Kabinet wil, namens EG, Japan aanpakken 'Kohl splijt de samenleving' Bolkestein komt met handelsnota Don Martina: geen VS-basis op Cura§ ao Eman tevreden over bezoek aan Nederland Lezers Schrijven PAGINA 16 DINSDAG 17 DECEMBER 1985 AMSTERDAM (ANP/GPD) Het niet renderende vastgoed en de ko mende liberalisering van de kapi taalmarkt hebben de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank (FGH) gedwongen sterke partners te zoe ken om het hoofd ook op lange ter- I mijn boven water te kunnen hou den. Dat viel gisteren op te maken uit de woorden van bestuursvoorzitter J.W. van Dijk tijdens een toe lichting op de vorige week bekend gemaakte samenwerking van de FGH met het verzekeringsconcern Aegon en de Postbank (de huidige postgiro en rijkspostspaarbank, die per 1 januari samengaan). Aegon en de Postbank zullen DEN HA AG (GPD) - De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse handel. Bolke- voor eerst elk een belang nemen stein, wil eind januari in Europees verband een klacht indienen tegen de handelspoli- de FGH^n6verder Lnlngen ve" tiek van Japan, als dat land dan nog geen „stappen van betekenis" heeft genomen om strekken. Het belang van de Aegon importen te vergemakkelijken. Ook zal hij op de Amerikaanse president druk uitoefe- kan door omzetting van zijn lening nen om het invoerverbod van de aramide-vezel van het Nederlandse Akzo-concern te z!J"er l'id worden vergroot tot net iets meer dan de helft, terwijl ongedaan te maken. Bolkestein presenteerde gisteren, twee weken voordat Nederland het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap van Luxemburg overneemt, een nota over de „Han- delpolitiek in een veranderende wereld". Volgens de staatssecreta ris een „liberale nota" over zo vrij mogelijke wereldhandel, maar hij vindt wel dat Europa zich krachti ger moet weren tegen handelsbe- schermende maatregelen van de handelspartners. Bescherming van bepaalde nieu we produkten, zoals de compact disc van Philips, is volgens hem verantwoord „waarmee we dan hetzelfde doen als Japan in feite bereikt" en indien dit niet strijdig is met de regels van de GATT (Al gemene overeenkomst over Han del en Tarieven). Ook is wat water in de liberale wijn gedaan voor be dreigde bedrijfstakken, waarvoor m speciale omstandigheden zeer nauw omschreven beschermende maatregelen mogelijk moeten zijn. De uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal met ingang van het nieuwe jaar zal het nodige te genwicht vragen van een land als Nederland, dat gebaat is bij vrij handel. De Spaanse en Portugese industrie zijn steeds nogal be schermd geweest en men kan dan ook niet verwachten dat ze nu plot seling grote voorstanders van vrij handel zullen zijn, aldus de staats secretaris. Ten aanzien van het uitblijven van effectieve maatregelen door Japan om de binnenlandse markt te openen voor Westeuropese pro dukten, begint Bolkestein zijn ge duld te verliezen. Als de voorzitter van de Europese Commissie, De- lors, eind januari niet met duidelij ke resultaten uit Tokio terugkeert, moet het aanspannen van een pro cedure in het kader van het Alge mene Akkoord over Handel en Ta rieven (GATT) als „een reële moge lijkheid worden gezien", aldus de bewindsman. Zo'n procedure kan Europa het recht geven de eerder door haar - in de zogenaamde 'To- kio-ronde' - gegeven concessies in te trekken, als sprake is van eenzij dige bevoordeling (van Japan). Tot dusverre is er alleen met een derge lijke stap gedreigd. dende Japanse reacties geleid. Mocht de EG zo'n procedure aan spannen en in het gelijk worden gesteld, zou dat een ernstige terug slag betekenen voor de export van Japanse auto's, motoren en elek tronica. Ook in de richting van de Ver enigde Staten onderneemt Bolke stein actie om, naast de structurele problemen van staal en landbouw- produkten, niet ook nog het pro bleem van de kunstvezels te krij gen. Bolkestein noemt de wens van Akzo om met de aramide-vezel een beperkte toegang tot de Ameri kaanse markt te krijgen „redelijk". En heeft bovendien bezwaren te gen de procedure waardoor dit ver boden is door de Amerikaanse In ternationale Handels Commissie (ITC). Alleen de eisende partij, het Amerikaanse concern Dupont, is door de ITC gehoord, aldus Bolke stein. En bovendien is de beslis sing ten koste van Akzo al geno men, terwijl de juridische procedu res tussen de beide bedrijven over de octrooien nog voortduren. het belang van de Postbank kan uitgroeien tot drieëndertig eender de procent. De Postbank heeft Vastgoed en kapitaalsmarkt nopen FGH tot samenwerking sinds 1982 al een belang van vijl' procent. De operatie is van de zijde van de FGH bedoeld om definitieve rust te scheppen rond deze hypotheek bank, die in moeilijkheden is geko men door de 'ongehoorde daling' van de onroerend goed prijzen aan het eind van de jaren '70. De FGH krijgt de tijd om deze problemen te overwinnen, aldus mr. Van Dijk. Hij benadrukte dat de FGH niet helemaal uit de onroerend goed sector stapt. Ook met de project ontwikkeling gaat de FGH door daar waar dat verantwoord is. In september benaderde de FGH Aegon en de Postbank. Dit niet, al dus mr. Van Dijk, om dat er toen problemen waren met het aantrek ken van gelden voor de financie ring van het hypotheekbedrijf (per jaar is f 1 miljard nodig) maar aller eerst vanwege de veranderingen op de geld- en kapitaalmarkt. Door de liberalisatie van de kapitaal markt per 1 januari a.s. zullen veel meer geldvragers veel vaker lenin gen mogen opnemen. Dat maakt de spoeling dunner en lenen dus moeilijker. Vanuit de FGH gezien kan de transactie worden samengevat als "het kopen van tijd om nu laag ren derend onroerend goed geleidelijk af te wikkelen tegen de prijs van het accepteren van twee grote aan deelhouders", aldus mr. Van Dijk. die voorts de stellige overtuiging heeft dat zo de belangen van alle bij de Friesch-Groningsche betrok kenen het beste worden gediend. Vorige week maakte de FGH al be kend dat de werkgelegenheid niet in het geding is. Woedende reacties Toen de Europese Commissie onder Nederlands voorzitterschap rt/^l^rrob-oc" deze GATT-procedure enkele jaren nLJOl iOgSKaS geleden voor het eerst als moge lijkheid noemde, heeft dit tot woe- WILLEMSTAD (GPD) De Curagaose politicus Don Martina, waar schijnlijk de nieuwe premier op de Antillen, wijst het idee van een Ameri kaanse marinebasis op Curasao volledig af. "Het Caraïbisch gebied moet een vredeszone blijven. Ik wens dit soort avonturen niet". Volgens Marti na heeft het grote sociale gevolgen als er duizenden Amerikanen op een klein eiland als Curasao worden losgelaten. Eevaar„,K IS voor PPn De voormalige onderdirecteur van de CIA en tegenwoordig adviseur ,and gfs Ned«rland< aldus Het ITC-besluit moet overigens nog bekrachtigd worden door de Amerikaanse president, die daar nog ongeveer twee maanden de tijd voor heeft. „Het is weer con flictstof erbij, terwijl we moeten zorgen dat de handelspolitiek tus sen Europa en de VS in een rusti ger vaarwater komt", aldus Bolke stein, die vreest dat dat veel stuur manskunst zal vergen. Met de „oorlogskas" van 300 mil joen dollar om de Amerikaanse ex porten te stimuleren, „aangelengd met kredieten tot drie miljard", dreigen we in een „kredietrace" te recht te komen. Een race die met name tegen Frankrijk gericht is, gevaarlijk:' Bolkestein. het Centrum voor Strategische Studies van de Georgetown-universi- teit in Washington Cline verklaarde dit weekeind dat de Antillen gebruik kunnen en moeten maken van hun strategische positie door bijvoorbeeld de havens aan te bieden als marinebases voor de VS. Het betekent vol gens hem ook een economische impuls voor de Antillen. Volgens Cline realiseert de Amerikaanse regering zich met welke economische proble men de Antillen te kampen hebben. Washington is bezorgd over de noodsituatie waarin het tropische para dijs momenteel verkeert, zei hij. Hij zei dat een tweede Grenada op Cura sao gezien de toenemende Cubaanse invloed in de regio, niet is uitgeslo ten. Dr. Cline heeft in 1962 president Kennedy van advies gediend inzake de raketcrisis met Cuba. Opmerkelijk waren overigens ook de uitspraken van de ex-minister van buitenlandse zaken van Venezuela Morales Paul. Een defensie-ak- BONN - „De regering-Kohl pro- koord tussen Venezuela en de Nederlandse Antillen acht hij niet uitgeslo- beert de samenleving te splijten en ten. Venezuela zou dan 'in noodgevallen militaire bijstand verlenen aan de Antillen'. Morales Paul kan spraken namens de huidige Venezolaanse regering van president Lusinchi. Personenauto's moeten, op weg geblokkeerd. (Vervolg van pagina 1) UTRECHT - Het kort geding van de gezamenlijke werkgevers in het wegvervoer zou oorspronkelijk pas morgen dienen. Omdat de Eigen Vervoerders Organisatie (niet- transportbedrijven met een eigen wagenpark) gisteren al voor de rechter kwamen, werd echter be sloten beide zaken gelijktijdig te laten verlopen. De EVO beschouwt zichzelf niet als party in het con flict (zij is ook geen cao-partner), maar zegt wel miljoenen gulden schade tc lijden door de acties van de chauffeurs. De advocaat van de werkgevers, mr. E. Wiersma betoogde dat de ac- Kort geding transporteurs ties van de chauffeurs uit protest tegen het uitblijven van een goede cao onrechtmatig en voorbarig zijn. In de cao is een bepaling opge nomen die de Vervoersbond ver plicht verder te overleggen en bij het uitblijven van overeenstem ming een bemiddelingscommissie te benoemen. Hij meende dat par tijen voldoende tijd hadden om als nog tot overeenstemming te ko- SPD-lijsttrekker Rau belooft minima belastingvrijdom groepen van de bevolking uit te- sluiten. Dat moet veranderen". Met deze woorden opende de 53-jarige Johannes Rau gisteren onofficieel de Westduitse verkiezingscampag- korte termijn besloten zal worden tot ontmanteling van de raffinade rij. Dat betekent ook werkgelegen heid voor enkele jaren in het nu verlaten dorp San Nicolas. De hui zen van het stafpersoneel bij de ou de raffinaderij passen in een toeris tisch project, Seroe Colorado. door Hans Hoogendijk ne. Rau, de minister-president van de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, hield in Ahlen zijn eer ste grote rede sinds hij door de so ciaal-democratische SPD is ge vraagd kanselierskandidaat te wor den voor de verkiezingen van 1987. Verzoenen in plaats van verde len. Dat wordt het SPD-verkie- zingsmotto. „Verzoening, samen werking. Ook in betrekkingen met onze buurlanden. Veertig jaar na de Tweede Wereldoorlog is er voor ons Duitsers een absolute plicht: van Duitse grond zal nooit meer een oorlog beginnen", zei Rau. Verder stelde hij dat een rege ring onder zijn leiding er alles aan zal doen opdat de werknemers met lage inkomens „niets meer met de van. Het stadje in Westfalen had slechts bekendheid vanwege het feit dat de CDU er in 1947 het zoge naamde 'Ahlener Programma' aan nam. Daarin staat een aantal zins neden waaraan de christen-demo craten van kanselier Helmut Kohl vandaag de dag niet graag meer herinnerd willen worden, belasting te maken zullen heb- de sociaal-democraten met des te WILLEMSTAD (GPD) - De Aru baanse kabinets-informateur Eman is zeer tevreden over de re sultaten van zijn bezoek aan Ne derland van eind vorige week. "Aruba gaat nu de ingestorte eco nomie heel anders aanpakken. De Nederlandse regering geeft 100 miljoen begrotingshulp en ver-1 bindt daaraan stringente uitvoe ring van de adviezen door het In ternationale Monetaire Fonds", al dus Eman. Vrijdag 20 december wordt de nieuwe regering op Aru ba door gouverneur Tromp geïn stalleerd. De Nederlandse regering zal Aruba technische bijstand geven om leningen binnen te halen op de internationale kapitaalmarkt. Het gaat om een bedrag van ongeveer 200 miljoen Antilliaanse gulden (350 mihoen Nederlandse gulden). Als op 1 januari de status aparte in gaat krijgt het eiland zijn eigen munt. Nederland zal op korte termijn deskundigen beschikbaar stellen om het cijfermateriaal van het de partement van financiën op tafel te krijgen en te controleren. Volgens Eman gaat het vooral om een to taalplan, zodat de economie weer opgebouwd kan worden. In ieder geval wordt de solidariteitsbelas- ting van 8,2 procent afgeschaft. Maar daarvoor in de plaats komen dan andere bezuinigingsmaatrege len. De nieuw te vormen regering op Aruba wil jaarlijks duizend ar beidsplaatsen scheppen, vooral in de toeristische sector. Politiek leider Eman wil de ont wikkelingsbank reorganiseren. Hier is een bedrag van 100 miljoen gulden mee gemoeid. Deze gelden moeten komen van lokale inves teerders. Waarschijnlijk is de Ex xon als eigenaar van de inmiddels gesloten raffinaderij bereid om in deze ontwikkelingsbank geld te pompen. De Nederlandse regering zal een deel van de ontwikkelings gelden via deze bank doorsluizen. Het organisatiebureau Beren schot zal een plan opstellen om de uit zyn voegen gegroeide overheid te saneren. Voor de wordt een omscholingsprogramma ROTTERDAM - Burgemeester Peper van Rotterdam ging gisteren in de opgezet, terwijl mogelijk ook een leer als lasser bij Paktank in het Botlekgebied. Na het opzetten van de kap aantal ambtenaren wachtgeld zal (foto boven) bracht hij de eerste las aan voor een benzineleidinginstalla- krijgen. Eman verwacht dat op tie, die een investering vergt van zes miljoen gulden. <fotoANP> ben". Belastingvrijstelling voor de minima. Maar ook voor de modale en hogere inkomens tot 80.000 mark per jaar wil Rau belastingver lichting. De SPD wil het ontstane gat dichten door de hoge inkomens veel zwaarder dan tot nu toe te be lasten. Veel vlaggen, vrijwel alle SPD- vreugde citeren. Het toenma lige CDU-programma: „Het kapita listische economische systeem heeft de staatkundige en sociale' belangen van het Duitse volk niet gediend. Het is noodzakelijk vanaf de grond af een nieuwe ordening op te bouwen. Inhoud en doel van de sociale en economische nieuwe orde kan niet meer het kapitalisti- bondsdagafgevaardigden en alle sche winst- en» machtstreven zijn, partijkopstukken, onder wie zelfs de grote oude man Herbert Weh- ner, waren naar Ahlen getrokken om de eerste toespraak van Rau aan te horen. Wehner omarmde Rau bijna een minuut lang, een symbolisch gebaar dat diepe in druk maaakte. Symboliek ook weer in Ahlen, want daar zijn de Duitsers bezeten alleen het welzijn van het he le volk". Zulke woorden worden in de CDU al vele jaren niet meer ge hoord, en het is Rau die Kohl en de zijnen daar in de verkiezingsstrijd mee wil confronteren. De CDU kent de keuken niet meer, haar plaats is in het Hilton-hotel, schreef de SPD. Mr. Kroft bestreed dat i de Vervoersbond FNV. Volgens hem is er geen enkel uitzicht op re sultaat. De bepaling in de cao is niet van toepassing op de huidige situatie en wanneer de rechtbank president die bepaling toch van toepassing zou verklaren, zou dat volgens mr. Kroft een onvaan- vaardbare inperking van de vak bondsvrijheid zijn, waar het gaat om collectieve acties. Mr. Kroft wees er verder op dat, wanneer de rechtbank de Ver voersbond zou verbieden verder acties te voeren, zulks geen garan tie zou inhouden dat de chauffeurs de blokkades ook werkelijk zullen opheffen. „Ik wil kanselier van alle burgers worden. U allen weet dat ik daar toe alle hulp nodig heb. We moeten gemeenschappelijk het vertrou wen van de mensen winnen. Ver zoenen in plaats van splijten". Rau benadrukte dat zijn partij alleen de absolute meerderheid wil halen. Zijn verkiezingsstijl wil hij het zelfde houden als bij zijn succes in Noordrijn-Westfalen: de man van alle burgers. In Duitslands groot ste deelstaat had hij er succes mee. De SPD kwam royaal boven de 50 procent. Maar Noordrijn-Westfalen is de Bondsrepubliek niet en in het hele land is de SPD nog nooit bo ven de 47 procent gekomen. Rau's enige kans is dan ook geen verkie zingsstrijd over programma's aan te gaan met Helmut Kohl, maar een persoonlijke strijd. 'Broeder' Johannes, zoals hij wegens zyn bij belkennis vaak wordt genoemd, te gen Helmut, de 'Reus uit Mainz'. Twee mannen die stellen dat zij de kanselier van het hele volk kunnen zijn. De verkiezingen zijn nog meer dan een jaar verwijderd, de strijd is begonnen. NCW vraagt meer greep op het onderwijs DEN HAAG (GPD) - Het bedrijfs leven moet meer invloed krijgen op het onderwijs. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) wil op alle niveaus intensie ve contacten met het onderwijs. „De pedagogische provincie moet worden ontmanteld en in hechte samenwerking met de afnemers van het onderwijs (het bedrijfsle ven, red.) opnieuw worden opge bouwd". Dat zei NCW-directeur prof. drs. J. Weitenberg gisteren in een toespraak voor journalisten. Volgens de werkgevers gaapt er een brede kloof tussen onderwijs en arbeidsmarkt. De schuld daar voor moet ook bij het bedrijfsleven zelf worden gezocht: dat heeft zich in het recente verleden nauwelijks met onderwijs bemoeid. Maar Wei tenberg schoof de schuld voor het falen van het onderwijs vooral naar de overheid en de leerkrachten. De overheid regelt veel te veel en de docenten zijn de laatste jaren meer met hun eigen positie bezig dan met de kwaliteit van het onderwijs, aldus de NCW-directeur. Het NCW vindt, dat het moment voor een radicale verandering nu is aangebroken. Het bedrijfsleven is weer in staat alle schoolverlaters een baan te bieden. De vraag naar goed opgeleid personeel wordt snel groter. De christelijke werkge vers gaan zich daarom intensief be zighouden met het onderwijs. Be gin volgend jaar organiseren ze een conferentie: bouwen aan onder wijs is bouwen aan de toekomst. In eigen kring pleiten ze onder meer voor uitbreiding van het leerling wezen en voor een bijdrage aan her- en bijscholing van docenten. Ex-miljonair opgepakt voor milj oenenfraude LIMMEN/BERGEN (ANP) - De politie heeft dit weekeinde samen met de Fiod een 53-jarige vpormali- ge miljonair uit Bergen gearres teerd tijdens een door hem gege ven exclusief feest in een restau rant te Limmen. De man wordt er van verdacht omvangrijke inkom sten te hebben verzwegen terwijl hij in staat van faillissement ver keerde. Het was politie en Justitie opge vallen dat de man ondanks zijn faillissement een kostbare levens stijl volhield en feesten van tien duizenden guldens gaf. De Berge- naar kwam herhaaldelijk in de pu blieke belangstelling door opmer kelijke uitspraken, een exclusieve levenssstijl en de oprichting van een eigen schaakclub. Met het aan trekken van internationale groot meesters trachtte hij zo snel moge lijk zyn team tot het landskam pioenschap van Nederland te bren gen. De Bergenaar werd in 1984 fail liet verklaard. Kort daarvoor nam de Fiod op verdenking van fraude zijn complete administratie in be slag. Ook wordt'de man ervan ver dacht de verzekering voor enkele miljoenen guldens te hebben opge licht door een inbraak in scène te zetten. Benzine twee cent goekoper ROTTERDAM (ANP) - Super- en normale benzine, diesel, huisbran dolie en petroleum worden met in gang van morgen twee cent per li ter goedkoper. Hiertoe hebben be drijven en handel besloten. Dit is in Rotterdam bekend gemaakt. De adviesprijzen aan de zelftank worden verlaagd tot 174 cent voor super, 168 cent voor normaal, 115,8 cent voor diesel. Bij afname van 1500 liter komt de literprijs voor huisbrandolie en voor petroleum uit op 92,1 respectievelijk 99,4 cent. Russen schroom. Anderen, met meer so ciale gevoelens, zagen de positieve kanten van de opzet van het Sow- december schreef jet-systeem. Maar allen kwamen rond uit voor hun mening. Wat moet ik nu met zo'n verhaal tje over 'wantrouwige schuwe Rus sen'?. Uit eigen ervaring weet ik nu, dat de Sowjet-bewoners over het algemeen hartelijke, open men sen zijn, daarbij zeer gastvrij. Nog één opmerking: in de Sowjet-Unie wonen niet alleen Russen, maar al lerlei bevolkingsgroepen, elk met hun eigen geaardheid. Marrie Kardol Lauwerbes 4 Leiden Woensdag Margot Klompmaker een recensie over het boek 'Trans Siberië' van Dolf de Vries. Hierop wil ik graag reageren. Ik citeer: 'Wie de Russen wil le ren kennen, moet zich allereerst realiseren dat zij zich onvrij voelen in hun eigen land en gewend zijn alles en iedereen te wantrouwen". Dat wil ik sterk tegenspreken. Ik weet niet of deze uitspraak afkom stig is van De Vries of van Klomp maker, dat doet er niet toe, maar hij wordt door velen gelezen en is mijns inziens niet juist. Afgelopen zomer heb ik een georganiseerde groepsreis ge maakt door de Sowjet-Unie. Op die reis hebben we genoeg vrijheid ge had om er ook op eigen gelegen De Garriga r 00___ Nico Scheepmakers op 9 decem- heid op uit te trekken. Het gebeur- ber jl. gepubliceerde column over de diverse raaien, dat we, zonder 'De Garrida' bevatte zóveel onjuis- daar op uit te zijn, op straat met theden dat het ondoenlijk is ze in i aan de praat raakten, bij kort bestek te corrigeren. Alleen de hen thuis werden uitgenodigd en spelling van de naam van de kennis konden maken met hun enorme gastvrijheid. En wat zagen we? Echt niet van die zielige, onderdrukte wantrou wige mensen! Nee, gewone reële n, die heel open tegen ons Sommigen hadden aanmerkin gen op het systeem van hun rege ring. zij vertelden dat zonder poniste die volgens hem 'bonje met de Buma' heeft, kostte hem al moeite genoeg: ze heet tenslotte Marian de Garriga en niet De Gar rida of De Galliga, zoals Scheep maker haar by herhaling noemde. Scheepmaker beweerde dat „van alle binnenkomende gelden eerst 700.000 gulden per jaar onder ken nelijk nooddruftige klassieke com ponisten schijnt te worden ver deeld", een uitlating waarvoor hij zich beriep op Marian de Garriga's adv.ocaat mr. S. Vlaar maar waarin dan tóch maar met het woordje 'schijnt' moest worden geschermd. Klaarblijkelijk had Scheepmaker terzake geen zekerheid. En de vraag dringt zich op waarom hij geen inlichtingen bij Buma zélf in- Zou hij dit wél hebben gedaan, dan zou hij hebben vernomen hoe de vork werkelijk aan de steel zit, en zou hij niet zoveel onzin hebben gespuid. Hij zou in elk geval te we ten zijn gekomen dat Buma een vereniging is, met leden, statuten, reglementen en al. En het zijn dan ook de leden die, als hoogste colle ge van de vereniging, over statuten en reglementen te beslissen heb ben. Het nieuwe repartitiereglement kon derhalve niet door de instel ling Buma worden vastgesteld maar louter en alleen door de leden die daartoe in een reeks hearings en vergaderingen bijeenkwamen. Aan deze beraadslagingen namen tal van leden deel, óók Marian de Garriga die volgens Scheepmaker door Buma zo onrechtvaardig wordt behandeld, nu haar inkom sten uit de uitvoeringsrechten van haar tune voor de STER-spots op basis van de werkelijke tijdsduur worden bepaald. Of het al dan niet '30 keer zo moeilijk' is een tune van 4 secon den te vervaardigen als een song van 1 minuut 55 seconden, gelijk Scheepmaker het in al zyn deskun dige wijsheid exact uitrekende, doet volstrekt niets terzake. Zou hij een béétje op de hoogte zijn ge weest, dan had hij kunnen weten dat Buma niet discrimineert en dientengevolge geen onderscheid mag maken tussen fraaie en lelijke composities of tussen moeilijk en makkelijk te ontwerpen muziek stukken. Wie immers zou over der gelijke vragen een oordeel kunnen vellen? Voor de uitbetaling gelden daar entegen uitsluitend objectieve maatstaven als tijdsduur en bezet ting. En het is daarop dat het repar titie-reglement is geënt, niet alleen bij Buma maar bovendien bij de tientallen zusterorganisaties in de héle wereld, waarmee Buma we derkerigheidscontracten heeft. Op grond van internationale afspra ken zijn in de loop van vele jaren regels ontstaan, waaraan alle be trokkenen zich houden. En zulke internationale overeenkomsten ko men geheel volgens gangbare de mocratische beginselen tot stand. Lex van Delden, voorzitter Bu ma, Amstelveen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16