LEIDSCH DAGBLAD Nog 4 gegijzelden in Nantes 'Fors bezuinigen op huursubsidie' Sneeuwgebrek bedreigt wintersport 1 UB' t'BHl m Bediende anti-vries in de ogen gespoten PROPER WORD BEROEMD OP SCHOOL. «O 'Liefde' Overval9 Overleg politie-gangsters duurt voort MÈM Mi"' \a mZSS&ÊMifc. f Achtling in Turkije EUTHANASIE VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37890 (Van een onzer verslagge vers) BOSKOOP - Een inwoon ster van Boskoop werd gis teravond op wel heel merk waardige wijze de liefde verklaard. De vrouw kwam rond half twaalf met twee kennissen thuis en trof in de keuken een vreemd paar schoenen aan. Verder op de overloop een al even vreemde jas. En ten slotte in haar bed de ei genaar van de kledingstuk ken, een haar volstrekt on bekende 44-jarige man uit Nieuwerbrug. De man verklaarde tegen over de politie dat hij met de Boskoopse een relatie en eventueel een huwelijk wil de aangaan. Hij kende haar omdat zij een gezamenlijke kennis zouden hebben. Toen hij haar niet thuis trof, maar de voordeur wel open bleek te zijn, was hij maar naar binnen gegaan om daar op haar te wachten. Na een uur was hij moe gewor den en daarom in haar bed gekropen. Hij was prompt in slaap gevallen. De man, die zijn handelwijze vol gens de politie in het geheel niet vreemd vond, heeft pro ces-verbaal gekregen we gens huisvredebreuk. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN - Een 67-jarige Leidse vrouw is gistermor gen in de Hugo de Vries- straat door vijf jongeren van zo'n jaar of vijftien overvallen 'ten behoeve van een film'. Dat zeiden ze al thans toen de vrouw met pijn in de rug op de straat lag. Tegen tienen werd de vrouw van achteren aange vallen door een aantal joB- gens die haar de boodschap pentas uit de hand rukte, waardoor ze ten val kwam. Ze liepen daarna hard door. Een paar minuten later keerden ze terug met de me dedeling dat ze voor school met een film bezig waren. Ze hielpen haar op de been en gaven ook de tas terug. Volgens de vrouw had een van de jongen inderdaad een filmcamera in de hand. Bij een buurtbewoonster is ze daarna een beetje bij gekomen. GENEVE (GPD) Als het niet heel vlug hard gaat sneeuwen, dreigt de komende kerstvakantie voor veel wintersportgangers een ramp te worden. Nog steeds ligt er in de Alpen zo weinig sneeuw, dat skiën op de meeste plaatsen onmo gelijk is. Alleen op zeer hoog gele gen pisten zijn de liften geopend, maar dan nog dienen de skiërs zich een weg te zoeken tussen stenen en rotsen. Een skileraar in het toch op 1800 meter hoogte gelegen Les Arcs (Frankrijk): „We hebben de pisten zo goed mogelijk geprepareerd, maar als er het komende weekein de duizenden skiërs overheen zijn gegaan, kunnen we de boel afslui ten. Er ligt zelfs hier veel te weinig Evenals in Oostenrijk en Zwit serland zijn ook in Frankrijk nog veel liften buiten gebruik. Zelfs in het toch redelijk hoog gelegen doen' Avoriaz (1800 meter) liggen alleen hier en daar nog wat restjes van in november gevallen sneeuw. Annie Formose, oud-skikam- pioene en leidster van de kinder- skischool aldaar: „Ik dacht dat het nooit meer zo erg zou worden als vorig jaar, toen er ook al heel wei nig sneeuw lag. Maar dit is erger. Zaterdag krijg ik 800 kinderen; ik ga Er wordt in de Alpen komende dagen enige sneeuw verwacht, maar kenners vrezen dat het veel te weinig zal zijn om een ramp af te wenden. Een ramp die niet alleen de wintersportoorden zal treffen, maar ook de skiërs zelf. Formose: „Ik verwacht veel verwondingen. De zomerspelletjes met ze lev®nsgevaarlijk. Voor dat je het weet, lig je op een steen WMRKi jfJ' ifi Bk* f ,j|lB Courtois verklaarde al aan het be gin van de ondervragingen tegen over de rechter: „Meneer, u zult me voor de zoveelste keer veroorde len, maar ik kan u zeggen dat het voor mij uit is met de gevangenis. Die heeft me niets meer te bieden, noch in positieve noch in negatieve De televisie-opnamen toonden het hof en de jury, terwijl ze ver stijfd als poppen voor zich uit za ten te kijken. De handen van de president waren aan zijn zetel ge bonden. Courtois vertoonde zich in de loop van de dag ook, terwijl hij de president van het hof aan zich zelf had vastgeklonken. De leider van de terroristen George Courtois, zoals hij gisteravond op het televisiescherm te zien was. Met een pistool in de ene en een sigaar in de andere hand. 'De gevangenis heeft mij nu niets meer te bieden", (foto ap> Overval Alphense benzinepomp ALPHEN AAN DEN RIJN kwamen er twee mannen met bi- Twpp PpmnRkprrfp pn vskmutsen over het hoofd te voor- waarschiinliik eewaDPnde schijn- Vermoedelijk waren zij met waarscnijnilJK gewapende een pistool gewapend. Een van hen mannen nebben gister- beval de bediende de handen in de avond rond half elf de 28-ja- lucht te steken. Dat weerhield hen rige bediende van het benzi- n*et hem anti-vries in het gezicht te npctatinn aan Hp Ficpnhn sPulten- Snel grepen de overvallers nestation aan de fcisenho- de tes en maakten zich lo d uit werlaan in Alphen aan den de voeten. Rijn Overvallen. Hoewel de bediende niets meer kon zien zag hij toch kans het over- Ze spoten hem anti-vries in de valalarm in te schakelen. De politie ogen, waardoor hij niets meer kon heeft gisteravond met behulp van zien en beroofden hem van zijn tas, een diensthond nog een onderzoek ongeveer 800 gulden wis- ingesteld, maar dat leverde niets UTOHOME TUL IS IN ALLE MEKKEN ersbaan 29 Leiderdorp 071-899349 selgeld zat. De dagopbrengst had hij in de kluis gedaan. De bedien de, die later ook last had van adem halingsmoeilijkheden, werd over gebracht naar het Rijnoordzieken- huis. De overval had plaats toen de pompbediende het station had af gesloten en met het geld in een tas naar zijn auto liep. Hij hoorde ge rommel achter het station, maar voor hij actie kon ondernemen b.v. makelaardij o.g. Rijkspolitieteam 'hengelde' post Onze nieuwe woningkrant is uit. Wanneer u belt, sturen we hem graag toe. Oegstgeest, Passage 12 fm-m Tel. 071-170741" kE. Nu en dan regen Veel bewolking en nu en dan regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 7 en middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Krachtige zuidwestenwind aan de kust stormachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: pe rioden met regen en aanhoudend vrij zacht. 21 december 1985 Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur. Maan op 13.32 uur, onder 2.37 uur. Hoogwater in Katwijk om 10.53 en 23.24 uur, laagwater om 6.25 en 18.53 uit brievenbus AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft de rijksrecher che opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar bepaalde handelingen van observatieteams van de rijkspolitie. Met name wordt onderzocht of deze teams post mochten „hengelen" uit de brievenbus van Radio Stad Am sterdam, aldus politiewoordvoer der Geelof. Geelof geeft toe dat dit inder daad is gebeurd: „Daar hoeven wij niet omheen te draaien". De vraag is volgens Geelof alleen of het ob servatieteam strafbaar handelde. Het onderzoek door de rijksre cherche is een gevolg van de nachtelijke inbraak in het afgelo pen weekeinde door de actiegroep Stille(n) nacht, heilige vracht in de observatiepost West II van de rijks politie aan het Nieuwe Meer in Amsterdam. De actievoerders na men dossiers en andere papieren mee. (zie verder pagina 5) IZMIR (AFP) - Een Turkse vrouw van een jaar of twintig is afgelopen nacht in een zie kenhuis in Izmir aan de kust van de Egeïsche Zee, bevallen van een achtling: vijf jongens en drie meisjes. "Wat een verrassing. Ik hoop dat ze allemaal in leven blij ven", riep de vrouw volgens artsen uit. De bevalling duur de vier uur en verliep zonder moeilijkheden. De kinderen wogen tussen de 400 en 500 gram elk en zij werden meteen in couveuses gelegd. De dokters waagden zich vanmorgen niet aan een voor spelling over de overlevings kansen. Ook wilden zij niet zeggen of de moeder, mevrouw Sevil Capan, een vruchtbaar heid bevorderend middel had gebruikt. Het is voor het eerst dat in Turkije een achtling ter wereld is gekomen. PARIJS (GPD) - De gangsters in Nantes hielden vanmid dag nog vier personen vast van de 32 die zij gisteravond gijzelden: de president van het hof, zijn twee assessoren en de subsituut officier van justitie. Alle juryleden wa ren inmiddels vrijgelaten. De onderhandelingen tussen de politie en de drie misdadigers duurden nog voort. Vannacht en vanochtend waren elf personen uit de rechtszaal naar buiten gekomen. Eerst een suiker patiënt en iemand met hartklach ten, daarna een groep van vier De woordvoerder van de gang sters, Georges Courtois, had in ruil voor het vrijlaten van de zieken vannacht opnieuw geëist dat de scène door het derde televisienet zou worden gefilmd. Dat was de vijfde keer dat hij op die manier de kans kreeg zijn theorieën en drei gementen uit te dragen. Vanochtend vroeg - voor zons opgang - hebben de drie gangsters nog geprobeerd met hun gijzelaars te ontsnappen. Toen ze ontdekt werden en er twee waarschuwings schoten werden gelost, keerde het gezelschap in paniek terug naar de rechtszaal. Later op de dag verscheen een bus bij het gerechtsgebouw. Die zou mogelijk bedoeld zijn voor het vervoer van vier gegijzelden en de drie kidnappers, die hun actie be gonnen tijdens het proces tegen twee van hen. Lukt het hun niet weg te komen dan zouden zij zelf moord willen plegen na eerst hun gevangenen te hebben gedood, zei Courtois hebben laten weten. Bendeleider Courtois werd ge durende de nacht nog in contact gebracht met zijn vrouw en zijn schoondochter, maar noch hun ar gumenten, noch die van de ge duchte commissaris Broussard brachten Courtois op andere ge dachten. Het drama begon gistermorgen om kwart voor elf begonnen. Toen stormde de Marokkaanse moslim Abdel Karim Kali, zwaaiend met een handgranaat, de rechtszaal binnen. Hij ontwapende de politie en riep uit dat hij voor een Pale stijnse terroristenorganisatie op trad en 'de Franse staat een klap in het gezicht wilde geven'. Hij was juist uit de gevangenis ontslagen. Pas later bleek dat niet hij de leider van het overvalcommando was, maar de op dat moment terecht staande Courtois zelf, die de opera tie had georganiseerd om zichzelf en een medeschuldige uit de han den van de justitie te redden. Courtois heeft een zwaar crimi neel verleden. Als kind uit een moeilijk gezin ging hij de klassieke weg van jeugdmisdaad en eindigde als zware jongen die voor niets te rugdeinst. De in '38 geboren Cour tois werd in de gevangenis als zeer gevaarlijk beschouwd en bij iedere stap die hij deed door een bewaker gevolgd. De nachten bracht hij in afzondering door. In '64 zette Courtois zijn eerste kraak in Nantes, die leidde tot een eerste veroordeling. Later volgden nog eens elf veroordelingen. Hij bracht negen jaar van zijn leven in de gevangenis door. Zijn laatste overval pleegde hij in '83 op een bijkantoor van het Credit Agricole in de buurt van Nantes, waarbij hij ook enige personen in gijzeling 03 24 PAGINA'S CNV-voorzitter Harm van der Meulen wil verhou ding met het CDA herstel- Lubbers wil in de toe komst niet met de PvdA in één kabinet zitten. PAGINA 5 Weer inval van Zuid-Afri- ka in Angola. PAGINA 7 Den Haag neemt oude pan den over: 'Tilburgse' ver lost van hypotheken. PAGINA 9 De lente is er. ..nu in de RAI Tienduizenden bloemen in volle bloei. 20 t/m 26 december Alle dagen geopend van 10-17.30 uur. I Toegang f7,50. CJP en Pas 65 f6,-. kinderen tot 12 jaar f5, =i;i Intern rapport ambtenaren ministerie sociale zaken: DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren van het ministerie van sociale za ken stellen in een intern rapport voor fors te bezuinigen op de huur subsidie, studiefinanciering en de kosten van gezinsverzorging, be jaardenoorden, kinderdagverblij ven, het bejaardenziekenfonds en de rechtsbijstand. De bezuini gingsmogelijkheden zijn opgesteld voor minister De Koning (sociale zaken). De ambtelijke notitie is geschre ven in het kader van de discussie die momenteel op verschillende departementen gaande is - met na me op het ministerie van sociale zaken - over de mogelijkheden om de zogenaamde „inkomensafhan kelijke voorzieningen" terug te dringen. Die voorzieningen komen vooral ten goede aan de mensen met de laagste inkomens. Minister De Koning meent dat de subsidies mensen ontmoedigen bij het zoeken naar (beter betaalde) banen. „De mensen worden gegij zeld op het 1 de bewindsman onlangs in de Tweede Kamer. Een loonsverho ging wordt volgens De Koning im mers vrijwel geheel in korting ge bracht op al die subsidies, zodat men er netto weinig van over houdt. De minister wil de inkomensaf hankelijke subsidies vervangen door een algemene lastenverlich ting voor de burgers. Op die ma nier zou de koopkracht op peil kunnen blijven. De ambtelijke no titie geeft niet precies aan hoe dat zou moeten, maar volgens een woordvoerder van het departe ment blijft koopkrachtbehoud uit gangspunt. Het ministerie bena drukt overigens dat in de notitie geen voorstellen worden gedaan, maar mogelijkheden worden opge somd. De arts aan het ziekbed van zijn patiënt wordt waar schijnlijk vaker geconfron teerd met de vraag om een milde, goede dood dan we dagelijks besef fen. Maar het toepassen van eutha nasie brengt diezelfde arts direct in grote problemen. Het duidelijke en ook zo begrijpelijke verlangen naar het einde botst immers met de be staande wetgeving die de arts de handen bindt. Sommige artsen hebben openlijk erkend, dat zij zijn ingegaan op het verzoek van hun patiënt om die mil de, goede dood. Dankzij deze open heid, die het grote zwijgen door breekt, kon zich een jurisprudentie ontwikkelen die arts en patiënt iets meer zekerheid biedt. De nadere uit leg van de bestaande, tekortschieten de wetgeving onderstreept tegelijk de behoefte aan nieuwe wetgeving. De kloof tussen de praktijk en de wet is te breed geworden en bezwaart de relatie tussen arts en patiënt. Geplaagd door tegenstellingen in eigen boezem tussen CDA en WD heeft het kabinet tot nu toe geen kans gezien om met een eigen wetsont werp te komen. Een Staatscommissie heeft ge sproken, er ligt een initiatief wetsont werp van het Kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra (D66), een ontwerp dat nog is aangepast na een uitvoerig en zeer kritisch advies van de Raad v?n State, en het kabinet discussieert moeizaam voort. Met het verstrijken van de tijd neemt de druk op de ketel echter toe. want politici van verschillende huize voelen er bar weinig voor om de eu thanasie te verheffen tot een van de grote onderwerpen in de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het gevolg is, dat er nu toch in deze zo gevoelige materie op spoed wordt aangedrongen. Waar zorgvuldig overleg ten zeer ste is geboden, wordt een nader ad vies van de Raad van State over het aangepaste initiatief wetsontwerp niet nodig geacht. Een meerderheid in de Tweede Kamer, inclusief de WD-fractie, keerde zich gisteren te gen die nadere advisering, waarop het CDA en de kleine christelijke par tijen hadden aangedrongen. Daar mee, en met de steun aan het ont werp Wessel-Tuinstra, laat de WD- fractie de eigen ministers in de kou staan. Het Tweede Kamerlid Borgman (CDA), een verklaard tegenstander van een euthanasiepraktijk zoals die PvdA, D66, klein links én de WD voor ogen staat, heeft nadrukkelijk verklaard, dat zijn fractie er niet op uit is de besluitvorming te vertragen. De GPV'er Schutte ziet helemaal geen problemen in een voortgezette en diepgaande discussie, ook al komen er verkiezingen en straks nog een for matie. De bron van de vertraging, en de tijdnood die nu wordt gevoeld, ligt niet bij de christelijke fracties in de Twee de Kamer, maar bij het kabinet dat onmachtig blijkt tot een oplossing te komen. Als CDA en WD nog jaren samen willen regeren, en die gelui den worden telkenmale vernomen, dan zullen deze partijen samen een oplossing moeten vinden die ook in de Kamer op een breed draagvlak mag kunnen rekenen. CDA en WD zullen elkaar dan een eindweegs te gemoet moeten komen en de WD- fractie zal zich niet vrij mogen voelen om zomaar gemene zaak te maken met de hele oppositie zoals deze week is vertoond. Deze opstelling van een meerder heid in de Tweede Kamer verlost het kabinet niet van de eigen verantwoor delijkheid. Het kabinet zal een uiter ste poging moeten doen om het initia tief te hernemen, want de politieke en wetgevende machinerie is dermate traag en ingewikkeld, dat het intitia- tief-wetsontwerp van Wessel-Tuin stra de eindstreep vóór mei 1986 al leen zal kunnen halen met haastwerk op de valreep. De zaak van de eutha nasie is echter te gevoelig en te be langrijk om deze af te handelen in de klem van de tijd. i voor minder dan de halve prijs pracht kwaliteit pump met makkelijke hak Kleuren zwartlak, zwart, blauw en bruin Maten 36 t/m 41. Winkelpr. 69.95 1 Alléén vandaag en morgen voor minder dan de helft I mw Leiden Lan9« Gracht 5 I M M mm (naast Digros) tel. 071 142864 I m mm J m 1 Mm J donderdag koopavond I VRIJGESPROKEN (ANP) - De Utrechtse rechtbank heeft vanoch tend twee ambtenaren van de ge meentelijke woningdienst in Utrecht vrijgesproken van corrup- tie^ Dat gebeurde ook met zes men sen die werden verdacht van me deplichtigheid. Eén ambtenaar kreeg 1000 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk, en twee maanden voorwaardelijk cel. De acht hadden toegegeven dat ze geld hadden aangenomen van wo ningzoekenden (500 tot 5000 gul den), maar de rechtbank achtte in zeven gevallen niet bewezen dat deze woningzoekenden daardoor waren bevoordeeld. Haal je eigen tasje met je eigen naam erop bij je eigen Peek Cloppenburg. Voor maar 3.-. Alleen aanstaande zaterdog bij P8.C, Breeslrodt 78-80, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1