Boer moet betalen voor mestoverschot Marinehou t rustig. Er komt vrete Ploeg wijst lagere visquota van EG af Onderzoek bij Ballast Nedam Landbouwschap teleurgesteld Acties bij ertsoverslag na akkoord opgeschort Tweede Kamer tegen uniform btw-tarief DINSDAG 17 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Bijna 48.000 landbouwbedrijven in ons land zullen gemiddeld 910 worden^voorgeïègd aTn'de'Vden gulden per jaar aan heffing moeten betalen omdat zij te veel mest produceren. Met de van de vervoersbond FNV bij het totale opbrengst willen minister Braks (landbouw) en minister Winsemius (milieu) maat- betrokken bedrijf, in afwachting regelen financieren die bijdragen aan het vinden van structurele oplossingen voor het probleem van de mestoverschotten. ROTTERDAM (ANP) - De werk- geversorganisatie SVZ in de Rot terdamse haven en de vervoers bond FNV zijn gisteren akkoord gegaan met een compromisvoor stel van de Rotterdamse havenwet houder Den Dunnen in het ar beidsconflict rond het ertsover slagbedrijf Europoort CV. Volgens een woordvoerster van de gemeen te Rotterdam zit het compromis voorstel ongeveer halverwege de uiteenlopende standpunten van de partijen. Het voorstel was door Den Dun nen ingediend na informatieve ge sprekken met de beide partijen, nadat onderhandelingen vorige week op niets waren uitgelopen. van deze raadpleging zijn de acties bij het bedrijf opgeschort. Het compromisvoorstel behelst invoering van een vijfploegen dienst met een arbeidsduurverkor ting van 6,6 procent, die volledig wordt betaald door de werkgever. Partijen zijn akkoord gegaan met het voorstel om het aantal vakan tiedagen na invoering van deze ar beidsduurverkorting van 27 terug te brengen naar 24. De werkgevers organisatie had geëist dat het aan tal vakantiedagen naar 23 terugge bracht zou worden. De vuilwerktoeslag by het be drijf zal verder worden verhoogd naar 10,4 procent, zo staat verder in het compromisvoorstel. De werk gevers waren vorige week nog be reid de vuilwerktoeslag tot 10,2 procent te verhogen, maar de Ver voersbond FNV eiste een verho ging tot 10,6 procent. Bestuurder J. Verroen van de Vervoersbond FNV is ruimschoots tevreden over het bereikte in het compromisvoorstel. Volgens Ver- nisters Braks en Winsemius is op- plannen van de ministers. De stich- gesteld. Het schap is teleurgesteld ting noemde de ontwerp-regels de financiële regeling die de "eerste stap" óp weg overheid voorstaat. Bijna alle kos ten komen op het hoofd van de boer terecht. "De boeren moeten het nu opknappen terwijl de over heid jarenlang de intensieve vee houderij - producent van de mees te mest - heeft aangemoedigd", al dus een woordvoerder van het schap gisteren. - De Stichting Natuur en Milieu dat reageerde heel wat positiever op de nor: De overschotheffing maakt deel uit van een samenhangend stelsel maatregelen die nodig zijn om de problematiek öp te lossen. Beide bewindslieden hebben de Tweede Kamer gisteren op de hoogte ge bracht van het gehele pakket maat regelen, dat op onderdelen overi gens al bekend was. De maatrege len zullen in fasen worden aange scherpt. Omstreeks het jaar 2000 moet het zover zijn dat het gebruik van dierlijke mest geen schadelijke gevolgen meer heeft voor het mi lieu. - Alle boeren moeten ook een alge- n* 1 mene heffing gaan betalen. Daar JjjSCalatie VISCOniÜCt dreigt mee moeten maatregelen worden gefinancierd die de gehele veehou derijsector ten goede komen, bij voorbeeld onderzoek. De heffing wordt gelegd op diervoeder en komt per bedrijf op gemiddeld 60 gulden per jaar. De gehele pluimveehouderij zal hierdoor het meeste aan heffingen moeten betalen. Bedrijven in deze sector hebben weinig grond om de mest, waar naar verhouding veel fosfaat in voorkomt, uit te rijden. BRUSSEL (GPD) - Escalatie De heffing loopt op tot gemiddeld het conflict met Nederlandse 4.248 gulden vóór bedrijven met sers dreigt als de EG geen ruir leghennen en gemiddeld 3.425 gul- vangstmogelijkheden schept. Dat den voor bedrijven met slachtkui- heeft staatssecretaris Ploeg (visse- kens. Voor bedrijven met mestvar- rij) gisteren in het EG-visserijover- kens en fokvarkens is het achter- leg in Brussel gezegd. Ploeg noem- eenvolgens gemiddeld 1.706 en de de voorstellen van de EG, die 1.308 gulden. neerkomen op een verlaging van Uitbreiding van bestaande be- de vangstmogelijkheden voor alle drijven of nieuwbouw wordt aar vissoorten behalve haring, dan ook banden gelegd door nieuwe of ex volstrekt onaanvaardbaar, tra mestproduktie alleen toe U staan als al deze mest op het eiger bedrijf kan worden afgezet. Daar door blijven er voor de verschillen de bedrijfstakken volgens de be oplos sing van het mestprobleem. Vol gens SNM moet er nog wel heel wat meer gebeuren om op een re delijke termijn van de mestproble men af te komen. Natuur en Milieu vindt het bij voorbeeld een slechte zaak dat voor het hele land dezelfde norm geldt. Daardoor dreigt het gevaar nog schone gebieden tot de worden "opgevuld". landse scholvissers (vooral uit Urk) verbaliseerd en beboet, omdat zij ver over de toegestane vangsthoe- veelheden heen waren. Voor 1986 heeft de Europese Commissie, het dagelijkse EG-bestuur, een schol quotum voorgesteld van 64.600 ton, bijna 7.000 ton minder dan in 1985. Ook de quota voor kabel- DEN HAAG (ANP) jauw, makreel en tong zijn fors AMSTERDAM - Op de stand van een Oosterse luchtvaartmaatschappij, op de beurs 'Tour '8 werd geopend, kunnen bezoekers zich laten fotograferen mét en dóór nep-Chinezen roen is in ieder geval bereikt dat de werknemers niet hoeven meebeta len aan invoering van de arbeids duurverkorting en bovendien is er (door verhoging van de vuilwerk toeslag) nog een extra loonsverho ging uit de bus gekomen. De bond zal het voorstel morgen in twee le denvergaderingen aan de werkne mers van Europoort CV voorleg gen en volgende week een schrifte lijk referendum houden over het bereikte akkoord. De werkgeversorganisatie SVZ onthield zich nog van commentaar over het bereikte compromis, om dat volgens SVZ-voorzitter J. Schoufour de afspraken niet ge heel correct op papier zyn gezet. Volgens de SVZ-voorzitter zyn met het compromis door beide par tijen echter belangrijke concessies gedaan. Akkoord over cao in het controlebedrijf ROTTERDAM (ANP) - Werkge vers en werknemers in de Rotter damse haven hebben vannacht een akkoord bereikt over een cao voor de ruim 500 mensen in de controle- bedrijven. Na meer dan tien uur onderhandelen is er een arbeids tijdverkorting van vijf procent uit de bus gekomen, waarvan evenals in de stukgoedsector 3,2 procent voor rekening komt van de werk gever en de rest voor die van de werknemers. Dit heeft C. van Nimwegen van de Vervoersbond FNV vandaag na afloop van de onderhandelingen meegedeeld. De atv houdt 11,5 vrije dagen in die worden ingeroos terd. In deze herbezetting worden ook de twaalf werknemers meege nomen die korte tijd geleden bij Wed. A. de Beukelaar en Necoma BV waren ontslagen wegens ver mindering van werk. De cao die nog door de achter ban van de partijen moet worden goedgekeurd, loopt tot 1 april 1987. De kwestie van de uiteenlopende reiskostenvergoedingen kon niet worden opgelost. door windslieden mogelijkheden zich t< Hans de BfUiin nnt.uriklrplpn ken, want de meeste andere landen zijn niet bereid het Nederlandse verzoek om verhoging van de vangstquota in te willigen. Ploeg vindt dat het Gemeenschappelijke visserijbeleid herzien moet wor den, omdat het onrechtvaardige si tuaties voor de Nederlandse vis sers schept. Het gaat daarbij om het ver schijnsel dat diverse andere EG- landen hun visquota niet opma- ontwikkelen. Volgens het Landbouwschap is het voor de boeren uiterst moeilijk om binnen een jaar al rekening te houden met het "staketsel van nor men en regels" dat nu door de mi- Schuldenlanden willen verdere renteverlaging MONTEVIDEO (AP) - De elf groot- ken. terwijl de Nederlandse - ste schuldenlanden van Latijns- moeten worden bestraft omdat zij Amerika, verenigd in de zogeheten over hun quotum heen gaan. Om- groep van Cartagena, zien een ver- dat die 'onderbenutting', door dere rentedaling als een van de "iet name de Westduitse en Britse meest geëigende middelen om hun vissers, niet is voorzien, "wordt de buitenlandse schuldencrisis te ver- rechtmatigheid van het gemeen- lichten. De landen zijn gisteren in schappelijke visserijbeleid aange- Uruguay begonnen aan drie dagen vochten aldus Ploeg, van overleg over hun schulden. Volgens de bewindsman moet In zijn openingsrede pleitte de het volledige Europese visquotum Uruguayaanse president Sangui- kunnen worden opgevist. Als een netti voor nog doortastender maat- land minder vist dan het mag, dan regelen om de schuldenpositie van moet d>a vis door anderen kunnen de Cartagenagroep te verlichten, worden gevangen. "Vissers heb- Naar zijn zeggen zijn' de rijke wes- ben een onbedwingbare werklust, terse kredietlanden door toedoen Hun schlPls hun huls- En zy willen Vooral de verlaging van het scholquotum noemde Ploeg niet aanvaardbaar. De Nederlandse vis serij is voor 40 procent van de scholvangst afhankelijk. "Dat is een levensbelang". Maar zijn plei dooi haalde gisteren nog niets uit. Integendeel, de Duitsers stelden voor, de totale EG-vangst aan schol voor 1986 vast te stellen op 130.000 ton, in plaats van de 170.000 ton die: de Commissie voorstelt. Dit jaar was nog een vangst van 200.000 ton toegestaan, De Tweede Kamer ziet voorlopig niets in de in voering van één btw-tarief, zoals dat voorzichtig is bepleit door mi nister Ruding en staatssecretaris Koning (financiën). Zowel de rege ringsfracties CDA en WD als de oppositiepartij PvdA zijn bang dat de negatieve gevolgen te groot zijn. Zij lieten dat gisteren weten bij be handeling van de begroting van beide bewindslieden. Ruding en Koning de toelichting op hun begroting ov .uwvw uw n beginsel wenselijk en haal- alleen Nederland baar" de huidige btw-percentages Ook de Britten bestreden de Ne- de vijftien procent zou moeten lig- Volgens hen is er 6en- Omdat er in het kabinet geen onderbenutting, overeenstemming is over deze de groep al tol, het inzicht ge komen dat de schuldenproblema tiek in Latijns-Amerika niet via de normale en uitsluitend financiële weg kan worden opgelost. "Er is niemand meer die zegt dat het schuldenprobleem zuiver van fi nanciële aard is en geen politieke gevolgen heeft", zei Sanguinetti. Hij riep het recente voorstel van de Amerikaanse minister van fi nanciën Baker in herinnering, waarin gepleit wordt voor ruimere kredietverschaffing aan de landen van de Derde Wereld, en haalde dat aan als voorbeeld van een "duide lijke erkenning" dat het schulden probleem ook een politiek pro bleem is. De groep heeft vooral bezwaren tegen het plan omdat daarin het hoofdprobleem van de hoge rente nauwelijks wordt aangeroerd. En juist aan die rente zou moeten wor den getornd, omdat naar het oor deel van de groep met verlaging daarvan het afbetalen van hun bui tenlandse schulden weer beheers baar wordt en protectionistische handelsmaatregelen die de Derde Wereld miljarden guldens aan in komsten uit export naar het wes ten kosten worden uitgebannen. Kort Zakelijk Broodprijs De minimumprijs voor een brood van achthonderd gram gaat volgende week maandag met twee cent omhoog. Dit heeft een woord voerder van de Nederlandse Bak kerij Stichting gistermiddag mee gedeeld. De prijsverhoging wordt veroorzaakt door de gestegen kos ten van de grondstoffen. Volkswagen Het Westduitse autoconcern Volkswagen doet het dit jaar dui delijk beter dan vorig jaar. In de eerste negen maanden is er een winst behaald van 424 miljoen mark en dat rechtvaardigt de con clusie dat het resultaat over heel 1985 boven de half miljard mark zal komen te liggen, ruim twee maal zoveel als de 228 miljoen mark van vorig jaar. ding: op De voorbije jaren zijn de Neder- derlandse geen sprake maar van overbevissing door de Nederlandse vissers. Ploeg erken de dat Nederland, dat 70 procent van zijn visvangst in vreemde wa teren doet, wat dat betreft een slechte naam heeft. De bewindsman zei twee voor stellen in de zak te hebben om toch enigszins zijn zin te krijgen. Nu het ruilen van (niet-opgebruikte) quota door het Britse en Duitse verzet onmogelijk lijkt, wil hij voorstellen het 'kópen' van die quota door vis sers mogelijk te maken. Een reac tie daarop van de andere landen was er gisteren nog niet. Ook wil Ploeg de vorming van een 'vis-reserve' voorstellen. Quota die in een jaar niet zijn opgebruikt, zouden dan een reserve voor het volgende jaar moeten worden. zaak achtten de bewindslieden een snelle invoering niet mogelijk, maar willen zij wel een „diepgaan de gedachtenwisseling" met de Kamer. Die vindt dat er weliswaar posi tieve kanten aan het uniforme ta rief zitten (vereenvoudiging, kos tenbesparing, minder concurren tieverstoring) maar volgens de drie grote fracties overheersen toch de nadelige effecten. Voor een aantal bedrijfstakken die nu onder het la ge btw-percentage vallen, kan een hoger, uniform tarief leiden tot af- zetproblemen. Het gaat daarbij on der meer om de agrarische sector, de grafische industrie, de horeca, de levensmiddelenhandel en het openbaar vervoer. De CDA'er Van Muiden zei dat één btw-tarief een daling van het reëel nationaal inkomen met één miljard gulden tot gevolg zal heb ben. Kombrink (PvdA) wees er bo vendien op dat een uniform btw vooral de laagste inkomens in de portemonnee kan raken. De Ka mer voelt er wel voor voedings- en geneesmiddelen die nu onder het 19-procentstarief vallen onder het lage tarief te brengen. Dit laatste zou dan moeten worden verhoogd tot zes procent om de schatkist geen strop te bezorgen. Deze ver hoging heeft nagenoeg geen effec ten op de kosten van levensonder houd. Kombrink legde deze suggestie nog eens vast in een motie. In '82 werd een soortgelijke motie van het CDA al door de Kamer aange nomen, maar zij is nog steeds niet uitgevoerd. Staatssecretaris Ko ning wijst deze wens van de Kamer om van de hand. Henk Hofstede CNV-voorzitter UTRECHT (ANP) - De algeme ne vergadering van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren Henk Hofstede gekozen tot nieuwe voorzitter van het CNV. Hofstede (nu vi- ce-voorzitter) volgt Harm van der Meulen op die in oktober '86 met vut gaat. Hofstede (48) werd in september als kandi daat naar voren geschoven door de Verbondsraad van het CNV. De aangesloten bonden kwamen niet met tegenkandi daten. Op verzoek van bonden AMSTELVEEN (ANP) - Een onaf hankelijk onderzoeksbureau gaat de toekomstplannen van Ballast Nedam doorlichten. Dit is de raad van bestuur van het aannemings concern overeengekomen met de centrale ondernemingsraad, aldus een bekendmaking van Ballast Ne dam. Het aannemingsconcern heeft vorige maand collectief ontslag aangevraagd voor 278 van de 1400 "beambten", waaronder verstaan wordt management, technisch en administratief personeel. Die aan vraag blijft van kracht, aldus een woordvoerder van het concern. Door natuurlijk verloop zou het aantal personeelsleden later moe ten dalen tot duizend om het aantal personeelsleden in overeenstem ming te brengen met het gedaalde aantal orders. De centrale ondernemingsraad is Chauffeurs klaar voor langdurige actie DEIL - Met kleumende gezichten staan enkele tientallen stakende vrachtwagenchauffeurs op het ge blokkeerde verkeersplein Deil, een belangrijk knooppunt voor de rich tingen naar Utrecht, Nijmegen, Den Bosch en Rotterdam. Hier en daar ontstaan verhitte discussies over het nut van stakingen. De meeste truckers hangen wat rond, hjk konden beheersen in afwachting van wat gaat komen. Het wachten is op eten, koffie en de man van de bond. Hij is het die het laatste nieuws van het actie- feurs die niet aan de actie wilden front zal komen melden. meedoen. Maar later op de dag krijgt de ac tie een ordelijk verloop. De perso nenauto's krijgen vrije doorgang. Een van de actievoerders: „En col lega's van ons die niet willen mee doen, leggen we geen strobreed in de weg. We verplichten niemand tot staken". Nog beter wordt de stemming als rond twaalf uur de erwtensoep l$omt. Maar het blijkt dan dat lang Agressie Maandagochtend waren er nog enkele incidenten bij het verkeers plein, vertellen enkele truckers. „Onze blokkade zorgde voor veel vertraging in het spitsverkeer. Er waren nogal wat automobilisten personenauto's die zich moei- hun agressie op de stakers uitleefden". Ook ontstonden er enkele op stootjes onder vrachtwagenchauf- door Lex Brom Daar is-ie. Vice-voorzitter John Marks, van de bedrijfsgroep van de FNV. „Hoe lang duurt dit feest nog", schreeuwen chauffeurs hem toe. „Zo lang jullie zelf willen", is ntwoord van de FNV'er. „Dan niet iedereen wat te eten heeft ge- Chauffeurs met elkaa houden 't net zo lang vol tot al i zijn ingewilligd", roept kregen. Daardoor is de stemming naandagmiddag iets grimmiger strijdbare chauffeur. Hij krijgt geworden. Heel wat actievoerders vele handen van zijn makkers op hebben al vele uren op het winderi- elkaar. ge verkeersplein gestaan. De ma- De blokkade van de vrachtwa- #en knorren, genchauffeurs bij Deil, een van de ruim zestig actiepunten in het Het wachten is dus op eten. De land, is maandagochtend even na vakbond kan elk moment met zeven uur begonnen. Trucker voedsel komen. Althans, dat bewe- Heemskerk uit Bodegraven is een ren enkele chauffeurs. Of zeggen van de mannen van het eerste uur. ze dat om de sfeer er in te houden? Zijn auto levert daarvoor het be- Maar daar komen twee FNV'ers. actie is. „Met mijn hele lijf. Als het te vertellen hebben. nodig i geding blijf ik hier tot het kort i woensdag staan. Wat.. desnoods staak ik door tot volgen- te komen. „Maar reken niet op vol de week vrijdag. We zijn het zat om ledige maaltijden", waarschuwt geld door de neus te laten bo- hij. „We hadden niet verwacht dat door onze bazen. Ze moeten de actie zou zou aanslaan. We pro maar eens goed weten". beren uit alle macht wat broodjes Vreten Op dat moment arriveert ook FNV-bondsman John Marks op het plein. Hij is een opvallende ver schijning in het korps van chauf feurs. Hij zit strak in het pak, strop das om, FNV-spelde op. En Marks weet hoe de mannen toe te spre ken. Hij bedient zich van 'ruige- mannen-taal'. De bondsbons heelt 't niet over eten. Nee: „Mannen, er komt vre ten". En op een vraag hoe collega vakbond CNV over de actie denkt, antwoordt Marks: „Dat interes seert me geen flikker, die bond doet altijd een dag later wat de FNV doet". Enkele mannen vragen zich af hoe zij zich straks bij hun werkge ver moeten verantwoorden. „Jullie hoeven niet bang te zijn datje op je bek gaat. De werkgevers hebben op dit moment niets over jullie te vertellen. Alles wat hier gebeurt, valt onder verantwoordelijkheid van de bond", legt Marks uit. Een geruststellende mededeling voor velen is dat de stakingskas van de bond open is. Hoewel Marks' opmerking dat de dagelijk se stakings-uitkering een bedrag van 73 gulden, wat beroering in de gelederen brengt. „Ja, ik weet dat je van dat geld niet naar de Riviera kunt. Maar we strijden hier voor een goede zaak mannen", weet Marks overtuigend te brengen. „Ik vind dit niet leuk", verklapt chauffeur Stoops uit Middelkoop. „Maar ik kwam in de blokkade te zitten. En nu sluit ik me maar bij mijn collega's aan. Ik ben verplicht solidair, zou je kunnen zeggen. Chauffeur Clemens Uit Alkmaar is die dag ongewenst in de blokka de terechtgekomen. „Ik heb opera tiespullen voor een ziekenhuis bij me. Maar ik kom hier niet meer weg, kan niet meer voor- of achter uit". Clemens baalt. Hij is niet te gen de actie, maar hij wil het liefst verder rijden. Even later maken zijn stakende collega's ruimte voor de Alkmaarder. Als FNV-bons Marks zijn toehoorders uitlegt dat de chauf feursactie in het hele land onver wacht goed is aangeslagen, ont staat er een sfeer van tevredenheid. „Dat geeft wel aan dat de maat vol is. We hebben jarenlang moeten in leveren. Nu is het afgelopen. We gaan door". Geen mietje Marks kent het wereldje van de truckers kennelijk, want hij waar schuwt: „Jongens, laten we elkaar geen mietje noemen. Hoe langer dit duurt, hoe moeilijker het wordt. Enkelen van ons zullen zich niet kunnen beheersen, zullen zeggen: godverdomme, ik wil naar mijn vrouw. Maar mannen, hou 't rustig. Hou deze actie stevig trast". Applaus, de actiebereidheid, om het maar in vakbondstaai te zeg gen, is ruimschoots aanwezig. Op dat moment komen enkele straal jagers met donderend kabaal over. Een chauffeur krijgt lachers op zijn hand met: „Nu zetten ze zelfs het leger al in". Inmiddels (nog steeds geen eten) komt de avondspits op gang. De fi les rond het aan alle kanten ge blokkeerde plein groeien gestaag. De meeste vrachtwagenchauffeurs hebben hun cabines opgezocht. Ze bereiden zich voor op een mogelijk lange stakingsactie. niet akkoord gegaan met de afslan king. Volgens Ballast Nedam wordt de noodzaak van het collec tief ontslag wel onderkend, maar is niet voldaan aan een aantal voor waarden van de raad. Die voor waarden gaan over de toepassing van de sociale plannen op alle ont slagen en het zoveel mogelijk ver vangen van inhuurkrachten door mensen die met ontslag bedreigd worden. Met de vakbonden is over eenstemming bereikt over de in houd van de sociale regelingen, al dus Ballast Nedam. Volgens bestuurder A. Kamp van de bouw- en houtbond FNV gaat het bureau McKinsey een on derzoek instellen naar het reilen en zeilen van Ballast Nedam in de toe komst. Dit onderzoek zal moeten uitwijzen, hoe groot het verlies aan arbeidsplaatsen zal worden! De bonden en de centrale onder nemingsraad hadden om zo'n on derzoek gevraagd omdat ze vrezen dat het niet bij de 278 inmiddels aangekondigde ontslagen zal blij ven. De overige werknemers wil len ook weten wat hen te wachten staat. Het is essentieel dat Ballast Nedam verder gaat met een goed gemotiveerd team, zei Kamp. Als verdere inkrimping noodzakelijk wordt geacht zal dat goed moeten worden onderbouwd. Het is de be doeling dat McKinsey omstreeks 1 juni volgend jaar verslag uitbrengt. ADVERTENTIE <DelcavÊ wijn en gedistilleerd TH. (015)5/01324*

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9