Steeds Fouten in woningen veroorzaakt door onzorgvuldige bouw Juridische stappen wegens hondebeet KERSTPRIJZENFESTIVAL!!! ei PIECE OF CAKE Broeken &$■.-%&,-j&r-vanaf 25,- Truien en shirts vanaf 25,- Jacks WQT-Vè&r-vanaf 69,- Uiterstegracht, Vestestraat en Driessenstraat THE TIME BANDITS I De schrijver in het echt VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 ADVERTENTIE BAL-RIFLE-MARTOMOD-CARS-DONOVAN-CRACKER-UFO-JOE ALLEN-CLINT-JOEY a Haarlemmerstraat 41 - Leiden Vrijdag en maandag koopavond FRESCO-COCKPIT-AZURI-TRIPPER-LANDLUBBER-EDWIN-TAKE CARE-BIG JOHN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok einde woonde en ik vond die lo terij voor de molen een goede zaak. Ik heb heel bewust voor die molen dat lot gekocht. Normaal doe ik met dit soort loterijen nooit mee". Mevrouw J. van Da len, die een weekeinde in een ho tel in de Benelux won voor twee personen nog wel, zei dat zij al tijd met loterijen meedoet. Het geeft niet wat. of het nu de staats loterij is of een plaatselijk gok spel ten behoeve van een molen Op 20 januari hebben de 1000 lotenkopers weer een kans op een prijs, want dan volgt de tweede trekking van de loterij Voorzitter Du Prie was in elk geval in zijn sas, omdat na lange tijd nu de zekerheid er is dat die molen er uiteindelijk komt. Met subsidie van de gemeente en dank zij de loterij kan in maart met de voorbereiding van de bouw worden begonnen. Dat is dan ongeveer tegelijkertijd met het gereedkomen van het Kanto renhuis. Ja. als we nu toch verge lijkingen gaan trekken. Vlek De Stevenshol. die nieuwe woonwijk waar wijken vlekken heten, heeft gebrek aan speel ruimte. Althans vlek één en vlek vier. Niet voor de peuters, want die hebben plek genoeg, maar voor kinderen boven de acht jaar. Die moeten maar zien hoe zij zich vermaken Al eerder heeft het wijkcomité CDA-raadsleden van de gemeen te Leiden erop gewezen dat er dringend behoefte is aan een trapveldje voor deze kinderen, die tussen de geparkeerde auto's hun balletje lopen te trappen Dat was anderhalf jaar geleden toen vlek 1 en 4 de eerste bewo ners binnenkregen. Sinds die tijd werd niets meer vernomen En nu zijn bewoners opnieuw in de pen geklommen om de voltal lige gemeenteraad op het gemis te wijzen "Is het mogelijk voor de grotere kinderen een voorzie ning te treffen9 Wij denken aan het grasveld bij de installatie van de stadsverwarming. Daar lopen nu enkele schapen; volgens het bestemmingsplan moet er be drijfsruimte komen. Het lijkt ons een goede plek om - voorlopig9 - een trap- of basketbalveldje aan te leggen", aldus een brief van het wijkcomité, de ouderraad en het team van de Stevenshof- school en het buurthuis 't Ste- venshonk. Ruud Arnoldi van dat buurt huis verwacht dat door deze brief de gemeente nu eindelijk eens in actie komt. "De inspraak coördinator Joop Bemer heeft ook een kopie gekregen. We ho pen dat hij begin januari het pro bleem aan de orde stelt. Ook gaat het wijkcomité overleg met de gemeente aanvragen. Dat zal ver moedelijk in februari plaats heb ben. Niet alleen het gebrek aan speelruimte willen we aan de or de stellen, maar ook allerlei an dere dingen die hier nog niet in orde zijn". Zoals wat9 "Onder meer de overlast van het bouw verkeer Ons was beloofd dat het een andere route zou gaan vol gen, maar dat gebeurt nog steeds niet". Als ze dat bouwverkeer nu maar niet via dat grasveld omlei den, want dan is de Stevenshofse jeugd nog verder van huis. LEIDEN De legio klachten die zich dik driejaar na de oplevering in een groot deel van 100 woningen van de woningbouwvereniging Ons Doel aan de Uiterstegracht, Veste straat en ir. Driessenstraat voordoen, zijn te wijten aan onzorgvuldig werk. Het rapport van de Eindhovense stichting Bouwhulp. dat naar aanleiding van de klachten van bewo ners uit het complex Van Wijk/Zaalberg steekproefsgewijs is opgesteld, wijst dit uit. Uit een bewonersenquéte die eer der dit jaar is gehouden, waaraan de helft van de bewoners deelnam, bleek dat vrijwel iedereen klachten had. De belangrijkste mankemen ten waren het voorkomen van los se muren, scheuren in binnen- en buitenmuren, vochtoverlast en daar veelvuldig mee samenhan gend, gebrekkige ventilatie. In sa menspraak met de bewoners be sloot Ons Doel toen een onderzoek te laten doen. Volgens het rapport van de stich ting Bouwhulp blijkt dat dat een aantal klachten veelvuldig voor komt en in verband met gevaar voor de volksgezondheid' om di recte maatregelen vraagt. Vooral vochtproblemen scoren hierbij hoog. In de meeste woningen heerst een uitgesproken vochtig binnenklimaat. Daar komt bij dat de mechanische ventilatie onvol doende goed werk. Ook de kruip ruimte wordt aangewezen als mo gelijke vochtbron. Een aantal ver beteringen aan de luchttoevoer en Man bedreigt ex-echtgenote LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is gistermiddag de woning van zijn ex-echtgenote aan de Arendshorst binnengedrongen om haar allerlei bedreigingen naar het hoofd te slingeren. Omwonenden waar schuwden de politie. De man die in het verleden dit ook al een paar maal heeft gedaan, kon op heter daad worden betrapt. Bij zijn aanhouding sloeg hij, volgens de politie, omdat hij zo kwaad was geworden, zichzelf op de neus. Hij moest voor behande ling worden overgebracht naar het AZL. Volgens de politie wordt de vrouw door hem geterroriseerd en weerhoudt angst haar ervan om aangifte te doen. De man kan nu, omdat hij op heterdaad is betrapt, 'ambtshalve' worden vervolgd. -afvoer is mogelijk, meldt het rap port. Op de galerijen is voorts de ge metselde ballustrade wankel. Ver ankering van het metselwerk, die tijdens de bouw niet is aange bracht, moet dit oplossen. De on overdekte buitentrappen en gale rijen zijn moeilijk begaanbaar door de gladde oppervlakken. Het aan brengen van een stroeve of ruwe oppervlaktelaag kan hier een uit komst bieden. Minder gevaarlijk en eenvoudig te verhelpen noemt het rapport de scheuren in de buitenwanden en het metselwerk, evenals het loszit tend metselwerk De conclusie luidt dat deze mankementen zijn ontstaan door slechte uitvoering van het werk Dit geldt tevens voor de onjuiste en onvoldoende beves tiging van de wankele balkonhek ken. Voor de (krimp)scheuren in de binnenwanden en de aanwezig heid van een opening tussen trap en binnenwand, veroorzaakt bij uitvoering, gaat hetzelfde op Als oorzaak voor de overmatig vochtige bergingen wordt ge noemd doorslag via de gevel en on voldoende ventilatie. Voorts is de lage ligging van de berging, ge combineerd met ontbreken van drainage in de tuin mede schuldig. Vochtige buitenwanden worden mogelijk veroorzaakt door een 'koudebrug' (het gevolg van val- specie in de spouw) en/of door het ontbreken van isolatie. De vochtigheid in de kruipruim ten, een eveneens minder ernstig geacht probleem, wordt onder meer veroorzaakt doordat de bo dem niet is 'geëgaliseerd' (vlak ge maakt) en er (bouw)afval in ligt Bovendien is er onvoldoende ven tilatie mogelijk. Bij aantal wonin gen wordt dat belemmerd door funderingsbalken, bij andere door de afwezigheid van onvoldoende ventilatieroosters. In één kruip ruimte bleek de relatieve vochtig heid 100 procent te bedragen. Doordat een aantal binnendeu ren en ramen niet goed sluit heb ben de bewoners last van tocht, verklaart het rapport verder. Deu ren en ramen zijn onjuist in de ko zijnen gehangen, waardoor zij te vens klemmen. Sommige binnen deurkozijnen staan scheef, onder meer het gevolg van onjuiste mon tage tijdens de bouw De goten en regenpijpen werken niet naar behoren. Bij zware regen val lopen ze over, volgens het rap port omdat de goten vervuild ra ken door de betonnen dakpannen en omdat de regenpijpen onvol doende doorsnee hebben. Vervan ging zal in een aantal gevallen noodzakelijk zijn, concluderen de onderzoekers. Verder signaleren zij een groot aantal klachten, die tijdens de nor male onderhoudswerkzaamheden moeten worden verholpen Het gaat daarbij ondermeer om slecht hang- en sluitwerk, de afwerking van de trappen, vochtige keuken kastjes. Ook een deel van de keu kenblokken blijkt niet te zijn ge monteerd volgens de voorschrif ten. Verzakkingen, waarvan bewo ners melding maakten in de klach- tenenquéte, worden in het rapport niet genoemd. De bewonerscom missie wil zo snel mogelijk met het bestuur van de woningbouwver eniging om de tafel om verdere stappen te bespreken ADVERTENTIE Vonovond in het LVC Starring: The man with the gol den voice Alides Hidding Toegong f 12,50/Leden #11,- LVC, Breestraat 66, Leiden T PU ^r'c van sllc^nQ molen De Put (tweede van links) overhandigt de videorecorder aan de heer W. Klink en diens dochter, daarbij geholpen door T Kraaikamp van het Kanlorenhuis (foto Hoiv**ti Tegen bestuur dierenasiel Schrijvertje kijken - volgens een student Nederlands kwamen de 1 werkcolleges van gastschrijver ,n Gerard Reve daar op neer. Zou het? Bij schrijvertje kijken stel ik mij eigenlijk iets anders voor: de R. signeersessie. De schrijver die )e signeert is te vergelijken met een aap in de dierentuin. >1 Voelt de schrijver zich ook een aap? Soms wel waarschijnlijk. Ik it, bezocht op een regenachtige za- s, terdagmiddag eens een boekhan- del in een kleine provinciestad. In die boekhandel zat een droe- e. vig kijkende man achter een gro te stapel boeken. De naam van t,j deze schrijver zal ik niet noemen, r- want zo iemand heeft ook vrouw en kinderen, maar deze auteur 1"| stond onmiskenbaar voor aap. Het hoofd van de boekhande laar was ook een studie waard. I, Afgelopen was zijn flirt met het i. hogere, hij was weer de kruide nier die hij altijd al was geweest. 1 Hoe kreeg hij die schrijver de zaak uit! Hij zag 'm al voorgoed blijven, evenals dat het geval was met z'n boeken. O, dat signeren kan zo droevig zijn. Het was meen ik Simon Car- miggelt die ooit in de Bijenkorf moest signeren en de hele mid dag vergeefs op kopers wachtte. Eindelijk kwam er dan iemand naar hem toe. De schrijver blij, zijn bezigheid gelegitimeerd. Daar was de klant al. Of meneer soms wist waar je de kokosmat ten kon vinden. Kan signeren ook leuk zijn? Beroemde schrijvers zullen on getwijfeld ja zeggen. Zij zitten immers niet de hele middag voor Jodocus in de winkel, integen deel, hun ijdelheid wordt perma nent gestreeld, het lijkt wel alsof al die lezers veertjes bij zich heb ben. Neem nou zo n Mulisch. Die keek gisteravond niet echt onge lukkig toen hij in één van de plaatselijke boekhandels zijn naam in al die boeken mocht krabbelen. Als een jongetje dat een goed rapport heeft gehaald - zo zat hij daar een beetje. En hij wist zich natuurlijk gesterkt in het besef dat ze maar zouden blij ven komen, de lezers. Waarom willen die lezers zo n schrijver eigenlijk in het echt zien? Ja, waarom...misschien wel omdat de schrijver tijdens het signeren niet meer de grote on zichtbare magiër is, maar een mens van vlees en bloed. Daar zit hij, teruggebracht tot huiskamer- proporties. Je kunt iets tegen hem zeggen En aanraken kan ook, als je het lef hebt. (Voederen is nog steeds verboden.) Bestaan er gradaties in het sig neren; kun je zeggen: A is een be ter signeerder dan B? Jazeker. In dit stukje zijn de namen van twee schrijvers gevallen: Mu lisch en Reve. Wie is de betere signeerder? Reve zonder twijfel. Nooit zal ik vergeten hoe hij die Leidse boekhandel binnenstapte als een bouwvakker die te laat op zijn klus kwam. Er kwam een jongen op hem af die zich voorstelde. De volksschrijver keek hem nauwe lijks aan, zei: "Reve. de naam zegt het al". En toen tijdens het signeren een dame zich niet com- me il faut gedroeg, merkte hij droog op: "Mevrouw, wilt u niet voordringen". Trouwens, ook broer Karei mag er zijn. Nog niet zo heel lang geleden kwam hij een week te vroeg in een Leidse boekhandel om te signeren. WIM BRANDS Prijs (1) Zelden werd een feestje ge vierd in zo'n kille en ongezellige omgeving als gistermiddag in het Kantorenhuis aan de Schip- holweg. Toch was de aanleiding om via betonnen trappen naar boven te klauteren feestelijk ge noeg. want de prijswinnaars van de eerste trekking van de loterij voor standerdmolen De Put kre gen hun prijzen uitgereikt. Door de voorzitter van de stichting Molen de Put. M. du Prie. Maar eerst hield een vertegen woordiger van het Kantorenhuis, de 'plaats des onheils', een toe spraakje, waarin de prijswin naars in de "ietwat kale. maar reeds verhuurde ruimte van het Kantorenhuis" werden welkom geheten. Hadden we het nou mis. of klonk er toch iets triomfante- lijkse toen dat 'verhuurde' werd uitgesproken? Enfin deze vertegenwoordiger babbelde de standerdmolen en het bijna voltooide Kantorenhuis aardig aan elkaar: "Met de bouw van een Hollandse standerdmo len op het molenbolwerk aan het Galgewater te Leiden vindt de voltooiing plaats van een uniek deel van de cultuur historische binnenstad van Leiden, terwijl met de bouw van een Hollands Kantorenhuis aan de Schiphol- weg een unieke start wordt ge maakt met de realisatie van het toekomstig zakencentrum Schuttersveld. Zowel de molen als het Kantorenhuis zal een po sitieve bijdrage leveren aan de geschiedenis en de toekomst van de stad Leiden". Prachtig, zoals de man het verzonnen had. En zonder zich te laten afleiden door het geboor en gehamer van de noeste arbeiders, die moeten zor gen dat het gebouw in april kan worden geopend, ging hij verder: "Naar wij hopen zullen de hou ten korenmolen en het bakste nen Kantorenhuis binnen korte termijn bruisen van ambachtelij ke en zakelijke activiteiten, uit geoefend door gebruikers die tot volle tevredenheid in hun nieu we behuizing werkzaam zijn". Prijs (2) Uiteindelijk werd toch overge gaan tot de prijsuitreiking. Ge lukkig maar, want we kregen al kramp in de kuiten van de kou De videorecorder werd gewon nen door de heer W. Klink en diens dochter. Waarom zij mee deden met de loterij? "Nou, we gokken graag". Een fiets was er voor A. Walen: "Een mooi stukje Leiden is het daar aan het Galge water geworden. Ik kwam er vaak. toen ik nog in het Noord- Nog niets verkocht en het zag er naar uit dat hij die middag ook niets zou verkopen, of misschien een flinterdun bundeltje aan een reTdTe heteookUallëmaal nietkon MuUSCh sd«neerde ^ravond zyn boeken bij boekhandel Kooyker. helpen. LEIDEN - De moeder van Fred Hof, de jongen die tijdens Beesten spul in september door een hond in zijn lip is gebeten, overweegt ge rechtelijke stappen tegen het be stuur van de stichting Dierenasiel Leiden en Omstreken om alsnog een schadevergoeding te krijgen. Dat liet haar advocaat weten, nu de verzekering van de DLO zich niet bereid toont de kosten die zij als gevolg van het incident heeft moe ten maken, te vergoeden. De verze kering geeft de schuld aan de jon gen zelf. Hij zou de hond wild bij de kop hebben gepakt, waardoor het beest agressief werd. Volgens de moeder van de jon gen is dat niet het geval. Fred zou het dier hondebrokjes hebben wil len geven, maar het dier had hem Twee botsingen op rijksweg 4 LEIDEN - Kort na elkaar hebben gisteravond op rijksweg 4 bij de af slag Hoge Rijndijk twee kop- staart-botsingen voorgedaan. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade was wel groot. Bij de eerste botsing omstreeks zes uur waren vijf auto's betrok ken. Oorzaak: de voorste bestuur der moest onverwacht remmen, de anderen merkten dat de laat op. De tweede, die een half uur later plaatshad, verliep op dezelfde ma nier. Hierbij raakten twee auto's flink beschadigd. KBO - De afdeling Leiden en om streken van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) zal morgen om 14.00 uur een kerstviering organi seren in het St. Anthoniusclubhuis aan de Mare. Het bestuur hoopt daar veel leden in gezellig samen zijn te ontmoeten. Introducés zijn ook welkom. De film "Christmas Carrol" zal worden vertoond. daarop in zijn lip gebeten. "Hoe kan Fred nou die hond bij de kop hebben gepakt? In zijn ene hand had hij een pot honing en in de an dere hand die snoepjes". De moe der verwijt de stichting DLO dat zij niet duidelijk had aangegeven dat het dier agressief was. "Er had een bordje bij moeten staan, dat kinde ren met dit dier moesten oppassen. Maar ik heb niets gezien. Er stond alleen een meisje bij, dat op twee honden moest passen". Alleen dat meisje heeft gezien wat er is gebeurd. Volgens de moe der was niemand van het stich tingsbestuur bij de stand aanwe zig, toen het ongeval plaats had. Na het incident heeft het bestuur van de stichting DLO aangeboden alle kosten te zullen vergoeden. Nu de verzekering niet wil uitbetalen, zou het bestuur zich bij deze uitspraak neerleggen. "Als de verzekering zo beslist, kunnen wij er verder niets aan doen", is de reactie van het be stuur aan de moeder. Overigens is zij evenmin tevre den over de gang van zaken direct na het incident. Op zaterdag heeft zij zélf moeten zien hoe zij met de hevig bloedende jongen in het zie kenhuis kon komen. Van het be stuur heeft zij die dag niemand ge zien. Pas de woensdag daarop kwam een bestuurslid met een trommeltje zuurtjes de jongen op zoeken. De verzekering heeft zij, naar haar zeggen, zélf op de hoogte van het ongeval moeten stellen en elk initiatief is van haar kant gekomen. Wat zij het ergste vindt is dat Fred de schuld krijgt van het hele geval. "Terwijl hij juist gèk is op dieren. Zelf heeft hij ook een hondje. Vo rig jaar wilde hij niet mee met het vakantiekamp van de Boddaert- stichting, waar hij is. omdat hij dan al die tijd niet zelf voor zijn beest kon zorgen". Overigens heeft Fred Hof nog steeds last van zijn verwonding. In juni zal via plastische chirurgie worden getracht de pijn aan zijn bovenlip te verhelpen. Fred Hof met zijn eigen hondje "Dat kind is gek op dieren Hij zou nooit een hond wild bij de kop pak ken. De verzekering geeft hem de schuld van het ongeluk tijdens Beestenspul", aldus zijn moeder (foto Holvast) 'Organisaties tegen seksueel geweld steunen' DEN HAAG/LEIDEN - Er moet op korte termijn een mogelijkheid ko men voor financiële ondersteuning van het samenwerkingsverband te gen seksueel geweld in de Leidse regio. Bovendien moeten er voor stellen komen voor geëigende sub sidie-instrumenten op dit gebied Dit is de strekking van een gisteren met algemene stemmen door pro vinciale staten van Zuid-Holland aanvaarde motie. De recentelijk op gang gekomen samenwerkingsverbanden voor opvang en hulpverlening aan slachtoffers van seksueel geweld verdienen ondersteuning, zo stelt de motie. Tevens heeft de toegeno men aandacht voor dit maatschap pelijk probleem aan het licht ge bracht hoe ingrijpend en omvang rijk het is. De bestaande subsidie regeling voor emancipatiewerk wordt niet het juiste en toereiken de instrument gevonden om de be nodigde ondersteuning van de sa menwerkingsverbanden te bieden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3