Gemeente steunt Stichting Burcht Vertraging in fusie vijf woningbouwverenigingen Extra geld kunstenaarssociëteit 'U krijgt straks het volle p Twee fietstuiinels in Merenwijk geopend PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 17 DECEMBER 1985 LEIDEN - Het college van burgemeester en wethou ders is bereid ruim een ton te steken in de Stichting Burcht om het voortbestaan van deze culturele instelling te waarborgen. In een brief aan het bestuur van de Stichting Burcht zegt het college een vergoeding te willen toeken nen voor de door de stichting geda ne investeringen in de Burchtza len, voor zover deze de waarde van het pand verhoogd hebben. Het college is verder voornemens de huur over de afgelopen periode (van ruim een jaar) tot heden, voor zover niet voldaan, kwijt te schel den. De investeringskosten worden door de fungerend voorzitter van de Stichting Burcht, P.M.J. van Oerle, geschat op een bedrag van rond de ton terwijl de achterstalli ge huur circa vijftigduizend gulden bedraagt. Met het kwijtschelden van de achterstallige huur en een vergoeding voor de investerings kosten is de Stichting Burcht ove rigens nog niet uit de problemen. "Het lukt ons hooguit om dicht bij quitte uit te komen. We zullen er nog hard voor moeten knokken om het voortbestaan van de stichting zeker te stellen", aldus Van Oerle. Activiteiten De kunstenaarssociëteit en gale rie De Burcht zijn gevestigd in de voormalige fonteinzaal en tuinzaal van het zalencomplex bij De Burcht. De sociëteit is bestemd voor donateurs van de stichting die Gekneusde knie LEIDEN - Twee mensen zijn giste ren licht gewond geraakt bij twee ongelukken in de stad. Op de Churchilllaan ter hoogte van de Buijskade moest een 23-jarige bromfietser uit Noordwijk plotse ling uitwijken voor een hond. De man kwam ten val en werd met een gekneusde knie overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Het tweede ongeluk gebeurde op de Korevaarstraat. Een 21-jarige fietster uit Leiden slak pardoes de weg over en werd aangereden door een 16-jarige bromfietser uit Lei derdorp. De Leidse werd met een gebroken pols eveneens naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Jonge dieven vergoeden treinkaartje LEIDEN - Vier jongens in de leef tijd van 14 tot en met 16 jaar heb ben het treinkaartje vergoed dat zij eerder hadden gestolen van een 35- jange Rotterdamse vrouw. In een clubhuis in de Merenwijk stalen zij uit de handtas van de vrouw onder meer een portemonnee met daarin ruim 100 gulden, het treinkaartje en een betaalpas. Omdat zij pas en treinkaartje niet konden gebruiken, werden die door het toilet gespoeld. Bij ont dekking van de diefstal rees ver denking tegen de vier jongens. De vrouw waarschuwde de politie die aanstalte maakte de knapen mee naar het bureau te nemen. Op het moment dat de politie de jongens in de auto liet stappen, bekenden zij hun daad. De vrouw zag af van aangifte omdat de jeugdige dieven ingingen op haar verzoek een nieuw treinkaartje te betalen. Brancl woning aan Zijlsingel LEIDEN - Omstreeks twee uur vannacht is brand uitgebroken in een renovatiewoning aan de Zijl singel. De politie vermoedt brand stichting. In de omgeving van de Zijlsingel/De Ruijterstraat worden veel huizen opgeknapt. Een aantal panden is evenwel nog bewoond. De brandweer kon het brandje in de kiem smoren, maar de bejaarde bewoonster van een naastgelegen woning voelde zich niet erg meer op haar gemak. De laatste dagen wordt de brand weer geregeld geconfronteerd met brandjes in containers. Herhaalde malen moest de brandweer uitruk ken om in alle delen van de stad dergelijke brandjes te blussen. Ledenvergadering Omroep Rijnland LEIDEN - De vereniging Omroep Rijnland houdt woensdagavond vanaf acht uur een algemene le denvergadering in het Hooglandse Huys, Moriaansteeg 3 in Leiden. Een aantal nieuwe bestuursleden zal worden voorgedragen, terwijl verder de begroting, de jaarafreke ning en de vaststelling van de con tributie op de agenda staan. kunst maken of'van kunst houden. De galerie is vrij toegankelijk. Bur gemeester Goekoop opende gale rie en sociëteit vorig jaar novem ber. Volgens de fungerend voorzitter van de Stichting Burcht, Van Oer le, vloeien de financiële problemen voortuit het feit dat het niet lukt de kosten van activiteiten te bekosti gen uit de huidige inkomsten. Een uitbreiding van die activiteiten, ac tiviteitensubsidies, ledenwerving en verbeteringen van de accommo datie zijn, volgens Van Oerle zaken waaraan hard gewerkt moet wor den om het schip weer vlot te trek ken. "1986 wordt voor de stichting erop of eronder". Het college van B en W reageert met zijn voorstellen om de lasten voor de Stichting Burcht te ver lichten op een brief van de D66'er Hoekema waarin deze om aan dacht vraagt voor de problemen van de stichting. Hoekema is van mening dat de huidige huurprijs van 75.000 gulden niet alleen zeer hoog is, maar in feite ook geen reë le huurprijs moet worden geacht. Volgens hem moet de huur met 25.000 gulden omlaag kunnen. Wethouder Kuijers van cultuur noemt het jammer als de galerie en sociëteit voor kunstenaars en kunstminnenden Leiden zou ont vallen. Hij benadrukt dat het cultu rele aanbod divers, van een hoge kwaliteit en daarom ook in het ge meentelijk belang is. De wethou der van financiën, Bordewijk, ver klaart de voorstellen die het colle ge aan de gemeenteraad zal doen als "een poging om het kleinste verlies te nemen. Als de stichting Burcht failliet gaat loopt de ge meente de huurinkomsten ook mis", aldus de wethouder. Volgens Van Oerle wil de stichting zich niet aan het betalen van huur onttrek ken, maar kan ze de huurpennin gen op dit moment niet opbrengen. LEIDEN - En nou moest-ie z'n mond houden! "U komt straks aan het woord, heeft u maar even geduld", zei de rechter. Even la ter stond de verdachte heftig nee te schudden. De rechter verbaas de zich over dit gedrag: "U knikt al nee nog voordat ik u wat heb gevraagd!" Het was overigens een keurig heerschap, de man die ervan werd verdacht dat hij had inge haald toen dat niet mocht. Hij noemde de rechter bijvoorbeeld consequent excellentie. "Nee. dat klopt niet excellen tie". "Excellentie, zo was het niet". Voelde de rechter zich gevleid met deze koninklijke aanspreek titel? Geen idee. hij wekte in elk geval niet de indruk zeer gechar meerd te zijn van de verdachte, want toen deze weer begon tegen te sputteren, merkte de rechter op. "Kunt u nou even stil zijn: u krijgt straks het volle pond". U krijgt straks het volle pond - over een Freudiaanse verspre king gesproken! De verdachte werd overigens vrijgesproken. Er was tijdens deze zitting trouwens nog iemand die flink tegensputterde. Hij hoefde niet voor de balie te verschijnen, maar vertoefde in het gezelschap van een jongen die volgens de politie een aanrijding had ver oorzaakt met een personenauto. Toen tijdens de behandeling van de zaak bleek dat het om een bestelbusje ging en de officier van justitie kenbaar maakte dat die fout nog wel even kon wor- den rechtgezet, deed de man in de zaal zijn mond open. "Hé, dat gaat zomaar niet! D'r wordt helemaal niks gewijzigd. Recht is recht". Bode: "Meneer, wilt u even uw mond houden". "Jawel, maar dit gaat niet door". Rechter: "Meneer, u houdt uw mond, of u gaat er uit". "Ik zeg toch niks meer". Rechter: "Dat is u geraden ook". De jongen voor de balie werd even later veroordeeld tot een boete van honderdvijftig gulden. Hij mocht de zaal verlaten, even als de man die tot de orde was geroepen. Deze zweeg nog steeds. Koffie Onder het genot van een kopje koffie had hij rustig en uitvoerig met die man over de hele kwestie gesproken. En die man, een con troleur, had na verloop van tijd gezegd dat ze wel eens zouden kijken wat er aan het probleem, gedaan kon worden. door Wim Brands Maar hij had nooit meer wat gehoord. Ja, één keer had hij een teken van leven gekregen: de PTT had hem laten weten dat zijn klacht was genoteerd. Dat was alles. Hij had de zaak bewust laten voorkomen, zei de verdachte die terechtstond omdat hij zijn om roepbijdrage niet wilde betalen. En waarom niet? "Omdat m'n ra dio en tv constant worden ge stoord door van die illegale zen ders bij mij in de buurt". Ja, met zijn klachten was hij toch echt aan het verkeerde adres, zei de officier van justitie. "U moet dan bij de controle dienst zijn en niet bij ons". Hon derd gulden boete eiste hij ver volgens, want het stond immers vast dat de man geen omroep- kaart had gehad. De rechter veroordeelde de verdachte een paar minuten later tot een boete van tachtig gulden. Hij zou voor een goede ontvangst blijven vechten, besloot de man. Hij ging dan ook in hoger be roep. Gemeente wint kort geding over panden Burgsteeg DEN HAAG/LEIDEN - Vice-presi dent mr. R. R. Portheine van de Haagse rechtbank heeft de eis af gewezen van J.J. van Duijn dat de gemeente Leiden hem de panden Burgsteeg 6, 8, 10 en 10a moet ver kopen of verpachten zodat hij ze kan renoveren. Volgens mr. Por theine waren de besprekingen tus sen Van Duijn en de gemeente niet zover gevorderd dat van onderhan deling gesproken kan worden. Van Duijn had in kort geding geëist dat zou worden nagekomen wat vol gens hem hierin was afgesproken. Dat hield in dat Van Duijn de panden mocht aankopen en reno veren indien de besprekingen door de gemeente met een andere koper zouden zijn afgesprongen. Aange zien dat op een gegeven moment is gebeurd, eiste Van Duijn nako ming van die afspraak. Maar vol gens mr. Portheine zijn er slechts verkennende besprekingen ge weest Ook van de vermeende toezegging van de gemeente dat met Van Duijn zou worden onder handeld indien het andere aan- koopgesprek afketste, is hem niets gebleken. De gemeente Leiden wil nu zelf met de renovatie en gedeeltelijke nieuwbouw van de panden begin- Leden Ons Doel: onderhandelingen heropenen i met het PvdA-raadslid Van der Pluijmdoor de tunnel de Molengang LEIDEN - In de Merenwijk zijn gistermiddag twee fiets- en voet gangerstunnels officieel geopend Trappend in overdekte tweeper soonsvierwielers opende wethou der Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) zowel de Simontjestunnel als de Nolengang. De tunnels ontbraken nog aan wat de gemeente "een fijnmazig fietsroutenet door de Merenwijk" noemt. De Simontjestunnel onder de Veluwemeerlaan geeft de wijk ten noorden daarvan (Heide, Zeg ge, Karpers en Forellen) een veilige fiets- en voetgangersverbinding met het scholencomplex aan het Broekplein en het winkelcentrum De Kopermolen. De tunnel de Molengang onder de Ketelmeerlaan vormt een ver binding tussen het westelijk ge deelte van de Slaaghbuurt en De Kopermolen. Fietsers en voetgan gers kunnen nu het drukke kruis punt Ketelmeërlaan-Horstenrode mijden. LEIDEN - De fusie tussen de vijf woningbouwverenigingen Ons Doel, Ons Belang, De Goede Wo ning, De Tuinstadwijk en PCW heeft vertraging opgelopen. De le den van Ons Doel hebben hun be stuur teruggefloten. Het moet op nieuw om de onderhandelingstafel gaan zitten, om vóór de fusie, dui delijke afspraken te maken over de democratisering binnen de fusie- vereniging 'Quintet'. Deze bood schap kreeg het bestuur van Ons Doel gisteravond van de algemene ledenvergadering mee. Tegen de fusie op zich bestaat bij de leden van Ons Doel geen verzet. "Het bestuur meent dat, als je een nieuwe vereniging gaat vor men, de leden van de nieuwe ver eniging over de invulling van de democratische structuur moeten beslissen. De leden van Ons Doel willen meer duidelijkheid vooraf. Het verzoek aan het bestuur was om nadrukkelijk aan te geven hoe ie met participatie en democratie moet omspringen", schetst be stuurslid W. Meuwese de verschil lende standpunten. "Ik denk dat we nu een formule ring hebben gekregen op grond waarvan je verder kunt praten met de fusiepartners, hoewel die een strakker standpunt hebben inge nomen. Ik hoop toch dat de andere corporaties dat oppakken. Het uit blijven van de fusie is zeker niet in het belang van de volkshuisves ting. Ons Doel is niet negatief ten aanzien van de fusie". De leden hebben van het bestuur van Ons Doel duidelijkheid om trent en waarborgen voor partici patie en democratie in de nieuwe vereniging verlangd. De leden en de Raad van Toezicht en Advies willen dat de fusieclub een leden raad krijgt, iets waartegen de vier andere fusiepartners gekant zijn. Meuwese: "Ik neem aan dat dit standpunt ook in de andere vereni gingen tot discussie zal leiden. De Thuiswerkers (1) Wie vanaf 1 januari volgend jaar een medewerker van de vak groep politieke wetenschappen van de rechtenfaculteit van de Leidse Universiteit te pakken wil krijgen, moet zien aan het huisadres van de man of vrouw te komen. De stuk of zes mede werkers. die deze vakgroep telt, zijn namelijk door de voorzitter van de vakgroep, prof. Van Sta- den, naar huis gestuurd. Niet dat ze nou hun werk niet goed deden, maar ze hebben daar aan de Hugo de Grootstraat te kampen met een enorm ruim tegebrek. Tweeduizend vierkan te meter komen ze tekort. Het College van Bestuur van de universiteit heeft weliswaar een oplossing gevonden, maar ei genlijk komt die te laat. Wat wil het geval? Het faculteitsbestuur van de letterenfaculteit staat op het punt om te verhuizen van het Witte Singel-Doelencomplex naar het faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats. Dat wordt op het ogenblik verbouwd. Van collegezalen worden kamertjes voor de bestuurderen gemaakt. Niets aan de hand dus. Maar vol gens de secretaris van het be stuur van de rechtenfaculteit, mr. Van der Heijden, gaan de verbouwing en de verhuizing ter gend langzaam. In Mare, het blad van de universiteit, zegt hij: "Het college van bestuur heeft ons be loofd dat deze zaak geregeld zou zijn vóór 1 januari. Er zijn ook vragen over gesteld in de univer siteitsraad. Maar het wordt on dertussen elke keer weer uitge steld". Volgens Van der Heijden is de laatst genoemde datum nu 1 maart. In afwachting daarvan laat prof. Van Staden zijn mede werkers dus thuis werken. En of het 1 maart zal worden? Van der Heijden gelooft zo langzamer hand geen enkele belofte meer. Thuiswerkers (2) Toch zou het kunnen zijn dat de verhuizing sneller doorgaat. Bestuurslid Koornstra: "Ach dat het wat moeizaam verloopt, wil ik niet zo zeggen. Wij hebben nooit de toezegging gedaan dat politieke wetenschappen op 1 ja nuari zou kunnen verhuizen. Er is altijd sprake geweest van het begin van het tweede semester. En dat gaat pas half februari in". Volgens Koornstra moeten er nog wat nieuwe wanden in de ruimten van het Witte Singel- Doelen complex worden neerge zet voor de politicologen. "En er is nieuw kantoormeubilair be steld. Want wat heb je aan een nieuwe ruimte als er nog geen meubilair is?" Nee, daar heeft hij gelijk in. We zien die politicolo gen nog niet op de pasgewreven vloeren geïnspireerd weten schappelijk bezig zijn. "Nou en dat nieuwe meubilair laat nog wat op zich wachten. Dat komt op 24 februari aan. Dus vanaf die datum kan politieke weten schappen erin trekken". Maar wat gebeurt er eigenlijk met de overtollige ruimte van de letterenfaculteit? Door bezuini gingen is daar danig ingekrom pen. Er is bij Letteren zelfs een ruimte-overschot van 1500 vier kante meter, beweren boze ton gen. Terwijl ze aan de Hugo de Grootstraat "met hun benen bui ten de ramen hangen" om Van der Heijden te citeren. Koorn stra: "Die 1500 vierkante meter is over, als je de nieuwe projecten niet meerekent. Maar inmiddels is een aantal nieuwe plannen ontwikkeld, waardoor die ruimte wel meevalt". Al geeft Koornstra toe dat Letteren wat ruimer in het pak zit dan de rechtenfacul teit. Is daar nog een oplossing voor te vinden? Die is er, aldus Koornstra. Maar daar moeten ze nog wel even op wachten. Zo te gen 1988 kunnen ze de verhuizer bestellen. Want dan verhuist So ciale Wetenschappen naar de ou de polikliniek van het Acade misch Ziekenhuis. En dan kan een deel van de rechtenfaculteit weer in het pand van Sociale We tenschappen. Wedden dat het nog een hele tijd schipperen blijft met die rechtenjongens? Van grote hoogte kijkt een cowboy neer op de automobilisten die over de Plesmanlaan rijden. De reclamezuil van 24 meter hoog is voltooid. Als automobilist kun je er niet omheen. (foto wim ijkman) Bunker Het is nu bijna een jaar geleden dat de BOM aan de Morssingel werd ontmanteld. Velen zullen zich nog herinneren dat zij huis en haard moesten verlaten, in af wachting van de demontage. De bom lag op een terrein, waar ook een oude bunker staat. Dat ding moet eigenlijk weg, want het mi nisterie van defensie wil daar nieuwbouw plegen. Er is al van alles geprobeerd, maar de bun ker is zeer halsstarrig. Slopersha mers en -kogels kunnen het bol werk niet aantasten. De gemeen te wil geen explosieven gebrui ken, want dat zou te gevaarlijk zijn voor de omwonenden. Sommigen hoopten dat die bom indertijd een oplossing zou bieden: als die zou afgaan, zou de bunker meteen méé de lucht in vliegen. Gelukkig voor de jon gens van de explosievendienst is dat niet gebeurd, dus de bunker staat er nog steeds. Nu wordt in maart 1986 begon nen met de bouw van het Defen siecomplex en wat gebeurt er nu met de bunker? Hans Meijer van ruimtelijke ordening, speciaal belast met de stadsvernieuwing, heeft een bedrijf om een offerte gevraagd voor het opruimen van de bunker. "Dat kost een paar centen, maar ze garanderen dat ze dat ding zonder explosieven kunnen wegkrijgen", aldus Meij- Dus alles is binnenkort opge lost? Dat is nog maar de vraag. Volgens Meijer is het moeilijk om geld van de overheid voor de dure operatie los te krijgen. Dat komt omdat diezelfde overheid ooit geld heeft geboden, wat door de gemeente is afgeslagen, omdat zij de bunker toen nog niet wilde opruimen. Er is een apart potje bij de overheid voor dit soort gevallen, maar nu wil de overheid daar niet uit putten, omdat het eerdere aanbod werd afgewezen. Volgens Meijer zit het er dik in dat de bunker nu gewoon blijft staan. "Tenzij we bij het rijk als nog dat geld kunnen lospeute ren. Want het college van b en w is niet genegen geld op tafel te leggen. Het zal er wel op neerko men dat die bunker weer wordt weggemoffeld. Met een klimop ertegenaan". invulling van bijvoorbeeld een le denraad - men kan ook denken aan een Raad van Toezicht en Ad vies - is in die discussie het belang rijkste". Meuwese benadrukt daar bij dat de leden van Ons Doel zich nu eenduidig hebben uitgesproken voor fusie. "Ik ben blij dat de leden in ieder geval de deur hebben opengehouden". Ons Doel-voorzitter W. de Bock stelt dat de hervatting van de on derhandelingen met de fusiepart ners onvermijdelijk tijd zullen ver gen. "Als de andere verenigingen dat willen, kunnen ze zonder Ons Doel verder gaan. Maar voor een juist volkshuisvestingsbeleid heb je fusie op de breedste schaal no dig". Meuwese: "Er moet wel de bereidheid zijn om over deze standpunten te praten. Het zou me zeer teleurstellen als dat niet zo was". Hij meldt voorts dat nadruk kelijk is afgesproken dat het be stuur en de Raad van Toezicht en Advies de leden van Ons Doel een gezamenlijke rapportage zullen voorleggen over de hete hangij zers, en niet zoals gisteren, uiteen lopende standpunten. Voorzitter M. Houtman van Raad van Toezicht en Advies toont zich zeer tevreden over de ledenverga dering van gisteravond. "Het voor stel van het bestuur om door te gaan met de fusie, volgens de voor stellen die er lagen, is met 48 tegen 8 stemmen verworpen. Dat is een klinkende overwinning. De leden hebben het bestuur teruggefloten. Ze willen een echte democratische vereniging". Tevreden is Houtman eveneens over de voorgenomen intensieve samenwerking die in het komende jaar tussen bestuur en Raad tot stand zal moeten komen om over eenstemming te bereiken over voorstellen voor een nieuwe demo cratische structuur. "We zullen een opening moeten vinden naar de fu siepartners. Waarschijnlijk zijn er verenigingen die zeggen 'voor ons hoeft het niet meer'. Ik hoop des ondanks dat ze bereid zullen zijn om mee te doen". Drugshandelaren aangehouden LEIDEN - Op verschillende plaat sen in de stad heeft de politie giste ren in totaal zes mensen aangehou den die ervan worden verdacht in verdovende middelen te hebben gehandeld of die te hebben ge bruikt. In een pand aan de Lange- gracht werden drie personen aan gehouden. Vier van hen, een vrouw en drie mannen in de leef tijd 24 tot 43 jaar, zijn weer op vrije voeten. Twee mannen van 38 en 60 jaar oud zitten nog vast. Zij zijn volgens de politie handelaren. Er werden overigens slechts enkele grammen heroïne aangetroffen. Spreekuur SP over uitkering LEIDEN - De hulp- en informatie dienst van de SP houdt woensdag avond een spreekuur voor wwv'ers en ex-wwv'ers uit Leiden en omge ving. Aanleiding is de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, die heeft bepaald dat de opbrengst van vakantiebonnen en niet opge nomen verlofdagen niet gekort mag worden op een wwv-uitke- ring. Om de getroffen groepering te helpen bij het terugvorderen van ten onrechte gekorte uitkering houdt de SP het speciale spreek Dat gebeurt op het adres Groe nesteeg 33 in Leiden, van zeven tot acht uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4