Kleinschaligheid van psychiatrie wordt bedreigd Volwassen schol is zeldzaamheid Fries in kerkremedie voor weerbarstige zielen Bezuinigingsgaten gestopt met atv-gelden DINSDAG 17 DECEMBER 1985 PAGINA 11 Interview Het lijkt erop dat de psychiatrie weer in het oude verdomhoekje te recht komt. Als gevolg van bezuini gingen worden de psychiatrische ziekenhuizen gedwongen tot steeds meer onprettige maatregelen. De In spectie voor de Geestelijke Volksge zondheid signaleert in haar jaarver slag eveneens dat de ziekenhuizen worden geconfronteerd met een in drukwekkende reeks van vraag stukken en problemen. Dat slaat dan niet alleen op geldelijke zaken, maar ook op bijvoorbeeld de rechts positie van de psychiatrische pa tiënt, de beunhazerij en het registre ren van klachten. Naar aanleiding van het jaarver slag van de inspectie hebben direc ties van verschillende ziekenhuizen nogal verdeeld gereageerd. In NRC/ Handelsblad verschenen verontrus tende artikelen over het psychia trisch centrum Wollheze waar als gevolg van bezuinigingen zelfs wordt geschrapt in de uitgaven voor voeding. De sociale armoede dreigt volgens dat ziekenhuis weer terug te keren onder psychiatrische pa tiënten. Zo ver is het volgens geneeskun dig-directeur J.L. van de Lande van het psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout zeker niet. Hij geeft toe dat een enkele pa tiënt er soms onverzorgd kan uit zien, maar dat is niet de schuld van de psychiatrische centra, maar van de rijksoverheid. Het zakgeld dat patiënten in het kader van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten krijgen is veel te gering om de per soonlijke behoeften te kunnen beta len. Wel staat voor de geneesheer vast dat de rek er in de ziekenhuizen absoluut uit is. Verder bezuinigen betekent onherroepelijk schaalver groting. Terug naar af. Terug naar de grote paviljoens van toen? NOORDWIJKERHOUT - Het zal zo'n tien jaar geleden zijn dat psychiatrische centra het roer hebben omge gooid. De oude, robuuste paviljoens voldeden al lang niet meer aan de eisen van de moderne psychiatrie. Er werd een plan opgesteld om de geweldige achterstand in te halen. Een aantal jaren is er ook daadwerkelijk hard aan gewerkt om de 'mensenfabrieken' om te trek ken en te vervangen door kleinschalige, moderne ge bouwen waar iedere patiënt over een privéruimte kon beschikken. De vermenselijking van de in richting. Nog steeds is dat een belangrijk streven van de psy chiatrische ziekenhuizen, maar de laatste tijd is in dat beleid de klad gekomen. Als gevolg van dé economische teruggang is er flink geschrapt in de uitgaven van het rijk voor de geestelijke volksgezondheid. En ook voor 1986 moeten de psychiatrische 'ziekenhuizen bijna twee procent inleveren. door Henk van der Post Behalve een achterstand in bouwactiviteiten, heeft de psy chiatrie lange tijd te kampen ge had met een ernstig tekort aan personeel. Werden in vroeger ja ren afdelingen door een handje vol nonnen geleid, hedentendage is de verhoudinbg tussen aantal patiënten en personeelsleden zo'n beetje een op een. En dat is nog niet toereikend om de bewo ners van de ziekenhuizen 24 uur per dag, zeven dagen per week, te verzorgen. Een voorbeeld: om te bewerkstelligen dat er gedu rende de gehele week een ver pleegkundige aanwezig is, zijn- op basis van een 38-urige werk week bijna vier personeelsleden nodig. "In de afgelopen jaren zijn wat de gebouwen betreft de grootste verschrikkingen vervangen, maar daarmee zijn we er nog lang niet", aldus J.L. van de Lan de van de Sint Bavo over de bouwactiviteiten. "In plaats van nieuwbouw is later al snel over gegaan tot verbouw van de oude paviljoens. Maar dat is een half slachtige oplossing: het blijven grote, logge gebouwen waarin lang niet altijd de beoogde kleine woonvormen mogelijk zijn. De bezuinigingsoperatie die we voor het nieuwe jaar hebben doorge voerd, moet echt de laatste zijn. Bij volgende ingrepen zijn we ge noodzaakt de door zo velen ge wenste kleinschaligheid in psy chiatrische ziekenhuizen te ver laten. Om verzorging en verple ging van patiënten mogelijk te houden, zullen dan groepen moeten worden samengevoegd". Daarom staat hy zeker niet te springen. Het is een afwijking van de beleidslijn die ook het rijk en de Tweede Kamer voorstaan. "Er zijn nog dringend nieuwe voorzieningen nodig. Maar als de benodigde gelden daarvoor niet afkomen, dan worden de psy chiatrische ziekenhuizen in een keurslijf gedwongen". Arbeidstijd Er is volgens Van de Lande geen sprake van dat er wordt be zuinigd op de voeding of andere materiële voorzieningen voor pa tiënten. "Dat is wel het allerlaat ste dat er gebeurt, zou ik zeggen. En het mag nooit zo ver komen dat dat gebeurt. Zonder daarop te korten, hebben we met veel sprokkelwerk de begroting voor 1986 sluitend gekregen. Maar we zitten tot aan het plafond, er blijft geen cent over. Dat is na tuurlijk niet gunstig. Er is geen enkele ruimte meer voor iets ex tra's en dat is ronduit triest". De verwarming is een graadje lager gegaan. Therapeuten heb ben grotere groepen gekregen zodat ook daar een kleine bezui niging is doorgevoerd. Maar de geneesheer-directeur van de Ba vo windt er geen doekjes om: "In het kader van de arbeidsduur verkorting heeft geen herbezet ting plaats. De gelden verkregen uit die maatregel worden als" be zuiniging gebruikt. Dat mag na tuurlijk niet, maar op die manier kan worden bereikt dat er geen mensen worden ontslagen. Als de vrijgekomen gelden wel voor herbezetting zou worden ge bruikt, dan hadden we met in gang van het nieuwe jaar mensen moeten ontslaan om de begro ting sluitend te krijgen". Van de Lande realiseert zich dat daardoor nog meer van het personeel wordt gevraagd en ge vergd op basis van vrijwilligheid. Per slot van rekening kunnen personeelsleden in theorie niet korter werken als daar niet meer arbeidskrachten tegenover staan. Hoe gaat dat dan in de praktijk? De directeur zegt niet hardop dat zijn personeel 40 uur blijft werken: "Ze hebben er in het kader van de atv allemaal een paar dagen bij gekregen. Dat zal best soms tot problemen leiden. Maar wellicht kan door herschik king van werkzaamheden een en ander worden bereikt. Maar wel willende medewerking en soe pelheid van het personeel is ver eist". Daarmee geeft hij aan dat er toch weieens een uurtje ge smokkeld zal moeten worden. Minder bedden Ook al weer een aantal jaren geleden heeft de overheid een plan opgesteld om het aantal bedden voor psychiatrische pa tiënten evenwichtiger over Ne derland te verdelen. Dat bete kent onder meer dat de Bavo moet verhuizen naar naar de re gio Rotterdam en dat de op de grens van Noordwijk en Noord wijkerhout gevestigde Sancta Maria een deel van haar activitei ten moet onderbrengen in de re gio Alphen aan den Rijn. Ende geest en het achterblijvende deel van Sancta Maria krijgen dan het noordelijk deel van Zuid-Hol land als verzorgingsgebied. Te vens moet het aantal bedden worden verminderd. Maar van dat terugbrengen van het aantal bedden dreigt wei nig terecht te komen. "Er is inte gendeel juist sprake van een gro te toename van het aantal opna mes. De oorzaak daarvan? Ik weet het niet. Er dringen zich vanuit de samenleving nou een maal meer gevallen op. Vergele ken met drie jaar geleden is dat aantal met 15 procent toegeno men van zo'n 550 toen tot 625 dit jaar. Een vergelijkbare ontwik keling is gaande bij Sancta Ma ria. Voor ons brengt dat extra problemen met zich mee omdat de toename zich vooral voordoet op de afdeling waar crisisgeval- len worden behandeld. Dat zijn mensen in acute geestelijke nood, vaak agressief, die bij op name veel aandacht opeisen. Dat maakt het noodzakelijk dat op die betreffende afdeling meer mensen dan voorheen aanwezig moeten zijn om toezicht te hou den", aldus Van de Lande. Paviljoens als deze op het terrein van de Bavo in Noordwijkerhout zouden voor huisvesting van patiën ten al lang tot het verleden moeten behoren. Maar indien nog verder wordt bezuinigd, moeten psychiatri sche ziekenhuizen de verworven kleinschaligheid weer prijsgeven en patiënten weer als vroeger onder brengen in grote groepen (archieffoto) Die moeilijkheid verdient zijns inziens absoluut aandacht. De vaak zeer acute gevallen van agressiviteit vergen intensief toe zicht en begeleiding. "Het aantal op die afdeling werkzame men sen is nauwelijks voldoende om de grote stijging op te vangen. De neiging ontstaat om dwang maatregelen, zoals het isoleren van patiënten, toe te passen. Dat is volstrekt onwenselijk. Daar aan moet iets worden gedaan". Opnameduur Het ziekenhuis is gedwongen de opnameduur te verkorten om dat het anders de opnamestroom niet kan verwerken. "Het korter maken van de opnametijd is op zich gunstig, maar is lang niet voor iedereen goed. De afbehan- deling van patiënten laat soms te wensen over. Er worden slechts crisisachtige oplossingen gebo den". Het risico van herhaalde opname is groot. Van de zijde van het zieken huis zal zeker niet worden gekort op materiële voorzieningen voor de patiënten. Desalniettemin kan directeur Van de Lande zich voorstellen dat soms de indruk van verwaarlozing wordt ge wekt: "Het bedrag dat de patiën ten als zakgeld krijgen is onvol doende. Van zo'n 300 gulden in de maand moeten zij zich kleden en hun persoonlijke verzorging betalen. Dat redt geen mens. Soms springen familieleden bij, maar dat gebeurt lang niet altijd. Een en ander betekent dat kle ding vaak wordt hersteld om du re uitgaven te besparen. Dat maakt soms een armoedige in druk". De directeur van het Noordwij- kerhoutse ziekenhuis voorziet als gevolg van de bezuinigingen ook problemen voor de nieuw bouw in Rotterdam. De Sint Ba vo moet in fasen vijf vestigingen betrekken in Rotterdam en om geving. Het gaat om nieuwbouw en verbouw. Met de operatie is in totaal 51 miljoen gulden ge moeid. De rijksoverheid zette halverwege dit jaar het sein op "Maar als we wat personeel be treft niet ruimer in ons jasje ko men te zitten, dan wordt het wel heel erg moeilijk om de vijf klei nere afdelingen draaiende te houden", aldus de geneesheer- directeur. De overheid heeft als voor waarde gesteld dat beheer en ex ploitatie van de vestigingen in en rond de havenstad geheel moet worden betaald uit de verpleeg- prijs. Maar met de verdergaande arbeidstijdverkorting en bezuini gingen gelooft Van de Lande niet Jat de afdelingen in Rotterdam voldoende kunnen worden be mand: "Ik heb er ernstige twij fels over. Ik hoop dat het rijk toch extra gelden beschikbaar stelt. Het gaat per slot van reke ning om een uniek experiment daar in Rotterdam. Het zou jam mer zijn als dat wégens tekort aan personeel niet goed uit de verf zou komen". Zeebioloog luidt noodklok IJMUIDEN - „De situatie die in 1976 aanleiding was om een volle dig haringvangstverbod in te stel len, is niet te vergelijken met de toestand van de schol op dit mo ment. Haring dreigde destijds, in een periode dat er sprake was van een geringe natuurlijke aanwas, door overbevissing volledig te wor den uitgeroeid. Daarvan is nu met de schol geen sprake. Voor ons is wèl duidelijk dat het totaalbestand van schol in de Noordzee geleide lijk terugloopt. door Eli Vlessing „Hoe dat bestand zich verder ontwikkelt, is moeilijk te voorspel len, omdat het nooit eerder zo laag was. Vaststaat dat voortgang van de huidige visserijdruk het totaal bestand van de schol verder zal doen afnemen. Het klinkt mis schien wat somber, maar je zou kunnen zeggen dat bij voortduring van die situatie de scholvisserij op een afgrond afstevent. Je kunt al leen niet aangeven waar die af grond zich bevindt". Zeevisserij bioloog drs. Adriaan Rijnsdorp toont zich niet duidelijk ongerust over het feit dat een deel van de Nederlandse vissersvloot zich niet houdt aan de door de Eu ropese Commissie voorgeschreven „spelregels" van de professionele scholvisserij. Van de ruim 200.000 ton schol die in 1985 door de Europese lid staten uit de Noordzee mocht wor den opgevist, viel het leeuwedeel van niet minder dan 79.540 ton toe aan de Nederlandse vissersvloot. Dat kwantum lijkt intussen ruim schoots te zijn overschreden. Ge volg: een vangstverbod. Voor de scholvissers en visverwerkende bedrijven is Leiden in last. Verdeelsleutel Voor Rijnsdorp en zijn collega- zeevisserijdeskundigen is de ver deelsleutel van de beschikbare hoeveelheid schol over de lidstaten niet zo belangrijk. Wel belangrijk is dat de totaal toegestane vangst niet wordt overschreden. En nog be langrijker is het voor de heren bio logen dat zij exact worden geinfor- meerd over de hoeveelheden schol die door de Europese vissers aan wal worden gebracht. „Wij worden geacht op grond van betrouwbare gegevens de Eu ropese Commissie te adviseren in zake de maximaal toegestane hoe veelheid te vangen schol over een kalenderjaar. De vangstgegevens vormen in ieder geval een belang rijk onderdeel van de informatie die we daarvoor nodig hebben. Over 1984 zijn nog geen officiële gegevens beschikbaar. Hoe we dan aan de benodigde informatie ko men? Nee, daar zeg ik niets over. Dat is puur vertrouwelijk. Maar naast die vangstgegevens hebben we natuurlijk ook onze eigen infor matie". Uit deze krant vrijdag „Jaarlijks wordt er een survey (peiling, red.) gehouden. Aan de hand van de op die manier verza melde gegevens kunnen we vrij nauwkeurig vaststellen hoe groot de aanwas van het bestaande scholbestand op termijn zal zijn. De afgelopen jaren was er inder daad sprake van een behoorlijke aanwas. Op zichzelf is dat verheu gend. Aan de andere kant weet je dat daar een keer verandering in komt." Rijnsdorp is platvisspecialist. Hij kent de levensgeheimen van de pleuronectes platessa, zoals de La tijnse benaming luidt van het visje dat op het ogenblik zo ongeveer in zet is van een kleine visserij-oorlog tussen staatssecretaris Ploeg en de scholvissers die weigeren gehoor te geven aan het door de bewinds man ingestelde vangstverbod. Snelgroeiers „De schol kom je eigenlijk over de hele Noordzee tegen. Dat wil zeggen tot op diepten van onge veer honderd meter. De dieren worden op volle zee geboren en groeien op in ondiep water. Naar mate ze ouder worden, zoeken ze dieper water op. Het zyn wat je noemt snelgroeiers. De dieren kun nen een leeftijd van dertig jaar be reiken. Ze hebben dan een lengte van zo'n 75 centimeter en een ge wicht van 5 kilogram. Maar derge lijke exemplaren zijn wel heel erg zeldzaam geworden", aldus Rijns dorp. Ook schollen van minder rigou reuze omvang, maar volgens de in deling van de vakhandel altijd nog deel uitmakend van de categorie „groot", worden zo langzamerhand een zeldzaamheid. „Ze zijn er wel", licht Adriaan Rijnsdorp toe. „Voor al in de wat meer noordelijke stre ken van de Noordzee. Zo ongeveer ter hoogte van de 57e breedte graad. Maar ja, vissen in dat gebied betekent langere reizen maken" „Het merendeel van de Neder landse scholvissers geeft er de voorkeur aan dichter bij huis te blijven en neemt genoegen met kleinere maten schol. Het gevolg is dat jonge vissen de gelegenheid niet krijgen oud te worden. Daar mee wordt het evenwicht in leef tijdsopbouw eigenlijk wreed ver stoord. In 1960 hadden volwassen schollen een kans van één op vijf om te worden gevangen. Door de toegenomen visserij is dat één op drie geworden. Dat betekent dat per jaar ongeveer 35 procent van de vangbare schol de kans loopt te worden opgevist. Anders gezegd: de toename van het vermogen van de vissersvloot heeft geleid tot ver jonging van de scholstand. Een soortgelijke ontwikkeling hebben we vroeger gehad met tong. Visse rij-biologisch gezien is de gang van zaken met tong en schol goed ver gelijkbaar". Politiek Toch dringt de vraag zich op of de Nederlandse vissers niet een klein beetje gelijk hebben als ze stellen dat met het naleven van de vangstvoorschriften en de weten schap dat andere Europese visse- rijstaten het hun toebedeelde quo tum bij lange na niet opvissen, er toe zal leiden dat straks de schol spontaan het strand op zal zwem- Adriaan Rijnsdorp: „Dat is een discussie die thuis hoort op poli tiek terrein. Daar hebben wij als biologen in feite geen boodschap aan. Persoonlijk ben ik van me ning dat er in de visserij bedrijfstak verschrikkelijk hard wordt ge werkt. Misschien is het wel een goeie zaak dat de Nederlandse vis sers toestemming krijgen om dat deel van de schol te vangen dat hun buitenlandse collega's, om welke reden dan ook, niet opvis sen. Dat is echtereen beleidszaak". „Wij adviseren zo eerlijk moge lijk aan de hand van de ons ter be schikking staande gegevens. Tot nu toe zijn we in staat geweest daarmee een beeld te scheppen dat voor de heren beleidsmakers bruikbaar is gebleken. Als wij zo'n advies niet meer kunnen verstrek ken omdat we over onvoldoende of onvolledige gegevens zouden be schikken, dan wordt het voor de beleidsmakers denk ik ook heel erg moeilijk om, op welke manier dan ook, nog een bruikbaar be leidsplan te creëren". Toen de afdeling Berlikum van het 'Kristlik Frysk Selskip' in 1931 de twee plaatselijke kerke raden vroeg, bij gelegenheid een dominee een Friese preek te laten houden, werd dit verzoek prompt afgewezen. Zowel de hervormde als de gereformeerde kerkeraad wilde de kerk alleen afstaan voor een Friese bijbellezing op een doordeweekse avond. De Friese taal, door sommigen toen aange duid als 'boerefries', stond op het tweede plan. Een van de verhalen in de deze week verschenen aflevering van de twaalfdelige serie 'Anderhal ve eeuw gereformeerden in stad en land' gaat over 'de kerken en de Friese taal'. De schrijver, K. Zondag, gaf zijn bijdrage de veel zeggende titel 'Komedie of reme die?' "Ten aanzien van het Fries wa- dat hun moedertaal slechts geschikt is voor informe le verbanden van bijvoorbeeld gezin en vriendenkring", schrijft Zondag. "Andere gebieden - zo als rechtbank, kerk en onderwijs - worden door hen (onbewust) aangeduid als 'hoger'. Daarvoor is volgens hen de nationale taal, het Nederlands, het meest ge schikt en wenselijk". Het 'Kristlik Frysk Selskip' werd in 1908 opgericht op initia tief van de gereformeerde predi kant Sipke Huismans (1873- 1924). Hij had aan de Vrije Uni versiteit bij dr. Abraham Kuyper colleges taalkunde gelopen en riep de Friezen op, hun roeping en plicht tegenover de eigen taal te verstaan. Deze colleges, zo schreef hij, hadden hem de ogen geopend voor het wezen en recht van de Friese taal. De oprichting van het Selskip betekende voor het protestants- christelijke volksdeel een princi piële wending. De reeds bestaan de verenigingen tot bevordering van de Friese taal en cultuur be hoorden tot de 'moderne' en libe rale richting. Ze speelden Friese toneelstukken in herbergen. Die sfeer paste niet zo bij het recht zinnige levensgevoel. Rechtzinnigen legden onmid dellijk verband tussen Fries en herberg, taal en kroeg. Toen in 1915 in Tzum de eerste kerk dienst in de Friese taal werd ge houden, verliet een vrouw de kerk onder het hoorbare protest dat er die morgen 'komedie' in de kerk werd opgevoerd. De emotionele weerstand te gen het volwaardig gebruik van het Fries heeft Sipke Huismans als mens en predikant gekwetst. Hij geloofde, dat de evangelie verkondiging in de eigen taal 'stiller oandacht' en 'djipper sneed' (diepere beleving) geeft, maar mocht in zijn eigen ge meente (Anjum) die taal niet ge bruiken. En andere gemeenten in Friesland wilden deze 'drijver' niet beroepen, bevreesd als ze waren voor incidenten. Teleurge steld verliet Huismans zijn ge boortegrond. Gewoner en directer Toch begon de inzet voor de ei gen taal langzaam vruchten af te werpen. In 1923 kwam een Friese psalmbundel (van Anders Wy- benga) tot stand. Dankzij het 'Kristlik Frysk Selskip', dat daar voor hulp kreeg van het Neder lands Bijbelgenootschap, kon tien jaar later het Nieuwe Testa-, ment verschijnen. Midden in de oorlog (1943) kwam het Oude Testament gereed. In die tijd werkte in Amster dam de onderwijzer-dichter Fed- de Schurer aan een psalmberij ming in het Fries. Hij had geen officiële opdracht, maar werkte, naar hij zelf zei, uit innerlijke aandrang. Aan zijn vriend de pre dikant Buskes schreef hij eens: "Psalm 119 heb ik nu af. Jammer dat er maar 88 verzen zijn". Schurers berijming werd in 1947 door het 'Kristlik Frysk Selskip' gepubliceerd. In 1955 aanvaard de de hervormde synode dit 'Frysk Psalm- en Gesangboek'. Later werkten de gereformeer den mee aan de vertaling van het Liedboek (1977) en de Bijbel (1978). Officieel wordt de verkondi ging in de eigen taal geen stro breed meer in de weg gelegd. Toch gaat volgens een recent on derzoek maar 7 procent van de gereformeerden in Friesland re gelmatig naar Friese diensten. En 22 procent is nog nooit in zo'n dienst geweest. De schrijver Zondag komt in de aflevering Friesland van 'An derhalve eeuw gereformeerden' (uitgave J. H. Kok, Kampen, f. 12,60) tot de conclusie, dat het bepleiten van het Fries in de ere dienst ook de provinciale oecu mene bevordert. Hervormden, doopsgezinden, rooms-katholie- ken en gereformeerden houden momenteel Friese oecumenische diensten. Het dorp Herbayum (bij Franeker) is daarvan een sprekend voorbeeld. Tien jaar geleden was het kerkje daar bij na leeg. Nu is een volle kerk nor maal. Men ervaart een Friese dienst als gewoner en directer. "Die taal", zo besluit Zondag, "spreekt tot het hart en is daar mee een remedie voor weerbar stige zielen, die in een onbarm hartige wereld zoeken naar troost en gerechtigheid". "Het Fries in de kerk is geen doel. Het is middel. Het leidt niet tot ver deeldheid, maar staat in dienst len". Hervormde Kerk: aangeno men naar Bussum J. C. Delbeek Oostelijk Flevoland, de benoe ming bij de Raad van de Zending (secretaris voor educatie) N. van Oosterzee Rotterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Steenwijk T. J. Havinga Broek op Langen- dijk. Baptistengemeenten: beroe pen te Zwolle G. Pflaum Vroomshoop. Geen oproep. Het bestuur van de Evangelische Kerk van Duitsland (27 miljoen leden) zal geen oproep doen tot algehele boycot van Zuid-Afrika. Zo'n maatregel, zegt het kerkbestuur, heeft onoverzienbare gevolgen en zal vermoedelijk tot chaos lei den. Daarom kiest het voor 'rijp overwogen, doelgerichte sanc ties' ter afschaffing van de apart heid. De relatie met kerken in Zuid-Afrika moet duidelijk ma ken, dat de Duitse kerk solidair is met de verdrukten en voor stander van een blank-zwarte dialoog ter beëindiging van de apartheid. Het Duitse kerkbestuur hand haaft zijn appèl van september op regering, zakenleven, handel, banken en iqdustrie om zich be wust te zijn van hun zware ver antwoordelijkheid voor verande ring in Zuid-Afrika. Het steunt de oproep van de Wereldraad van Kerken tot het houden van een 'wereldgebedsdag' voor dit land op 16 juni 1986, als de op stand in Soweto - dan tien jaar geleden - wordt herdacht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11