'Normalisering' India/Pakistan Groenen woest om spionage Weinig harde bewijzen tegen CCC'ers Akkoord over niet aanvallen kerncentrales N.-Ierland stemt in januari Forse verliezen bij guerilla in Nicaragua Euro-parlement krijgt 'iets' meer te zeggen Aftreden van Westduitse ministers geëist VIDEO HUUR JE BIJ DE HEMA HEMA Drie miljoen Afrikanen door acties gered Nederlaag Congrespartij Vredesakkoord regering en verzet Oeganda WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA V NEW DELHI (Rtr./AP) - India en Pakistan zijn gisteren overeengekomen eikaars nucleai re installaties niet aan te vallen. Dit maakten president Zia UI Haq van Pakistan en president Gandhi van India op een gezamenlijke persconferentie in New Delhi bekend. Na afloop van hun besprekingen kondigden zij ook aan dat defen siefunctionarissen besprekingen zouden voeren om een einde te ma ken aan de gevechten om een om streden gletsjer in de Himalaya. Het bereikte akkoord betekent een grote stap ter verbetering van de betrekkingen tussen beide lan den. Het vermoeden dat het kern programma van de ander was ge richt op de ontwikkeling van atoomwapens is altijd een punt van irritatie geweest in de betrek kingen tussen beide landen. India én Pakistan hebben sinds 1947 drie oorlogen gevoerd. Twee daarvan braken uit om Kasjmir waar de strategische gletsjer Sia- chen ligt die beide landen opeisen. Het afgelopen jaar zijn er regelma tig schermutselingen geweest op de met ijs bedekte hellingen van de gletsjer. Daarbij zijn aan beide kan ten doden gevallen. Gandhi verklaarde dat er nog steeds verschil van mening bestaat over „de aard" van eikaars kern programma's. „Dit akkoord is de eerste stap tot het herstellen van vertrouwen in elkaar". Beide landen kwamen ook over een volgende maand de onderhan delingen te hervatten om het door Pakistan voorgestelde vredesver drag en een door India voorgesteld vredes- en vriendschapsverdrag op één lijn te brengen. Gandhi verklaarde dat de be sprekingen nqet Zia vriendschap pelijk en hartelijk waren verlopen. Zia noemde de ontmoeting de har telijkste Tlie hij tot nu toe met Gandhi had gehad. President Zia zei ook dat Gandhi de uitnodiging heeft aanvaard om in de eerste helft van het volgend jaar een bezoek te brengen aan Pa kistan. In de eerste week van ja nuari zullen financieel deskundi gen uit de beide landen in de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad bij eenkomen om een akkoord uit te werken over economische samen werking. Een week later zullen de wederzijdse ministers van buiten landse zaken elkaar in Islamabad ontmoeten. Zij zullen vooral spre ken over het Indiase voorstel om een vrienschapsverdrag te sluiten, en het Pakistaanse idee voor een niet-aanvalsverdrag. Zia en Gandhi tijdens hun eerste ontmoeting, gisteren op het vliegveld van New Delhi. Het ziet er naar uit dat de betrekkingen tussen de buur landen India en Pakistan worden genormaliseerd. (foto AP) LONDEN - In vrijwel alle kiesdis tricten van Noord-Ierland worden op 23 januari tussentijdse verkie zingen voor een Lagerhuis-zetel gehouden. De verkiezingen zijn nodig omdat alle protestantse La gerhuisleden uit Noord-Ierland vo rige maand hun zetel ter beschik king stelden. door Henk Dam Dat deden zij uit protest tegen het Brits-Ierse akkoord dat Ierland zeggenschap geeft in Noordierse zaken. De protestantse politici denken dat dit een eerste stap is op weg naar de door hen gevreesde fu sie tussen Noord-Ierland en de Ier se Republiek. Zij vinden bovendien, dat de re- gering-Thatcher de bevolking van Noord-Ierland over het akkoord had moeten raadplegen. De door hen afgedwongen tussentijdse ver kiezingen in 15 van de 17 kiesdis tricten zien zij daarom mede als een plaatsvervangende volksraad pleging. Maar de Britse regering zal zich van de resultaten van die verkie zingen, ook als zij gunstig voor de protestantse (Unionistische) politi ci zouden uitvallen, niets aantrek ken. Het staat namelijk wel van te voren vast dat de meeste Noordie ren tegen het akkoord zijn, al was het alleen maar omdat twee-derde deel van hen protestant is. Het staat echter nog te bezien of alle 15 Unionistische Lagerhuisle den die meedoen, hun zetel ook zullen terugwinnen. Met name de zetel van Enoch Powell staat op de tocht Hij had bij de algemene ver kiezingen van 1983 een meerder heid van slechts 458 stemmen, en als radicale en gematigde katholie ken in zijn district elkaar weten te vinden, verliest hij zeker. MANAGUA (AFP) - Bij zware ge vechten in het noorden en midden van Nicaragua zijn de afgelopen dagen 72 anti-sandinistische guer rillastrijders gedood. Dit heeft het ministerie van defensie in Mana gua meegedeeld. In de buurt van Bota de Bli, in de noordelijke provincie Jinotega, kwamen 51 contra's om. De andere 21 doden onder de anti-sandinisti sche guerrillastrijders vielen bij zware strijd op 22 km ten oosten van Bocana de Paiwas, in het de partement Zelaya. Over verliezen aan de kant van het regeringsleger deed het ministerie geen medede lingen. BRUSSEL - De regeringen van de twaalf EG-landen zijn bereid het Europese Parlement toch iets meer bevoegdheden te geven dan de re geringsleiders twee weken geleden in Luxemburg hebben afgespro ken. Gisteren werden zij het daar over in Brussel na moeizame dis cussies eens. door Hans de Bruijn Na dit akkoord is door de minis ters de 'Intergouvernementele Conferentie' voor gesloten ver klaard. Tijdens deze gespreksron de, die vier maanden heeft ge duurd, is gewerkt aan de herzie ning van het EG-verdrag en de ver betering van de besluitvorming in de Europese Gemeenschap. De on- Buitenland kort Wapens Iran Twee Amerikanen, die door ver momde agenten van de federale re cherche (FBI) gearresteerd waren, zijn gisteren schuldig bevonden aan een samenzwering die tot doel had militair materieel met een waarde van 28 miljoen gulden aan Iran te verkopen. Sinds het slepen de gijzelingsdrama op de Ameri kaanse ambassade in Teheran (1979-81) geldt een uitvoerverbod voor Amerikaans wapentuig naar Iran. Verdachte inbraak De Sowjet-Unie heeft dinsdag of ficieel protest aangetekend bij Groot-Brittannië wegens een „ver dachte" inbraak in het ambassade gebouw in Londen, het afgelopen weekeinde. Eerste-secretaris Gen nadi Sjabannikov verklaarde tij dens een persconferentie dat de ar chieven met de namen van duizen den abonnees op tijdschriften van de ambassade zijn doorgebladerd. De indringers zijn „grondig" te werk gegaan. „Iedere gesloten deur is opengebroken, ieder bu reau is overhoop gehaald", aldus de diplomaat. Zuid-Afrika De Noorse regering heeft een pakket sanctiemaatregelen tegen Zuid-Afrika voorgesteld. Het gaat om een verbod op de levering van Noorse ruwe olie en het aanvoeren van olie door onder Noorse vlag va rende schepen, een verbod op de invoer in Noorwegen van Zuidafri- kaanse tuinbouwprodukten en de systematische registratie van alle transportschepen van Noorse eige naars die in Zuidafrikaanse havens arriveren, ongeacht onder welke vla? deze.scheoen varen. Zuid-Afrika 2 In Zweden heeft het parlement besloten de import van alle Zuid afrikaanse tuinbouwprodukten met ingang van 1 januari te verbie den. Het parlement nam voorts voorstellen aan om de invoer van krugerrands te verbieden en ge meenteraden te machtigen offertes van bedrijven met Zuidafrikaanse belangen af te wijzen. De Noorse en Zweedse maatregelen gaan niet zover als in Denemarken, dat vori ge week een half 1986 van kracht wordend totaal verbod op alle han del met Zuid-Afrika alkondigde. Israëlische actie Israëlische militairen zijn giste ren de An-Najah universiteit in Na bloes op de westelijke Jordaanoe- ver binnengegaan en hebben de toegang tot het gebouw afgesloten. Aanleiding voor het ingrijpen zou zijn dat op de universiteit bijeen komsten werden gehouden ten gunste van PLO-organisatie El Fa tah. dertekening van de nieuwe afspra ken wordt voor eind januari ver wacht. Het grootste probleem bleef tot het laatst de wens van het Europe se Parlement om meer bevoegdhe den te krijgen op wetgevend ge bied. Een volledige mede-wetge vende rol bleek absoluut onhaal baar. Daarom werd gezocht naar mogebjkheden om het parlement een uitgebreide inspraak te verle nen. In Luxemburg werd al afgespro ken om Europese voorstellen, na dat zij door de EG-ministerraad zijn besproken, in twee lezingen door het parlement te laten beoor delen. Dat kan dan wijzigingsvoor stellen indienen, waarover uitein delijk toch de ministerraad het laatste woord houdt. Het Europese Parlement eiste echter, dat voorstellen zouden zijn aanvaard, als de ministerraad na drie maanden en de parlementaire lezingen nog geen definitief besluit zou hebben genomen. Dat ging de ministers echter te ver. De uitein delijke oplossing werd in de omge keerde richting gevonden. Indien de raad na drie maanden nog geen besluit heeft genomen, komen ministers en Parlement bij een om te bekijken of verder uit stel met maximaal een maand wen selijk is. Is na die maand nog steeds geen besluit genomen, dan vervalt het hele voorstel. Wil de mi nisterraad daarna de plannen toch uitvoeren, dan moet de hele proce dure opnieuw worden gevoerd. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei dinsdag "niet eu forisch" te zijn over het resultaat van de conferentie. Maar hij zag voldoende basis om onder het Ne derlandse EG-voorzitterschap (ko mend halfjaar) "een stap vooruit te zetten op weg naar de integratie van de EG en de interne markt een nieuwe impuls te geven". Van den Broek noemde de tege moetkomingen aan het Europese Parlement 'bescheiden'. Hij zei zich als EG-voorzitter te willen in- zeten om met dit resultaat in de hand de relatie tussen EG-minis- terraad en parlement te verbete ren. "We moeten over en weer meer begrip voor elkaar krijgen". Bhagwan staat in India voor 8,5 min. in het krijt NEW DELHI (AP) - De stich- ting van Bhagwan Shree Raj- neesh is de Indiase regering 8,5 miljoen gulden aan belastingen schuldig. De Indiase staatsse cretaris van financiën Ja- nardhana Poojary vertelde het parlement gisteren dat op al het roerend en onroerend goed van de R^jneesh-stichting in India beslag is gelegd. Bhagwan keerde vorige maand naar India terug, nadat hij in de Verenigde Staten zich schuldig had bekend aan schendingen van de Ameri kaanse immigratiewet. Hij kreeg 10 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 400.000 dollar (ruim een miljoen gulden). Vier jaar gele den vertrok Bhagwan naar de VS nadat de Indiase regering had geweigerd zijn commune in Poona nog langer vrijstelling van belasting te verlenen. Pooj ary zei dat de belastingdienst 82.000 gulden had weten te in nen door de bankrekeningen van de stichting te blokkeren en beslag te leggen op eigen dommen. ADVERTENTIE Video-films zijn voordelig te huur bij de Hema. ZON-EN FEESTDAGEN GRATIS. Wij hebben steeds de nieuwste titels in ons bestand, zoals bijv. Amadeus, The Woman in Red, De Bedevaart van Freek de Jonge en GHOST BUSTERS. Echt Waar Voor Je Geld BONN - De Westduitse binnen landse veiligheidsdienst, de 'Bun- desverfassungsschutz', en haar hoogste bazen, CSU-minister van binnenlandse zaken Zimmermann en CSU-staatssecretaris Carl-Die- ter Spranger, zijn opnieuw betrok ken bij een rel. De Groenen eisten gisteren op een persconferentie in Bonn het aftreden of het ontslag van beide politici, omdat Spranger op verzoek van een CDU-politicus de contraspionage onderzoek heeft laten verrichten naar Groene Bondsdagleden. door Hans Hoogendijk Verder eisen de Groene parle mentariërs een nieuwe parlemen taire controlecommissie, die ophel dering moet verschaffen over de vraag wat beide CSU-politici alle maal aan gegevens hebben laten verzamelen. Zimmermann heeft gisteravond de beschuldigingen van de Groe nen als volledig ongegrond van de hand gewezen. Bondskanslier Kohl zei van niets te weten, maar voegde daaraan toe dat naar zijn mening partijpolitieke aspecten een deel van de opwinding hebben veroorzaakt. Een centrale rol in deze rel speelt ook de Beierse minister-president Franz Josef Strauss. Deze had zyn partijgenoot Spranger opdracht gegeven te laten bekijken in hoe verre de Groene parlementariër Ot to Schily bij terroristische activi teiten zou zijn betrokken. Volgens de Groenen wilde Strauss belas tend materiaal hebben om te voor komen dat Schily in de parlemen taire onderzoekscommssie naar het Flick-schandaal zitting zou kunnen nemen. "Spranger heeft de contraspionage omgevormd tot een CSU-spionagedienst", stelden de Groenen. Otto Schily wil dat het onder zoek zich ook uitstrekt tot het kan seliersbureau van Helmut Kohl, omdat van daaruit een jaar geleden aan de contraspionage gevraagd is een rapport op te stellen over het toenmalige Groene bondsdaglid Joschka Fischer, die inmiddels mi nister van milieu in de deelstaat Hessen is. Het weekblad Stern be richtte dat er ook gegevens zijn verzameld over SPD-parlementa- riërs. Zimmermann heeft laten we ten dat dit voor zijn tijd is gebeurd. Vandaag komt de speciale parle mentaire controlecommissie bij een om over dit nieuwe schandaal te praten. Het zijn behalve de Groe nen en de SPD ook de regerende NEW YORK (AP) - De coördinator van de hulporganisaties van de Verenigde Naties heeft gisteren ge zegd dat door de hulp die door de hele wereld aan Afrika is gegeven in 1984 en 1985 drie miljoen levens zijn gered. Bradford Morse, de directeur van het Bureau voor Noodopera ties in Afrika, dat de hulpacties voor hongerend Afrika coördi neert, zei dat volgend jaar nog 3 miljard gulden nodig is. Een deel van dat geld is bestemd voor het transport van voedsel uit Afrikaan se landen met een overschot naar gebieden waar schaarste heerst. Volgens Morse is 1,5 miljard gul den nodig voor voedsel, en de rest voor zaaigoed en werktuigen voor de landbouw en het slaan van put ten, voor vrachtwagens en andere vervoersmiddelen, voor medica menten en tenten. Morse zei op een persconferentie dat zes van de 20 landen die oor spronkelijk door droogte en hon gersnood werden getroffen nog met ernstige problemen te kampen hebben. Dat zijn Angola, Botswa na, Kaap Verdië, Ethiopië, Mozam bique en Soedan. In deze landen lijden 19 miljoen mensen nog voedselgebrek. Volgens Morse is er genoeg voedsel in Afrika om geheel Afrika te voeden. Kenia, Niger en Zim babwe hebben een graanover schot, dat kan worden gebruikt voor landen met voedselschaarste, maar voor de aankoop en de distri butie van het graan is geld nodig. Morse hield zijn persconferentie na overleg met VN-ambassadeurs over de situatie in Afrika. Morse en secretaris-generaal Perez de Cuel- lar verklaarden dat de internatio nale hulpacties een succes zijn ge weest, maar dat er nog meer nodig LAOAG CITY (AP) - Op de Filippijnen voeren de huidige president Marcos en zijn vrouw Imelda druk campagne voor de aanstaande verkie zingen. In Laoag City in het noorden van de Filippijnen zong het echt paar een aantal liefdesliedjes om hun populariteit kracht bij te zetten. (foto AP) DISPUR (AP) - De regerende Congresparty van premier Gandhi koerst bij de verkiezingen in de onrustige Indiase deelstaat Assam af op een nederlaag. De nieuwe partij AGP (Asom Gana Parishad, Assamese Volksraad), ontstaan uit onvrede met aanwezigheid van de vele buiten landers in Assam, maakt daarentegen een indrukwekkend debuut in het deelstaatparlement. Met nog slechts een deel van de resultaten verwerkt, leidt de AGP in de strijd om 51 zetels, terwijl de Congrespartij voorlopig slechts 31 zetels binnen heeft. De eerste vier zetels waarvan de uitslag vaststaat zijn alle naar de AGP gegaan. Twee daarvan gingen naar de voorzitter van de partij, de 34-jarige voormalige studentenleider Prafulla Mahanta, die de afgelopen zes jaar fel actie heeft gevoerd tegen ongewenste vreemdelin gen in de deelstaat. BRUSSEL - De Belgische justitie heeft na de aanhouding van vier mensen, onder wie de veelgezoch- te Pierre Carette, tal van aanwijzin gen gevonden die de indruk ver sterken dat het leiderschap van de linkse terreurorganisatie CCC is opgepakt. Maar zekers is dat nog niet, zo blijkt uit opmerkingen van minister van justitie Jean Gol gis teren op een persconferentie, naar aanleiding van de aanhouding, maandagmiddag in Namen. door Hans de Bruijn De vier, drie mannen en een vrouw, zijn in Brussel ingesloten. Zij mogen tot donderdag, wanneer zij worden voorgeleid, met nie mand contact hebben, ook niet met een advocaat spreken. Hen kunnen geen terroristische activi teiten ten laste worden gelegd, om dat de Belgische strafwet die ter men niet kent. Wel wordt hen voor lopig bendevorming, illegaal wa penbezit, valsheid in geschrifte en het opgeven van valse namen ten laste gelegd. Al die feiten werden overigens pas geconstateerd op het moment van hun aanhouding. Bewijzen dat de vier inderdaad kopstukken van de Strijdende Communistische Cellen zijn, heeft de justitie nog niet. Gol zei dat de toekomst zal moeten leren of met deze aanhou ding de CCC, die verantwoordelijk is voor 27 bomaanslagen, 'onb hoofd' is. Het onderzoek gaat vol gens de procureur des konings, mr. Vandooren, echter voort en kan binnenkort alsnog een aanklacht wegens gewelddaden opleveren. Dat de justitie nog weinig harde bewijzen heeft, blykt ook uit het feit dat de portretten van de vier in Golaanhouding geen toeval. (foto AP) de kranten en via de tv zullen wor den getoond, in de hoop dat vanuit de burgerij aanwijzingen over hun verblijf en gedrag van de laatste maanden zullen loskomen. Intus sen blijven Carette (33), Sassoye (22), Chevolet (30) en Vandergeer- de (28) in hechtenis. Die kan vrij wel onbeperkt worden verlengd als dat voor het onderzoek noodza kelijk is. De vier weigeren tot nog toe ook maar iets te zeggen. Alleen Pierre Carette heeft toegegeven inder daad Carette te zijn. Verder zwij gen zij als het graf. Er zijn echter tal van aanwijzingen dat het inder daad om mensen gaat „die nauwe banden hebben met de CCC", al dus minister Gol. In een appartement in Charleroi werden „belangwekkende docu menten" gevonden, onder meer papieren met gegevens over „vori ge en toekomstige" aanslagen van de CCC, zei de bewindsman. Ook hadden de vier bij hun aanhouding behalve vier handvuurwapens, do cumenten bij zich die naar de CCC verwezen. In een appartement in Namen is een schrijfmachine ge vonden waarop de CCC-pamflet- ten zouden zyn geschreven. Volgens minister Gol is de aan houding van de vier geen toeval, maar het resultaat van maanden lang speurwerk van de veiligheids diensten. Enkelen van hen werden al geruime tijd gevolgd en dat leid de uiteindelijk tot de aanhouding in een restaurant in Namen, waar de vier elkaar ontmoetten. Volgens minister Gol zijn er nog geen bewijzen dat de CCC nauwe banden onderhoudt net de Franse terreurorganisatie Action Directe, zoals veel is beweerd. „Maar de in spiratie voor hun ideologie lijkt hetzelfde". Wel is zeker dat tussen leden van beide groepen 'contac ten' hebben plaatsgevonden. Maar Gol zei dat ook duidelijke verschil len tussen deze terreurgroepen be staan. liberalen, die opheldering eisen. Zimmermann heeft intussen zijn partijgenoot Spranger volledige rugdekking gegeven. Hij liet weten weliswaar niet op de hoogte te zijn geweest van de onderzoeksactivi teiten van Spranger, maar deze zou correct hebben gehandeld. Spran ger zei "een goed geweten" te heb ben. De zaak kwam aan het rollen toen de vice-president van de Duit se binnenlandse veiligheidsdienst als getuige in het onderzoek naar de spionageaffaires van deze zo mer, meedeelde dat de dienst on derzoek had gedaan naar Groene politici. Dit was gebeurd op ver zoek van het CDU-bondsdaglid To- denhofer. Spranger zelf had ook dergelijke opdrachten gegeven. Zimmermann kwam zondag ook weer in het nieuws toen bekend werd dat de inlichtingendienst BND CBundesnachrichtendienst') met zijn medeweten in 1983 geld had aangenomen van de industrie om te zoeken naar de verdwenen vaten dioxinegif uit het Italiaanse Seveso. Met een deel van het geld werd de privé-detective Maus be taald, die al eerder middels de BND geld van Westduitse bedrij ven had gekregen om terroristen op te sporen. De SPD heeft een on derzoek geëist naar deze zaak. NAIROBI (AP/Rtr/AFP/DPA) - De Oegandese militaire regering en het opstandige nationaal verzetsle ger (NRA) hebben gisteren in Ke nia een vredesverdrag getekend. Beide partijen zullen de macht in het land delen en zeggen een eind te willen maken aan de burgeroor log die land al vijf jaar lang teistert. Het Oegandese staatshoofd ge neraal Tito Okello tekende namens de regering, terwijl guerrillacom mandant Yoweri Museveni na mens het verzetsleger NRA het verdrag bekrachtigde. De plechtig heid werd bijgewoond door de Ke- niase president Daniel Arap Moi, die de in augustus begonnen on derhandelingen tussen beide par tijen heeft geleid. Volgens Moi luidt het akkoord een nieuw tijd perk van vrede voor Oeganda in. Het nieuws over het akkoord is in Oeganda sceptisch ontvangen. Voor veel Oegandezen is het nog maar de vraag of stabiliteit en vre de nu de plaats zullen innemen van burgeroorlog. "Ik geloof pas in vre de als ik haar zie", zo verwoordde een Oegandees de gevoelens van velen. De rede die NRA-leider Yoweri Museveni uitsprak by de onderte keningsplechtigheid droeg alleen maar by tot het gevoel van twijfel. Uit zijn woorden sprak duidelijk dat hij niet overtuigd is van de op rechtheid van de Oegandese rege ring. Het akkoord voorziet in een wa penstilstand en in de ontwapening van de strijdkrachten, van de troe pen van het NRA en van de leger tjes van de drie kleine verzetsbe wegingen. Het regeringsleger en het NRA zullen beide ongeveer evenveel manschappen leveren voor een nieuw te vormen leger. Ook leden van de kleinere verzets groepen worden in het nieuwe le ger opgenomen. Het gebied rond Kampala wordt volgens het ak koord gedemilitariseerd. De NRA, die ongeveer een derde van Oeganda beheerst, krijgt een beslissende stem in de regerende militaire raad; Op korte termyn wordt een „nationale conferentie" belegd van alle politieke partijen en krachten. De conferentie moet de weg effenen voor de terugkeer van een parlementaire democratie. Als alle troepen zijn ontwapend, dan zal een 700 man sterke vredes macht van het Gemenebest contro le uitoefenen in Kampala, in af wachting van de opleiding van het nieuwe leger.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7