Lubbers wil niet samen met PvdA PULjH l 4 UH fm EBB Kinderrechters: opvang jonge delinquenten komt in gedrang Politie hengelt brieven uit bus Radio Stad 'Anders ga ik terug naar parlement' Uitkering mensen in lat-relatie niet gekort MODEL-PASPOORT GEMEENTEN (reen uitstel behandeling wetsontwerp euthanasie VT Ontvoerders Heineken kunnen nergens heen Van verkrachting verdachte verpleger 'uit beroep zetten' DEN HAAG (ANP/GPD) - Als de PvdA volgend jaar met het CDA in een kabinet gaat zitten, wordt premier Lubbers weer Tweede-Kamerlid ("Dan gaat deze persoon weer terug naar het parlement"). Dat zegt Lubbers in een vraaggesprek met het dagblad Het Vrije Volk van gisteren. Premier worden van een PvdA CDA-kabinet zit er volgens hem ook al niet in, omdat de PvdA bij een succesvolle verkiezingsuitslag toch zelf de premier zal willen leve ren, aldus Lubbers, die in dat geval verwacht dat de huidige PvdA- fractievoorzitter Den Uyl kandi daat zal zijn voor het premier schap. Regeren met de WD is vol gens Lubbers derhalve de enige als premier terug te ko- Uit het vraaggesprek blijkt, dat Lubbers uitgaat van 80 zetels voor de huidige regeringscoalitie bij de verkiezingen van mei volgend jaar. Volgens de premier wordt een par lementaire meerderheid van 79 ze tels als goed werkbaar gezien „en ik sluit zeker niet uit dat wij (CDA/ WD) 80 zetels halen". "In dat geval moet je van goeden huize komen om je zelf wijs te ma ken dat de bevolking wil dat er een andere coalitie komt. Zelfs als de PvdA wint", aldus Lubbers. De boodschap is volgens hem duide lijk. „Als de kiezer het toestaat gaat het CDA opnieuw met deWD in PvdA-fractieleider Den Uyl sluit niet uit dat zijn partij opnieuw wordt veroordeeld tot vier jaar op- DEN HAAG (ANP) - Mensen met een zogenaamde lat-relatie worden niet langer beschouwd als mensen met een gezamenlijke huishouding, maar worden geacht aparte huishoudens te voeren. Dit betekent dat bijstands vrouwen niet meer op hun uitkering worden gekort wanneer er van een dergelijke relatie sprake is. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft dat gisteren meegedeeld tijdens voortgezet overleg met leden van de kamercommissie voor sociale zaken over de regeringsnotitie over leef- positie tegen een CDA-WD-kabi- net. Maar zelfs als de huidige coali tie bij de kamerverkiezingen van mei 1986 uitkomt op de minimale meerderheid van 76 zetels, is er de verplichting om eerst de PvdA 'aan bod' te laten komen. Den Uyl zei dit gisteravond naar aanleiding van uitlatingen van Lubbers in Het Vrije Volk. Dat premier Lubbers niet bereid blijkt om als minister plaats te ne men in een eventueel kabinet waarvoor de PvdA de premier le vert, 'respecteert' Den Uyl in de wetenschap dat Lubbers zich 'zo zeer vereenzelvigt met voortzetting van de CDA-WD-coalitie'. De staatssecretaris kondigde verder een wijziging aan van de wedu wen- en wezenwet. Hij wil een inkomenstoets invoeren bij de toekenning van het weduwenpensioen als de weduwe met een partner met eigen inkomen gaat samenwonen. In de praktijk betekent dit dat in dergelijke gevallen het weduwenpensioen of vermindert of geheel wegvalt. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken) was het niet eens met de kamercommissie die vond dat de kabinetsnotitie over leef vormen in strijd is mét het emancipatie-beleidsplan. Die opvatting berust volgens haar op een misverstand. In het overleg verdedigde haar collega De Graaf de aan te leggen crite ria voor de gelijke behandeling (in de sociale wetgeving) van ongehuwd samenwonenden en gehuwden. Hij wees erop, dat er geen sprake is van harde, absolute voorwaarden, maar slechts van „aandachtspunten", noodzakelijk voor de beoordeliQg van de feitelijke situatie. De beoorde ling zal van geval tot geval gebeuren, aldus de staatssecretaris. De Graaf verzette zich tegen de suggestie dat de indeling van de leef vormen via de fiscus kan worden geregeld door middel van de indeling in tariefsgroepen in de inkomstenbelasting. Die fiscale indeling biedt geen oplossing, aldus de staatssecretaris. Hij zei daardoor een te grote uitbrei ding van de betrokken groep te vrezen. TTTTT tx _u' 1 A 5 fj S 'ss "S ii'A-! 8 JJ S k A W jÊ "r«A«T Toser ri WCM RO 1?li ROAH i <r»: ix* i m vr wt. psaoj :oiF9o i t vo< DEN HAAG (GPDIANP) - De Vereniging Nederlandse Gemeenten presenteerde gisteren in Den Haag het nieuwe EG-paspoort zoals dat er volgens haar uit zou moeten zien. Het door de gemeenten voorgestelde model is een boekje dat wat kleiner is dan het huidige paspoort. Op de eerste bladzijde worden via de computer de gegevens van de houder geprint. Op die bladzijde komt ook de pasfoto. Pagina en foto worden samen geplastifi ceerd, een procedure die vijf minuten in beslag neemt. Het paspoort dat het ministerie van buitenlandse zaken voor ogen staat wordt centraal gemaakt en slechts via de gemeente verspreid. Dat betekent dat de burger twee maal naar het gemeentehuis moet: een keer om het aan te vragen en een keer om het op te halen. Bovendien wordt dit paspoort waarschijnlijk duurder dan het model van de gemeenten. Bij de foto: het Tweede-Kamerlid Van der Heijden (CDA) toont vol enthousiasme het model-paspoort dat op zijn naam is gemaakt. Collega-kamerleden kijken belangstellend mee. Rechts een uitvergroting van het pas poort. (foto's GPD) VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 DEN HAAG (GPD) - PvdA, WD en D66 hebben gisteren het ver zoek van het CDA om het euthana- sie-wetsontwerp van het kamerlid Wessel-Tuinstra (D66) voor nader advies voor te leggen aan de Raad van State afgewezen. Het CDA, ge steund door de kleine christelijke partijen, wilde dit advies omdat Wessel-Tuinstra haar ontwerp op een groot aantal punten ingrijpend heeft gewijzigd. De Kamer besloot gisteren wel begin februari een uitgebreide commissie vergadering te houden, waarin de technische aspecten van het wetsontwerp worden behan deld. Deze vergadering wordt voorafgegaan door een schriftelij ke voorbereiding. Daarna vo)gt de behandeling in de kamer. De Kamer wijdde gisteren een debatje aan deze kwestie, nadat in een eerdere vergadering van de commissies voor justitie en volks gezondheid geen overeenstem ming was bereikt over de te volgen procedure. De commissie voor jus titie wilde het verzoek van het CDA honoreren, die voor de volks gezondheid niet. WD-woordvoerder Dees bleek niet gevoelig voor deze argumen ten, net zo min als de kamerleden Haas (PvdA) en Groenman (D66). Het ontwerp was door de wijzigin gen niet wezenlijk veranderd en aan eerdere bezwaren van de Raad van State was in belangrijke mate tegemoet gekomen. Bovendien was er tijd genoeg geweest voor een zorgvuldige behandeling, meenden de fracties. Het blijft twijfelachtig of de wet - als hij wordt aangenomen - voor de verkiezingen in het staatsblad kan verschijnen. Na afwikkeling in de Tweede Kamer volgt behandeling in de Eerste Kamer. De CDA-frac- tie in de senaat zou kunnen beslui ten tot een uitvoerige en tijdroven de bestudering. In laatste instantie kan het kabinet nog om advies vra gen aan de Raad van State alvorens het dan door beide Kamers goed gekeurde ontwerp te onderteke nen. NOODFONDS (ANP) - De ge meente Apeldoorn stelt met in gang van 1 januari een noodfonds in voor inwoners die in grote moei lijkheden zijn geraakt. Alleen men sen die zich via geen enkele andere regeling kunnen redden mogen - onder bepaalde voorwaarden - een beroep op het fonds doen. Het fonds is 200.000 gulden groot en geeft eenmalige uitkeringen van maximaal 2500 gulden. 1 WD-leider Nijpels gaf gisteren geen inhoudelijk commentaar op de uitlatingen van premier Lub bers in Het Vrije Volk. Hij volstond met de mededeling: "Wij leggen het op de stapel kerstliteratuur en dat komt niet eerder dan 2 januari aan de orde". Werklozen Premier Lubbers laat overigens in de CDA-ledenkrant van vandaag weten, dat hij in een volgende ka binetsperiode het aantal werklozen wil terugdringen tot onder de 500.000. Daartoe zou met werkge vers en werknemers een meerjarig sociaal contract moeten worden af gesloten, waarin de scholing van werklozen centraal staat. De bestrijding van de werkloos heid vergt meer dan het kabinet tot nu toe heeft gedaan, zegt hij. „De kennismaatschappij vraagt om scholing, training en opleiding die zijn aangepast aan de technologi sche ontwikkelingen, zowel bin nen als buiten de bedrijven". Volgens Lubbers is het mogelijk dat aan het einde van een volgende kabinetsperiode (1990) het finan cieringstekort is teruggebracht tot 5,4 procent van het nationaal inko men (wat alle Nederlanders samen met elkaar verdienen). Om dat te bereiken moet het tekort elk jaar met een half procent worden terug geschroefd. Een jaarlijkse vermin dering met meer dan 1 procent lijkt de premier gezien de mindere aardgasinkomsten 'niet wel moge lijk'. Hiermee zit Lubbers op een an dere lijn dan minister Ruding (fi nanciën). Deze. zei begin deze week, dat hij streeft naar verder gaande bezuinigingen, waardoor het tekort in 1990 onder de 5 pro cent moet komen. AMSTERDAM (GPD) - De kinder rechters in Nederland komen steeds meer in de problemen bij hun rechtspraak door een groot te kort aan plaatsen in de kinderbe schermingstehuizen. In Amster dam bijvoorbeeld wordt een op de vier kinderen die eigenlijk in een tehuis zou moeten worden ge plaatst, weer vrijgelaten en naar huis gestuurd. En dat, terwijl er al een forse voorselectie is van het aantal strafgevallen dat voor de kinderrechters wordt gebracht. In Amsterdam wordt een groot deel van de strafzaken tevoren door de officier van justitie gesepo neerd. Begin dit jaar al is het minis terie van justitie op de hoogte ge steld van de problematische situa tie rond het plaatsen van jeugdige delinquenten. Niettemin wordt er nog steeds verder bezuinigd op de kinderbescherming en is een aan tal kinderbeschermingstehuizen al gesloten. Mevrouw mr. M. Hartzuiker is coördinator van de Amsterdamse kinderrechters. "Het gaat niet om een Amsterdams probleem, maar om een landelijk. Alleen hebben de vier grote steden Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht er veel meer mee te maken dan bij voorbeeld een rechter in Assen, die bij wijze van spreken maar vier ge vallen per maand te behandelen krijgt. Maar ook in Assen zal de rechter dan voor het probleem ko men dat er geen plaats is in de in richting voor zijn jeugdige cliënt". De belangrijkste oorzaak voor de problemen schuilt volgens de kin derrechter in het bezuinigingsbe leid bij het ministerie van justitie. Daar is de voorkeur gegeven aan het niet-bezuinigen op het gevan geniswezen maar wel doorgaan met de bezuinigingen bij de kin derbescherming. Steeds meer kin dertehuizen werden gesloten. Een zijlijn in dat beleid is de opvatting dat de keuze voor een pleeggezin ook voor het kind een veel betere is. Dat gaat echter niet op voor de kinderen die strafrechtelijk ge plaatst moeten worden. "Het is echt niet zo dat wij zitten te springen om de kinderen naar de kindertehuizen te verwijzen. In tegendeel zou ik bijna zeggen. Waar het mogelijk en zinvol is, pas sen we alternatieve straffen toe. Maar we zien wel dat de gepleegde misdrijven door minderjarigen steeds zwaarder worden. Daarbij zien wij ook de leeftijd waarop de kinderen met justitie in aanraking komen steeds meer daalt. Je kunt dus voorspellen dat het tekort aan plaatsingsruimte groter wordt als dat beleid op het ministerie niet verandert". "Als er in het beleidsplan van mi nister Korthals Altes wordt gezegd dat er in de toekomst, voor 1989, vijftig plaatsen bijkomen, dan zeg ik nu al dat het niet voldoende is, omdat we nu al met een vergelijk baar tekort zitten. En dat zal alleen maar toenemen". Mevrouw Hartzuiker moet con stateren dat vanuit het departe ment alle aandacht gericht is op het cellentekort voor de volwasse nen. Terwijl kinderen geplaatst be horen te worden in de kindertehui zen, zitten er op dit moment naar schatting zo'n veertig kinderen in politiecellen. Andere kinderen, die eigenlijk ook geplaatst dienden te worden in een kinderbescher mingstehuis, zijn direct al naar huis gestuurd. In de hoofdstad is het voorbeeld bekend van een jeugdige verkrach ter die tegen zijn slachtoffer tijdens het plegen van zijn delict zei dat hij niet bang was vastgehouden te worden, omdat hy als mindeijarige toch weer weggestuurd zou wor den. Een andere mindeijarige raakte betrokken bij een gewelds delict met dodelijke afloop nadat er twee weken lang tevergeefs een plaats voor hem gezocht was. "Vanuit de praktijk zeg ik dat, als we zinvol bezig willen zijn met de opvoeding en een preventief be leid, er dan juist alle aandacht voor die jeugdige criminaliteit moet zijn. Als we dan al niet het goede antwoord kunnen vinden, zijn we wel op de verkeerde weg. Nu nog wordt tegenover de jeugdige delin quent dat plaatsingsprobleem ver stopt achter een waarschuwend vingertje of een quasi pedagogi sche opmerking als 'Ik geef je nog één kans om te bewijzen dat je op het rechte pad kunt blijven'. Maar nog meer bij kinderen dan bij vol wassenen is het opvoedkundige as pect van een zinvolle, doelmatige reactie van belang en die is voor veel delinquenten zoek als ze weer naar huis worden gestuurd". Een bijkomend probleem vormt de stijging van het aantal meisjes dat met justitie in aanraking komt. In Amsterdam zijn meisjesbenden actief geweest, die willekeurige voorbijgangers molesteerden. Voor die meisjes zijn er welgeteld vijf plaatsten in het hele land. PAGINA 5 Tien jaar geëist tegen 'man die graag in cel wil' AMSTERDAM (ANP) - De of ficier van justitie G. de Vries heeft gisteren voor de rechtbank in Am sterdam tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 31-jarige man die van afpersing van de Bijenkenkorf wordt verdacht. De officier achtte de afpersing bewezen, evenals de andere feiten waarvoor de man te recht stond: gijzeling, een poging tot moord en vervalsing van giro betaalkaarten. Kort voordat de verdachte in ok tober van dit jaar de Bijenkorf 2 miljoen gulden probeerde af te per sen, werd hij ook door de Amster damse rechtbank al veroordeeld tot twee jaar cel wegens een soort gelijk feit bij hetzelfde bedrijf. De ze doorzichtige tweede poging, die hij volmondig toegaf, waagde hij volgens zijn raadsman V. Kraal om „eindelijk in de cel te belanden". Die behoefte achter de tralies te worden gestopt was voortgekomen uit de schietpartij waarbij de man op 9 februari een man eerst gijzel de en vervolgens door het hoofd schoot. Dat gebeurde na een mis lukte hasj-transactie. Uit een eer dere verklaring van de verdachte bleek dat hij de man per ongeluk had geraakt. „Het schot was be doeld als intimidatie". De man vond dat hij straf ver diende en het was voor hem dan ook onbegrijpelijk dat hij na enige tijd wegens cellengebrek op vrij voeten werd gesteld. Uit wanhoop beging hij de tweede afpersings zaak, zo bleek uit zijn verklaringen. Niet alleen in de rechtszaal uitte hij zijn ongenoegen over deze „on vrijwillige invrijheidstelling". Eer der stelde hij deze zaak in het tele visieprogramma van Koos Poste- ma aan de orde, of, zoals zijn raads man zei „om zich vrijwillig aan de schandpaal te nagelen uit behoefte aan straf'. Tegelijkertijd erkende hy echter dat als hij de gevraagde twee mil joen gulden van de Bijenkorf echt in handen zou hebben gehad, hij daarmee in het buitenland een nieuw leven zou zijn begonnen. Zover kwam het echter niet, door dat de politie hem na diverse dreig brieven en telefoontjes in Duiven- drecht arresteerde. Ondanks de strafbehoefte van zijn cliënt, vroeg mr. Kraal totale vrijspraak voor zijn cliënt. Er was naar zijn mening namelijk geen sprake van een poging tot afper sing, maar van een voltooide afper sing. Ten aanzien van de gijzeling en de vervalsing moet de dagvaar ding nietig worden verklaard, zo vindt Kraal. Jubileum Schakel NOORDELOOS (ANP) - Burge- meester Maarten Schakel van Noordeloos, Hoornaar en Hoog- blokland heeft gisteren zijn 40-ja- rig jubileum gevierd als burge meester van deze drie gemeenten in de Alblasserwaard. "En dat is uniek in Nederland", zei loco-bur gemeester J.G. Uittenbogaard in zijn toespraak tot de jubilaris. De nu 68-jarige Schakel werd kort na de Tweede Wereldoorlog als jongste burgemeester van Ne derland geïnstalleerd. Hij zal straks, als hij op 31 december zijn ambtsketen definitief aflegt, af scheid nemen als de oudste burge meester van Nederland. Maarten Schakel verwierf ook landelijke bekendheid als Tweede- Kamerlid, eerst voor de toenmalige ARP en later, toen deze partij fu seerde met de KVP en de CHU, voor het CDA. In juni 1981 nam hij afscheid van de Tweede Kamer. "U bent een heel bijzonder fi guur", zei Uittenborgaard nog tot de man die in de Tweede Wereld oorlog in het verzet onder de naam "Jan Snor" opereerde. ADVERTENTIE CDA-woordvoerder Borgman betoogde dat een nader advies noodzakelijk was, niet alleen van wege de vele wijzigingen, maar ook omdat de Raad van State zich nog niet had uitgesproken over het rapport van de staatscommissie in zake euthanasie. Hij deed een ver geefs beroep op coalitiepartner WD niet met de oppositie in zee te gaan. DEN HAAG (GPD) - Geen enkel land wil de twee ontvoerders van Heineken, die in afwachting van hun uitzetting in Frankrijk verblij ven, opnemen. Alle pogingen om de twee onder dak te krijgen, zijn tot nu toe mislukt. De advocaat van een van de ontvoerders, mr. M. Moszkowicz, verwacht niet dat zich nu nog een land zal melden. Dat zei de Maastrichtse raads man gisteren voor de president van de Haagse rechtbank tijdens het kort geding dat de twee ontvoer ders tegen de Staat hadden aange spannen. De ontvoerders willen dat Nederland alsnog om hun uit levering vraagt onder de beperken de voorwaarden die de Franse Raad van State aan de uitlevering heeft gesteld. Dat betekent dat de ontvoerders in Nederland alleen kunnen worden vervolgd wegens schriftelijke bedreiging, waarop een maximale gevangenisstraf van vier jaar staat. Omdat Nederland de ontvoer ders ook voor vrijheidsberoving en afpersing wil vervolgen, is het uit leveringsverzoek onlangs inge trokken. Moszkowicz sprak van 'een truc', waarvoor hij weinig waardering had. Zijn collega De Vos, die de belangen van de andere ontvoerder behartigt, noemde de twee 'niet alleen Nederlanders, maar bovenal Amsterdammers, die hun hart aan de Jordaan hebben verpand'. Zy zouden dolgraag te rug willen naar hun vaderland. 'Verbannen' Door de handelwijze van de Ne derlandse overheid zijn de ont voerders volgens Moszkowicz nu verbannen. De advocaat van de Staat, mr. J. de Wijkerslooth, sprak dat nadrukkelijk tegen. 'De heren zijn van harte welkom in Neder land. Ze zullen alleen wel voor de zelfde feiten worden vervolgd als hun mededaders'. Moszkowicz noemde die opmer king goedkoop en verweet de land sadvocaat, dat hij inspeelde op de gevoelens van de burgers. 'U be speelt de vox populi', zei hij. Ook was hij verbolgen over de uitvoeri ge en gedetailleerde beschrijving die de landsadvocaat gaf van de misdrijven waarvan de twee wor den verdacht. "Het is helemaal niet nodig, dat u hier nog eens uitlegt hoe de heren Heineken en Doderer een strop om hun nek hadden en Mr. Moszkowicz, de raadsman i de Heinken-ontvoerders, giste ren tijdens het kort geding over hun uitlevering. (foto anp) met handboeien aan de muur wa ren geklonken", zei Moszkowicz. De landsadvocaat bestreed de stelling van de andere twee raads lieden, dat de Staat onrechtmatig had gehandeld door het verzoek om uitlevering in te trekken. Vol gens Moszkowicz heeft Nederland daarmee gewacht, totdat in Frank rijk in hoogste instantie was beslist dat de ontvoerders niet wegens vrijheidsberoving aan Nederland mochten worden uitgeleverd. Bo vendien zou de Staat door het ver zoek bij de ontvoerders de ver wachting hebben gewekt dat zij in derdaad zouden worden uitgele verd. Mr. De Wijkerslooth verklaarde dat nimmer enige verwachting was gewekt. „De Nederlandse regering heeft vele malen gezegd de twee verdachten wegens alle feiten te willen vervolgen. Vanaf het begin was duidelijk, dat Nederland nooit zou instemmen met beperkende voorwaarden". De president van de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt, doet maandagmiddag uitspraak. Krakersblad Blub publiceert uit ontvreemde politiedossiers AMSTERDAM (GPD/ANP) Een observatieteam van de rijkspolitie heeft volgens het krakersblad Bluf brieven gehaald uit de bus van het lokale radiostation Stad Amster dam. Bluf stelt dit deze week in een publicatie over politiedossiers die begin deze week bij een in braak in het kantoor van het obser vatieteam Amsterdam- zuid wer den gestolen door de actiegroep 'Stille(n) nacht, heilige vracht'. Uit de dossiers wordt ook uitvoerig ge citeerd. Volgens het verhaal in Bluf hou den de observatieteams van de po litie zich voor 90 procent bezig met criminelen, maar ook met het in de gaten houden van linkse actievoer ders door bijvoorbeeld vuilniszak ken mee te nemen voor onderzoek. Over een actie jegens Radio Stad Amsterdam wordt een buitge maakt rapportje afgedrukt met de tekst: „Medewerker van Stad verlaat het pand. Na overleg in de brieven bus gekeken. Enkele brieven veilig gesteld ter copieëring en dergelij ke. Zeven uur posten gestaakt." Bij de meegenomen brieven zou ook een sollicitatie bij Stad zijn. Omdat het kantoor van het ob servatieteam op militair terrein staat, is het onderzoek naar de in braak in handen van de koninklij ke marechaussee. Die heeft na de inbraak geconstateerd dat behalve dossiers ook gegevens over de or ganisatie en werkwijze, een co- pieerapparaat, een schrijfmachine en vijf- tot zeshonderd slaapzak ken uit een magazijn waren ver dwenen. Uit de observatiepost van de rijkspolitie werd volgens de actie voerders „de inhoud van alle kas ten" meegenomen. Het gaat vol gens de actiegroep om stukken die „de hele organisatie tot op het bot toe bloot legt: namen, adressen, te lefoons, codes, auto's, andere voer tuigen, methoden, opdrachtgevers enzovoorts". Stille(n) nacht, heilige vracht zegt pas een eerste inventarisatie te hebben gemaakt van de meegeno men papieren. Zij spreekt vap een „topje van de ijsberg". De groep stelt niettemin nu al vast dat de zaak voor de politie „onwerkbaar" is geworden: „de politiepost zal moeten verhuizen". Alle mensen, die daar werken zijn bovendien gesignaleerd, schrijft de groep. „Hun werkwijze is ons volledig duidelijk. Kortom, zy hebben grote redenen om te ba len". De rijkspolitie in Amsterdam er kende zelf ook dat er „vervelende dingen" waren meegenomen door de inbrekers. Toegegeven werd ook dat gegevens waren verdwe nen over de manier van werken van de observatieteams. De actiegroep vond bij de ont vreemde stukken ook een brief van de commandant van de politiepost aan het districtscommando van de rijkspolitie waarin deze aandringt op een betere beveiliging van de politiepost. In dit begin november gedateerde schrijven wordt ge sproken over een grote inbraakge voeligheid door „de afgelegen lig ging op een onverlicht terrein bui ten de bebouwde kom". Stille(n) nacht, heilige vracht toont in Bluf knipsels van meege nomen observatierapporten. Een rijkspolitie-team doet by voor beeld verslag van een zyn observa ties bij een pand waar op een mid dag gedurende enkele uren 40 per sonen aanwezig waren. Het ging „vermoedelijk om een vergadering van Bluf. Deze personen zijn wel gefotografeerd", aldus dit rapport. AMSTERDAM (ANP) - Een 30-jarige verpleger uit Amsterdam, die ervan wordt verdacht twee patiëntes te hebben verkracht en ontucht met een derde te hebben gepleegd toen zij van de narcose lagen by te komen, moet voor vijf jaar uit zijn beroep worden gezet. Dat eiste officier van justitie mr. J. Koers gisteren in Amsterdam tijdens de rechtszaak tegen de verpleger. Bovendien vroeg hij de man een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie jaar op te leggen. Hy achtte de "diepvemederende gebeurtenis sen" die in de uitslaapkamer van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam zouden hebben plaatsgevonden, alle bewezen. De ontzegging uit zijn beroep vond de officier noodzakelijk, omdat hij niet de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen dat iemand van wie vaststaat dat hij dit soort dingen heeft gedaan de kans krijgt in herhaling te treden. De verpleger heeft, nadat de zaak bekend werd, op verzoek van het AMC ontslag genomen. Hij ontkent echter schuldig te zijn aan enige vorm van seksueel wangedrag. "Ik heb alleen gedaan wat verpleegkundi gen moeten doen met mensen die in de uitslaapkamer liggen", aldus de verpleger.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5