'Je moet de werking van zo'n plaat niet onderschatten' 'Tournee kost klauwen met geld' little Steven over boycot Apartheid LEST doet het best in feest- produktie Lezers Schrijven BZN WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 KUNST PAGINA 29 AMSTERDAM (GPD) - Miami Steve van Zandt is niet over een nacht ijs gegaan. Twee maal bezocht hij Zuid-Afrika langdurig om daar met eigen ogen poolshoogte te nemen van de praktijk van het Apartheidsregime. De afgelo pen maanden heeft hij met steun van meer dan 50 jazz- en rockmusici (Artists United against Apartheid) gewerkt aan een single en elpee die ar tiesten oproept niet op te tre den in ruil voor duizelingwek kende gages in Sun City, de Zuidafrikaanse tegenhanger van Las Vegas. De plaat Sun City is een grote internationa le hit. door John Oomkes Toen de Amerikaanse rockster en voormalige rechterhand van Bruce Springsteen in augustus 1984 de Europese pers vertelde over zijn eerste bezoek aan Zuid-Afrika gin gen zijn gedachten niet uit naar een boycot. Van Zandt wilde juist in Zuid-Afrika gaan touren. Welis waar niet in Sun City, maar op de campus van elke universiteit die hem wilde ontvangen. „Ze snakken daar naar contacten met de buitenwereld", zo heette het toen nog. Little Steven, zoals zijn artiestennaam luidt, geloofde in de noodzaak van communicatie. „Ik geloof niet dat welke boycot dan ook het gewenste effect heeft", zei hij in 1984, „Voor zover ik kan nagaan worden de zwarten meer door een economische boycot ge troffen dan de rijke blanken. En van een culturele boycot worden vooral de tegenstanders van Apart heid geen haar beter". Zijn tweede reis naar Zuid-Afri ka bracht Little Steven dit jaar ech ter in contact met het UDF (United Democratie Front) en het ANC (Af rican National Congress) en op an dere gedachten. In luttele maan den verslechterde de politieke si tuatie in Zuid-Afrika zozeer dat de Amerikaan moest erkennen dat zijn hoop op een vreedzame omme keer in Zuid-Afrika op drijfzand was gebouwd. „Het bewind heeft laten zien tot geen enkel compro mis in staat te zijn, geen enkele hervorming door te voeren of op welke manier dan ook de Apart heidspolitiek te willen ontmante len, zoals het wèl beweert", zo zegt Van Zandt nu. „Ik geloof niet dat het proces zich nu nog zal laten tegenhouden. De zwarte Zuidafrikanen hebben er gewoon genoeg van. Het is toch duidelijk dat ze geduld hebben ge toond, maar dat geduld is nu op. Er is geen teken van hoop van de re gering gekomen en op dit moment zijn ze bereid voor hun vrijheid te sterven. Dat doen ze ook", zegt Little Steven, wijzend op de 900 slachtoffers die het geweld de laat ste twaalf maanden heeft gevergd. „Aanvankelijk begreep ik niet in welke toestand het land zich be vond. Hoe laat het was geworden. Toen ik daar de tweede keer kwam vroeg ik me wanhopig af of er nog kansen voor een vreedzame oplos sing waren. Maar als je daar rond loopt zie je dat die er niet zijn. Alles wordt daardoor academisch: mis schien heb je eigen theorieën, maar het is te laat. De zwarte organisa ties met wie ik daar heb gesproken lieten heel duidelijk weten een boycot van het Apartheidsregime te willen. De internationale ge meenschap speelt in dat verband een heel belangrijke rol. Al die praat over de kracht van het Zuid afrikaanse bewind is een leugen; de internationale gemeenschap on dersteunt het Apartheidsbewind op een uiterst vitale wijze". Op Sun City, de single die Van Zandt met steun van onder meer Miles Davis, Bruce Springsteen, Bono Vox, Lou Reed, Afrika Bam- baata, Melle Mel, Jackson Browne en tientallen andere sterren maak te, keert hij zich krachtig tegen het buitenlandse beleid van Reagan. Little Steven: „Als Reagan nou maar iets deed, als de politiek van constructieve betrokkenheid waar hij het over heeft, werkelijk iets voorstelde, dan misschien... Maar als je naar de feiten kijkt dan zie je snel dat het een politiek van geen beleid is. Het is zeker géén con structieve betrokkenheid. Wij Amerikanen doen gewoon onze za ken daar en hopen ondertussen dat de Apartheid vanzelf verdwijnt. Eerlijk gezegd komt het daar op Little Steven: „Van een afstand zie je dat niet zo. Als je daar bent, zie je hoe mensen in hun eigen land gevangen worden gehouden. De gedwongen scheiding van ge zinnen, het is moeilijk om de ver nedering te schilderen vari de pas- jeswet. Het is een voortdurende vernedering. Alleen al de manier waarop de blanken tegen zwarten praten, die houding. Al je zoge naamde genuanceerdheid ver dwijnt daardoor. Die mensen heb ben vrijheid nodig. De vraag of ze in een gevangenis aan werk kun nen komen is een baan in een ge vangenis. Doordat wij ons niet aan de sancties tegen Zuid-Afrika hou den, ondersteunen we in feite het Apartheidsregime, houden we een gevangenis in stand". 1985 blykt het jaar te zijn waarin rocksterren zich voor het eerst sinds de jaren zestig bewust zijn geworden van hun podium. Live Aid bracht een kwart miljard gul den op, Farm Aid vestigde de aan dacht op de langzaam verpaupe rende boerenbevolking in de Ver enigde Staten, Greenpeace kon op veel solidariteit rekenen. Sun City steunt een aanzienlijk scherper ge formuleerd politiek doel. „Je moet de werking van zo'n plaat niet onderschatten", zegt Little Steven die zelf pas vier jaar geleden door een plaat (Biko van Peter Gabriel) geïnteresseerd raak te. „En van de bijbehorende video evenmin. Die clip met beelden van keihard politieoptreden tegen zwarte demonstranten heeft de meeste tv-stations in Amerika ge haald. Dat had ik niet verwacht - het tv-beleid daar is zeer terughou dend. Daardoor bereiken we een heel nieuw publiek dat misschien zich niet bewust was wat zich daar in Zuid-Afrika afspeelt. Veel jonge- Little Steven: 'De situatie ver slechtert met de dag(foto gpd» ten zijn niet zo mediabewust. Ik geloof dat je een onrechtvaardige situatie pas kunt herstellen als je van de onrechtvaardigheid ervan overtuigd bent. Een plaat is daarbij een heel goed middel". Zowel de single als de elpee kre gen tegenwind van ultrarechtse Amerikaanse organisaties, die in twee of drie gevallen radiostations bedreigden. Sun City vergelijkt de politieke situatie in Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. Little Steven: „Ik denk dat de zwarte r Scott-Heron zei dat de pasjeswet hem deed denken aan de wijze waarop zwarten in Philadelphia voortdurend hun ID (identiteits kaart) moeten laten zien". „De situatie is niet dezelfde; in onze wetten staat niet dat alleen negers zich moeten kunnen identi ficeren. Maar er zit veel in. De Wet op de Burgerrechten van twintig jaar geleden heeft het rassenpro bleem in Amerika niet opgelost. Er moet nog veel gedaan worden. De situatie verslechtert namelijk met de dag. Toenemend racisme, toe nemend anti-semitisme. Als er niet snel wat gedaan wordt, explodeert de zaak binnen twee jaar". 4 4) 5 3) 6 7) 8 (14) 9 (12) 10 (19) 11 (11) 12 (24) 13 9) 14 (18) 15 (10) 16 8) 17 (13) 18 (23) 19 (29) 20 (36) Nikita - Elton john Say you say me - Lionel Ritchie Sun City - Artists united against apartheid I'm your man - Wham Take on me - Aha Alles wat ademt - Rob de Nijs Trapped - Colonel Abrams Russians - Sting Gambler - Madonna A good heart - Feargal Sharkey Cloudbusting - Kate Bush Holding back the years - Simply Red The power of love - Jen nifer Rush Life's what you make it - Talk Talk Alive and kicking - Sim ple Minds Slave to the rhythm - Grace Jones Don't break my heart UB 40 Face the face - Pete Townshend Saving all my love for you - Whitney Houston Hit that perfect beat - Bronski Beat 21 (21) One vision - Queen 22 (15) Road to nowhere - Tal king Heads 23 (17) That's what friends for - D. Warwick Friends The heaven I need - The Three Degrees Stairway to heaven - Far Corporation Maria Magdalena Sandra 27 (16) Election day - Arcadia 28 (22) Only love - Nana Mous- kouri 29 Walk of life- Dire Straits 24 (25) 25 (31) 26 (20) 30 31 (28) 32 (30) 33 (26) 34 (27) 35 36 37 38 (32) 39 (34) 40 (33) Step by step - Silver Poz- zoli Sophietje - De vrolijke vagebonden Alle meisjes willen kus sen - John Spencer I'll be good - Rene énd Angela Takes a little time - Total Contrast In the heat of the night - Sandra We built this city - Stars- hip Hurts to be in love - GinO Vanelli Fall down - Tramainbe Dress you up - Madonna It's only love - B. Adams T. Turner Stichting Ned. Top 40 HILVERSUM (GPD) - Ber dien Stenberg, fluitiste, 28 jaar werd van de ene op de andere dag razend populair en behoor lijk beroemd. Zozeer dat ze haar huis in Doorn moest gaan afschermen tegen de ongewen ste blikken van bewonderaars; er kwamen extra vitrages voor de ramen, prikplanten achter het tuinhek en de naamplaatjes gingen van de deur. door Margriet Hunfeld Want vele mensen rijden op zon dagse namiddagen langs haar huis om een stukje Berdien op te kun nen vangen en zitten er niet mee om als dat niet lukt, uit de auto te stappen en met de gezichten tus sen de spijlen van het tuinhek te gaan staan turen naar de zitkamer van de fluitiste. "Soms dus wel 's lastig, ja", vindt Berdien, "maar de populariteit zelf is óók heel leuk, dat staat buiten kijf. Alleen, 't is wel kei-, kei-, kei hard werken!" En dat is dan wel 's minder leuk, vooral 't opofferen van toch bijna je hele privéleven, want elke mi nuut gaat echt op in werk, evenals je sociale leven. Dus, eh, dan komt er een punt dat je voorbij gaat aan wat er nou eigenlijk gaande is, je staat er niet meer bij stil. Kijk, wat er 't vooijaar met me is gebeurd, dat was voor mij heel raar: ik heet namelijk niet Berdien Stenberg, maar Berdien Steunenberg en ik had nog steeds zo'n idee van, jaaa, Berdien Stenberg is die fluitiste, maar ik ben gewoon Berdien Steu nenberg zodra ik mensen tegen kom buiten m'n werk om. Maar dat is dus niet meer zo, inmiddels kijkt iedereen tegen mij aan als Berdien Stenberg en die ander, die bestaat gewoon niet meer. Toen ik daar achter kwam dacht ik wel: shit, zeg, wat is dit, maar uiteindeUjk heb ik toen maar tegen mezelf ge zegd, nu dan moet 't maar helemaal Stenberg worden". - Je hebt twee elpees gemaakt, Rondo Rilsso en 'Berdinerie'van beide zijn meer dan 60.000 exem plaren verkocht. Je derde elpee die net uit is, 'All seasons', is anders dan de vorige. Nieuwe muziekkeu ze, nieuwe arrangeurs, nieuwe mensen. Is dat niet gevaarlijk om af te wijken van de succesformule? Berdien: "Nee, juist niet. Ik vind 't veel gevaarlijker cesformule te blijven tappen. Ik wilde geen voortzetting van de twee voorgaande platen, wilde me juist vernieuwen, mijn publiek blijven - Binnenkort komt er een nieuwe single uit. Daarmee ga je op de dis co-toer. Berdien, fel: "Ik heb nu eenmaal altijd de kant van de lichte muziek op gewild. Vond 't op een gegeven moment gewoonweg absurd dat er op zo'n conservatorium absoluut geen voeling mee bestond. Pop is daar een vies woord. Twee jaar voordat ik afstudeerde zat ik er al over te piekeren hoe ik met mensen uit de populaire mu ziekwereld in aanraking kon ko men. Toen ben ik op een gegeven moment gewoon platenmaat schappijen gaan aanschrijven. Dat ik geinteresseerd was als klassiek geschoolde fluitiste om platen in het lichtere genre te maken. En dat ik, net als zij, commer cieel dacht. Nou, daar keken ze van op: ik had per kerende post al di- Voor Berdien Stenberg is commercie geen vies woord Berdien Stenberg: 'Ik ben zakelijk ingesteld'. reet drie antwoorden terug of ik ze me die samen met de violiste Ju- wilde komen praten, auditie wilde dy Schomper laten maken. Helaas doen en uiteindelijk, ja, een plaat geen commercieel succes. Daarna maken. Die eerste plaat was na- is er een jaar van nadenken geko- tuurlijk een gok, daarom hebben men, ik heb alle mogelijke soorten van fluitrepertoire beluisterd en geselecteerd en uiteindelijk vond ik toen wat ik zocht: het 'Rondo Russo' uit een vergeten Italiaans muziekstuk van een vergeten meester. De rest van het verhaal ken je". - Naast de artistieke prestaties bestaan er voor jou ook de financië le motieven. Op je elpeehoes staat een lijst van sponsors. Heb je derge lijke extra's nodig? Berdien nonchalant: "Stelt alle maal niks voor. Welnee, denk maar niet dat ik van alles en nog wat voor niks krijg, want dat is niet zo. 't Gaat meestal om kortingen en dan in de orde van grootte van tien procent op een bedrag van dui zend. Da's dan honderd gulden er gens van af, weetjewei, dus dat is niet bepaald om over naar huis te schrijven. Ik vraag er wel altijd om, vooral wanneer 't om iets gaat dat de jongens van mijn kwartet moe ten kopen. Dure pakken bijvoor beeld. U krijgt uw naam vermeld op de achterkant van mijn elpee hoes, zeg ik dan. Meestal moet ik dan luid en duidelijk gaan staan uitleggen wat 't belang ervan is. Wie dat dan leest, wordt me name lijk door de firma's gevraagd en valt zoiets dan op? Nu ja, dat kan ik natuurlijk nooit bewijzen, ik kan dus niet zeggen van: 'die en die le zen dat allemaal, uw naam wordt gezien. Dus heel vervelend, eigen lijk, om zo te moeten leuren, maar ik doe 't wel". - Heb je dat dan nodig? Berdien: "Natuurlijk. Alle beetjes helpen. Wat denk je dat een concerttoernee kost? Klauwen met geld. En wat denk je van mijn kle ding? Kost kapitalen. Dus om wat financiële armslag te krijgen moet ik gewoon zakelijk denken. Het be tekent dat ik in de toekomst wel licht wat langer op eenzelfde plek kan staan of dat ik mijn toegangs kaartjes goedkoper kan maken". - De commerciële kant weegt voor jou zwaar. Berdien: "Ja, ik ben nogal zake lijk. Net als de rest van mijn familie trouwens. We behoren tot 't slag van harde werkers, doorzetters ook, maar dan moet er wèl wat te genover staan. Kijk, vanuit de klas sieke hoek wordt er nu dus tegen mijn soort van muziekmaken aan geschopt. Het is te populair, niet serieus genoeg, die dingen. Ik denk daar dus even anders over. 't Feit alleen al dat de platenindus trie zich alleen maar kan bezighou den met klassiek repertoire dank zij de winsten die popprodukties opleveren, zegt voldoende. Een klassieke elpee is nu eenmaal nóóit winstgevend. Snap je? Alle subsidies boven dien, die WVC te vergeven heeft op muziekgebied gaan naar de klas sieke hoek. De pophoek daarente gen bedruipt zichzelf. Dat kan dus helemaal niet, vind ik dan, die dis crepantie. Ik vind dat je muziek maakt voor de luisteraar en niet voor jezelf'. - Ben je nu een goed fluitiste of heeft je leuke voorkomen en je com merciële inslag je 'n handje gehol pen? Berdien lachend: "Jazekers. Ik ben een goed fluitspeler. Ik heb een goeie toon. Maar ook de juiste fysieke dispostitie, zoals dat heet. Smalle lippen, ronde kin, rechte tanden. Oh ja, dat is heel belang rijk". 'Midzomernachtsdroom 'A Midsummer Night's Dream' van William Shakespeare door LEST (Leiden English Speaking Thea tre). Met o.a.: Sudha Menon, Jon van Eerd, Thomas Swaak, Lindy Melman, Rick van Vliet, Myra En- gelkes, Greet Hooymans, en Robert Druce. Regie: Henry Schvey. Ge zien op 17 december in de Leidse schouwburg. Aldaar nog vanavond en morgenavond te zien. LEIDEN - Dat een Engelstali ge toneelvereniging bij haar ju bileumvoorstelling (LEST be staat tien jaar) kiest voor Sha kespeare's 'Midzomernachts droom', hoeft geen verbazing te wekken. Het is een verrukke lijk, zeer geraffineerd in elkaar zittend stuk, dat heel veel speel- en kijkplezier kan bie den. Ook is het een veeleisend stuk, zodat de keuze van alle medewerkers veel enthousias me en een enorme inzet vergt. Dat is blijkbaar volop aanwe zig, want LEST heeft deze 'droom' van een produktie on der leiding van regisseur Henry Schvey op schitterende wijze gerealiseerd. Het verhaal kent drie perso- nenconfiguraties: de half my thologische wereld rond Her tog Theseus in Athene, de rondtrekkende groep werklie den/toneelspelers en het elfjes- en feeënrijk van Oberon en Ti- tatia in het woud. Het regiecon cept zorgt er voor, dat deze drie niveaus in sfeertekening en op taalniveau helder overkomen. Wat zeer fraai genoemd mag worden, is het niet (of nauwe lijks) gebruikmaken van ver plaatsbare decorstukken. Op het toneel staat - enigszins dia gonaal geplaatst - een witte wand. Daarnaartoe loopt een mooi gestroomUjnde trap, waardoor een niveauverschil en een ruimtelijke indeling ont staat, die goed en intensief ge bruikt worden. Het verschil in lokatie wordt door de belich ting aangegeven. Athene is licht, er is één zuil (als scha duw) zichtbaar. Het woud is donkerder, ook hier zijn het schaduweffecten, die geblader te van de bomen suggereren. Dat de taalbeheersing enorm veel aandacht heeft gekregen, spreekt voor zichzelf. Het be wegingsaspect doet daar echter gelukkig niet voor onder; voor Puck en voor de scènes met de elfjes zijn namelijk mooie be wegingspatronen bedacht. Hoewel deze komedie al menig componist heeft geïnspireerd, maakt LEST gebruik van de speciaal voor deze produktie gecomponeerde, met geluidsef fecten doeltreffend werkende muziek van Joost Walter. Fan tasierijke kostuums complete ren het geheel. Dat geldt met name voor de feeënscène en iets minder voor de aankleding van de Atheners; dat laatste doet een beetje denken aan de jaarlijkse 'grote avond' op school, waar menig gymnasiast in gedrapeerde lakens een klas sieke Griek moet voorstellen, maar zich er niet bepaald ge makkelijk in beweegt. Eén minpuntje is de befaam de Pyramus en Thisbe-scène, waarin de werklieden als spel in het spel een tragediepersifla ge brengen. Daarin wordt ongelofelijk 'geschmierd'. Goed, zelfs dat is vanuit het stuk verdedigbaar. Maar in een voorstelling met een hoofdzakelijk eigen pu bliek (dat daarop eens zo gretig reageert) haalt dat het niveau toch wel omlaag.. De kenmer kende stilering van het geheel wordt opgeofferd aan een voor het grijpen liggend succesje. Jammer - maar vooruit, LEST viert per slot van rekening feest. WIJNAND ZEILSTRA. PARIJS - De gelaarsde kat' prijkt in deze periode van opgepoetste feestelijkheid op het repertoire van het Nationale Ballet van Marseille. Het ballet is ingestudeerd door de befaamde Franse choreograaf Roland Petit, die hier tussen al zijn katten staat afgebeeld. (foto anpi Graag wil ik reageren op het stompzinnige, domme en 'infantie le' commentaar van de 'heer' Wim Koevoet over het optreden van BZN in de Stadsgehoorzaal op 13 december jl. Deze figuur (die zich zelf notabene musicoloog noemt) heeft kennelijk zo'n uitgesproken mening, dat hij deze groep - die overigens als de heer Koevoet zou kunnnen tellen uit 6 personen be staat - finaal de grond intrapt, al leen omdat hij blijkbaar niet van hun muziek houdt. Kijk: afkraken kunnen we alle maal. Er is niets goedkopers dan dat. Ik heb ook heus wel kritiek op het een of ander, maar dan wel zin nige kritiek, echter zover kan de heer Koevoet door zijn vooroor deel niet denken, het maakt hem bij voorbaat al blind. Van het begin tot het eind is het een beschrijving over hoe Jan Kei zer over het podium loopt en over het feit dat Carola het 'lieve suf ferdje' zou moeten spelen, die door het publiek uitgelachen wordt Me neer Koevoet; er bestaat verschil tussen lachen en uitlachen. Noem het niet zoals het wilt. En laat hij eens verder kijken dan z'n neus lang is. Mensen zijn nu eenmaal verschillend: de één is iemand die plezier in z'n vak heeft, de ander een grenzeloze chagrijn, die niet objectief kan zijn, alleen denigre rend. Want het is wèl vreemd dat als een Stadsgehoorzaal op z'n kop gezet wordt door het publiek, ene heer Koevoet geen goed woord (be halve de 2 goedspelende gitaristen) voor deze groep overheeft. En toe vallig heeft deze man de mogelijk heid/macht om dit aan heel Leiden e.o. voor te schotelen. De waarheid is anders! Het was goed, heel goed. Er werd goed speeld en goed gezongen, óók se-harmony. BZN werkt hard, hee hard voor z'n'brood. 'Want dét het toch: werk. Ik hoop dat ze da nog heel lang kunnen doen, r op deze manier worden ze c. pleet kapot geschreven. Laat een mens - óók het publiek! - in z'n waarde meneer Koevoet en dring niemand een valse mening op. Elly Vos Bakh. Roozenboomstr 2»> Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29