Eenmalige uilkering 1985 Van Segas naar Segaar Nieuwe almanak: je hebt het of je hebt het niet Club 70 Expositie: Leiden ah toevluchtsoord NIEUWE WONINGEN AAN LEVENDAAL Ruzie leidt tot messteek Onderzoek naar vrouwenarbeid NACHTELIJKE BOTSING OP KOREVAARSTRAAT Beijen wil terug in raad MAANDAG 16 DECEMBER 1 Lezers Schrijven Zou het voor de eigenaar van Club 70 aan de Stationsweg in Leiden niet beter zijn wanneer hij zijn dis- .cotheek zou verplaatsen naar Zuid- Afrika? Daar is nl. bij de wet vast gelegd de scheiding tussen blank en zwart. Hier in Nederland is discrimina tie verboden. Maar aangezien Club 70 er Botha-sympathieën op na houdt, werden mijn man en zijn vriend, beiden zwarte Afrikanen, op grond van hun huidskleur ge weigerd. Wanneer ik er bij ben, worden wij niet geweigerd. Ik was van dit voorval erg overstuur. Wat mijn man treft, treft ook mij. U ziet het, het Botha-regime heeft ook aanhang in Nederland, o.a. bij Club 70. S. Conteh-Uljé Oranjegracht 77 Leiden LEIDEN - Marjolein Morée van de werkgroep vrouwenstudies van het Sociologisch Instituut is voor haar onderzoek op zoek naar vrou wen die in de jaren vijftig en zestig buitenhuis hebben gewerkt en ook kinderen hadden. "In de periode 1950-1970 was de combinatie van betaald werk bui tenshuis en kleine kinderen thuis een zeldzaamheid; volgens statis tieken werkte slechts zeven pro cent van de gehuwde vrouwen" Morée vindt alle soorten werk in teressan en ook degenen die enige jaren uit het arbeidsproces zijn ge stapt of in die tijd korter zijn gaan werken. Meewerken aan het onderzoek houdt in: het invullen van een en quête met zeven korte zakelijke vragen, en/of voor wie daar voor voelt een gesprek met een van de medewerksters aan het onderzoek 'Vrouwenarbeid in de jaren vijftig en zestig'. Wie tussen de 50 en 75 jaar oud is en behoort tot de groep gezochte vrouwen kan bellen voor meer in formatie en voor toezending van het enquête-formulier: 071-148333 toestel 6602/6601 (Marjolein Mo rée). Bij voorkeur op maandag- of dinsdagmorgen. Laurens Beijen. (archieffoto» In totaal telt de kandidatenlijst voor de PvdA-raadsfractie meer dan veertig namen. Het bestuur van de socialisten zal over.twee we ken de voorlopige lijstvolgorde vaststellen. In de loop van januari zal de ledenvergadering zich daar over uitspreken en de definitieve lijstvolgorde vast stellen. CDA De ledenvergadering van het CDA zal morgen al de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsfractie 'vaststellen. Deze ledenvergadering wordt gehouden in "In den vergul den Turk, aan de Steenstraat 2, aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Aan het Levendaal zijn veertien nieuwe woning wetwoningen verrezen in een open plek die was ontstaan na de sloop van een oud fabrieks gebouw. De nieuwbouw is neergezet op de plek van het voormalige Citin-complex, een bedrijf in chemische produkten. Vorig jaar werd het fabrieksgebouw met de grond gelijk gemaakt en een aanvang gemaakt met de nieuwbouw. De bouw van deze veertien woningen, die opval len door de vierkante ramen, is thans op een oor na gevild. Het ontwerp is van het architecten bureau Gradus-Kamsteeg uit Warmond. (foto Holvast» Vietnam In het trefcentrum Leidse Stu denten Ekklesia, Rapenburg 100, is vanavond een VARA-docu- mentaire te zien over het post-ko- loniale tijdperk, na 1954, van Vietnam. De achtergronden van de strijd en het wel en wee van Vietnam erna worden belicht. De voorstelling heeft plaats in sa menwerking met de werkgroep Vietnam en het Medisch Comité Vietnam. Aanvang 20.00 uur. Go De Valkenburger Willem Knoop heeft zaterdag ongeslagen voor de derde keer het Go Gong Toernooi van de Leidse Go Club gewonnen. In groep 1 kwam ver der de volgende uitslag tot stand: 2. D. Riedeman; 3. J. Bol; 4. G. Hungerink5. P. Dullemeijer. In groep 2: 1. P. Mioch; 2. A. Rosen- dal; 3. E. Hulshof; 4. N. v.d. Meer; 5. A. Pluim Mentz. LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is vannacht met een uitbeenmes gestoken. Volgens de politie ge beurde dit nadat hij de deur van een woning aan de Grevenstraat had ingetrapt, om verhaal te halen over een eerder op de avond ver nield autoruitje. Het mes heeft het slachtoffer aan een long geraakt. De dader, een 41-jarige Leidenaar, zal zware mishandeling dan wel poging tot doodslag ten laste wor den gelegd. Vannacht om een uur of drie ging de 41-jarige Leidenaar op pad. Uit ergernis over het parkeren van auto's, onder meer van bezoekers van de nabije uitspanning De Smidse, voor zijn deur vernielde hij een autoruitje. Later kwam het ook nog tot een licht handgemeen met de cafébaas. Omstreeks 4.15 uur ging de 30- jarige Leidenaar naar de Greven straat om, met twee kornuiten, ver haal te halen over het vernielde au toruitje. De deur van de woning werd ingetrapt. Daarop kwam de bewoner, gewapend met het uit beenmes naar beneden en stak de ongewenste bezoeker in de hal in het bovenlichaam. In het Acade misch Ziekenhuis is vastgesteld dat de gewonde man bloed in de longen heeft en nog minstens een week in het ziekenhuis zal moeten blijven. De dader is een half uur la ter aangehouden. Sommige mensen komen alsnog in aanmerking voor de eenmalige uitkering 1985. Hebt u in 1984 de eenmalige uitkering niet aan gevraagd of was u er te laat mee? Kwam u eigenlijk wel in aanmerking voor de eenmalige uitkering 1984 en hebt u ook dit jaar nog'n minimum inkomen? Dan kunt u alsnog de eenmalige uitkering 1985 aanvragen. Ga daarvoor naar de Sociale Dienst van uw gemeente, ook als u al een aanvraag 1985 hebt ingediend. Er is in dit geval 'n speciaal formulier. De aanvraag moetop15 februari!986 ingediend zijn. LEIDEN - Segaar. Ooit zal het wel Segas of iets in die trant zijn geweest, maar aangezien de stadhuisklerk zijn talen nou ook weer niet zo goed sprak werd het Se gaar. Veel namen van bui tenlanders die naar Leiden vluchtten werden op die manier verbasterd. Sla het telefoonboek maar open en je komt hun nazaten tegen, hele rijen. door Wim Brands "Het kwam overigens ook voor dat de buitenlander zijn naam na ver loop van tijd vernederlandste", al dus drs. R.C.J. van Maanen, één van de samenstellers van de ten toonstelling 'Van elders gekomen' die tot en met 3 januari te zien is in de nieuwe tentoonstellingsruimte van het gemeentearchief aan de Vliet. Drie jaartallen zijn belangrijk op de expositie over buitenlanders in Leiden. 1585 - 1685 - 1985. In de .KOM MAAR HALEN IN AL ONZE FILIALEN! eerstgenoemde periode kwamen er veel Zuid-Nederlanders naar Lei den, in de tweede de Franse Huge noten en in de derde periode de gastarbeiders uit landen als Marok ko en Turkije, zij het dat het in dit geval natuurlijk niet om vluchte lingen ging. Maar we mogen ook de Duitsers niet vergeten, "die gedurende alle eeuwen sedert 1585, doch met na me tijdens de 30-jarige oorlog (1618-1648) hun toevlucht in de Nederlanden zochten, hetzij ge vlucht, hetzij gelokt door de wel vaart van deze gewesten". Andere Engelstaligen dan de Pil grim Fathers kwamen hier terecht door de handel en als militair. En dan had je natuurlijk nog de Belgi sche vluchtelingen die tijdens de eerste wereldoorlog naar Neder land gingen. "Ja, Leiden is altijd een gastvrije stad geweest", zei wethouder Kuijers tijdens de ope ning van de tentoonstelling, vrij dagmiddag. Het kan niet ontkend worden dat vooral in het verleden enorm veel vluchtelingen naar deze stad trok ken, maar hoe reageerde de plaat selijke bevolking daarop? Van Maanen: "Laat ik eerst dit voorop stellen: de vluchtelingen trokken in bijvoorbeeld de zestiende eeuw niet alleen naar Leiden, ze waaier den uit over heel Holland. Van dis criminatie was natuurlijk wel spra ke, hoewel daar niet veel over be kend is. De getuigenissen ontbre ken". "Maar wat we wel weten is dat de Walen en Vlamingen op straat soms werden nageroepen. Ze wa ren kleurrijk gekleed, anders in elk geval dan de plaatselijke bevol king, en dat vond niet iedereen even normaal". Vakkennis Waarna Van Maanen vertelt dat er in wezen natuurlijk sprake was van een merkwaardig proces: de stad groeide in korte tijd op een on gekende manier. "Omstreeks 1581 woonden er 12.000 mensen in Lei den, in 1600 waren dat er 25.000 en weer twintig jaar later zo'n 45.000". "De stad werd dus opeens gecon fronteerd met diverse problemen, woningnood bijvoorbeeld. Er was dan ook een stadsuitbreiding no dig om de problemen enigszins te kunnen opvangen". "Je kunt echter niet stellen dat de plaatselijke bevolking de vluch telingen liever zag gaan dan ko men. Er kwamen dan wel geluk zoekers en bedelaars naar Leiden, maar er waren ook veel vaklieden onder de vluchtelingen waardoor de nijverheid ging bloeien". De drukkerijgeschiedenis is bij voorbeeld onlosmakelijk verbon den met de uittocht uit Antwerpen, na de val van die stad in 1585. "Een stad als Leiden, met een universi teit binnen de muren, had grote be hoefte aan boekdrukkers, uitge vers en boekverkopers. Belangrij ke drukkers vestigden zich hier: Silvius, Plantijn en Van Raphelin- gen uit Antwerpen; later Elsevier uit Leuven. Zij allen waren tevens aangesteld als academiedrukker", zo meldt de catalogus van de ten toonstelling. De tabaksverkoop was in han den van de Engelsen. "Tabak, een produkt van de Engelse Koloniën, werd door vele Britse soldaten 'ge dronken' (zoals het roken toen heette). Deze gewoonte vond spoe dig navolging onder andere groe pen in de Leidse bevolking. De En gelsen traden dan ook op als de eerste tabaksverkopers in Leiden en als de eerste Leidse pijpema- kers. De 17e eeuwse pijpen, ge merkt HB, die in grote hoeveelhe den in de Leidse bodem zijn ge vonden werden door de Engelsen Harry Befford (vader en zoon) of Henry Beer gemaakt". De nieuwe expositieruimte van het gemeentearchief aan de Vliet, i tot en met 3 januari de tentoonstelling 'Van elders gekomen' is te zien. En het intellectuele leven? In 1585, tien jaar na de oprichting van de Leidse universiteit, waren er dertien hoogleraren, van hen kwa men er acht uit het buitenland. Bezetter Op de expositie is mooi mate riaal tentoongesteld. Een stam boom van ene Pieter Ginjaar bij voorbeeld. Je hoeft niet zo erg diep in het verleden van deze in 1900 ge boren Leidenaar te duiken, of daar kom je de buitenlandse invloeden al tegen: Larde, Bernard, Monta- nye. En dan zijn er nog de documen ten die betrekking hebben op de Belgen die tijdens de eerste we reldoorlog hun heil in Leiden zoch ten. Op één van de foto's zie je een schoolklasje. "Het was een klasje voor Belgische kinderen in het fa briekscomplex van Zaalberg", ver duidelijkt Van Maanen. Op de achtergrond een bord met daarop het bekende Aap-Noot- Mies. Gek idee is dat, het besef dat. er in België op dit moment een paar stokoude mensen rondlopen die dat rijtje nog feilloos kunnen opdreunen. Een paar mensen die van elders kwamen, vallen eigenlijk buiten het bestek van deze tentoonstel ling. Ze zijn ook te zien op een foto. Duitse soldaten, begin 1945. De meeste linkse op de prent kijkt stoer uit z'n ogen, alsof er nog niets is verloren. Maar gelukkig...het zou niet lang meer duren totdat hij op de vlucht moest slaan. LEIDEN - 'Savoir Vivre' of lie ver gezegd: weten te leven we ten. Dat is het thema van de zo juist verschenen Leidse universi taire almanak voor 1986. De ze ven redactieleden, die jaarlijks worden geselecteerd uit een gro te groep studenten om dit ar beidsintensieve karwei te klaren, menen zich stuk voor stuk le* vensgenieter te kunnen noemen. Vandaar. Op de voorkant dit keer geen vingers of vlekken en een schreeuwende roze kaft, maar de beroemde dame van Leonardo da Vinei tegen een witte achter grond. De 'Mona Lisa' lijkt scho ner en mooier dan in het Louvre, waar ze achter lagen glas hangt. Haar blik is schalks en haar ogen drukken pret uit. Alsof ze wil zeggen: heren jullie zijn erg aar dig, maar ik ben niet zomaar te verleiden. Een levensgenietster? De redactie denkt het. Zo wordt er nog veel meer ge dacht. De Romeinen deden aan 'Savoir Vivre', de Lodewijken uit Frankrijk beslist niet. Jaap van Meekeren, Chriet Titulaer en Corry Vonk zullen het ook nooit krijgen. Adriaan van Dis, Jack Nicholson en Trins de Vries heb ben 'het' daarentegen wel. Het lijvige boekwerk ziet er verzorgd uit en is leuk geïllu streerd. De wetenswaardigheden over Leiden en de universiteit, in het geel, zijn duidelijk afgeschei- De trui met 'savoir vivre'. Niet te verwarren met 'joie de vivre' of Tart de vivre'. den van de rest. In de namen van de studenten nog geen fout ge vonden. Boeiend is altijd het jaartal van binnenkomst. De eeu wige student is dit keer een vrouw. Volgens de gegevens is ze in '55 begonnen met geschiede nis. Ter geruststelling: ze heeft haar kandidaats of propedeuse al. De redactie die de Almanak laat openen door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden in vol ornaat, heeft van het redac tionele gedeelte een bonte verza meling gemaakt. Drinken, eten, baden, de liefde bedrijven, au to's, geld, huizen; het kan het le ven aangenamer maken, maar een een levensgenieter word je er niet door. Dat héb je of je hebt het niet. Dat is zo ongeveer de moraal van alle stukjes. Bourgondiër Jan Brusse, die werd opgezocht aan de Cóte d'A- zur, zaagde bijna de poten onder het thema vandaan. Twee redac tieleden die in truien met het op schrift 'savoir vivre' in de trein naar Frankrijk stapten, vertelden hem dat de Fransen dat nogal leuk vonden. Brusse helpt ze uit de droom en brengt wat r "Wat jullie onder savoir vivre verstaan heet in Frankrijk 'joie de vivre'. 'Savoir vivre' wil alleen maar zeggen, datje goede manie ren hebt en wellevendheid toont. Verder maak ik onderscheid tus sen 'joie de vivre' en Tart de vi vre'. 'L'art de vivre' is de kunst van het leven, terwijl 'joie de vi vre' daar juist het resultaat en plezier van is. Bij het streven naar leven met 'joie de vivre' kent men meer waarde toe aan het gevoel dan aan het verstand". Enfin, voorlopig moeten de studerenden het nog hebben van hun verstand. Een Leidse stu dent met 'Savoir Vivre' (in de be tekenis van Brusse), zoiets heel mooi. Een visitekaartje zc ik zeggen. SASKIA STOELINGA ADVERTENTIE LEIDEN - Een 19-jarige Leide naar heeft zaterdagnacht om streeks 3.20 uur zijn auto op de Korevaarstraat in de prak, ge reden. Komend van de Bree- straat verloor de jongeman ter hoogte van de Steenschuur de macht over het stuur, vermoede lijk doordat hij te hard reed, en kwam via een verkeerszuil te gen een lantaarnpaal tot stil stand. Een 18-jarige mede-in zittende hield schedelletsel aan het ongeval over en de wilde chauffeur hechtwonden, zo werd in het Academisch Zie kenhuis vastgesteld. De auto werd totaal vernield. Ex-lid PPR op kandidatenlijst PvdA LEIDEN - Het oud-gemeente raadslid voor de PPR, Laurens Beijen, is kandidaat voor de raads fractie van de PvdA na de verkie zingen van 1986. De zittende raads leden Eikerbout, Fallaux en Snel- ders zijn niet beschikbaar voor een volgende raadsperiode. Beijen keerde de PPR in 1982 de rug toe na zes jaar voor die partij in de gemeenteraad te hebben geze ten. Het oud-raadslid verklaarde destijds geen perspectief meer te zien voor de PPR nadat die partij, bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer, op twee zetels was terug geworpen. In 1980 verliet Beijen, tussen tijds, de gemeenteraad wegens het aanvaarden van een betrekking bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Vorige maand kwam zijn naam weer voor op de groslijst voor de raadsfractie van de PvdA in de periode 1986-1990. Door het inzenden van een bereidverklaring heeft Beijen getoond serieus kan didaat te willen zijn voor de socia listische raadsfractie. Een opvallende nieuwe naam on der de PvdA-kandidaten voor de gemeenteraadsfractie is, naast die van Beijen, mevrouw Tesselaar- Van Schagen, echtgenote van de zittende wethouder Tesselaar, van volkshuisvesting. De wethouder is zelf ook weer kandidaat voor een volgende raadsperiode. Sinds 1983 maakt de gemeentewet mogelijk dat gehuwden beiden zitting ne men in de raad. Van de zittende PvdA-raadsle- den hebben er drie te kennen gege ven geen kandidaat te willen zijn voor een volgende raadsperiode. Fallaux, Snelders en Eikerbout, die gedurende een korte ziektepe riode van Tesselaar tijdelijk wet houder was, keren dientengevolge niet terug in de gemeenteraad. Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3