Kerstboete voor Feyenoorders MAAND RENTE DEPOSITO 5^ Kasparov wint met overmacht nutsspaarbanks Na wanprestatie tegen FC WV «3/4% DE DICHT BU HUIS BANK Bemiddeling FIDE voor titelmatch Timman schaakt slecht Leconte int slechts helft prijs DINSDAG 17 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 N» «NT DOOR RUUD PAAUW I Naam Meisjes moeten de naam dra- I gen van hun vader of hun moeder m nooit die van hun manfnen). Die stelling bepleit ik al jaren, I nog voor de vrouwenbeweging I ermee kwam. Zo op het oog voeg I ik mij daarmee bij het kamp der mij kent, weet beter. Niks pro gressief. Als het dan toch een eti ket moet hebben: ordelijkheid. Ik erger mij er steeds weer gru welijk aan dat ik op zeker mo ment het zicht verlies op bepaal de vrouwelijke topsporters. Die trouwen en springen vervolgens onder de naam van hun man over de horden. Soms wordt de meisjesnaam er nog achter ge plakt, als een soort vlag die de ware lading aangeeft, maar vaak ook helemaal niet. En ik dan maar denken bij zo'n i naam: hé, zou dat ster zijn? Dat Oostduitse schaatsen wordt langzamerhand een ware eerst Andrea Mitserlich, daarna Andrea Schone en nu Andrea Eh- rig. Je moet het wéten anders kun je zo'n carrière niet volgen. En neem die andere grote ster van het Oostduitse schaatsen eens: Karin Enke. Ze was een tijdje Karin Busch en ze is tegenwoor dig, zoals uit de schaatsverslagen blijkt, Karin Kania. Waarom moeten we nou toch steeds lastiggevallen worden met die namen van de kerels met wie ze naar het stadhuis zijn gestapt? Er zijn twee oplossingen moge lijk: óf voor eeuwig die meisjes naam (zeg maar: hun sport- naam) óf graag wat minder hu- Loting Eén van mijn vurige wensen is dat het NOS-programma Studio Sport op een dag een fikse con current krijgt. Hoe dat precies zou moeten in die slangekuil van omroepland weet ik niet, je kunt daar tenslotte geen stapje doen of tientallen lieden slaan je met al lerlei regeltjes om de oren. Maar ik blijf hopen dat het eens zal ge beuren. Want dat zal de heren die het programma nu in elkaar schroeven tenminste dwingen om zich eens te bezinnen op wat ze doen en te letten op een kleinig heid als kwaliteit. Er zitten bij Studio Sport zeker wel een paar mensen die wat kunnen. Een man als Smeets heeft bepaalde talenten, hij is ook in staat verder te kijken dan zijn neus lang is. Maar hij moet krachtig in de hand worden ge houden anders beschouwt hij het programma als een soort privé zandbak. Dan rommelt hij er maar een beetje op los. Helaas is er kennelijk niemand bij machte hem in te tomen. Wat er afgelopen zondagavond werd gepresteerd, was weer eens de rotzooierigheid ten top, gefrö- bel van chaoten. Het hele uur was doordesemd van de loting van het WK voetbal in Mexico. Alsof het ik-weet-niet-wat-was. Smeets troonde achter de tafel met de Belg Gerets en de Deen Arnesen en achter hen waren beelden te zien van allerlei nutteloze Mexi caanse toestanden. Die loting zou niet plaatsheb ben voor kwart voor acht. De Duitse tv had dat de kijkers al ruim tevoren meegedeeld, dus de NOS moet het ook hebben gewe ten. Waarom Smeets dan al om ze ven uur Gerets en Arnesen aan het volk moest tonen en tussen de bedrijven door steeds weer even met hen keuvelde, was mij een raadsel. Op het eind bleek de lo ting niet eens volledig in het pro gramma te kunnen worden ge bracht, wat ook te verwachten was, want dat soort dingen loopt altijd uit. Gerets en Arnesen za ten er dus de hele tijd voor z'n go- siemekul. Een fraai voorbeeld van ver- Vreemd vond ik ook dat er rond die loting in de studio zo'n opgefokt sfeertje werd gekweekt. Hoe belangwekkend is die loting nou eigenlijk voor ons, een land. dat niet aan de eindronde van het WK deelneemt? Als ik mezelf even naga, iemand die toch zeer geïnteresseerd is in sport: ik wil graag op een kaartje de groeps indeling duidelijk in beeld ge bracht zien met een toelichting over enkele opvallende aspecten en dan vind ik het wel genoeg. Wat een Belg en een Deen, hoe be kend ook, ervan vinden laat mij betrekkelijk koud. (In die zend tijd had ik liever gezien hoe het nou toch mogelijk was dat Feye- noord van VVV verloor). En zo zal het de meesten van u ook wel zijn vergaan. Nog daargelaten dat reacties op lotingen altijd van een dodelijke saaiheid zijn: utvaltmee of utvaltnietmee, ut- kanvriezen of utkandooien. Hoe je zoiets kalm en zakelijk kunt brengen, toonde de Belgi sche tv - en hier betrof het een land dat tot de deelnemers be hoort en dus groot belang bij het nieuws van de loting had. Geen gehannes, geen opgeschroefd ge doe alsof de derde wereldoorlog op uitbreken stond. Ze deden daar hun werk, zoals het hoort. Uitgeschakeld voor Mexico - bij Studio Sport zijn ze er kennelijk nóg van over hun toeren. Annemarie Nog éen jaar zal de zwemster Annemarie Verstappen in de top sport actief zijn, zo las ik in de Volkskrant. Ze wil nog meedoen aan de wereldkampioenschap pen zwemmen in Madrid en dan sluit ze haar loopbaan af. Het is voor haar te hopen dat het een succesvol slot wordt, want ze heeft de afgelopen drie jaar zo vaak tegenvallers moeten incas seren. Na verdienstelijk te heb ben gezwommen bij de EK-1981 stoof ze een jaar later tot verras sing van iedereen naar de we reldtop. Bij de WK in Ecuador won ze met overmacht de 200 me ter vrije slag en het scheelde let terlijk een haar of ze was ook winnares op de 100 meter gewor den. Zelfs het zo verwende Oost- Duitsland zette grote ogen op. Ze is technisch haar tijd ver vooruit, zei de toenmalige bondscoach Sitters herhaaldelijk. Daarna stokte haar ontwikke ling. Bescheiden en teruggetrok ken als ze was kon ze de roem, de beroering rond haar niet goed aan. Al die verwachtingen in eens, het stond haar tegen. De aardigheid van de zwemmerij ging er wat af. Er kwam een druk op haar te liggen die ze maar niet van zich af kon zetten. Bij grote wedstrijden toonde ze zich steeds nerveus en gespan nen, zwom geforceerd. Bij het EK-1983 werd ze behalve door de Oostduitsen ook nog overtroffen door Connie van Bentum. Veel werd van haar verwacht bij de Olympische Spelen 1984, vooral ook omdat de Oostduitse zwem sters daar ontbraken. Ze behaal de brons. Niet slecht, maar met haar kwaliteiten toch wat teleur stellend. Bij de EK van dit jaar in Sofia werd. ze na een tegenvallende 100 meter finale ziek en trok zich te rug voor de 200 meter. Hoewel ze menigmaal klaagde over slechte trainingsfaciliteiten was de terugval voornamelijk een mentale kwestie. Maar geen van de trainers na Sitters slaag de er in een goede band met haar te krijgen, om het geweldige ta lent dat in haar zat in volle glorie naar buiten te brengen. Ze heb ben het probleem onderschat of ze zagen het gewoon niet. Annemarie Verstappen lijkt inmiddels wat beter gepantserd te zijn tegen druk en omstandig heden. Ze traint hard, maar doet er een hoop andere dingen naast. Niet alles meer op dat zwemmen. Een goed teken. Dat haalt de stoom wat van de ketel. Zondag versloeg ze bij de Europa Cup de sterkste Oostduitse zwemster op de 100 meter. Misschien eindigt het straks in Madrid wel zoals het in Ecuador begon; in die prachtige zomer van 1982, toen ze opgewekt, onbe vangen en onbekommerd, alsof het geen moeite kostte, de gehele wereldtop achter zich liet. Maar laten we maar niks ver wachten. Sores Marianne van der Torre, Na nette Schutte en Karin Moos heb ben afgelopen week niet aan het Nederlands indoorkampioen schap tennis meegedaan, omdat de dames het niet met de plaat sing eens waren. Met de resulta ten van de laatste maanden schijnt het plaatsingscomité geen rekening te hebben gehouden, waardoor speelsters als Karin Moos en Nicole Jagerman buiten de boot vielen. Het drietal zal ongetwijfeld ge lijk hebben. De tennisbond is een van die bonden, die er maar geen hoogte van krijgen hoe je met top sport moet omgaan. Dat is al ja ren zo. Onlangs werd daar ie mand opnieuw gekozen als voor zitter van de commissie Topsport die in al zijn jaren nog nooit enig resultaat van betekenis heeft geoogst. Zijn pas aangezochte mede-commissieleden drie gewe zen spelers van niveau) riepen met klem dat hij nou eens weg moest gaan. Maar dat soort men sen krijg je niet weg, al leg je het Olympisch vuur onder hun zetel. Ze zitten er met als enige begeerte te blijven zitten. De herverkie zing van de man bleek tijdens de najaarsvergadering van de bond een kamerstuk te zijn. De interes se van verreweg de meeste leden reikt nu eenmaal niet verder dan het eigen parkje. Nogmaals: de dames zullen wel terecht ontstemd zijn geweest. Het zal ook zeker niet de eerste keer zijn geweest dat aan hun verzoek om de zaak te wijzigen geen gehoor werd gegeven. In de tennissport leunen bestuurders zwaar op het woord prestige. Maar om dan maar niet te spe lendat deugt naar mijn gevoel ook niet. Het wapen is me te zwaar. Een niet geheel correcte plaatsingslijst is vervelend, het is anderzijds geen ramp. Daarvoor behoor je het racket niet uit han den te leggen. Om nog iemand was het nodige te doen bij de tennisstrijd in Val- kenswaard: de Zuidafrikaan Freddie Sauer. Het Komité Zuidelijk Afrika heeft geprotes teerd tegen zijn deelneming aan de kampioenschappen, het be schouwt het als een doorbreking van de internationale boycot te gen Zuid-Afrika. Er zijn inmid dels al kamervragen over gesteld. Sauer blijkt al enige tijd. in Ne derland te wonen, is getrouwd met een Nederlandse vrouw en heeft naturalisatie aange vraagd, zo las ik in deze krant. Wie zich om een geval als dit drukmaakt en spreekt van "door breking van de internationale boycot" jaagt met een harpoen op spierinkjes. Stuk Nog twee jaar Beenhakker als bondscoach. Een stuk continuïteit, een stuk stabiliteit en een stuk taaimoe heid, zullen we maar zeggen. Kind. Het is nu dan eindelijk zeker: John McEnroe wordt vader. Ik houd eerlijk gezegd mijn hart vast voor de opvoeding van dat kind. Want wat u en ik in on ze jeugd voor afkeurenswaardigs hebben gedaan, is al lang ver waaid in de wind. Wij kunnen dat voor onze kinderen gemakke lijk weghouden. Maar alles wat McEnroe er ooit heeft uitge kraamd, staat op duizenden vi deo-banden. Ik hoor het John sr al tegen zijn zoontje zeggen: "Dat woord wil ik niet meer horen, begrepen, je bent hier niet bij de F-side!" John jr.: "Oh, maar zal ik jou nog even laten zien en horen hoe jij in 1982 tegen Lendl helemaal uitje bol ging, omdat de scheids rechter alleen maar een balletje van je had uitgegeven? Nee, nou niet weglopen. En dat is nog niks vergeleken bij wat je in 1983 te gen Connors uit je strot liet val len. Hier in slow-motion. Kijk eens wat je in Zweden in 1984 uitvrat....moet je eens zien. En dan al die schuttingwoorden te gen de dames van Queen's Club- ...Daar ben ik echt nog een kind bij". Ach, misschien krijgt hij wel een heel zachtaardige dochter. Dat zie je wel meer bij onhandel bare ROTTERDAM (GPD) - In plaats van een kerstgratificatie kunnen de spelers van Feyenoord deze week een boete verwachten. Naar aanleiding van de wanprestatie tegen FC VW hebben trainer Ab Fafié en het bestuur van de Rotterdamse club tot die maatregel besloten. De hoogte van het bedrag moet nog worden vastgesteld, „maar dat is in feite niet belangrijk", aldus Fafié. „Veel pijn zullen ze er vermoedelijk toch niet van hebben, maar het gaat erom dat we ze nu eens met de neus op de feiten willen drukken. Want de betrokkenheid bij het voetbal is bij de meesten ver te zoeken. Zoals ik ze zondag zag, beseffen ze kennelijk niet dat ze bezig zijn het stadion leeg te spelen". Welke consequenties dat heeft voor een club als Feyenoord met zijn dure huishouding, werd de Rotterdamse profs gisteren in de nabespreking keihard voorgere kend door bestuurslid Aad van der Laan. Pas met 18.000 toeschouwers is een thuiswedstrijd in de Kuip kostendekkend en bij de tien duels die daar tot nu toe werden afge werkt, kwamen gemiddeld precies 14.378 klanten. Hoewel het beker- treffen tegen PSV niet in de sei- door Paul de Tombe zoenbegroting was opgenomen (daarmee werd dus nog een bedrag terug verdiend), is het verlies in middels toch al opgelopen tot rond de 2,5 ton. „Het wordt dus echt desastreus als we zo doorgaan", beseft Ben ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. Effektief: 6,69% Effektief: 6,96 Wijnstekers. De aanvoerder heeft dan ook totaal geen moeite met de geldstraf die hem en zijn collega's wordt opgelegd. „Ik vind het na tuurlijk niet leuk, maar die boete is wel zeer terecht. Zo kan het echt niet langer en daar zijn wij als spe lers als eerste schuldig aan", hult hij zich in het boetekleed. „We moeten dan ook niet zeuren over verkeerde wissels, want de oorzaak ligt bij ons zelf. In het begin ging het nog wel, maar nu missen we van alles. We hebben geen zelfver trouwen, zijn snel geirriteerd, ver stoppen ons en durven niet meer. En de één trekt de ander mee", zo schetste hij de vicieuze cirkel waarin Feyenoord de laatste maand zo dramatisch terecht is ge komen. Misschien ook als gevolg van het aankoopbeleid (Wijnstekers: „We hadden Houtman nooit moeten la ten gaan". Fafié: „Ik heb duidelijk gezegd kijk uit wat we doen toen bijvoorbeeld Ling kwam binnenlo pen"), maar daarachter wil nie mand zich nu verschuilen. Wijnstekers: „Er waren toch steeds een stuk of vier, vijf spelers die de zaak nog overeind hielden toen het slechter ging. Die vallen nu ook weg. Het is nu zo ver dat we allemaal lopen te tobben. Door het hele elftal heen heerst een gelaten heid waar je moedeloos van wordt. Ik zou dan ook niet weten waar je zou moeten beginnen om het te verbeteren". Ab Fafié weet dat wel. „In feite bij de grote jongens", zegt de trai ner, die daarop toch enige schroom toont bij het nemen van collectieve maatregelen. „Omdat ook 'de kleintjes' daar de dupe van wor den. Van Hoekstra kun je toch niet zeggen dat hij niet naar vermogen heeft gewerkt tegen WV, maar toch krijgt hij die boete nu ook. Terwijl die eigenlijk voor anderen is. Zoals Tahamata zondag speelde, dat kan niet. Zoals Been al weken voetbalt dat kan ook niet. En dat zijn toch de jongens die een ploeg eruit zouden moeten trekken". „Maar wat moet ik anders", vraagt hij zich af. „Andere straffen uitdelen, zo iemand op de bank zet ten? Als je dat consequent door voert, moet je uitkijken dat je niet bij een elftal met alleen 'kleintjes' terecht komt. En dat is ook de be doeling niet". Fafié wil er maar mee zeggen dat zijn sanctie-alternatieven beperkt zijn. „Het enige wat we kunnen doen is die boete opleggen en er morgen nog maar weer eens over praten. En dan maar hopen dat ze nu eens wakker worden. Al weet ik niet of dat ook echt zo zal zijn. De betrokkenheid bij het voetbal is bij de meesten echt ver te zoeken". HILVERSUM (ANP) - Het ziet er naar uit, dat Jan Tim man in de schaaktweekamp met Garri Kasparov een zware nederlaag tegemoet gaat. De 22-jarige wereld kampioen maakte gisteren in Hilversum in de tweede partij opnieuw grote in druk. Hij won eigenlijk van uit de opening zoals hij wil de. Timman rekte de martelgang nog tot de 35e zet, maar gaf toen op. Zondag bood de door een verkoud heid geteisterde Amsterdammer heftiger tegenstand met wit om na ruim zes uur tot de conclusie te ko men, dat er met Kasparov niet te spotten viel. Vandaag krijgt de ver moeid ogende Timman, met wit, zijn derde kans aan te tonen, dat hij wel degelijk een waardig tegen stander van Kasparov is. „Ik heb gewoon heel slecht ge speeld. Van het begin al", was het enige, dat de zichtbaar teleurge stelde Timman kwijt wilde na de gebruikelijke analyse met de bui tengewoon vingervlugge wereld kampioen. Timman weigerde toe te geven, dat de door hem gekozen variant van het Dame-Indisch niet best speelbaar is. „Daar is niets mee aan de hand", zei hij wat krib big. „Ik had het alleen beter moe ten spelen". Op de negende zet kwam Kaspa rov met Pd2, wat aanvankelijk tot een nieuwtje werd bestempeld. Meestal wordt in die fase in de ui termate populaire Dame-Indiër Dc2 gespeeld. Na lang zoeken kwa men er twee voorbeelden uit het toernooischaak tevoorschijn: Stein - Langeweg van ruim 15 jaar gele den en Plaskett-Short (Brighton 1984). Kasparov zou later met pre toogjes zeggen, dat deze openings keuze geen geheimen voor hem be vatte. „Twee en een half jaar gele den, voor de tweekamp met Kortsj- noi, heb ik me er al in verdiept", vertelde de supergrootmeester. „Zwart komt heel gecompliceerd tè staan. Op elke zet rust een hoge prijs". Timman had overigens zon dagavond in een terugblik op de eerste partij gezegd, dat hij al een onprettig gevoel had gehad toen de stelling nog in evenwicht was. Met een open stukkenspel zonder pion nen op de damevleugel wist Tim man, dat Kasparov in zijn element moest zijn. Mogelijk werkte die nederlaag in de eerste de beste partij gisteren nog door in het spel van Timman. Hij verbruikte in de wederom stampvolle speelzaal in de KRO- studio ook veel meer bedenktijd dan Kasparov, die slechts tien mi nuten nodig had voor de eerste vijftien zetten tegen Timman an derhalf uur. De zet 9. Pd2 hield een pionoffer in, waar Timman wel op moest ingaan, wilde hij niet direct in het nadeel komen. Kasparov bleek de er uit voortvloeiende posi tionele voordelen in zijn huisvlijt uitstekend getaxeerd te hebben. Met dame en toren op de h-lijn kreeg wit goede aanvalskansen op de slecht ontwikkelde zwarte stel ling. Op de 26e zet raakte Timman zelfs een paard kwijt. Daar kon hij twee pionnen tegenover stellen, die eigenlijk in de praktijk nauwe lijks meetelden. Met nog slechts vijf minuten voor dertien zetten werd de situatie voor Timman - steeds hachelijker. Hij had toen al LUZERN (ANP) - Londen en Le ningrad hebben zich bij de interna tionale schaakfederatie (FIDE) kandidaat gesteld voor de organi satie van de revanche-tweekamp tussen wereldkampioen Garri Kas parov en de onttroonde titelhouder Anatoli Karpov. De FIDE maakte maandag, bij monde van secretaris Lim Kok Ann in Luzern bekend, dat Londen voor het verkrijgen van de titelstrijd, die voor volgend jaar is vastgesteld, een bedrag over heeft van 1,8 miljoen Zwitserse frank (ongeveer 2,5 miljoen gul den). Leningrad heeft een bod uit gebracht van 1,4 miljoen gulden. De FIDE zal met Kasparov en Karpov proberen tot overeenstem ming te komen over de plaats van handeling. Lukt dit niet, dan zal voorzitter Florencio Campomanes zelf een besluit nemen. Het is de bedoeling, dat de derde tweekamp tussen Kasparov en Karpov half fe bruari begint. Wereldkampioen Garri Kasparov hoefde gisteren niet lang na te denken in zijn tweede partij tegen J an Timman (foto anp> op een wat kunstmatige manier de lange rochade uitgevoerd om di recte koningsaanvallen te ontlo pen. Kasparov kon echter niet van verdere materiaalwinst worden af gehouden. Met een serie krachtzet- ten veroverde hij ook nog een to ren. Daarna probeerde Timman nog twee 'stoorzetjes', die Kaspa rov niet in het minst uit zijn even wicht brachten. Met slechts twee minuten op de klok voor zes zetten Voorts werd in Luzern bekend, dat de couverts van de biedingen op de tweekampen voor de halve finales van het kandidatentoernooi Timman - Joesoepov en Sokolov - Vagapjan vrijdag zullen worden opengemaakt. Over de speeldata is nog geen beslissing genomen. en een hopeloze stelling besloot Timman het spartelen te staken voordat hij helemaal kopje onder zou gaan. Er resten in de tweekamp nog vier partijen. Die zijn deze week achtereenvolgens op dinsdag, don derdag, vrijdag en zondag. Het verloop van de tweede partij: wit: Garri Kasparov zwart: Jan Timman 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6. 3. Pgl- f3 b7-b6,4. Pbl-c3 Lf8-b4,5. Lcl-g5 Lc8- b7, 6. e2-e3 h7-h6, 7. Lg5-h4 g7-g5. 8. Lh4-g3 Pf6-e4,9. Pf3-d2 Pe4xc3,10. b2x- c3 Lb4xc3, 11. Tal-cl Lc3-b4, 12. h2-h4 g5xh4, 13. Thlxh4 Lb4-d6, 14. Ddl-g4 Ld6xg3. 15. Dg4xg3 Pb8-c6. 16. d4-d5 Pc6-e7,17. Lfl-d3 d7-d6,18. Dg3-g7 Th8- g8, 19. Dg7-h7 Tg8-fB, 20. Pd2-e4 Pe7-f5, 21. Th4-h3 Dd8-e7, 22. g2-g4 Pf5-h4, 23. Dh7-g7 0-0-0, 24. Pe4-f6 e6xd5,25. c4xd5 Kc8-b8, 26. Th3xh4 Lb7xd5, 27. g4-g5 Ld5xa2, 28. g5xh6 d6-d5, 29. h6-h7 De7- a3, 30. Tcl-dl T(8-h8, 31. Pf6-g8 La2-b3, 32. Tdl-al Da3-c5, 33. Dg7xh8 d5-d4. 34. Th4xd4 Dc5-c3+, 35. Kel-e2 zwart geeft SYDNEY (Reuter) - De Franse tennisser Henri Leconte, die zondag het internationale toer nooi van Sydney won, ontdekte op weg naar het vliegveld, dat de organisatoren hem de ver keerde cheque hadden gege ven. Leconte, die recht had op de eerste prijs van ongeveer 60.000 gulden was in de haast afgescheept met de helft. De Fransman deed geen verdere moeite meer, het vliegtuig nog te halen en keerde op zijn schreden terug naar het tennis- stadion, dat hij een half uur eer der had verlaten. Daar bleek dat hem per ongeluk de cheque bestemd voor de verslagen fi nalist Evernden was toege stopt. De Nieuwzeelander was onmiddellijk tot een ruil be reid.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13