D Senegalees maakt film over Afrikaans leider B Lh 'Goonies': Pipo de Clown in nieuw jasje 'Een burgerwijf' met gevoelens van schuld 'Invasion USA': een laken van het Rambo-pak Erotisch spel tijdens cruise Walt Disney pakt flink uit VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 v I KBi IB! aai illllllllll llllllllllllli »i»i siiiiiiaiiasaiai ayyy| iiiiiiiiiiiiiibb lyyys a IIIIIBIBII 'Invasion USA'; regie: Joseph Zito; hoofdrol: Chuck Norris; theater: Luxor, Leiden; leeftijd: 12 jaar. "Een vingerwijzing naar democra tische landen", noemt Chuck Nor- ris 'Invasion USA', een film waar voor hij ook meehielp het verhaal te schrijven. De titel zegt het al: Amerika moet zich voorbereiden, de terroristen liggen op de loer en ze hebben de hartelijke steun van Rusland. 'Invasion USA' is kortom een laken van het Rambo-pak. Chuck Norris speelt zelf de hoofdrol als Matt Hunter, een voor malige medewerker van de gehei me dienst. Hij leeft een terugge trokken bestaan dat wreed wordt verstoord door de komst van Ros tov, een voormalige rivaal uit het KGB-kamp. Hunters huis wordt aan flarden geschoten en hij be sluit tot actie over te gaan. Dan ook blijkt hem de werkelij ke reden van Rostov's verblijf. Huursoldaten zijn via Cuba de Ver enigde Staten binnengekomen en zaaien links en rechts terreur. De paniek en chaos die dat tot gevolg heeft, moet ertoe leiden dat de Amerikanen zichzelf gaan afma ken. U begrijpt het al: Hunter is de enige met voldoende besef en daadkracht om daar een stokje voor te steken. Zoals hij vorige week al zei in het interview in deze krant: "Terreur moet onmiddellijk worden neergeslagen". 'Invasion USA' is kortom een film met een boodschap. Chuck Norris weert zich in 'Invasion USA'. The Goonies'; regie: Richard Donner; hoofdrollen: Sean Astin en Josh Brolin; theater: Lido, Leiden; alle leeftijden. "Er gebeurt hier ook nooit iets spannends", dat is het eerste wat wij een aantal jochies horen ver zuchten. Ze wonen in een klein ha venplaatsje, Goon Docks, en ze noemen zich de Goonies. Hun ou ders zijn gedwongen te verhuizen, dus willen de jongens nog één keer iets leuks ondernemen. Ze staan dan ook op de drempel van een groot avontuur, want voor ze het goed en wel beseffen zijn ze ver zeild geraakt in een gevaarlijke speurtocht naar een oude zee- roversschat. Iedere Goonie heeft zo z'n speci fieke gebreken en voordelen. Chunk is een dik gozertje, dat alles uit z'n handen laat vallen, maar er wèl voor zorgt dat het monster Sloth met de Goonies bevriend raakt. Mouth heeft een te grote mond, maar hij spreekt Spaans, zo dat hij de aanwijzingen op de schatkaart kan vertalen. Data heeft teveel naar James Bondfilms geke ken, maar levert met al zijn uitvin dingen steeds weer de toepasselij ke technische snufjes, waarmee onze boefjes alle obstakels kunnen Mikey heeft astma en wordt door zijn ouders te zeer beschermd, maar hy is degene die met zijn dro merijen aan de basis staat van alle initiatieven en ideeën. Zijn oudere broer Brand ten slotte is niet de slimste, maar met hem wordt de noodzakelijke brute kracht en de 'tienerverliefdheid geïntroduceerd. Achterna gezeten door een stel heuse boeven moeten onze kleine helden gevaren van velerlei aard overwinnen, voordat ze eindelijk hun doel bereiken. Met een deel van de buit zijn ze in staat hun ou ders uit de financiële nood te hel pen, waardoor de huizen niet ver kocht hoeven worden en de Goon ies lekker in hun eigen Goon Docks kunnen blijven wonen. De jongensdroom is uitgekomen! Ook deze film uit de fabriek van Steven Spielberg zal het in de kerstvakantie ongetwijfeld goed doen. Toch haalt 'The Goonies' het niet bij 'Back to the future'. Is laatstgenoemde film de perfecte fa miliefilm, omdat er voor mensen van alle leeftijden heel wat leuks te beleven is, 'The Goonies' is veel meer toegespitst op het heel jonge publiek. Het is een voor de jeugdi ge kijker aangepaste versië van 'Raiders of the lost Ark'. "Er gebeurt hier nooit iets span nends" en "waren we hier maar weg" is een gedachte die de vol wassen toeschouwer bij deze film af en toe bekruipt, maar dat neemt niet weg, dat heel wat kindertjes er veel plezier aan zullen beleven. LEONARD ENGEL DAKAR (IPS) - Na 23 jaar onder zoek gaat de Senegalese filmmaker en schrijver Ousmane Sembene volgend jaar beginnen met opna men voor de grootste speelfilm die ooit in Afrika bezuiden de Sahara is gemaakt. De zes uur durende film verbeeldt het leven van Alma- ny Samori Touré, een Westafri- kaanse leider uit de negentiende eeuw, die symbool stond voor de strijd tegen het kolonialisme. De film, die miljoenen dollar gaat kosten, wordt een soort Afri kaanse 'Ben Hur' of 'Lawrence of Arabia'. In 'Het leven van Almany Samori Touré' zullen honderden soldaten en paarden uit het Sene galese leger komen opdraven. Wie de legendarische vorst speelt, is nog niet bekend. In Kolda, Velingara of Kedou- gou, drie Senegalese steden bij de grens met Guinee en Mali, worden de voornaamste opnamen voor het Afrikaanse epos geschoten. Maar de filmkaravaan maakt in de spo ren van Samori ook opnames in Mali, Guinee, Togo, Benin, Burki na Fasso, Ivoorkust, Mauretanië en Gabon. Ousmane Sembene, die onder meer de film 'Ceddo' maakte, heeft een reeks bekende Afrikaanse filmmakers gevraagd mee te werken. De Ujst van producenten is daardoor indrukwekkend: me dewerkers uit Ivoorkust, Burkina Fasso, Guinee en Gabon zien straks allen hun naam op de titel rol. Senegal, Mauretanië, Benin, de Europese Gemeenschap, Frankrijk en de Britse BBC financieren de monsterproduktie. Naar verluidt zou de Senegalese president Ab- dou Diouf zich persoonlijk beij verd hebben om steun bij elkaar te krijgen. Ousmane Sembene heeft 23 jaar lang in Franse, Duitse en Engelse archieven gegevens over het leven van Samori verzameld. Over de rol van de Westafrikaanse leider zijn de historici zeer verdeeld. In Afri ka is Samori een held. Europese geschiedschrijvers schilderen hem als een bloeddorstige barbaar, een lot dat veel Afrikaanse vorsten en stamhoofden uit de vorige eeuw ten deel is gevallen. Samori was op zijn tweeëntwin tigste reeds de leiders van een machtige staat. Hij bevrijdde sla ven en wierp zich op als bescher mer van de boeren, die voortdu rend bedreigd werden door noma den. Op deze manier vergrootte hij in rap tempo zyn aanhang onder de dorpshoofden die hem zagen als '.koning der koningen'. Als vijftigjarige was Samori op het toppunt van zyn macht. Hij re geerde toen een tien districten tel lende koninkrijk, Faamaya gehe ten. Een jaar later vielen Franse troepen het gebied binnen. Overloper De film laat ook zien hoe Samo- ri's zoon, die naar Parijs wordt ge zonden als ambassadeur in Frank rijk, overloopt en zich tegen zijn vader afzet. De weerstand tegen de Fransen in West-Afrika neemt on dertussen toe. Samori vlucht met zijn mensen naar het zuiden. Zijn zoon, inmiddels teruggekeerd, roept zichzelf uit tot nieuwe ko ning. De tweede zoon neemt het westelijk deel van het vroegere Faamaya-rijk onder zijn hoede. De nieuwe heersers sluiten vrede met de Fransen. Samori probeert nog een keer om de Franse heerschappij omver te werpen. Hij faalt en wordt ge vangen genomen. In 1898, op 68-ja- rige leeftijd, blaast hij de laatste adem uit in de gevangenis in Kayes, dat tegenwoordig in Mali ligt. BIOSCOPEN (OP)NIEUW Invasion USA' - Luxor, Leiden. The Goonies' -Lido, Leiden. Taran en de toverketel' - Lido, Lei den. 'A view to a kill' - Lido, Leiden. 'Pale rider' - City, Katwijk. 'Cocoon' - City. Katwijk. Hot Bubblegum de boot in' - City. Katwijk. BLIJVERS 'Santa Claus' - Een bewegende kerst kaart in sprookjessfeer, Luxor, Lei den, Euro, Alphen. 'Back to the future' - Vermakelijke reis terug naar de toekomst, Lido, Leiden, Euro, Alphen. 'Miami Supercops' - Treurige kwali teit van vier vuisten, Lido, Leiden, Euro, Alphen. 'Weird Science' - Twee jongens tove- 'e vrouw uit de computer de wereld, Lido, Leiden. SEXFILMS 'Aphrodite' - Trianon, Leiden. 'Meisjes die begeren' - Rex, Leiden. 'De politie maakt ook wel 's een slip pertje' - City, Katwijk. NACHTFILMS 'Women at play' Rex, Leiden. 'Back to the future' - Euro, Alphen. 'Meisjes waar je op terugvalt' - Euro, Alphen. 'Catharina en haar wilde hengsten' - Euro, Alphen. 'Traffic school' Euro, Alphen. DEN HAAG •Weird science' - Asta (463500), al. 'Santa Claus' - Asta. al. 'St. Elmo's fire' - Asta, al. 'Twee smerissen slaan hun slag' Ba byion (471656), al. 'De Goonies' - Babyion, al. 'Plenty' - Babyion. al. 'Invasion U.S.A.' - Cineac (630637), 16 jr. 'King Solomon's mines' - Cineac, 12 jr. 'Taran en de toverketel' - Cineac, al. 'Gotcha' - Cineac, al. 'Amadeus' - Euro (667066), al. 'De Goonies' - Metropole (456756), al. 'Back to the future' - Metropole, al. Taran en de tovelketel' - Metropole, al. 'Life of Brian' - Metropole, 12 jr. 'King Solomon's mines' - Metropole, 12 jr. 'Brewster's millions' - Metropole. al. 'The mean season' - Metropole, 16 jr. 'Back to the future' - Odeon (462400), al. 'American Nipja' - Odeon, 16 jr. 'Hot Chili' - Odeon. 16 jr. 'Perfect' - Odeon. al. 'Passions' - Le Paris (656402). 18 jr. 'Erotic Radio' - Le Paris. 18 jr. 'Hard core supergirls' - Le Paris. 18 jr. 'Miami supercops' Passage (460977), al. AMSTERDAM Twee smerissen slaan hun slag' - Alfa (278806). al. 'Plenty' - Alfa, al. 'La historia oficial' Alfa, 16 jr. 'SL Elmo's fire' - Alfa, al. 'Oberst Redl' - Alhambra (233192), 16 jr. Taran en de toverketel' - Alhambra, al. 'De droom' - Alhambra, al. 'Santa Claus' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Weird Science' - Cinerama, al. 'De Goonies' - Calypso (266227/ 234876). al. 'Prizzi's honor' - Calypso, 12 jr. •Perfect fit' - Centraal (248933). 18 jr. 'Taran en de toverketel' - Cineac (243639). al. 'Westside story' Cinecenter (236615), al. 'Pervola' - Cinecenter, al. 'Teorema' - Cinecenter, 16 jr. 'Desperately seeking Susan' - Cine center, al. 'The purple rose of Cairo' - Cinema (151243), al. 'Back to the future' - Cinema, al. 'Back to the future' - City (234579), al. 'Taran en de toverketel' - City. al. 'Brewster's millions' - City. al. 'Amadeus' - City, al. 'The mean season' - City, 16 jr. 'Invasion U.S.A.' - City, 16 jr. 'Hot chili'-City. 16 jr. 'Miami supercops'. City, al 'Zorba the Greek' (231708), 16 jr. 'Stevie' 'Don't look now' - Studio K (231708), 16 jr. 'Infirmieres du plaisir' - Parisien (248933), 18 jr. 'Invasion U.S.A.' - Rembrandtplein- theater (223542), 16 jr. 'Miami Supercobs' - Rembrandtplein- theater, al. 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'La historia oficial' - The Movies. 16 jr. Tasio' - The Movies, al. 16 jr. 'Back to the future' - Tuschinski i (262633). al. 'King Solomon's mines' - Tuschinski, 12 jr. 'American Nipja' - Tuschinski, 16 jr. 'ParfoAt' Txeokincl/i «1 I Kriterion, 'Gotcha' - Tuschinski. al. 'Kiss of the spiderwoman' - De Uit kijk (237460), 12 jr. TELEVISIE Als altijd met kerst keuze te over op de televisie. Veel films en één film zelfs tweemaal. Dat is 'Little Lord Fauntleroy'. Klassiek ver haal over New Yorks jongetje die van de ene op de andere dag een kleine aristocraat wordt. Jack Gold heeft er een aardige film van gemaakt met Ricky Schro der en Alec Guinness in de be langrijkste rollen. In de bijrollen: Connie Booth (Polly in de onver getelijke tv-serie 'Fawlty To wers') en Eric Porter (ooit de ster in de Forsyte Saga). 'Little Lord Fauntleroy' is dinsdag op Duits land 1 te zien (20.10 uur) en maandag op Nederland 2 (19.27 uur). Op de maandagavond heeft Duitsland 1 'Nostalghia' gepro grammeerd, een film die lange tijd en met veel succes in de film huizen draaide. De Rus Andrei Tarkovski draaide deze film in Italië en verbeeldde er op asso ciatieve wijze de heimwee mee. Oleg Jankovski speelt een Russi sche dichter die zich ontheemd voelt in Italië. De geschiedenis van deze dichter is niet licht te volgen, maar speelt zich wel in grote schoonheid af (23.00 uur). Robert Benton, regisseur van onder meer 'Kramer vs. Kramer', maakte met 'Still of the night' een ijzingwekkende, Hitchcock- achtige thriller met Meryl Streep en Roy Scheider in de hoofdrol len. Een psychiater krijgt een vrouw in behandeling die hij van moord verdacht. Hij raakt echter zeer van haar onder de indruk en dreigt het volgende slachtoffer te worden. Ook al op Duitsland 1 (22.20 uur, zaterdag). De kerst is in elk geval goed voor de liefhebbers van Laurel en Hardy. In de reeks die de VPRO 's middags uitzendt, op eerste kerstdag een hoofdfilm. Het is 'Way Out West', gemaakt in 1936. Stan en Ollie moeten het eigendomsbewijs van een mijn afleveren, maar worden door Ja mes Finlayson (de schele) op het verkeerde pad geleid. Eén van hun beste lange films (17.25 uur). Voor de operaliefhebber deze avond de verfilming die Joseph Losey maakte van 'Don Giovan ni'. Al hebben Mozart-kenners hun twijfels over de dramatische intepretatie van het verhaal. Om de lange aria's wat aan te kleden, laat Losey de opera-sterren wat Omar Shariff speelt Zhivago in de gelijknamige film. (toto ANP) heen en weer wandelen. België Frans zendt de film om 20.30 uur uit. Tweede kerstdag worden de. filmliefhebbers een beetje in de steek gelaten al is 'Doctor Zhiva go' leuk genoeg om nog een keer te bekijken. Een groots opgezet te film, helemaal in de stijl van regisseur David Lean. Omar Sha riff als de dokter die betrokken raakt by de woelige periode van oorlog en revolutie in Rusland. Julie Christie is zijn tegenspeel ster (Duitsland 2, 20.15 uur). Vrijdag is op een grappige ma nier de dag van Julie Andrews. Het imago van het brave en vro lijke meisje dat de actrice is nog aanwezig in 'Mary Poppins' (1964), maar is verdwenen in 'Victor/Victoria' (1982). De eerste film is op Duitsland 1 te zien om 20.15 uur. Ze is daarin een kindermeisje met magische krachten dat de kinderen mee neemt naar een fantasiewereld. 'Victor/Victoria', gemaakt door echtgenoot Blake Edwards, is een aardig spel met de seksen. Victoria heeft als zangeres geen succes en daarom geeft ze zich uit voor een man die als vrouw optreedt: Victor (21.10 op België 2). FILMHUIZEN In het Filmhuis LVC zal van avond tot en met zondagavond de klassieke western 'Once upon a time in the West' van Sergio Leone worden vertoond. Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards en Charles Bronson spelen de hoofdrollen. De legen darisch geworden muziek is van Ennio Morricone. (21.15 uur) Op eerste en tweede kerstdag zal als traditionele kerstfilm 'Carmen' worden gedraaid. Car los Saura maakte deze film over een danser/choreograaf die voor de flamenco-versie van het Car- men-verhaal een jonge debutan te neemt. Hij wordt verliefd op haar. (21.15 uur) Claudia Cardinale speelt mee n 'Once upon a time in the west (foto API "La Historia Official'; regie: Luis Puenzo; hoofdrollen: Norma Aleandro, Hector Alterio en Analia Castro; theater: Kijk- huis, Leiden. Alicia is een vrouw uit de Argen tijnse bourgeoisie die langzaam oog krijgt voor de verschrikkingen in eigen land. "Een burgerwijf met schuldgevoelens", zegt een collega van haar. Een in haar cynisme juis te typering, al doet het natuurlijk onrecht aan de oprechtheid van die schuldgevoelens. Alicia geeft geschiedenisles op een school. Het is 1983 en de junta heeft het heft nog in handen, maar al lang niet meer zo stevig. Ze heeft geen politieke problemen of last van de onderdrukking. Integen deel, haar man Roberto heult met de dictatoren en kan zijn gezin een geriefelijk leven gunnen. Gaby is enig kind en zij blijkt de spil waar om het emotionele proces van poli tieke bewustwording gaat draaien. Gaby is het echtpaar al snel na haar geboorte toegewezen. Een 'stille' vorm van adoptie die in Ar gentinië destijds geen uitzonde ring was. De moeder van Gaby is één van de vele vermisten. Alicia en Roberto hebben afgesproken er nooit over te praten. Een vriendin die om politieke redenen was ge- 'Aphrodite'; regie: Robert Fuest; hoofd rollen: Valerie Kaprisky en Horst Bu- cholz; theater: Trianon, Leiden; leeftijd: 16 jaar Een soft porno-werkstukje in de traditie van David Hamilton's om floerste erotiek. Aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog nodigt een miljonair een stel rijke vrien den uit voor een cruise. Op een ei landje in de Egeïsche Zee zullen ze de erotische roman 'Aphrodite' van Pierre Louys naspelen. De jongste gaste krijgt de hoofdrol en dat is Valerie Kaprisky. Na het ma ken van deze film (in 1982) maakte ze enige furore naast Richard Gere in de film 'Breathless'. vlucht, brengt haar echter op ande re gedachten. De duistere her komst van Gaby gaat Alicia steeds meer kwellen. Ze gaat op zoek naar die herkomst, tot grote ergernis van Roberto. Hij wil de ogen niet openen voor de werkelijheid van de Argentijnse junta, wil het com fortabele bestaan niet opgeven. In de figuur van Roberto heeft Luis Puenzo, regisseur en schrijver van 'La Historia Official', een ster ke troef. Er is geen gewetenloze slechterik van gemaakt, maar een bangerik, iemand die heult met de vijand. Als hem zijn verderfelijke bindingen met het regime voor de voeten worden geworpen, verbergt hy zich. "Ik ben de beul niet", zegt hij. Hector Alterio is de uitsteken de acteur van die rol. Zijn tegenspeelster, Norma Aleandro kreeg op het laatste film festival van Cannes, een prijs voor haar rol. Ze is ook de belangrijkste figuur in de film. In haar persoon wordt het Argentijnse bewustwor dingsproces verbeeld. Door die mi cro-vertelling van een macro-pro bleem is 'La Historia Official' een ■film geworden zoals Costa Gavras ze maakt. Een overzichtelijke ver telling waarin personen voorko men met wie het makkelijk identi- Alice (Norma Aleandro) wordt wijzer en treuriger. <foto P'> ficeren is. Dat maakt het tot een dringender kunnen maken. Op het 'ia Historia Official' wordt er welis- politieke film voor een groot pu- eind krijgen de sentimenten in de waar niet minder om, maar de ge- bliek. persoon van het kind Gaby te zeer wenste identificatie met de perso- Toch had enige terughoudend- de overhand. Ze maken er een nages komt ermee in de knel. heid 'La Historia Official' veel in- smartlap van. De sympathie voor BART JUNGMANN lit 'Taran en de toverketel' met rechts Taran. 'Taran en de toverketel'; regie: Ted Ber- man en Richard Rich; stemmen: Vin cent Croiset, Coen Flink en Johnny Kraaykamp; theater: Lido, Leiden Vijf jaar lang is in de studio's van Walt Disney nagedacht over 'The black cauldron' ('Taran en de toverketel') en alles bij elkaar kost te het ruim zestig miljoen gulden. De nieuwste technieken op het ge bied van de getekende film zijn dan ook gebruikt. Het verhaal is echter heel simpel. Monsters bedreigen het leven van kinderen en dieren. Ze zijn in het bezit van een toverketel en daar mee willen de monsters een leger doden tot leven brengen. Het jon getje Taran en de anderen moeten voorkomen dat het zover kon>t. Qua sfeer schijnt de film enige overeenkomsten te vertonen met 'Watership Down' en 'Lord of the Rings'. Daarom ook voor volwasse nen zeer genietbaar. Gemaakt on der supervisie van de Disney-vete- ranen Berman en Rich.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17