Steeds Nieuw complex van AZL vertoont nog vele kinderziekten Universiteit weigert verlenging optie krakers pand Brill Protest tegen proef Breestraat Overleg over Centrum 45 opgeschort Verhuizing lijkt verkeerd gepland WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - De eerste 'kinderziekten' in de nieuwbouw van het Academisch Ziekenehuis Leiden hebben zich gistermiddag gemanifesteerd. Zo soepel als de patiëntenverhuizing in de vroege morgenuren verliep, zo moeilijk ging het 's middags. De verhuizers waren ver achter geraakt op het schema en het gemopper van het personeel, dat op de 'laatste' benen liep, was niet van de lucht. Wachten bij de lift. Voor bezoekers van het ziekenhuis was er gisteren slechts één beschikbaar. Tegen vieren was de toestand zo, dat de eerste bezoekers beter de trap konden nemen dan de lift. Be slist geen pretje voor diegenen die een patiënt op de negende, tiende of elfde verdieping wilden bezoe ken. Slechts één lift moest de niet aflatende stroom mensen opvan gen. Twee waren er in gebruik voor de aanvoer van goederen uit de oudbouw en de vierde had het al begeven voor de ochtend aanbrak. Ook met het telefoneren zat het niet helemaal lekker; bijna alle bui tenlijnen waren geblokkeerd. En met de interne communicatie ging net zoveel mis. Dr. M.W. Kalff, di recteur ingebruikname nieuw bouw, heeft het over 'ongemakken' die elke verhuizing, of die nu groot of klein is, met zich meebrengt. Een geldig excuus? Geenszins. Een ziekenhuis dat zolang weet dat er moet worden verhuisd - de bouw heeft zes jaar geduurd - zorgt ervoor dat alles vlekkeloos verloopt. Als er onder de patiënten maar geen doden vallen, dan is al les goed, lijkt men te denken. Iets dergelijks zie je ook vaak ge beuren in nieuwe woonwijken. Pas als de bewoners er zitten denkt men aan de omgeving en voorzie ningen, zoals winkels, buurthui zen, en gezondheidszorg. In de meeste gevallen komt zoiets nooit meer of maar half van de grond. Uitstel Wie het waagde om afgelopen maandag een rondgang door de le ge nieuwbouw van het AZL te ma ken, sloeg de schrik om het hart. Moesten hier de 140 patiënten naar toe worden gebracht? Metershoog stonden de verhuisdozen opgesta peld, van de vloer viel beslist niet te eten, de bouwvakkers waren overal nog bezig, de computers hadden de neiging uit te vallen, de helft van de telefoons stond er pas, en de brandweer maakte stampij door Saskia Stoelinga over niet goedgekeurde leidingen en installaties. Volgens ingewijden is het geen geheim meer dat de directie in het weekeinde bijna op het punt heeft gestaan om de verhuizing niet door te laten gaan. Echter, door het dag en nacht werken van een groep mensen, onder wie technici en schoonmakers, heeft men dat we ten te voorkomen. Hoewel er gistermorgen nog veel van die oneffenheden vielen te be speuren, kan het patiëntentrans port zonder meer een succes wor den genoemd. Niet alleen de firma Geytenbeek die met haar vijftigste Bezoek voor een patiënt in het r ziekenhuisverhuizing bezig was, krijgt een serenade met de loftrom pet, maar ook het coördinatieteam, dat de touwtjes strak in handen had. Precies volgens schema kon de 'operatie' om half elf worden af gesloten. Een korte evaluatie leer de dat de artsen en verpleging niet met onoverkomelijke moeilijkhe den waren geconfronteerd. Een niet vergrendelde stang van een bed, die bijna op het gezicht van een vrouwelijke patiënt neer kwam, zorgde eigenlijk nog voor de meeste opwinding. Koning De liggende patiënten waren gis teren teveel onder de indruk om iets uit te brengen. Zij leken van de 'hel in de hemel' terecht te zijn ge komen. En het moet gezegd: geen inspecteur van de volksgezond heid zou het, na alleen maar een blik te hebben geworpen in het le ge oude gebouw 30, in zijn hoofd hebben gehaald daaraan het predi kaat ziekenhuis te verlenen. Van die zijde kwam geen onvertogen woord. Het gekke is dat dat ook niet hoefde. De verpleegafdelingen slaagden erin om in een zeer kórte tijd 'de oude gezelligheid' in een moderne omgeving terug te bren gen. Alles zag er fris en fleurig uit. En iedereen deed zijn uiterste best om de woorden van de algemeen directeur, mr. J.H. Peters, uit te dragen: 'In het AZL is de patiënt is koning'. Woorden die de directeur zelf waarschijnlijk e^en is verge ten, want van de 'randvoorwaar den' waaraan de nieuwbouw zou moeten voldoen, was nog niets te recht gekomen. Een oude dame die van een be zoek aan de polikliniek kwam, liep (fotoFred Rohde) doelloos rond. Zuchtend riep ze uit dat ze nu wist waarom de zieken fondspremie voortdurend de hoog te in ging. Koffie was er niet te krij gen, ze struikelde over vuilniszak ken, dozen en andere rotzooi, het zand vloog haar om de oren, er wa ren vuile tafels, vloeren en zitjes, de bewegwijzering deugde niet en hoe kwam ze beneden? Uitverkocht Gezeur? Ach, het is maar hoe je het bekijkt. Een eerste indruk is erg belangrijk. Waarom is het niet mogelijk dat een koffieshop gelijk wordt meeverhuisd. Waarom is het plein, het hart van het ziekenhuis, niet ingericht. Waarom is het niet mogelijk dat een gebouw schoon wordt opgeleverd. Waarom liggen vloeren nog open, deugen te lefooninstallaties niet en gaat een brandalarm af omdat er nog veel laswerkzaamheden moeten wor den verricht? Waarom is een plat tegrond na een dag uitverkocht en moet een mevrouw aan de infor matiebalie meedelen dat die helaas in herdruk is. Waarom roepen bouwvakkers verstoord dat ze door al die drukte niet opschieten. Waarom roepen schoonmaakploe gen dat ze door de bomen het bos niet meer zien? Waarom klagen de gebruikers al na een paar uur in de nieuwbouw van het AZL? En waarom hangt er bij de binnen komst een rottig gestencild papier tje aan de buitendeur met de mede deling dat de directeur ingebruik name de mensen verwelkomt. Moedeloos Mooi welkom, er stond geen di rectielid bij de smoezelige entree en liften om de ontheemde bezoe kers op te vangen. Zo op het eerste gezicht is de bewegwijzering niet onlogisch, maar helemaal goed lijkt zij niet te werken, getuige de Parkeren bijna niet mogelijk Het parkeren is een groot pro bleem op het AZL-terrein. Bij de nieuwbouw zijn nagenoeg geen parkeerplaatsen. Er wordt dringend geadviseerd om de opstapbus te nemen die ver trekt vanaf de parkeerplaats bij de heliehaven. Elke acht minu ten gaat er een busje. Niet al leen de nieuwbouw wordt aan gedaan, ook stopt de bus bij de oude gebouwen die nog in ge bruik zijn. zelfgemaakte plakkaten op de vloer door de afdelingen endocri nologie en maag, darm en lever ziekte. In de wachtruimten is het vergeven van de veelkleurige pa pieren met de mededeling: "Hier moet u wachten voor de prik- dienst, hier voor de leverdokter". Echt duidelijk voor de patiënt is het allemaal niet. Zelfs de eigen transportdienst, mensen die af en aan lopen met spullen naar labora toria, werden er moedeloos van. Een praktische rondleiding had den ze nooit gehad. Ach, met wat eenvoudige hande lingen zou er nog heel wat goed te maken zijn geweest. Maar zelfs dat bleef achterwege. Een aantal koffieautomaten was toch zo ge plaatst? En de entree had er ook stukken gezelliger uit kunnen zien. De eerste indruk: verkeerde planning. De hierboven geschetste klachten en problemen kunnen niet aan een verhuizing worden op gehangen. Ze zijn ook niet in een week opgelost. Te pessimistisch, misschien? De tijd zal het leren. LEIDEN - De Kamer van Koop handel en de Stichting Leidse Bin nenstad hebben ernstig bezwaar tegen het voornemen de Breestraat bij wijze van proef op zaterdagen voor auto's af te sluiten. Dit laten zij "als vertegenwoordi gers en belangenbehartigers van de economische sector uit de Leid se binnenstad" weten in een brief aan de gemeenteraad en het colle ge van B en W. Kamer en stichting noemen de proef "een' eenzijdige en ad-hoc te nemen maatregel", waaruit opnieuw blijkt dat het eco nomisch beleid ondergeschikt is aan het ruimtelijk beleid. "Eén van de redenen die uw college aanvoert om de Breestraat af te sluiten blijkt de noodzaak om op het openbaar vervoer te bezuinigen!", wordt in de brief opgemerkt. (Als het open baar vervoer sneller door de Bree straat kan gaan, kunnen er name lijk minder bussen worden inge zet). Volgens kamer en stichting zal de proef niet alleen een negatieve uitwerking hebben op het bedrijfs leven in de Breestraat, maar zelfs ten koste gaan van de winkels in het hele stadscentrum. "Immers, juist op de uit economisch oogpunt meest belangrijke tijdstippen zal de bereikbaarheid voor het au toverkeer opnieuw drastisch wor den beperkt. Chaotische verkeers situaties die hieruit ontstaan, zul len het verblijfsklimaat in het Leidse stadscentrum verslechte- De proef, waarvoor het college van B en W op een meerderheid in de gemeenteraad kan rekenen, wordt waarschijnlijk na maart uit gevoerd. Eerst moet de parkeerga rage die aan het Levendaal in aan bouw is, zijn voltooid. Om een gigantisch ziekenhuis als het nieuwe AZL goed te laten draaien heb je meer knappe koppen nodig dan artsen, verpleegkundigen, huishoudelijke staf. Kijk maar op pagina 18 en 19 Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Bewakers (1) Tussen de advertenties voor kerstbout en karpetten in stond in sommige bladen onlangs een advertentie van de Leidse ge meentepolitie. Gevraagd worden arrestanten-bewaarders m/v, die zodra de nieuwbouw aan de Lan- gegracht gereed is, tot taak krij gen de bewaking van arrestanten en het verrichten van alle daar mee samenhangende werkzaam heden. De kandidaten moeten vaar digheid hebben in de omgang met mensen, over de nodige le venservaring beschikken, een goede algemene ontwikkeling bezitten en in een goede lichame lijke conditie zijn. Die levenservaring, dat snap pen we eigenlijk niet zo goed. Kan dat betekenen dat onze opa van tachtig in zijn vrije uurtjes arrestanten-bewaarder kan zijn? Maar dat strookt natuurlijk weer niet met die vereiste goede licha melijke conditie. Want reken maar datje af en toe recalcitrante arrestanten te bewaren (niet be waken, laten we die fout alsje blieft niet maken) krijgt. - Over die levenservaring toch maar plaatsvervangend voorlich ter Langendoen geraadpleegd: "Ja ja, we vragen niet naar diplo ma's of leeftijd, maar levenserva ring, dat is van groot belang. Als arrestantenbewaarder moet je kunnen omgaan met mensen in de breedste zin van het woord. Je moet een oor hebben, een be hoorlijk groot oor om te luiste ren. En overwicht. Ook moet je signalen van lichamelijke en geestelijke nood van de arrestan ten kunnen opvangen. Weten watje in zo'n geval moet doen". Bewakers (2) Nou echt duidelijk is het alle maal niet. Langendoen moet maar eens een praktijk-voor beeld geven. "Nou, kijk. Wan neer bijvoorbeeld een buitenlan der wordt gearresteerd, kan hij in geestelijke nood komen te ver keren. Als arresL-nten-bewaar der moet je dan weten wat je te doen staat. Hem de Koran geven bijvoorbeeld". En daarmee zijn de problemen opgelost9 Nee zo moeten we het volgens Langen doen niet zien. Maar de nieuwe functionarissen moeten gewoon niet gek staan te kijken, wanneer ze de vreemdste vragen krijgen Verder worden ze ingezet bij het verstrekken eten aan de ar restanten - de maaltijden komen uit de keuken van een bejaarden huis - en ook dan moeten ze van wanten weten. Denk niet dat je een moslim een lekkere varkens- carbonade kunt voorzetten, want varkensvlees is voor een moslim onrein vlees. En wat hadden de arrestanten-bewaarders-in-spe gedacht van dronken arrestan ten? Wisten zij wel dat die soms doodgemoedereerd in de cel aan het wateren slaan? Dat moet worden opgeruimd. Langen doen: "Ik heb al tegen sollicitan ten gezegd: er zullen wel eens faecaliën moeten worden opge ruimd, als de schoonmaakploeg niet aanwezig is". De stront op DEN HAAG/OEGSTGEEST - De vaste Kamercommissie voor wel zijn en cultuur zal pas na het kerst reces, 20 januari, met staatssecreta ris J. van der Reijden (Volksge zondheid) overleg plegen over de aanstelling van een nieuw medisch team dat professor Bastiaans moet bijstaan bij de behandeling van oorlogstrauma's. Ondanks de toe zegging van de staatssecretaris in juni van dit jaar dat Centrum '45 in Oegstgeest op 1 oktober een nieuw medisch team hiertoe zou hebben aangesteld is dit nog immer niet gebeurd. De Kamercommissie wil de hierover nog voor het begin van het kerstreces, aanstaande vrijdag, met de bewindsman van gedach ten wisselen. Maar dit is niet moge lijk gebleken. Er zal nog wel in be slotenheid met Van der Reijden overleg plaatshebben. Een en ander betekent dat ook het rapport over de situatie rond de behandeling van trauma's van oor logsslachtoffers door prof. Bas tiaans, waarom de Kamercommis sie had gevraagd, niet voor midden januari wordt verwacht. Centrum '45 had zich deze zomer bereid verklaard prof. Bastiaans in de gelegenheid te stellen om na zijn pensionering op 1 juni. nog tot 1 januari 1987 de behandeling van patiënten voort te kunnen zetten. Hiertoe moest rond hem echter een nieuw medisch team worden ge vormd, onder andere ook om de voortzetting van zijn behande lingswijze na 1 januari 1987 te waarborgen. De inspecteur van de volksgezondheid heeft echter de voorwaarde gesteld dat tijdens de behandeling van patiënten met een narcosemiddel (De methode-Bas- tiaans - red.) een aenesthesist en een reanimatie-arts beschikbaar moeten zijn. Het aantrekken van die specialismen bleek echter niet eenvoudig waardoor ook het aan stellen van het nieuwe medisch team werd vertraagd. Gevolg ervan was wel dat er inmiddels een wachtlijst van 80 mensen voor een dergelijke behandeling is. Direc teur J. Peters van Centrum '45 zei overigens vorige week dat de leden van het nieuwe medisch team in middels wel zijn aangetrokken, al leen hun benoeming wacht op de beschikbaarheid van de genoemde specialisten. Kratten bier vallen op voet LEIDEN - Een 16-jarig meisje moest gisteravond omstreeks tien uur met een gebroken teen naar het AZL worden vervoerd nadat ze op het Bevrijdingsplein een pallet met kratten bier op haar voet had gekregen. Het meisje was samen met iemand anders bezig met het lossen van de kratten, bestemd voor een supermarkt. SCHOONSCHRIJVEN - De kunsi van het schoonschrijven, calligra fie. kunnen belangstellenden zich vanat 13 januari 1986 eigen maker in het buurthuis Matilo, voor dc buurt Meerburg, aan de Zaan straat. Een cursus wordt door het buurthuis aan deze eeuwenoude kunst gewijd. Voor meer informa tie of aanmeldingen kan men con tact opnemen met Matilo, Zaan- straat 126, telefoon 412515 De 21 politiecellen in aanbouw bij het nieuwe politiebureau aan de Langegracht. Vier arrestanten bewaarders zijn nodig om de arrestanten te verzorgen. (foto Wim Dijkman) vegen heet dat in duidelijk Ne derlands. Zo'n arrestanten-bewaarder is dat een nieuwe functie? Langen doen: "Nee, in Amsterdam, Den Haag en Utrecht wordt dergelijk personeel ook ingezet". Amster dam, waar onlangs een kraker in zijn cel is overleden. Volgens Langendoen kan zoiets altijd ge beuren. "Maar wanneer iemand wordt gearresteerd, dan vindt er intensief contact plaats en wordt achtergrondinformatie ingewon nen. Dat er dan wel eens dingen onder water terecht komen is triest genoeg". Maar arrestanten- bewaarders zijn juist bedoeld om dergelijk onheil te voorkomen, daarvan moeten we overtuigd zijn. Bewakers (3) Overigens zijn al aardig wat sollicitatiebrieven op het bureau aan de Zonnevcldstraat binnen gekomen. "Maatschappelijk werkers, mensen met een verant woordelijke functie die eens iets anders willen, werklozen", aldus Langendoen. Krijg je nu niet fi guren op zo'n advertentie, die denken nu eens leuk voor poli- tie-agentje te kunnen spelen en ongestraft op arrestanten te kun nen inrammen? Daar heeft de Leidse politie het volgende op gevonden: iedere serieuze sollici tant wordt aan een psychologi sche test onderworpen. Dan kan de politie-psycholoog bekijken of hij of zij aan de criteria (le venservaring etc.) voldoet en niet met de verkeerde instelling aan het werk gaat. Ten slotte worden de bewaarders aangenomen om de taak van de politie te verlich ten. Nu worden arrestanten door de hoofdagenten verzorgd. Maar dat is eigenlijk hun taak niet. Het gaat trouwens om arrestanten die maar kort in de politiecel ver blijven. Hooguit vier dagen. Dan worden ze of vrijgelaten, of voor geleid. Wanneer het nieuwe poli tiebureau aan de Langegracht klaar is, volgend voorjaar, zullen daar 21 arrestantencellen aanwe zig zijn. In de Zonneveldstraat zijn dat er slechts tien. Ook daar om zijn de arrestanten-bewaar ders noodzakelijk. LEIDEN - De toekomst van de be woners van het kraakpand Brill aan de Oude Rijn is op dit moment uiterst onzeker. De koopoptie van de krakers op het gebouw is verlo pen en de universiteit Leiden is niet bereid deze te verlengen, maar zal het pand verkopen aan de eer ste 'die het koopcqntract wil on dertekenen'. Er zou belangstelling zijn van de kant van Erica Beheer bv en een Leids aannemingsbe drijf. Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft vanoch tend laten weten de koopoptie van de krakers niet te willen verlengen. Het bestuur houdt vast aan de af spraken die de advocaten van de universiteit en de krakers vorige maand, midden in een reeks juridi sche procedures, hebben gemaakt: het pand Brill zou niet voor 15 de cember aan een derde worden vér- kocht. Toen is tevens overeengeko men dat de als het gebouw niet aan de bewoners wordt verkocht, zij een maand de tijd hebben om het te ontruimen. "Het probleem is dan dat het pand dan zo maar kan worden ver- Vloeistof in gezicht gespoten LEIDEN - Een 19-jarige jongen uit Leiderdorp kreeg maandagavond een vloeistof in zijn gezicht gespo ten toen hij op de Kippenbrug van uit zijn auto aan het praten was met een andere automobilist. Er passeerden twee onbekende man nen, één van hen spoot de vloeistof in het gezicht van de Leiderdorper die vervolgens naar het AZL ging om zich te laten behandelen. Men kon aldaar niet direct vertellen of hij blijvend oogletsel heeft opgelo pen. Betekenis Jalta LEIDEN - De Leidse CPN-afde- ling discussieert vanavond over het thema 'Jalta, toen en nu'. Duco Hellema, van de Amsterdamse uni versiteit, houdt een inleiding over de beduiding van het akkoord van Jalta voor de tweedeling van Euro pa. Plaats van handeling is het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33. Aanvang 20.00 uur. kocht, juist nu onze plannen zo ver zijn en het haalbaarheidsonder zoek is afgerond. Dat zou zonde zijn van alle moeite", aldus een woordvoerder van de Brill-bewo- ners. "Als de universiteit aan onze plannen meewerkt is het pand waarschijnlijk nog het snelst ver kocht", stelt deze voorts. Volgens het door de technisch bewoners adviseurs (tba's) uitge voerde onderzoek zijn er drie ver schillende mogelijkheden waar door de krakers in het pand kun nen blijven wonen en de restaura tie kan worden verwezenlijkt. Een woningbouwvereniging zou het moeten aankopen, de bewoners zouden zelf een 'erkende stichting' moeten vormen en aldus restaura tiesubsidies kunnen krijgen of de huidige bewonersstichting moet Brill kopen en de verbouw finan cieren met behulp van subsidie uit het gemeentelijke stadsvernieu wingsfonds. De krakers zelf achten het nog het meest waarschijnlijk dat de ge meente het pand aankoopt en met behulp van rijkssubsidies op knapt, hoewel er naar verwachting niet eerder dan in 1987 overheids subsidies beschikbaar zullen ko men. Na de restauratie zou het ge bouw kunnen worden overgedra gen aan de woningbouwvereniging Leiden. Onzeker Met de kersverse woningbouw vereniging 'Leiden' is inmiddels een gesprek gevoerd. Secretaris J. Olivier zegt echter dat, wat deze vereni ging betreft, alles nog in een zeer pril stadium verkeert. "Er is nog een aantal dingen onzeker. Er moet eerst een goede financiële basis zijn en zekerheid omtrent de vraag of de bewoners op grond van de woonruimteverordening in aan merking komen voor woonvergun ningen. Dan kunnen we het in het bestuur droppen". De gemeente speelt hierin een rol in verband met de medewer king voor de benodigde rijks- dan wel gemeentesubsidies. "We bekij ken de mogelijkheden nog. Het is een goede zaak om daar in te dui ken", aldus ambtenaar B.L. van Zijll van de gemeentelijke directie volkshuisvesting. Voorts zullen de bewoners moeten voldoen aan de normen van de woonruimteveror dening.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3