Nationaal Jongerenjaar politiek geen succes Tropenmuseum op kleding-toer Jong zijn in Bangladesj Werelddiakonaat: ook geen indirecte steun voor wapens Films voor, door en over jongeren WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 PAGINA 21 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Het Nationaal Jongerepjaar dat nu bijna achter de rug is, heeft politiek gezien, nauwelijks suc ces gehad. Ook al lijkt het er op dat het politieke beleid ten aan zien van jongeren iets wordt bij gesteld. "Maar daar zullen de na derende verkiezingen wel een rol bij spelen". Dat zei Monique de Bruin vorige week na afloop van een bijeenkomst van de Nationa le Werkgroep Jongerenjaar. Op die bijeenkomst werd ge sproken over de betekenis die 1985 als jongerenjaar heeft ge had. Volgend jaar, als alle projec ten zijn afgelopen, zal daarover nog wat uitgebreider worden ge sproken. Voor activiteiten in het kader van het Jongerepjaar trok het Schriftelijke reacties sturen naar Leldsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Lelden. Een postzegel plakken Is niet nodig. Nannu roept zo hard hij kan om voorbijgangers over te halen een ritje in zijn driewieligp riksa te maken. Hij is zeven jaar en zijn voeten komen maar net bij de pe dalen van de fiets-taxi. Hij staat tussen tientallen andere jonge riksa-rijders op het Sadar Ghat busstation in de Bengalese hoofdstad Dhaka. "Ik doe dit werk omdat mijn moeder niet genoeg geld heeft", zegt Nannu. Hij heeft drie zusjes. Het gezin kwam twee jaar gele den uit een dorp in het Rajshahi gebied,- nadat de vader was overleden aan tuberculose. Nannu's oudste zus van elf werkt als huishoudster. Door de zijstraten en stegen van Dhaka sjezen honderden jonge riksa-rij ders, op hun hoede voor politie want kinderarbeid onder de 14 jaar is officieel verboden. Maar een recent onderzoek van Sham- sun Nessa, medewerkster van de Bengalese Commissie voor Uit voering van de Mensenrechten, wijst uit dat kinderarbeid schrik barend toeneemt in Bangladesj. Bovendien werken de kinderen van zonsopkomst tot zonsonder gang onder vaak erbarmelijke omstandigheden. Shamsun Nessa ondervroeg 300 kinderen tussen de 4 en 14 jaar. Zeven procent van hen is nog geen zes jaar. Ze worden vooral ingezet bij het verpulve ren van oude bakstenen, twaalf uur per dag onder de brandende zon of in de stortregen. Ze ver dienen er alleen een karige maal tijd mee. Voor 52 procent van de kinde ren, voornamelijk riksa-rijders, duurt de werkdag 6 uur. Voor de rest 10 tot 12 uur. Hun dagelijkse inkomen wisselt sterk: bijna de helft verdient tussen de negen en zestien taka (dat betekent een dagloon variërend van één gul den tot één gulden zeventig). Een tiende van de ondervraagden verdient minder dan vier taka. De meeste, kinderen gaven als reden van hun arbeid op dat hun ouders hen niet konden onder houden. Bijna de helft is van school weggelopen om te kun nen gaan werken. En twintig procent heeft nooit een voet in een klaslokaal gezet. Maleka, een meisje van dertien jaar, en haar achtjarige broertje Rumi wonen in de krottenwijk Malibagh in het centrum van Dhaka. "De hel brak voor ons los toen mijn vader, een riksa-rijder, een half jaar geleden omkwam bij een verkeersongeluk en mijn moeder een andere man trouw de", vertelt de oudste van de twee. Hun stiefvader weigerde de kinderen te onderhouden. Ze gingen van school af en proberen hun kostje op straat bij elkaar te* scharrelen. Maleka heeft af en toe een baantje als schoonmaak- ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (wvc) in to taal bijna 5 mihoen gulden uit. Anderhalf miljoen gulden was bestemd voor de nationale werk groep. Die gebruikte dat geld om een aantal projecten te organise ren. De rest, ruim 3 miljoen gul den, konden jongerenorganisa ties in het land zelf gebruiken voor het organiseren van de meest uiteenlopende activitei ten. Zo werden overal in het land manifestaties op het gebied van de werkgelegenheid gehouden, maar werden bijvoorbeeld ook poëzieprojecten georganiseerd. De nationale werkgroep orga niseerde onder meer een fiets tocht tegen racisme, een klach- tenboek minderjarigen en een manifestatie voor scholieren over medezeggenschap op school. Ook werden twaalf jon geren uit vier Derde-Wereldlan den uitgenodigd om naar Neder land te komen. Nederlandse en Turkse meis jes reisden naar Turkije, en Ma rokkaanse en Nederlandse jon gens gingen samen op vakantie in Marokko. Een maand lang om zodoende meer begrip voor ei kaar te kweken, aldus Monique de Bruin. Hoop Volgens Monique is het jonge renjaar wat betreft de hoeveel heid en de kwaliteit van de pro jecten geslaagd. Jongeren uit alle delen van het land deden daar volgens haar aan mee. Ondanks de ontevredenheid over het jeugdbeleid van de regering, heeft de werkgroep toch goede hoop op een kentering. Zij leidt dit af uit de afwijzing door de Tweede Kamer van de voorstel len om de minimum jeugdlonen te verlagen alsmede de afwijzing van verdere bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. Ook zei Monique de Bruin dat de werkgroep alle vertrouwen heeft in het voorstel dat minister De Koning gedaan heeft om drie zogenaamde wommels te instal leren. Dit zijn 'werk-ontwikke- lings-maatschappijen' die tot doel hebben alle instanties die zich met langdurig werklozen bezighouden, bij elkaar te bren gen zodat zij hun werk beter op elkaar kunnen afstemmen. De werkgroep verwacht dat minister De Koning binnenkort zal besluiten drie 'wommels' in Helmond, Gorkum en de Achter hoek te installeren. Solidair zijn met jongeren. Dat staat voorop bij het Bredase filmerscollectief. 'Sol.film' noe men ze zichzelf. Dat Sol staat voor 'Solidariteit', maar omdat iedereen hen dan zou kunnen verwarren met de Poolse vakbe weging, hebben ze het maar afge kort. Afgelopen zaterdag begonnen ze met de opnamen van de film 'Een gevoel van meer'. De film speelt zich af rond een groep jon geren die samen een fietsenstal ling draaiende houden. Eén van hen, Peter, wordt betaald. De rest werkt als vrijwilliger en vrij willigster mee. Zij zitten nog op school of zijn werkeloos. De groep kan goed met elkaar overweg. Zij bestaat uit acht jon geren: drie witte jongens, twee zwarte jongens en drie witte meisjes. Het gaat allemaal goed totdat het geldkistje, met al het geld van de hele maand, wordt gestolen. Als langzaam duidelijk wordt dat de dader één van het groepje is, verandert de goede sa menwerking en komen ze meer dere malen tegenover elkaar te staan. Het gestolen geldkistje wordt voor de twee zwarte jonge ren aanleiding om weg te blijven. Dat brengt weer een aantal be wuste en onbewuste racistische gevoelens aan de oppervlakte. Vooral Peter komt met zichzelf in conflict. Maar uiteindelijk komt hij er, gestimuleerd door. de twee meisjes, op een positieve manier uit. De films van 'Sol.film' zijn let terlijk vóór, over en door jonge ren. Zij worden vertoond op scholen, in buurthuizen, jonge rencentra en overal waar jonge ren bij elkaar komen. De 'ac teurs' werken eraan in hun vakantie. Eens in de week ko men de twintig jongeren, tussen de 14 en 20 jaar, bij elkaar om ideeën uit te wisselen en kritiek te leveren op de voorgelegde sce nario's. Zo ging het ook met 'Een gevoel van meer', waarvoor het scenario werd gemaakt door An neke Hopmans, Marcel Sieg- mund en Bob Entrop. De kritiek van de jongeren werd in het uit eindelijke script verwerkt. Op stapel staan nog films over jongeren en incest, jongeren en zelfdoding en jongeren en weglo pen. Subsidie krijgt Sol. film on der meer van de Anne Frank stichting (voor de nieuwe pro- duktie), het ministerie van wel zijn, cultuur en volksgezondheid en van een aantal grote gemeen ten, waaronder Leiden. Ook de NOS draagt een steentje bij. In ruil daarvoor mag de omroep- stichting de film volgend jaar op de televisie vertonen. Kleding. Daarover gaat een ten toonstelling in het Amsterdams Tropenmuseum: 'Van top tot teen'. De educatieve dienst van dit mu seum organiseerde dit program ma speciaal voor vierde klassen van lbo/mavo en de eerste klas sen van het kmbo. Het sluit aan op de vakken maatschappijleer en textiele werkvormen. In een drie uur durend pro gramma kunnen leerlingen zich in het Tropenmuseum laten in spireren door niet-westerse kle ding, make-up en sieraden, om daarna een eigen ontwerp te ma ken van draagbare (feestkle ding. De educatieve dienst heeft een ruime voorraad textiel verza meld waarmee de leerlingen hun eigen creatie kunnen maken. Het programma is vanaf januari 1986 te zien. Het Tropenmuseum is trou wens helemaal op de kleding- toer, want gistermiddag werd hier een tentoonstelling geopend over 'Indigo-natuurlijk blauw'. Wie 's ochtends een spijkerbroek aantrekt, zal er niet over naden ken hoe die spijkerbroekkleur tot stand is gekomen. Welnu daar wordt 'indigo' voor gebruikt. In digo, afgeleid van 'afkomstig uit India', is een blauwe kleurstof die van oudsher mensen fasci neert. Er worden zelfs magische krachten aan toegeschreven en er bestaan allerlei mythen over. Als bijnamen worden genoemd: 'geschenk uit de hemel', 'won- derkleurstof, 'koning der kleu ren' of 'duivelskleur'. De expositie 'Indigo-natuurlijk blauw' biedt een overzicht van de toepassingen van indigo op textiel in opeenvolgende eeuwen en in verschillende culturen. Zo is er een fraaie Bangun Tulak (letterlijk bescherming tegen kwaad) uit Midden-Java te zien. Deze grote blauw-witte doek, versierd met bladgoud, werd on der meer gebruikt als staatsiekle- ding van vorsten. In de afdeling Japan vallen de Kyogen theaterkostuums op. Uit China komt de rijk versierde Ch'ao-fu, een mantel die werd gedragen aan de hoven van de Mantsjoe-keizers. Spijkerbroe ken ontbreken vanzelfsprekend evenmin. Zo wordt er een origi nele cowboy-spijkerbroek uit de vorige eeuw getoond. Maar ook 'sjieke' spijkerbroeken uit de col lectie van Girbaud en Montana vallen te bewonderen. De expo sitie eindigt met textielobjecten van hedendaagse kunstenaars waarbij het textielobject 'Indigo 234' van de Parijzenaar Daniel Graffin een echt pronkstuk is. De tentoonstelling is tot en met 6 april volgend jaar open (be halve op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag). Het Koninklijk Instituut voor de Tropen/Tro penmuseum is gevestigd aan de Linnaeusstraat 2 in Amsterdam. Nadere inlichtingen bij de voor lichter van het museum, Aik Meeuse, telefoon 020-652680, toe stel 118 (na 10 januari 1986: 020- 5688418). Spijkerbroeken (in de kleur in digo-blauw) worden in alle standen en rangen van de maatschappij gedragen, zoals door de hier nog jeugdige film ster John Wayne. Vervolg Op 30 december dit jaar wordt het jongerenjaar officieel afge sloten. De werkgroep besloot vo rige week wel dat men volgend jaar nog eens om de tafel gaat zit ten om te bekijken welk vervolg er gegeven kan worden aan aller lei projecten die dit jaar zijn ge houden. Monique de Bruin: "Het zou zonde zijn wanneer de samen werkingsverbanden die dit jaar geschapen zijn, verloren gaan omdat er geen vervolg op komt. Ook in de richting van het jeugd beleid van wvc en de politieke partijen zullen nog de nodige stappen moeten worden onder nomen, aldus de woordvoerster namens de Nationale Werk groep. Eind december presen teert het onderzoeksbureau In ter/View de resultaten van een onderzoek dat onder Nederland se jongeren is gehouden over de (Wordt vervolgd) bekendheid van het jongeren- mening over het jongereryaar ge- jaar. Ook is de jongeren om hun vraagd. "Ten onrechte is de indruk ge wekt dat het hervormde wereld diakonaat op zodanige manier steun geeft aan humanitaire za ken van bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika, dat daarmee in feite gewapend verzet wordt gesteund". Dat hebben de voor zitters van de Generale Diakona- le Raad van de Nederlandse Her vormde Kerk en van de commis sie Werelddiakonaat, ds. A. Ro mein en drs. J. Bos, verklaard naar aanleiding van uitspraken van ds. H. Huting, voorzitter van de hervormde synode. Huting zei vorige week, dat in Zuid-Afrika het gebruik van ge weld onvermijdelijk wordt als het Westen geen vreedzame maatregelen, zoals een algehele boycot, tegen de regering in Pre toria neemt. Kerken in Neder land zullen in die situatie zodani ge steun moeten verlenen, dat de bevrijdingsbewegingen meer geld overhouden om desnoods wapens te kopen. De voorzitter van de synode betoogde dat na afloop van een spoedberaad over Zuid-Afrika op initiatief van de Wereldraad van Kerken. In hun verklaring zeggen de voorzitters van de Generale Dia- konale Raad en de commissie Werelddiakonaat, dat door de reacties op Hutings uitspraken een vertekend beeld is ontstaan van het werelddiakonaat. "In haar beleid ten aanzien van Zuid- Afrika laat de commissie zich lei den door de beleidsnota die zij in 1983 unaniem heeft aanvaard. Daarmee sluit zij aan bij de be sluiten van de hervormde syno de van november 1982". Het hervormde werelddiako naat gaf in 1983 de Zuidafrikaan- se bevrijdingsbeweging ANC steun in de vorm van een busje voor het vervoer van schoolkin deren in Tanzania (f30.000). In 1984 werden met f 5.000 Zuidafri- kaanse vluchtelingen geholpen die Mozambique moesten verla ten en onder andere in Zambia moesten worden opgevangen. En dit jaar is er geen hulp aan het ANC verstrekt. In de begroting voor 1986 is een bedrag van f58.000 opgenomen voor onder wijsdoeleinden in Tanzania, waar Zuidafrikaanse vluchtelin genkinderen les krijgen in kam pen die onder burgerlijk bestuur van het ANC staan. Als politieke beweging heeft het ANC geen financiële steun ontvangen. Het hervormde we relddiakonaat vindt het nodig én verantwoord om met relatief be scheiden bedragen steun te ge ven en solidariteit te betuigen aan Zuidafrikaanse ballingen, geheel afgezien van de vraag hoe men denkt over de manier waar op de bevrijdingsbeweging ANC tegen de apartheid striidt. Ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, heeft desge vraagd laten weten, dat hii zich geheel in deze verklaring kan vinden. In de commissie Wereld diakonaat zitten ook drie leden uit de kring van de Gereformeer de Bond. Zij hebben daar een mandaat zowel van deze Bond als van de daaraan verwante Ge reformeerde Zendingsbond. Rapport. Oud-bisschop Bluyssen van Den Bosch nam gisteren een rapport in ontvangst van de internationale rooms-ka- tholieke vredesbeweging 'Pax Christi' over schendingen van de mensenrechten in Haïti (bij Cu ba). Mgr. Bluyssen - van 1966 tot 1984 bisschop van Den Bosch - bracht in 1974 daar een bezoek. Toen hij een jaar later 25 jaar priester was, bestemde hij alle giften voor dat land. 'Pax Christi' - waarvan een de legatie in januari en februari van dit jaar Haïti bezocht - komt in haar rapport tot de conclusie dat de kerk nog de enige hoop voor de oppositie is. "Er is sprake van een nieuwe kerk, die een ge meenschap wil opbouwen ten dienste van de mens en een sa menleving die door het evangelie is bevrijd". Vorig week werd het rapport in Rome en Genève (We reldraad) aangeboden. Bluyssen sprak bij de aanbie ding van het rapport van 'diep gaande' ontwikkelingen in Haïti. "Er is een bewustwording op gang gekomen die van zeer we zenlijke betekenis is". Friesland. Er zijn in Fries land op dit ogenblik dertien plaatselijke federaties van her vormde gemeenten en gerefor meerde kerken. Dat meldt secre taris ds. B. J. Aalbers van de lan delijke raad voor 'Samen op weg' in de deze week verschenen afle vering Friesland van de 12-delige serie 'Anderhalve eeuw gerefor meerden in stad en land'. "Zeker", schrijft ds. Aalbers, "de ontvolking van het platte land brengt gemeenten die klei ner worden tot elkaar, maar niet zonder principieel overleg". Ook in plaatsen waar men nog geen kans ziet veel samen te doen, worden toch de kansen benut. Zo bouwen hervormden en gere- fomeerden in Veenwouden sa men een verenigingsgebouw. Aalbers ziet enkele tientallen plaatsen in Friesland binnen tien of minder jaren groeien naar de breedst mogelijke vorm van sa menwerking. Voorzichtig komen nu ook de doopsgezinden in het vizier. En rond Grouw doet men ook een en ander samen met de rooms-katholieken. Conclusie van Aalbers: de weg naar elkaar is stevig ingezet, al zyn er nog vele sloten die geno men moeten worden. "De pols stok is ook tussen de kerken nog terdege nodig om afstanden te overbruggen". Oude richtings verschillen spelen nog een rol. Kleine hervormde gemeenten voelen zich soms door de grote gereformeerde kerk bedreigd. En ook de waardering voor christelijke en algemene organi saties loopt nogal eens uiteen. Weer open. De grootste rooms-katholieke kerk in Pe king, die van de Chinese culture le revolutie af als loods werd ge bruikt, gaat met kerst weer open. De heropening van deze 'Kerk van de Verlosser' (uit 1887) is on derdeel van een reeks verzoenen de overheidsmaatregelen. De 30.000 rooms-katholieken in Chi na hebben geld bijeengebracht voor een nieuw orgel. Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam-Kralingen kandi daat H. A. van Til Haarlem. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Gorinchem J. Ka rens Opheusden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21