5 0 T Goede start voor Becker Kasparov in goede positie Paul Schrama jeugdschaakkampioen In Davis Cup-finale Siera weg bij LDWS Tilburg moet nog wachten Half punt van eindzege ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 De verloren zonen Frans Sjardij Verloren zonen (1) Tot groot verdriet van de achter ban zijn veel Lugdunummers hun geluk bij andere voetbalver enigingen gaan beproeven. Stil letjes hoopt 'De Kikkerpolder' op een terugkeer van de verloren zonen. Om de heren voetballers 'warm' te maken voor een herop treden bij hun oude club heeft de redactie van het clubblad Lug- dunum Nieuws een opmerkelij ke actie op touw gezet: "Ter gelegenheid van het voort durende voortbestaan van de LVV Lugdunum zal op een nader te bepalen te bepalen datum een wedstrijd worden gespeeld van een combinatie van Leidse voet ballers tegen een vertegenwoor digend team van de LVV Lugdu num. Let op!!. Aan de opstelling van dit elftal is een prijsvraag verbonden. De opstelling van het Leidse elftal is als volgt: Doel: John Erades (Unitas) Achter: Robert de Roo (FC Or thopedie), Cees van der Burg FC Studie), Ben de Ron (LDWS), John Zee (Unitas). Midden: André Pracht (LDWS), Leo Wetselaar (Sleutels) Rinus van Es (FC Verbouwing). Voor: Koos Bekooi (FC Achil les), Henri van der Weijden (FC Lisse), Frans Sjardijn (Wilhel mus). Vraag 1: Waarvan zijn deze spelers u bekend? Vraag 2: In welke klasse van het amateurvoetbal zou u dit elf tal indelen? Vraag 3: In welke klasse va)t het betaalde voetbal zou u dit elf tal indelen? Vraag 4: Welke spelers zou de LVV Lugdunum binnen afzien bare tijd kunnen terug verwach ten? Vraag 5: Hoeveel geld zal dat gaan kosten? Vraag 6: Bent u hiervan een voorstander? Indien u deze vraag met 'ja' beantwoordt, gelieve u zo spoe dig een storting (en niet zo'n klein beetje) te doen ten gunste van de Stichting 'Vrienden van Lugdunum'. U kunt er dan van verzekerd zijn dat wij spoedig weer zullen promoveren!". Verloren zonen (2) Penningmeester Daan van den Berg ergert zich groen en geel aan de jaarlijkse uittocht van se lectiespelers. Volgens hem wordt deze exodus in gang £ezet door trainers die hun oogappels meenemen waanneer zij van club veranderen. Bovendien wordt Lugdunum oneerlijke concurrentie aangedaan door ciuds die schuiven'. Dat is in elk geval op te maken uit het relaas van Van den Berg in Lugdunum Nieuws: "Jaren geleden, toen we moes ten uitkijken naar een opvolger van onze trainer Ruud de Groot, besloten we een keer eens een trainer aan te stellen die niet uit de onmiddellijke omgeving van Leiden kwam omdat we zoveel mogelijk wilden vermijden dat een vertrekkende trainer spelers op sleeptouw zou nemen. En zie, wat is er gebeurd? De bij ons ver trokken trainer Eilander, woona- chig te Rotterdam, slaagt er in om Henri van der Weyden bij ons weg te halen en hem bij de door hem getrainde vereniging Lisse za. in te lijven. U dacht toch zeker niet voor een pakket bloembol len?" "Hoezeer het allemaal verziekt is, blijkt uit de aanmelding van een bekende voetballer uit Lei den, die bij ons een overschrij vingsformulier kwam halen. Hij wilde bij Lugdunum komen voet ballen, maar vroeg er wel bij wat hij kon gaan verdienen. Nadat hem te verstaan was gegeven dat dat bij onze vereniging niet ge bruikelijk is, is hij maar weer weggegaan. Zonder overschrij vingsformulier natuurlijk". Van den Berg pleit vervolgens; voor een schadeloosstelling voor clubs die hun talenten verliezen: "Dat nu heeft bij mij het idee doen postvatten om te onderzoe ken of er geen transferregeling te maken is voor amateursclubs. Dat er met dergelijke overschrij vingen meer dan alleen maar on kostenvergoedingen gemoeid zijn, is duidelijk. Dat memand er wat aan doet, of kan doen is ook duidelijk, dus waarom zou er geen transferregeling voor ama teurclubs te maken zijn? Dat moet toch onderling te regelen zijn? Waarom kan een amateur- vereniging wel schadeloos ge steld worden als een profcontract wordt gesloten en waarom blijft een vereniging als de onze steeds met de brokken zitten?" "Ik stel me dan ook zo voor, dat als een vereniging geïnteresseerd is in een voetballer van onze ver eniging deze eerst contact op neemt met het bestuur om ken baar te maken om wie het gaat en hoeveel zo'n speler hen wel waard is. Dan zou best een ge deelte van zo'n bedrag aan de vereniging betaald kunnen wor- den. Of niet soms? We hebben dan nog aardig wat te verrekenen". Interessante gedachtenkron- kel van Van den Berg, maar een dergelijke afspraak is natuurlijk nooit te maken. Clubs die 'schui ven' doen dat onder de tafel en zullen om fiscale redenen nooit bereid zijn om dat boven de tafel te doen. Van den Berg doet er be ter aan zijn voorstel bij de bond aan te kaarten. Maar dan nog... transfers in het amateurvoetbal. De hoogte van een transferbe drag wordt bepaald door wat een voetballer bij zijn club verdient. Lugdunum zal van die transfers dus niet zoveel wijzer worden. Randdebiel Trainer Piet van den Ham van al gemeen amateurkampioen Spa kenburg ontpopte zich onlangs in de Gooi- en Eemlander als een raaskallende reactionair. Over de supporters van FC Den Haag, te genstander van Spakenburg in het bekertoernooi, merkte Van der Ham onder andere op: "Wanneer die jongens zich mis- dragen dan rijd je ze naar Soes- terberg en laatje ze afrossen door de mariniers. Moet jij eens kijken hoe snel het afgelopen is met die rotzooi. We moeten gewoon een paar busjes klaar zetten voor het geval de zaak uil de klauwen gaat lopen. Wanneer de suppor ters uit Den Haag gaan etteren dan gooien we ze in een busje en kieperen we ze in de haven. Die ligt vlak naast het veld. Moet jij eens opletten hoe braaf die jon gens worden als je dal een paar weken consequent volhoudt". Van den Ham haalde met die bedenkelijke prietpraat niet al leen Suizebollen, maar ook het basketbalmaandblad Play Off. In de rubriek 'Hades co' krijgt hij een koekje van eigen deeg: "Piet is een simpele ziel. Het eeuwige snorretje, want dal moet. Het haar zo tussen de mo derne 'look' die The Beatles in 1961 zo beroemd hebben gemaakt en de hoog opgeschoren mannen broeders-kop van de AR. De ogen een ietwat gekrompen naar el kaar toe zoals dat aan de boor den van het IJsselmeer zo vaak voorkomt in de dorpen waar de echtelieden dezelfde achternaam hebben. En een fors besneden laadklep voor de gekookte aard appelen, bloemkool met een pap je en saucijzen met vette sju". Het wordt nog erger: "Piet van den Ham en consor ten zijn exponenten van het Ne derlandse voetbal anno 1985. Hel voetbal dat te kampen heeft mei een teruglopend aantal aktieve en passieve enthousiasten. Hel voetbal dat een sfeer van geweld en onverdraagzaamheid op roept. Het voetbal dat zich niet zelden schoolmeesterachtig zede- prekend met betrekking tot ande re sporten opstelt. Dat de moedei des vaderlandse sportieve bezig heden wenst uit te hangen en claimt dat het alleen aan haai lijnen fijn is. Dat de verpersoon lijking is van de stelling dat d( hele wereld gek is behalve zij. Het Nederlandse basketball mag blij zijn dat randdebielen als Piet van den Ham niet in de hallen rondlopen en iets te vertellen heb ben". Play off zette deze aanval aar dig op, maar door net zo hard te rug te gaan schelden, bleef eer doeltreffend vervolg uit Misstanden Toch heeft de Play Off-redactie best gelijk. Zeker met de opmer king dat voetbal een sfeer van ge weld en onverdraagzaamheid op roept. Dat bleek het vorig week einde weer bij de wedstrijd Oost- kapelle-Heerjansdam. in de eer ste klasse A van het het zaterdag voetbal. Uit de Provinciaal Zeeuwse Courant van maandag. "Behalve een zwaargewonde doelman, een uit het veld ge stuurde speler en vijf boekingen leverde het duel een 1-1 gelijkspel op, maar dat resultaat werd overschaduwd door een reeks van incidenten". Het begon allemaal met een grimmig duel tussen Ron van der Neut en Jaap Pijnenburg: "Dat leverde behalve enkele op gewonden standjes ook een ka potte bierfles op, die vanachter het Oostkapelle-doel door een toe schouwer op het veld werd ge gooid. Scheidsrechter Pleunis liet het bij een waarschuwing van de speaker op het sportpark Duin helm. 'Als zoiets nog een keer was gebeurd, had ik beslist gestaakt", verklaarde hij later. Maar dat ene incident werd later gevolgd door zoveel andere misstanden dat Pleunis zich na afloop af vroeg of hij er melding van moest maken op het wedstrijdformu lier". Die "andere misstanden" wa ren het gevolg van de late gelijk maker van Gerard Schipper: "Voor Heerjansdam was dat het sein om de gebundelde fru straties de vrije loop te laten Grensrechter Levien de Groote uit Axel en arbiter Pleunis wer den zwaar belaagd door spelers van Heerjansdam, die er van overtuigd waren dat Schipper in buitenspelpositie gestaan zou hebben. Er werd geduwd, getrok ken en aanvaller Leen Rijnen berg deelde zelfs een klap uit, waardoor het notitieboekje van Pleunis uit diens handen vloog". Gelukkig vond Pleunis zijn boekje terug dus de namen van de boosdoeners zijn bij de bond bekend. Levensstijl Samen met Theo van Seggelen maakte Hans van Eygen in een ver verleden de overstap van LFC naar UVS. Zijn maatje groeide uit tot een bruikbare kracht van de hoofdmacht. Van Eygen daarentegen reikte niet verder dan 'twee'. De laatste sei zoenen toonde de technisch be gaafde. maar uiterst trage mid denvelder zijn kunsten in het derde elftal. Dit jaar werd Van Eygen naar het vierde verbannen door 'een verkeerde levensstijl'. Tenminste, dat leidde hij af uit een brief van de technische com missie, gestuurd door Pérez Pestana. Uit De Blauwwitter: "Geachte heer Van Eygen. De technische commissie heeft na lang beraad besloten om u het ko mende seizoen niet meer in het derde elftal op te stellen, de TC. vond het een moeilijke beslissing, maar na lang wikken en wegen menen wij toch, dat dit een ver antwoord besluit is". "Eén van de belangrijkste re denen is wel uw verkeerde levens stijl. We hebben u zo eens geobser veerd, zowel in het veld als in de privésfeer en constateerden, dat uw manier van leven niet geheel overeenkomt met de doelstellin gen van UVS. Ten eerste zult u met uw corpulentie het hoge tem po in deze klasse niet aankun nen, vervolgens menen wij dat u het voetballen niet serieus op neemt en tot slot zijn de door u genuttigde hoelveelheden alcohol zó hoog. dat voetballen op dit ni veau onverantwoord is". "Gezien uw fantastische pres tatie tijdens het afgelopen Vete- ranentoernooi heeft de T.C. ge dacht u het komende seizoen een plaats toe te kennen in het Vete ra nenelftal. Wij denken dat u in dit team volledig tot ontplooiing zult komen". Nu is Hans van Eygen altijd in voor een geintje, maar met deze kwestie wist de Leidenaar zich geen raad. Hij informeerde ui terst voorzichtig bij mensen die zitting hebben in de T.C. of de mededeling wel op waarheid be rustte. Uiteindelijk kwam hij tot de conclusie dat hij door een clubgenoot in de maling was ge nomen. Uit angst voor insinua ties hield Van Eygen het bestaan van de brief geheim, helaas voor hem onderschepte de redactie van het clubblad de mededeling van Pérez Pestana: "Eén en ander neemt echter niet weg dat er in het schrijven een aantal keiharde waarheden vemeld staan. Hans van Eygen zakte dit seizoen van het derde naar het vierde elfal. Is de eerste stap hiermee gezet?" MUNCHEN (ANP) - Boris Becker heeft gisteren de Bondsrepubliek Duitsland weer op gelijke hoogte ge bracht in de finale van de strijd om de Davisbeker tegen Zweden. Hij versloeg in München zijn één jaar oudere op ponent Stefan Edberg in vier sets: 6-3, 3-6, 7-5 en 8-6. Mats Wilander, 's werelds nummer drie, had Zweden in de eer ste partij op voorsprong gezet door Michael Westphal na bijna tweeëneenhalf uur spelen te verslaan: 6-3, 6-4, 10-8. De partij Becker en Edberg zal ze ker niet de geschiedenis ingaan als een van de meer fraaiere. Vooral in de eerste drie sets waren de ge maakte punten op de vingers van een hand te tellen. Stefan Edberg, die gezien zijn overwinning bij de strijd om de open Australische toch goed in vorm moet zijn, maak te op de zeer snelle binnenbaan de LEIDEN - Siem van der Ham volgt per I januari Henk Siera op als trainer van LDWS. Laatstgenoemde kan vanwege veranderde werkzaamheden geen tijd meer vrijmaken om de selectie van de Leidse vier deklasser te trainen en te be geleiden. Siera van der Ham maakt op verzoek van het LDWS-be- stuur het seizoen af. Van der Ham was op de Vliet de voor ganger van Siera, vertrok ver volgens naar de v.v Leiden maar stapte daar na een con flict met het bestuur op. Dit jaar wilde hij eigenlijk geen club trainen, maar na enig aandringen besloot de man uit Voorschoten om zijn oude ver eniging de helpende hand te bieden. LDWS-voorzitter Will San ders ontkende overigens met klem dat Siera zou zijn ver trokken vanwege de tegenval lende resultaten. "Uitsluitend en alleen vanwege een promo tie op zijn werk. Terecht heeft dat voorrang boven een hob by", aldus de praeses. ene onnodige fout na de andere. Becker steunde in die eerste fase van het matige duel vooral op zijn opslag. Hij sloeg alleen in de eerste drie sets al meer dan tien aces en hield daardoor Edberg steeds goed onder druk. In de eerste set verloor de Zweed, die een slechte indruk achterliet, één keer zijn opslag. Het was genoeg voor de winst van Bec ker. In de uitverkochte Olympia- sporthal (ruim 13000 toeschou wers) bleek Edberg echter in het geheel niet aangedaan door het set- verlies. Zonder tot veel beter spel te komen, won hij de tweede door een keer de opslag van Becker te doorbreken. Pas in de derde set kwamen de twee wat beter op dreef. Tot 5-5 hield het tweetal de servicegames. Op 5-6 kwam Ed- berg in grote problemen. Hij kwam op eigen service met 0-30 achter. *I\vee goede volleys brachten hem weer terug in de race, maar Becker won na drie setpunts toch de derde set. De vierde set werd de meest inte ressante. Bij een 2-1 voorsprong, brak Becker voor de tweede keer in de partij door de opslag van Ed berg heen. Hij deed dat met grote overmacht want de Zweed ver overde geen punt. Toen de West duitser daarna ook zijn eigen servi ce-game op love won, leek de wed strijd beslist. Op 5-3 kreeg Becker zijn eerste wedstrijdpunt. Edberg gaf zich echter niet gewonnen. Mats Wilander won voor Zweden zijn eerste partij i klopte Michael Westphal. Won niet alleen die opslag game alsnog maar brak ook door de ser vice van Becker heen. Bij een ach terstand van 6-7 kwam Edberg an dermaal in grote moeilijkheden. Hij kwam op eigen opslag met 0-40 achter. Pas bij het derde wedstrijd- punt wist de dolgelukkige Becker de winst te pakken. De Zweed kon de laatste backhandpasseerslag niet opvangen. De winst van Mats Wilander op Michael Westphal kwam niet als een verrassing. Wilander heeft zich de laatste tijd een heel wat veelzij- diger speler getoond dan zijn illus tere landgenoot Björn Borg. De vijf-voudige winnaar van de open Engelse kampioenschappen op Wimbledon, pleegde alleen spon taan naar het net te komen bij het loten en het in ontvangst nemen van de felicitaties. In andere situa ties was de Zweed niet of nauwe lijks naar het net te krijgen. Wilan der leek in eerste instantie een kloon van Borg te worden. Hij ver overde op 17-jarige leeftijd de open Franse titel op Roland Garros op een wijze die bijna identiek was aan die van Borg. Wilander bewees echter van meer markten thuis te zijn. De Zweed, die geregeld een rustpauze neemt om het plezier in het spel niet te verliezen, verander de zijn spel geleidelijk en won twee keer in successie de open Australi sche titel in Melbourne op gras. Ook op het hard-court van Flus hing Meadow, bij de Amerikaanse titelstrijd, kan hy zolangzamer- hand uitstekend uit de voeten. De 21-jarige Scandinaviër zal dan ook geen nacht wakker hebben gele gen van het feit dat de Westduit sers in de hal een snelle mat had den neergelegd. Na een rustig en aftastend begin waarin beiden de netpositie zoveel mogelijk voor kwamen, liet Wilander zien dat Westphal's landgenoten hun hoop op een verrassing al heel snel kon den laten varen. Niet dat de Zweed nu zo goed speelde. Dat in geen ge val. Hij maakte echter veel minder fouten dan zijn tegenstander. Twee doorbraken van de opslag van zijn opponent waren voldoende voor het winnen van de eerste twee sets: 6-3, 6-4. In de derde set moest Wi lander wat langer wachten op het opslagverlies van zijn één jaar jon gere tegenstander. Pas bij 8-8 ging de 20-jarige Westphal aan de druk van het moeten winnen van zijn service onderuit. Wilander liet zich de kans de wedstrijd uit te maken niet ontnemen. Via ondermeer een ace (zijn twaalfde) kwam hij op 40- 0. Het eerste wedstrijdpunt was al genoeg om de Zweden (even) op voorsprong te zetten. TILBURG (ANP) - Tilburg is favoriet voor het organiseren van de schaaktweekamp in de halve Finales van het kandida tentoernooi tussen de Neder lander Jan Timman en de Rus Joesoepov. De FIDE, de inter nationale schaakfederatie, be slist waarschijnlijk maandag, na de persconferentie van Kas parov en Timman over de aan wijzing. Tilburg heeft zich na melijk voor 120.000 gulden kan didaat gesteld onder de uit drukkelijke voorwaarde dat het duel in februari moet worden gehouden. Tegenkandidaten voor het duel Timman - Joesoe pov zijn Rotterdam, Merano (Ita) en Rio de Janeiro. HILVERSUM (ANP) - Na alle spektakel op de voorgaande dagen hebben Jan Timman en Garri Kasparov op de voor laatste speeldag beiden een vol punt bijgeschreven. Giste ren werd in Hilversum voor een record aantal toeschou wers zowel de afgebroken vierde partij als de vijfde remi se. Door die ontwikkelingen begint de wereldkampioen zondag aan de slotpartij met dubbel voordeel. Hij heeft wit en een punt voorsprong (3-2). Nog voordat er een zet was gedaan, wist Kasparov dat hij zijn hachelij ke avontuur van de dag ervoor had overleefd. Timman gaf het toren eindspel met een pion meer, waar in de hoogst opwindende partij re sulteerde, zonder verder spelen re mise. De zaal onder aanvoering van commentator Sosonko was donderdag van mening geweest, dat Timman op de 33ste zet een winstkans had gemist: Lf5 inplaats van 33.... Lh5. Timman toonde bij de analyse aan, dat ook met 34. Tf6 Txd7 35. Le5 Lbl 36. g4 het even wicht niet echt verbroken zou zijn. In de vijfde partij opende Tim man voor de derde keer met de ko ningspion. Weer kwam het spaans op het bord, zij het dat Timman op de vierde zet voor zijn jeugdliefde, de ruilvariant, koos. De eerste der tien zetten werden zowel door Tim man als door Kasparov eerder met wit gespeeld. Op de veertiende zet introduceerde Kasparov met c5 een nieuwtje, waarop Timman twee zetten later een gevaarloze pion offerde om de stelling enigs zins open te breken. De partij dreigde rustig remise geschoven te worden, als Timman op de 23e zet met f4 de strijd niet weer had doen oplaaien. Er kwam een scherpe stelling op het bord, waarin zwart moest oppassen voor een witte aanvalsgolf. Kasparov koos ogen- een kwaliteitsoffer in te lassen. Op de 24e zet gaf hij een toren voor een loper met twee pionnen als com pensatie. Na die ontwikkeling had wit een toren met drie pionnen en zwart een paard met vijf pionnen plus een onneembaar bolwerk. Timman probeerde nog wat com plicaties aan te brengen, maar Kas parov omzeilde alle ingewikkelde stellingen. Hij ontmantelde de ko ningsvleugel, gaf een pion terug en dwong wit daarna zijn toren te rui len voor paard en pion, waarna de stand in evenwicht was en de remi se onontkoombaar. Het zetten verloop in de vijfde partij: Het zettenverloop in de vijfde partij: Spaanse ruilvariant 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pjfl-O Pb8-c6; 3. Lfl- b5 a7-a6; 4. Lb5xc6 d7xc6; 5. 0-0 f7-f6; 6. d2-d4 Lc8-g4; 7 d4xe5 Dd8xdl; 8. Tflxdl fl>xe5; 9. Tdl-d3 Lf8-d6; 10. Pbl-d2 b7-b5; 11. b2-b3 P*8-e7; 12. Lcl- b2 Pe7-g6; 13. g2-g3 0-0; 14. Kgl-g2 c6- c5; 15. c2-c4 Ta8-b8; 16. a2-a4 b5xc4; 17. Pd2xc4 Lg4xf3- 18. Td3xf3 Tf8x f3; 19. Kg2xf3 Tb8xb3 20. KO-e2 Kg8-I7; 21. Ke2-d2 Kf"7-e6; 22. Lb2-c3 Pg6-e7; 23. f2-fl e5xf4; 24. Kd2-c2 Tb3xc3-*; 25. Kc2xc3 f4xg3; 26. Pc4x d6 c7xd6; 27. h2xg3 h7-h5; 28. Tal-fl Pe7-c6; 29. Tfl-(B g7-g5; 30. Tf8-fo ha- h4; 31. Tf5xg5 h4xg3; 32. Tg5xg3 Ke6- e5; 33. Tg3-«3 Ke5 f4; 34. Te3-d3 Pc6- d4 remise. LEIDEN - De Leidse schaakbond heeft met Paul Schrama een ver rassende jeugdkampioen tot 20 jaar gekregen. De 18-jarige club kampioen van Roelofarendsveen won met een score van 6 uit 7 op overtuigende wiize de titelstrijd. Tijdens het over zeven ronden volgens het Zwitserse systeem ge speelde toernooi, rekende Schra ma al in een vroege fase met zijn voornaamste concurrenten af. In de tweede ronde ging Herbert Pas- senier voor de biil. een lot dat tij dens de daaropvolgende ronden Theunis de Haas en de tot dan toe eveneens op een maximale score staande Edward van der Marei werd gedeeld. Schrama kon het zich toen bij de vijfde ronde per mitteren om via een plusremise te gen Geralt Serdijn enig gas terug te nemen. Na winst in de zesde ronde op Gert-Jan Baas, verzekerde de Roelofarendsvener zich in de slot- ronde van de titel door met Anton van de Putte in een betere positie het punt te delen. Met een score van 5 uit 7 ging de tweede plaats naar LSG-er Theu nis de Haas, dit dankzij een beter totaal aan weerstandspunten dan zijn gelijkgeéindigde clubgenoot Edward van der Marei. De vierde plaats was met 4V4 punt voor Her- bert Passenier. Beste dame werd Nicolette van Polanen uit Wasse naar, die 3 punten scoorde en daar mee meisjeskampioene tot 20 jaar werd. uit 5 naar Richard Godijn. De gede gen spelende Lissenaar legde de bakermat voor zijn zege in de vier de ronde, door daarin vanuit min dere positie af te rekenen met ri vaal Raoel van Ketel. Van Ketel legde met 3V4 punt beslag op de tweede plaats. Jeugdkampioen tot 13 jaar werd Leiderdorper Martijn Kloppenburg met een score van 5l/2 uit 6. De tweede plaats was voor de pas tienjarige Carolien Slingerland uit Leiden, die 4 punt verzamelde en in deze groep meisjeskampioene werd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13