mm 'De toekomst ziet er nu somber uit' Nederlagen werken als doping Anderlecht en Haan al akkoord Van Bracht verdedigt toch titel Spelers hekelen beleid tennisbond Boete van 500 gulden Koeweit huurt buitenlandse arbiters Tour begint in '87 met 'vliegende' proloog Gijs: op staande voet Jan Timman halveert achterstand WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 17 Mondelinge overeenkomst SCHEVENINGEN 'GPD) - De Internationale Lawn Tennis Club van Nederland, ofte wel de IC, een uit (oud-)topspelers bestaand elitegezelschap, koestert nog bepaald geen kerst gedachten. De allerminst vredelievende manier waarop deze invloedrijke vereniging vo rig najaar het top- en jeugdtennisbeleid van de KNLTB al aan de kaak stelde, verbleekte gisteren bij de haast oorlogszuchtige aanval op het bondsbestuur tijdens een speciaal daarvoor belegde persconferentie in Scheveningen. Arie Haan: 'De verwachtingen zijn hoog gespannen'. (archieffoto) BRUSSEL (ANP) - Trainer Arie Haan heeft gisteren mondelinge overeenstemming bereikt met het bestuur van de Belgische titelhou der Anderlecht over een verbinte nis voor achttien maanden. Vol gens Haan en voorzitter Vanden- stock wordt het contract, dat I ja nuari ingaat, nog deze week onder tekend. Haan volgt bij de Brussel se club, waar hij als speler zes jaar in dienst was, de eind vorige week ontslagen vroegere Belgische in ternational Pol van Himst op. De 37-jarige Haan, die 35 keer voor het Nederlands elftal uit kwam, had zaterdag al ontslag ge nomen als coach van FC Antwerp. Haan was aan zijn tweede jaar be zig bij Antwerp, nu middenmoter in de eerste voetbalklasse en ze vende in de vorige competitieron de. „De verwachtingen bij Ander lecht zijn hoog gespannen", vertel de Haan na het gesprek met de An- derlechtse bestuursafvaardiging. ROTTERDAM - De spelers van Feyenoord moeten elk 500 gulden betalen voor hun wanprestatie te gen FC VW. Dat is de hoogte van de boete die de Rotterdamse profs is opgelegd door trainer Ab Fafié en het bestuur van de Kuipclub, die in samenspraak tot de maatre gel hebben besloten. KOEWEIT (Rtr) - De voetbalcom petitie van Koeweit kan na drie we ken onderbreking weer worden voortgezet. De nationale bond heeft vijftien buitenlandse scheids rechters ingehuurd, nadat de eigen arbiters drie weken geleden in sta king waren gegaan. De scheidsrechters legden de fluit neer als protest tegen het weg sturen van het volledige bestuur van de voetbalbond. Het ministerie van Sociale Zaken van Koeweit, dat sport in zijn pakket heeft, had de voetbalbestuurders, die jaar lijks een budget hebben van onge veer twaalf miljoen gulden, er van beschuldigd malversaties te heb ben gepleegd. De afgezette secreta ris van de bond is in november door een rechtbank veroordeeld wegens het verduisteren van meer dan een half mihoen gulden. De poging van het nieuwe be stuur scheidsrechters aan te trek ken, slaagde ondanks het verzet van de vroegere voorzitter van de Bond, Sheik Fahd al-Ahmed al-Sa- bah, een broer van de Emir van Koeweit. Het nieuwe scheidrech- terskorps van Koeweit telt zes Joe- goslaven, twee in Katar wonende Engelsen en arbiters uit Libië, Om an, Syrië en Soedan. BERLIJN (AFP) - De Ronde van Frankrijk in 1987 begint met een 'vliegende start'. Het complete deelnemersveld vliegt voor de start naar West- Berlijn waar de proloog en de eerste twee ritten zullen plaats vinden. De Franse ronde is nooit eerder zo ver van huis be gonnen, maar voor een bedrag van 3,3 miljoen gulden wilde Félix Lévitan met zijn circus wel luister bijzetten aan het 750-jarig bestaan van de oude Rijkshoofdstad. Na lange onderhandelingen tussen de organisatoren en het stadsbestuur is ook nog vastge legd dat Berlijn de kosten van de plaatselijke organisatie zal dragen en dat vraagt nog eens een investering tussen de twee en drie miljoen gulden. De be doeling is dat er op 29 en 30 juni een luchtbrug naar West-Ber- lijn wordt ingesteld om vervol gens op 1 juni de proloog te rij den. Een dag later volgt dan een etappe over 100 kilometer en een ploegentijdrit. Vermoe delijk zal de karavaan op 4 juli naar Keulen komen, voor 3 juli moet nog een parkoers gevon den worden, om op zondag 5 ju li de eerste aankomst in Frank rijk te hebben. „Van mij wordt verlangd, dat An derlecht net als vorig jaar lands kampioen wordt. In het Europese toernooi heeft de club de kwartfi nales bereikt, en ook in dit geval verlangt het bestuur de eerste prijs. Wat mij betreft zijn die doel stellingen geen probleem. Vooral over het behoud van de landstitel ben ik optimistisch. Anderlecht staat twee punten achter op koplo per Club Brugge. Die kloof moet na de winterstop te overbruggen zijn". Als Nederlands international was Haan twee keer verliezend fi nalist bij de wereldtitelstrijd (1974 Bondsrepubliek en 1978 Argenti nië). Ook behoorde hij tot het Ne derlands elftal, dat aan twee Euro pese kampioenschappen deelnam (1976 Joegoslavië en 1980 Italië). De van de Winschoter vereniging WW komende Haan begon zijn loopbaan in het betaald voetbal bij Ajax. Met de Amsterdamse club won hij het Europese toernooi van de landskampioenen in 1971, '72 en '73. Bij veelvoudig Belgisch kam pioen Anderlecht zette hij zijn car rière in 1975 voort. Daar speelde hij drie keer in de finale van het Euro pese toernooi voor bekerhouders: in 1976 tegen West Ham United (4- 2), een jaar later tegen Hamburger SV (0-2) en in 1978 tegen Austria Wien (4-0). Van 1981 speelde Haan twee jaar bij Standard Luik. Na het omkoopschandaal rond de wed strijd tegen Waterschei vertrok Haan naar Seiko Hong Kong, waar hij vier maanden verbleef. De Bel gische onderzoekscommissie sprak hem vrij van de omkoop-af faire. In 1984 keerde Haan terug naar België en begon hij als hoofd trainer bij FC Antwerp. Het bestuur van FC Antwerp ziet af van juridische stappen tegen Haan of Anderlecht in verband met mogelijke contractbreuk. Dat zei secretaris Louis Wouters van Antwerp. Tussen Anderlecht en Antwerp is een schikking getrof fen. „Bovendien was er tussen ons en Haan geen sprake van een lang lopend, schriftelijk contract", ver- HILVERSUM (ANP) Jan Tim man heeft Garri Kasparov de eer ste nederlaag als wereldkampioen toegebracht. In de derde partij van -de KRO-tweekamp gaf de Arme niër gisteren in Hilversum na de 41e zet van wit in totaal verloren stand op. Door zijn zege halveerde Timman zijn achterstand. Op de helft van de enerverende strijd leidt Kasparov met 2-1. Timman heeft de match behoed voor een saaie tweede helft. De eer ste twee dagen had de KRO-twee- kamp meer het karakter van een KO-match, waarin 'the best of the west' murw geslagen werd door 'the beast of the east'. In schaak- technische zin dan. Tot verrassing van Kasparov opende Timman de vijandelijkhe den opnieuw met de koningspion. De wereldkampioen nam de uitda ging aan en net als in de eerste par tij kwam wederom het Spaans op het bord. Pas op de 23e zet week Timman van het eerste treffen af. Het door Hans Ree aanbevolen Pc2 bleek een aanzienlijke, strategi sche, verbetering ten opzichte van het door Timman maandag ge speelde b5. Kasparov talmde en dacht ruim dertig minuten na alvo rens hij zijn dame terugtrok naar c7. In het middenspel was de stel ling buitengewoon gecompliceerd met talloze mogelijkheden voor beide grootmeesters verrassende wendingen aan te brengen. Zo had wit op de 26e zet de mogelijkheid voor Pd4, maar Timman ging niet in op dit gewaagde, enigszins ver dacht uitziende avontuur. Tot de dertigste zet slaagde zwart er in de witte aanvalspogingen te neutrali seren. Timman dacht zelfs, dat zwart in die fase een fractie beter stond. "Ik was bezorgd over even tuele complicaties", gaf hij later aan. Wellicht daarom stak hij op de 30e zet het bord in brand met het kwaliteitsoffer Pe4. "Is dit briljant of een ordinaire fout", vroeg me nigeen zich af. Het fundament van de vrijgevigheid bleek gebouwd op drijfzand. Een pure misrekening van wit, omdat hij na zwarts ant woord Pd3 op zijn Tal de repliek met De7 over het hoofd zag. De of fervaardigheid van wit liet zwart evenwel niet onberoerd. Kasparov vermoedde allerlei valstrikken, ging niet in op het aanbod en blun derde vervolgens op de 31e zet met telde Wouters. „Daardoor staat Antwerp niet sterk". Volgens Wou ters wil Antwerp Haan niet belem meren in zijn loopbaan als trainer: Ta3. "A terrible mistake", een vre selijke vergissing, stamelde de in stemmig grijs geklede en zorgvul dig gekapte jonge wereldkam pioen na afloop. Achter het bord zag Timman in een flits wat in de commentaarzaal en in de perskamer door het verza melde meestersgilde niet werd ge zien: het verbluffende Pf6. "Die zet leidde geforceerd tot beter spel voor wit", gaf de Amsterdammer tijdens de oppervlakkige analyse aan. Klare winst leverde de kracht- zet niet direct op. Het wonderlijke was dat Kasparov zo overdonderd werd door die brute ingreep, dat hij in tijdnood juist die voortzet ting koos die wit de gelegenheid gaf de zwarte stelling vlot in een ruïne te herschapen. Na de 41e zet van wit na iets meer dan vijf uur spel gaf zwart ontredderd op. Wit: Timman Zwart: Kasparov (Spaans) 1. e2-e4 e7-e5,2. Pgl-f3 Pb8-c6,3. Lfl-b5 a7- a6, 4. Lb5-a4 Pg8-f6, 5. 0-0 Lf8-e7, 6. Tfl-el b7-b5, 7. La4-b3 d7-d6, 8. c2-c3 0-0, 9. h2-h3 Lc8-b7, 10. d2-d4 Tf8-e8, II. Pf3-g5 Te8-f8, 12. Pg5-f3 Tf8-e8, 13. Pbl-d2 Le7-f8, 14. a2- a3 h7-h6, 15. Lb3-c2, Pc6-b8,16. b2-b4 Pb8- d7, 17. Lcl-b2 g7-g6, 18. c3-c4 e5xd4, 19. c4xb5 a6xb5,20. Pf3xd4 c7-c6,21. a3-a4 b5- xa4, 22. Lc2xa4 Dd8-b6, 23. Pd4-c2 Db6-c7, 24. La4-b3 Lb7-a6, 25. Tal-cl Lf8-g7, 26. Pc2-e3 La6-b5, 27. Pe3-d5 Pf6xd5, 28. Lb2x- g7 Kg8xg7, 29. e4xd5 Pd7-e5 30. Pd2-e4 Pe5-d3, 31. Ddl-d2 Ta8-a3, 32. Pe4-f6 Te8- xel+, 33. Tclxel Kg7xf6, 34. Dd2-c3+ Pd3- e5, 35. f2-f4 Lb5-a4, 36. f4xe5+ d6xe5, 37. d5-d6 Dc7xd6,38. Dc3-f3+ Kf6-c7, 39. Df3x- 17+ Ke7-d8, 40. Tel-dl Ta3-al, 41. Df7-f6+ zwart geeft op. WAALWIJK (GPD) - Het toernooi wordt gehouden in zijn woonplaats en georganiseerd door zijn vrien den en supporters. Toch heeft Rini van Bracht na lang aarzelen pas op de laatste dag ingeschreven voor het Nederlands kampioenschap driebanden, dat vanaf vandaag in Waalwijk wordt gespeeld. Mateloos heeft Van Bracht zich op zitten winden over de manier waarop de technische commissie van de biljartbond met het kam pioenschap in Waalwijk is omge sprongen. Geen acht deelnemers, zoals vroeger gebruikelijk, geen twaalf, zoals verwacht, maar twin tig spelers op het NK, verdeeld over vier poules van vijf. "Daar doe ik niet aan mee, aan zo'n loterij", was de eerste impul sieve reactie van de titelverdedi ger. Een besluit waarop hij later. „Haan ging onverwacht bij ons weg. Jammer, maar we leven met de realiteit en zijn al druk op zoek naar een opvolger". net op tijd, is terug gekomen, "om dat het toernooi in Waalwijk wordt gehouden, dan kan je voor je goeie fatsoen niet wegblijven. Tenslotte ben ik ook wat verplicht aan met name B en W van Waalwijk, die me, toen ik Europees- en wereld kampioen was geworden, hebben gehuldigd". "Ik heb ze tevoren gewaar schuwd", aldus Van Bracht, "dat er met de huidige promotierege ling uit de hoofdklasse een emmer- vol spelers naar de ereklasse zou overgaan. We waren met zijn zeve nen, nu zijn er twintig ereklassers. Dat betekent een degradatie van die hoogste afdeling, het is niet meer louter de top waarover je praat. Ik heb sterk het idee dat het beleid bepaald wordt door mensen van de bond, die niet of nauwelijks weten waarover ze praten. Waarom IC-voorzitter Ton Reidt, die in nog al gezwollen taal een lange klaag zang ten gehore bracht, en daarbij soms woedend de stem verhief, haalde zijn in '84 gesproken woor den eerst nog maar eens aan ("de instrumenten zijn onvoldoende en de keuze van de musici heeft ons vertrouwen niet") en voegde er vervolgens een beeldspraak aan toe: "Bovendien wordt er nu ook vals gespeeld". Reidt doelde daar bij zowel op de handelwijze van Tom Tienstra - deze (niet aanwezi ge) voorzitter van de Werkgroep Toptennis werd opnieuw bestem peld als de kwade genius en kreeg een stortvloed van kritiek over zich heen - als op die van KNLTB-prae- ses Koen Hehenkamp, die woord breuk zou hebben gepleegd. Hehenkamp schijnt onder meer Reidt meermalen de verzekering te hebben gegeven dat Tienstra dit jaar zal aftreden, maar stelde toen toch ineens voor de omstreden ge pensioneerd rijksambtenaar nog twee jaar in functie te houden, het geen onlangs tijdens de bondsle- denvergadering in Amsterdam ook prompt werd goedgekeurd. De IC- leden Rolf Thung en Louk Sanders wisten dat vantevoren en stapten samen met Tine Zwaan - deze er varen "bende van drie" gaf giste ren eveneens acte de présence in Scheveningen - meteen uit een zo geheten ad hoe commissie, die de definitieve Beleidsgroep Topten nis moest formeren. Drama "Een calamiteit" noemt Reidt die terugtreding met gevoel voor drama. "We geven ze de mensen met kennis, die iets hebben gepres- wordt er nu niet naar spelers of oud-spelers geluisterd die al jaren lang meedoen. Waarom vragen ze mij niets? Het driebandentoernooi hoeft niet te worden aangepast om het interessant voor het publiek te maken. Het is altijd interessant ge weest. De kampioen was nooit voortijdig bekend, altijd op de zon dag, nooit 's zaterdags. Het was qua belangstelling en publicitair altijd een succes, waarom dan die gekunstelde veranderingen?". Twee eerdere nationale kam pioenschappen driebanden in Waalwijk, twee keer was de uitein delijke winnaar een jongen uit de plaats zelf. Psychologisch zegt Van Bracht dat het hem weinig uit maakt, zo'n toernooi dicht bij huis. "Tenslotte sta ik altijd onder druk. Iedere tegenstander in Nederland is extra gemotiveerd als-ie tegen teerd en ook qua gedrag een voor beeld kunnen zijn, op een presen teerblaadje en dat wordt allemaal getorpedeerd. Het gaat nu al der tien jaar heel slecht met het Neder landse toptennis, omdat het beleid nergens op lijkt, er is geen touw aan vast te knopen. En dat terwijl er wel degelijk talent rondloopt en veel geld beschikbaar is: 2,1 mil joen gulden en ook nog eens 5 ton voor het Tennis Trainings Instituut (TTI); veel landen zouden daar de vingers bij aflikken". De IC pleitte via zijn praeses op nieuw voor een "veel professione lere aanpak". De Club gaat daarbij uit van het voetbalvoorbeeld: met een aparte manager en bonds coach, een budget in autonoom be heer bij een commissie die de su pervisie heeft èn een volledige in tegratie tussen geselecteerd jeugd- en toptennis, want „die is al weer uit elkaar gestapt". Hoewel de IC "zelf absoluut geen ambities koes tert en zeker de macht niet wil overnemen, we dienen alleen het tennisbelang", heeft men wel een uitgebreide profielschets van de "supervisor" gemaakt en ook kan didaten gepolst. me speelt. Ze willen allemaal je kop". Maar het zal in Waalwijk weer moeilijk zijn om Van Bracht te ver slaan op basis van gelijkheid en niet op basis van handicap, zoals in de bekercompetitie wel eehs ge beurd. Van Bracht schamper: "Ik ben goed voorbereid, begin goed uitgerust aan het toernooi. Vorige week heb ik nog competitie ge speeld tegen Van Straalen, een jon gen die er veertig moest en ik vijf tig. Diezelfde Van Straalen speelt ook mee in Waalwijk, maar dan moet-ie er wel vijftig maken. Raar toch eigenlijk. Ik voorspel trou wens een zeer defensief gespeeld toernooi, met lange partijen, omdat er geen directe degradatie moge lijk is. Wat mezelf betreft: ook ik zal me niet om m'n gemiddelde be kommeren. Het enige dat telt is De oud-Davis-Cupspelers Dick Lameris en Willem Breukink kon den of wilden echter geen "schaap met vijf poten" zijn, zoals Reidt het uitdrukt. De in principe door de bond aangetrokken nieuwe bonds coach Stanley Franker geniet ove rigens wel het vertrouwen van de IC, maar volgens Rolf Thung is het uiterst discutabel of de nu nog in Oostenrijk werkzame Franker per 1 oktober '86 officieel in dienst treedt bij de KNLTB, zoals de be doeling is. "Want ik denk dat er voor die tijd al onoverkomelijke problemen met Tienstra zullen rijzen", meent de Amsterdamse ex-international. "Stanley heeft alleen nog maar een intentie-overeenkomst getekend. Pas in het definitieve arbeidscon tract worden de uitgangspunten gedetailleerd en dan zie ik hem als nog afhaken. Hij is namelijk nogal rechtlijnig en standvastig". Reidt opnieuw: "De toekomst met de huidige machthebbers ziet er zeer somber uit, met hen valt niets op te bouwen. Steensma (se cretaris/competitieleider), Hehen kamp, Buruma (bondsdirecteur) en vooral Tienstra ("als hij is weg gewerkt, hebben we al meer dan 50 procent van ons doel bereikt", klonk het) lopen gewoon in de weg. Er is geen enkel management en tact in het spel. Maar dit kan zo niet lang meer doorgaan, hun im perium staat op instorten. Ik ben ervan overtuigd dat er binnen een jaar een andere constellatie ont staat". Bouwstenen Dat is echter nog maar de vraag. De IC mag dan "bouwstenen aan dragen" voor een ander beléid, het is en blijft een lobby-instituut met weliswaar een behoorlijke invloed, maar zonder de macht van bijvoor beeld een vakorganisatie. Boven dien komt de kritiek in de praktijk veel minder hard en meedogenloos aan. Hehenkamp, samen met Steensma nota bene lid van ver dienste van die IC, werd gisteroch tend zelfs nog de kans geboden ("hij was bang voor een persoonlij ke aanval") zijn leven te beteren en de persconferentie mogelijk te ver hinderen, maar de KNLTB-voor- zitter „sloeg alle hoop definitief de bodem in en zit met gluton aan zijn stoel vast". Bovendien erkent Reidt dat He henkamp "veel harder was aange pakt" wanneer hij een full-time baan had vervuld bij de tennis bond, zoals de IC zou willen en geen hoogwaardigheidsbekleder - Hehenkamp fungeert tevens als burgemeester van het Twentse Borne - was geweest. „We moeten ook aan zijn maatschappelijke po sitie denken en het menselijk as pect laten meewegen", luidt de verklaring. Paleisrevolutie En zolang de beslissing over het aanblijven van Tienstra niet meer dan een hamerstuk is ("het was ronduit beschamend dat niemand een mond opendeed", aldus Reidt), terwijl een contributieverhoging van enkele dubbeltjes ellenlange discussies losmaakt zoals tijdens de laatste bondsledenvergadering bleek, lijkt de door de IC beoogde paleisrevolutie nauwelijks kans van slagen te hebben. Het leeuwe- deel van tennissend Nederland in teresseert zich nu eenmaal niet voor die kleine toplaag. winnen. De schuld voor die instel ling moet je niet bij de spelers zoe ken". Dan zegt Van Bracht, aan het einde van het gesprek, dat het wel eens zijn laatste Nederlands kam pioenschap zou kunnen zijn. Als het circuit op semi-professionele basis tenminste doorgaat en als de nationale en internationale bonden hun houding niet veranderen. Dan komt het misschien zo ver dat de internationale topbiljarters moeten kiezen tussen het geld en de offi ciële kampioenschappen. En even als de anderen, is de keuze dan voor Van Bracht niet moeilijk. De 38-jarige Waalwijker, vanaf vandaag op jacht naar zijn achtste nationale titel: "Je bent met een groep internationale spelers die al vijftien tot twintig jaar bezig zijn met het bedrijven van sport op top niveau. Dan is zo'n profcircuit nog de enige, interessante, weg. Maar nog steeds wil ik een voorbehoud maken. Het ziet er allemaal leuk en aardig uit, en ik denk ook wel dat de zaak voor elkaar komt, maar de contracten zijn nog niet getekend. Al is de kans groot dat dat binnen nu en enkele weken wel gebeurt". GENK (ANP) - Het bestuur van de Belgische eerste divisieclub Thor Waterschei heeft trainer Pierre Gijs op staande voet ontsla gen. Dat is gisteren in Genk bekendgemaakt. Gijs, die aan zijn tweede seizoen bezig was bij Waterschei, is de tweede trainer, die dit seizoen in de Belgische eerste divisie zijn congé krijgt. Eind vorige week werd Paul van Himst bij Anderlecht de laan uitge stuurd. De opvolger van Gijs is nog niet bekend. De trainingen van het eerste team van Waterschei, dat voorlaatste staat op de ranglijst en afgelopen weekeinde verloor van hekkesluiter Kortrijk, staan voorlopig onder leiding van hulptrainer Jos Deraeve. Garri Kasparov tegenover een lege stoel. Jan Timman kwam pas ruim acht minuten na het officiële aanvangs- tijdstip aanzetten. Om Kasparovb vervolgens te verslaan. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17