Een vaste hoge rente en uw rente-opbrengst vooraf? 'Atv bedreigt leven van hartpatiënten' PvdA wil wet voor export landbouwgif Boze reacties op interview Vredeling 'Leerschool voor zelfdoding' D66 vraagt ton extra voor zeehondencrèche Vijfjaar cel voor zware mishandeling OLIFANT GEOPEREERD Zelfstandigen krijgen steun voor overgang ziektekostenverzekering Bankrovende directeur: 4 jaar celstraf Leidse promovendus over psychiatrische ziekenhuizen: Van Es fractievoorzitter PSP WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Cardioloog Dijkzigtziekenhuis vreest kerstverlof ROTTERDAM (GPD) - Tegen de twintig Rotterdamse hartpatiënten zullen rond Kerst en Oud en Nieuw onnodig sterven door onderbezetting van de afdeling hartbewaking in het academisch ziekenhuis Dijkzigt. Deze waarschuwing heeft het hoofd cardiologie Hugen- holtz van Dijkzigt laten horen. De onderbezetting is het gevolg van het verplicht opnemen door verplegend en niet-verplegend per soneel van atv-dagen rond de ko mende feestdagen. Hierdoor werkt de intensive care-afdeling van Dijkzigt vanaf maandag veertien dagen lang slechts op weekend- sterkte. Dit betekent dat maar vier van de acht bedden voor de zwaar ste patiënten kunnen worden be zet. Uitwijken naar andere zieken huizen in of rond Rotterdam is vrij wel onmogelijk, omdat die juist in zo'n, periode doorverwijzen naar het doorgaans beter uitgeruste aca demische Dijkzigtziekenhuis. GGD-arts Hart, belast met het dagelijkse ambulancevervoer in Rotterdam, heeft naar aanleiding van de waarschuwing van Hugen- holtz de inspecteur voor de volks gezondheid ingelicht. Hij vreest te moeten gaan 'leuren' met van huis DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil een einde maken aan de ongerem de uitvoer uit Nederland van hier verboden landbouwbestrijdings- middelen. De PvdA-kamerleden Tazelaar en Herfkens hebben daar toe gisteren een initiatief-wetsont werp ingediend. Het CDA zal dat vooralsnog niet steunen. Volgens de beide kamerleden wordt jaarlijks 2500 tot 3000 ton in Nederland verboden insecten- en onkruidverdelgers geproduceerd voor de export naar ontwikkelings landen. Ze hebben vooral de zeer gevaarlijke 'drins' zoals Aldrin, Dieldrin en DDT op het oog. De strenge Nederlandse wetgeving verbiedt al het gebruik in ons land, maar export is nog toegestaan. Ve le Derde-Wereldlanden hebben geen wetgeving op dit gebied of missen de mogelijkheid de bestrij dingsmiddelen te controleren. Tazelaar en Herfkens willen dat Nederland net als vele andere wes terse landen de uitvoer in wetge ving regelt. Een exportvergunning wordt in hun initiatief-wetsvoor stel verleend als aan twee voor waarden is voldaan: het ontvan gende land moet bekend zijn met het produkt en moet voor de im port toestemming gegeven heb ben. Volgens de kamerleden worden jaarlijks ongeveer 150.000 mensen vergiftigd door pesticiden, van wie er 14.000 overlijden. De meeste do den vallen in de Derde Wereld. DEN HAAG (GPD) - Het D66-ka- merlid Tommei heeft de Tweede Kamer en minister Braks (Land bouw en Visserij) gevraagd een ton extra uit te trekken voor de zee hondencrèche in Pieterburen. Hij heeft een amendement op de be groting ingediend waarmee dat geld extra moet worden uitgetrok ken. Donderdag zal over deze zee honden-ton worden gesproken en gestemd. Tommei meldt dat uit een orga- nisatiezonderzoek van het ministe rie zelf blijkt dat de zeehondencrè che in Pieterburen een belangrijke rol vervult in het voortbestaan van de zeehondenpopulatie in de Wad denzee. Een andere conclusies is dat de bestuurlijke betrokkenheid van Landbouw en Visserij moet worden teruggebracht. Ook is de personeelsbezetting niet meer in staat de sterk gegroeide en profes sioneler geworden werkzaamhe den uit te voeren. De beloning van de medewer kers is minimaal, aldus Tommei. De eerste conclusie heeft er toe ge leid dat er een reorganisatie is ge- ALMELO (ANP) - De Almolose rechtbank heeft gisteren een 34-ja- rige Enschedeër veroordeeld tot vijf jaar cel voor het opzettelijk zwaar mishandelen van een vrouw veroordeeld. De man heeft op 21 maart dit jaar in een café in En schede een vrouw in het gezicht getrapt. Het slachtoffer moest twee keer worden geopereerd en is als gevolg van de mishandeling haar reuk en smaak kwijt. De rechtbank is in het vonnis aanzienlijk afgeweken van de eis van twee jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke tbr, omdat de ver dachte in geen enkel opzicht wil meewerken aan een psychiatrisch onderzoek en eventuele behande ling. weest waarbij niet langer een ver tegenwoordiger van minister Braks de voorzitter is van het stich tingsbestuur. Maar, aldus Tommei, minister Braks heeft nog geen ge volgen verbonden aan de twee an dere conclusies uit het onderzoek: meer personeel en meer beloning. Daarom moet Braks volgens D'66 nu een ton extra op de begro ting opvoeren voor de zeehonden begeleiding. gehaalde hartpatiënten. Directeur Barendregt van Dijkzigt bevestigt het tekort aan personeel de komen de veertien dagen maar zegt er niets aan te kunnen doen. "De atv is ons onder druk van politiek Den Haag opgelegd. Onze mensen heb ben er vijf vrije dagen bij gekregen die ze een keer moeten opnemen". Het Rotterdamse ziekenhuis heeft de afgelopen driejaar 15 mil joen moeten bezuinigen. Ook daar door kon geen extra personeel worden aangetrokken. Zo is er in ruil voor de 5 procent arbeidstijd verkorting op de 130 mensen tel lende hartafdeling (inclusief admi nistratief personeel) slechts 1,7 ar beidsplaats bijgekomen. Als ge volg van deze krapte zijn vrije da- g?n blijven staan. Barendregt ge looft overigens niet dat voor de pa tiënten levensgevaarlijke situaties ontstaan. "Ik schrik er wel van als Hugenholtz het zo scherp stelt, maar ook in vakantieperioden en in de weekeinden bestaan zulke ri sico's. Het komt wel voor dat am bulances daardoor moeten uitwij ken naar Dordrecht, Gouda of Delft. Plaats is er altijd, niemand wordt naar huis teruggestuurd". ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een operatie die 4 en een half uur duurde werd olifant Ramon uit de Rotterdamse diergaarde Blijdorp verlosd van een stuk slagtand dat bij een eerdere operatie was achtergebleven. Op de foto steekt chrirurg R. van der Velde net zijn arm in een insnede in de kop van het verdoofde dier om het stuk slagtand op te sporen. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksgezond heid) is bereid kleine zelfstandigen die financieel in problemen komen bij het overgaan van de vrijwillige ziekenfondsverzekering naar een particuliere verzekering een blij vende compensatie te geven. Met deze toezegging kwam de bewindsman gisteren tegemoet aan een uitdrukkelijke wens van het CDA tijdens het debat over af schaffing van de vrijwillige zieken fonds- en bejaardenverzekering. Door aan het verlangen van het CDA tegemoet te komen is Van der Reijden verzekerd van de steun van CDA en WD voor zijn plan nen. Ook omdat Van der Reijden toezegde de afschaffing van de vrij willige verzekering en de bejaar denverzekering na drie jaar te zul len toetsen op eventuele fouten. CDA-woordvoerder Lansink toonde zich tevreden over de toe zeggingen van Van der Reijden. Vorige week werd duidelijk dat de CDA-fractie alsnog door de knieën is gegaan voor de regeringsvoor stellen ofschoon Lansink daar eer der ernstige bezwaren tegen had aangetekend. De stelselwijziging in de ziekte kostenverzekering is nodig omdat het vrijwllige ziekenfonds al enige jaren zo goed als failliet is. Mensen die nu zijn aangesloten bij een vrij willig ziekenfonds of de speciale bejaardenverzekering gaan straks over naar of de particuliere verze kering of het verplichte zieken fonds. PvdA, en aanvankelijk ook het CDA, pleitten voor handhaving van het vrijwillig ziekenfonds in af geslankte vorm voor kleine zelf standigen en anderen die geen in komen uit loondienst krijgen (to taal ongeveer 800.000 mensen). Van der Reijden wees een klem mend beroep van PvdA-woord- voerster Müller-Van Ast in die richting gisteren nogmaals met kracht van de hand. Van der Reijden hield de PvdA voor dat een uniforme volksverze kering uitsluitend toekomstmu ziek kan zijn. „Het kabinet heeft de politieke keuze gedaan daar niet voor te kiezen, indien daar in een volgende regeringscoalitie anders over wordt gedacht, is dat een an dere zaak", aldus de bewindsman. Het CDA is weliswaar groten deels tevreden, maar blijft erbij dat de ziekenfondsbesturen op enige wijze moeten kunnen meeconcur- reren op de particuliere markt wat betreft het basispakket, dat vol gens Van der Reijden zo goed als overeenkomt met het huidige pak ket dat ziekenfondsen aanbieden. De basispremie daarvoor is per verzekerde 135 gulden. Een van de belangrijkste verschillen is dat in het nieuwe pakket geen voorzie ning zit voor tandartshulp voor de jeugdige groep, hetgeen volgens de bewindsdman in enkele jaren valt te verhelpen. BREDA (ANP) - De Bredase recht bank heeft gisteren een 53-jarige bedrijfsdirecteur uit Hoornaar we gens het plegen van drie roofover vallen op banken in Dordrecht, Pa- pendrecht en Oosterhout, gestraft met vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van jusitie had op 10 december twee jaar en zes maanden geëist. De verdachte pleegde de over vallen omdat hij vreesde dat zijn bedrijf failliet zou gaan. De man zou volgens een psychiater voor vijftig procent ontoerekeningsvat baar zijn geweest. Volgens de rechtbank heeft de man in de ne gen maanden waarin hij de mis drijven pleegde voldoende tijd ge had om zich te realiseren dat hij foutief bezit was met het oplossen van zijn financiële problemen. Van de totale buit van 277.000 gulden is nog ruim de helft zoek. DEN HAAG (GPD) - Politiek Den Haag heeft zeer afkeurend gerea geerd op de krasse taal waarin oud- minister Vredeling zich in een in terview uitlaat over prinses Juliana en prins Bernhard. De PvdA, de partij van Vredeling zelf, betreurt de uitlatingen, het CDA is zeer boos en de WD vindt de opmer kingen ondermaats. De voormalige minister van de fensie Vredeling doet in een inter view met het weekblad de Haagse Post een boekje open over zijn con tacten in 1973 met het koningshuis. De uitspraken hebben betrekking op moeilijkheden die zich voorde den tijdens besprekingen over een militaire parade met tanks en vliegtuigen die bij Huis ten Bosch in Den Haag zou worden gehou den. Hij spreekt dan over de 'uni form-geilheid' van prins Bernhard en over de toenmalige koningin Juliana die huilend bij hem aan de telefoon hing. PvdA-fractieleider Den Uyl be treurt de uitlatingen van zijn partij genoot Vredeling ten zeerste. "Daargelaten of de uitspraken een correct beeld geven van de gebeur tenissen, betekenen ze een schen ding van vertrouwelijkheid op een onnodig grievende manier, die bo vendien in strijd is met een te res pecteren constitutionele traditie". Het CDA is 'zeer boos' op Vrede ling. Woordvoerder Van der San- den: "Vredeling heeft als minister de verantwoordelijkheid gedragen voor datgene wat leden van het Ko ninklijk Huis doen en laten. Het gaat niet aan om dertien jaar later dit soort zogenaamde onthullingen te doen. Dit is beneden peil". Een woordvoerder van de WD omschreef de uitspraken van Vre deling in het weekblad als „te on dermaats voor woorden". Het bestuur van de Bond van Christelijke Oranjeverenigingen gaat zich beraden over gerechtelij ke stappen tegen de voormalige bewindsman en tegen het week blad de Haagse Post. Volgens hoogleraar staatsrecht in Groningen en D66-senator Vis zijn de uitlatingen weliswaar zeer ongebruikelijk, maar strikt for meel bestaat er geen bezwaar te gen. Vredeling heeft op zijn hoogst ongeschreven regels overtreden. "Formeel heeft een minister geen zwijgplicht over dit soort zaken, maar het is een staa srechtelijke gewoonte dat wat er ti ssen minis ters en het staatshoofc besproken wordt geheim blijft", aldus Vis vanmorgen voor de VA tA-radio. Op de kwalificatie 'typ sche mof aan het adres van Bernhard, hoe onparlementair ook, staat volgens hem ook geen sanctie. "Het is een wat krachtige uitdrukking, maar je kunt zeggen dat Vredeling bekend is geworden door krachtige uit drukkingen". DEN HAAG - Het CPN-kamerlid Ina Brouwer feliciteert als eerste haar collega Andreé van Es, de nieuwe fractievoorzitter van de PSP nu Fred van der Spek zich heeft teruggetrokken. (foto anpi DEN HAAG (GPD) - Fred van der Spek is gisteren afgetreden als fractie voorzitter van de PSP in de Tweede Kamer. Hij is opgevolgd door Andrée van Es, die afgelopen zaterdag door het PSP-congres werd gekozen tot lijsttrekker van die partij. Van der Spek zal na het kerstreces laten weten of hij de Kamer zal verlaten of niet. Van Es verklaarde gisteren in de Tweede Kamer dat Van der Spek zijn beslissing niet heeft gebaseerd op het partijprogramma van de PSP, maar uitsluitend op het feit dat zijzelf tot lijsttrekker werd gekozen. Zij zei te hopen dat Van der Spek zijn zetel in de Tweede Kamer zal opgeven. „Wij verwachten dat hij zal handelen op de wijze waarover wij het in de PSP altijd eens zijn geweest, waarbij geldt dat kamerzetels principieel, politiek en moreel horen aan partijen en niet aan personen". Van der Spek heeft zaterdag echter de mogelijkheid dat hij in de Tweede Kamer zal blijven, uitdrukkelijk open gelaten. (vervolg van pagina 1) LEIDEN - De psychiatrische zie kenhuizen geven patiënten die een of meer pogingen hebben gedaan om zichzelf te doden, niet de gele genheid over hun problemen te praten. "Het enige dat ze doen", zegt dr. Ad Kerkhof, die vandaag aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de sociale weten schappen, "is bescherming bieden tegen herhaling. Over hun poging zichzelf te doden en de problemen die daaraan voorafgingen, werd in de meeste gevallen met geen woord gesproken". door Jan Westerlaken Een gevolg hiervan is weer, dat meer dan de helft van deze patiën ten opnieuw een suïcide-poging doet. "Wat zie je dus", aldus Kerk hof, "de plaatsen waar men herha ling zou moeten voorkomen, juist daar vliegen de zelfdodingen de pan uit. De mensen mogen er niet over praten, maar ze zijn er wel dag in, dag uit mee bezig. Uiten ze zich wél, dan worden ze opgesloten. Maar wat ook een rol speelt is het feit, dat deze patiënten elke keer weer worden geconfronteerd met mensen die zichzelf willen doden. Als suïcide moet worden geleerd, dan is een psychiatrisch zieken huis een goede leerschool. De be handeling in zulke instellingen heeft dus weinig zin. Ze werken niet optimaal". Kerkhof zegt dat er jaarlijks tus sen de 25.000 en 30.000 pogingen worden gedaan tot zelfdoding. Po gingen die bekend zijn bij huisartsen of in ziekenhuizen. "Maar", voegt hij eraan toe, "ik denk dat je dit aantal met twee of drie moet vermenigvuldigen om tot het werkelijke aantal te komen. Elk jaar worden er meer pogingen tot zelfdoding gedaan". Zesde plaats Suïcide komt in rangorde van doodsoorzaak op de zesde plaats. Bij mannen tussen de vijftien en veertig jaar en vrouwen tussen de vijftien en zestig jaar behoort zelf doding tot de drie belangrijkste doodsoorzaken. Van alle mensen die in 1983 om het leven kwamen, overleed er een op de 62 door suïci de; van alle mensen tussen de 20 en 40 jaar overleed er een op de zes door zelfdoding. Kerkhof komt dan ook tot de conclusie dat er wat scheef zit in de gezondheidszorg. Veel mensen die een poging tot suïcide deden, had den contact met een hulpverlener. Veel van hen leden aan psychische stoornissen die te verhelpen wa ren. De Leidse onderzoeker verwijt de gezondheidszorg, dat ze niets doet aan patiënten met een suïci daal gedrag terwijl bekend is dat juist die mensen vaak opnieuw een poging doen zichzelf van het leven te beroven. De algemene ziekenhuizen, con stateert Kerkhof, vertonen onder ling grote verschillen in de behan deling van suïcide-patiënten. Vol gens hem is er slechts zelden spra ke van vaste procedures. Waar het vooral aan mankeert is de schakel functie. "Zeg maar gerust dat men daar niks aan doet", beschuldigt de Leidenaar deze ziekenhuizen. Het Academisch Ziekenhuis Lei den komt, vergeleken met de ande re instellingen, goed uit de bus. Hoewel Kerkhof bij de behande ling in het AZL ook wel enkele kanttekeningen plaatst. "Er zijn toch wel belangrijke on volkomenheden", zegt hij. "De pa tiënten hebben vooral behoefte aan emotionele steun. Steun die men hun in het AZL niet kan ge ven, is mijn ervaring. Daarnaast krijgt de opvang van de naaste fa- Ad Kerkhof: 'leerschool' (foto Wlm Dijkman) milie niet genoeg aandacht. Zeker niet op het moment dat de patiënt het ziekenhuis mag verlaten. Bo vendien", voegt Kerkhof eraan toe, "hebben de patiënten nogal eens het gevoel dat ze het ziekenhuis uitgewerkt worden. Ze ervaren dat als een soort straf voor wat ze heb ben gedaan. Maar waar het in het AZL vooral aan schort, is de zorg voor de groep mensen die snel weer een poging zal doen tot zelf doding. Het klinkt gek, maar juist Ambulante zorg Na behandeling in het Acade misch Ziekenhuis kwam rond de veertig procent in een psychiatri sche instelling terecht. Daarover zegt Kerkhof: "De behandeling hier sloot niet zo goed aan bij hun problemen. Er niet over kunnen praten en zo. Het gevolg was, dat deze mensen met de gedachte rondliepen, dat ze niet meer te be handelen waren. De behandeling die ze hadden ondergaan, zo was hun ervaring, had geen enkele baat. Van die patiënten deed meer dan de helft dan ook binnen ander half jaar weer een poging om zich zelf te doden". Kritiek ook heeft de Leidse on derzoeker op ambulante zorg (con sultatiebureaus, Riaggs, enz.). Ad Kerkhof: "Het mankeert vooral aan continuïteit in de hulpverle ning. De patiënten worden steeds met andere hulpverleners gecon fronteerd. En er zit te veel fijd tus sen het verlaten van het ziekenhuis en de hulp erna. Eeen tweede punt van kritiek is, dat de hulp te indivi dueel is terwijl de problemen vaak in de familie moeten worden ge zocht. Moeilijkheden die gezamen lijk moeten worden opgelost. Een voorbeeld? Als een vrouw een suï cide-poging doet, omdat haar man aan de alcohol is, dan is er wat mis. Daarover moet je samen praten en niet alleen met de hulpverlener. En de huisartsen", aldus Kerkhof, "nemen heel weinig initiatieven. Ze wachten te veel af'. De Leidse onderzoeker beveelt aan, dat er in de opleidingen van psychiaters, huisartsen en psycho logen eens wat meer aandacht wordt gegeven aan de problema tiek rond de zelfdoding. Elke stad of regio moet minstens een ambu lante hulpverlener hebben of die deskundigheid in huis halen. ADVERTENTIE Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer het om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zélf op welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald. Kiest u maar. n Bij de Rabobank. KallODfllIK S geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5