Cel geëist tegen directielid HSA Een vaste hoge rente* en alle vrijheid met uw rente-opbrengst? 'Bernhard is een typische mof Illegale leveranties aan Iran 'Ongehuwde partner ook gratis in ziekenfonds' Beverbout in plaats van kip en kalkoen? Kiezen voor kinderen neemt onverwacht af Masturbatielijn platgebeld Oud-minister Vredeling haalt uit in weekblad DINSDAG 17 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ALMELO (ANP/GPD) - Bij de fraudekamer van de Almelose rechtbank is gisteren in totaal vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 49-jarige adjunct directeur van Hollandse Signaal Apparaten BV (HSA) in Hengelo wegens illegale le veranties van strategische goederen aan Iran. Tegen HSA, een onderdeel van Philips Nederland, werd nog eens 200.000 gulden boete geëist. De beschuldiging tegen de ad junct-directeur en het bedrijf betrof in beide gevallen valsheid in geschrifte en overtre ding van het Uitvoerbesluit strategische goederen. In de jaren 1982, '83 en '84 heeft Hollandse Signaal zonder daarvoor van de minister van economische zaken vergunning te hebben ge kregen, 68 grotere en kleinere zen dingen onderdelen voor vuurlei- dingapparatuur naar Iran ge stuurd. Dat gebeurde via een En gelse verlader met behulp van val se facturen waarop stond vermeld dat de goederen waren bestemd voor de Nigeriaanse marine. Het Engelse bedrijf veranderde de be stemming, waarna de goederen naar Teheran werden gevlogen. De onderdelen waren bestemd voor de vuurleidingapparatuur van twaalf patrouilleboten die aan het eind van de jaren zeventig nog on der het bewind van de Sjah aan Iran waren geleverd. Met deze or der was voor Hollandse Signaal destijds een bedrag van 80 tot 100 miljoen gulden gemoeid. In het vooijaar van 1980 kwam er een verbod om strategische goede ren naar Iran uit te voeren. Volgens officier van justitie mr. B. van der Lugt had HSA juist in die tijd een order voor onderdelen in behande ling genomen met een levertijd van 14 maanden. In juli 1980 werd hier voor een vergunning aangevraagd maar deze werd geweigerd. Magnum Op 10 februari 1982, toen er een algeheel verbod van kracht was om goederen naar Iran uit te voeren, heeft het hoofd van de juridische dienst van Hollandse Signaal in Engeland afspraken gemaakt met het verladersbedrijf Magnum. Daarbij werd afgesproken dat zen dingen voor Iran zouden worden voorzien van facturen voor de Ni geriaanse marine. Magnum zou de zendingen vervolgens van andere papieren voorzien en ze duurstu- ren naar Iran. In totaal zijn in 1982, 1983 en 1984 op die manier 68 zen dingen naar Iran gegaan. In maart 1984 ging er iets mis met een zending door een ver schrijving op de begeleidende pa- AMSTELVEEN (ANP) - De Zie kenfondsraad wil dat ongehuwd samenwonenden het recht krijgen op gratis meeverzekering in het verplichte ziekenfonds. Hiermee is een bedrag gemoeid van ongeveer 50 miljoen gulden. Dat blijkt uit een ontwerp-advies waarover de voltallige raad donderdag beslist. Volgens dit advies moeten de on- gehuwden net zo worden behan deld als echtparen. In de bijstands wet worden ze al als een economi sche eenheid beschouwd: als het totaalinkomen van ongehuwd sa menwonende partners boven het minimum ligt krijgen ze geen bij standsuitkering. De Ziekenfondsraad meent dat. de diverse wetten op dit punt een sluidende bepalingen moeten krij gen. Dat betekent in dit geval aan passing van de Ziekenfondswet en de erop gebaseerde uitvoeringsbe sluiten. De raad adviseert staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) te bevorderen dat die wijzigingen zo spoedig mogelijk worden aangebracht. Van een duurzame relatie is vol gens de raad sprake na een periode van drie maanden samenwonen. Degene die de helft of meer van het totale inkomen inbrengt kan zijn of haar partner daarna gratis meever zekeren. Op grond van gegevens uit het woningbehoefteonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek schat de Ziekenfondsraad het aan tal mensen dat na de geadviseerde wetswijziging kan worden meever zekerd op 50.000. Zij kosten per jaar elk zo'n 1000 gulden, samen dus 50 miljoen. pieren. In Engeland werd op grond hiervan een hoeveelheid onderde len vastgehouden en volgde er een onderzoek. „Bij Hollandse Signaal en Mag num zat de kat toen in de gordij nen", aldus Van der Lugt. Hij nam het de directie van het bedrijf ui termate kwalijk dat zij toen de ei gen administratie is gaan schonen om alle sporen uit te wissen. „Men heeft zich zelfs niet ontzien om val se stukken in de administratie op te nemen". Op 18 september 1984 werd onder de codenaam 'Mag num' bij Signaal in Hengelo een in val gedaan. Tegelijkertijd gingen opsporingsambtenaren op bezoek bij Philips in Eindhoven en Mag num in Engeland. In totaal is er voor 3,8 miljoen gulden onderde len aan Iran geleverd. Vergeleken met de omzet van Signaal van 600 miljoen is dat volgens Van der Lugt 'peanuts'. Kritiek In zijn anderhalf uur durende re quisitoir leverde de officier ook ernstige kritiek op het ministerie van economische zaken vanwege het vergunningenbeleid. Hij noem de het een papieren systeem dat gebrekkig werkt en weinig fraude bestendig is. Hij hekelde ook het wollige taalgebruik. In zijn ogen is sanering van het hele vergunnin genstelsel niet overbodig. Van der Lugt zei te hopen, dat het openbare strafproces louterend zal werken voor HSA. "Gij zult u houden aan de regels". Deze zaak dient ook als waarschuwing aan het militair-in dustrieel complex, zei hij. De Ne derlandse regering voert een selec tief wapenexportbeleid, dat is ge richt op vrede en niet op commer cieel gewin, aldus de officier van justitie. De advocaat van Hollandse Sig naal, mr. R.A.A. Duk, erkende de ten laste gelegde feiten. Er zijn fou ten gemaakt, aldus de raadsman, die zei met de opgelegde boetes geen moeite te hebben maar wel met de geëiste gevangenistraffen tegen de adjunct-directeur. Uitspraak 23 december. Luns: apathie regering maakte raketten tot trieste kwestie DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Luns staat uitermate kritisch te genover de rol die premier Lub bers heeft gespeeld in de totstand koming van plaatsingsbesluit voor de kruisraketten. Het is volgens hem aan de 'volkomen apathische houding' van de regering tegen over de 'antinucleaire beweging en de pacifistische acvtiviteiten' te wijten dat de plaatsing van de kruisraketten 'een trieste kwestie' is geworden. Luns zegt dat in het boek 'Joseph Luns' van Rene Steenhorst en Frits Huis. "Jarenlang heeft men het veld vrij gelaten voor deze lieden. Noch voor de televisie, noch in 's lands vergaderzaal, noch in interviews is ooit een duidelijk standpunt inge nomen. Alleen de heer Van den Broek, de minister van buitenland se zaken, heeft enkele uitspraken gedaan die nogal positief waren". Luns zegt 'met bevreemding en er gernis' te hebben geconstateerd dat 'de heer Lubbers het oirbaar heeft geacht de grote, wilde mani festatie in de Houtusthallen met zijn aanwezigheid te vereren, waar door hij een brevet van behoorlijk heid aan de antinucleaire bewe ging gaf. Door het 1 november besluit is 9Ta]K' (fotoGPDi dat wat'met de ene hand is gege- logstijd een duidelijk verzwak- zingen een stem heeft, maar dat Ta- ven, met de andere hand terugge- king". mils, Joegoslaven, Turken, Algerij nomen'. "Er was geen enkele reden Toen hem gisteren het eerste ex- nen en Tunesiërs, zonder dat hen om twee nucleaire taken af te sto- emplaar van het boek werd over- een test is afgenomen of zij meer ten, zelfs niet om een enkele taak te handigd, merkte Luns op dat hij dan drie zinnen Nederlands ver laten vallen. Het betekent voor de als in het buitenland wonende Ne- staan, mede beslissen over de verdediging van Nederland in oor- derlander bij de volgende verkie- vraag wie het land zal regeren. APPINGEDAM (GPD) - Zal een malse oeverbeverbout in de toe komst kip en kalkoen van de Kerstmenu's verdringen? Anko Dussel uit Appingedam, fokker van oeverbevers of Nutria's zoals de knaagdiertjes ook wel bekend staan, heeft er alle vertrouwen in. „Het is een in Frankrijk en Duits land gewild vleesgerecht. Wij Ne derlanders wachten altijd eerst even af. Op culinair gebied zijn wij r haantje de voorste". Dussels collega, de heer Berg man uit Grootegast, adverteert ge regeld in de krant. Hij prijst de Nu- triabout aan als een overheerlijke Kerstlekkernij. Overigens gaat Bergman enige publiciteit zoveel mogelijk uit de weg, bang als hij zegt te zijn voor acties van de stich ting Lekker Dier. Deze laat geen gelegenheid onbenut om te wijzen op de laakbare praktijken van fok kers, die, zo luidt het verwijt, de diertjes zo snel mogelijk 'klaar zou den stomen' voor consumptie. „Laat ze hier maar eens komen kijken. Dan zullen ze zien dat mijn oeverbevers echt alle liefde krijgen die ze nodig hebben", zegt Dussel, die een schuur achter zijn woning ombouwde tot vertrekken waar hij de Nutria's kon houden. „Het zijn beesten die om een zeer goede ver zorging vragen. Maar je moet ze ab soluut niet vertroetelen". Dussel wil zijn fokkerij voorlo pig drie jaar exploiteren. In zijn vrije tijd wel te verstaan, want hij verdient zijn brood als hoofdsmel ter bij Aldel in Delfzijl. „Ja, je zou mij een hobbyfokker kunnen noe men. Maar dat betekent niet dat ik er elk jaar weer zoveel geld op wil toeleggen. Na drie jaar moet het kostendekkend zijn. Dan zul je ook wel een voorstelling hebben van de handel en de vraag op de markt. Misschien is het mogelijk om later wat met de fokkerij te verdienen". Bontindustrie Dussels hoop is niet alleen ge vestigd op de toekomstige afne mers van het vlees („De klanten kring is nu nog zeer beperkt van omvang"), maar eveneens op de bontindustrie. „De vraag naar be verbont neemt toe en de industrie verwerkt zelf, gezien alle bezwa ren, liever geen zeehondenbont meer". Toch verwacht hij in de toe komst het vlees beter te kunnen af zetten. „Zelf heb ik het nog nooit geproefd. Maar insiders beweren dat het nog lekkerder is dan haas en konijn. Niet voor niets natuur lijk wordt er in grote hotels in West-Duitsland en Frankrijk be vervlees geserveerd". Zeven dagen in de week is Dus sel met zijn in totaal 99 bevers in de weer. Drie keer per dag worden de beestjes gevoerd. Groenvoer in alle denkbare variëteiten vormt de hoofdschotel. Verder nemen de be vers ook nog eens gretig droog- voerbrokken tot zich. De veelvra ten zijn na acht tot negen maanden volgroeid, rijp om geslacht of ge- pelsd te worden. „Zover is het bij mij nog niet. Maar ik heb me voor genomen direct na het slachten van de bevers een bout te probe ren. Kan ik ook beter beoordelen of de Nutriabout ooit zo populair zal worden als kip of kalkoen". AMSTERDAM - De 3-jarige Charlotte de Groot zorgde gisteren voor de voltooiing van de kerstsfeer in de hal van het Wereldhandelscentrum in Amsterdam door het laatste pakje in de kerstboom te hangen. De boom zelf is een geschenk van de PTT aan het pas geopende centrum. (foto ANP) EINDHOVEN (ANP) - De masturbatie-lijn van de NVSH is zo'n trekpleis ter gebleken dat de vereniging noodgedwongen deze service heeft opge heven, zo heeft een woordvoerder maandag meegedeeld. De NVSH heeft geen idee waarom de belangstelling zo groot was. "Er is kennelijk sprake van een gat in de markt", aldus de woordvoerder. De lijn bestond al een jaar of twee. Aan de masturbatie-lijn, met aansluitingen in Eindhoven en Apel doorn, zaten hulpverleners, die de 'doe-het-zelvers' met adviezen terzijde stonden. Er werd echter zo veelvuldig gebeld dat vele geïnteresseerden achter het net visten. De lijn was alleen op maandag en woensdag gedu rende een paar uur bereikbaar. Uitbreiding van het aantal uren waarop het nummer gebeld kon wor den was volgens de NVSH niet mogelijk. "Daarvoor was geen geld en bovendien ontbrak het ons aan mankracht. Daarom hebben we besloten ermee te stoppen, om te voorkomen dat mensen die opbellen geen ge hoor krijgen". AMSTERDAM (ANP) - Het aantal mensen dat voor kinderen kiest, zal tot het jaar 2000 waarschijnlijk sterker dalen dan nu wordt ver wacht. Het aantal eenoudergezin nen wordt tussen 1981 en 2000 twee en een half keer zo groot en neemt tot 370.000 toe. Een en ander viel vanmiddag te beluisteren tij dens een bijeenkomst op Schiphol ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de stichting HOZ (Huwe lijk/relaties, ouderschap, zwanger schap). Het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) komt volgend jaar met een studie over eenoudergezinnen. Dr. A.P.N. Nauta, directeur van het SCP, meldde nu al dat volgens de ze studie vooral het aantal onge huwde vrouwen en gescheiden mannen en vrouwen dat alleen kin deren opvoedt zal toenemen. Eer der onderzoek heeft al uitgewezen dat eenoudergezinnen een relatief groter beroep doen op gezond heidszorg en maatschappelijke dienstverlening dan gemiddeld en dat ze ook vaker van een uitkering leven. De overheid zal er volgens Nauta goed aan doen rekening te houden met het grotere beslag op voorzie ningen door de groei van het aantal eenoudergezinnen. Naarmate het verschijnsel normaler wordt zal het 'stigma' (zeg maar: stempel red.) dat op het eenouderschap rust wegvallen. Hierdoor zal de psychische en sociale druk en daarmee de behoefte aan hulp ver minderen. Volgens HOZ-directeur W.J.F. Zandvoort zijn er duidelijke aan wijzingen voor een onverwacht flinke daling van het aantal ge boorten. In de eerste plaats geldt er volgens hem voor veel mensen een nieuw soort bestaansminimum waarbij wordt uitgegaan van het bezit van een auto, video, home computer, vrij dure woninginrich ting en van geld voor vakanties, sport en recreatie. Om dat te berei ken moeten beide partners vaak werken en dat is niet bevorderlijk voor het ouderschap. Zandvoort rekende ook voor, dat een kind dat tot en met het 21ste jaar studeert, zijn ouders in totaal ongeveer 150.000 gulden kost. Als daarvan het aandeel van de over heid wordt afgetrokken (in de vorm van kinderbijslag, schoolbij- dragen en dergelijke) blijft er voor de ouders gemiddeld toch nog een ton over. Het krijgen van kinderen wordt steeds 'duurder' en Zand voort verwacht dat mensen daar steeds meer rekening mee zullen gaan houden. Een andere reden is volgens Zandvoort, dat vrouwen een goede opleiding of baan niet meer zo vaak zullen stopzetten om kinde ren te krijgen. Bovendien boet de gedachte van: je telt pas mee als je moeder bent, ook sterk aan beteke nis in, aldus de HOZ-directeur. Hij noemde verder pessimistische toe komstverwachtingen (over bewa pening, honger in Derde Wereld, milieu) en de grotere kans op een echtscheiding als redenen om van het moederschap af te zien. Man verkrachtte slapende vrouwen AMSTERDAM (ANP) - De poliüe in de Beemster heeft dit weekein de een 52-jarige bordeelhouder uit die gemeente aangehouden op de verdenking dat hij vrouwen seksu eel heeft misbruikt nadat hij ze met behulp van een zwaar slaapmiddel had verdoofd. De aanhouding was in opdracht van de officier van justitie te Alk maar nadat een vrouw en haar ne gentienjarige dochter uit Terneu- zen na een auto-ongeval moesten worden opgenomen in een zieken huis in Purmerend. Beide vrou wen, die bij de man op bezoek wa ren geweest, bleken onder invloed van vermoedelijk een zwaar slaap middel. Eerder dit jaar werd de bordeel houder al aangehouden in Amster dam en Diever wegens het seksu eel misbruiken van vijf jonge vrou wen, die hij met een zwaar slaap middel had bedwelmd. AMSTERDAM (GPD) "Prins Bernhard is een typische mof', zegt ex-minister van defensie Vredeling deze week in een in terview met het weekblad de Haagse Post. De PvdA'er doet daarin een boekje open over zijn contacten in 1973 als minister met het koningshuis. Vredeling spreekt over de 'uniform-geil heid' van prins Bernhard en laat voorts weten dat de toenmalige koningin Juliana bij hem hui lend aan de telefoon hing. "Moe begon te huilen, ik had een hui lende moe aan de andere kant van de lijn". De uitspraken van de oud- PvdA-bewindsman hebben be trekking op moeilijkheden die zich in '73 voordeden tijdens de organisatie van een militaire pa rade met tanks en vliegtuigen die bij Huis ten Bosch in Den Haag zou worden gehouden. "Ik voel de daar geen ene rotmoer voor, want ik ben dus tegen parades", en Vredeling gaf opdracht er een civiele manifestatie van te ma ken. "Toen kreeg ik goddomme tijdens een vergadering van de ministerraad een telefoontje: moe was aan de lijn, Juliana aan de telefoon. Of dat nou zo moest, de parade was toch in het voor uitzicht gesteld. Waarop ik zei, nee mevrouw, we doen dat an ders". WD-minister De Koster, de voorganger van Vredeling, zou het militaire défilé hebben be loofd. "Ja mevrouw, spijt me, maar dit is een ander kabinet. En weet je wat er toen gebeurde? Moe begon te huilen", aldus Vre deling, die vervolgens over de zaak met Bernhard 'in de slag' moest. "Nou ja, hetzelfde verhaal hè. Alleen tegen Berhard kan ik wel kwaad worden, want dat is een vent. Ik bedoel, stuur nooit een huilende vrouw op me af, want daar kan ik helemaal niet tegen. Ik zeg tegen hem dat het een ci viele manifestatie wordt. Ik be slis. En niemand anders. En toen draaide hij op slag om. Hij was zo mak als een lam, jongen. Op slag was het een en al dienstbaarheid. Ik geef dan als commentaar: een typische mof'. En 'Befehl ist be- fehl, gehorsam ist gehorsam. Ik hóórde, ik voelde hem wijken'. "Je mag het opschrijven; als de Vredeling: 'Nou, en toen had ik noe huilend aan due lijn«foto anp> jurist zegt dat het kan, mag je ci teren. Een typische mof', laat Vredeling de verslaggever van het weekblad weten. Vredeling verder tegen de prins: "Het mag een manifestatie zijn bij Huis ten Bosch, maar gewoon geen poes pas, uw vrouw mag rondgaan en al die trotse apen een handje ge ven, dat mag, maar geen vliegtui gen, geen tanks, geen gedonder, geen enkel militair vertoon In een reactie zegt de Rijks voorlichtingsdienst dat Vrede ling in het bewuste weekblad-in terview zelf al zegt 'een gefru streerd konijn' te zijn. Dit zegt al voldoende, aldus een woordvoer der van de RVD, die eraan toe voegt dat Vredeling al eerder uit spraken heeft gedaan waarvan betwijfeld werd of hij wel wist wat hij zei. In hetzelfde vraaggesprek met de Haagse Post haalt Vredeling ook fors uit naar de PvdA-top. "Den Uyl heeft geen enkel ver stand van defensie, een scharre laar, iemand die geen klare plan nen trek". Den Uyl kan zich vol gens Vredeling verdienstelijk maken door PvdA-voorziter Max van den Berg ('die baard, een dwaallicht') de partij uit te werken en het leiderschap van de partij over te dragen aan Wim Kok. ADVERTENTIE Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer het om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zèlf op welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald. Kiest u maar. m ÊÊÊSSTk Bij de Rabobank KallODOIIK Q Adviesrente tot 63/4%, per 15-11-'85. Wijzigingen voorbehouden. gelden goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5