Tk trsp er nooit meer in' 5 fff Van Bracht bij NK in het nauw Hij toont zich slecht verliezer Hoofdprijs voetbaltoto gaat omhoog Bude behoudt titelkansen Leslie Riethoven bij ter ziele gaan van wielerformatie: I Verlies voor Jeroen Piket De RenteKeuze Hypotheek biedt u de vrije keus. Iedere maand weer. Zege Ijshockeyteam ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 PAGINA 15 LEIDEN - "Er zijn er bij die prof willen worden, maar ze komen bij wijze van spreken nog geen bult op. Het afgelopen jaar is geble ken dat er in Leiden bijna geen wielertalent is. Een en keling is goed met zijn sport bezig, maar de meesten kunnen er niks van. Het was de renners alleen om het shirtje van de Du Prie- ploeg te doen. Daar gingen ze het liefst mee naar een verjaardag. Het is me ont zettend tegengevallen". Ongezouten kritiek, opgetekend uit de mond van Leslie Riethoven tijdens een anderhalf uur durende monoloog. Die wat hem betreft nog veel langer had kunnen duren. Dagen zou hij kunnen verhalen over dat ene seizoen dat hij ploeg leider was van de definitief ter ziele gegane gastrennersvereniging Du Prie. Eén ding weet hij na dat sei zoen zeker. "Ik trap er niet meer in. Nooit meer". Karrevrachten vol energie stak hij aanvankelijk in de formatie van voorzitter Mathijs Koornstra, die geen opvolger kon vinden voor de na twee jaar afgehaakte sponsor Du Prie en zijn ploeg derhalve moest laten uitschrijven als gast rennersvereniging. "In het begin van het seizen belde ik me gek met de renners. Ik had een hele hoge telefoonrekening", weet Leslie Riethoven, zoon van de bekende Leidse sportorganisator Joop Riet hoven. "Die kosten liepen lang zaam terug. Daaruit blijkt nog het best dat ik minder fanatiek ben ge worden. Ik kon de motivatie niet meer opbrengen". Babyklas De reden daarvan moet, althans volgens Riethoven, worden ge zocht bij zijn renners, "die me al tijdens het trainingskamp in Span je lieten vallen. Daar probeerde ik een eenheid van de ploeg te ma ken. Dat was heel moeilijk. We be gonnen met een babyklas. Alle maal renners die nog heel veel moesten leren. We moesten begin nen bij de basis. Ik heb geprobeerd ze het waaier-rijden en het trein tje-rijden bij te brengen. Al met al was het daar leerzaam". In allerlei opzichten, want aan de kust van het Iberisch schiereiland kreeg Riethoven (32) met het eerste conflict te maken. De eerste van een lange reeks. "Het was daar carnaval. We had den afgesproken dat we allemaal rond een uur of elf, twaalf"*thuis zouden zijn. Die koers bleek afge last, maar dat wisten die gasten niet. Precies drie renners waren op tijd. De rest kwam pas om een uur of twee. Heb ik ze de huid vol ge scholden". De volgende dag scoorde de ei genaar van een schildersbedrif de gelijkmaker. "Ik had een prachtige trainingsrit door de bergen uitge stippeld. Ik regelde vanuit de volg- wagen de bevoorrading. Maar op een gegeven moment heb ik rechtsomkeert gemaakt. Ik ging te rug naar het hotel. Die gasten moesten nog een heel eind. Bleek later dat er een paar jongens veer tig kilometer op een lekke band hadden moeten rijden. Ze waren laaiend. Ik heb toegegeven dat ik fout was. Maar we stonden in elk geval quitte". Op een enkel incident na, was de DEN HAAG (ANP) - Na de winter stop in het betaald voetbal zal de Stichting de Nationale Sporttotali- sator een ander uitkeringsschema hanteren voor de voetbaltoto. Dit heeft, mits de goedkeuring van WVC wordt verkregen, tot gevolg dat een aantal keren per seizoen de eerste prijs in de toto aanzienlijk groter wordt. Tot nu toe was het gebruikelijk dat het bedrag van een nietrvoor- spelde eerste prijs werd verdeeld. Het merendeel werd gevoegd bij de tweede- en derde prijs, het res tant ging als jackpot naar de eerste prijs van de volgende toto. Na het eerste weekeinde in februari zal een eventuele .jackpot" uit het volledige bedrag bestaan en over gaan naar de volgende toto, waar door dan in die week de eerste prijs wordt verdubbeld. Volgens directeur Jos Zwartjes van de SNS komt het acht tot tien keer per seizoen voor dat er geen winnaars van de eerste prijs in de toto zijn. Hij acht de kans groot dat de nieuwe maatregel, die met ze kerheid een aantal keren voor een hogere eerste prijs zal zorgen, een stimulans voor de inzet in de toto zal zijn. PUGET-SUR-ARGENS (ANP) - De Nederlander Budé heeft in de veertiende en voorlaatste ronde van de strijd om de wereldtitel dammen voor junioren, zijn kan sen op een kampioenschap behou den. De 19-jarige speler uit Bruns- sum versloeg gisteren in Puget- sur-Argens de Belg Hubner in 25 zetten. Budé's concurrenten voor de eindzege, de Sovjets Valneris en Schwarzman, kwamen niet verder dan remise. Titelverdediger Valne ris tegen de Malinees Bah die daar mee zijn vierde plaats in het klasse ment bevestigde. Schwarzman ver loor een punt aan de tweede Ne derlandse deelnemer in het Franse plaatsje: Wesselink. WAALWIJK (ANP) - Het toernooi om de Nederlandse titel driebanden in Waalwijk mag door de grote toeloop van ereklassers een chaotische indruk maken, gisteren werd het leed enigszins verzacht door enkele onverwachte wen dingen, die de voorspelbaarheid verder verstoorden. LEIDEN - Geconfronteerd met de kritiek van Leslie Riethoven, heeft Richard Ippel een hele andere visie op het gebeuren. "Leslie toont zich een slecht verliezer door zich zo af te reageren. Als ik een etappe van de Avondzesdaagse zou hebben verkocht, dan doelt hij kennelijk op de slotetappe. In die koers moet ik dan in de slag hebben gezeten met mijn ploeggenoot Peter Hogervorst. Die won immers. Daar kan toch geen kwaad in zitten". "Voor wat betreft de andere avonden, kan ik onmogelijk inzien op welke manier en voor wie ik zoiets gedaan zou hebben. Nee, Riethoven had zijn zaakjes gewoon slecht voor elkaar". Volgens de in de loop van het seizoen uit de ploeg gezette rech tenstudent had het falen van de ploeg verschillende redenen. "In de eerste plaats had Du Prie tijdens de zesdaagse nooit met twee ploegen moeten rijden. Dat werkte tweespalt al bij voorbaat in de hand. Daar kwam nog eens bij dat kopman Axel Hermans zich veel te autoritair opstelde. Bovendien vergat hij het karwei een paar keer af te maken. Ik wilde best voor hem werken, maar niet op deze manier". Ruzie "Andere renners dachten daar net zo over. Op een gegeven mo ment kreeg je dan ook nog eens de situatie dat er drie kapiteins op één schip zaten, die elk verschillende commando's uitdeelden Volgens Leslie moest het zus en volgens masseur Herman de Ko ning moest het zo. Vervolgens kwam dan ook nog eens Hermans met instructies. Vooral met Hermans kreeg ik daar ruzie om". Zijn gelijk denkt Ippel aan het einde van het seizoen te hebben gekregen. "Verschillende renners uit de ploeg zijn inmiddels ge stopt. Dat zegt toch genoeg" Zoals Axel Hermans, die overigens milder is in zijn oordeel over Leslie Riethoven. Behalve over het verkopen van de openingse tappe van de Avondzesdaagse, maakt de inwoner van Voorburg zelfs de indruk op één lijn met de ex-ploegleider te zitten. "Dat ik die eerste etappe heb verkocht, is pertinent niet waar", aldus Hermans. "Juist voor de sponsor wilde ik graag winnen omdat de koers in Leiden was. Dat ik het tijdens die wedstrijd niet goed heb aangepakt, is wel waar. Ik had de overwinning nooit uit handen mogen geven. Tijdens de Avondzesdaagse ben ik twee keer in de fout gegaan. Logisch dat je dan geen krediet meer krijgt. We hebben toen niet als collectief gefunctioneerd". "Ik kan me goed voorstellen dat Riethoven over die Leidse ren ners niet tevreden was. Ze waren nauwelijks bij het gebeuren be trokken. Alleen in Overijssel ging het heel goed. Voor de rest was er van een collectief geen sprake. In Drente bijvoorbeeld hebben Van Reek en Zwaan zich niet aan de afspraken gehouden". Pleidooi De Du Prie-Spaarbank wielerploeg is in elk geval definitief ter ziele. Gaf voorzitter Mathijs Koornstra anderhalve maand geleden in deze krant nog te kennen goede hoop te hebben op voortzetting van de huidige ploeg (zij het onder een andere sponsor), inmiddels is deze mogelijkheid van de baan. De jaarvergadering van de KNWU besloot immers om het voor stel van de bond tot omschakeling naar districtsploegen ongewij zigd aan te nemen. Dit ondanks een vurig pleidooi van Peter Post tot voortzetting van het bestaande systeem. De gastrennersvereni- gingen kregen daarbij nog de gelegenheid om af te bouwen, maar verandering van sponsor (zoals die bij Du Prie-ploeg op til stond) werd per definitie uitgesloten. Daarmee vervloog de hoop van Koornstra om via een compro mis alsnog met een nieuwe geldschieter door te kunnen gaan. Hij had namelijk ook nog de pech dat Sportcommissie-lid Elshof, de geestelijk vader van het nieuwe beleidsplan, paradoxaal genoeg door de vergadering werd weggestemd. Elshof wenste het nieuwe plan onverbiddelijk door te voeren, maar in het geval van de Du Prie-formatie wilde hij nog wel een oogje dichtknijpen. Met het vertrek van Elshof was die optie gelijk van de baan. Ook Mathijs Koornstra is nu, gelijk oud-ploegleider Leslie Riet hoven, een teleurgesteld man. Het lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit: "Nu de nieuwe beleidsbepalingen van de KNWU ongewijzigd zijn aangenomen, kan ik onmogelijk door gaan. Ik vind het ongelooflijk kortzichtig van de KNWU. Ik vraag me sterk af waar ze mee bezig zijn. Goede sponsors worden zo maar afgedankt. Op die manier gaat de lol er voor mij ook wel af. Ik heb nu ook geen zin meer om als alternatief iets voor een dis- trictsselektie te gaan regelen. In elk geval voorlopig niet". RUUD DOBBELAAR een, liet de titelhouder nog ont snappen. In vergelijkbare situatie bood Capellenaar Ron Schumann, ook een verdienstelijk kunststoter, gisteren Van Bracht uitwegen: 50- 48. Van Bracht, onder druk van het moeten presteren en met het ex cuus dat zijn trainingsprogramma door zakelijke beslommeringen nog wel eens in de war wordt ge stuurd, voelde zich opnieuw niet in zijn element. Op de eerste dag al raakte hij bijzonder geirriteerd en deed opgewonden zijn beklag over het hinderlijke licht van de tribu nelampen. De dreiging verder thuis te blijven kwam voor een be langrijk deel mede voort uit de on macht in zijn spel. De organisato ren, aanvankelijk onvermurwbaar, besloten op verzoek toch de lichtk noppen om te draaien. Maar ook zonder storende factoren, bleek Van Bracht niet in optimale vorm te verkeren. Schumann liet zich niet afschudden en sloeg in de slot fase zelf brutaalweg toe. Tegenover de voorzichtige ont luistering van Van Bracht, voor wie ondanks of dankzij de aanwe zigheid van gevaarlijke klanten als Broeders en Wijnen in de poule de kwartfinales echter nog geenszins uit het zicht zijn verdwenen, stond een formidabele Christ van der Smissen. De vaardige specialist uit St. Willebrord miste vorig jaar op een beurt het zilver en uitzending naar het Europees kampioenschap door Fred Segaar Bovendien kunt u op elk gewenst moment besluiten de rente alsnog vast te zetten, kosteloos en zonder voorwaarden. In dat geval stapt u gewoon over naar een andere, veilige Bouwfonds Hypotheek, De RenteKeuze Hypotheek is de meest flexibele hypotheek van Nederland. En biedt u de vrije keus. iedere maand weer. Bel het Bouwfonds vooreen afspraak of stuur de bon even in. Den Haag Nassauplein 13 (070)650800. Naam: Adres: j Woonplaats: j In wat voor huis woont u nu? Huurhuis Koophuis. Hoeveel wilt u ten hoogste per maand betalen voor 'n ander huis? f Hoeveel bedraagt uw bruto jaarinkomen? f Opsturen in gesloten envelop nu Bouwfonds zonder postzegel naar: Bouwfonds, Antwoordnummer 34. Nederlandse Gemeenten 3860 VE Hoevelaken Regerend kampioen Rini van Bracht, die in eigen omgeving de achterban tevreden moet zien te houden, raakte op de openingsdag al even in moeilijkheden, maar viel nog net niet om. Rene Wijnen, die het talent heeft uit te groeien tot een lastpak van formaat voor ieder- GRONINGEN (ANP) - In de derde ronde van de strijd om de Europe se schaaktitel voor jeugd in Gro ningen, heeft de Rus Khalifman een optie op de eindzege genomen. Met wit liet hij de Nederlandse fa voriet Jeroen Piket kansloos. Kha lifman is als enige in Groningen nog zonder puntverlies. De partij tussen Marcel Piket en de Turk Er- dogan werd afgebroken. Belangrijkse uitslagen derde ronde: Khalifman (Sov) - Jeroen Piket (Ned) 1-0, Fernandez (Spa) - Grivas (Gri) 1/2 - 1/2, Kuczynski (Pol) - Arlandi (Ita) 0-1, Erdogan (Tur) - Marcel Piket (Ned) afg., Bruin (Ned) - Calinescu (Roe) 1/2 - 1/2. Stand na drie ronden: 1. Khalif man 3 punten; 2. Arlandi, Fernan dez en Grivas 2; 5. Hom 2 en 1 afge broken; 6. Burgess, Zysk, Schlos- ser, Jeroen Piket en Blatby 2. Rini van Bracht voelde zich bij de start van het NK driebanden niet in zijn element. (FotoANPi en lijkt vastbesloten dat niet nog maals te laten gebeuren, hoewel het poulesysteem altijd invloed kan doen gelden. Van der Smissen speelde in ieder geval ook tegen puzzelaar Van Kuijk een superieu re partij, die hij afsloot met een ge middelde van dik anderhalf. Van Arie Wcijenburg, vorig jaar bijna vanuit het niets naar de twee de prijs, zal Van der Smissen dit keer denkelijk weinig last hebben. De driebander uit Oss had zijn ver wachtingen angstaanjagend hoog afgestemd. Hij ging er tegen Arno de Kleine opnieuw aan onderdoor. De Kleine, die pendelt tussen voet bal en biljarten - behalve ereklas- ser driebanden is de vfije verdedi ger van hoofdklasser Geldrop ook uitverkoren in de Nederlandse amateurselectie die begin volgend maand op toernee naar China gaat - wachtte rustig zijn kansen af. Die kwamen er, ook zonder groots ca ramboleren, genoeg, want Weijen- burgs vindingrijkheid werd ge smoord door het steeds verder zin kende zelfvertrouwen. In de sterkste poule, met Van der Smissen, bleef Luc van Straalen zich ook op de tweede dag onder scheidden. De Rotterdammer zette alleskunner Jan Arnouts voorlopig op een zijspoor. In de andere groc pen is mede door het verschil in aantal wedstrijden het overzicht ver te zoeken. Kanshebbers ge noeg voor een plaats bij de laatste acht en slechts enkele afvallers Piet de Jong en Eddy van de Looy bleven winnen, maar toonden toch ook slijtageVerschijnselen. Aad Gieskens handhaafde ook de onge slagen status, al maakte de 67-jari- ge veteraan Jan Doggen hem het daarbij niet moeilijk. Ben Velthuis, die een berisping of wellicht een schorsing boven het hoofd hangt wegens een verkeerd gebruikt en slecht gevallen citaat in een artikel over de biljartbond, ligt nadrukkc lijk op de loer, net als De Kleine en Frans de Vries. riethoven: "Ik kon de motivatie niet meer opbrengen". verstandhouding aanvankelijk re delijk. De presties bleven niet ach ter bij de verwachting, "al zat ik met een erfenis van mijn voorgan ger, Harry van der Horst. We boek ten goede resultaten". Langzaam maar zeker echter stapelden de ir- riaties zich op. "Alleen René Guyt en Jan Hendrik Lagerwey waren goed bezig. Ook Onno Anten is een best ventje. Maar gasten als Zwaan, Koornstra, Van Reek, Era dus en Ippel lieten me zakken". Laatstgenoemde coureur was in zet van het tweede conflict. Vlak voor de Avondzesdaagse zou de gastrennersvereniging deelnemen aan een wedstrijd in Berlijn. "De jongens die van ver moesten ko men, sliepen de nacht voor het ver trek bij mij. Richard Ippel zou de volgende morgen komen. We had den om zes uur 's morgens afge sproken. Van Ippel weet je dat hij net zo makkelijk om tien uur komt aanzetten. Hij is is niet op komen dagen. Na ruggespraak met het be stuur mocht hij wel meedoen aan de Avondzesdaagse. Die wedstrijd heeft hij gedeeltelijk verkocht", meent Riethoven. "Dat vind ik schofterig. Het betekende zijn ein de. Hij vloog eruit". Axel Hermans mocht nog blij ven. "Omdat ik er pas later achter kwam dat hij de eerste etappe in Leiden had verkocht aan Harrie de Boer. Er zaten toen vier, potentiële winnaars uit onze ploeg achter hem. Die jongens zaten af te stop pen. En dan verkoopt hij de ze ge...". Kansen Later vielen de koppen van Dirk Jan van Reek en Gert Jan Zwaan. "Tijdens de Ronde van Drente wa ren Axel Hermans en Rob Kleins man de beschermde renners. Axel viel. Afgesproken was dat de ande ren op hem zouden wachten. Maar ze reden door. Ze wilden hun eigen kansen niet opofferen. Ze haalden het einde van de wedstrijd niet eens. Het is moeilijk werken met domme renners. Dus konden ze ve- trekken". Riethoven zelf had toen overi gens al aan het bestuur gevraagd zijn contract te ontbinden. Omdat er geen opvolger klaar stond, maakte hij het karwei af. Tegen wil en dank. Ondanks tal van proble men, diende hij het seizoen uit. "Ze hebben het vergooid. Ik had een hele ondankbare taak. Mijn voor ganger heeft de renners niets ge leerd. De bewondering voor mijn vader is alleen maar gestegen. Hij houdt het al 35 jaar vol, terwijl ik al na een jaar afhaak. Wielrenners zijn geen volk om mee samen te werken". Niet alleen op de mannen van Du Prie, maar ook op de vrouwen van de Van Duuren-ploeg is Riethoven uitgekeken. Tijdens de Ronde van Nederland nam hij de honneurs voor zijn vader waar. Tijdens die etappekoers zette hij Hanneke Lie- verse aan de kant. "Ik was wéér verplicht maatregelen te nemen. Lieverse weigerde op een fiets van de sponsor te rijden. Dat is toch on gelooflijk. We hadden het beste materiaal". Zelfkritiek De hoogste tijd voor zelfkritiek, lijkt het. Zoals hij veel kritiek heeft op de renners, zetten de coureurs op hun beurt vraagtekens achter de werkwijze van Riethoven. Vol gens een aantal leden van de ploeg zou hij teveel van het collectief zijn uitgegaan. Ook werd beweerd dat Riethoven zich liet leiden door zijn vader. 'Tk moest zelfstandig werken en niet naar mijn vader luisteren, werd tijdens de presentatie van de ploeg gezegd. Ze vonden mijn va der dominant. Maar ik weet dat ik van hem ontzettend veel kan leren. Hij is eerlijk. Mijn vader en ik kun nen alle sponsors recht in de ogen kijken. Mij pa had toch ook voor Swift een geldschieter kunnen re gelen. Daar wilden ze niet aan. Ze doen het daar verkeerd. Vergeten de club uit te dragen". "Het enige dat ze daar doen is ve teranen wedstrijden organiseren. Op Koninginnedag ging de voorzit ter zelf een koers rijden in zijn dorp. Als club hoor je dan een wed strijd voor de jeugd te organiseren. Ze slagen er zelfs in om de vader van Joop Zoetemelk als lid te roye ren. Die man zit altijd in Frankrijk, dus heeft waarschijnlijk een paar keer geen contributie betaald. Ze hebben een huldiging georgani seerd voor Joop. Die kwam dus niet opdagen. Dat kan ik begrij pen" En wat de kritiek van de renners betreft. "De Du Prie-ploeg moest een opleidingsschool worden. Maar de meeste renners waren nog niet aan leren toe. Ik ging er altijd vanuit dateerst de basis goed moest zijn. Én de taktiek. Wat je als renner in de koers voor een ander doet, krijg je een volgende keer te rug. Daar hamerde ik op. Dat na men ze me kwalijk. Het is hun fout dat ze dat niet willen zien. Echt, het zijn mooi weer-rijders. Een wed strijdje rond de kerk winnen kan iedereen. Dan ben je nog geen goe de renner". Buitenland Riethoven trok dan ook het liefst DEN HAAG (ANP) - Zonder aan valler Tony Collard heeft het Ne derlands ijshockeyteam zijn eerste oefenwedstrijd in de voorberei ding van het toernooi om het B-we reldkampioenschap gewonnen. Tegen de met enkele gastspelers versterkte eerste-divisieclub Den Haag werd het gisteravond 7-3. Voor de uit Canada overgekomen coach Cliff Stewart betekende de ze uitslag niet veel. Stewart, in 1983 als trainer verantwoordelijk voor de promotie naar de B-groep, wil tot eind december zo veel mogelijk spelers uitproberen. Tegen Den Haag werd duidelijk, dat de komst van Collard gewenst is. De aanvals- linie heeft behoefte aan efficiëntie. In de eerste periode kwam deze handicap nog niet volledig aan de oppervlakte, omdat Den Haag te (foto Holvast) naar het buitenland, om daar in zware etappe-koersen aan de men taliteit van de renners te schaven. "Daar kunnen de jongens karakter opdoen. Het bleek dat er maar wei nig waren die onder zware omstan digheden een lange wedstrijd kon den uitrijden. Sjaak Sienders bij voorbeeld. Men zei dat hij een ta lent was. Ik moest voorzichtig met hem omspringen. Maar hij stapte bijna elke wedstrijd af'. "Wegsturen kon je zo'n jongen dan niet, want dat kostte een extra ticket. Ik moest werken met een klein budget. Stond volledig geïso leerd. Ik heb me vaak autoritair moeten opstellen omdat de jon gens vergaten dat ze de sponsor moesten vertegenwoordigen". 'Tk ben blij dat het is afgelopen. Ik, trap er niet meer in. Nooit veel opkeek tegen de gasten. Ne derland sloot de eerste twintig muinuten af met een voorsprong Door een treffer van Peter van Ooyen (Eindhoven) kon Nederland met 5-1 aan de laatste periode be ginnen. Den Haag, dat de gebles seerde Edwin Troch miste, mani festeerde zich nadrukkelijk via de gastspelers Phil McKenzie (Hee renveen) en Bob Genetti (Gronin gen). Mede dank zij vakkundig werk van doelman Cor Hoogen- doorn, die halverwege de wedstrijd de ook al in goede vorm verkeren de Jan Bruijsten had vervangen, bleef Nederland op de been. Te genover de Oranje-treffers van Koopmans en Hille plaatste Den Haag twee punten door McKenzie en Collins. ADVERTENTIE Met de RenteKeuze Hypotheek van het Bouwfonds heeft u uw hypotheek volledig in eigen hand, U profiteert altijd van de laagste rente (nu vanaf 7,3%). U mag tussen tijds boetevrij aflossen. Het maakt niet uit of u leent mèt of zónder gemeentegarantie. En evenmin of u een nieuwe of een bestaande woning koopt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15