Vakbonden vragen opheldering over ontslagen Arameo Tweespalt in CDA nog net voorkomen Ik had leraar willen worden, maar ik moest een vak leren' Werkloosheid gestegen, in afwijking van landelijk beeld Leidenaar Sehellevis veertig jaar monteur actief in vrije tuil Inlichtingen directie onvoldoende Kamer van Koophandel: benut polder voor bedrijven PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 Middenstander Van der Klugt alsnog op verkiesbare plaats LEIDEN - De CDA-afdeling Lei den heeft gisteravond op het nip pertje ernstige tweespalt in de par tij kunnen voorkomen door een vertegenwoordiger van de Leidse middenstand, M. van der Klugt, alsnog op een verkiesbare vierde plaats van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsfractie te plaat sen. Een aantal ondernemers dreigde gisteravond, tijdens de besloten le denvergadering van de partij waar in de definitieve kandidatenlijst werd vastgesteld, uit het CDA te stappen en met een eigen lijst aan de raadsverkiezingen van 1986 deel te nemen, als niet één uit hun mid den op een verkiesbare plaats van de CDA-lijst zou komen. De kandi daat van de ondernemers, M. van der Klugt, had zich bij een be stuurslid van het CDA aangemeld voor een plaats op de lijst maar was door 'slordigheden' van het be stuur (CDA-fractievoorzitter Wa lenkamp spreekt van een admini stratieve vergissing) niet op de kandidatenlijst geplaatst. Van der Klugt laat desgevraagd weten geen bewijs te hebben van de in CDA-kringen wel circuleren de suggestie dat er boze opzet in het spel is. Wel noemt hij het "hoogst bevreemdend" dat zijn kandidatuur niet tot het bestuur is doorgedrongen. De oppositie uit de onderne merskring werd ook ingegeven doordat het zittende raadslid Van Zijp, ook ondernemer, zijn raads lidmaatschap in een volgende pe riode niet wilde voortzetten. Van Zyp had verklaard desnoods, als niemand anders uit ondernemers- kring bereid zou worden gevonden zijn plaats in te nemen, toch weer in de fractie zitting te willen ne men. Deze optie zou bij het bestuur van de christendemocraten niet in goede aarde zijn gevallen. In een brief aan het bestuur van het CDA had een aantal onderne mers zijn ongenoegen uitgespro ken over het feit dat noch Van Zijp, noch iemand anders uit hun gele deren de fractie zou versterken. De middenstanders verklaarden zich "als grootste werkgever in Leiden (na de universiteit) in een hoek ge zet te voelen door het CDA". Voor een aantal ondernemers was de gang van zaken gisteravond aanleiding "de heren de wacht aan te zeggen", aldus Van der Klugt. "Als het niet goedschiks kan dan moet het maar kwaadschiks en gaan we onze eigen weg", zo werd het afdelingsbestuur en de leden vergadering van de christen demo craten gisteravond voorgehouden. "Dat betekende dat we met een ei gen lijst aan de verkiezingen zou den hebben deelgenomen", ver klaart Van der Klugt. De oppositie uit ondernemers- kring en de poging om Van der Klugt, staande de vergadering, als nog op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsfractie geplaatst te krijgen vergden gisteravond de no dige discussie. De ledenvergade ring ging uiteindelijk met de onge bruikelijke gang van zaken ak koord waarna Van der Klugt op een verkiesbare plaats werd geko- Van der Klugt was in de jaren zestig al raadslid voor de Katholie ke Volkspartij (KVP) die in de ja ren zeventig in het CDA is opge gaan. In de vorige raadsperiode be landde Van der Klugt op een on verkiesbare achttiende plaats van de CDA-lijst. Ook toen al werd ac tie gevoerd door ondernemers om Van der Klugt via voorkeurstem men aan een raadszetel te helpen. Die opzet is toen niet gelukt. - De vierde plaats voor Van der Klugt op de CDA-kandidatenlijst heeft uiteraard gevolgen voor de overige CDA-kandidaten. De eer ste drie plaatsen op de lijst bleven gereserveerd voor Walenkamp (lijsttrekker), Bleijie en Geelker- ken. De zittende raadsleden Bieg- straten, Kramp-Heitink en Van Duijn schoven een plaats op (res pectievelijk de vijfde, zesde en ze- i vende plaats). Het raadslid Kra nenburg verhuisde van een wippo- sitie op de kandidatenlijst (tiende) naar een verkiesbare achtste plaats. De huidige fractie-assistent van de christendemocraten, mevrouw j Hugens-Elferink, is door de leden- j vergadering van een overkiesbare twaalfde plaats naar een wel ver kiesbare negende plaats doorge schoven. De rij als verkiesbaar te beschouwen plaatsen wordt geslo ten door nieuwkomer Hettinga. De door het bestuur verkiesbaar ge- plaatste leden Klück en Van Bas ten Batenburg kwamen uiteinde lijk op een niet direct verkiesbare elfde en twaalfde plaats terecht. Vooral in bouw en onder laaggeschoolden LEIDEN/REGIO - Het aantal werklozen in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek is de afgelo pen maand met 286 personen ge stegen. In de bollenstreek was de werkloosheidsstijging naar ver houding het hoogst. Daar nam het aantal werkzoekenden toe met 176 wen). In de Leidse regio steeg de werkloosheid met 110 personen (101 mannen en 9 vrouwen). De toename van de werkloos heid was vooral merkbaar in de bouw en onder laag- en niet-ge- schoolden. Het is volgens directeur C Tibbe van het gewestelijk ar beidsbureau in Leiden, gebruike lijk dat dit in deze tijd van het jaar gebeurt. In de bollenstreek verloren veel mensen hun - tijdelijke - baan in de bollenteelt. De directeur van het arbeidsbureau in Lisse, C. van der Zwet, verwacht dat hier binnen kort weer meer mensen aan de slag kunnen als de bollentelers begin nen met hun 'winteractiviteiten', zoals het inpakken van de bollen. Dammen Het Leidse Damgenootschap organiseert donderdag zijn tra ditionele kerstdamavond. Ook niet-leden kunnen vanavond gratis mee- en aanschuiven, vanaf 20.00 uur in dé speeltuin 'Oosterkwartier' aan de Bor- neostraat. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling LeidenlOegstgeest, houdt mor gen de jaarlijkse kerstviering, vanaf 11.30 uur in restaurant 'De Gouden Leeuw' in Voor schoten. De werkloosheidsontwikkeling in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek volgt de landelijke ontwikkelingen meestal op de voet. Deze keer is dat echter niet het geval aangezien de landelijke werkloosheid de afgelopen maand, ondanks de seizoensinvloeden, is gedaald. Tibbe kan niet aangeven wat de oorzaak is van deze afwij king. Profiteren Al met al is de werkloosheid in de Leidse regio en de bollenstreek sinds vorig jaar november met 1912 personen gedaald. Mannen profiteerden meer van die verbete ring dan vrouwen. Het afgelopen jaar daalde het aantal werkloze mannen namelijk met 1534 terwijl het aantal vrouwen zonder baan 'slechts' af nam met 378. Bij het Leidse en Lissese ar beidsbureau stonden eind vorige maand in totaal 11932 mensen als werkloos ingeschreven. Meer dan de helft van hen woont in Leiden: 6449. De Leidse regio telt in totaal 9509 geregistreerde werklozen (6201 mannen en 3308 vrouwen). In de bollenstreek staan 2423 mensen ingeschreven als werkloze (1406 mannen en 1017 vrouwen). Het aantal bij de arbeidsbureaus aangemelde en nog openstaande vacatures bedroeg de afgelopen maand 313. Een enigszins teleur stellend aantal, vinden Tibbe en Van der Zwet. Normaal konden de arbeidsbureaus rekenen op onge veer 400 tot 500 vacataures. Waar om het er nu minder zijn, kunnen zij niet direct verklaren. "Het kan natuurlijk zijn dat er gewoonweg minder vraag is naar arbeidskrachten. Het is echter ook mogelijk dat het aantal openstaan de banen gelijk blijft, maar dat de arbeidsbureaus daarvan een klei ner deel krijgen. Iets dat verband zou kunnen houden met het feit dat de GAB's nog steeds niet vol doende arbeidsbemiddelaars heb ben", aldus Tibbe. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Mannen Vrouwen okt. 1985 nov. 1985 okt. 1985 Nov. 1985 Alkemade 152 143 96 94 Katwijk 555 574 252 256 Leiden 4181 4233 2216 2216 Leiderdorp 358 379 201 200 Oegstgeest 223 225 149 149 Rijnsburg 116 113 75 77 Valkenburg 18 25 16 17 Voorschoten 327 341 187 194 Warmond 69 68 34 35 Zoeterwoude 93 91 67 66 Overige 8 9 6 4 Rayon Leiden 6100 6201 3299 3308 Hillegom 270 293' 187 209 Lisse 220 247 189 223 Noordwijk 418 426 251 269 Noordwijkerhout 177 188 139 148 Sassenheim 160 173 113 123 Voorhout 160 79 37 43 Overige 84 2 2 Rayon Lisse 1329 1406 918 1017 Totaal Gewest 7429 7607 4217 4325 LEIDEN - De directie van oliemaatschappij Arameo Overseas Company in Leiden geeft onvoldoende inlichtingen over de achtergronden van de voorgenomen ontslagen bij deze maatschappij. Deze kritiek uitten de vakbonden gisteren tijdens een - goed bezochte - informatieve bijeenkomst voor werknemers van Arameo. De directie van het bedrijf wil de komende twee jaar 370 werknemers laten afvloeien. Voor een groot deel van hen is al collectief ontslag aangemeld. De bonden hebben ook kritiek op het sociaal plan van de directie. Zij noemen dit 'onevenwichtig' en 'on zorgvuldig'. Voor de mensen ouder dan 57,5 jaar worden redelijke af vloeiingsregelingen voorgesteld, zo erkennen de vakbonden. Werk nemers jonger dan 57,5 jaar komen er in hun ogen echter maar 'mager tjes' af. De bond voor hoger personeel NCHP en de dienstenbonden FNV en CNV willen vooral inlichtingen hebben over de precieze economi sche situatie bij het bedrijf. De di rectie heeft volgens hen nog onvol doende hard gemaakt waarom er juist 370 mensen moeten worden ontslagen. Ook is er nog geen dui delijkheid over de toekomst van het bedrijf. Zo is bijvoorbeeld niet bekend hoe groot de overlevings kansen zijn als de maatschappij na 1987 wordt voortgezet met 130 werknemers. De bonden hebben hierover morgen een gesprek met de direc tie. Zij zullen in het gesprek ook eisen dat de directie een uitspraak doet over het oprichten van een on- dernemingsraad. Een dergelijk or gaan bestaat nog niet bij Arameo. De bonden willen dat er zo snel mogelijk een in het leven wordt ge roepen. Tevens willen de vakorganisaties meer duidelijkheid hebben over de manier waarop het bedrijf in elkaar steekt. Bestuurder Overkleeft van de NCHP zei gisteren dat de direc tie hen slechts een zeer eenvoudig en uitermate summier schemaatje heeft toegestuurd. Afstand Uit de woorden van de verschil lende vakbondsbestuurders bleek dat de directie van Arameo de bon den van meet af aan op een afstand heeft willen houden. De NCHP in formeerde al in februari naar de zorgelijke toestand van het bedrijf. De directie liet toen niets van zich horen. Pas nadat de NCHP maan den later in een telex een gesprek met de directie had geëist, werden de bonden op 22 november uitge nodigd voor een onderhoud. In eerste instantie liet de leiding van Arameo Overseas Company weten dat het bedrijf zodanig zou worden 'afgeslankt' dat maar 50 van de in totaal 500 werknemers zouden overblijven. Later werd het aantal voorgenomen ontslagen ver minderd, waardoor uiteindelijk 130 werknemers konden overblij ven. Daarbij werd echter niet dui delijk gemaakt waaraan deze ver mindering is te danken. De bonden zijn hierdoor alleen maar nieuws gieriger geworden naar de achter gronden van de ontslagen. Duidelijk is inmiddels wel dat al le part-timers en het merendeel van de buitenlanders - voor het overgrote deel Amerikanen - na de reorganisatie bij Arameo zullen zijn vertrokken. Hiermee zijn on geveer honderd arbeidsplaatsen gemoeid. Daarnaast moeten gedu rende twee jaar ook nog eens 272 vaste dienst afvloeien. Geen leden Tijdens de bijeenkomst van gis teren zijn geen beslissingen geno men. Dat kon ook niet, want dat moeten de ledenvergaderingen van de verschillende bonden doen. Vakbondsvertegenwoordigers in een zaal van het Gorlaeus Laboratorium in gesprek met het overigens nauwe lijks georganiseerde en in sommige gevallen wantrouwige personeel van Arameo. (foto Holvast) Overigens bleek gisteren dat de vakorganisaties niet kunnen steu nen op grote aantallen leden bin nen het bedrijf. P. de Groot van de Diensten bond FNV: "Op z'n zachtst gezegd: de organisatiegraad is allerbe roerdst". De Dienstenbond FNV heeft trouwens zelfs helemaal geen leden onder het personeel van de oliemaatschappij. De Groot vroeg zich openlijk af of de Diensten bond FNV op deze manier nog wel kan deelnemen aan de gesprekken met de directie. De lage 'organisa tiegraad' van de Aramco-werkne- mers is volgens hem in elk geval een handicap tijdens de onderhan delingen tussen bonden en de lei ding van het bedrijf. De vakorganisaties werden ove rigens - om het voorzichtig uit te drukken - een tikje wantrouwig bekeken door de werknemers van Arameo. De bondsbestuurders moesten verschillende keren uit leggen waarom juist zij met de di rectie praten, wat daar precies de bedoeling van is en waar dat alle maal toe moest leiden. Bij enige werknemers klonk duidelijk de angst door dat wanneer de bonden harde eisen gaan stellen, de Arabi sche hoofddirectie wel eens kop schuw zou kunnen worden ge maakt. En dat zou nare gevolgen kunnen hebben voor dat deel van het bedrijf dat na de reorganisatie moet overblijven. Overtollig Een van de personeelsleden stel de dat van Arameo Overseas Com pany uiteindelijk niet meer dan een inkoopkantoor overblijft. Daarbij is dan niets eens werk ge noeg voor de 130 werknemers die dan nog in dienst zijn. Die 'overtol lige' personeelsleden zouden ech ter mogen blijven om Arameo in de toekomst de mogelijkheid te bie den snel aan de slag te gaan wan neer de oliemarkt weer aantrekt. Als de reorganisatie nu op grote problemen stuit, bestaat het gevaar dat de hoofddirectie besluit de hele Leidse vestiging op te doeken, zo bleek uit woorden van verschillen de personeelsleden. Ze voegden er aan toe dat de Arameo Overseas Company en de directie van de Leidse dochteronderneming met handen en voeten is gebonden aan de moedermaatschappij in Saoedi- Arabië. En dat er grote aantallen ontslagen moeten vallen, stond voor de meesten van hen zo vast als een huis. Vakbondsbestuurder Overkleeft stelde echter dat de directie van een dochteronderneming niet al leen tot taak heeft de belangen van de hoofddirectie veilig te stellen. Zij moet ook opkomen voor hun ei gen onderneming en de eigen werknemers. D. Caindec, director industrial relations van Arameo, zegt dat de bonden tijdens het gesprek mor gen meer informatie zullen krijgen over de achtergronden van de ont slagen. Hij meent echter dat de bonden, omdat ze niet van het be gin af aan betrokken zijn geweest bij het bedrijf, niet altijd even goed op de hoogte zijn van de gang van zaken bij de maatschappij. Iets waar gisteren verbetering in is ge komen tijdens het gesprek met het personeel. Caindec zegt toe dat het sociaal plan op sommige punten kan worden aangepast naar aanlei ding van opmerkingen van de bon den. LEIDEN - De Kamer .van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland heeft ernstige bezwaren tegen de recreatiebestemming van de Oost- vlietpolder (een stacaravanterrein) zoals neergelegd in het ontwerp- bestemmingsplan voor dit gebied ten oosten van Leiden. Naar de mening van de Kamer beschikt de gemeente Leiden met de polder over haar laatste 'moge lijkheid om op langere termijn gronden te reserveren voor be drijfsterrein. De Kamer van koop handel verwacht dat binnen afzien bare tijd (binnen vijf jaar) aan de oostkant van Leiden een tekort zal optreden. Met het verloren gaan van Cronesteijn vormt alleen de Oostvlietpolder nog een alternatief voor een bedrijfsterrein aan die kant van de stad. Het gaat niet aan om de ontwikkeling van bedrijfs terreinen uit te besteden aan om liggende gemeenten, meent de Ka mer van Koophandel. Volgens de Kamer wordt in het gemeentelijk beleid wel aandacht gegeven aan de ontwikkeling van kantoren, en recent aan de vesti ging van bedrijven in de Leeuwen hoek, maar is een veelzijdiger en breder georiënteerd beleid noodza kelijk dat is gericht op onder meer bedrijven in de industrie, handel en distributie. De eenzijdigheid van het huidige beleid draagt het gevaar in zich dat, zeker op middel lange termijn, een onevenwichtige produktiestructuur ontstaat, aldus de Kamer van Koophandel. Men heeft derhalve ernstige bezwaren tegen een andere bestemming van de Oostvlietpolder dan die van be drijfsterrein en tegen maatregelen die de ontwikkeling van een be drijfsterrein belemmeren. De Kamer van Koophandel maakt ook bezwaar tegen het in het ontwerp-bestemmingsplan volledig negeren, door de gemeen te, van rijksweg 11. LEIDEN - C. Sehellevis, mon teur: "Nee, ik kan niet zeggen: monteur, dat heb ik nou altijd willen worden. Het is eerder zo dat ik door bepaalde omstandig heden in dat vak ben gerold en dat ik naderhand dacht: het is ei genlijk wel een leuk beroep". Hij is veertig jaar monteur geweest en kreeg gistermiddag een ko ninklijke onderscheiding. door Wim Brands "Ik heb m'n ouders verloren toen ik twaalf was. Ik kwam toen onder voogdij van de kerk. Ver der leren was er niet meer bij. Kijk, ik had wel leraar willen worden, maar dat kon dus abso luut niet. Ik moest een vak le ren". "En zo kwam ik, een Rotter damse jongen, terecht bij een smid in Overijssel. Nee, het be viel me niks. Op m'n veertiende was ik al tot het inzicht gekomen dat het zinloos zou zijn om zeven jaar lang bij die man te blijven. Ja, zeven jaar, dat was de tijd, pas dan mocht je jezelf een vol waardig smid noemen. Maar ik wilde helemaal geen volwaardig smid worden". "Die smid was bovendien een vreselijke man. Zo iemand die het leuk vond om gemene grap jes met je uit te halen; die het maar wat geinig vond als jij je handen flink verbrandde. Mij hoefde hij dat maar één keer te flikken. Ik heb meteen wraak ge nomen, gaf hem ook eens een paar gloeiendhete ijzers aan. En toen zaten we elkaar weer achter na. Nee, wat ik al zei: leuke tijd, maar niet heus". "Na verloop van tijd mocht ik weer terug naar Rotterdam, naar de ambachtschool, zoals de tech nische school toen nog heette. Op die school heb ik een oplei ding voor monteur gekregen. Na de oorlog ben ik in Leiden be gonnen als eerste monteur". "Vroeger moest je als monteur veel van metaalbewerking we ten. Dat werk wordt tegenwoor dig vaak uitbesteed, in het verle den niet. Je moest toen ook nog goed kunnen lasspn. Tegenwoor^ dig leren die jongens op de tech nische school zogenaamd lassen. Ik zeg zogenaamd, omdat ze er in de praktijk meestal niet veel van terechtbrengen". "Ik vond die naoorlogse jaren eigenlijk een leuke tijd. Kijk, ik knutsel graag, bedenk graag din gen en voor mij waren het dus leuke jaren, omdat je bijvoor beeld veel gereedschap moest maken. Beitels van oude spiraal- veren bijvoorbeeld. Waarom? Omdat je geen beitels had, dat spreekt toch voor zich! Ik vond dat improviseren in elk geval leuk". Gecompliceerd "Ja, die monteurs van vroeger, dat waren andere jongens dan de monteurs van tegenwoordig. Weet je wat het is: vroeger kon je als monteur alles nog weten, sim pelweg omdat een auto nog niet zo ingewikkeld in elkaar zat, maar tegenwoordig is het alle maal zo gecompliceerd gewor den dat je als monteur nooit meer alles kunt weten. Dat is on mogelijk geworden". "Ik ben trouwens op een gege ven ogenblik als onderhouds monteur gaan werken bij het be drijf waar ik al die jaren heb ge zeten. Als automonteur had ik het wel gezien. Bovendien werk ik graag met metaal en als onder houdsmonteur kun je vaak en veel met metaal in de weer zijn". "Weet je wat ik misschien nog wel het allerliefste was gewor den: een metaalkunstenaar. Ik zeg wel eens tegen mijn vrouw: C. Sehellevis eigenlijk ben ik te vroeg gebo ren; wat ze vroeger handwerk noemen, dat is tegenwoorig kunst geworden. En een kunste naar, ja, dat had ik toch wel wil len zijn. Iemand met een eigen werkplaats". "Weet u trouwens dat ik uit een scheppende familie kom? Ik bedoel, vorig jaar kwam ik m'n jongste broer tegen. 53 jaar had ik hem niet gezien, dat was dus een hele gebeurtenis. En wat mij opviel was dat hij dat scheppen de ook heeft. Die jongen kan schilderen, schitterend".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4