ziet kansen 'Hoe is dit nu mogelijk' 'Geen loting maar een legpuzzel' Leo Beenhakker nog twee jaar bondscoach We moeten de eerste ro LEIDSCH DAGBLAD Feyenoord af tegen WV Beet onder de gordel Van Ettekoven slaat rood uit Indeling van groepen MAANDAG 16 DECEMBER 1985 PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Met bondscoach Leo Beenhakker voorop moet Oranje zich gisteravond de haren uit het hoofd hebben getrokken. Bij de loting voor het WK in Me xico City keerde de kater terug die het Nederlands elftal eerder moest wegspoelen na de verloren barrage tegen België. Met Mexico, Paraguay en Irak als tegenstanders hebben de Belgen een prima kans om door te stoten naar de achtste finales. mm ROTTERDAM - Galgehumor in de Rotterdamse Kuip. Mario Been zag na alle ellende tegen FC WV nog maar één lichtpuntje in de dikke duisternis rond Feyenoord. Doordat hij uit pure nijd tegen zijn derde gele kaart van de lopende voetbaljaargang was opgebotst wacht hem op ze ker een schorsing. „En daar mogen ze hier wel blij mee zijn", meldde de spelverdeler vol zelfspot. „Dan kunnen ze tenminste een goede voetballer inzetten". MEXICO STAD (GPD) - Doorge stoken kaart of niet, de loting voor het wereldkampioenschap voetbal viel gisteravond zeker niet in het nadeel uit van Mexico en Brazilië. Blijdschap dus bij de vertegen woordigers van deze twee landen, maar niet alle delegaties in Mexico Stad waren zo ingenomen met de manier waarop de blauwe balletjes uit de brandy-bokalen werden ge tild. De Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer bijvoorbeeld schrok toen het lot zijn team met Denemarken in een groep had sa mengebracht. Irritatie stak ook de kop op bij Bobby Robson, de Engelse trainer, die al de hele week (vergeefs) had geroepen dat hij niet in de noorde lijke stad Monterrey wilde spelen. „Dit is geen loting, maar een leg puzzel", aldus een Westduitse col lega op de tribune in de televisies tudio waar het spektakel plaats vond. Het leek wel een familiefes tijn. De Mexicaanse televisie-mafia pakte opnieuw uit. Om een pers kaart te kunnen krijgen moest je bij Pedro Canedo zijn, zoon van Guillermo Canedo, behalve presi dent van het lokale organisatieco mité ook vice-president van de we- reldvoetbalorganisatie FIFA en be stuurslid van de commerciële Me xicaanse televisie. Familie De balletjes werden uit de glazen bokalen gevist door drie jongetjes: de 4-jarige Luis Javier, een klein zoon van Canedo; de 10-jarige Emi- lio, een neef van de schoonzoon van Canedo; en de evenoude Ma nuel, familie van Rafael del Castil lo, de president van de Mexicaanse voetbalfederatie, in de volksmond de rechterhand van Canedo. Doorgestoken kaart of niet? Al maanden voordat de afgelopen week bekend werd welk land wel ke groep zou aanvoeren had Franz Beckenbauer de stad Queretaro bezocht. De Franse bondscoach Henri Michel keek dit voorjaar in Leon rond. Italië speelde, op spe ciaal verzoek van Enzo Bearzot, in Puebla tegen de nationale elf van Mexico. Twee speciale voetbalde legaties uit Brazilië bezochten Guadelajara. Goed, de Polen had den zich nog niet in Monterrey la ten zien, maar zij kwalificeerden dan ook op het allerlaatste uur. En Bobby Robson peilde anderhalve week geleden al persoonlijk de stand van zaken in de noordelijke stad. 'Toeval' Het wereldvoetbal is en blijft een spinnenweb van economische be langen. Dit keer hebben vooral Me xico en Brazilië (tijdens deze 13e WK in eerste instantie ongetwijfeld de belangrijkste publiekstrekkers) daar profijt van getrokken. Het 'toeval' wil dat Mexico bijna dezelf de groep heeft als tijdens de even eens in Mexico gehouden WK van 1970. Ook toen openden de Mexi canen tegen België (1-0 voor de Belgen) en wisten ze uiteindelijk ten koste van Paraguay door te dringen tot de tweede ronde. Pech vooral voor de Duitsers en de Engelsen. Beckenbauer was de schrik echter snel te boven Robson probeerde zijn eerdere opmerkin gen inzake Monterrey, die door de Mexicanen al waren opgevat als beledigingen, goed te maken nadat het noodlot hem had getroffen. „Goede stadions, prachtige hotels en fijne mensen" en gezien de te genstanders maken we een goede kans". Behalve de eerste twee van elke groep gaan tijdens deze WK ook de vier beste nummers drie verder. Op zich waren zijn bezwaren te- FRANKFURT (AP) - Een 25-ja- rige speler van de Westduitse voetbalclub 05 Oberrad is gis teren tijdens een wedstrijd door een tegenstander in zijn lid gebeten. De politie van Frankfurt verklaarde dat de speler tij dens de wedstrijd tegen de club FSV in botsing was geko men met een tegenstander. Toen de twee weer overeind krabbelden, beet de FSV'er zijn tegenstander door de wit te broek heen in dat deel van het mannelijk lichaam 'dat de man van de vrouw onder scheidt'. De getroffen voetballer speelde de wedstrijd uit, maar ontdekte onder de douche boe groot de schade was. Hij waar schuwde de scheidsrechter, die op zijn beurt de voetbal bond en de politie verwittig de. De gebeten speler is intus sen opgenomen in de universi teitskliniek van Frankfurt. gen Monterrey best begrijpelijk. Het is er in juni bloedheet en Mon terrey op ligt slechts 538 meter hoogte. Alle andere stadions bevin den zich rond de 2000 meter. Elke poging om zich aan een dergelijke hoogte aan te passen, volgens de experts vooral een kwestie van tijd, kunnen de teams die de eerste ronde in Monterrey moeten spelen dus wel vergeten. Ook in 1970 stond Canedo aan het roer van het voetbalfestijn in Mexico. Dit keer weegt zijn aanwe zigheid echter aanmerkelijk zwaar der. Dat bleek gisteren op alle fron ten. Behalve de aanwezigheid van tal van zijn familieleden bevond de Europese radio en televisie zich niet in de speciale commentaarbo xen. De verslaggevers zaten met een telefoon in de hand voor de tv in de hotelkamer. „Canedo had ons beloofd dat we het signaal gratis zouden krijgen maar nu wilde hij plotseling voor het huren van een commentaarpo sitie 3200 dollar hebben", aldus de uitleg van Joaquin Diaz Palacios, sportchef van de Nationale Radio van Spanje. Tijdens de loting wer den de 27 beschikbare commen taarposities (vier jaar geleden in Spanje waren er 89) allemaal bezet door verslaggevers uit landen van de Ibero-Amerikaanse televisie-or ganisatie OTI, waar Canedo een dikke vinger in de pap heeft. „Ik vraag me af of zij wel die 3200 dol lar hebben betaald", aldus Diaz. Tijdens de WK zelf vraagt Canedo 1200 dollar per dag per vierkante meter in het speciaal voor het voet balevenement opgetrokken studio complex in Mexico Stad. De EBU, de Europese televisie-organisatie, vecht die prijzen aan. Canedo heeft voor januari nieuwe gesprekken aangekondigd. Niet blij weliswaar met het gast land als eerste opponent verliep de rest van de loting voor de overwin naar van Oranje bijna perfect. Uit de op een na sterkste groep kwam Paraguay uit de glazen bol tevoor schijn, waar België het heel wat slechter had kunnen treffen met in deze groep geplaatste landen als Argentipië, Uruguay, Engeland, de Sowjet-Unie of Spanje. Vanuit de groep met „kleintjes" werd het kwartet aangevuld met Irak. „We moeten de eerste ronde kun nen doorstaan,'2 meenmde bonds coach Guy Thys. „Tegen Mexico", taxeerde Eric Gerets gisteravond de Belgische kansen, „hebben wij in elk geval het voordeel dat wij op de counter kunnen spelen. Voor ei gen publiek zal Mexico het spel moeten maken. Een gevaar is ech ter dat de scheidsrechter in deze wedstrijd een heel beslissende rol kan spelen. Mexico zal hoe dan ook naar de tweede ronde moeten om dit WK financieel aantrekkelijk te maken. Ik hoop daarom dat er voor deze wedstrijd een top-arbiter wordt aangewezen, iemand die be stand is tegen de druk met 110.000 krijsende mensen op de tribunes". Ook in andere opzichten had België het een stuk beroerder kun nen treffen. Zoals Polen, Portugal, dat in 1966 voor de eerste en laatste keer deelnam en toen derde werd, en Engeland overkwam. Ze moe ten in het laaggelegen Monterrey (538 meter) aantreden en alleen de groepswinnaar mag nog een paar dagen in de snikhete woestijnstad blijven. Ook dit land zal echter niet ontkomen aan verhuizing naar een op minimaal duizend meter hoger gelegen WK-stadion. En daarmee zijn deze drie landen in feite al bij voorbaat kansloos voor een plaats in de eindstrijd, die zondag 29 juni in het op bijna 2300 meter hoogte gelegen Mexico City wordt ge speeld. Van de favorieten voor de we reldtitel was de loting het meest gunstig voor Brazilië, dat in de eer ste speelronde werd gekoppeld aan Spanje, Algerije en Noord-Ier- land. Italië trof het minder met Bulgarije, Argentinië en Zuid-Ko- rea, waarbij de regerende wereld kampioen het dertiende toernooi om de wereldtitel zaterdag 31 mei opent tegen de Bulgaren. Veruit het sterkst bezet is de groep die wordt aangevoerd door West- Duitsland en wordt gecompleteerd door Uruguay, Schotland en Dene marken. „Vooral dat laatste land", aldus Franz Beckenbauer „had ik liever niet in onze groep gehad". Naar het oordeel van de Duitse coach is de indeling van de Denen in de zwak ste groep niet in overeenstemming met de kracht. Beckenbauer be vindt zich daarmee in het goede ge zelschap van Cesar Luis Menotti, de vroegere Argentijnse bonds coach, die Denemarken en Para guay tipt als gevaarlijke outsiders bij het komende titelgevecht van 52 wedstrijden. Daartoe rekent Me notti vooralsnog niet de Fransen, die als aanvoerder van groep C stuiten op Canada, de Sowjet-Unie en Hongarije. Toch was Michel Platini tevreden: „Italië heeft het heel wat moeilijker dan wij," vond de aanvoerder van het Franse elf tal. De opzet van het titeltoernooi in Mexico ziet er duidelijk anders uit dan vier jaar geleden in Spanje. Toen werden de nummers één en twee uit de zes groepen onderge bracht in vier poules van drie en kwalificeerden de winnaars daar van zich voor de halve finales. Nu wordt er vanaf de achtste finales gespeeld volgens het k.o.-systeem, waarbij na de voorronden nog zes tien landen betrokken zijn: de nummers één en twee van elke groep aangevuld met de vier beste nummers drie. Het puntentotaal plus eventueel het doelsaldo moet daarbij de doorslag geven. Die ver anderde opzet houdt echter ook als gevaar in dat twee favorieten voor de eindstrijd elkaar al in de achtste finales kunnen ontmoeten. Eindigt West-Duitsland bijvoorbeeld als eerste in groep E en Brazilië als tweede in groep D, dan zijn die twee landen in de achtste finales tot elkaar veroordeeld. Op voorspraak van Hermann Neuberger, de Westduitse voorzit ter van het organisatiecomité, zal de wereldvoetbalbond zich bin nenkort buigen over een voorstel om bij het komende WK de coa ches te laten kiezen uit elf wissel spelers. Met een maximum van twee wel te verstaan. „Op die ma nier", aldus Neuberger, „krijgt de trainer meer ruimte om in te spelen op de wedstrijd". De lijst van 22 spelers moet uiterlijk 23 mei, een week voor de openingswedstrijd, bij de organisatie worden inge diend. De wereldvoetbalbond is af gestapt van de voorlopige lijst van 40 die voorheen een maand tevo ren bekend moest zijn. ZEIST (GPD) - Als eerste van de drie heeft Leo Beenhakker (foto Links) voor zichzelf besloten nog twee jaar in dienst te blijven van de voetbalbond en niet in te gaan op Spaanse aanbiedingen. In Zeist gaat men er stilzwijgend vanuit dat bondsmanager Rinus Michels en assistent-bondscoach Dick Advo caat dat voorbeeld nog deze week zullen volgen. In dat geval blijft de technische staf van Oranje in elk geval bijeen tot en met het Europees kampioen schap van juni 1988 in West-Duits land. Dat is volledig in de geest van het bondsbestuur, dat onmiddel lijk na de verloren WK-barrage te gen België bij monde van voorzit ter Jo van Marle liet weten graag met het trio te willen doorgaan. De ondertekening van de contracten is daarom niet meer dan een forma liteit. Beter had de stemming na de onte- rende nederlaag van de nummer twee tegen de nummer veertien van de vaderlandse eredivisie niet kunnen worden weergegeven. Feyenoord-FC WV 2-3. Voor de betrokkenen was het niet te gelo ven dat de Rotterdammers ooit zo diep zouden zinken. „Hoe is het mogelijk. Hoe is het mogelijk, hoe is het mogelijk. Hoe is dit nu toch mogelijk", stamelde technisch coördinator Wim van Hanegem voor zich uit, op de kort ste weg van de kleedkamer naar de uitgang, die net lang genoeg was om die uitspraak vier keer te her halen. Mario Been gaf het ant woord. „Omdat het fout ging bij de keeper, bij de verdedigers, bij de middenvelders en bij de aanval lers". Het met een ernstige vormcrisis tobbende talent, dat (net als zijn ploeggenoot Wijnstekers en de te genstanders Rutten en Coort) met geel was bestraft, omdat hij uit pu re frustatie de waterzak van de VW-verzorger buiten de lijnen had gekwakt, had gelijk. Héél Feyenoord slaagde gistermiddag in de poging om het voetbalseizoen 1985-'86 al voor het einde van het jaar definitief naar de knoppen te helpen. Het was het enige dat luk te. Verder ging bijna alles mis, waarvan WV als een Vat Vol Ver rassingen profiteerde. Door heel simpel en direct te counteren, liet de consequent dekkende formatie de tegenstander zolang achter de feiten aanhollen, dat die zichzelf tenslotte voorbij liep. Zelden gaf het scoreverloop het wedstrijd beeld beter weer: 0-1 door Frank Verbeek, 1-1 door Hoekstra, 1-2 Verbeek, 2-2 Molenaar en 2-3 door...Troost, op een manier waar op alleen hij in eigen doel kan schieten. Met die cijfers kwam Feyenoord er zelfs nog genadig af (WV werd nog een geheide strafschop ont houden toen Ringels in de slotfase onderuit werd getrokken door doelman Hiele), maar dat had meer te maken met het Rotterdamse fa len dan met de Venlose tactiek. Die was, met een zware middenveldbe zetting van vijf man, afgestemd op de trage opbouw van de opponent. „De spitsen van Feyenoord maken weinig tempo en weinig diepte. We hadden dus alleen een kans als we ze voor het zestien meter gebied zouden opvangen en daarin zijn we uitstekend geslaagd", mocht VW-trainer Sef Vergoossen triomferen, maar daar lag de oor zaak niet. „Normaal mag dat geen pro bleem voor ons zijn", stelde ook zijn collega Fafié vast. „Maar nu hadden we een totale off-day. Bij elke counter brak paniek uit op het middenveld en in het hart van de defensie. En waar dat vandaan kwam is me een raadsel. Vooraf was de stemming goed, ze waren enthousiast en zouden WV vanaf het begin af aan onder druk zetten. Dan krijg je zo'n uitvoering, met zo'n partij onmacht. Ongelooflijk. Ik weet het niet meer. Wanneer vaste steunpilaren als Wijnstekers en Nielsen nu ook al wegvallen, wordt het echt dramatisch". En dat is het seizoen voor Feye noord toch al. Ook in de maanden dat het nog 'goed' ging trok de ploeg veel minder toeschouwers dan was begroot, met halverwege -als resultaat een tekort van onge veer anderhalve ton. Nu de achter stand op PSV tot zeven punten is aangegroeid, is niet moeilijk te voorspellen dat de meeste thuis wedstrijden van volgend jaar in de anonimiteit moeten worden afge werkt. Dat zal desastreuse gevol gen hebben voor de dure huishou ding en daarmee ook voor de spe lers die hun contract moeten ver nieuwen. W anprestatie^— De voetballers kunnen zich dan nog troosten met één gedachte: zij hebben het er zelf naar gemaakt. „Voor ons als spelers is het niet eens zo erg", aldus Mario Been. „Wij lopen al een paar weken om zo'n afstraffing te vragen en als die dan komt, weetje dat het aan jezelf ligt. Ik vind het dan ook veel rotter voor de kijkers en voor de trainer, die machteloos zijn als zo'n wan prestatie wordt geleverd. We mochten in onze handen klappen dat er nog achtduizend man (8680 om precies te zijn) op de tribunes zaten na ons slechte spel van de laatste weken. Als dank hebben we die nu ook nog weggejaagd". Dat kon elke Feyenoorder zich zelf verwijten, want niet één Rot terdamse voetballer benaderde ook maar zijn normale niveau, dat voor de meesten toch zo hoog al niet ligt. Het gebrek aan kwaliteit werd nog geaccentueerd door het tekort aan inzet. De ploeg, vroeger toch vooral bekend om de inzet en het karakter, was niet eens bereid tot een wanhoopsoffensief in de slotfase.. Fafié had dan ook al zijn spelers wel kunnen wisselen, maar deed dat alleen met Monkou en Eriksen, die bij 2-3 plaats moest maken voor Brard. Als een trainer zijn spits op zo'n moment uit het veld haalt, dan moet die het wel heel erg bont hebben gemaakt. Fa fié: „Eriksen was dan ook meer met zijn boete bezig, dan met voet ballen". De Deen was geestelijk afwezig, maar dat gold niet voor hem alleen. Zijn landgenoot Nielsen was in ge dachten kennelijk al by „de klap per" die hij volgend jaar na het WK wil maken, anders is niet te verkla ren dat de laatste man, anders toch het toonbeeld van de echte prof, nu zo amateuristisch blunderde. Hy had schuld aan de twee eerste tref fers en ontnam zijn collega's daar mee een van de laatste zekerheden en het geloof in het collectief. Feyenoord verbrokkelde dan ook al snel tot een verzameling spelers, die allemaal met hun eigen wed strijd bezig waren. Die verloren ze stuk voor stuk, omdat WV wel een hechte groep bezat, en dat leid de tot de afgang. "Blij" Een verbetering op korte termyn zit er ook niet in. „Of we zouden Manchester United in z'n geheel moeten opkopen en onder de naam Feyenoord moeten laten spelen", aldus de totaal gedesillusioneerde Mario Been, die "doodziek" was van de afgang. Zelfs het vooruit zicht op een privé-feestje kon hem niet opbeuren. „Donderdag trouw ik. Ik ben blij dat het niet morgen is. Dan had ik er echt geen zin in gehad". PAUL DE TOMBE EDE (GPD) - Na de affaire met Jan Keizer is Henk van Etteko ven gistermiddag na de wed strijd FC Den Haag-PEC Zwolle andermaal in opspraak geraakt. De Edese arbiter lag tijdens de topper in de eerste divisie in de clinch met Aziz Doufikar en dat leidde ertoe dat de Marokkaan na de pauze niet meer terug kwam. Vervolgens deelde PEC Van Ettekoven mee dat het een aanklacht wegens discriminatie tegen hem wilde indienen. „Ik was stomverbaasd", blikt Van Ettekoven terug. „Ja, ik heb inderdaad gezegd dat hij maar moest oprotten naar Marokko. Dat gebeurde echter in het vuur ADVERTENTIE ZEG MAAR OM) TEGEN 'N^ KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! van het spel. Die Doufikar slin gerde my onder meer woorden als mafkees, idioot en nog erger naar het hoofd. En dat mag zeker wel. Voor hetzelfde geld had ik hem eruit kunnen sturen, geel was eigenlijk .veel te min. Hij gooide zijn hele 'vocabulaire' er uit. Maar ik wilde zijn ploeg niet duperen. Hij deed het in het vuur van het spel en dat gold ook voor mij". Gisteravond heeft Van Etteko ven al een stukje genoegdoening gehad. „Manager Van Ginkel van PEC belde me op en wat de club betreft was het verleden tijd, zand erover. Kijk, dat zegt toch genoeg. Ze hadden met enkele spelers gepraat die tijdens het voorval dicht in de buurt ston den. Ik heb aanvoerder Alex Booy enkele minuten later ook myn excuses gemaakt, maar die zei ook nog dat er in elke wed strijd wel wat gescholden wordt. Ik vind het alleen jammer dat zoiets door Adriaanse (trainer PEC Zwolle, red.) naar buiten wordt gebracht. Dan ga ik me niet verschuilen, want er is ook iets aan voorafgegaan". Niet alleen het conflict met Doufikar plaatste Van Ettekoven in het middelpunt van de belang stelling. PEC-verdediger Wico van Buuren ontving van de arbi ter namelijk twee rode kaarten, welhaast uniek in de historie van het vaderlandse betaalde voet bal. Of het in strijd is met de reglementen weet Van Etteko ven eigenlijk zelf ook niet. „Ik dacht dat het wel kon. Van Buu ren maakte twee domme overtre dingen. Hij blokkeerde tot twee maal toe een tegenstander en daar staat geel op. Twee keer geel, dus automatisch rood. In derdaad. 'Schijtert' was een van de drie woorden die hy mij toe schreeuwde. Daarvoor heb ik hem nogmaals de rode kaart ge geven, eigenlijk de eerste. Die andere was twee keer geel". „En dat terwyl ik hem nog ge waarschuwd heb", vervolgt Van Ettekhoven. „Na die eerste kaart na 20 minuten heeft hij continue de wedstrijd lopen te verzieken. Hij had voortdurend commen taar en klapte bij elke beslissing die ik nam. Ik heb hem nog paar keer wat in zijn oor gefluis terd, maar dat lapte hij dan aan zijn laars. Dan vraagje erom, het is allemaal vrij logisch. Maar i moet ik wel drie rapporten schrijven, een hele boekhou ding". „Kijk eens, opa, weer een bal", lijkt de vierjarige Luis Javier Canedo te roepen. De kleinzoon van de president van het organisatie-comité van het WK voetbal in Mexico beschikte gisteren op guitige wijze over het lot van een aantal nationale elftallen die zich geplaatst hebben voor het mondiale toernooi. (foto AP) l de eerste ronde kunnen doorstaan' MEXICO - De groepen voor de eindronde van het toernooi om het we reldkampioenschap werden als volgt ingedeeld: Groep A: Italië, Bulgarije, Argentinië en Zuid-Korea, Groep B: Mexico, België, Paraguay en Irak, Groep C: Frankrijk, Canada, Sovjet Unie en Hongarije, Groep D: Brazilië, Spanje, Algerije en Noord-Ierland, Groep E: BR Duitsland, Uruguay, Schotland en Denemarken, Groep F: Polen, Marokko, Portugal en Engeland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11