VARA Weer inval Zuid-Afrika in Angola YS zwijgen over Haiti EG wil universitaire uitwisseling Edward Kennedy geen presidentskandidaat DUBBELDIK KERSTNUMMER VARAGIDS VOOR 2 WEKEN VS wijzen verbod op kernproeven weer af VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 niet gerechtigd was zijn paspoort in te trekken. Dit gebeurde vorige maand. Boesak werd op 20 september beschuldigd van subversie omdat hij steun zou hebben verleend aan economische sancties tegen Zuid- Afrika en zou hebben opgeroepen tot een scholierenboycot. Hangen de het onderzoek werd hem zijn paspoort ontnomen. Op 4 novem ber besliste een rechter tot terug gave van het document, maar een dag later werd het door minister van binnenlandse zaken Stoffel Botha weer ingetrokken. Botha zei toen dat het Boesak vrij stond kri tiek op Zuid-Afrika te leveren, maar dan wel van binnenuit. Botha stond „in zijn recht om de beslissing te nemen het paspoort ...in te trekken", zo bepaalde de rechter van Hooggerechtshof, Ge rald Friedman. Buitenland kort Namibië De Britse pers heeft gemeld dat er een doorbraak is bereikt in het overleg inzake de onafhankelijk heid van Namibië. De Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken voor Afrika, Chester Croc ker, en de Angolese minister van binnenlandse zaken, Kito Rodri- gues, zouden in principe zijn over eengekomen dat 30.000 man Cu baanse troepen uit Angola zullen worden teruggetrokken. De VS en Zuid-Afrika hebben als eis voor het verlenen van onafhan kelijkheid aan Angola het vertrek van de Cubanen geëist. Angola zegt echter dat de Cubaanse troe pen nodig zijn tegen Zuidafrikaan- se invallen. De voorlaatste Zuid- afrikaanse operatie in Angola, die zes dagen duurde, dateert van sep tember jl. toen Zuidafrikaanse mi litairen een Swapo-eenheid achter volgden. Daarbij werden 15 Swa- po-strijders gedood en 54 gevan gen. Pech achtervolgt ruimteveer VS CAPE CANAVERAL (UPI) - De uitgestelde lancering van het Amerikaanse ruimteveer Columbia zal niet vóór 4 janua ri plaats hebben. Technische problemen zorgden ervoor dat het toch al vertraagde vertrek donderdag opnieuw niet door ging. De computers die tot het laatste ogenblik de diverse sys temen van het ruimteveer con troleerden, schakelden het startmechanisme 15 seconden vóór de lancering uit. Zij bleken een onregelmatig heid te hebben ontdekt bij een van de twee hydraulische aan drijfsystemen in een stuwraket die het ruimteveer bij de lance ring extra vaart moet geven. Het betekende een teleurstel ling voor de zeven astronauten, onder wie een lid van het Ame rikaanse Congres. BRUSSEL - De Europese Com missie wil voor de jaren 1987-1989 een bedrag van 440 miljoen gulden uittrekken voor uitwisselingspro gramma's voor studenten aan de universiteiten en hogescholen van de twaalf lidstaten. Uiteindelijk wil de Europese Commissie dat vanaf 1992 tien procent van alle universi teitsstudenten aan dergelijke pro gramma's medoen. door Hans de Bruijn Europees commissaris Peter Su therland presenteerde gisteren in Brussel een voorstel voor een nieu we fase in het Erasmus-project, dat de 'mobiliteit' van studenten wil vergroten. Doel is het vergroten van de internationale kennis van Ramp veerboot Reddingsploegen hebben giste ren 48 overlevenden van de ramp met een veerboot in de Zuid Chine se Zee uit het water opgepikt, zo heeft de kustwacht meegedeeld. Het schip kapseisde woensdag voor de kust van het Filipijnse ei land Calavite met meer dan 100 mensen aan boord. Het kon onge veer 120 mensen vervoeren, maar hoeveel passagiers er precies aan boord waren op het moment van de ramp is niet bekend. Men sprak woensdag over 200 opvarenden. Nixons bandjes Twee Amerikaanse pressiegroe pen en een free-lance journalist hebben een rechtsgeding aange spannen om de Amerikaanse over heid te dwingen de aantekeningen en de bandopnames van ex-presi dent Nixon die in de Nationale Ar chieven liggen, vrij te geven. In de cember 1974 heeft het Amerikaan se Congres een wet aangenomen waarin bepaald werd dat het mate riaal met betrekking tot het Water- gate-schandaal 'op het vroegst mo gelijke redelijke tijdstip' openbaar gemaakt moet worden. Eerdere po gingen om het materiaal vrij te krij gen zijn op niets uitgelopen. Sowjet-Duitsers Zeker 100.000 etnische Duitsers willen naar de Bondsrepubliek emigreren en aan de Russische lei der Michail Gorbatsjov is gevraagd om de visaverlening aan hen te ver snellen. Dat heeft de voorzitter van het Westduitse Rode Kruis Botho prins Zu Sayn-Witggenstein laten weten. De prins zei dat hij een brief heeft geschreven aan de Russische leider om een 'humanitaire oplos sing te vinden voor deze onbevre digende situatie.' Algerije Ruim 20 Algerijnen die zich voor de mensenrechten hebben ingezet, zijn door een rechtbank tot gevan genisstraffen tussen zes maanden en drie jaar veroordeeld. Dit heeft het Algerijnse persbureau APS meegedeeld. Geen rapport over mensenrechtensituatie WASHINGTON (IPS) - Washing ton heeft besloten geen rapport uit te brengen over de verbetering van de mensenrechten in Haiti. Dat hebben bronnen in het Congres en bij het ministerie van buitenlandse zaken gisteren gezegd. De beslissing wordt in Washing ton beschreven als een „protest zonder precedent". De Verenigde Staten brengen op verzoek van het Congres ieder half jaar een rapport uit over de verbetering van men senrechten in dit Caribische land dat geregeerd wordt door presi dent-voor-het-leven Jean Claude Duvalier. De regering-Reagan ten deerde tot nu toe steeds naar het „vergoeilijken" van wangedrag van Port au Prince, aldus waarne mers in Washington. Veel praktische consequenties zal het uitblijven van het rapport waarschijnlijk niet hebben. De meeste Amerikaanse hulp voor Haiti komt van particuliere organi saties. Port au Prince heeft voor volgend jaar circa 50 miljoen dollar gevraagd. Een bron in het Congres schat dat mogelijk acht miljoen dollar kan worden besnoeid bij wijze van waarschuwing aan de re- gering-Duvalier. WASHINGTON - Senator Edward Kennedy (53) stelt zich in 1988 niet kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Hij heeft dit gis teravond verklaard in een betaalde televisieboodschap, die via twee plaatselijke stations in Boston werd uitgezonden. door Henk Kolb „Ik weet", aldus Kennedy, „dat deze beslissing betekent dat ik misschien nooit president word. Maar het nastreven van het presi dentschap is mijn leven niet - dat is dienen in een openbare functie". De democratische senator moet in 1988 worden herkozen en zou zijn senaatszetel moeten opgeven voor een presidentskandidatuur. Recente opiniepeilingen tonen Kennedy als een van de koplopers voor de kandidatuur van de Demo craten. Zijn terugtreden verruimt de perspectieven van senator Gary Hart en goeverneur Mario Cuomo van de staat New York. Kennedy's politieke carrière wordt nog steeds overschaduwd door het merkwaardige ongeluk in Chappaquidick, waarbij hij met zijn auto na een feestje van een brug reed. Een medewerkster ver dronk. Hoewel volgens velen Kennedy een goede kans maakte op de de mocratische kandidatuur, achtpn politieke commentatoren het vrij wel uitgesloten dat hij tot presi de aanstaande academici ten gun ste van een betere economische en sociale samenwerking in Europa. Tussen 1987 en 1989 zouden zo'n 44.000 studenten van de EG-tege- moetkoming kunnen profiteren. Voor gedeeltelijke beurzen zal 5000 gulden beschikbaar zijn, voor volle beurzen 12.500 gulden per jaar. De lidstaten zullen zelf voor de selec tie moeten zorgen, waarbij elk land een bedrag te verdelen krijgt dat in venhouding staat tot zijn aantal studenten op het EG-totaal. Om de organisatie van de uitwis seling te vergemakkelijken, wil de Europese Commissie een 'Euro pees Universiteits Netwerk' op richten, waaraan in 1987 al 600 uni versiteiten en hogescholen zullen deelnemen, en in 1989 ongeveer 1700. Elke universiteit kan rekenen op 25.000 gulden als tegemoetko ming in de kosten. De Europese Commissie zal voorts voorstellen doen voor een algehele erkenning in de Gemeenschap van eikaars academische diploma's. Ter voorbereiding op uitwisse lingsprogramma's zullen vanaf 1987 zo'n 1400 en twee jaar later al 1800 stafleden van de universitei ten en hogescholen de instellingen in andere landen waarmee samen gewerkt gaat worden mogen be zoeken, waarvoor de EG 3750 gul den per keer beschikbaar stelt. Ook contacten tussen het onder wijzend personeel worden bevor derd tussen 400 universiteiten en hogescholen, waarvoor steeds 12.500 gulden wordt uitgetrokken. Ten slotte wil de Europese Com missie een 'Erasmus'-prijs van 50.000 gulden beschikbaar stellen voor de instelling die het meest ac tief is geweest in het uitwisselings- gebeuren. Die prijs moet niet ver ward worden met de culturele Er asmus-prijs, die jaarlijks in Neder land wordt uitgereikt. Erasmus staat binnen de EG voor 'European Action Scheme for the Mobility of University Students'. In Kalkar natrium ontsnapt BONN (AFP) - Bij herstelwerkzaamheden aan het koelsysteem van de snelle kweekreactor te Kalkar is gisteren een kleine hoeveelheid natrium in brand geraakt. Dit heeft de directie van de centrale dicht bij de grens tussen West-Duitsland en Nederland bekendgemaakt. De natrium die zich in het koelsysteem bevond, verspreidde zich over een oppervlak van vier vierkante meter buiten het gebouw waar de reac tor zich bevindt. Volgens de directie is er geen gevaar voor mensen in de omgeving. De centrale is nog niet in bedrijf. ADVERTENTIE De nieuwe protesten tegen het veertien jaar oude bewind van Du valier begonnen vorige maand in de stad Gonaives, waar economi sche malaise troef is. Zij verspreid den zich al snel naar andere steden. De regering nam forse maatregelen om de opstand in de kiem te smo ren. Daarbij kwamen drie jongeren om. De katholieke radiozender werd gesloten en prominente op positiepolitici kwamen in het ge vang of doken onder. Volgens waarnemers in Haiti is de huidige onrust de grootste sinds Jean Clau de Duvalier de macht overnam van ziin vader Francois. Kennedy: dienstbetoon. (foto AP) dent zou worden gekozen. In 1980 verloor hij op het nippertje een bit tere strijd tegen president Carter met de democratische nominatie als inzet. NU IN DE WINKEL MET: MARTINE BIJL terug op t.v. en hoe. Eerste Kerstdag haar solo show bij VARA-TV. De toekomstdromen van het dansduo DAPHNE EN DEBORAH. DAVID BOWIE, een grillig acteer talent. VARA Radio 3 helpt Radio Freedom op Oudejaarsdag. Bekende Nederlanders blikken terug. De elfstedentocht van JAN en INEKE KOOIMAN. Verder: Konsumentenmon, Popinfo, Eigenwijs, Radiotips, Snorkelstrip in kleur, een grote puzzel en een spannend kinderverhaal. Bij aankoop van dit dubbelnummer bovendien kans op het winnen van één van de 200 prijzen, w.o. een videorecorder. Let op het wedstrijdformulier op de VARAGIDS. HOUD DEZE DUBBELDIKKE KERSTGIDS BIJ DE HAND VOOR SLECHTS Neem een proefabonnement: de eerste 15 nummers ter kennismaking f 10,-. U kunt ons-gratis-bellen van 9.00 tot 17.00 uur op 06-0228888 of anders op 035-711 911. VARAGIDS VOOR KLEURBEKENNERS Een verzetsgroepering zoekt in de strategische Pansjir-vallei in Afghanistan naar de slachtoffers die het regeringsleger heeft gemaakt tijdens de voortdurende strijd tegen het door Moskou gesteunde bewind van Kar- mal. Inspectie proefterreinen valt goed WASHINGTON (GPD/AP/Rtr./ UPI/AFP) - De Verenigde Staten zien geen heil in een Russisch voorstel om tot een wederzijds ver bod van kernproeven te komen, waarvan de naleving ter plaatse kan worden gecontroleerd, zodat elke twijfel daarover kan worden weggenomen. Wel zijn de Ameri kanen blij met het voorstel van de Sowjet-Unie om wederzijds terrei nen voor kernproeven te bezoeken. De Russen hebben er bij de Amerikanen op aangedrongen vóór 1 januari tot een besluit voor Congres keurt produktie van gifwapens goed WASHINGTON (GPD/AFP/Rtr.) - Het Amerikaanse Congres heeft gisteren de defensiebegroting voor 1986 goedgekeurd, waarin een ver bod is opgenomen voor het testen van anti-satellietwapens. Er kwam wel toestemming voor de produk tie van chemische wapens. De mili taire uitgaven voor het komend jaar bedragen 297 miljard dollar (ruim 840 miljard gulden). Zowel de Senaat als het Huis van Af gevaardigden keurde gisteren de totale begroting van president Rea gan goed. De Verenigde Staten zullen zich overigens naar verluidt, zonder daaraan vooralsnog een termijn te verbinden, blijven houden aan de bepalingen van het SALT 2-ak- koord ter beperking van de kern bewapening. Die nooit geratifi ceerde overeenkomst loopt op 31 december af. Mogelijk nog deze week zal Reagan zijn derde jaar lijkse rapport over Russische over tredingen van wapenovereenkom sten naar het Congres sturen. Op grond van zulke schendingen vraagt het Pentagon (ministerie van defensie) en dan met name de onderminister Richard Perle, die zich met wapenbeheersing be moeit, om compenserende Ameri kaanse inspanningen. Perle wil ei genlijk van het SALT 2-verdrag af. Ook zijn directe baas Caspar Wein berger heeft Reagan gewaar schuwd tegen verlenging van de afspraak om de bepalingen ook zonder verdrag te respecteren. een kern proeven verbod e komen, nadat zij zelf in augustus een 'be vriezing' (moratorium) voor zes maanden hadden ingesteld. Volgens president Reagan heb ben de Russen juist hun proeven met een serie nieuwe kernwapens voltooid, terwijl de Amerikanen zover nog niet zijn. Een verbod zou ook proeven verhinderen ten be hoeve van het 'Star Wars' project voor een strategische defensie in de ruimte. Reagan heeft wel Russi sche waarnemers uitgenodigd om met hun apparatuur naar de VS te komen en een Amerikaanse kern proef mee te maken. De Sowjet-Unie heeft gisteren haar voorstellen, die eerder op de dag werden bekendgemaakt in de partijkrant Prawda, onder meer overgebracht aan het ministerie van buitenlandse zaken in Groot- Brittanië. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken zei, dat niet duidelijk is geworden of de Russen met 'con trole ter plaatse' doelden op in spectie door Amerikanen van kernproefstations in de Sowjet- Unie. In voorgaande jaren heeft de Sowjet-Unie dat idee steeds afge wezen. De VS willen de inspectie en een eventueel verbod op kernproeven nadrukkelijk gescheiden houden, zo maakte de woordvoerder van het Witte Huis. Larry Speakes, gis teren duidelijk op een persconfe rentie. Hij zei dat president Reagan Moskou al eerder had uitgenodigd deskundigen te sturen om kern proeven in de Nevada-woestijn bij te wonen. "Wij gaven hun de sleu tel van de poort... zij zijn nooit ge komen", aldus Speakes. Volgens de zegsman had Reagan dit aanbod gedaan kort nadat de Russische leider Gorbatsjov de eenzijdige 'bevriezing' van kern proeven had afgekondigd. De Amerikanen hebben een weder zijds verbod op kernproeven steeds afgewezen met het argu ment dat een betrouwbare inspec tie toch niet mogelijk is en dat de Sowjet-Unie voortdurend een ver drag van 1974, dat ondergrondse kernproeven voor militaire doel einden beperkt tot 150 kiloton, zou hebben geschonden. Sinds de Rus sische bevriezing van kernproeven hebben de Amerikanen zeven on dergrondse kernladingen laten ex ploderen. Hun totaal kwam daar mee voor dit jaar op 15. JOHANNESBURG (UPI/Rtr./AFP) - Een eenheid van het Zuidafrikaanse leger is het afgelopen weekeinde diep op Angolees grondgebied binnengedrongen bij de achtervol ging van strijders van de Namibische guerrillabeweging Swapo, zo meldde de Zuidafrikaanse staatstelevisie SABC gisteren. Boesak krijgt geen paspoort KAAPSTAD (Rtr/UPI) - De voor aanstaande Zuidafrikaanse tegen stander van de apartheid, ds. Allan Boesak, heeft gisteren van het Hooggerechtshof te horen gekre gen dat zijn beroep om zijn pas poort terug te krijgen, "ïs afgewe zen. De drie rechters verwierpen Boesaks stelling dat minister van binnenlandse zaken, Stoffel Botha, Zeker zes Swapo-strijders zijn ge dood en er is een grote hoeveelheid raketten, hand- en mortiergrana ten, landmijnen en medische appa ratuur buitgemaakt. De operatie is uitgevoerd vanuit Namibië en was gisteren nog aan de gang, zo stelde SABC op gezag van Afrikaanse di plomaten. Zegslieden van het Zuidafrikaanse leger weigerden commentaar op het bericht. Het zou de derde inval in Angola zijn sinds april jl. toen het Zuidafri kaanse leger zich terugtrok uit Zuid-Angola dat vijf maanden lang was bezet. Het Mozambiquaanse persbu reau AIM meldde het afgelopen weekeinde dat de eenheid op weg was naar de plaats N'Giva die op 40 kilometer ten noorden van de grens met Namibië ligt. Een Ango lese officier in N'Giva, kapitein Jo sé Pascoal, zei tegenover AIM dat het gaat om het „Buffalo bataljon" dat uit „huurlingen" en voormalige Angolese militairen zou bestaan. De eenheid zou zich bevinden in het dorp Chiede op 35 kilometer ten zuidoosten van N'Giva. Vol gens de commandant van het An golese leger in N'Giva is de opera tie het begin van een nieuw, groot scheeps Zuidafrikaans offensief in Angola. Het Zuidafrikaanse leger is herhaaldelijk geïnfiltreerd in An gola bij acties tegen de Swapo. De Swapo strijdt voor onafhankelijk heid van Namibië dat in weerwil van besluiten van de VN nog steeds door Zuid-Afrika wordt be stuurd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7