'Tilburgse' verlost van hypotheken Tragere groei van de economie Zwitserse volmachten redden Boskalis Philips aast in India op miljoenenorder Kerst weer feestelijk en met stijl gevierd Den Haag neemt oude panden over Pellen van garnalen in Rotterdam onhygiënisch Franse luchtverkeersleiders zien af van hun stakingen VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Voor drie miljard aan investeringen rond Schiphol SCHIPHOL (GPD) - O» en rond de luchthaven Schiphol zal de ko mende tien jaar voor 3 miljard gul den worden geinvesteerd in nieu we projecten. Dat levert zo'n dui zend manjaren werk op (een jaar werk voor 1000 mensen). Schiphol- directeur Stapel heeft dat bekend gemaakt bij het slaan van de eerste paal voor een vrachtcomplex van VGL Airfreight. De helft van deze 3 miljard gul den wordt geinvesteerd door de NV Luchthaven Schiphol. De in vesteringen van de overige bedrij ven hebben betrekking op onder meer de bouw van nieuwe en uit breiding van bestaande hotels in de directe omgeving van de natio nale luchthaven en de nieuwbouw van expediteurs en andere bedrij ven. De start van de bouw van het complex van het luchtvrachtbe- drijf van Van Gend Loos kwam precies een week nadat Müller Air freight begon met de bouw van een vrachtcomplex op vrachtareaal Schiphol-Zuid. Met de bouw, waarmee in totaal een bedrag tus sen de 8 en 9 miijoen gulden is ge moeid, is het eerste deel van Schip- hol-Zuid vol. Ir. D. Stapel deelde verder mee dat de luchthaven overweegt om van het gebied Schiphol-Centrum en het in ontwikkeling zijnde ge bied Schiphol-Zuid één douanege bied te maken. Dit betekent dat er een tweede weg moet komen die beide gebieden gaat verbinden. Deze weg moet lopen onder de vliegtuigtaxibaan die de beide ge bieden scheidt. Kort Zakelijk Bankbiljet De Nederlandsche Bank gaat volgende maand een nieuw bank biljet in omloop brengen. Het is het al geruime tijd geleden aangekon digde biljet van 250 gulden. Na het biljet van 50 gulden met de zonne bloem is de 250 gulden het tweede dat in een nieuwe waarde uitkomt. Loempia De best gevulde loempia komt van de Chinees. Maar die is dan ook wel het duurst. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumen tenbond, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het januari nummer van de Consumentengids. In de loempia van de Chinees zit het meeste vlees: zo'n 18 procent. Wel constateerde de Consumen tenbond in deze loempia's vaak een nogal ruime toevoeging van de smaakversterker glutamaat. Hypotheken af In de eerste negen maanden van dit jaar hebben particulieren 140.000 hypotheken op woningen en combinaties woonhuis/bedrijfs pand afgesloten tegen 127.400 in dezelfde periode vorig jaar: een toename van 9,9 procent. Het be drag dat hiermee was gemoeid, steeg van 14,1 miljard in de eerste drie kwartalen van 1984 tot 15,7 miljard dit jaar. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) heeft deze cijfers gisteren bekendge maakt. op meer aanvaardbare woonlasten brengt. De huurappartementen, die vol gens de wethouder vooral in het bezit waren van speculanten, ko men door de overdracht aan de wo ningstichting in aanmerking voor een aparte subsidieregeling van het rijk. Het ligt in de bedoeling dat de woningen daarmee voor mi nimaal 35.000 gulden per stuk wor den opgeknapt. De appartementen, van het type parterre- en etagewoning, liggen bijna allemaal in de Schilderswijk en het Transvaalkwartier. Van de koophuizen zijn de meeste bewo ners Nederlandse Surinamers en buitenlanders. Door de hoge rentes op de destijds ook al hoge aan koopprijzen zitten ze vaak op las ten van 400 tot 600 gulden per maand. De nieuwe leningen wor den gebaseerd op het normale marktniveau. Als de eigenaren mettertijd aan de gemeente verko pen, zijn ze verder schuldvrij. De nieuwe leningen gaan in prin cipe op 1 januari 1987 in. De bewo ners moeten daarna hun betalings verplichtingen jegens de gemeente voldoen, anders komt het huis in het gewone veilingcircuit terecht. De Gemeentelijke Kredietbank van Den Haag krijgt de huizen in portefeuille, en gaat deze, eventu eel in samenwerking met de Ge meentelijke Sociale Dienst, behe- Volgens de curatoren drs. C. van Zadelhoff en T. van Wettum waren de panden gezien hun slechte staat zeer moeilijk te verkopen. Andere banken hadden er geen belangstel ling voor. De door de gemeente te betalen overnamesom zal geheel worden gefinancierd door een le ning van de Tilburgse hypotheek bank. Dat deze lening met een ren te van 6 procent een looptijd van acht jaar heeft, is voor de curatoren geen bezwaar. De Tilburgse hypotheekbank ging in augustus 1983 failliet. Er valt volgens de curatoren nu nog voor een bedrag van circa 150 mil joen gulden te liquideren. Het gaat daarbij om allerlei panden in het hele land. De verwachting is dat daar nog vele jaren mee gemoeid zullen zijn. BOMBAY (ANP) - Philips en de gezamenlijke onderneming „AT&T and Philips Telecommuni cations" achten zichzelf de groot ste kanshebbers om in het kader van het zevende vijfjarenplan voor de economie van India (1985-1990) orders in de wacht te slepen voor de verbetering en de uitbreiding van telefooncentrales, telex- en an dere transmissie-systemen, glasve zelkabels en straalzenders voor ra dio en televisie. Dat heeft J. Poot, directeur Philips International, gisteren verklaard na gesprekken met onder anderen minister Niwas Mirdha van communicatie. De re- gering-Gandhi heeft in het plan twaalf miljard gulden uitgetrokken voor telecommunicatie. Philips is de grootste elektroni- ca-multinational in India. De Eind- hovense firma is sinds 1930 in dit Zuidaziatische land gevestigd en heeft thans tien fabrieken met in totaal 10.000 werknemers. De om zet in 1984 bedroeg 650 miljoen gulden. In de stad Bangalore wordt binnenkort een fabriek voor medi sche apparatuur gebouwd. Ook staat de bouw van een fabriek voor kleurenbeeldbuizen od staoel. Nadat de Britten in 1947 India hadden verlaten, is er op het ge bied van telecommunicatie niet veel meer gebeurd. Wie in India wil telefoneren moet over monniken- geduld beschikken. De telefoon centrales zijn continu overbelast en functioneren vaak helemaal niet. Zelfs een gesprek voeren in dezelfde stad is in de helft van de gevallen onmogelijk. Rijke fami lies hebben dan ook altijd drie of nog meer telefoon-aansluitingen, in de hoop dat een ervan werkt als er gebeld moet worden. Minder bedeelden nemen een ta xi of gaan lopen. Taxi's zijn goed koop en efficient. Negentig pro cent van het verkeer in de steden bestaat uit taxi's. Interlokaal of naar het buitenland bellen heeft meestal alleen zin als er geen haast is bij het gesprek. De wachttijden zijn lang en als de verbinding tot stand komt, kan men elkaar nau welijks verstaan. Premier Gandhi wil dat het tele foonnetwerk in de komende vier jaar wordt uitgebreid tot acht mil joen aansluitingen. Thans zijn er 2,5 miljoen abonnees. Bijzondere aandacht moeten de steden New Delhi en Bombay krijgen, waar de (staats-) telefoonmaatschappijen zullen worden geprivatiseerd. DEN HAAG (ANP) - Een kerst in stijl, wild is het haasje, thee lichtjes worden sfeerlichtjes, heilpotten hoeven niet meer zo vol en pas op voor de galblaas. Dit is een greep uit de aspecten die dit jaar bij het kerstinkoopge drag van de consument om de hoek komen kijken. Volgens grootwinkelbedrijven en de detailhandel staat één ding als een paal boven water: de kerstdagen worden meer en meer op een feestelijke en stijl volle manier doorgebracht. Het publiek wil weer aan een mooi gedekte tafel plaatsnemen, kwa litatief beter voedsel tot zich ne men en sjiek gekleed gaan, zo is de indruk. De winkels constateren met het oog op de feestdagen een stij gende vraag naar eetserviezen, glaswerk, tafellakens, en wat meer nodig is voor een keurig ge dekte tafel. Wat de kleding be treft is er veel belangstelling voor cocktailjurken, zwarte pan talons en blazers en grote blin kende bijouterieën. In de voed- selsector bestaat meer trek in duurder vlees, groenten en vis soorten alsmede verschillende kaas- en patésoorten. De poeliers en wildhandelaren worden geconfronteerd met een opvallende stijging in de vraag naar grof wild, zoals hert en ree. Ook haas en fazant doen het steeds beter in de verkoop. De bond van poeliers en wildhande laren zegt dat dit onder meer te danken is aan het goede wildjaar, dat de prijzen in vergelijking met vorig jaar ongeveer gelijk neeft gehouden. Reformhuizen hebben het druk met de verkoop van vruch tesappen en produkten die wei nig of geen suiker of zout bevat ten. Gewild als kerstcadeau zijn reformcosmetica-artikelen. Deze schoonheidsspulletjes hebben een plantaardige basis en zijn niet op dieren getest, aldus de Vereniging van Nederlandse Re formhuizen. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) zegt dat er meer reizen naar het zonnige zuiden met de kerst zijn geboekt dan andere ja ren. Kerstmis valt dit jaar gun stig zodat meer mensen de kof fers pakken dan andere jaren. Met name voor de Canarische Ei landen zal het niet meevallen nog een plaatsje te vinden. Span je en Griekenland zijn ook zeer in trek. De NS -vervoert met kerstmis een paar duizend vakantiegangers naar de winter sportgebieden. De Farmaceutische Industrie (Nefarma) meldt desgevraagd dat er rond de feestdagen een verhoogde vraag is naar absorbe rende kool (norrit). Het is voor zitter dr. J.C. Sanders verder op gevallen dat er in de maand ja nuari tien procent meer van een bepaalde röntgen-contrastvloei- stof wordt verkocht. Deze stof is nodig voor het maken van rönt genfoto's van de galblaas, het or gaan dat het door overvloedige kerstdiners en oliebollencon sumptie by uitstek moet ontgel den. DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag en de curatoren van de failliete Tilburgse hypotheekbank hebben overeenstemming bereikt over een transactie, die in totaal 1.453 meest in de Haagse stadsver nieuwingsgebieden gelegen oude appartementen omvat. De gemeen te en de curatoren hebben dit giste ren bekend gemaakt. De gemeente Den Haag neemt van 970 koopappartementen de hy potheken over en 483 huurwonin gen, die ook belast zijn met een hy potheek van de Tilburgse, gaan door bemiddeling van de gemeen te over naar de aan de woning bouwvereniging 's-Gravenhage verbonden woningstichting Braamstraat. Met de transactie is in totaal een bedrag van 30,9 mil joen gulden gemoeid. Volgens wethouder A. Duives- teijn (stadsvernieuwing) worden zowel de gemeente, de bewoners als de curatoren beter van de over eenkomst. De gemeente gaat ervan uit dat de panden door de hypo theekovername gemakkelijker kunnen worden aangekocht ten behoeve van toekomstige stadsver nieuwing. Den Haag wil namelijk met de bewoners - veelal noodkopers die vast zitten aan rentepercentages van 13 en 14 procent - een nieuw hypotheekcontract afsluiten, waar in de toekomstige aankoop is vast gelegd. In ruil daarvoor zullen de bewoners een lagere hypotheek rente aangeboden krijgen, die hen ROTTERDAM (ANP) - Het garna- lenpellen in Rotterdam heeft vaak op zeer onhygiënische wijze en soms zelfs op onaanvaardbare ma nier plaats. Dat blijkt uit een recent onderzoek van de Keuringsdienst van Waren in Rotterdam. De ge meente heeft de departementen van landbouw en visserij, van volksgezondheid en van economi sche zaken dringend gevraagd om een eind te maken aan de onhygië nische manier waarop het pellen van garnalen gebeurt. Het Rotterdamse onderzoek maakte deel uit van een landelijke opsporings- en inventarisatie-actie die medio november plaatsvond op initiatief van het departement van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Woordvoerder G.E.L Dankmeyer van het ministerie van WVC wilde nog niets zeggen over de resultaten van het onderzoek. "Het ministerie gaat niet in op de roep om maatregelen uit Rotter dam: dat kan wel medio volgend jaar worden", aldus Dankmeyer. Volgens de GGD in Rotterdam zijn er de laatste jaren in Rotter dam geen gevallen van voedselver giftiging of besmetting door Ne derlandse garnalen voorgekomen. Niettemin is het volgens het hoofd van de afdeling Infectieziekten en Hygiëne van de GGD, prof. dr. J.Huisman, raadzaam de nodige voorzorgsmaatregelen bij con sumptie in acht te nemen garna len dienen gekoeld bewaard te worden bij een temperatuur van 4 graden Celsius en na toebereiding zo snel mogelijk gegeten te wor den. De veiligheid rond garnalen kwam rond kerstmis 1983 plotse ling in het brandpunt van de be langstelling te staan toen in een be jaardenoord in Utrecht veertien mensen aan voedselvergiftiging overleden. Hoewel de feitelijke be smettingsbron niet werd aange toond, gingen de autoriteiten er van uit dat de oorzaak lag in het eten van garnalen. Het ging weliswaar om garnalen afkomstig uit het verre Oosten die niet in ons land werden gepeld, maar toch kwam de discussie rond de hygiëne van het thuispellen hierna op gang. Als uitvloeisel wer den in oktober dit jaar strenge ei sen ingevoerd voor het pellen en de ruimtes waarin dat gebeurt. Volgens woordvoerder J. van der Gusten van het produktschap van vis en visprodukten is het sinds mensenheugenis niet meer voorge komen dat er mensen aan het eten van Hollandse garnalen zijn overle den. Het is vooral deze soort die thuis gepeld wordt Echt gelukkig is het produktschap niet met het thuispellen, maar "afschaffen heeft grote gevolgen, zowel financieel als sociaal". Publicaties van OESO en GATT GENEVE (AP) - 's Wereld belang rijkste multilaterale handelsorga nisatie, GATT, heeft haar schatting voor de uitbreiding van de wereld handel vandaag weer aangepast. Volgens het GATT zal de wereld handel dit jaar met minder dan 3 procent zijn gestegen. Een belang rijke oorzaak voor de aanpassing is de teleurstellende groei in de Ame rikaanse economie, aldus de direc teur-generaal van het GATT, Ma- dan Mathur. Andere factoren zijn de aanhou dend langzame groei van de Euro pese economieën en een scherpe daling in goederenprijzen, aldus Madan Mathur. De geschatte uit breiding is slechts eenderde van de stijging in 1984. De cijfers werden bekend ge maakt samen met een verslag van het GATT over de ontwikkelingen in de handel in 1984 en '85. In het verslag werd wederom een plei dooi gehouden voor een vrijere we reldhandel waarbij tevens een waarschuwing stond tegen protec tionistische maatregelen. Ook de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) denkt dat het tempo van de economische groei in de westerse industrielanden de ko mende 18 maanden licht zal terug lopen, aldus de gisteren gepubli ceerde halfjaarlijkse economische verkenning. Volgens de OESO zal de groei ongeveer 2,75 procent be dragen. Dit jaar bedroeg de groei ook 2,75 procent en in 1984 4,9 pro cent. Het verschil in economische groei tussen de afzonderlijke lan den zal kleiner worden, zegt OE SO. De inflatie zal iets verminde ren, van 4,75 procent dit jaar tot 4,5 procent in 1986. De kans dat het herstel van de economie een duur zaam herstel wordt is nu groter da:i zes maanden geleden. Het is echter onwaarschijnlijk dat de economi sche groei groot genoeg is om de werkloosheid te verminderen. De belangrijkste opgave blijft de ver kleining van de werkloosheid zon der dat de inflatie toeneemt of zon der dat er begrotingsproblemen ontstaan, aldus het OESO-rapport. Nederland De ontwikkeling van de lonen en prijzen in Nederland blijft op "ex cellente" wijze verlopen, zo schrijft de OESO in haar halfjaarlijkse rap port. In het derde kwartaal van dit jaar waren de prijzen slechts 2,3 procent hoger dan een jaar ervoor. De prijscompensatie die de werk nemers in 1984 gemiddeld ontvin gen was kleiner dan één procent en dit jaar was dat maar weinig meer. De OESO verwacht dat de ecc nomische groei volgend jaar twee procent zal bedragen, evenveel als in dit jaar. In 1986 zal de groei steeds meer worden gedragen door vraag vanuit het binnenland in plaats vanuit het buitenland. Door een stijging van het reëel beschikbare inkomen en een stij ging van inkomsten buiten de lo nen, gekoppeld aan een verminde ring van de belastingen en sociale premies zal het particuliere ver bruik sneller toenemen. Stijging van de winsten, een klei ne daling van de rentetarieven en een toeneming van de huishoude lijke bestedingen zullen de sterke toeneming van de investeringen door het particuliere bedrijfsleven in stand houden. Hoewel het Nederlandse aandeel op de produktenmarkt zal toene men, zal de export toch minder sterk groeien, vooral door een achteruitgang van aardgasuitvoer en de vertraging in de groei van de wereldhandel. Doordat de binnen landse vraag toeneemt zal de im port groter worden, hetgeen het overschot op de handelsbalans zal verkleinen. Het overschot op de lo pende rekening zal volgend jaar af nemen met een half miljard gulden tot twintig miljard gulden. De werkloosheid zal met een half procent verminderen tot ongeveer veertien procent, aldus de OESO. Met man en macht worden kalkoenen schoongemaakt bij Domburg's Wildpaleis in Haarlem. (foto anp> AMSTERDAM - In de RAI in Amsterdam werd gisteren nog hard gewerkt aan de tentoonstelling 'Kerstflo ra— die vandaag is begonnen. De tentoonstelling, waarop duizenden hyacinthen, tulpen, narcissen en crocussen zijn te zien, werd samengesteld door de ontwerpers van de Floriade. (foto anp> Bloemen- en plantenexport passeert 3,5 miljard gulden AALSMEER (ANP) - De export van snijbloemen, potplanten en jonge planten is gisteren het be drag van 3,5 miljard gulden gepas seerd. Het is voor het eerst dat bin nen een jaar zo'n exportresultaat is behaald. Dit heeft het bedrijfschap voor de groothandel in bloemkwe- kerijprodukten in Aalsmeer be kend gemaakt. Vorig jaar bedroeg de bloemiste rij-export 3,2 miljard gulden. Over geheel 1985 wordt een exportgroei verwacht van veertien procent. Dat is vooral te danken aan de stijgen de plantenexport. Woensdag al was die hoger dan één miljard gul den, ongeveer 150 miljoen gulden meer dan het resultaat van vorig jaar. Het schap is optimistisch voor de toekomst. Secretaris H. Rijken van het schap voegt daar echter aan toe dat een stijgende export nog niet wil zeggen dat iedereen in de bloe misterij sector er een goede boter ham aan verdient. Transport van een mobiele telefooncentrale zoals door ATT en Philips Telecommunicatie geleverd aan de Indiase PTT. (foto anp> Obligatiehouders akkoord met schuldsanering AMSTERDAM (GPD) - De obliga tiehouders van het in ernstige pro blemen verkerende bouw- en bag- gerconcern Boskalis zijn gisteren akkoord gegaan met de schuldsa nering van het concern. Dat lukte alleen door het voorstemmen van een groot aantal niet-aanwezige obligatiehouders dat zich bij vol macht liet vertegenwoordigen. La ter bleek dat een groot deel van die volmachten afkomstig waren van Zwitserse banken. De aanwezige obligatiehouders waren in overgro te meerderheid tegen het voorstel. Dat voorstel leidt ertoe dat de aandeelhouders, die overigens vandaag bijeen zijn, hun aandelen via afstempeling tot de helft in waarde zien verminderen, terwijl de obligatiehouders veel meer inle veren. Zij krijgen voor iedere 1000 gulden aan obligaties 24 preferente aandelen van 5 gulden nominaal. De aanwezige obligatiehouders voelden daar bitter weinig voor on danks de mededeling van het be stuur dat dit het beste was wat er te bereiken viel. Bij het niet accepte ren van het voorstel zouden de 53 bij de sanering van Boskalis be trokken banken niet langer bereid zijn geweest mee te werken. Het faillissement van de onderneming was dan onvermijdelijk geweest. In de vorige vergadering, veer tien dagen geleden, kon geen be slissing worden genomen, omdat er niet voldoende obligatiehouders aanwezig waren. Daar ontstond ook nogal wat irritatie, omdat be stuursvoorzitter J. Kraayeveld van Hemert niet bereid was uitspraken te doen over de resultaten van de baggeractiviteiten dit jaar, het eni ge dat Boskalis nog rest wanneer de herstructurering achter de rug Van Hemert kon nu onder het nodige voorbehoud melden dat de omzet van de baggeractiviteiten dit jaar zal uitkomen op circa 550 tot 600 mihoen gulden. En hoewel het resultaat onder de huidige omstan digheden nog moeilijk kon worden ingeschat, kan volgens Van He mert een bescheiden verlies op de normale bedrijfsactiviteiten niet worden uitgesloten. Later gaf hij aan dat bij een bescheiden verlies aan een bedrag tussen de nul en tien miljoen gulden gedacht moet worden. De verwachting is echter dat, hoewel de marktpositie het ko mend jaar niet lijkt te verbeteren, de herstructurering een herstel van de reputatie van Boskalis als finan- PARIJS (UPI) - De 2.300 luchtver keersleiders in Frankrijk die van daag een dag hadden willen sta ken, hebben van de actie afgezien nadat zij in kort geding door de rechter in het ongelijk gesteld wa- Volgens luchtvaartkringen was er enige ontwrichting van de dien sten op de Parijse luchthavens, omdat luchtvaartmaatschappijen in het vooruiitzicht van de staking maatregelen hadden genomen. De actie zou om zeven uur vanmorgen zijn begonnen, maar de verkeers leiders meldden zich normaal. De luchtverkeersleiders eisen dat toeslagen en overwerkloon worden doorberekend in de pen sioenuitkeringen. Hun werkgever wijst dat af. De werknemers staak ten eerder op 5 september en twee dagen twee weken later. cieel gezond bedrijf zal betekenen en de concurrentiepositie zal ver beteren. Er wordt dan ook geen da ling van de omzet verwacht. Wanneer de aandeelhouders van daag eveneens akkoord gaan met de saneringsvoorstellen, wordt de baggerdivisie van Boskalis de eni ge poot van het bedrijf. Alle andere onderdelen inclusief alle risico's en schulden worden overgedragen aan de banken. Daarin zitten ook de vorderingen die Boskalis nog heeft op landen als Nigeria en Ar gentinië. In ruil daarvoor krijgen de banken 76 procent van het aan delenkapitaal van de gezonde bag- gerpoot.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9