Zoeterwoude 'redt' nieuwbouw Rijndijk Langstraat-middenstand: 'Koester parkeerruimte' CDA Wassenaar: 'Nu ophouden met oppotten' Huizen 'zakken', brug vervalt Saragassa Wellicht meer vrije sector-woningen in Leiderdorpse wijk Gesprek fietspad Leidseweg Overval op Rabobank opgelost Oegstgeester WiUibrordkerk bomvol BoeiendeW eihnachtsor atorium' PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude zegt aanzienlijk te hebben bezui nigd op de eerste fase van het nieuwbouwplan 'Hoge Rijndijk West 2 (de Goede Herder)'. Er is zoveel be knibbeld dat, terwijl het er lange tijd om heeft gespan nen, de exploitatie nu rond is. Door die bezuinigingen zullen de huizen zo'n tien centimeter lager komen te staan dan aanvankelijk de nancieel niet rond dreigtte komen, bedoeling was. Dat scheelt weer aan ophogingskosten. Zoeterwoude 125.000 gulden ge- rein, komt er niet. Daarvoor in de "^alt'jd geen cent losgekomen plaats zal een veel goedkopere dam ^jTaanvankely k de zogehete n lo" katiesubsidie' van anderhalf mil- worden gelegd. Ook zal in het totale plan Hoge toeeezeed Een naar Rijndijk West 2 een aantal woning- Jmaanden geledfn k^am echterPhet wetwoningen minder worden neergezet dan aanvankelijk de be- „0J\, krij- doeüng was. Extra vrije sectorhui- ^°nete™°J± zen leveren weer meer op. irrrrSnlïllel craJ dij nel nja. wnze k.acn, zakelijk omdat het plan anders fi- we, degelijk gehandhaafd gen. Waarop burgemeester Hou- dijk in protest kwam. Er ligt nu een claim bij het rijk. "Onze klacht blijft wel degelijk gehandhaafd, ondanks dat we naar andere wegen zoeken om geld binnen te krijgen", aldus Houdijk. Bomennamen Van het eerste deel, 40 'stuks', zijn er inmiddels 13 verkocht. De overgebleven 27 worden nu in eer ste instantie aan Zoeterwoudse in gezetenen aangeboden. Het gaat om 7 premie-A, 7 premie-B en 13 premie-C-koopwoningen. De koopprijzen variëren van 122.000 tot 145.000 gulden. Belangstellenden krijgen de kans te gaan wonen in straten die Buitenhof. Grond waarvoor de namen hebben meegekregen als - 'Kas- Es, duidelijk, maar Volgens de burge meester, die zelf voorzitter LEIDERDORP Nu Leiderdorp in Buitenhof. Grond waarvo* volgend jaar veel minder gesubsi- gemeente al de nodige investerin- 'Essenlaan', 'Zelkovalaan' dieerde huizen mag bouwen gaat gen heeft gedaan (zo werd er zand tapjelaan'. de gemeente wellicht bekijken of opgespoten). Hoe langer die grond Kastanje e in de nieuwe wijk Buitenhof soms braak blijft liggen, hoe meer rente- Zelkovalaan meer premie C- of goedkope vrije verliezen de gemeente lijdt. meester, die sectorwoningen kunnen worden Dat terwijl Leiderdorp de laatste de commissie straatnaamgeving, neergezet. Want deze categorieën jaren toch al een achterstand in de deze laan genoemd naar een boom Wassenaarse middenstanders overhandigen gistermiddag hun "smeekschrift" aan burgemeester Schoute, die werd geflankeerd door de wethouders Cocheret de la Morinière en Baming (links). (foto Hoivasti vallen buiten de toewijzing van het rijk. Een andere mogelijkheid om nog even af te wachten hoop dat er volgend jaar nu de bus rolt. Voor welke mogelijk heid Leiderdorp kiest, kan wet houder Meerbuig nog niet zeggen. Leiderdorp is wel teleurgesteld. Met 33 woningwetwoningen bij extra te°geven Huis ter Does, 14 premiehuurhui- Anderzijds is hij zen voor beleggers bij Winkelhof, 45 premie-A woningen en 5 pre- mie-B woningen in Buitenhof, r rijkssubsidie is toegewe- r niet. Leiderdorp had woningbouw heeft opgelopen. Aanvankelijk hoopte de de toewijzing voor 'goedgemaakt' zou worden, contacten met hogere overheden leerden wethouder Meerburg on langs dat het niet gebruikelijk is gelegen geweest gemeente in één jaar zoveel behouden: zo zijn die op de bewuste plek staat. Er dat bij wordt gebouwd op en om een voor iets malige kloostertuin en die heeft heel wat van dergelijke fraaie bo men te bieden. Volgens Houdijk is de gemeente dan ook veel aan die bomen te 3 door boom- chirurgen behandeld. Aanvankelijk wilde de commis sie straatnaamgeving de straten in wijkje van 'vissenna- juist met het r bo- WASSENAAR - De werkgelegen heid in het Wassenaarse winkel centrum Langstraat loopt ernstig gevaar wanneer de gemeente niets doet aan de parkeerproblematiek. Uit een onderzoek van de winke liers is gebleken dat er eerVtekort van 127 parkeerplaatsen is, zo deel den ze gisteren mede aan burge meester P.H. Schoute en twee wet houders. Het genoemde tekort is echter maar betrekkelijk. Auto's van be zoekers zijn niet meegeteld, terwijl aan de andere kant het blik van be woners zwaar drukt op de cijfers. En dat blik is overdag vaak weg, zo verklaart secretaris J. Haasnoot desgevraagd. Volgens hem is de situatie moge lijk al rechtgetrokken wanneer de gemeente niet langer parkeergele genheid inpikt door woningbouw op snipperlokaties te realiseren en u, een dag na de cijfers, al over de eerste 'schrik' heen. Meer burg: "We hebben altijd gezegd dat heel flexibel moeten kunnen oog op de omgeving i VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense wethouder voor verkeer, Van Dalen, vraagt de provincie volgen- Bachlaan, willen voorfinancieren. Dit stuk is actueel geworden doordat de PvdA/PPR-fractie tij wegen en pleinen autovrij te ma ken. Ook de plaatsing van parkeer- meters zou kunnen helpen. Lang- parkeerders worden dan geweerd en het oneigenlijk gebruik neemt af. Sloopauto's en bouwmaterialen moeten de laan uit, aldus de winke liers. Eind oktober al klaagden de on dernemers over de parkeersituatie in het centrum, die vooral nijpend is bij de Achterweg, het Tuinpad, het Plein en de omgeving Kerk straat/Langstraat. In een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening maakten zij zich warm voor een tweede ont sluiting van Kloosterland, richting Storm van 's Gravesandeweg WOENSDAG Leiden Speeltuin Oosterkwartier - kerstdam- avond, 20 uur. Volkshuis - Apothekersdijk 33, discus sie-avond CPN over 'Jalta, toen en nu', 20 uur. Groenesteeg 33 - spreekuur SP hulp en informatiedienst, 19-20 uur. Hooglandse Huys - Hooglandsekerk- gracht, ledenvergadering Omroep Rijn land, 20 uur. Schouwburg - LEST met 'A midsum- mernights dream', 20.15 uur. Microtheater Imperium - Imperium speelt 'Redlaw', 20.30 uur. Kapelzaal K&O - Schubert-concert Ire ne den Herder, viool en Lanny Koh, pia- J Pieterskerk - St. Johns College Choir uit Cambridge, 20.15 uur. Café-restaurant Eigenzorg - Stations weg, informatie-avond bewoners/bedrij ven Stationsbuurg, 20 uur. In den Vergulden Turk - Steenstraat, vertoning films door de tram- en trein vriendenclub NVBS, 20 uur. Filmhuis LVC - 'Broadway Danny Ro se', van Woody Allen. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, ledenvergade ring PPR/PSP. 20.30 uur. Zijlkwartier - Van der Marckstraat. kerstbingo-dansant voor iederen, geor ganiseerd door De Rijnschuimers, 20 Zoeterwoude Dorpskerk - samenzangavond (oecume- nisch), 20 uur. Ons Huis - Kosterspad, filmavond Vrou- wentrefpunt, 20.15 uur. DONDERDAG Voorschoten De Gouden Leeuw - kerstviering afd. Leiden/Oegstgeest van de Ned. Ver. v. I Huisvrouwen, 11.30 uur. Leiderdorp Oudheidkamer - Hoofdstraat 24, ge- i opend van 14-16 jaar. Expositie de maand of ze inderdaad binnen dens de begrotingsbehandeling gekozen. de omliggende ge- Noorlander heeft dezer dagen wat we hebben ge- een vergunning gekregen voor de reageren op die verdeling. En ach, 105 woningen meer gevraagd dan als je kijkt na; zenuheeft gekregen. meenten, dan Wethouder Meerburg zegt te ver- kregen niet eens bijzonder slecht.." bouw van de 27 woningen. moeden dat het rijk bij de verde- ling geen rekening heeft gehouden met de nü beschikbare bouwgrond enkele jaren geld beschikbaar stelt de aanleg van vrijliggende fietspaden langs de Leidseweg. In- aanstipte dat het gunstig om dit stuk tegelijkertijd aan te leggen met de busbaan, komend dien het antwoord ja is, is de kans vooijaar. Er hoeft dan maar groot dat B en W de aanleg van een keer aan de weg te worden geknut- vrijliggend fietspad totaan de seld en de kosten kunnen omlaag. ALKEMADE - De rijkspolitie Al kemade heeft de overval op de Ra bobank in Oude Wetering, waarbij het voltallige personeel een half uur werd gegijzeld, opgelost. Er zijn aanhoudingen verricht, maar de rijkspolitie kon daarover van daag nog geen mededelingen doen. De bankoverval had plaats in de vroege morgen van 25 augustus. Toen bankdirecteur G. Eveleens om acht uur het pand aan de Veer- straat 38 wilde betreden, werd hij opgewacht door drie met geweren gewapende mannen. Hij werd ge dwongen de deur te openen en naar binnen te gaan. Daar werden de elf personeelsleden opgewacht, die nietsvermoedend een voor een in de armen van de overvallers lie pen. Ze werden met professionele handboeien aan elkaar vastgeke tend. Ook twee monteurs, die voor onderhoudswerkzaamheden de bank bezochten, werden over meesterd en in de handboeien ge slagen. Directeur Eveleens werd daarna samen met een cassière gedwon gen de kluis te openen. Met hon derdduizend gulden vertrokken de overvallers een half uur later, na dat ook de directeur en de cassière in de handboeien waren gezet. Om streeks kwart voor negen lukte het een van de bankbedienden zich van haar boeien te ontdoen. Zij waarschuwde direct de rijkspoli tie. Een grote klopjacht had echter geen direct resultaat. Vanwege optreden Kathedraalkoor van Poznan Weihnachts-oratorium van Joh. Seb. Bach, waarvan de cantates een, drie, vijf en zes werden uitgevoerd door het Wassenaar Vocaliter en het Randstedelijk Orkest. Solistische medewerking: Lisette Emmink (so praan), Heieen Resoort (alt), Jos van der Lans (tenor), Lodewijk Meeuw- sen (bas) en Tijn van Eijk (orgel). Al gehele leiding Ad de Groot. Gehoord op dinsdag 17 december in de Dorpskerk in Wassenaar. WASSENAAR - Over de vraag of men ongestraft Bachs Weih nachts-oratorium naar believen mag uitvoeren met groot koor valt te discussiëren. Zeker is dat Bach deze cantates voor de kerst-, nieuwjaars-, en driekonin genfeesten van het kerkelijk jaar voor een beduidend kleinere be zetting heeft geschreven. En een Rembrandt plaatst men ook maar niet zo maar in een metalen lijst. Deze kritische noot moest eerst even vên het hart, al lijkt Bachs genialiteit en geestelijke veerkracht haast groot genoeg om deze opmerking overbodig te maken. Zo was gisteravond ondanks deze bezwaren de uitvoering van deze cantates (een, drie, vijf en zes) door het Wassenaar Vocali ter met het Randstedelijk Orkest en een bijzonder sterke solisten bezetting van een uitstekend Werken van Dick Bakhuizen van de Brink hangen momenteel in het Leiderdorpse verpleegte huis Leythenrode, gelegen aan de Hoogmadeseweg 55. Het gaat om symbolische kunst. Bakhuizen van de Brink, een Leidse ambte naar, laat zich inspireren door Moeilijkheid hierbij is dat eerst een 'het paranormale'. De tentoonstel- grondverwerkingsbedrijf moet ling is tot en met 23 januari dage- worden verplaatst vanuit De Gang lijks te bezichtigen van tien uur 's naar een terrein aan de Oostdor- ochtends tot acht uur 's avonds, perweg. Tot het zover is, willen B en W alleen een doorgang voor voetgangers en (brom) fietsers aan- 0 leggen. Samenzang De gezamenlijke Zoeterwoudse koren hebben vanavond een sa- menzang-bijeenkomst georgani seerd. Iedereen wordt uitgeno digd om vanaf acht uur mee te zingen in de Dorpskerk. Aan de samenzang verlenen, be halve de koren, het blazersensem ble onder leiding van H. van de Berg en de fluitgroep van Ineke Coenders hun medewerking. Bur gemeester Houdijk verzorgt de schriftlezing. geestelijk en artistiek niveau. Wat soms aan duidelijkheid ver loren ging aan het artistieke Uj- -nenspel van de koor-polyphonie werd zeker weer goedgemaakt door de intens zuivere en indruk wekkend gezongen koralen. Ter wijl ook de fraaie gelijkwaardige verhouding tussen koor, solisen en orkest deze uitvoering vanaf de eerste vijf paukenslagen tot aan het overwinningslied tot een boeiend geheel maakten. Wat bovendien opviel was de heldere en expressieve tekstbe handeling van het kerstevangelie door tenor Jos van der Lans, ter wijl ook de overtuigende recita tieven en aria's door de schitte rende alt Heieen Resoort en de creatieve bas Lodelijk Meeuw- sen diepe indruk achter lieten, hoewel de bas in de hogere regis ters enige zwakte vertoonde. Groot was tenslotte de zeggings kracht waarmede de sopraan Li sette Emmink Herodes van re pliek dient in het felle 'Du Fal- scher, such nur den Herrn zu fal len'. Samen met de schitterend ver tolkte koralen en het innige slot koor, bijna een reden om mijn eerst geuite kritiek maar in te slikken. ANNEKE VAN VLIET. Klaverjassen Drumfanfare- en majoretten- vereniging 'Tamarco' organiseert morgen een klaverjas- en sjoel avond voor alle Leiderdorpers. Plaats van handeling is het club lokaal aan de Splinterlaan 89a in Leiderdorp. In hetzelfde lokaal wordt vrijdagavond bingo-dan sant gehouden met muzikale me dewerking van de 'Evergreens' uit Leiderdorp. Deze avond zal ge heel in het teken staan van de kerstdagen. Aanvang acht uur. Musical 'Kom mee naar Bethlehem'. Zo heet de kerstmusical die het Lei derdorpse kinderkoor 'De Rijn- zangertjes' aanstaande zaterdag brengen in de Muzenhof (Gordijn singel). Het geheel staat onder lei ding van Jos Schohaus, teksten zijn van Hetty van Dijk en de mu ziek van Jacques van den Dool. Ie dereen is welkom. RECTIFICATIE - In het verhaal over het verkiezingsprogramma van de PSP/PPR Leiderdorp, gis teren op deze pagina, is een storen de fout geslopen. Er stond dat de OEGSTGEEST - De St. WiUibrordkerk in Oegstgeest zat gisteravond bomvol. Het viel te verwachten, want combinatie streeft naar belasting- daar trad, voor K&0, het Kathedraalkoor van Poznan op. Met een programma, dat geheel in het teken van het druk voor lagere inkomensgroe- naderende kerstfeest stond. Kerst- en herdersliederen dus, voornamelijk uit de Poolse muziekliteratuur. Er werd pen. Dat moest natuurlijk zijn: be- met intense aandacht naar geluisterd evenals naar het orgelspel, waarmee de kerstuitvoering werd omlijst. Op lastingverlichting. Onze t de foto de Poolse zangers onder leiding van Zdzislaw Bernat in de Oegstgeester kerk. (foto Holvast) Red. WASSENAAR - De Wassenaarse CDA-fractie is van mening dat de gemeente door de bezuinigingen van de afgelopen jaren voldoende geld als "appeltje voor de dorst" heeft. Nog meer geld oppotten heeft volgens de christen-democra ten geen zin, zo blijkt uit het CDA- verkiezingsprogramma "Wasse naar leefbaar voor iedereen". "De thans bereikte omvang van de re serves is ruim voldoende als buffer voor toekomstige tegenvallers. Verdere toevoegingen aan de alge mene reserves kunnen achterwege blijven", zo stelt het CDA. De partij werk wil het beschikbare geld vooral ge bruiken voor het vervroegen van arbeidsintensieve projecten die Partij maakt zich o.m. sterk voor verpleeghuis en heemtuinen en praktijkervaringsplaat- meester Schoute is hierover overi- door middel van klussen- gens momenteel aan het onderhan- t. Met omliggende gemeen- delen met het ministerie van WVC ;t overleg worden gevoerd en de provincie, zo liet hij de afge- het'gëmeëritelijke Investeringplan over gezamenlijke voorzieningen lopen week weten. 'starters' zoals beginnende Het CDA is ook een warm voor stander van een ambulance-uitruk- post in Wassenaar. "Het is natuur lijk heel goed wanneer een ambu lance er bij een ongeval in zeg 4 in plaats van 12 minuten is, ook al is de huidige ambulance-regeling zijn opgenomen. Om de ongeveer 700 werkloze Wassenaarders te hel- ondernemers. pen wil het CDA dat getracht wordt om projecten te realiseren in het kader van de regeling 'werken met behoud van uitkering'. De par tij denkt hierbij aan verbetering van de toeristische infrastructuur en het beheer van natuurterreinen i Wassenaar. Daarnaast wordt Een ander punt uit het verkie zingsprogramma vormt de oprich ting van een verpleeghuis in Was senaar, iets dat het CDA "noodza kelijk acht". Zolang dat er nog niet is moet er volgens fractievoorzitter voortreffelijk", aldus Wensveen i V.J.W. Wensveen worden gezocht een toelichting, alternatieven waarbij hij ma. Het CDA vindt dat er in Wasse naar "overwogen moet worden om in parken en landgoederen binnen redelijke afstand van de scholen eenvoudige heemtuinen in te rich ten of natuurpaden aan te leggen". Ook een kinderboerderij, eventu eel door vrijwilligers gerund, voor de vermindering van het la waai bij sportmanifestaties, attrac tieparken en kermissen een even simpele als doeltreffende oplos sing aandraagt, namelijk "beper king van het geluidsvolume van luidsprekers en van het gebruik van lawaaiige apparatuur". Ge woon de knop omdraaien dus. Met betrekking tot de woning bouw blijft het CDA van mening dat "een actief woningbouwbe leid" niet in strijd hoeft te komen met "het streven Wassenaar groen te houden". Door zorgvuldige bouw behoeft "het karakter van Wassenaar als groene oase" geens zins te worden aangetast. Gezien het huidige aantal van 2000 woningzoekenden vindt het CDA dat er ook na realisering van het huidige woningbouwprogram- waaronder 350 woningen volgens de partij nuttig kunnen het Weteringpark, moet worden gepleit voor initiatieven om werk- denkt aan het beschikbaar stellen Een opmerkelijk initiatief onder bedden in de bestaande Wasse- het hoofdstuk "Onderwijs en cul- lozen arbeidservaring op te laten doen in bijvoorbeeld onderhouds- bejaardentehuizen. Burge- tuur" van het verkiezingsprogram- zijn. Het CDA wil voorts derzoek naar een "plantsoenen dienst nieuwe stijl" die behalve het groenbeheer ook taken in de sfeer van natuurbescherming en educa tie zou moeten krijgen. Wat betreft de geluidshinder, de ze moet volgens het CDA uiteraard worden beperkt, waarbij de partij doorgegaan met de bouw i ningen in de sociale sector, zowel op snipperlocaties als in de zogehe ten 'reservegebieden' in het Wete ringpark. Naast de bouw van wo ningen voor ouderen moet het wo ningbouwbeleid voorkomen dat "teveel jongvolwassenen wegtrek ken", aldus het CDA. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-t7.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd f 67,45 per post (binnenland) f 92.55 per hal» jaar. aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357.20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien éón maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.FJ. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2