Schaatstalent is 'heel voorzichtig' Adorjan: 'Ik ben zijn slaaf Timman: geen loon naar werken Opening in conflict over Spelen Jeroen Piket leider bij EK Remise voor Van der Wiel Districten stemmen toe Petra Moolhuizen mijdt drukte Secondant trots op vriendschap met Kasparov VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 TOKIO (Rtr) - Volgens Lee Sang- Wang, de Zuidkoreaanse staatsse cretaris van buitenlandse zaken, is het niet uitgesloten dat een deel van de Olympische Spelen in 1988 in Noord-Korea wordt gehouden. Voorwaarde is echter dat de Noordkoreaanse regering officieel erkent dat Seoel, hoofdstad van Zuid-Korea, de officiële gastheer van de Spelen is. Sang-Wang deed die opmerkelijke toezegging giste ren in een onderhoud in Tokio met zijn Japanse collega Kensuke Ya- nagiya. Van het moment dat Seoel de Olympische Spelen van 1988 kreeg toegewezen, heeft Noord- Korea geprobeerd een deel van de wedstrijden te mogen organiseren. De regering in Pyongyang wordt in dat streven de laatste tijd gesteund door de Sowjet-Unie en andere communistische landen. Tot giste ren wees de Zuidkoreaanse rege ring de mogelijkheid van gedeelde Spelen echter categorisch af. Sprintrecords DDR-zwemsters OOST-BERLIJN (SID) - Kornelia Gressler en Dirk Richter, de Oost- duitse zwemster en zwemmer die het afgelopen weekeinde actief wa ren bij de Europa Cup-wedstrijden in 's-Hertogenbosch, hebben giste ren in Oost-Berlijn Europese sprintrecords verbeterd. Richter, die in de Brabantse hoofstad op de 25 meterbaan een officieus wereld record op de 100 meter rugslag ves tigde en een officieus Europees re cord op de 200 meter, legde in Oost-Berlijn één baan af in 25.74 seconden. Hij was al sinds 22 de cember 1982 in het bezit van het record op deze weinig gezwommen afstand met 26.44 seconden. Kornelia Gressler bleef op de 50 meter vlinderslag met 27,37 secon den ruim binnen de gestelde limiet van 27.79 seconden. GRONINGEN (ANP) - Na de twee de ronde van de strijd om de Euro pese schaaktitel voor junioren in Greoningen, wordt de eerste plaats gedeeld door vijf spelers. Onder hen is de Nederlandse favoriet Je roen Piket. Hij won gisteren van zijn landgenoot Henk Bruin. Uitslagen tweede ronde: Jeroen Piket (Ned)-Bruin (Ned) 1-0, Wins- nes (Zwe)-Kuczynski (Pol) VSs-Vfc, Grivas (Gri)-Kekki (Fin) 1-0, Olafsson (IJs)-Horn (Zwi) 0-1, Howell (Eng)-Arlandi (Ita) Vfc-Vi, Burgess (Scho)-Khalifman (Sov) 0-1, Djur- huus (Noo)-Fernandez (Spa) 0-1, Blatny (Tsj)-Wets (Bel) 1-0, Zysk (Fra)-Nikolic (Joe) Vi-lA, Calinescu (Roe)-Ribeiro (Por) Vi-'/i, Schlosser (Oos)-Lev (Isr) 1-0, Hansen (Den)-Erdogan (Tur) 0-1, Marcel Piket (Ned)-Hynes (Ier) 1-0, O'Neill (Wal)-David (Lux) Vi-Vz, Miralles (Fra) - Dimitrov (Bul) Vi-V4. Stand aan kop: 1. Horn, Khaifman, Fernandez, Grivas en Jeroen Piket 2 punten; 6. Kuczynski, Ar- landi, Howell en Winsnes VA. BRUSSEL (Belga) - Viktor Korts- noj lijkt de inzinking die hem kwelde bij het kandidatentoernooi in Montpellier, goeddeels te boven. De Zwitserse Sovjet heeft bij het internationale schaaktoernooi van Brussel de leiding met 3 punten uit evenzovele ronden. Een verrassing is het optreden van Suzya Polgar. De 16-jarige Hongaarse speelde re mise tegen Gruenfeld, won van Speelman en maakte vervolgens remise met Nunn. Met twee pun ten deelt zij de vierde plaats met John van der Wiel, die met zwart remise bereikte tegen de Frans man Kouatly. UTRECHT (GPD) - Het hoofd bestuur van de Nederlandse Volleybalbond kan alsnog overgaan tot het aanstellen van een technisch coördina tor, Precies een maand gele den kon het voorstel in die richting van het hoofdbestuur geen genade vinden in de ogen van de bondsraad, de verte genwoordiging van de 24 dis tricten die de bond kent. Op initiatief van enkele dis tricten vergaderden gister avond in Utrecht de voorzit ters van de districten opnieuw met het hoofdbestuur. Op de agenda stond alleen de situa tie die ontstaan was na het af wijzen van de technisch coör dinator. Op de vergadering van giste ren werd het duidelijk dat van de angst die er in de districten leeft, dat de technisch coördi nator er alleen voor de top- teams zou zijn, geen sprake hoeft te zijn. Ook de districten gaan volop meeprofiteren. Daarmee werd een van de be langrijkste obstakels wegge nomen. Ook over de verdere taakstelling van de nu aan te trekken coördinator zal voor afgaande aan de volgende bondsraad in mei nog apart met het „seniorenconvent" (de voorzitters van de districten) worden overlegd. Dan zal ook het financiële plaatje rond zijn, waarbij een maximale verhoging van vijftig cent per lid mogelijk is. WEESP (GPD) - Petra Moolhuizen lacht een beetje beschaamd, als haar gevraagd wordt of ze begin dit jaar aan de Elfstedentocht heeft meegedaan. „Ik ben een gekke, hoor", zegt ze verontschuldigend, „maar ik ben doodsbenauwd op natuurijs. Als ik het maar even hoor kraken, ben ik vertrokken. Ik ben bang dat ik er doorzak. Dat klinkt truttig, maar het is niet anders. Vorig jaar, toen er weken lang geschaatst kon worden, heb ik me hooguit een half uurtje op natuurijs laten zien. Ik vond er niets aan. Alleen op een onder gelopen weiland durf ik wel. Nee, geef mij maar een kunstijsbaan". Petra Moolhuizen (l) blaast even uit met Stephine van Gennip: "Ik ben doodsbenauwd op natuurijs" Voor de ware schaatsliefhebber gaat er niets boven een echt Hol lands wintertje. Geef hem een be vroren sloot, plas of gracht en je hebt dagen- of wekenlang geen kind aan hem. De schaatskoorts, die in Nederland om zich heen slaat als de temperatuur zakt, gaat volledig voorbij aan huize Mool huizen. De 21-jarige schaatsenrijd- ster uit het Noordhollandse Weesp voelt zich pas in haar element tij dens de eentonige rondjes van 400 meter op het kunstijs. Of beter: voelt zich weer in haar element, want tot voor kort zag het er sterk naar uit, dat Petra Moolhuizen haar schaatsen op de rommelzolder kon opbergen. Een ernstige knieblessure leek een zeer vroegtijdig einde te ma ken aan haar veelbelovende schaatscarrière. De dorpsgenote van Frits Schalij werd in december 1982 door coach Eddy Verheijen uit Jong Oranje gezet, omdat er in zijn ogen toch geen toekomst meer voor haar was. „Ik kreeg toen in augustus last van mijn knie. Tij dens wedstrijden werd het steeds moeilijker voor me. Ik moest me wekelijks bewijzen, maar die bles sure weerhield me ervan om voluit te gaan. In december zei de medi sche begeleiding, dat ik vanwege mijn rotte knie niet meer kon spor ten, waarop Verheijen me uit de ploeg zette". „Belachelijk vond ik dat, want de medische staf had al twee maan den niet meer naar me omgekeken. Ik vermoed, dat ze me wilde lozen om budgettaire redenen. Ik voelde me in de steek gelaten, maar ik was er aan de andere kant niet eens rouwig om. Toen ik thuiskwam met de mededeling dat ik geen kernploeglid meer was, feliciteer de mijn moeder me. Ze merkte, dat ik er onderdoor dreigde te gaan, omdat ik de druk haast niet kon weerstaan". Moolhuizen kwam in de ge westelijke ploeg van Egbert van 't Oever terecht, hetgeen een degra datie leek. „Maar de overgang bete kende voor mij een enorme op luchting, daar ik geweldig ben op gevangen door Van 't Oever en de medische staf van het gewest, die wel aandacht aan mij besteedden. Ik schaats in de eerste plaats voor mijn plezier, maar dat had ik de laatste tijd bij de kernploeg niet meer. Het plezier keerde pas terug bij de gewestelijke selectie". De mysterieuze knieblessure van Petra Moolhuizen - in het dagelijks leven voor halve dagen werkzaam als administratief medewerkster bij de NCRV - bleek een plica te zijn, een aandoening van de slijm- beurs. „Die heb je al vanaf je ge boorte. Je krijgt er pas last van. als je veel traint, hetgeen met mij het geval was". De lachebek uit Weesp werd ge opereerd in 1983, spraak met Van 't Oever een revali- datieprogramma werd gemaakt. „De bedoeling was, dat ik in het eerste jaar aan mijn herstel zou werken, in het tweede seizoen te gen de top aan moest zitten en in het derde jaar het kernploeg-ni veau moest zien te bereiken. Dat is gelukt. Kijk maar naar mijn resul taten. Vorig seizoen werd ik zesde op het NK en nu zit ik in de inter- landploeg". Het opmerkelijke is, dat Petra Moolhuizen zich de afgelopen week vrij gemakkelijk tussen de kernploegdames wist te rijden, ter wijl ze maar een fractie van de trai- ningsarbeid van Van Gennip c.s. verricht. Vorig jaar trainde ze vier maal per week en nu kan ze maxi maal een keer per dag aan conditie en techniek schaven. De kernploeg traint al het hele seizoen driemaal HILVERSUM (GPD) - De aardigste man die zich momen teel in Hilversum bevindt is ongetwijfeld Andras Adorjan. Als secondant van Garri Kasparov, die momenteel bezig is aan een meeslepende tweekamp tegen Jan Timman, is hij tevens een druk bezet baasje. Niet alleen fungeert hij op schaak-technisch gebied als hulpje van de wereldkam pioen, omdat Kasparov zelf door niemand te benaderen is doet Adorjan en passant ook nog eens het woord voor zijn vriend, over wie hij met ontzag spreekt. Adorjan is er trots op dat hij Kas- parov zijn vriend mag noemen. Hij noemt het een speling van het lot, een onverwachte meevaller die uit gerekend hem ten deel is gevallen. Een vriendschap die begon in 1979 in het Joegoslavische Banja Luka en die uiteindelijk heeft geresul teerd in een officieel secondant schap. „Een secondant moet wel een goede vriend zijn", meent de 35-ja- rige grootmeester, „anders ont staan er op een gegeven moment toch wrijvingen, zeker in dit geval; er zijn dagen dat we tien uur in el- kaars gezelschap verkeren. En zeg nou zelf, vind jij het aangenaam om in een restaurant je tafel te de len met iemand die je niet mag. Dat hoeft voor een keer niet zo erg te zijn, maar wanneer het dag in, dag uit gebeurt is het na verloop van tijd ondraaglijk". Adorjans genegenheid voor Kas parov impliceert gelijk ook een an tipathie tegen diens voornaamste tegenstrever Anatoli Karpov. Je kunt zelfs bijna van haat spreken. Zeker nadat Karpov tijdens de eer ste wereldkampioenschapsmatch met Kasparov protesteerde tegen de aanwezigheid van de Hongaar. „Hij beschouwde mij als een kwa de kracht", aldus Adorjan. „Om moeilijkheden te voorkomen ben ik daarom niet naar Moskou ge gaan voor de tweede match. Er doen verhalen de ronde dat mij een visum voor de Sowjet-Unie is ge weigerd. Dat is niet waar, ik ben uit mezelf weggebleven. Wel onder hield ik een zeer intensief telefo nisch contact met Kasparov. Niet om hem op schaakgebied te advi seren maar gewoon om hem moed in te spreken en hem te steunen". De grootmeester uit Boedapest en Kasparov hebben inmiddels be sloten een vast duo te vormen ten einde de samenwerking officieel te maken. Daardoor kan in de toe komst worden voorkomen dat Kar pov bijvoorbeeld opnieuw proble men maakt over de aanwezigheid van de Hongaar bij een eventuele revanche-match. Een en ander zal ongetwijfeld ten koste gaan van Adoijans eigen loopbaan. Maar daaraan tilt deze niet zwaar. „Het helpen van Kasparov is mijn mis sie geworden", stelt hij onomwon den. Kasparov is groots, de schaak wereld heeft hem nodig. Ik be schouw het als mijn taak daaraan een bijdrage te leveren. Al is die misschien voor de buitenwereld onbelangrijk". In het vuur van zijn betoog gaat Adoijan zelfs zo ver zichzelf als slaaf van de wereldkampioen te be titelen. „Ja, hij is de meester, ik ben zijn slaaf. Dat geeft niet want daar heb ik zelf voor gekozen. Kas parov is op zijn beurt weer de slaaf van het schaakspel. Ach, iedereen heeft in deze wereld zijn plaats en toevallig is die van mij in de scha duw van Kasparov. Nee, ik be schouw hem niet als een god. Fout loos is hij allerminst. En perfectie is natuurlijk het kenmerk van alle goden. Kasparov is wel mijn idool. Mijn helden zijn namelijk mensen die ook zwakke plekken hebben. Kasparov's minpunten zijn echter gelijktijdig zijn pluspunten. Hij is emotioneel en soms wat oneven wichtig. Dat maakt hem in tegen stelling tot Karpov zo menselijk". Over Karpov gesproken. Die krijgt er nog even flink van langs van Adorjan. De Moskoviet, die tien jaar lang de internationale schaakwereld beheerste, is volgens Adoijan geen geweldenaar van het formaat Kasparov. „Karpov heeft het niet zelf gemaakt. Hij is opge bouwd tot wereldkampioen. Tot in de kleinste details is altijd alles voor hem geregeld. Van binnen is hij leeg. Hij en Kasparov zijn twee zulke verschillende personen, dat moest natuurlijk botsen. Ik weet niet of ze elkaar echt haten. Ik houd het erop dat ze een enorme hekel aan elkaar hebben". Het zettenverloop in de vierde partij is: Nimzo-indisch wit: Kasparov zwart: Timman 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6. 3. Pgl-13 b7- b6, 4. Pbl-c3 Lf8-b4, 5. Lcl-g5 Lc8-b7,6. e2- e3 h7-h6, 7. Lg5-h4 g7-g5, 8. Lh4-g3 Pf6-e4, 9. Ddl-c2 Lb4xc3 10. b2xc3 d7-d6, 11. Lfl-d3 n-f3, 12. d4-d5 Pe4-c5, 13. h2-h4 g5- g4, 14. Pf3-d4 Dd8-f6, 15. 0-0 Pb8-a6, 16. Pd4xe6 Pc5xe6, 17. Ld3x(5 Pe6-g7, 18. Lf5- g6+ Ke8-d7, 19.12-13 Ta8 f8. 20. f3xg4 Df6- e7, 21. e3-e4 Kd7-c8, 22. Dc2-d2 Kc8-b8, 23. Tflxf8+ Th8xf8, 24. Dd2xh6 Lb7-c8, 25. Tal-el Lc8xg4. 26. c4-c5 Dc7-f6, 27. c5xd6 Lg4-h5, 28. e4-e5 Df6xg6, 29. Dh6xg6 Lh5x- g6, 30. e5-e6 Pa6-c5, 31. d6-d7 Pc5xd7, 32. e6xd7 Tf8-d8, 33. Tel-e6 Lg6-h5, 34. Lg3-c5 Td8xd7, 35. Te6-h6 Lh5-f7, 36. Le5xg7 Lf7xd5, 37. Lg7-e5 Ld5xa2, 38. h4-h5 Kb8- b7, 39. g2-g4 La2-c4, 40. g4-g5 a7-a5, 41. g5- g6-Td7-d5, 42. Le5-f4 Td5-f5, 43. Lf4-g3 a5- a4, 44. Th6-h7 T(5-c5, 45. h5-h6 a4-a3, 46. Th7-e7 a3-a2, 47. Te7-el Lc4-d3, 48. h6-h7 Tc5-h5, 49. Tel-al Ld3xg6, 50. Talxa2 Th5xh7, 51. Kgl-f2 Th7-d7, 52. Kf2-e2 Td7- d5, 53. Ta2-a4 c7-c5. 54. Ta4-f4 Lg6-e8, 55. Ke2-e3 Td5-dl, 56. Tf4-e4 Le8-b5, 57. c3-c4 Lb5-d7, 58. Ke3-e2 Tdl-gl, 59. Te4-e7 Tglx- g3, 60...Te7xd7+ Kb7-a6, 61. Ke2-d2 Ka6- a5, 62. Td7-d6 afgebroken. Afgebroken stand: Wit: Kd2, Td6, pion c4. Zwart: Ka5, Tg3, pionnen b6, c5. Timman en Kasparov werken hun derde partij af in Hilversum. Wetend bepaald niet een objec tief zegsman genoemd te kunnen worden, wil Adorjan toch graag voorspellen dat een eventuele re vanche-match tussen de twee riva len voor Karpov desastreus zal ver lopen. „Kasparov is in een paar jaar tijds uitgegroeid van wonder kind tot een sterke persoonlijk heid. Karpov had tot voor kort als voordeel dat hij over meer ervaring kon beschikken. Nu is dat niet meer zo. Ik weet zeker, Kasparov 'will kill him'. Wat niet weg neemt dat ik liever geen revanche-twee kamp zie komen. Wat heeft het voor zin om de twee beste schakers (foto ANP) continu tegen elkaar te laten spe len. Op die manier worden ze geï soleerd van de wereld waarin ze thuishoren. De wereld van de toer nooien waar ze hun krachten kun nen meten met de anderen. In de huidige constellatie heeft niemand eigenlijk wat aan ze. En dat is ont zettend jammer". „Ik heb twee jaar niets aan sprinttraining gedaan, omdat mijn knie dat niet aankon. Ik ben er nu weer mee begonnen. Kracht- en looptraining is nog steeds uit den boze. In de zomermaanden fiets ik alleen. Ik doe dan zelfs aan wed strijden mee, zoals het Nederlands kampioenschap wielrennen, waar ik twintigste werd. Het had beter gekund, maar ik verkrampte door de honger. Ik koers heel stom. De ene keer vergeet ik te eten en het andere moment kies ik een ver keerde versnelling. Ik heb geen in zicht. Maar ik fiets alleen maar om voor het schaatsen te trainen". Wat Moolhuizen mist aan kracht maakt ze momenteel goed door haar knappe techniek. Haar come back aan het schaatsfront diende zich dit seizoen onder meer aan door drie overwinningen in mara thons. Daarnaast viel ze op door tij dens de selectierace voor de IJssel- cup Ria Visser te snel af te zijn. Moolhuizen deed niet mee in De venter, omdat ze de voorkeur gaf aan een Poolse trip. Het afgelopen weekeinde plaatste ze zich in Haar lem ten koste van Marieke Stam en Alie Boorsma voor de ploeg die in Stockholm een vierlandenwed- strijd rijdt. Hoewel ze succesvol is, blijft Pe tra Moolhuizen zeer voorzichtig, omdat haar rechterknie nog steeds een gammele indruk maakt. „De banden zijn uitgerekt en slap. Daarom rijd ik met een tape om mijn knie. De eerste twee Neder landse rijdsters in Stockholm plaatsen zich automatisch voor de EK in Geithus. De anderen kunnen zich eind deze maand kwalificeren tijdens een extra selectierace. Kloosterboer heeft me daar voor uitgenodigd, maar ik geef de voor keur aan de trainingsweek met het gewest in Inzeil. Het wordt me an ders te veel. Ik zou dan bijna elke week voluit moeten presteren en ik ben doodsbang dat mijn knie dat niet houdt. Ik mag mezelf niet de vernieling inrijden. Ik prefereer een rustige opbouw". „Het is niet zo, dat ik daardoor meteen bedankt heb voor de kern ploeg, zoals in de kranten is gesug gereerd. Dat is verkeerd overgeko men. Ik heb Kloosterboer gezegd, dat ik die EK-selectierace laat schieten als ik die zou moeten rij den, maar dat ik wel in aanmerking wil komen voor een plaats in de kernploeg. Dat klinkt tegenstrijdig en lijkt misschien vreemd, omdat je eigenlijk het hele jaar bezig bent om je in de kernploeg te rijden. En nu ik er zo dicht bij zit, houd ik de boot een beetje af. Maar ik weet als geen ander, hoe voorzichtig ik moet zijn. Ik kan een druk pro gramma op topniveau nog niet HILVERSUM (ANP) - Van kruide- niersgedoe en saai remise schuiven kunnen Jan Timman en Garri Kas parov niet beticht worden. Na drie hoogst originele confrontaties, werd gisteren in Hilversum de vierde partij in hun tweekamp na een duizelingwekkend gevecht na de 62e zet van wit afgebroken. In de stelling heeft Timman een pion meer, maar waarschijnlijk is dat niet voldoende voor winst. De match tussen Timman en Kasparov is een frontale botsing op de terreinen van theorie, auten- ticiteit en creativiteit. Na drie ju weeltjes van partijen volgde giste ren in de vierde het onbetwiste kroonjuweel. Timman verraste zijn opponent door met zwart opnieuw op herhalingsoefening te gaan. Na dat hij dinsdag in de derde ont moeting een theoretische discussie aanging omtrent het verloop in de eerste, stelde hij gisteren de twee de partij aan de orde. Onvervaard koos hij wederom voor een variant van het Nimzo-indisch. De eerste acht zetten waren identiek aan de eerste partij. Op de negende week Kasparov af. Bracht hij zondag met Pd2 een pionoffer in de stelling, donderdag deed hij de meer ge bruikelijke zet Dc2. Na die conces sie kwam zwart zeer bevredigend uit de opening en wit werd min of meer gedwongen tpt een onderne mende, tactische wending. Analoog aan zijn stijl nam Kas parov na een denkpauze van veer tig minuten drastische maatrege len. Met 17. Lxf5 offerde hij een vol stuk. Ter compensatie verwierf hij drie, later vier pionnen plus een witte aanvalsgolf. Het offer werd door het nationale meestersgilde met vraagtekens ontvangen. Gaan deweg echter bleek dat wit grondig had doorgerekend en dat zijn offer niet op vrijgevigheid berustte. De uitwijkmogelijkheden van zwart werden steeds kleiner. Hoe moest hij de opstoot van e4, waar op het witte plan was gebaseerd, weerhouden? De situatie voor zwart werd uiterst kritiek na het krachtige 22. Dd2, waardoor wit op h6 zijn vierde zwarte pion meepikte en de hele ver opgedrongen zwarte konings- vleugel definitief ontmantelde. Timman verdedigde zich knap. Hij haalde eerst zijn bedreigde ko ning uit de vuurlinie en manoeu vreerde vervolgens zo handig dat de meeste contactstoornissen tus sen de zwarte stukken werden op geheven. Door alle complicaties had Kas parov zeeën van tijd verslonden en na 24 zetten deed het fenomeen tijdnood zijn entree. Voor zestien zetten resteerde wit nog zestien mi nuten, terwijl Timman nog een uur bedenktijd had. Met zijn 25e zet re duceerde zwart zijn pionnen-ach terstand tot drie. Toch vormde die zwarte manoeuvre (Lxg4) voor ve len een raadsel. Maar het schokef fect volgde pas na de 26e en 27e zet van zwart. Intussen had wit de druk op het centrum verstevigd met het krachtige 26. c5. De repliek van Timman formida bel: Df6. Wit ging er niet in, sloeg door op d6 en moest noodgedwon gen een tweede stuk offeren in ruil voor een machtige pionnenstruk- tuur in het centrum. Nog waren de moeilijkheden voor zwart niet voorbij, al had hij de controle over de witte aanval binnen handbe reik. Rond de dertigste zet ging de klok een grote rol meespelen. De wijzers gaven aan dat Kasparov voor zijn laatste tien zetten slechts zes minuten had. In die adembene mende fase verhoogde Timman de pressie op zijn tegenstander door op tempo tegen te spelen, zodat Kasparov gedwongen werd zijn zetten intuitief uit te voeren. Op de 31e zet gaf Timman een stuk terug om promotie van een witte pion te voorkomen. Daarmee was de aanval van wit volledig on der controle. De gifangels waren er uit en Timman leek met zwart op weg naar de gelijkmaker in de tweekamp. Op dc 33e zet lag die kans open en bloot. Kasparov meende met Te6 een kwaliteitsof- fer te brengen. Maar had daarbij overzien dat Lf5 voor zwart direct winnend zou zijn. Timman speelde echter te snel, zag de variant over het hoofd en rtieende dat Lh5 ook winnend was. Kasparov bewees het tegendeel. Hij greep de minie me overlevingskans met rode oor tjes en wippend op zijn stoel aan. De wereldkampioen gaf zijn plus pionnen en nog een extraatje op in ruil voor herstel van het evenwicht in het grote materiaal. De desillu sie was zo groot, dat Timman na de tijdcontrole niet steeds op zijn scherpst reageerde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13