S DT Van der Duim in superieure rol Gustafson klopt Nederlandse top Toptijden in zwemfestival Maaike Parrel in uitstekende vorm Veldhoven wint drie afstanden Record in Alma Ata Surprise Martinus Stamsnijder wint in Oss MAANDAG 16 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 19 ASSEN (ANP) - Na het bewind Kooiman, Hopman en Ruitenberg is Hilbert van der Duim de nieuwe grootvorst in het schaatsende marathonpeloton. De tweevoudig wereld kampioen bij de allrounders heeft in zijn eerste jaar na een korte gewenningsperiode veel respect afgedwongen bij de mannen-van-deextralangeadem. Niet zozeer door zijn perfec te techniek, maar vooral door zijn flitsende demarrage en door zijn vermogen de tactische beginselen van het marathonrijden snel over te nemen. In de derde nationale marathon- zesdaagse was Van der Duim op permachtig. Hij controleerde op vrijwel alle dagen de race over de klassieke afstand en wist zich hal verwege al praktisch zeker eige naar van de gouden schaats. Op de slotdag sprong de Fries in strijd met het aanstaande leraarschap in de economische wetenschappen bepaald niet zuinig met zijn onuit puttelijke krachten om. Omringd door drie ijzersterke, trouwe knechten (Cazemier, Bakker, Hop man) deed Van der Duim gisteren op de kunstijsbaan van Assen voor 7000 toeschouwers de tijden van Emiel Hopman herleven. Waar het huidige kernploeglid vroeger geen tegenspraak duldde door de concurrentie in strak tem po op ronden achterstand te rijden, snoerde Van der Duim gisteren spelenderwijs de oppositie de mond met voortdurende tempo wisselingen. Vrijwel constant reed hij aan de kop v; honderd meter mak nam hij twee ronden sprong. Slechts twee krachtpasters waren in staat zijn plaagstootjes te pareren, Lex Cazemier en Richard van Kempen. Het grote peloton haakte onthutst af. Achttien vol houders toonden meer karakter en hielden met de tong op de ijzers de schade beperkt tot een omloop. te passen. "De recettes zullen in de toekomst verdeeld worden over bond, schaatsers, organiserende clubs en ijsbaan", ontvouwde Brandt zijn beleidswijzigingen. "Het prijzengeld van de rijders moet omhoog. Nu bedraagt dat 75 gulden voor een overwinning. Dat wordt verdubbeld. Bovendien voe len wij voor een vergoeding voor die rijders, die niet in ploegver- band of individueeel gesponsord worden". De massale opkomst van het pu bliek gaat vergezeld van de entree van de commercie. Langs de baan staan per wedstrijd nu al tien ploegleiders en dat aantal zal het volgend seizoen ongetwijfeld groeien. Brandt wil de commercie wel toelaten maar onder bepaalde voorwaarden. "Om combines te vorkomen zijn wij voorstander de grootte van de ploeg te beperken. Wij denken daarbij aan drie rijders per ploeg". Dat is dan nog een meer dan de schaatsers zelf voor- hét peloton Óf er stelIen- ,"Twee '«kl °j»s Weln", is jor. Op zijn ge- "e mening van Brandt. Met de erom dat te voorkomen. Wij willen onze marathons schoon houden. En niet vervallen in de sleur van de wielercriteriums. Daarover zullen wij met de rijders en de bond na dit seizoen gaan praten". EINDHOVEN/HAARLEM (ANP/GPD) - Het gelijktijdig optreden in Nederland van de marathonschaatsers en van de klassementsrijders in hun strijd om de wat overdreven genoemde Wereldbeker in Eindhoven is duidelijk in het voordeel van de mannen van de lange adem beslist. De super-langebaan is flitsend gebleken in de afgelopen weken, de confrontatie in Eindhoven sleepte zich moeizaam voort door ellenlange dweilpauzes. Niettegenstaande harde wind en zacht ijs legde Hein Vergeer de500 meter af binnen de veertig secon- ASSEN (ANP) - In de schaduw van landers. "Die korte afstand is meer de finale van de marathonzésdaag- hollen dan schaatsen", gaf hoofd- se werd op de kunstijsbaan van As- scheidsrechter Aad van de Velde sen de traditionele shorttrack-in- daarvoor als verklaring, "en daarin terlandwedstrijd tussen Nederland züb de Belgen meer bedreven dan en België gehouden. De zege op de *n technisch verantwoord schaat- TYiantha-baan ging, even traditio- sen. Je merkt duidelijk dat de Bel- neel, naar Nederland. De heren gen geen schaatstraditie bezitten", met 81-56, de dames met Op het programma stonden drie af standen: 500, 1000 en 1500 meter. Alle rijders en rijdsters kwamen ie der op elke afstand een keer aan de start. 32-28. tree van de commercie is ploegen- spel onafwendbaar. Het gaat ons Erg geïnspireerd waren de Ne derlandse bochtenspecialisten zondag niet op het kunstijs. De le den van de Belgische snelschaats- bond bleven alleen op de korte af standen in de buurt van de Neder- Bij de mannen won nationaal kampioen Charles Veldhoven en zijn IHCL-clubgenoot Peter van de Velde ieder drie afstanden. Bij de dames was dat succes weggelegd voor de Delftse Manuela Ossendrij ver. Zij vertegenwoordigde samen Marjolein Groenedaal, Margit Nes- heim en de Katwijkse Ingrid Mar- cusse ons land. In de ploegachtervolging over 5000 meter ging de winst naar Ne derland A (Charles Veldhoven, Pe ter van de Velde, Richard Suyten, allen Leiden en Jeroen Otter). Bel gië A klasseerde zich als tweede voor Nederland B. Deze ploeg was samengesteld uit Walter Koeken, Jan Hoogeveen, Cees Boer (Lei den) en Paul Rutten. den (39,98). Op de vijf kilometer in casseerde de wereldkampioen een nederlaag. De Olympisch kam pioen op die afstand, Tomas Gifs- tafson, en de verrassende Yep Kra mer waren daarvoor verantwoor delijk. De tijd van 7.25,64 van de geinspireerde Zweed was voldoen de om beide Nederlanders achter zich te houden. Volgens de verwachtingen dron gen Leo Visser en Gerard Kemkers zich tussen het elitegezelschap van Gemser. Visser raakte zijn in Trondheim veroverde eerste posi tie in het wereldbekerklassement kwijt aan Gustafson. Evenals Kem kers, die ook uitstekend sprintte, heeft de jeugdige plaatsgenoot van Vergeer een riante uitgangspositie. Kemkers was één van de vier Ne derlanders, die op de 5000 meter onder de grens van 7.30 doken. Ook de gewestelijke rijder Bert Koopmans behoorde tot dat club je. De opmars van de junioren, Koopmans en subtopper Egbert Van der Duim pakte de zaken in de derde zesdaagse slim aan. Reed de eerste drie dagen in de prijzen ALMA ATA (AFP) - Sprintwereld- tweede, eerste en tweede kampioen Igor Zjeletzovski verbe- n nam vervolgens twee terde gisteren op de Medeo-baan -- jn Alk- het wereldrecord schaatsen op de Gronin- 1500 meter. De 22-jarige Rus reed ka_ de afstand in 1 minuut c met plaats 'snipperdagen'. Vrijdag maar vrijwillig, zaterdag gen noodgedwongen door potte schaats. Jos Pronk profiteer- den Het oudc record was sinds maart 1984 in handen van zijn land genoot Oleg Bozjev: 1.53.26. Karin Kania-Enke toonde dit weekeinde op het kunstijs van Karl-Marx-Stadt aan in staat te zijn terugkeer op het hoogste Bij de Oostduitse titelstrijd op de Kuchwald-baan kwam de 24- v «4 aaa i jarige rijdster uit Dresden, die het met liefst 13.000 en voor de spon- vorig seizoen zwangor aan du kant sor reden nog een jaartje er aan te bleef tot uitstekende verrichtin- plakken. De geldschieter had voor- gen. Qp de duizend meter, één van a's mimmiim-dS het aantal van de twee afstanden waarop zij vorig 20.000 bezoekers gesteld. Van die jaar in sertgewo Olympisch kam- spectaculaire groei m de publieke pioen werd, werd Kania de r<-- belangstelling profiteerden vooral titelhoudster van de DDR de ijsbanen. De sponsor stelde beste tijd van het nog prille ton beschikbaar ter dek- schaatsseizoen: 1.22,36. Op de 500 Van der Duim en consorten trok- ken in de afgelopen dagen veel be- kijks. De derde zesdaagse werd be zocht door 28.000 toeschouwers. Een verbetering van het record king van alle kosten. De recettes vloeiden rechtstreeks in de kas van de ijsbaandirecteuren. 1500 en 3000 meter veroverde Ka nia het zilver. Wereldkampioene Andrea Ehrig-Schöne won de 1500, 3000 en 5000 meter. Bij de mannen gingen de titels LTC marathon, Hans Brandt, de op de kortste afstanden (500 opzet van de zesdaagse in het bij- 1000) Hoffmann. Sauerteig Post kunnen kernploegrijder Ro bert Vunderink nog in een moeilijk parket brengen. Vier sprinters mogen volgende week de allrounders naar voor de ontmoeting met Zweden en Noor wegen naar Gothenburg vergezel len. Aan de plaatsen van kern ploegleden Geert Kuiper en Jan Ykema werd niet getornd. Kuiper zegevierde op beide afstanden (40,13 en 1.20.19) zonder uit te blin ken. Bouke Jonkman en Hans Kaats zijn de voornaamste kandi- daten voor de overige twee start plaatsen. Yvonne van Gennip, Ria Vis ser, Petra Moolhuizen en Thea Limbach vormen de Oranje-afvaar- zonder en de marathon wedstrijden won de 1500 en 5000 meter. René de KNSB-beker in het alge- Schöfisch bevestigde zijn kwaliteit en voor het volgend seizoen aan op de 10 kilometer. Annemarie Verstappen is blij met haar overwinning op de 100 i Friedrich, de Europese kampioene. diging, die het komende weekt de in Stockholm deelneemt aan de vierlanden-schaatsinterland. Het viertal plaatste zich tijdens de wed strijden om de Kraantje Lek trofee in Haarlem, waar de rijdsters zich konden selecteren voor de inter land. Opvallend is, dat gewestelijk rijdster Petra Moolhuizen zich kwalificeerde. Zij liet de. kern ploegleden Thea Limbach, Marie ke Stam én Alie Boorsma achter zich. Petra Moolhuizen (23) maakt kans om zeer spoedig in de kern ploeg te worden opgenomen. Kloosterboer („Het meisje hoort in de kernploeg thuis. We hebben al zo weinig talent"), en de Begelei- dings Commissie Kernploegen zijn ervoor Moolhuizen zelf heeft nog haar twijfels. Deze week volgt een gesprek tussen de rijdster en Kloosterboer. De Nederlandse schaatsjeugd heeft dit weekeinde de interland wedstrijd tegen de Westduitse ju nioren met overtuigend verschil (123-53) gewonnen. Ook de indivi duele overwinningen in het regen- IK VI'. ®chtI.ge Inze(1' waar het zes graden de Hongaarse titelhouder doolde' waLe" v00r de pupillen van bondscoach Leen Pfrommer. Bij de meisjes B en C kwamen de over winningen bij de familie Grimber gen uit Rijnsburg terecht. Jolanda won bij de B-junioren en Petra was de sterkste bij de C-meisjes. AMSTELVEEN (ANP) - Martinus heeft zich gisteren als enige Neder landse ploeg verrassend geplaatst voor de tweede ronde van de Euro pa Cup volleybal. In Amstelveen won de landskampioen met 3-0 van de Bulgaarse titelhouder Levski Spartak. Het eerste duel was door de Oosteuropeanen ook met 3-0 ge wonnen. Omdat Martinus echter meer punten maakte, gaat de ploeg verrassend door (15-6, 15-8, 15-13). Stadgenoot AMVJ verloor in en te gen Montpellier met 1-3. Een week eerder had AMVJ met 3-2 gewon nen. Voorburg verloor ook zijn tweede wedstrijd van het Italiaan se Falconara: 2-3. Ook voor eigen publiek waren de Italianen al te sterk gebleken (3-0). In Sneek kwa men de vrouwen van Olympus on danks een 3-0 zege twee punten te kort Tungsram uit te schakelen. De Hongaarsen hadden de eerste wed strijd met 3-0 gewonnen. Het vrou wenteam van Orion verloor ook het tweede EC-3 duel tegen Nelsen uit Italië (3-2). Verstappen sleept estafetteploeg naar Nederlands record 's-HERTOGENBOSCH (ANP) -In het Bossche Brabant- bad heeft het afgelopen weekeinde een kortebaanzwem- festival gewoed zoals Bert Sitters dat lang geleden voor ogen heeft gestaan. Korte, felle races en een hausse aan kortebaantoptijden; waarvan propagandistische waarde zou moeten uitgaan. De oud-bondscoach, die na zijn Spaanse avontuur in Amersfoort is neergestreken, kon echter met eigen ogen zien, dat van dat laatste aspect wei nig terecht is gekomen. Kortebaan-wedstrijden, hoe spectaculair ook, spelen zich door de veel te kleine accommodaties vrijwel zonder publiek af. De top tijden worden niet in officiële we reld- en Europese records vastge legd, waardoor de indruk wordt ge wekt, dat alleen wordt gezwom men voor de ereprijzen, die de sponsor ter beschikking stelt. Onder die omstandigheden was het verwonderlijk, dat voor het eerst in de elfjarige geschiedenis van de Europa Cup vrijwel alle lan den hun beste zwemmers en zwemsters naar Den Bosch stuur den, die ook nog hun beste krach ten gaven, hoewel de tijdstip zo ver buiten het seizoen nauwelijks ge schikt is voor topprestaties. Des te verwonderlijker was, dat die toptijden er wel kwamen. De 21-jarige Oostduitser Dirk Richter uit Dresden zorgde op 200 en 100 meter rugslag voor respectievelijk een officieus Europees (1.58.00) en een officieus wereldrecord (54.20). Degenen, die de aankomende jour nalist stimuleerden, lagen vlak naast hem: aan de ene kant de offi ciële wereldrecordhouder Igor Pol- janski en aan de andere zijde de naar West-Duitsland uitgeweken Frank Hoffmeister. De afkeer voor de 'overloper' zat er zo diep in, dat Richter de hand weigerde, die ter felicitatie naar hem werd uitgesto ken. De Sowjet-Unie had voor het eerst sinds anderhalf jaar weer de beschikking over het inmiddels 25- jarige lange afstandfenomeen Vla dimir Salnikov. Maar hoewel de Moskouse student de 400 en 1500 meter vrije slag met overmacht won was het de zonder Michael Gross aantredende Bondsrepu bliek Duitsland, die bij de heren de Sowjet-suprematie doorbrak. Ken nelijk werkte de afwezigheid van de één inspirerender dan de aan wezigheid van de ander. Salnikov lijkt als lid van het Sowjetrussisch Olympisch Comi té, bestuurslid van de officiële Rus sische Vredesbeweging en secreta ris van de jeugdbeweging vrijwel geheel aan de kant van het official- dom terecht gekomen. Maar met voortreffelijke tijden van 3.46.13 en vooral 14.45.59 bewees hij dat hij nog altijd een langebaanzwemmer van uitzonderlijke klasse is. Veel beter in elk geval dan de Oostduit ser Uwe Dassier, die in Sofia dé Europese titel inpalmde. Wat Salnikov de laatste ander half jaar heeft gemankeerd, werd in Den Bosch niet duidelijk. Zijn coaches verklaarden dat een schouder-operatie en een virus-in fectie hem ver hadden teruggewor pen. Salnikov ontkende zelf echter nadrukkelijk dat er ziekte in het spel was geweest. „Er waren ande re moeilijkheden. Persoonlijke moeilijkheden", was alles wat hij kwijt wilde. Daarmee voedsel ge vend aan de theorie, dat de Russi sche ster-zwerrtmer een één mans protestactie heeft gevoerd tegen de Oostblok-boycot van de Olympi sche Spelen van Los Angeles. De Nederlandse zwemsters handhaafden zich in het gewoel be ter dan de heren, die op de tweede dag zelfs geen enkele finaleplaats bereikten. Annemarie Verstappen, die tegenwoordigt pendelt tussen zwembaden in Rotterdam, Schie dam en Vught, daarbij meer in het water ligt dan ooit en bovendien begonnen is met gewicht- en loop training, was één van de twee zwemsters, die inbreuk maakten op de Oostduitse hegemonie bij de dames. De andere was Dendebero- va, die op de 400 meter wisselslag de opvolgsters van de ongenaakba re Petra Schneider de baas was. Verstappen werd zaterdag achter Heike Friedrich tweede op de 200 meter vrije slag in de op één na beste tijd uit haar carrière (1.58.98) en versloeg gisteren op de 100 me ter zelfs de Europese kampioene: 55.48 tegen 55.77. Een week eerder deed Conny van Bentum dat overi gens ook ai bij wedstrijden in Ame rika. De Oostduitse ploegleiding was zonder meer content met de snelle wijze waarop Friedrich het tijds verschil te boven was gekomen. Waar Verstappen in werkelijkheid toe in staat is, liet zij in de estafet tes zien: tweemaal 54,5. Met dat laatste sleepte zij de wisselslage stafette naar een Nederlands re cord. In die ploeg traden twee in valsters aan: Petra Hillenius op schoolslag voor de nog altijd niet geheel herstelde Petra van Stave ren en Ingrid Baars voor de in Amerika verblijvende Conny van Bentum. Bij de heren draaide het volledig om Ron Dekker. Het schoolslagta- lent uit Deventer bevestigde met 1.01.63 (series) en 1.01.62(finale) zijn grote mogelijkheden op de 100 meter. In het klasserijke veld tikte hij als derde aan achter de West duitse kortebaanspecialist Beab en de in Amerika geschoolde Italiaan se ster Minervini. Hij liet wel we reldrecordhouder Adrian Moor- house achter zich. De KNZB vindt nu toch ook wel, dat Dekker voor enigerlei onder steuning in aanmerking komt en heeft hem bij de NSF voorgedra gen. Ook zijn trainingsmogelijkhe den zullen worden verruimd. Maar niet in zijn woonplaats Deventer. Als Dekker verder wil komen, zal hij moeten kiezen tussen studie of zwemmen. Anders schijnt het in Nederland niet te kunnen. OSS (ANP) - Hennie Stamsnijder heeft gisteren op het parkoers van de Witte Rijsheuvel in Oss de der de wedstrijd, om de super prestige veldrijden gewonnen. Op het mod derige parkoers bepaalden Stam snijder en de Belg Roland Liboton de wedstrijd. Het tweetal reed voortdurend bij elkaar. Pas in de laatste 200 meter slaagde Stamsnij der erin zich los te maken. Voor ruim 7000 toeschouwers ging de wielrenner uit Enter met acht se conden voorsprong over de eind streep. Liboton nam na drie wed strijden de leiding in het klasse ment om de super prestige met 40 punten. Zijn landgenoot Paul de Brauwer staat tweede met 38 pun ten. Reinier Groenendaal, die in Oss als derde eindigde, bezet ook de derde plaats in het klassement met 36 punten. Stamsnijder is vier de met 33 punten. Martin Hendriks uit Assen heeft zaterdag zijn grote vorm van de laatste weken in de veldrit van Hel mond bewezen. Op het zware par koers verliet Hendriks al in de eer ste ronde zijn concurrenten, die zijn rug daarna van steeds groter afstand hebben gezien. Henk Baars en Frank van Bakel, die om de tweede plaats streden, waren tenslotte de enigen die de schade ten opzichte van de sterkste man tot minder dan een minuut wisten te beperken. René Pijnen en zijn Deense kop- pelgenoot Gert Frank hebben na de derde dag van de wielerzesdaag- se van Maastricht een achterstand van 65 punten op de leiders Clark en Doyle. Gerrie Knetemann en de Liechtensteiner Roman Hermann bezetten de derde plaats. Ook de Belgen De Wilde en Tourné bevin den zich in de zelfde ronde als de top drie. Op twee ronden volgen twee 'Van Vlietjes': Teun met de Australiër Wiggins en Leo met de Westduitser Rinklin. LEIDEN - Tijdens de vierde ronde van de speedo wedstrijden zwem men werd in het Leidse 5-Meibad een regen van medailles vergaard door de beide Leidse verenigingen de Zijl en LZ'1886. Opmerkelijke tijden werden gerealiseerd door de leeftijdgenoten Maaike Parrel en Nancy Kijk in de Vegte. Maaike Parrel zwom een uistekende 100 vrij, die ze won in 1,04.8. Nancy Kijk in de Vegte werd derde in 1.08.4. Op de 100 vlinder tikte Kijk in de Vegte aan in 1.14.7. Deze tijd was goed voor een eerste plaats, en nu werd parrel tweede in 1.18.1. Beide zwemsters scoren hirmee zeer waarschijnlijk een hoge klas sering op de landelijke ranglijsten. LZ'1886 was met viermaal goud, eenmaal zilver en zesmaal brons het meest succesvol, de Zijl draai de met 2 gouden en 3 zilveren plak ken uitstekend mee. Ongetwijfeld zullen de LZ-zwemsters Karin Sta- stra en Bianca Singeling, die bei den de 400 m vrije slag wonnen, zich plaatsen voor de finales die tij dens de Nederlandse zomerkam- pioenschappen worden verzwom- Stastra bij de meisjes 1975 reali seerde een tijd van 5.25.5 waarbij zij Danny Dubbelman, 2e in 5.42.0 en Angelique Hoogenboom, 3e in 5.42.6 ruim voor bleef. Bij de meis jes 1976 was het Bianca Singeling die uitstekend zwom op haar 400 vrij, haar tijd 6.15.2, zij werd met een 3e plaats gevolgd door clubge noot Bianca Hocks die 6.35.0 no teerde. Jeffrey Kortekaas wist zich via een flitsende start naar een eerste plaats te zwemmen op de 100 school voor jongens 1976. Ruim voor de concurrentie finishte hij in een goede 1.38.4 waarmee hij zich zeker ook landelijk hoog al klasse ren. Op de 100 rug jongens 1974 was het Mike van Beukenng die via een goede race de eerste plaats naar zich toe trok. Zijn tijd 1.21.8. Met een achterstand van bijna 4 se conden wist Richard Snoeker als derde aan te tikken (1.25.6). Een enerverend gevecht ont stond tijdens de 100 schooljongens 1975 tussen de gebroeders Schou ten. Was de eerste helft van race duidelijk voor Mark, Dennis wist zijn broer in de finale van de 100 m af te troeven hun tijden resp. 1.33.9 en 1.35.0 waarmee zij als 2e en 3e eindigden. De 200 wisselslag werd uitstekend gezwommen door al weer Mike van Beukering dir< na een goed gevecht met Chris Ila vensvergen volgde als derde in 3.01.6. Voorde andere uitslagen c) voor zeer veel deelnemers nieuwe persoonlijke records opleverden, zie scorebord. Tijdens de clubkampioenschap pen van LZ'1886 in het 5-Meibad werd er een uitstekende prestatie neergezet door Antoine v. Weerde die de 100 meter schoolslag wist te zwemmen in een nieuwe kringre cord 1.08.1. Bij limietwedstrijden hebben een aantal zwemmers van De Zijl de limiet weten te halen voor het aanstaande winterkampioenschap pen. Robbie Dubbeldeman zwom het limiet voor jongens 1973 op de 100 vrij in 1.04.4, leeftijdsgeno! Laurens v. Kampen realiserde di' op de 100m vlinderslag in 1.13.8 ci Onno Regensburg wist op d. schoolslag de limiet te bewerkst. ligen door 1.17.0 te zwemmen Op diezelfde afstand wist ook Mireiii' Correlje een startbewijs te halen zij tikte aan in 1.18.9 AMERSFOORT - Maurice Ronc- ken van taekwondo vereniging Leiden heeft zaterdag bi. de dan examens in de Amersfoort sport hal De Koppel zijn tweede dan be haald. De club van C.eiaid van der Berg telt nu liefst 2r> zwarte band dragers. De tweede dan is een graad hoger dan d< zwarte band (eerste dan)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19