S VZ kiest voor compromis haven Cartagena-groep wil meer lenen Onderhandelingen wegvervoer hervat 'Om ernstiger schade te voorkomen' Nederlandse visser mag toch meer vis vangen Ontslagen directeur sleept Boskalis voor de rechter A l?f 2?5 BLHP wil in 1986 naar 36 uur werken bij Akzo Chauffeurs vreesden toenemende agressie £&£B8Sm «man WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 ROTTERDAM (ANP) - De organisatie van havenwerkgevers in Rotterdam (SVZ) heeft onder protest het compromis aanvaard dat wethouder Den Dunnen de SVZ en de Ver voersbond FNV had voorgelegd over onder meer arbeidstijdverkorting bij het ertsover slagbedrijf in Europoort EECV. De vervoersbond ging al eerder deze week akkoord. De SVZ heeft dit thans gedaan omdat voortzetting van het conflict volgens haar ernstiger schade in het Westduitse achterland aanricht dan nu al het geval is. BRUSSEL (GPD) - De Nederland- se vissers zullen in 1986 toch iets meer vis mogen vangen dan de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, aanvankelijk had voorgesteld. Na de scherpe kritiek van staatssecretaris Ploeg (visserij) op de vangstvoorstellen die de Commissie maandag deed, kwam gisteravond een nieuw, voor Nederland gunstiger voorstel op tafel. Ploeg deelde vanochtend mee dat negen van de tien EG-landen het vrijwel eens zijn over de vangs- thoeveelheden voor volgend jaar. Alleen Ierland is ontevreden met de hoeveelheid makreel die dit land krijgt toegewezen. De Ieren willen de totale hoeveelheid ma kreel, die volgend jaar door de EG- landen mag worden gevangen, met 20.000 ton verhoogd zien. Vrijdag zullen de ministers van visserij za- ken nog bij elkaar komen om de laatste problemen rond het ak koord op te lossen. Volgens de nieuwe voorstellen zullen de vissers volgend jaar 68.230 ton schol mogen vangen, 3600 ton meer dan in het oorspron kelijke voorstel. Het nieuwe voor stel gaat voorts uit van 18.770 ton kabeljauw (was 18.110), 15.350 ton tong (was 14.000) en 31.170 ton ma kreel (was 27.350 ton). Overigens liggen ook deze nieuwe cijfers nog altijd een stuk lager dan de vang sten die de vissers voor 1985 waren toegestaan. De Nederlandse vissers mogen voorts 115.000 ton horsmakreel vangen. In het oorspronkelijke voorstel was dat 50.000 ton, maar dat bleek op een vergissing te be rusten. Nederlandse vissers zijn zo goed als de enigen die op horsma kreel vissen en daarvan is genoeg in de EG-wateren aanwezig. Het haringquotum blijft overigens on gewijzigd op 97.500 ton, bijna 10.000 ton meer dan in 1985. Ploeg toonde zich ook optimis tisch over de kans dat hij nog enke le duizenden tonnen schol, die de Britse vissers in 1986 niet zullen opvissen, kan overnemen voor de Nederlandse vissers. Nederland zou dan kleine quota aan haring, tong, wijting, zeeduivel en heek aan de Britten moeten overdragen. Ploeg zei te hopen dat die quota dan gevonden kunnen worden in visgebieden "waar dat wat moei lijk te controleren valt". Ploeg zei dat de nieuwste voor stellen van de commissie een vol doende basis vormen om ook met de Britten tot een succesvolle ruil te kunnen komen. "Ik heb niet overal mijn zin gekregen, maar men is een stuk in onze richting ge komen". Als de afspraak met de Britten ook spoedig rond komt, "dan is er een resultaat dat gezien de weerstanden toch zeker niet tot ontevredenheid stemt", aldus Ploeg. Het conflict vormt volgens de werkgevers een ernstige bedrei ging voor de positie van de haven van Rotterdam als voornaamste Europese massagoedhaven. De ei sen die de Vervoersbond FNV voortdurend op tafel heeft gehou den, noemt de SVZ onredelijk. Ze geven op geen enkele wijze blijk van evenwichtige afweging van be langen. De SVZ blijft ernstig bezorgd over het optreden van de Vervoers bond FNV, die in het compromis ook een aantal eisen had laten val len. "De gevoerde acties stonden in geen verhouding tot het doel, dat men wilde bereiken", aldus een be kendmaking. De SVZ tekent nog aan, dat in het compromis zaken zijn opgenomen die niet zijn be sproken en in strijd zijn met ge maakte afspraken. Het akkoord houdt invoering van een vijf- in plaats van een vier- ploegendienst in plus een arbeids tijdverkorting (atv) van 6,5 pro cent, waarvoor de werknemers geen cent inleveren. De verlangde verhoging van de vuilwerktoeslag tot 10,6 procent komt na een bod van 10,2 procent uit op 10,4 pro cent. Na invoering van de atv wordt het aantal vakantiedagen te ruggebracht van 27 tot 24, waar de werknemers aanvankelijk niets en later twee dagen wilden inleveren en de werkgevers ze wilden ver minderen tot 23 dagen. Bij EECV (270 werknemers) wer den sedert eind november sta kingsacties uitgevoerd. De onder neming is een zogenaamd huisbe drijf van Duitse staalconcerns als Krupp, Thyssen en Mannemann. Door de stakingen is het schtp Bra- ge van 90.000 ton uitgeweken naar een Duitse haven. De directie van EECV maakte bekend, dat door de acties nog meer ladingen naar an dere havens zouden worden gediri geerd, maar volgens de Vervoers bond FNV is voorzover bekend geen enkel ander schip dat voor Rotterdam bestemd was, volgens schema bij Europoort aangeko- ROTTERDAM (GPD) - De top van het baggerconcern Boskalis zal voor de rechter tekst en uitleg moeten geven over het gevoerde fi nanciële beleid in de afgelopen ja ren. Het wordt hiertoe gedwongen door de ontslagen directeur drs. C. Stulemeijer van het Boskalis-doch terbedrijf Nacap. Stulemeijer voelt zich benadeeld omdat hij eind '82 onder valse voorstelling van zaken in dienst is genomen en twee jaar later „onver wacht en onredelijk" ontslagen. Via het getuigenverhoor voor de rechter-commissaris wil hij dat de leiding onder ede verklaart dat ze al in 1980 wist van de zware verlie- Volgens mr. G. Dolk, de advo caat van Stulemeijer, doet de top van het concern er alles aan om het niet zover te laten komen. Aanvan kelijk lag de zaak bij de rechtbank in Dordrecht. Door het beroep dat Boskalis aantekende, kwam de kwestie bij het gerechtshof in Den Haag. Tegen de zin van het con cern geeft het gerechtshof pu toe stemming tot het getuigeverhoor. Volgens mr. Dolk zou het con cern een kort geding overwegen om het getuigenverhoor alsnog te blokkeren. Een woordvoerder van Boskalis bevestigde vanochtend dat hier aan wordt gedacht. „We hebben het er de komende dagen nog over". Voor het verhoor dat in de loop van de volgende maand zou moe ten plaatsvinden, zijn opgeroepen: J. Kraaijeveld van Hemert (voorzit ter van de raad van bestuur), Th. Danel (oud-lid raad van bestuur) en de commissarissen H. van den Hoven (ex-topman van Unilever), E. Toxopeus (oud-Commissaris van Koningin in Groningen) en K. Swart (ex-groepsdirecteur van Shell). Staking bij Caleb Brett voortgezet ROTTERDAM (ANP) - De onder handelingen over een cao voor het controlebedrijf Caleb Brett in de Rotterdamse haven zijn gisteren stuk gelopen. De analisten hebben het eindbod van de werkgever af gewezen. De staking die gistermor gen was begonnen wordt voortge zet. Dit heeft H. van der Linden van de Vervoersbond FNV meege deeld. Volgens hem was er nog maar een klein verschil te over bruggen. In het eindbod is sprake van een toeslag van zes procent voor overwerk op feestdagen. De werknemers verlangen geen cent meer, maar wel dat dit percentage wordt gesplitst in 3,5 procent ver hoging van de basissalarissen en 2,5 procent toeslag voor de conti nudienst. In het eindbod is ook vervat dat een vier- in plaats van een drieploe- genstelsel wordt ingevoerd, waar mee de werkweek ingaande 1 ja nuari 1987 van 38,75 uur kan wor den verkort tot 36 uur. Philips doet meer aan'RACE' EINDHOVEN (ANP) - Philips en AT&T and Philips Telecommuni cations nemen met dertig onder zoekers en een budget van 11,5 mil joen gulden deel aan een eerste fa se van 'RACE': een door de EG ge stimuleerd researchprogramma op het gebied van de telecommunica tie. Een woordvoerder van Philips heeft dat gisteren meegedeeld. 'RACE'. Research for Advanced Communications technologies for Europe, is gericht op de bouw van een geïntegreerd breedband-com- municatienet in de tweede helft van de jaren negentig. In de eerste fase van het project wordt nage gaan welke technische structuren er nodig zijn en welke beheers vorm er voor moet worden opge zet. Verder zal worden bepaald welke onderzoeks- en ontwikke lingsactiviteiten nodig zijn voor de realisatie van het net. De helft van het project wordt gefinancierd door de EG. Er zijn ongeveer 120 manjaren mee ge moed. Philips en AT&T and Phi- HOEK VAN HOLLAND - Op de dienst Hoek van Holland-Harwich heeft Stoomvaartmaatschappij Zeeland gisteren voor het eerst in een jaar de 50.000-ste vrachtwagen met goederen overgevaren. Het was de Britse daarvan ongeveer een kwart voor chauffeur P. Chamberlain die met een vracht groente uit het Westland naar Engeland terugkeerde. (foto gpd> nun rekening. Noodvoorstellen van arme Zuidamerikaanse landen ADVERTENTIE Van Berkel Van Berkel's Patent (weegappa- ratuur, snijmachines, koelappara tuur) verwacht dit jaar een verlies van bescheiden omvang te lijden, zo heeft de raad van bestuur giste ren bekendgemaakt. In september, toen de halfjaarcijfers werden ge publiceerd, sprak het bestuur nog de verwachting uit dat de groeps- winst na belastingen dit jaar iets hoger zou uitvallen dan die over 1984 (1 miljoen gulden). Over de eerste negen maanden van dit jaar was het groepsresultaat na belas tingen 0,8 miljoen gulden negatief. In dezelfde periode van verleden jaar werd een winst van 0,8 miljoen gulden geboekt. Staking Op de eerste dag van een 48 uur durende nationale staking in de Spaanse kolenmijnen heeft 83 pro cent van de mijnwerkers zich bij de actie aangesloten, zo hebben vakbondswoordvoerders gisteren gezegd. De staking is een protest tegen het grote aantal ongelukken in de mijnen en de slechte arbeids omstandigheden. Tot de staking was opgeroepen door de vakcen trale UGT, die banden heeft met de regerende socialistische partij, en de communistische Arbeiders Co mités nadat dit jaar bij ongelukken 73 mijnwerkers zijn omgekomen. Banen weg Bij Tektronix Holland in Heeren veen moeten 125 van de in totaal 513 arbeidsplaatsen verdwijnen, zo heeft de directie van dit produktie/ assemblagebedrjjf gisteren meege deeld. Het bedrijf moet worden gereorganiseerd omdat de werkge legenheid afneemt. Als oorzaken van de vermindering van de werk gelegenheid worden genoemd technologishe ontwikkelingen en het achterblijven van de vraag op de wereldmarkt. N TOOST OP ONZE PRIJZEN (KOFFIE) WUNBAUON chÏÏSSÊ LIKEUR FLUTE GLAASJE fénr. 13» |4« piHpn Rrppst Leiden, Breestraat 142 -144. Tel. 071 -13 3511. 19 Vestigingen door geheel Nederland. MONTEVIDEO, (AP) - De elf arm ste Zuidamerikaanse landen die samen de zogeheten Cartagena- groep vormen, hebben gisteren op geroepen tot grotere leningen dan voorzien en tot een beperking in de rentetarieven om zo hun economie een kans te geven tot groei te ko- Na een tweedaagse conferentie van de ministers van economische en buitenlandse zaken van de elf landen die samen 340 miljard van de totale Zuidamerikaanse schul denlast van 360 miljard dollar voor hun rekening nemen, zijn de lan den gisteren met 'noodvoorstellen' naar buiten gekomen die ook een reactie vormen op het recente voorstel van de Amerikaanse mi nister van financien James Baker om het krediet aan arme landen de komende drie jaar met 20 miljard dollar te verhogen. De Zuidamerikaanse ministers noemen het zogenaamde Baker- plan 'een positieve stap',maar ach ten het kredietbedrag onvoldoen de. Het Baker-plan voorziet in een verhoging van de leningen aan ar me landen van 2,5 procent per jaar. Volgens de Cartagena-groep moet dit alleen al om de inflatie te be strijden meer dan vier procent worden. De Cartagena-groep stelt dan ook voor om de komende drie jaar de leningen van de Wereld bank en de Interamerikaanse Ont wikkelingsbank met 20 procent per jaar te laten stijgen, daar waar het Baker-plan voorziet in een stij ging van 50 procent over een perio de van drie jaar. De Zuidamerikaanse ministers pleiten ook voor een verlaging van de rentetarieven en 'een scheiding van de huidige en toekomstige schulden', waarbij er speciale afbe talingsregelingen zouden moeten komen voor nieuwe schulden die aangegaan zijn om oude schulden af te betalen. De noodvoorstellen vragen ver der om soepelere leningsvoorwaar den van het IMF en een herstructu rering van de schulden met de geïndustrialiseerde landen die sa men de Club van Parijs vormen. Ook wil men grenzen aan de afbe taling van schulden in betrekking tot de export en de economische groei van een land. Een commissie met afgevaardigden uit Argentinië, Brazilië, Colombia, Mexico en Ve nezuela zal de noodvoorstellen ver der uitwerken. De andere landen van de Cartagena-groep zijn: Boli via, Chili, Ecuador, de Domini caanse republiek, Peru en Uru guay. De Zuidamerikaanse ministers vinden dat de noodvoorstellen ge zamenlijk aangenomen moeten worden om sociale en politieke in stabiliteit te voorkomen. Op de vraag of de verklaring van de elf landen gezien kan worden als een dreigement om de schuldenafbeta ling eenzijdig te stoppen of te be perken, antwoordde de Argentijn se minister van economie Juan Sourrouille:' We dreigen niet. We stellen een constructieve dialoog voor'. te vinden verder te gaan met atv, omdat de 750.000 werklozen daar recht op hebben, aldus een woord voerder gisteravond. ARNHEM (GPD) - De Unie BLHP wil bij Akzo in 1986 naar een ge middeld 36-urige werkweek via een éénjarig contract. Bovendien wenst de Unie volgend jaar bij el kaar twee procent loonsverhoging. Zou er geen overeenstemming ko men over verdere arbeidstijdver korting, dan zal de Unie BLHP voor 1986 bovendien een eenmali ge uitkering vragen. Het tijdstip van invoering en de wijze waarop die 36-urige werk week gestalte moet krijgen, zal vol gens de bond van kaderpersoneel RIJSWIJK (QPD/ANP) - De ROTTERDAM - Niet zonder eni ge opluchting hebben de tiental len chauffeurs die vanaf zondag nacht met onderbrekingen met hun vrachtwagens op de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam bivakkeerden hun blokkade op geheven. „Als we hier blijven wordt het vechten" aldus één van de chauffeurs. Getoeter en gescheld was nog het minste dat hen ten deel viel. Menig automobilist wilde, aldus de chauffeurs, nog wel eens ex tra hard het gaspedaal indruk ken bij hét zien van een overste kende actievoerder. Vlak voor het einde van de acties leidde dat nog tot een incident. Een auto mobilist, komend vanuit de lang zaam rijdende file, gaf plotseling gas en reed bijna op een groepje mensen in. Een politieman die daarbij stond kon zich ternau wernood redden doordat hij op zij werd getrokken. Bij de opluchting kwamen ui teraard ook de teleurstelling en verslagenheid en tegelijk bij sommigen de ongerustheid over hun baan. Een aantal vrachtwa genchauffeurs was de afgelopen dagen al naar huis gegaan omdat hun werkgevers met ontslag hadden gedreigd. Districtshoofd Sannes van de Vervoersbond FNV merkte hierover op dat dreigende ontslagen ook aan de onderhandelingstafel met de werkgevers worden besproken. Als er mensen op straat komen te staan, aldus Sannes, worden de betrokken werkgevers door de bond „besmet" verklaard. Voor de actievoerende vracht wagenchauffeurs bq de grens overgang Bergh-Autoweg had het actieverbod op geen onge lukkiger moment kunnen ko men: de meeste truckers begon nen net aan een vorstelijke maal tijd boerenkool met worst. De beheerder van een wegrestau rant had, gokkend op een voor de actievoerders gunstige beslis sing, groots ingekocht. Toen de eerste vrachtwagenchauffeurs het restaurant verlieten om hun auto's na meer dan veertig uur blokkade weer te starten, was het keukenpersoneel één ding duidelijk: „Dat wordt uitsluitend boerenkool, de komende dagen". De beslissing van de rechter werd bij Bergh, waar ongeveer honderd vrachtauto's gewild of ongewild aan de blokkade deel namen, gelaten ontvangen. Geen boe-geroep en ook geen stem men om de blokkade op eigen ri sico maar voort te zetten. Een en kele Nederlandse chauffeur keerde onmiddellijk terug naar huis. „Met dooie bloemen hoef ik nergens aan te komen", aldus een chauffeur uit Haarlem. Snel vertrokken waren twee Oostduit- se vrachtwagenchauffeurs, die vanaf zondagavond „met krom me tenen" de ontwikkelingen hadden afgewacht. Prima, zo'n actie, maar laat ons erbuiten. Wij krijgen hier straks het grootste gesodemieter mee", aldus een van hen. Totaal actieverbod verbijstert Vervoersbond FNV mede afhankelijk moeten zijn i de resultaten van de gezamenlijke vuci val„.„uuaE atv-studie van Akzo en CNV Unie hervat De werkgeversorganisaties onderhandelingen in het wegver- zijn vanmiddag in Rijswijk BLHP en de Vereniging Personeel bij Akzo. Maar i sel zijn meerdere -. cii de Vervoersbonden FNV i begin- CNV zijn het gisteravond ePns van ar- WOrden over de agenda het beidstudyerkorting bespreekbaar, ca0.gesprek. De nieuwe onderhan- aldus de Unie in haar cao-voorstel- deiingsronde volgt op het verbod dat de Utrechtse rechtbankpresi- dent, mr. Van Harinxma Thoe Slooten, gistermiddag uitsprak de door de FNV-bond georga- len sche concern met circa 23.500 werknemers in Nederland. Enkele uren na de uitspraak al waren alle blokkades opgeheven. Vrijwel overal bij de 36 grensover- De Unie constateert dat het forse 11 verkeersknooppunten rendementsherstel bij Akzo mede ,0 transnortbedriiven en 3 haveno Slaolie te danken is aan grote offers het personeel en vindt dat de werk- de hele dag acüe werd gevoerd 10 transportbedrijven en 3 haveno verslagbedrijven waar gisteren nog De inhoudsmaten van schillende verpakkingen van slao- iiachtóntwikkèfing door lie en frituurvet versluieren de gi- gantische prijsverschillen tussen sommige merken slaolie en frituur vet. Bovendien is de samenstelling in de winkel moeilijk te achterha len. De verpakking geeft hier meestal geen uitsluitsel over. Dit zegt de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt in het ja nuarinummer van het blad Koop kracht. moeten kunnen profite- t00nden de chauffeurs zich opge F?, structurele koop- ,ucht Het commentaar van de Ver voersbond FNV was dat het VUC19UUUU *- li v was uai nci, v;wxi loonsverhoging april en oktober ffict zich nu za, verdiepeni in werk. 1986 van één procent. geverskringen werden schade claims aangekondigd. De Utrechtse rechter stelde de ge werkweek een teleurstellende werkgevers op alle punten in het herbezetting heeft opgeleverd, met gelijk, behalve op dat van de geëi- name bij indirecte functies. Dat ste dwangsom van een miljoen gul- heeft volgens de bond geleid tot den, „omdat de Vervoersbond- de werkdruk. Niet- FNV zich aan rechterlijke uitspra- "must" ken pleegt te houden". De bond Vertegenwoordigers van de Vervoersbond FNV in druk overleg met hun advocaat mr. W. Kroft (rechts) vlak voor de uitspraak van de rechter dat de blokkades moesten worden beëindigd. (foto anp» mag niet tot nieuwe acties oproe- verstreken. Dat is na de eerste pen, voordat - na het mislukken week van april volgend jaar. van een nieuwe onderhandelings ronde - de in de cao bepaalde be middelingsprocedure een week is „volstrekt onbegrijpelijk" op grond waarvan de Voervoersbond meent te mogen aannemen dat de blokkades van verkeersknooppun ten en wegen toelaatbaar zouden zijn. Hij wees er daarbij op dat een (poort)blokkade als actievorm zelfs niet geoorloofd is binnen het eigen bedrijf. De rechter stelde dat de Ver-' voersbond te vroeg met de acties is begonnen. Hij verwees naar artikel 47 in de lopende cao, dat werkge vers en werknemers bij gebrek aan overeenstemming in de cao-onder handelingen verplicht tot een be- middelingsprodecure van drie maanden. De Vervoersbond was er van uitgegaan dat het artikel in dit geval niet van toepassing zou zijn, aangezien werkgevers en de Ver voersbond het in de huidige onder handelingen over vrijwel alles on eens zijn. Bestuurder W. var de Bergh van de Vervoersbond FNV noemde het vonnis zeer teleurstellend. Met een verbod van alle acties was bij de bond geen rekening gehouden. Hij betreurde dat de rechter buiten be schouwing had gelaten dat de auto het enige actiemiddel is van de chauffeurs en stelde dat de vakbe weging door dit vonnis wordt ge kneveld. Ook zijn collega Dick Ketting meent dat het stakings recht in het wegvervoer verder is ingeperkt. "Als er maar een kans is op pro blemen met de verkeersregels, is een actie al onaanvaardbaar in de ogen van deze rechter. Ook de ma nier waarop hij in detail voor schrijft hoe de cao-partijen met el kaar dienen te onderhandelen is zeer vergaand", aldus Ketting. De bond is niettemin redelijk op timistisch over de mogelijkheden om tot een akkoord te komen in het beroepsgoederenvervoer. Be stuurder J. Hengst zei gisteravond na afloop van het agendaoverleg dat de werkgevers zich bereid heb ben verklaard om over alle punten uit het eisenpakket van de bond te onderhandelen. Hij acht de kans aanwezig dat er over niet al te lange tijd een goed onderhandelingsresultaat kan wor den bereikt voor de 60.000 vracht wagenchauffeurs op wie de cao van toepassing is. "Het is duidelijk gebleken dat de acties van de afge lopen dagen hun effect op de be reidwilligheid van de werkgevers om reëel te onderhandelen niet hebben gemist", zo verklaarde de bondsbestuurder.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9