In voetspoor van ouders AZC zonder Misdorp geen partij voor Zijl LZ redt het niet bij ZPB Bakkers houden pingpong- traditie in ere Monsterzege Leidenaars: 16-10 Nederlaag van LMHC Lukov stuit op Haldan PAGINA 16 SPORT MAANDAG 16 DECEMBER 1985 ROTTERDAM - De waterpolop- loeg van LZ'86 heeft het niet kun nen redden tegen ZPB. In Rotter dam werd kansloos verloren met 14-10. Katwijk speelde de laatste wedstrijd voor de winterstop tegen Wiekslag. De Zeekanters wonnen gemakkelijk met 3-11. DKD ver loor wat teleurstellend van SVH. De Rotterdamse equipe was met 5- 7 te sterk. By de vrouwen twee ne derlagen. In de eerste klasse ver loor LZ'86 met 7-5 van DSZ en in de tweede klasse verloor de Zijl/ LGB met 4-3 van DAW/Vliegende Vissen. LZ'86 heeft na de overwinning vorige week tegen BZPC niet op nieuw puntenwinst kunnen beha len. De mannen van Hans Parrel werden al in de eerste periode door ZPB op een hopeloze 5-1 achter stand gezet. ZPB dat met Rapido '82 in een hevige strijd is gewik keld om de laatste plaats die recht geeft op een plek in de promotie poule, had weinig moeite om de Leidse defensie te ontregelen. Een veel te gehaast spelend LZ verloor keer op keer op knullige wijze de bal en stelde zo ZPB in staat naar hartelust te counteren. Pas in de vierde en laatste periode toen de score inmiddels tot 13-3 was opgelopen hervonden de Lei denaars zich. Veel te laat natuurlijk om nog aan een positief resultaat te kun nen denken. Wel kon de in de lucht hangende afstraffing worden afge wend. Wat in drie voorgaande pe rioden niet lukte ging nu van een leien dakje. Zeven Leidse treffers brachten de eindstad op 14-10. Periodestanden: 5-1.7-3,12-3 en 14—10. Doelpunten: Frans van der Brink 4x, Rene van der Zeeuw 2x, Michel van der Zeeuw 2x, Jan de Graaf lx en Niels Heek lx. Middenmoter Vivax daalde af naar het "verre zuiden". In Maastricht kwamen de Oegstgeestenaren tegen MZPC niet verder dan een 10-6 nederlaag. De Oegstgeestenaren gaan wel als solide middenmoter de winterstop in. Katwijk staat bij het in gaan van de winterpauze op een derde plaats vier punten achter leider DSZ. Za terdagavond kende de Katwijkers geen problemen met Wiekslag. Vooral in de derde en vierde perio de werd Wiekslag overspeeld. Het is dat Katwijk niet alle kan sen even doeltreffend afrondde, anders had de score nog hoger uit gevallen dan de 11-3 eindstand. Topscorer Paul v.d. Putte 4x. DKD verloor na een gelijkopgaande wedstrijd met 5-7 van SVH. De Leiderdorpers hadden aan het be gin van de vierde periode nog een 5-4 voorsprong. Dit bleek echter te weinig om de zege in de wacht te slepen. Doelpunten: Frank Dreef 2, Kees v.d. Plas 1, Rolf Diebeis 1 en Chris Waasdorp 1. Voor de LZ vrouwen gaat de toe komst er donker uitzien. In de tweede competitiehelft zal men 4 punten moeten maken op ESCA om aan degradatie te ontkomen. Dit maal was DSZ met 7-5 te sterk. DIRK KLOOS Halve finales om polobeker DEN HAAG (ANP) - Voor de halve finales van de .waterpolostrijd om de KNZB-beker hebben zich ge plaatst: AZPC Amersfoort, VZC Veenendaal, HZC De Robben Hil versum en De Zijl LGB. De wed strijden worden 2 februari in Rot terdam gespeeld. HEEMSTEDE - Dat de nazaten uit het huwelijk tussen Ge rard Bakker en Truus Ham voor het tafeltennis waren ge schapen, was niet moeilijk te voorspel len. Vader en moeder beoefenden de sport destijds met volle overgave, dus moest het wel erg vreemd gaan wilden de kin deren niét in de -voet sporen van hun spor tieve ouders tredien. De jongste genera tie Bakkers heeft haar sportmissie in middels gedeeltelijk volbracht. Ellen (18), José (17) en Gerard junior, beter bekend als Pietje, (15) beho ren inmiddels tot de tafeltennistop van Nederland, het ter rein waar het ouder paar Bakker gerui me tijd vertoefde. In hun gloriejaren wa ren Gerard en Truus vertrouwde gezich ten in de strijd om de nationale tafelten nisbekers; pa en ma constateerden in het afgelopen weekeinde tot genoegen dat de kinderen de familie draad weer oppak- Het complete trio maakte zijn opwach ting in Heemstede, twee dagen lang het strijdperk van de NTTB-Cup en de Limburg Coupe. Zij konden de prestaties van hun vader in '65 en '69 niet herhalen, want geen van de bo kalen werd meegeno men naar Leiden. Maar niemand die daarom maalde. Alleen de kwalificatie voor de nationale pingpongtop Nederland stelde Gerard Bakker al tot grote tevredenheid. Op een achterafplekje in de gisteren goed gevulde sporthal Groenen- daal volgde de aanstaande NTTB-coach nauwgezet de ver richtingen van zijn kinderen, vrouw Truus hield zich afzijdig op de tribunes. Beiden lieten de kinderen het werk alleen op knappen, wetende dat bemoeie nis de concentratie soms kan ver storen. Concentratie Met de concentratie had Ellen Bakker zaterdag en gisteren de minste problemen. De oudste van de 'clan' raasde op overtuigende wijze naar de eindstrijd tegen Mirjam Kloppenburg, haar club genote in de duels met Avanti om de Europa Cup. Daarmee be haalde de eerstejaars studente Frans op zich al een voortreffe lijk resulaat omdat zjj nog geen twee seizoenen geleden haar spel type wijzigde en in feite vanaf 'nul' moest beginnen. Het feit dat Ellen Bakker is gehandicapt vanwege suikerziekte geeft de in Heemstede geleverde prestatie nog meer inhoud. Dat zij de fina le verdiend met 3-1 verloor, mag haar geenszins worden aangere kend. Mirjam Kloppenburg is immers een internationale repu tatie en blijkt vooralsnog een maatje te groot voor de Leidse speelster in Hazerswoudse dienst. Zus José eindigde met twee ge wonnen potjes op de achtste plaats. Op het oog een slechte ver richting, maar ook zij liet twee seizoenen geleden het verdedi gende spel voor wat het was (na de verplichte kleurregeling van José, Pietje en Ellen Bakker, een het rubber op de batjes) en gooide alles op de aanval. Die omzetting vergt aanpassing en daarom moest de toekomstig directie-se cretaresse in het afgelopen week einde nog zeven tegenstandsters voor laten gaan. De benjamin van de familie kwam bij de mannen nauwelijks in het stuk voor. Pietje won één partij, de laatste van het week einde tegen Ron van Spanje. Niettemin bracht zijn optreden bondscoach Jan Vlieg in vervoe ring. De scholier van het Bona- ventura-college komt wellicht in aanmerking voor een plaats in de nationale mannen-selectie. Ook al werd er geen Cup naar de Leidse Zoeterwoudse Singel meegenomen, Pa Bakker was apetrots op zijn volgelingen. „Ja natuurlijk, het zou vreemd zijn als ik dat niet zou zijn. Ik weet als geen ander hoe ze er alle drie keihard voor gewerkt hebben zó ver te komen. En reken maar dat het moeilijk voor ze is geweest, moeilijker dan voor anderen. Want ik ben niet gemakkelijk voor mijn kinderen, dat geef ik grif toe. En dat doe ik alleen om dat ik zielsveel van ze houd. Ik had ze ook alles kunnen geven, maar daar worden ze toch niet wijzer van. Zoals ze nu met top sport bezig zijn, is een belangrijk deel van de opvoeding. Zo leren ze te incasseren", zegt de 46-jari- ge verzekeringsagent. Vrije keuze Voor alles benadrukken Ellen, José en. Piet dat ze pertinent niet met de haren bij de tafeltennista fel zijn gesleept. "Ik" weet wel", verklaart Ellen, de meest spraak zame van de drie, "dat er anders over wordt gedacht. Die mensen denken dat m'n vader een boe man is of zo. Het is echt onze vrije keuze geweest. Natuurlijk, als m'n vader geen tafeltennistrai- ner was geweest, hadden we mis schien wel wat anders gedaan. Nu zijn we door hem in het tafel tennis gerold. We gingen gewoon met hem mee naar Avanti en zijn gaan spelen". Het Bakker-trio vatte de zaken serieus op bij de leeftijdsgrens van elf jaar. Daarvoor hanteer den zij het batje louter en alleen voor de lol. Uiteindelijk werd een keuze gemaakt en liepen zij aan de hand mee van vader Gerard, die wel wist hoe de weg naar de tafeltennistop moest worden be wandeld. "Maar zonder een stok achter de deur", haast de familie zich te zeggen. "Ze hebben nooit specifiek voor tafeltennis hoeven kiezen", stelt Gerard Bakker. "Maar het werd ze natuurlijk wel gemakkelijk ge maakt. Toen ze klein waren en meegingen naar Avanti wilde er altijd wel iemand tegen een Bak kertje spelen. En van het een komt het ander. Ze zijn nu hele maal gék van die sport, niet te geloven. Ik heb met José eens ge probeerd wat anders te doen, maar daar wilde ze niets van we ten. Tafeltennis is hun leven. En niet te vergeten de school. Ze ha len allemaal goede cijfers. En dat hebben ze toch echt niet van mij". Aanleg Wat het drietal dan wèl van vader (en moeder uiteraard) heeft meegekregen, is de aanleg voor het tafeltennis. Die sport be paalt het gezinsleven van de fa milie Bakker nadrukkelijk. "Het was anders geweest", wijst Ge rard Bakker naar zijn echtge noot, "wanneer ik een andere vrouw had getrouwd. Eerlijk waar, zij is degene waar het om draait in de familie. Truus zorgt ervoor dat de kinderen topsport kunnen beoefenen. Als mijn kin deren later thuiskomen, zorgt mijn vrouw er voor dat er later wordt gegeten". Gemiddeld is het trio Bakkers 25 uur per week van huis voor training en wedstrijden. Opmer kelijk is de hechte band tussen zusters en broer. "Er is geen speld tussen te krijgen", oordeelt Truus Bakker, die haar man bij de ta feltennisclub Docos tegen het lijf liep. "Ze klitten enorm aan el kaar. Gaan altijd gezamenlijk naar de training en hebben nooit ruzie". De vriendschappelijke band openbaarde zich in het af gelopen weekeinde, want Pietje Bakker was niet te beroerd om zijn zusters tijdens de wedstrij den te coachen. Pietje De jongste telg wordt be schouwd als de meest talentvolle sportieveling van de familie. Zijn bijnaam Pietje heeft hij ove rigens te danken aan zijn moe der, die hem vroeger 'Pietje deur' noemde omdat hij als kleuter al tijd nieuwsgierig naar de voor deur rende als er werd gebeld. Omdat twee Gerards in een huis tamelijk lastig kan zijn, besloot de familie Gerard junior in Pietje om te dopen. "Hij kan ver komen", beoordeelt de vader des huizes zijn zoon, "af en toe denk ik: het komt hem allemaal te ge makkelijk aanwaaien. De laatste tijd traint-ie vaak met Lukov, de Bulgaar die wij naar Hazers- woude hebben gehaald. Binnen een mum had-ie bepaalde spelty pes onder de knie. Zo snel heeft hij het spelletje in de gaten" "Piet is af en toe lui", geeft El len haar broer lik op stuk. "Hij heeft het meeste talent, maar loopt af en toe de kantjes ervan af. Die instelling is haar overi gens vreemd. Vanaf de dag van haar geboorte is Ellen in gevecht gewikkeld met een hinderlijke te genstander. De suikerziekte vormde voorihaar evenwel geen belemmering om topsport te beoe fenen. "Maar we hebben daar wel over in gezeten", geeft Ge rard Bakker toe, "we dachten dat Ellen nooit zou kunnen tafelten nissen. Gelukkig is het allemaal anders gelopen". Discipline "Die poespas erom heen is las tig", stelt Ellen Bakker vast, "maar ik weet zeker: zonder die ziekte zou ik zeker geen betere prestaties leveren. Nu moet ik ui terst gedisciplineerd leven en daar heb ik als topsportster pro fijt van". José en Pietje houden er overigens ook een sober leefpa troon op na. Een discotheek heb ben ze nog nooit van binnen ge zien. "Geen behoefte aan", ont vouwt Ellen, "af en toe een keer naar de bioscoop. Meer niet. Wij beleven ons plezier met tafelten- "M'n meiden", verheft Gerard Bakker zijn stem, "daar heb ik diep respect voor. Twee jaar gele den hebben we de beslissing geno men om anders te gaan spelen. Als ze gewoon waren doorge gaan, dan hadden ze bij de top vijf van Nederland gebleven. Dat stelt dus niet al te veel voor. Ze zijn gaan aanvallen omdat dat de enige manier was om interna tionaal aan de bak te komen. Het was niet de gemakkelijkste ma nier. Ze hebben nederlaag op ne derlaag geleden. Reken maar dat zoiets vervelend is, vooral als je een hekel hebt aan verliezen". "Ik dacht toen bij mezelf, ver woordt Ellen haar gevoelens in die periode, "jullie komen wel. Eens zal de dag komen dat ik jul lie zal verslaan". Sneller dan ver wacht diende het moment van de wraak zich aan. Alleen Mirjam Kloppenburg hield haar nog in bedwang, maar ook zij zal spoe dig capituleren, het karakter van de familie Bakker kennende. Want eens zal de dag aanbreken dat alle drie de lakens uitdelen. Met dank aan hun ouders. ROB ONDERWATER LEIDEN - Ook al lag zijn indruk wekkende gestalte niet het water, de geest van Ruud Misdorp waarde zaterdagavond nadrukkelijk rond in zwembad De Zijl. Op dat po dium sloegen twee dagen eerder tijdens het verloren bekerduel de stoppen bij de AZC-goalie door. De vergrijpen waren voor het be stuur van de Alphense poloclub re den, in afwachting op de uitspraak van de tuchtcommissie, Misdorp voor twee duels te schorsen. De Zijl/LGB vond daarom niet de veelvoudig international in het doel van de tegenstander, maar re servedoelman André de Jeu. Het gaat tever om hem de 16-10 neder laag van AZC in de schoenen te schuiven: feit was wel dat de thuis ploeg het zaterdagavond heel wat moeilijker had gehad als Misdorp bij de Alphense equipe tussen de palen had vertoeft. ..Ik had liever van AZC met Mis dorp gewonnen", oordeelde Zijl- coach Jan-Evert Veer. Het is triest dat hij niet meedeed, want ik draag die jongen een goed hart toe. Met hem had het zeker een andere wed strijd geworden". Slechts in de eer ste twee partjes hield AZC de schijn op zonder de inbreng van de Haagse 'reus' te kunnen. In de der de periode openbaarde zich echter de mentale ineenstoring van de landskampioen, die de competitie zo voortvarend begon maar inmid dels rammelt aan alle kanten. In het afgelopen weekeinde viel het zevental van Goor de derde neder laag in acht dagen ten deel. „Toch waren we gebrand op een revanche", ontvouwde Wilco van der Zeeuw. ..We wilden die 8-7 ne derlaag van donderdag per sé rechtzetten. Het zag er aanvanke lijk nog redelijk uit, maar op een gegeven moment ging het licht uit bij ons. We misten gewoon teveel kansen". Van der Zeeuw weigerde inval ler-goalie De Jeu als zondebok te bestempelen. „Die jongen kun je niets verwijten. André mist wed strijdritme en keepte bovendien met een blessure. Nee. het had meer te maken met de mentale in stelling. Die is gewoon minder nu we voor de play- offs zijn geplaatst. De echte wil om de winnen ont breekt. Ik hoop natuurlijk wel dat AZC straks in februari wel weer op scherp staat. Dan gaat de competi tie pas écht beginnen". Zijl-coach Jan-Evert Veer hoeft zich over de instelling van zijn ploeg niet druk te maken. De Lei denaars hebben de smaak van het winnen te pakken, zoals bleek za terdagavond. Het spel verraste zelfs Veer. die had verwacht dat zijn formatie na de inspanningen van donderdag minder voor de dag zou komen. Het tegendeel was het geval. Scores De Zijl/LGB-AZC lft-10 (3-3. 4-3,5-1. 4-21 Scores De Zijl: Mark van Belkum (6). Stan Arco Verboom (3), Remco Pielstroom (3). Wilco van der Zeeuw, John Jansen en Eric Noordegraaf. Man meer situaties De Zijl: Vooraf gemaakte afspraken over verdedigende en aanvallende speelwijze werden door de Leidse spelers naar behoren uitgevoerd. Waar Veer eerder deze week aan de rand van het bassin corrigerend André de Jeu valt tevergeefs uit, Stan van Belkum scoort de zoveelste treffer moest optreden, kon de coach nu rustig op de spelersbank blijven zitten. „Dat had ik mij toch al voor genomen", verklaarde hij achteraf, "want je kunt niet elke wedstrijd aan de kant schreeuwen. Eens kom je dan op een moment dat je met geloofwaardig overkomt. Daar wil ik voor waken. Gelukkig was er geen aanleiding voor correcties van mijn kant". Ontspannen onderuit gezakt constateerde Veer hoe De Zijl de wedstrijd in het derde partje 'op slot draaide'. Collega Goor van AZC vertoefde op dat moment niet meer in het bad. De Hongaar kon het niet meer aanzien hoe zijn jon ge ploeg genadeloos werd wegge vaagd. Enerzijds was dat de ver dienste van de Kooiclub, ander zijds legde AZC zfjn tegenstander geen strobreed in de weg. Het was frappant hoe Edwin Redegeld en de broers Mark en Stan van Bel kum zonder enige oppositie De Zijl naar een geenszins geflatteerde ze ge konden 'goochelen'. Op de tribunes sloeg Ruud Mis dorp de afgang van zijn ploeggeno ten met gemengde gevoelens gade. ROB ONDERWATER LEIDEN - In de overgangsklasse A van de zaalhockeycompetitie verloor LMHC met 9-7 van Hurley. In de Escapadehal (Amstelveen) kwam LMHC gistermiddag met fel spel na drie minuten al op 0-2 door Wouter Eikenhout en Casper Klyn. Het offensief werd daarna overge nomen door Hurley dat van de vrij gevige arbiters in de eerste helft vijftien strafcorners mocht nemen. Degelijk keeperswerk van Tom van der Meer en vier lijnreddingen van Maurits Eikenhout verhinder den dat Hurley enorm uitliep. Toch 1-2, maar Klijn bracht kort daarop de Oegstgeester ploeg met een wippertje op 1-3. Hurley kroop na derbij met 2-3, waarna Wouter Ei kenhout weer afstand nam uit een strafcorner tot 2-4. Hurley kwam evenwel nog voor Tust op gelijke hoogte: 4-4. Na de hervatting profiteerde Hurley goed van de ongeconcen treerdheid bij de ploeg-Baarschers en kwam op voordeel: 6-4. Een op leving bij LMHC en drie treffers van Wouter Eikenhout gaven een 7-7 stand op het bord. Met nog een kwartier te spelen verkreeg Hurley uit een strafbal de 8-7 voorsprong, terwijl Maurits Eikenhout uit zo'n zelfde straf na te zacht inschieten de gelijkmaker onbenut liet. Lei den bleef opportunistisch spelen en wisselde zelfs zijn keeper nog in voor een veldspeler, wat ook niet hielp want Hurley finishte op 9-7. Vrouwen In de eerste klasse behaalde Kie viten zaterdagavond in de eigen hal twee overwinningen. Eerst werd aangetreden tegen Rotter dam dat zich al na enkele minuten van een 0-2 voorsprong voorzag. Kieviten-speelsters Pauline Toet (3), Elke Wright en Saskia Gou- loose zorgden met hun treffers voor de ommekeer en de 5-4 zege. Tegen Spirit werd met 7-1 flink uitgehaald. Ook in deze wed strijd had Toet met vier goals het leeuwedeel van de Wassenaarse produktie. Dorine Wentrup (twee strafcornersgoals) en Wendy Bloys met een veldtreffer deelden in de zege. Het door invallers verzwakte team van Roomburg verloor in de derde klasse A van Nieuwkoop (4- 3) en ook van Forescate: 2-4. Fores- cate trok ook tegen Pijnacker met een 3-2 zege aan het langste eind. HEEMSTEDE - In de finale van de NTTB-Cup was bij Mariano Lukov de pijp leeg. De door Dextro-Avan ti naar Hazerswoude gehaalde Bul gaarse tafeltennisser etaleerde in het afgelopen weekeinde in Heem stede een uitstekende vorm, maar in de eindstrijd tegen de gevluchte Roemeen Paul Haldan werd Luk ov in drie games van de tafel gesla gen. Patrick Swier, de naar Alk maar uitgeweken Leidenaar, kwam halverwege het toernooi goed op gang, maar de ex-Scyllaan kon het conditioneel niet meer bij werken en werd in de laatste partij en weggemept. Rob Turk kwam af en toe tot redelijk spel, maar twee zeges is voor de Hazerswoudenaar wat aan de karige kant. Overigens is het de bedoeling dat het zoge naamde dat de strijd om de natio nale beker in de toekomst naar het voorjaar wordt verplaatst en als se lectiecriterium zal gaan dienen voor internationale toernooien. Het NK wordt voortaan in de maand december gespeeld. Vlietwijk nu zonder zorgen LEIDEN - In de eerste klasse van de landelijke badmintoncompeti- tie verzekerde Vlietwijk 1 zich van een positie in de subtop door Shuttle Up met 7-4 te verslaan. Dankzij dit resultaat kunnen de Voorschotenaren de laatste vier wedstrijden zonder spanning af werken. Datzelf de geldt voor de reserves van Vlietwijk, zij het om een ande re reden. Het tweede team verloor opnieuw (dit keer met 2-6 van Me tro 4) en staat puntloos onderaan in de tweede klasse. De ploeg kan niet meer aan degradatie ontsnap pen. Het derde team van Vlietwijk heeft na de 5-3 overwinning op DKC 3 nog uitzichten op de tweede plaats. In de derde klasse haalde BC Leiden uit tegen Velsen (0-8). De ploeg staat samen aan de kop met Flair, tegen wie de Leidenaars op de laatste competitiedag aantre den. BC Leiden 2 verspeelde in de derde klasse een belangrijk punt tegen de reserves van Florida (4-4). De achterstand op koploper Mor genstond werd daardoor weer gro ter. Lisse 2 blijkt te sterk voor de vierde klasse. Dit keer haalden de ploeg uit tegen Polisport (7-1). In een andere vierde klasse raakte Merenwiek een punt kwijt aan Lo tus 2. De formatie staat twee pun ten voor op Erdos, de tegenstander van volgende week. De wedstrijd Van Zijderveld 13-Veglo 1 werd bij een 3-2 stand in het voordeel van de thuisploeg gestaakt omdat Son ja Steenbergen geblesseerd raakte aan haar enkel. Vlietwijk 4 deelde de punten met Aristo.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16