-jarige Josef Jacobs twee jaar geleden aan een studie Duitse litera tuur aan het Goethe-instituut in Frank furt. Daar had hij 19 jaar in de universi teitsbibliotheek gewerkt. Over de leeftijd van de Amerikaanse president Reagan worden vaak spotten de grapjes gemaakt. Toch is hg in verge lijking met een aantal andere politici nog jeugdig. Churchill was aan het eind van de Tweede Wereldoorlog al over de zeventig en nam desondanks zes jaar la ter, in 1951, weer het minister-president schap op zich. Dat was wel zijn laatste regeerperiode. In 1955, op tachtigjarige leeftijd, moest hij zich om gezondheids redenen terugtrekken. Wel bleef hij tot rijn dood in 1964 lid van het Lagerhuis, de Britse Tweede Kamer. Wereldnieuws Het oudste staatshoofd ter wereld was de Italiaanse president Alessandro Per- tini. Hij werd in 1896 geboren en is in middels een paar jaar met pensioen, maar de toen 87-jarige Italiaan hield tot en met 1983 stand in de roerige Italiaan se politiek. Hij skiede zelfs nog met de paus de berg af, een gebeurtenis die we reldnieuws werd. Ook niet meer de jongste was ook de Indiase politicus Morarj Desai. Hg was al 81 toen hij in 1977 tot minister-presi dent werd benoemd. Daarvoor zat hg een jaar in de gevangenis als tegenstan der van Indira Gandhi. Lang duurde zijn minister-presidentschap niet; in 1979 viel de coalitie uit elkaar en kwamen er nieuwe verkiezingen En tot slot een staatshoofd, van wie ve len vinden dat hij eigenlijk al veertig jaar te lang aan de macht is, de Japanse kei zer Hirohito. Geboren in 1901, tot keizer gekroond op 25 december 1925, viert de 84-jarige deze kerstmis zijn 60-jarige ju bileum. De 89-jarige Josef Jacobs studeert sinds twee jaar Duitse literatuur. (foto GPDI A. Geerlings uit Leiden - op de foto Tamara - hoopt op 9 januari 108 te vrouwen in de race. Of dat allemaal echt waar is? Ach, hoe ouder een verhaal wordt, hoe fraaier ook. Fred van Dam voegt zoiets maar al te graag toe aan zijn verzameling. Maar hij gaat de tegenwoordige tijd niet uit de weg. Vertrouwelijk glimlachend zegt hij: „Er wordt nog steeds wat afgesjoe- meld hoor, als er eenmaal zo'n hoge leef tijd bereikt is. Maar ik ga het allemaal na in de registers. Ik vraag gegevens op of ik ga naar een gemeentehuis als het niet te ver weg is. En soms blijkt dat ze niet echt honderd geworden zijn. Hier heb ik een aardig voorbeeld, een berichtje uit het Rotterdamsch Nieuwsblad van 1912 van een vrouw die honderd geworden is. En hier is een bericht uit die krant van 1914, dan wordt ze 102. Bg de gemeente Rotterdam heb ik de personalia opge vraagd. Als die goed waren, dan zou ze bij overlijden 103 zijn geweest. Wat ver meldt de overlijdensakte: juist! Oud honderd jaren". „Ik verzamel al die berichten, tot en met het overlijden, soms heb ik een foto kopie van de rouwkaart of van de over lijdensadvertentie. Nee, nee, nee, naar de begrafenissen ga ik niet. Dan kan je elke dag wel gaan en trouwens, dat zou me ook te verdrietig worden. Ik verza mel wel de bidprentjes, maar dat mogen ook fotokopieën zijn, het gaat me om de informatie, vaak staat er een stukje le vensbeschrijving op". „ik heb met verscheidene mensen van boven de honderd contact. Ik zoek ze soms op en na een aantal jaren nog eens. Dat zijn vaak erg leuke ontmoetingen. Je probeert er achter te komen hoe ze zo ter gelegenheid van zijn 107e verjaardag gekust door zijn achterkleindochter worden. Geerlings is de oudste man van Nederland. Vóór hem zijn nog drie (foto ANP» oud geworden zijn. welke gebeurtenis nou diepe indruk op ze heeft gemaakt. Meestal stellen ze het zeer op prijs. Ik was eens bij een man die honderd werd. Hij wilde wel met me praten, maar op één voorwaarde: niet over het verleden. Hij had een hobby: sterrenkunde. Het heelal, de ruimtevaart, daar wist-ie alles van. Hij is 104 geworden. Ik heb ook wel eens een bezoekje gebracht aan iemand van over de honderd, die probeerde zo fit mogelijk te blijven. Die ging nog elke dag een poosje op de hometrainer zit ten". Actief ..Wat me bij die bezoeken opvalt - maar ik ben niet wetenschappelijk bezig hoor, volstrekt niet - is dat mensen die nog thuis wonen, doorgaans heel goed zijn. Die zgn ook het actiefst en hun geest is dan heel levendig. Bij degenen die in bejaardentehuizen zitten is dat meestal minder. Bij verpleeghuizen he lemaal. Als ik zo oud mag worden, hoop ik nooit in een verpleeghuis terecht te komen. Met z'n vieren op een kamer en zo... geen enkele privacy meer, nee, dat wil ik niet". Is er een bepaalde overeenkomst te vinden in de manier van leven van al die eeuwelingen? Fred van Dam komt dan dicht in de buurt van die pastoor uit Limburg. Hij zegt: „Vaak zijn het opti mistische mensen, ze hebben een vrolij ke kijk op het ieven gehad, een opge wekt humeur. Een ruime kijk op het le ven. Doorgaans hebben ze heel sober ge leefd, matig gegeten. Vaak speelt ook de erfelijkheidsfactor een rol. In elk geval zijn het doorzetters. Ik ben eens op be zoek geweest bij een vrouw in Wijk bij Duurstede. Ze was vroedvrouw, baker. Ze had precies bijgehouden wie ze alle maal ter wereld had helpen brengen. Daar aan de overkant van de Lek heb je van die steenfabrieken met arbeiders woningen erbij. Daar werden ook kinde ren geboren". „Ze vertelde dat ze soms bij nacht en ontij naar de overkant moest. Eén keer was het voorgekomen dat het zo storm de, dat het water zo tekeer ging dat nie mand haar naar de overkant wilde roeien. Toen heeft ze zelf de roeiboot naar de overzij geroeid, zo die wilde ri vier over. Ze zei: 'Ik zie ze nog voor me, al die kerels, ze stonden allemaal aan de kant te kijken of ik 't zou redden!'. Zij was ook de eerste vrouw die een rijbe wijs haalde. Voor de motor, ze trok er altijd op de motor op uit". Ontroerend Zo'n bezoek kan ook heel ontroerend zgn. Van Dam: „Soms belt er een en die zegt dan: komt u nog eens langs, want ik ben er nog hoor! Ik was eens bij een me vrouw die 102 geworden was. Een heel charmant dametje. Ze had mooi grijs golvend haar. Ik zeg: mevrouw, wat heeft u nog een prachtig haar. Zachtjes zei ze toen: Nee hoor. 't is een pruik. Ik heb juist heel weinig haar. Maar tot het laatst toe wil ik er mooi en verzorgd uit-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19