'Evangelie ook naar moslimse naaste' Kerkenstichting bewaart middeleeuwse erfenis Zendingsman Verkuyl over misverstanden en verschillen Oppenheimer vandaag 80 Vijftien vruchtbare jaren in Friesland ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Hoewel de bekende zendingsman dr. J. Verkuyl zonder beperking het belang erkent van echte aandacht voor het leven en gedrag van men sen uit een andere religie en cul tuur, is hij ervan overtuigd, dat christenen in Nederland ook de roe ping hebben, het evangelie te ver tolken aan de moslimse naaste. Vanuit die overtuiging heeft hij zijn boek 'Met moslims in gesprek over het evangelie' geschreven. (Het is verschenen bij Kok in Kampen, heeft 144 bladzijden en kost f 17,90). Verkuyl (77), die dertien jaar hoogleraar zendingswetenschap pen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is geweest, vindt het vreemd, dat veel christenen in ons land hautain oordelen over men sen die proberen deze roeping waar te maken. "Zij zouden hen juist op allerlei manieren moeten steunen". "Het is modieus om met verach ting te spreken over 'agressieve methoden' in de communicatie van het evangelie, in plaats van te zoeken naar de juiste woorden en methoden. Op de bodem van zulke hautaine oordelen ligt vaak onver schilligheid en liefdeloosheid, het gemis aan bereidheid om anders gelovigen in aanraking te brengen met Jezus, met zijn persoon en werk en met zijn Rijk en de schat ten daarvan". Een stelling van dr. Verkuyl is: "Wij zijn ook aan moslims het evangelie schuldig". Nieuw hoofdstuk Vanaf het optreden van de pro feet Mohammed en het ontstaan van de moslimse religie in de ze vende eeuw na Christus is er con tact geweest tussen christenen en moslims. Soms was die relatie vriendschappelijk, soms was er een wanverhouding, vol misver standen, wantrouwen en vijand schap. Er waren ook tijden zónder noemenswaardig contact. Dr. Verkuyl - die ook vele jaren in Indonesië werkte - wilde aan de talrijke publikaties over ontmoe tingen, botsingen en dialogen tus sen moslims en christenen niet nog eens een boek toevoegen. Maar hij wijst er wel op, dat deze tijd een nieuw hoofdstuk in die geschiede nis betekent door de aanwezigheid van vele duizenden moslims in de Westeuropese samenlevingen. Ook handel, techniek en wetenschap doen de contacten toenemen. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot En dan is er nog de islam als 'po litieke religie'. De invloed daarvan is in de hele hedendaagse wereld geschiedenis te zien. "En wij en on ze kinderen", zo voorziet Verkuyl, "zullen dat steeds meer merken". "Als ideologie zal de islam een steeds grotere rol gaan spelen". Nog een reden om dit boek te schrijven was, dat duizenden mos limse kinderen leerling zijn in alle geledingen van ons onderwijs. Ve len van deze tweede en derde gene ratie worden Nederlands staats burger. "Onze samenleving wordt hoe langer hoe meer multi-etnisch, multi-cultureel en multi-religieus". Verkuyl moet constateren, dat aan de houding tegenover vreem delingen en nieuwe Nederlanders, getoetst aan bijbelse maatstaven, nog veel ontbreekt. Vaak is er spra ke van een 'wanverhouding'. Voor hem spreekt het vanzelf, dat men sen die zich volgeling van Jezus noemen meestrijden tegen discri minatie, agressie en onwetend heid. "Wij zullen daarbij vooral aandacht moeten schenken aan de tweede en derde generatie, omdat die jonge mensen al deelgenoot zijn van onze cultuur- en taalge meenschap en het meest gevaar lo pen tussen wal en schip te raken". Oproepen tot wederzijds begrip, samenwerking, verzet tegen elke vorm van dwang en discriminatie, Dr. Verkuyl ....'theevisite-gepraat'... pogingen om achterstand weg te werken, sociale, economische en culturele gelijkwaardigheid en ook vrijheid van godsdienst hebben volledig Verkuyls instemming. Maar hij mist in al die publikaties en adviezen de oproep "tot vervul ling van onze missionaire roeping in het contact met moslims en hun kinderen". Niet neutraal maken krijgt die met moslims over het evangelie praat. Hij probeert ook duidelijk te maken, waar de verschillen liggen tussen het ge loof van moslims en van christe nen. Moslims zitten met 'diepe mis verstanden' over het christelijke geloof, en omgekeerd christenen over de islam. Maar velen beseffen ook niet, hoe diep de verschillen wel zijn. "In veel 'theevisite-ge praat' maar ook in officiële en ge leerde betogen wordt vaak de stel ling opgepoetst dat islam en chris tendom naar hun diepste bedoelin gen gelijk zijn". In acht hoofdstukken schrijft Verkuyl over de bijbel als 'basis voor de christelijke geloofsbelijde nis', de verschillen aangaande de Godsopenbaring tussen islam en christendom, de vraag wie God is en wie de mens, persoon en werk van Jezus Christus en zijn plaats tussen God en mens, misverstan den rond de 'drie-eenheid' van God (Vader, Zoon en Heilige Geest), de oordeelsdag in islam en evangelie, de moslimse 'Internationale' en de kerk van Jezus Christus en ten slotte een 'theologische beoorde ling' van de islam. Verkuyl heeft zijn boek geadres seerd aan "allen die in de verhou ding tussen islam en christendom zijn geïnteresseerd en die beseffen, dat noch christenen, noch moslims ten opzichte van eikaars diepste overtuiging neutraal mogen en kunnen blijven". Taak tot vertolking Volgens een rapport van 1 okto ber 1983 gingen toen ongeveer 35.000 kinderen uit moslimse ge zinnen op rooms-katholieke en protestants-christelijke scholen voor basisondrwijs en voortgezet onderwijs. Over de vraag hoe deze leerlingen moeten worden bena derd bestaat geen eenstemmig heid. 'Helaas', zegt Verkuyl. "Maar één ding is zeker: de leerkrachten op deze scholen hebben, hoe dan ook. de taak tot vertolking. Zij moeten weten, waar in de tradities waaruit deze leerlingen komen de misverstanden liggen". Verkuyl hoopt, dat zijn boek bhiikbaar mag zijn als bron van in formatie en als hulp in de commu nicatie. En dat ook leerkrachten bij het openbaar onderwijs er iets aan hebben voor het vak 'geestelijke bewegingen'. Voor het schrijven heeft Verkuyl weer een 'stroom van literatuur' bestudeerd, waaronder de Koran in de vertaling van J. H. Kramers. "Er is ongetwijfeld behoefte aan \»en nieuwe vertaling in heden daags Nederlands", zet hij er tus sen haakjes bij. Maar hij had toch het meest aan zijn eigen persoonlij ke, vriendschappelijke contacten met moslims van 1935 af tot nu toe. 'Een reservoir van ervaringen' noerrtt hij dat zelf. Verkuyl kent de misverstanden, vooroordelen en verschillen 'van binnenuit'. Zijn opvatting dat christenen ook tegenover moslims het evan gelie moeten vertolken - 'in op rechte vriendschap' - komt niet in mindering op de betrouwbaarheid en de breedheid van zijn informa tie. Het christendom is bij hem niet wit en de islam zwart. Uitèjndelijk\ gaat het hem als christen-theoloog om de 'waar- heidsvraag'. "Zoals moslims dat vanzelfsprekend van hun kant ook doen". Herodes.De Zuidafrikaanse pre dikant Allan Boesak zal woensdag in een kerstpreek in zijn gemeente Belville-Zuid, vlakbij Kaapstad, het blanke bewind vergelijken met koning Herodes, 'een van de wreedste heersers van zijn tijd'. "Herodes is niet dood", zal Boesak zeggen. "Hij leeft en is onder ons". "En hij regeert net als in het verle den: met afschuwelijk geweld". Boesak, vice-voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, zal erop wijzen, dat Herodes noch de steun, noch de trouw bezat van het volk dat hij regeerde. LEIDEN - Vandaag is dr. K. E. H. Oppenheimer 80 jaar gewor den. Van 1948 tot 1961 was hij hier studentenpredikant en van 1961 tot aan zijn emeritaat in 1971 universiteitspredikant. Pas in de jaren 80 is Oppen heimer in hoog tempo gaan schrijven. In 1980 kwam zijn eerst boek, 'In de tijd der cata strofen', van de pers. Een jaar later werd dat gevolgd door het boek 'De kerk bij de tijd, buiten de tijd, tegen de tijd'. In 1983 zette Boekencentrum (Den Haag) de reeks voort met een boek over liefde en huwe lijk - 'Grandeur, moeite en pijn' - en in zijn laatste (1984) gaf Op penheimer een selectie van ar tikelen met toelichting die hij tussen 1938 en 1984 had ge schreven. Binnen afzienbare tijd hoopt de 80-jarige het vijftal vol te maken met een boek over 'Het menselijk leven' (kindheid, jeugd, de werkende mens en de oude mens). "Overwegingen, observaties, herinneringen en verwachtingen". Hij is daarmee al ver gevorderd; driekwart er van is klaar. Velen zullen dr. Oppenhei mer deze dag toewensen, dat hij in gezondheid mag voltooi en wat hij nog op papier wil zet ten. Zijn boeken trekken de aandacht van een breed lezers publiek. Ruim 27 procent van de 360 mid deleeuwse kerken die ooit in Friesland hebben gestaan ver toont nu nog trekken uit de- bouwperiode tussen 1100 en 1500. Rekent men de torens mee, dan is het percentage gebouwen met noemenswaardige midde leeuwse restanten zelfs 33 en een half. Het is niet alleen te wijten aan geringe belangstelling en gebrek aan piëteit dat vele oude kerken in de loop der jaren verloren zijn gegaan. Ook de zware last op kerkbesturen om uit hun inkom sten zulke gebouwen overeind te houden maakte vaak een radi caal einde aan het historische be zit. Gezegd moet wel worden, dat de ene streek die erfenis beter wist te bewaren dan de andere. Dankzij Monumentenzorg is achter de lange geschiedenis van afbraak en verminking, nog vóór 'het definitief te laat was, een punt gezet. Gevolg is, dat Fries land toch nog kan bogen op een keur van middeleeuwse kerken. Nergens wordt het landschap er zo sterk door bepaald. Dat komt door de wijdheid van het land en de vaak geringe onder linge afstand tussen de kerken, soms maar een paar kilometer. Er zijn in die provincie plaatsen waar zich naar de horizon toe, als in een krans, tien tot vijftien to rens tegen de hemel aftekenen. Naast Monumentenzorg heeft tegenwoordig ook de stichting 'Aide Fryske Tsjerken' een groot aandeel in het bewaren van die unieke erfenis. Dit jaar is het vijf tien jaar geleden, dat de stichting werd opgericht, met als doel his torische gebouwen over te ne men van kerkbesturen die finan cieel niet meer bij machte zijn om ze te ouderhouden. Leesbaar handboek Soms heeft een kerkelijke ge meente, doordat dorpsbewoners zijn weggetrokken of kerkdor pen zo dicht bij elkaar liggen, het gebouw niet meer nodig. Dan ij vert de stichting niet alleen voor consolidatie of restauratie van de kerk, maar zoekt ze er ook een andere passende bestemming voor. Met het boek 'Kerken in Fries land, gebouwen, inrichting en gebruik' - uitgeverij Bosch en Keuning, Baarn, 168 bladzijden, f 22,90 - heeft de stichting 'Aide Fryske Tsjerken' ter gelegenheid van haar lustrum iets blijvends willen aanbieden. Ook accen tueert ze daarmee haar doelstel ling om informatie en voorlich ting te geven op dit gebied en de belangstelling voor het oude ker- kenbezit te vergroten. Een totaal overzicht, waarin zowel de bouwstijlen en bijzon derheden van de inrichting als het gebruik van de kerkgebou wen aan de orde komen, bestond nog niet. Het boek voorziet dus in een leemte, maar heeft geen wetenschappelijke pretentie. Toch zijn de beknopte paragra fen geschreven met gebruikma king van de nieuwste kennis en inzichten. Het was de bedoeling, een lees baar handboek te maken voor geïnteresseerden in kerk- en bouwgeschiedenis. De auteurs, stuk voor stuk deskundig in het onderwerp waarover ze schrij ven, zijn daarin goed geslaagd. Het boek is van begin tot eind royaal voorzien van fraaie foto's, zowel van complete kerken (bui ten en binnen) als van karakteris tieke details. Na een beschrijving van de plaats van de kerk in stad en dorp volgt een hoofdstuk over de bouwkundige vormen in de loop der eeuwen. Ook aan onderdelen van het kerkgebouw, zoals to rens, klokhuizen, luidklokken, poortjes en sacristieën, is een apart hoofdstuk gewijd. Twee bijdragen beschrijven de kerk vanbinnen, eerst het middel eeuwse, daarna het protestantse interieur. Na een overzicht van rooms- katholieke en doopsgezinde ker ken komen in het slothoofdstuk de lotgevallen van kerkgebou wen ter sprake. Dat verhaal on derstreept de onmisbaarheid van instellingen als Monumenten zorg en 'Aide Fryske Tsjerken' voor de bescherming van wat er uit vroeger tijden nog is overge bleven. Elk jaar meer De 15-jarige stichting - die na volging vond in andere provin cies - bezat op 1 januari van dit jaar 27 kerken (de meeste met to ren) en 1 klokkestoel. Het be stuur is regelmatig met kerkbe sturen in onderhandeling. Waar schijnlijk zal het bezit elk jaar met 1 of 2 gebouwen toenemen. Bij overneming draagt het kerkbestuur niet meer de lasten van onderhoud. Het kan de kerk dan nog wel van de stichting hu ren. Om van de onderhoudslast af te komen, moet het kerkbe stuur een meegeefsom betalen. Die is minimaal f25.000, maar kan oplopen tot f 150.000, afhan kelijk van de kerkelijke bezittin gen ter plaatse. De stichting krijgt van de over heid jaarlijks een bedrag voor restauraties. Dit jaar was dat f 500.000. Zelf moet ze voor elke restauratie 10 procent betalen. Daarbij komen dan nog de niet- subsidiabele kosten, zoals ver lichting en verwarming. Per jaar moet de stichting zeker f. 75.000 aan restauraties en een gelijk be drag aan onderhoud, verzekerin gen en dergelijke op tafel leggen. Het overgrote deel van dat be drag brengen de donateurs in en buiten Friesland bijeen. Per 1 ja nuari van dit jaar waren dat er 6500. Uit dank voor hun financië le en morele steun krijgen zij op het nu verschenen boek 'Kerken in Friesland' een korting van vier gulden. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Jansen, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 ds. Bosma, Scheveningen, 5 ds. Geuze, Noorden; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Kramer; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 9.30 ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterrin- ga, Winterswijk; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijde lijk Rapenburg 6) 10 ds. Ribs; jeugdka- pel Vredeskerk 10 dienst in kerk; jeugd- kapel Bevrijdingskerk 10 hr. Karstens. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Ach terberg; Endegeest zie Oegstgeest. Ge ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamese.) 10 ds. Hortensius, 10.30 dovendienst, hr. Terpstra; Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Sterrin- ga, 5 ds. Hortensius; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. Klip. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 ds. Den Hertog, 5 ds. Witzier, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesdienst, 4 ds. Rietdijk. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Friederich, cantatedienst, mmv Ma drigaalkoor. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes (on derwerp: 'Gods Geest'), 4.30 familie kerstfeest. Evang. gem. Merenwijk huis samenkomsten. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 nam. hr. J. de Leeuw. Evangeliecentrum- Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzen- ding (aula Noachstr. 2) 10 advents- dienst, hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. Zevendedag-adventisten (Ont- moetingskerk Voorscholen) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 (om 11 u. kerstviering voor iedereen); Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe- ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 ds. Den Bra- ber. Vries, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3.30 ds. v. Amstel, Ede. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, ha, 5 ds. Cats, Aalsmeer; Kruiskerk 10 ds. Koele- wijn; Opstandingskerk 10 dr. v. Vliet, 6.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 prof. dr. Graaf land, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 dr. Fernhout, 6.30 ds. Den Braber, Vries; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 dr. Fernhout. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Room, 5 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. De Vries, Culemborg, 4.30 br. v. Voornveld. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. M. v.d. Vlugt, 6.30 hr. N. van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v. Putten. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 4.30 kerstgezinsdienst. Rk Kerk: Bo- nifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hoek, Aalst, 6 ds. v.d. Plas, Zwijn- drecht. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 hr. Starre, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Elshout. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Wegerif, Nieuwkoop, 6.30 ds. Wassinkmaat, Westbroek; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Baarda, Capelle a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. De Goede, Waarder, 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. v.d. Scheer, 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds.v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Noordam, Bleiswijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Het remonstrantse kerkje van Oude Wetering. (foto Wim Dijkman) Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. De Gier. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Dis, R.dam, 6.30 kand. Schuur man, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Damsma. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Bos, Bennebroek, 5 gez. kinderkerst feest. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. Kooij, Dordrecht, 7 oecum. adventsdienst in rk. kerk, ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10, 7 nam. zie herv. gemeente. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. v. Roon, jeugddienst; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, afscheid. 6 30 prof. dr. v.d. Beek. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 kand., Rietveld, Woerden, 6 ds. De Jong. Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 6 ds. v. Sliedregt; Pniélk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. v. Niel, Rijnsburg; aula Be- stevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid en ds. v. Roon. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 hr. Taal, Wassenaar. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds Goos- sens, Doorn. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, doopdienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Herv Gem. 10 ds. De Gelder, Lisse, 7 zie geref. kerk.Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Boonstra, Hoogmade. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 4 kinder kerstfeest, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born, ha, 7.30 nam. volks kerstzang. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. De Reuver, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 7 volkskerstzang in 't Spant. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 volkskerstzang in 't Spant. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Niel. 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 hr. Drijver, Voorschoten. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, 5 ds. Ferwerda. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. De Putter. 4.30 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. Visser, N.-Vennep. Ge ref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangelie gemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. R. Valkema. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 hr. Stam. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien. Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Verheul, Alphen. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Schram. Abcoude, 7 ds. Bergsma. Ge ref Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Visser, 4.30 ds. v. Dijken, Lisse. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9 30 hr. De Haan, Zevenhoven, 7 ds. v.d. Kooij, em.- pred. te Woerden. Geref. Kerk (W. Ver laat) 10 ds. Brederveld, Soest, 7 hr. Vel- trop, Vianen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Nap, Woer den, 5 ds. Roetman, Wadd.veen; Hoofd str (Zee) 10 ds. 't Hooft, Lisse, 5 ds. Pan nekoek, Leiden; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser; Sole Mio 9 ds. Kalkman. Ge ref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 en 7 ds. El- gersma, ha; Stichtingskerk 11 ds v. Roon, Katwijk. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 8 nam. kerstbijeenkomst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 dr. Cramer; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. G. M. Spelberg, 7 ds. Bovenberg. Geref. Kerk 10 dr. C. Klap wijk. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schil derschool) 8.45 ds. De Putter, 4.30 dienst. Ned. Geref Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijc- kerslooth 4 rector Blonk en mevr. ds. Visch. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, 5 oecum. kerstzangdienst in geref. kerk. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 oecum. kerst zangdienst. Remonstr. Gem. geen diest. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen, 7 volkskerstzang in 't Spant. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15 ds. Bouw, ha. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Batelaan. Voorschoten, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Sma ling. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Huisman; Mar.kerk 9.30 d6. Cziria, 5 ds. Snel; Petrakerk 9 30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 4.30 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. David- se. Delft Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Juckema, Berkel, 7 oecum. jeugd- kerstzangdienst in geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda, 7 oecum. jeugd- kerstzangdienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 prof. dr. Velema. Ned. Prot. Bond (Jul- .laan 17) 4 nam. kinderkerstfeest. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. Holst, Voorburg. Geref Kerk 9.30 ds. Bezemer, A.dam, 6.30 kand. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11 30 VALKENBURG Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen. 6.30 ds. v. Achterberg. Lei den. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema. 6.30 ds. Cziria. Geref. K. Vryg. 9.30 lees dienst. 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv Gem 10 ds. v.d Mey, Noordwijkerhout. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv Gem Dorps kerk 10 hr. Hoffenaar, Voorhout, 4.30 zondagskring-kerstfeest; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg. Hulp en Heil (Scha- kenbosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college. Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Plas,. Zwijn- drecht, 5 ds. Vroegindewey, Eemnes. Geref. Kerk 10 en 7 ds. De Zeeuw Ge ref K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. de Wolf. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gespreksdienst Rk Kerk Laur- kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk 9.30 ds. v. Vuren, Alblasserdam, 5 ds. Wieman, Bodegraven; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman. 3 ds. Goossen, aangepaste dienst, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Koudstaal, Baarn, 5 ds. Maasland; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 kerstfeest zon dagsschool. Geref Kerk Kruisk. 10 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 5 ds. Verdoorn; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, 5 kerstfeest zondagsschool. Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v. Waasbergen, 4.30 ds. Cazander, Oude Tonge; Kievietk. 10 ds. Steenstra; Messiask. 10 dr. v. Bruggen; Dorpscen trum 9.30 ds. Goossen. Wadd.veen. Ge ref. Kerk Zijllaan 10 mevr. drs. T. Berg sma. Den Haag, 5 ds. Wolthuis, Monster; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv Gem 9 30 kand. Spaans, Leiden, 6.30 ds. Koelewijn. Ge ref. Kerk 9.30 kand. v. Wallinga. L.dorp. 6.30 ds. Los, Pynacker. Rk Kerk zat. 7, ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9 30 kand Graafland, Gouda. Geref. Kerk 9.30 en 7 hr. Schreuder. pel 'Emmaus'. Rk Kerk St. Jan zat. 7 30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 10 en 11.30. Zie ook herv. gem. Zoeterwou- de. ZWAMMERDAM Herv Gem 10 ds. Eijsenga, mmv koor. 6 30 ds Vuordouw, 's Gravenzande. Geref. Kerk 10 ds Bui- kema, 6.30 ds. Scholten. Woerden. Re monstr. Gem. 5 nam. kerstmaaltud.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11