Mooi voor de grote feesten! Veto Reagan over invoerstop textiel Shultz noemt Joegoslavië 'schuilplaats' terroristen Klacht tegen slagzin van meedenkende' NMB Maandag 23 december is C&A 's ochtends, 's middags en 's avonds open. WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 PAGINA 15 WASHINGTON (Rtr/AP) - President Reagan heeft zijn veto uitgesproken over een wets voorstel dat de Amerikaanse import van textiel en schoenen verregaand zou beperken. Als het voorstel zou worden uitgevoerd zo dat leiden tot tegenmaatregelen die de VS in hun export treffen en dat kost de Amerikaanse industrie banen, zo heeft Reagan gezegd. De werknemers in de landbouw, De wetsvoorstellen waren met de ruimtevaart, de elektronica en name gericht op de import van de chemische en farmaceutische goedkope kleding uit Taiwan, industrie zouden volgens Reagan Zuid-Korea en Hong Kong. Ze van tegenmaatregelen het eerste haalden het in het Congres, dat slachtoffer zijn. Daarna zal elke Amerikaan de gevolgen ondervin den in de vorm van banenverlies, stijging van de prijzen en vermin dering van de economische groei, aldus de president. zich zorgen maakt over het tekort op de handelsbalans dat naar schatting 150 miljard gulden be draagt, een ruime meerderheid. Er is echter tweederde van de stem men voor nodig om Reagan zijn ve torecht uit handen te kunnen Hij verklaarde wel begrip te kun- slaan, nen opbrengen voor de problemen Het Huis van Afgevaardigden in de Amerikaanse textiel- en besloot direct na de bekendma- schoenindustrie. "Niemand ziet king van het veto dat het niet eer- graag dat Amerikaanse arbeiders der dan in augustus volgend jaar hun baan kwijtraken", aldus Rea- zal overwegen of het veto van Rea gan. Hij zei niet werkeloos te zullen gan niet alsnog ongedaan kan wor- toezien hoe het Amerikaanse be- den gemaakt. De textiel- en drijfsleven verloren gaat door on- schoenindustrie heeft al laten we- eerlijke handelspraktijken van het ten dat het veto een verder verlies buitenland. van banen en afzwakking van hun concurrentiepositie tot gevolg zal hebben. Volgens de bedrijven zijn er in de afgelopen vijf jaar 300.000 banen verloren gegaan door de toe genomen buitenblandse concur rentie; de regering noemt een aan tal van 200.000. Als pleister op de wonde heeft Reagan 100 miljoen dollar uitge trokken voor omschol.ing van werkloos geworden arbeiders. Voorts heeft hij minister van finan ciën Baker opdracht gegeven vast te stellen of de import van textiel en kleding niet de in internationaal overleg vastgestelde hoeveelheid overschrijdt. Handelsafgevaardig de Yeutter kreeg te horen dat hij zich bij de onderhandelingen over verlenging van het Multivezelak- koord, waarin de internationale handel in textiel is geregeld, hard moet opstellen. BELGRADO (AP) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz is gisteren losgebar sten tijdens een persconferentie in Joegoslavië ter afronding van het bezoek van Shultz aan een aantal Europese landen. De minister waarschuwde zijn gastheren geen 'schuilplaats' te geven aan terroris ten. Shultz en de Jogoslaafse minis ter van buitenlandse zaken Raif Dizdarevic zaten naast elkaar op een persconferentie waar een vraag werd gesteld over de kaping van de Achille Lauro in oktober toen een Amerikaanse toerist werd vermoord. Ondanks een verzoek van de Verenigde Staten weigerden zowel Italië als Joegoslavië na de kaping om Mohammad Abbas, een func tionaris van het PLO, vast te hou den. Abbas was volgens de VS het brein achter de kaping. Dizdarevic zei het met Shultz eens te zijn dat een halt moet wor den toegeroepen aan het terroris me, maar hij voegde daaraan toe dan men ook begrip moet opbren gen voor de omstandigheden en oorzaken van gewelddaden. Shultz reageerde heftig. 'De ka ping van een Italiaans schip, de moord op een Amerikaan, de folte ring en gijzeling van een heel stel andere Amerikanen is niet te rechtvaardigen met welke zaak dan ook,' zei Shultz. 'Dat houdt eeen enkel verband met enige zaak, dat is verkeerd,' voegde hy eraan toe terwijl hij met zijn hand op de tafel sloeg. 'De intefnationale gemeenschap moet dit probleem ferm en defini- tief aanpakken,' zei Shultz. 'Er mag geen schuilplaats zijn voor mensen die zulke dingen doen.' Eerder had Shultz tijdens de persconferentie gezegd dat hij bij Joegoslavische leiders zijn teleurstelling had geuit over het feit dat Abbas vrijelijk door het land mocht reizen. Nadat de kapers van de Achille Lauro zich destijds hadden overge geven, werden zy door de Egypti sche autoriteiten op een vliegtuig met onbekende bestemming gezet. Het toestel werd echter onder schept door Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen en gedwongen naar Sicilië te gaan. De Italiaanse autoriteiten arresteerden vier Pale- stijnen, maar Abbas. die ook aan boord van het Egyptische toestel was, mocht het land verlaten. Hij dook de volgende dag op in Joego slavië, maar verdween korte tijd la ter. Abbas zou zich nu in Irak be vinden. Dizdarevic merkte op dat Joego slavië de kaping van de Achille Lauro had afgekeurd. Maar hij her haalde het standpunt van zijn rege ring dat de PLO de legitieme verte genwoordiger is van het Palestijn se volk en niet verantwoordelijk mag worden gesteld voor terreur daden van individuele personen. DEN HAAG (ANP) - De Stichting tot arbitrale regeling van bankge- schillen (Starb) wil dat de Recla meraad een klacht in behandeling neemt die zij heeft ingediend tegen de slagzin van de Nederlandsche Middenstandsbank. Deze slagzin, "De NMB denkt met u mee" is vol gens Starb misleidend. De klacht is door de voorzitter van de Reclameraad terzijde ge legd. Gisteren probeerde de stich ting bij de Raad van State gedaan te krijgen dat alsnog de voltallige raad de klacht zal behandelen. Starb, een soort consumentenor ganisatie van door banken gedu peerden. voert al geruime tijd actie tegen de NMB, die volgens haar een stroom van klachten veroor zaakt. De klachten hebben vooral betrekking op onverhoedse be slaglegging op onderpanden en op werknemers die via eigen besloten vennootschappen klanten van de bank zouden uitkleden. Starb stelt zich op het standpunt dat reclame door banken waarheid moet bevatten, zoals ook van bij voorbeeld artsen zou worden ver langd. Een bank kan zich niet ver schuilen achter het verweer dat re clameboodschappen met een kor rel zout moeten worden genomen, zo meent de organisatie. Op de zitting bleek dat vier eer dere, door anderen ingediende klachten over de slagzin van de NMB eveneens door de voorzitter van de Reclameraad ter zijde zijn gelegd. Volgens de raadsman van de raad, mr J.L.R.A. Huydecoper, is het een normale zaak dat uit de vele klachten die worden inge diend slechts een deel de volledige raad bereikt Voorzitter N. Verduijn van Starb echter meent dat de secretaris van de Reclameraad, volgens hem een goede vriend van de bestuursvoor zitter van de NMB. de selectie van wel en niet te behandelen klachten voor de voorzitter van de raad maakt en zo de behandeling van de klacht tegen de NMB wil tegen houden. De Raad van State doet begin fe bruari uitspraak. T| Canda blouse I candaJJ van zacht satijn. Met wijd inge zette mouw. Polyes- QO ter. 38-44 Ov7." Glansjacquard plooirok in sierlijk vallend overslagmo del. Polyester. Zwart *7Q en kobalt. 36-44 I \j.~ L 2-Delig Palomino pak met glansblazer v en broek in ski- model. 128-152 Palomino jurk in lief tallige zwart/wit ruit doorweven met fuch sia en blauw. 92-122 Palomino blouse met glans blokjes. Katoen/vis- QQ cose. 128-152 Ov7." Palomino maillol met I n pr Zuiver Scheerwollen donkerblauw Angelo J Litrico OOG kolbert. C.OÖ7 Wit partyshirt met zwart at strikje. Polyester/katoen. ^K).~ Flannel Angelo Litrico QQ bandplooibroek. Incl. riem \jL7 Opvallend mooie, lange satijnen glansblouse met zeer originele sluiting. Polyester. 36-44 k 3-Delige Yessica cocktail- 1 set met jasje, topje en plooi rok. Elegant van stijl en van verfijnde kwaliteit crêpe polyester. 38-46 120- r r Pr A Angelo Litrico pullover met i ,Mü*21 exclusief relieldessm. QO 1^J Acryl/katoen. ÖZr Grijze flannel Angelo Litrico bandplooibroek met omslag. Incl. riem. 100,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15