CCC gepakt 30Q- Kopstukken Betoging in Gdansk Uw langweekend bij Vendorado bruist van de gratis waterpret Zuid-Afrika maant Zimbabwe Wellicht actie Nederland tegen Europese Parlement 020-656565 VN: Israël isoleren VS overwogen inzet atoombom in Vietnam Godfather mafia doodgeschoten Lang weekend vanaf DINSDAG 17 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Terroristen boden geen verzet BRUSSEL - De Belgische politie hoopt met de arrestatie van Pierre Carette en drie anderen de top van de linkse terreurorganisatie Strijdende Communistische Cellen (CCC) te hebben opgerold. De vier werden gistermiddag in Namen aangehouden. Het viertal was bij hun aanhouding in een restaurant gewapend en in het bezit van valse papieren. Er werd geen verzet geboden. De vier zijn - behalve de 33-jarige Carette, die wordt beschouwd als de leider van de CCC - Didier Chevolet (30), Pascale Vandergeerde (28) en Ber- trand Sassoye (22). door Hans de Bruijn De CCC hebben sinds oktober 1984 in België 26 bomaanslagen ge pleegd op banken, gebouwen en installaties van de NAVO en het Amerikaanse leger, bedrijven die voor de NAVO werken, politieke partijen, een energiebedrijf en het kantoor van de Belgische werkge vers. Daarbij kwamen twee men sen om en werden er drie licht ge wond. Carette was maandenlang de meest gezochte man van België. Al twee jaar geleden werd hij ver dacht van terroristische activitei ten, maar toen ontbrak het bewijs tegen hem. De laatste tijd stapelde het bewijsmateriaal tegen hem zich echter op. Vorige week werd zijn opsporingsbericht dagelijks op de tv getoond. Het spoor leidde naar Carette door vingerafdrukken, die bij een van de recente CCC-bomaanslagen werden gevonden. Bovendien werd hij gesignaleerd op een vi deoband, die de gerechtelijke poli tie had gemaakt van het publiek dat stond te kijken naar de ravage na een CCC-bomaanslag van begin vorige maand in Charleroi. Ook werd hij geidentifïceerd als de man die bij een nachtelijke bomaanslag van de CCC in novem ber, op een bankgebouw in Brus sel, geschoten zou hebben op een bewaker, die daarbij lichtgewond raakte, terwijl zijn auto werd door zeefd. Ten slotte zou Carette's stem overeenkomen met de stem van een CCC'er die onlangs de tv-zen- der RTL opbelde om de plaats van een pamflet te melden, waarin de aanslag op een pijpleiding van de NAVO werd opgeëist. Sindsdien keken politie en justitie in heel België naar Carette uit. Geesteskind Ook zijn drie gezellen zijn geen onbekenden uit extreem-linkse milieus. Chevolet en Vandegeerde, een vrouw, staan bekend als leden van de uiterst linkse organisatie Ligne Rouge (Rode Lijn), terwijl Sassoye werd gezocht vanwege de sertie uit het Belgische leger. Ook zou hij het tijdschrift 'Subversion' hebben uitgegeven, tot voor twee jaar het geesteskind van Carette, die van oorsprong drukker is. Het viertal werd gisteravond in het bureau vah de gerechtelijke po litie in Namen ondervraagd. Het Buitenland kort Gijzelaars gebouw werd zwaar bewaakt en de straten in de omgeving waren afge zet, omdat men rekening hield met eventuele tegenacties van mogelij ke andere CCC-leden. Over het ver hoor was gisteravond nog niets be kend. Over de persoon van Carette is vrij veel bekend, over zijn motie ven erg weinig. Zijn vader werkte bij de Belgische staatsveiligheids dienst, zijn broer is officier in het Belgische leger en zou betrokken zijn geweest bij extreem-rechtse groeperingen. Daarom is al gesug gereerd dat Carette wellicht hele maal niet tot uiterst-links behoort, maar juist het tegenovergestelde. De aanslagen van de CCC zouden dan tot doel hebben links te com promitteren. Maar Carette blijkt opmerkelijk veel banden met uiterst-linkse groeperingen te hebben gehad. Hij leidde de drukkerij 'La Commune Rouge', vervaardigde het tijd schrift 'Subversion' (dat ooit een uitgebreid verslag van de mislukte aanslag op ex-NAVO-bevelhebber generaal Haig plaatste) en zette zich actief in voor steun aan de Duitse RAF-terroristen in de jaren '70. Ongeluk In 1982 was hij betrokken bij een auto-ongeluk in Frankrijk. In zijn auto werden pamfletten aangetrof fen van de linkse Franse terreuror ganisatie Action Directe, die al di verse zeer bloedige aanslagen in Parijs heeft gepleegd. Bij Carette was toen ook Nathalie Menignon, die als een leidster van Action Di recte wordt beschouwd. Daarentegen bleven vrijwel alle CCC-aanslagen zonder slachtof fers. Bij een aanslag in mei van dit jaar kwamen twee brandweerlie den om, maar dat gebeurde door een coördinatiefout tussen politie en brandweer. De CCC pleegt voor elke aanslag tijdig te waarschu wen, zodat mensen zich uit de voe ten kunnen maken. De Action Di recte lijkt er vooral op uit slachtof fers te maken. Mochten de vier inderdaad de leidende figuren van de CCC zijn, dan heeft de Belgische justitie met die vangst heel wat goedgemaakt. Sinds oktober vorig jaar is een golf van kritiek over de ordediensten uitgestrooid, omdat zij er maar niet in slaagden de stadsterreur en het banditisme (zoals van de nog altijd niet opgerolde 'Bende van Nijvel') effectief te bestrijden. NICARAGUA (IPS) - Een van de grootste Colombiaanse bedrijven, Grancolombiano, heeft twee jaar geleden 70.000 dollar (200.000 gul den) gegeven aan de Democrati sche Alliantie, een van de Nicara guaanse opstandelingenbewegin gen. Dit heeft Colombiaanse dag blad „El Espectador" geschreven. Volgens het dagblad werd het geld twee jaar geleden in novem ber gestort via een dochterbedrijf waarvan de directie enkele dagen later naar het buitenland vlucht te. Politie drijft aanhangers Solidariteit uiteen De herdenking bij het monument voor de in 1970 in Gdaiisk gevallen arbeiders liep uit op een betoging voor de verboden vakbond Solidariteit. GDANSK (AP) - In de Poolse ha venstad Gdansk heeft de oproerpo litie gisteren enkele honderden aanhangers van Solidariteit na een mis uiteen gejaagd. De dienst, waarbij meer dan 5.000 mensen on der wie Lech Walesa aanwezig wa ren, werd opgedragen ter nage dachtenis aan de arbeiders die 15 jaar geleden bij een oproer om het leven kwamen. Nadat Walesa de kerk had verla ten. verzamelden zich ruim 1.000 mensen achter zijn auto. Toen zij zo'n 150 meter hadden gelopen, gingen de meesten weg omdat de straat naar een monument voor de gevallen arbeiders was afgezet door zo'n 60 man oproerpolitie. Enkele honderden mensen rie pen leuzen als "Gestapo" naar de politie. Een kwartier later voerde de politie een charge uit, waarna velen wegrenden. Tijdens de mis in de St. Brygidakerk hield de bis schop van Gdansk, Tadeusz Go- clawski, een emotionele preek waarin hij opriep tot respect voor de mensenrechten en vrijheid van godsdienstbeoefening. Bij de rellen van 16 december 1970 uit protest tegen een verho ging van de voedselprijzen, wer den tientallen arbeiders door vei ligheidstroepen gedood. "Onze broeders die 15 jaar gele den hun bloed hebben gegeven op de straten van Gdansk en Gdynia, vragen voor God dat Polen ver enigd wordt en dat wij op deze Poolse bodem geen maatschappij van geweld hebben", zei Goclaws- ki. Gdynia is een havenstad aan de Oostzee, niet ver van Gdansk. NEW YORK (AFP/DPA/Rtr.) - De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren een aantal tegen Israël gerichte resoluties aangenomen. Voor de verstgaande resolutie, die oproept tot het verbreken van alle banden met Israel „ten einde het op alle gebieden te isoleren" stemden 86 lidstaten. Ertegen waren 23 leden terwijl 37 landen zich van stemming onthielden. Volgens deze resolutie moeten alle landen niet langer wapens of militaire uitrusting aan Israël verkopen of van het land kopen, dienen zij de economische, financiële en technologische hulp aan Israel te sta ken, en moeten zij de diplomatieke, handels- en culturele betrekkingen met Israël verbreken. Met 98 stemmen voor, 19 tegen en 31 onthoudingen herhaalde de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties oproepen uit het verleden tot het houden van een internationale vredesconferentie over het Midden- Oosten waaraan de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) meedoet. De derde tegen Israël gerichte resolutie, die met 137 tegen 2 stemmen bij 10 onthoudingen werd aangenomen, spreekt uit dat de beslissing van Israël zijn wetgeving uit te breiden tot geheel Jeruzalem „illegaal en daar om van nul en gener waarde en volstrekt ongeldig is". De landen die tegen deze resolutie stemden, waren Israël en Costa Rica, dat een ambas sade in Jeruzalem heeft. Pioneer al 20 jaar in ruimte WASHINGTON (AFP) - Bij het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart NASA wordt vol gende week maandag gefeest om het feit te herdenken dat hun Pioneer 6 dan 20 jaar lang in de ruimte is, hetgeen een re cord betekent. Een opmerkelijk feit is dat de ruimtecapsule, die in december 1965 werd gelanceerd en be doeld was om slechts zes maan den te functioneren, nog steeds 'leeft'. Hij beschrijft als een kleine planeet banen om de zon en heeft intussen meer dan 19 miljard kilometer afgelegd. Pioneer 6 heeft de grondsta tions meer dan 13 miljard infor matiegegevens geleverd. PRETORIA - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren andermaal gedreigd met een militaire actie te gen het buurland Zimbabwe. Dat gebeurde nadat zondagavond in de Noordelijke provincie Transvaal zes personen om het leven kwa- door Ruud de Wit men en nog eens vijf ernstig ge wond raakten, doordat hun kleine vrachtauto op een landmijn reed. Volgens de Zuidafrikaanse rege ring biedt Zimbabwe onderdak aan bases van ANC- guerrilla's. De regering-Moegabe ontkende dat Zimbabwe ANC-guerrilla's her bergt en noemde het dreigement van de regering-Botha een excuus om Zimbabwe binnen te vallen. De Zuidafrikaanse minister van defensie, generaal Magnus Malan, haastte zich gistermorgen naar de plaats van de ontploffing. Vier van de zes blanke slachtoffers waren kinderen beneden de 10 jaar. De twee andere dodelijke slachtoffers waren vrouwen van 59 en 35. De zes behoorden tot een gezelschap van 11 personen uit twee families die in een auto rondreden door een privé wildpark op 30 kilometer van het plaatsje Messina, aan de grens met Zimbabwe. Twee weken geleden ontploften reeds vijf landmijnen in hetzelfde gebied, wat aan een zwarte landar beider het leven kostte. Zes andere landmijnen werden verder door het leger onschadelijk gemaakt, terwijl zaterdag nog een landmijn ontplofte, zonder evenwel slachtof fers te maken. De verantwoorde lijkheid voor het leggen van de landmijnen is inmiddels in alle ge vallen geclaimd door het ANC, de Zuidafrikaanse bevrijdingsorgani satie die een gewapende strijd voert tegen het blanke minder heidsbewind. Volgens Zuidafrikaanse leger- bronnen behoort de landmijn, die gisteravond ontplofte tot hetzelfde type als welke eerder ontploften. Dat maakt het minder aannemelijk dat het Zuidafrikaanse leger van wege de dood van de zes blanke burgers zal besluiten om Zimbab we binnen te vallen. De Zuidafri kaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha verklaar de gisteren dat zijn regering con tact heeft opgenomen met de auto riteiten van Zimbabwe om te zoe ken naar middelen om dit soort in cidenten in de nabije toekomst te voorkomen. Genraal Malan waarschuwde echter dat incidenten als die van de afgelopen weken aan de grens met Zimbabwe, kunnen leiden tot een soortgelijke situatie als er nu be staat tussen het door Zuid-Afrika bezette Namibië en Angola. Het Zuidafrikaanse leger trekt al jaren regelmatig de grens met Angola over om Swapo-guerrilla's op te sporen en uit te schakelen. Een woordvoerder van de Konservatie- ve Partij heeft inmiddels de rege ring-Botha opgeroepen om een einde te maken aan de aanwezig heid van ANC-bases in de buurlan den. WACKERSDORF - Een omvangrijke politiemacht heeft gisteren een einde gemaakt aan de bezetting van een terrein bij Wackersdorf in Beieren waar de voorbereidingen zijn begonnen voor de bouw van een omstreden nucleaire opwerkingsfabriek. Ongeveer 300 bezeters, die in tegenstelling tot 800 anderen geweigerd hadden het terrein uit eigen beweging te verlaten, werden door de politie gearresteerd. Bijgaand een beeld van het hutten- dorp voordat het, zonder dat zich incidenten voordeden, werd ontruimd. (foto ap> WASHINGTON (AP) - De militaire adviseurs van de Amerikaanse presi dent Eisenhower hebben in 1955 overwogen om atoomwapens in te zet ten tegen Noord-Vietnam om een einde te maken aan de dreigende inva sie van Zuid-Vietnam door de communisten. Dit blijkt uit Amerikaanse regeringsdocumenten die gisteren voor openbaarmaking zijn vrijgege- 'Inzet van atoomwapens zou kunnen leiden tot aanzienlijke beperking van de slachtoffers aan bevriende zijde en tot een sneller einde aan de vijandelijkheden', zo concludeerden de gezamenlijke stafchefs op 9 sep tember 1955 in een studierapport waartoe de Nationale Veiligheidsraad opdracht had gegeven. 'Er dienen geen beperkingen te worden gesteld aan de inzet van atoomwapens of aan andere militaire operaties als daar mee een effectieve militaire reactie wordt verhinderd naarmate de situa tie zich ontwikkelt', aldus de studie van de stafchefs. Belangrijkste reden voor hun overweging naar kernwapens te grijpen was de verwachting dat de VS by voortzetting van de oorlog met conven tionele middelen genoodzaakt zou zijn 'meer (conventionele) strijdkrach ten in te zetten dan waartoe zij gerechtigd zouden zyn'. Naar het oordeel van de stafchefs waren dertig- tot zestigduizend Amerikaanse militairen, gesteund door materieel van marine en luchtmacht, nodig om de Zuid- vietnamese regering van premier Ngo Dinh Diem te behoeden voor een communistische machtsovername door de troepen uit het noorden. De door het ministerie van buitenlandse zaken openbaar gemaakte do cumenten maken deel uit van de laatste band van de serie 'Buitenlandse Betrekkingen van de Verenigde Staten'. Uit de notulen van een bijeenkomst van de veiligheidsraad in 1956 blijkt dat ook toen serieus werd gedacht aan de mogelijkheid de oorlog in Indochina met atoomwapens tot een einde te brengen. De Verenigde Staten en de Sov jet-Unie zijn het eens geworden over een ontwerpresolutie waarin de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties voor het eerst zou oproe pen tot de vrijlating van alle gijze laars. Een westerse diplomaat die anoniem wenste te blijven, zei gis teren dat de resolutie een initiatief was van de VS. Hij verwachtte dat de resolutie unaniem zal worden aangenomen door de Veiligheids raad, waarin 15 landen zitting heb ben. Oorlogsmisdadiger Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft bepaald dat een Oekraï ner die verdacht wordt van oor logsmisdaden aan Israël uitgele verd mag worden. De 65-jarige John Demjanjuk, die sedert 1952 in Cleveland (Ohio) woont, zou in de Tweede Wereldoorlog als bewaker van het concentratiekamp Treblfn- ka in Polen een aandeel hebben ge had in het vermoorden van 900.000 joden. De man, bekend als Iwan de verschrikkelijke, heeft ontkend. Haiti/Pax Christi Voor het merendeel van de Haitia- nen is het dagelijks leven 'een nachtmerrie' geworden, zo stelt de internationale katholieke vredes beweging Pax Christi in een giste ren in Rome uitgebracht rapport van een bezoek, dat een groep waarnemers begin dit jaar aan het Caralbische eiland heeft gebracht. 'Boeren worden van hun land en levensonderhoud beroofd, de kin dersterfte is schrikbarend', aldus het rapport. Verder begaan de vei ligheidsdiensten 'voortdurend' ex cessen tegen de bevolking. 'Tegen standers worden gearresteerd, ge vangen gezet, gefolterd en verdwij- ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP/GPD) - Net als andere lidstaten van de Europese Gemeenschap overweegt Neder land tegen het Europese Parle ment een procedure bij het Euro pese Hof van Justitie te beginnen, omdat het Parlement vorige week de EG-begroting voor 1986 ver hoogd heeft tot een bedrag van 83,1 miljard gulden. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei gisteren in Brus sel: „Ik constateer dat het Europe se Parlement allerlei zaken niet re delijk heeft willen afwegen, on danks dat de (budget)-raad voor het Parlement een diepe kniebui ging heeft gedaan". Volgens minister Van den Broek heeft het feit dat het Europees Par lement vorige week de EG-begro ting voor volgend jaar met 1,4 mil jard gulden verhoogd heeft, een rol gespeeld bij het gesprek dat de EG-ministers van buitenlandse za ken gisteren in Brussel hebben ge voerd over de wijziging van het Verdrag van Rome. Meer in het bij zonder denkt hij in dit verband aan de kwestie welke bevoegdheden het Parlement in de toekomst moet krijgen. Sommige lidstaten heb ben zich, aldus Van den Broek, duidelijk afgevraagd, „of je aan zo'n parlement (dat zich naar de mening van de ministerraad onre delijk heeft gedragen bij de Euro pese begrotingsbehandeling) ei genlijk wel meer bevoegdheden moet geven". De ministers van buitenlandse zaken moesten gisteren het debat afronden dat de Europese staats- en regeringsleiders op 2 en 3 de cember in Luxemburg gevoerd hebben over de wijziging van het EG-verdrag. Tijdens dat Europese topoverleg is in principe tot een verdragswijziging besloten. Maar allerlei zaken dienden nog in detail geregeld te worden. Dat is gisteren overigens niet gelukt. De ministers besloten wel dat de eerstvolgende halfjaarlijkse top conferentie van de staatshoofden en regeringsleiders van de EG op 26 en 27 juni in Den Haag wordt gehouden. Nederland is het eerste halfjaar van 1986 voorzitter van de EG. Aanvankelijk was de topcon ferentie in Den Haag gepland voor maart, omdat ons land in juni waarschijnlijk met een demissio naire regering zit. Maar omdat de tijd tussen de top van Luxemburg (twee weken geleden) en maart te kort is om dan al resultaten te kun nen verwachten, is toch tot uitstel besloten. De ministers besloten voortaan nog maar twee in plaats van drie van dergelijke topconfe renties van regeringsleiders te hou den, een in juni en een in decem ber, telkens in het land dat dan voorzitter is. Gotfslagbad, verwarmd buitenzwembad, waterglijbaan... In de Limburgse bossen kopje-onder gaan in de bruisende branding... dat kan, in de Vendorado 5-sterren bungalowparken Loohorst en Weerterbergen. Want die zitten vol verrassende waterpret: een golfslagbad, een verwarmd (32°C) buitenbad voor zomer en winter, een lekkerlange waterglijbaan, bubbelbaden en een peuterbadje. Gratis voor alle gasten! Ook Heilbachsee (Duitse Eifel) heeft een overdekt zwembad met peuterbadje. Bij Vendorado beleeft u in elk Nieuw in de Vendorado jaargetijde 'n paar spranke- brochure 1986. NEW YORK (AFP/Rtr./UPI/AP) - Paul Castellano, de vermeende „Godfather" van de mafia in dé Verenigde Staten, is gisteren voor een restaurant in het centrum van New York doodgeschoten. Ook zijn chauffeur Thomas Billotti is doodgeschoten door een groep ge wapende mannen, zo heeft de poli tie meegedeeld. De 73-jarige Castellano, die be kend was onder de bijnaam „grote Paul", stond aan het hoofd van de machtige misdaadfamilie Gambi- no. Tegen hem was een proces aan de gang voor een federale recht bank in New York. De Amerikaan se justitie verdacht hem er van de leider te zijn van een groep mensen die zich aan autodiefstallen op in ternationale schaal schuldig ge maakt heeft. Deze groep placht vooral dure auto's in New York te stelen, waarna ze die doorverkocht naar het Midden-Oosten. Billotti (47) stond volgens de po litie op het punt de nummer twee te worden in de familie Gambino, de grootste van vijf mafia-families die de misdaad in New York be heersen. De vroegere nummer twee in de familie, Aneilo della Croce, overleed begin deze maand aan een hartaanval. Castellano, die in een op het Wit te Huis lijkend pand in de stads- dwijk Staten Island woonde, werd hoofd van de familie Gambino na dat Carlo Gambini, zijn schoonva der, in 1976 was overleden. lende dagen. Reserveer nü uw week, mid week of langweekend en kom genieten van alle komfort: luxueuze bungalows met o.m. kleuren-tv en centrale ver warming (in Limburg ook met open haard), gezellige restau rants met vriendelijke bediening, volop sportieve mogelijkheden en... een prachtige omgeving met veel natuurschoon. Loohorst uitgebreid met nieuwe bungalows, sporthal, kongreszalen en een uniek Buffet-Restaurant Midweek halfpension Exclusieve VIP-service in de Limburgse parken KompleetUit per touringcar naar Heilbachsee, nu.met 27 opstapplaatsen! 55-Plussers 50°o midweek- korting (beperkt aantal bung.) Reserveer nü of haal de folder bij ABN Bank of Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: januari of februari 6-persoons bungalow Excl. toeslagen. Krokusvakantie (7 febr.) reedf volgeboekt. 110.00 tot 16.00 uur). NENDOR4DO

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7