Voorstellen De Koning afgezwakt Kamer schiet tekort in controle op beleid 'Men kijkt liever toe dan iemand in nood te helpen' Man en vrouw van dit jaar Tweeënhalf jaar geëist voor verzekeringsfraude Kamer wil gesprek met NAVO-top ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Lubbers: opwinding overdreven DEN HAAG (ANP/GPD) - Premier Lubbers vindt de heftige opwinding over mogelijke afschaffing van regelingen als huursubsidie, studiefinanciering en gezinszorg overdre- Lubbers zei gisteren na afloop van het kabinetsberaad dat de laagste inkomensgroepen nooit de dupe zullen worden van mogelijke be zuinigingen op dit punt, zoals PvdA-leider Den Uyl had voor speld. Lubbers noemde de kritiek van Den Uyl op de door minister De Koning (sociale zaken) voorge stelde afschaffingen 'grotesk'. Lubbers zei niet te geloven dat inkomensafhankelijke regelingen, zoals huursubsidie, studiefinancie ring en dergelijke, in de toekomst zullen verdwijnen. De premier nam hiermee wat terug van de uit spraken van De Koning, die eerder deze week had gepleit voor het af schaffen van dergelijke regelingen in ruil voor verlaging van belastin- gen en premies. Lubbers zei dat door de 'onge lukkige formulering' van De Ko ning ten onrechte de indruk was gewekt dat het kabinet overweegt de inkomensafhankelijke regelin gen af te schaffen. Bijstelling is niet uitgesloten, maar die moeten DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Bosch twee en een halfjaar gevangenisstraf geëist tegen een 34-jarige man uit Schijn- del wegens verzekeringsfraude. De man zou de laatste jaren voor een kleine drie ton verzekeringspen ningen hebben geïnd door valse aangifte te doen van vooral aanrij dingen. "Zeven aanrijdingen in één jaar, dat is geen pech meer", zei officier mr. J. Pieters. Hij sprak over meer dan twintig dubieuze aangiften. Bij de aanrijdingen had telkens een andere medeplichtige de schuld. Daardoor werd ook steeds een an dere verzekeringsmaatschappij op gelicht. De zaak kwam begin april aan CULTURELE BOYCOT (ANP) - Utrecht zal als eerste gemeente in Nederland artiesten gaan boycot ten die zich niet hebben gehouden aan de door de Verenigde Naties afgekondigde culturele boycot van Zuid-Afrika. De boycot geldt voor gemeentelijke instellingen als het Muziekcentrum Vredenburg en de Stadsschouwburg. Niet-gemeente- lijke instellingen worden opgeroe pen zich bij de boycot aan te slui ten. het rollen, toen een wandelaar in de bossen bij Oirschot zag dat mannen een BMW enkele keren te gen een boom lieten botsen. Hij meldde dat bij de politie die ont dekte dat dezelfde auto een paar dagen daarvoor was betrokken bij een vermoedelijk eveneens geëns ceneerde aanrijding in België. Eind juni claimde de verdachte voor de derde keer voor dezelfde wagen en wel tachtigduizend gul den, omdat de wagen gestolen zou ziin. In de zomer van 1984 zou de ver dachte in Luxemburg een auto met caravan brandend van een heuvel hebben geduwd. Daarna claimde hij meer dan een halve ton bij de verzekering. De verdachte wees alle beschul digingen van de hand. Van de laat ste zaak zei hij dat de auto vanzelf in brand was geraakt en dat hij bij het uitstappen de handrem niet had aangetrokken. „Volstrekt on geloofwaardig", vond de officier, die zich gesteund wist door de ver klaring van één van de twaalf ge tuigen die in deze zaak optraden. Die verklaarde hoe hij gezien had dat de verdachte benzine over auto en caravan gooide. HOLTEN (GPD) - Een gewonde jongeman probeert een oude man uit diens te water geraakte auto te halen. Een aantal omstanders staat zwij gend toe te kijken, laat de jongen maar Wat aan modderen en steekt zelf geen hand uit In een achteraf-straatje in een grote stad wordt een vrouw aangerand. Ze gilt om hulp. Boven haar wordt een raam opengeschoven en een boze stem vraagt „of het niet wat rustiger kan". Het raam valt met een nijdige klap terug in de sponning. Twee kranteberichten. Nóg eentje, van zeer recente datum: in een res taurant in Beilen wordt een vrouw gemolesteerd. Het overige publiek heeft niets in de gaten... Het is heel goed mogelijk dat je wordt getroffen door alle mogelijke acute rampspoed onder de ogen van je medemensen, zonder dat deze ook maar iets doen om je te helpen. Dat verschijnsel - een apathische, af wachtende houding terwijl hulpverlening dringend gewenst is - is al jaren voer voor psychologen. De vakliteratuur kent vele schrijnende voorbeelden. Er zijn gevallen bekend dat mensen als ratten stierven terwijl een menigte stond toe te kijken. Professor dr. Oene Wiegman uit Holten, hoogleraar psychologie aan de TH van Twenthe onderzoekt de invloed van de massamedia op het gedrag van de mens en heeft zich ook diepgaand beziggehouden met de hulpverlening-bij-ongelukken en alles wat daarbij fout gaat. Waarom doen mensen niets terwijl voor hun ogen toch duidelijk ie mand in nood verkeert? Dr. Wiegman noemt een heel rijtje oorzaken waaruit eens te meer blijkt dat een mens maar raar in elkaar zit. Om meteen maar even op het specifieke terrein van de professor te blijven: onderzoek heeft uitgewezen dat ook de televisie er iets mee te maken heeft. „Geweld is troef op de buis. We raken er vertrouwd mee. Het wordt moeilijk om nep en werkelijkheid uit elkaar te houden. Heel extreem gesteld: als iemand op straat daadwerkelijk de keel wordt doorgesneden, hébben we de neiging te denken dat ook dat niet echt gebeurt". Nog een verwijzing naar de televisie: „Als op straat een ongeluk gebeurt en men sen in de huiskamer zien dat, dan hebben ze in veel gevallen niet de drang om naar buiten te rennen en te helpen. Nee, dan gaan ze op hun gemak door de ruiten staan kijken hoe het allemaal afloopt. Alsof de tv aanstaat". Proeven hebben aangetoond: hoe meer omstanders, hoe minder hulp. „Men kijkt de kat uit de boom. Iedereen verwacht dat de buurman als eerste in actie komt. De verantwoordelijkheid wordt naar anderen ge schoven. Mensen zijn gewoonte-dieren. Imitators. Veel meer dan we den ken". Het klinkt misschien gek maar ook het volgende is waar. Veel mensen die hulp kunnen verlenen worden besprongen door de gedachte: word ik er beter of slechter van als een ik een reddend handje toesteek. Er is veel variatie mogelijk. Verknoei ik m'n goeie pak niet als ik dat brandende huis binnenga. Of: zal het dankbare slachtoffer later met een aardigheidje over de brug komen. Of: zet ik mijn prestige niet op het spel. Zelfs het jaargetijde speelt een rol. Toevallig is het bijna Kerst, de tijd bij uitstek dat iedereen met mooie gedachten rondloopt. Wiegman: „Men denkt wat sneller aan een ander. Ik heb er geen onderzoek naar gedaan; maar ik durf mijn hand ervoor in het vuur steken: je kunt beter om streeks Kerst met je auto te water raken dan een week of wat later. De kans dat je wordt geholpen is namelijk wèl groter". Ook de omvang van het slachtoffer is van belang. „Men zal eerder een kind helpen dan een zware vent van 300 pond". Mensen die wel te hulp schieten komen vaak uit gezinnen waarin on derling dienstbetoon de gewoonste zaak van de wereld is. Bewezen is ook dat in de grote steden vaker gevallen van laksheid en apathie voorkomen dan op het platteland. „In de dorpen bestaan nog altijd resten van de oeroude burenhulp. Iets van vroeger, toen de hulp onder elkaar een nor male zaak was". dan wel in verband worden gezien met een gelijktijdige verlaging van de belastingen en de premies. Be sluitvorming hierover wordt ech ter een zaak voor het volgende ka binet, aldus Lubbers Bijstelling is vooral nodig wan neer er 'gekke inkomenseffecten' ontstaan als gevolg van de opstape ling van huursubsidie, studietoela gen en andere regelingen. Volgens Lubbers spelen die effecten vooral in de middeninkomens. Zo kan het voorkomen dat ontvangers van bij voorbeeld huursubsidie èn studie toelage er per saldo op achteruit gaan, omdat de uitkeringen lager zijn dan de belasting die over het totale inkomen moet worden be taald. Lubbers was het met De Ko ning eens dat dergelijke effecten moeten worden bijgesteld. Oppositieleider Den Uyl haalde deze week hard uit in de richting van minister De Koning naar aan leiding van diens uitspraken. Hij noemde het plan „ruïneus" en meende dat het CDA zich opmaakt voor een nieuwe aanslag op de meest kwetsbare groepen. „De reactie van Den Uyl is grotesk", al dus Lubbers. De minister-president consta teerde ook een tegenstelling tussen de reactie van Den Uyl en die van de PvdA'er Leijnse. Deze laatste zei donderdag in de Tweede Ka mer dat de afschaffing van inko mensafhankelijke regelingen voor de PvdA bespreekbaar is, mits de maatregel niet ten koste gaan van de financiële positie van de laagste inkomens. Gemeenten niet tevreden over monumentenwet HAARLEM (ANP) - Verscheidene gemeenten in Nederland zijn onte vreden over de plannen van minis ter Brinkman (WVC) voor een nieuwe monumentenwet. In het stadhuis van Haarlem lieten giste ren 26 gemeenten die over meer dan 200 monumenten beschikken hun ontevredenheid blijken. On der de verontruste gemeenten zijn Rotterdam, Den Haag, Groningen, Deventer, Alkmaar en de twee ini tiatiefnemers voor de bijeenkomst Leiden en Haarlem. De kritiek van de gemeenten sluit in grote lijnen aan op het com mentaar van de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) op het voorontwerp monumentenwet. Minister Brinkman wil dat de ge meenten voortaan jaarlijks een lijst met monumenten leveren die moe ten worden opgeknapt. Bovendien zal voor de vier daaropvolgende ja ren een globaal plan moeten wor den ingediend. AMSTERDAM (ANP) - Maviye Karaman (links op de foto), voorzitter en mede-oprichtster van de Turkse vrou wenbeweging in Nederland, ontving gisteren in Amsterdam uit handen van Opzij-hoofdredactrice Cisca Dres- selhuys de Harriet Freezer-ring voor haar inzet en inspanningen om vrouwen bewust te maken van hun situatie. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het debat tussen Kamer en kabinet over het kruisrakettenverdrag met de Ver enigde Staten zal niet plaats vin den voordat de Tweede Kamer met de NAVO-top heeft gesproken over de procedures voor de inzet Kabinet regelt verzekering voor wwv'ers/wao'ers UTRECHT (ANP) - De minister raad is akkoord gegaan met een re geling waardoor wwv'ers en wa- o'ers met een inkomen boven de loongrens niet langer via het ver plichte ziekenfonds verzekerd zijn. Door een verlaging van de wwv- en wao-uitkeringen tot 70 procent, kwamen alle mensen met zo n uit kering in het verplichte zieken fonds terecht, ook als hun inko men boven de loongrens lag. De meesten van hen hadden daar gro te bezwaren tegen, omdat ze bij het ziekenfonds vaak aanzienlijk meer premie gingen betalen dan bij hun particuliere verzekeraar. Op aandrang van de Tweede Ka mer heeft staatssecretaris Van der Reijden (WVC) nu besloten de ver zekeringsplicht -zo mogelijk per 1 januari 1986- te laten vervallen voor uitkeringsgerechtigden met een inkomen boven de loongrens van het ziekenfonds (48.500 gul den). TELERS NIET BESTRAFT (ANP) - De vijf fruittelers uit Marknesse die ervan werden verdacht de ver oorzakers te zijn van een massale vissterfte dit voorjaar in de Noord oostpolder, zijn gisteren door dé economische politierechter vrijge sproken. De vijf zouden onzorgvul dig gebruik hebben gemaakt van het bestrijdingsmiddel Endosulfan om ongedierte in hun boomgaar den te bestrijden. Na het bespuiten van Endosulfan vloeide de giftige stof in het water. van kruisraketten. Desnoods zul len leden van de kamercommissies buitenlandse zaken en defensie naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel afreizen om over deze kwestie met opperbevelhebber ge neraal Rogers, secretaris-generaal Lord Carrington en de chef van het militair comité, generaal De Jager, te spreken. Dat hebben de commissies giste ren gezamenlijk besloten naar aan leiding van de weigering van de NAVO-generaals om te verschij nen op de hoorzitting over het kruisraketverdrag met de Verenig de Staten. Maandag en gisteren spraken de commissieleden met negen hoogleraren en de voormali ge NAVO-topambtenaar dr. Van Campen over de staats- en volken rechtelijke aspecten van dit ver drag. Unaniem zijn de commissies van mening dat de schriftelijke voorbe reiding voor het debat over het kruisraketverdrag, dat vermoede lijk in februari zal plaats vinden, niet kan worden afgesloten zonder de informatie van de NAVO. Com missievoorzitter Ter Beek geeft toe, dat dit de PvdA (die met het oog op de in mei volgend jaar te houden verkiezingen voor zoveel mogelijk uitstel is) goed uitkomt. Het gesprek met Van Campen maandag gaf de commissies, en vooral de oppositiepartijen daarin, nog meer reden om informatie van de NAVO-top te eisen. De verkla ring van Van Campen, dat de kruisraketten vanaf Woensdrecht kunnen worden afgevuurd zonder toestemming van een Nederlandse regering, gaat immers lijnrecht in tegen het kabinetsstandpunt. Drie hoogleraren van het zoge noemde Vredestribunaal gingen gisteren nog verder. Zij stelden dat een Amerikaanse president geheel buiten de NAVO om de opperbe velhebber van de Amerikaanse strijdkrachten (die tevens NAVO- opperbevelhebber is) in Europa opdracht kan geven kernwapens in te zetten. De Groninger hoogleraar Degenkamp: „NAVO-opperbevel- hebber generaal Rogers blijft een Amerikaanse generaal en dus af hankelijk van Reagan". Constantijn Huygensprijs uitgereikt DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Havermans van Den Haag heeft gisteren namens de Jan Campert- stichting de Constantijn Huygens prijs uitgereikt aan Pierre H. Du bois. Dubois kreeg de prijs, een be drag van 9000 gulden, voor zijn ge hele letterkundige werk. De Jan Campertprijs, een bedrag van 4500 gulden, ging naar Kees Ouwens voor zijn gedichtenbundel „Klem". De even grote F. Borde- wijkprijs was voor J.M.A. Biesheu vel voor de verhalenbundel „Reis door mijn kamer". Willem Wilmink tenslotte kreeg de Nienke van Hichtumprijs, 4500 gulden, voor zijn jeugdboek „Het verkeerde pannetje". De jury bestond uit H. Bekke ring, M. Ferguson, H. Foppe, A. Korteweg, A. Zuiderent, H. Schol ten en P. de Wispelaere. Negen maanden geëist voor fiscuszwendel UTRECHT (ANP) - Officier van justitie mr. H. Droesen heeft giste ren voor de rechtbank in Utrecht negen maanden onvoorwaardelij ke cel geëist tegen een 24-jarige ex- belastingambtenaar uit Amers foort wegens een vermogensdelict. Tussen november 1983 en april 1985 wist hij onder valse voor wendsels de belasting ruim 900.00 gulden af te troggelen. Hij had bij de Kamer van Koop handel een gefingeerd bedrijf »n technische artikelen laten inschrij ven, terwijl hij er ook een kantoor adres op nahield. Hij wist met for muleren voor de omzetbelasting van zijn bedrijf zo te rommelen dat hij als "ondernemer" recht had op teruggave. Als belastingambtenaar was hij zelf betrokken bij de con trole. De man had geen zin meer in kantoorwerk. Hij wilde een eigen bedrijf beginnen, waarvoor hij geld nodig had, zo verklaarde hij voor de rechtbank. Het geld is op ruim honderduizend gulden na weer ge heel boven water gekomen. Het ontbrekende bedrag is volgens de man opgegaan aan allerlei kosten. Uitspraak vrijdag 20 december. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en premier Lubbers zijn door het Nederlandse volk uitge roepen tot respectievelijk vrouw en man van het jaar 1985. Dat blijkt uit een NIPO-enquête onder 1046 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Zij kregen de vraag voorgelegd welke bekende Nederlandse man/ vrouw zij, op welk terrein dan ook, tot man/vrouw van dit jaar zouden willen uitroepen. Tien procent van de ondervraag den gaf bij de vrouwen de voor keur aan koningin Beatrix. De tweede plaats ging naar minister Smit-Kroes, de derde naar Sinie Strikwerda, voorzitter van Komi- tee Kruisraketten Nee. Premier Lubbers werd - overigens voor de derde achtereenvolgende maal - eerste bij de heren, gevolgd door Wubbo Ockels en Joop den Uyl. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer maakt zich van tijd tot tijd zorgen over haar eigen func tioneren. Was in het verleden al tijd de klacht dat kamerleden over te weinig ondersteuning be schikten om voldoende tegen wicht te bieden tegen de giganti sche ambtenarenapparaten waarover ministers beschikken, door Henri Kruithof deze week was vooral het func tioneren van kamerleden zelf aan de orde. Een commissie, onder leiding van kamervoorzitter Dolman, kwam met een lijvig rapport, waarin allerlei aanbevelingen worden gedaan om de Tweede Kamer meer macht te geven over het kabinetsbeleid. Deze keer wordt het niet (alleen) gezocht in weer meer ambtenaren, maar vooral in de werkwijze van ka merleden en van de Tweede Ka mer als geheel. Tijdens de parlementaire en quête naar het RSV-schandaal werd één ding volstrekt duide lijk. Behalve de scherpe kritiek op minister Van Aardenne, was er grote eenstemmigheid over het feit dat de Kamer zelf ook schromelijk tekort was gescho ten in haar controlerende taak ten opzichte van het kabinetsbe leid. Grote sommen geld werden beschikbaar gesteld voor het ten dode opgeschreven RSV-bedrijf, zonder dat de Kamer grondig na ging of dat nog wel zinvol was. De Kamer besteedt haar tijd verkeerd, zou men kunnen con stateren. Veel tijd gaat op aan het discussiëren over beleidsnota's, beleidsnotities en brieven van het kabinet. Aan het echt contro leren van het kabinetsbeleid komt men vaak nauwelijks of niet toe. Hoe de commissie-Dol man denkt over veel van deze discussies blijkt navrant uit het volgende citaat: „De behande ling van een nota kan door het uiteenlopen van verwachtingen en doelstellingen tussen minister en Kamer makkelijk worden tot een beschaafd langs elkaar heen praten". Ook wordt de nota door het ka binet nogal eens misbruikt om bepaalde onwelgevallige wensen van de Kamer, geruime tijd uit te stellen. „Ik zal de Kamer hier over een nota doen toekomen", zeggen ministers nogal eens als ze ervan af willen zijn. Met zo'n nota hoefje in het algemeen geen haast te maken en bovendien neemt daarna de behandeling zo veel tijd in beslag, dat verwezen lijking van het beleid vele jaren kan duren. Dan zijn de omstan digheden vaak weer veranderd, zodat het niet meer hoeft. Om dit soort zinloze discussies te voorkomen, stelt Dolman nu voor strakke eisen te stellen aan beleidsnota's van het kabinet. Deze eisen betreffen onder meer een heldere weergave van de echte beleidsvoornemens, een strak tijdschema, een door wrochte financiële paragraaf en een overzicht van de consequen ties voor de burger. Volgens Dol man moet de Kamer nota's die niet aan deze eisen voldoen, 'rücksichtlos' terugzenden aan de betreffende minister. De commissie-Dolman vindt ook dat kamerleden voor een deel zelf schuldig zijn aan het minder goed functioneren van de parlementaire controle. Te ge makkelijk wordt gegrepen naar machtsmiddelen als moties, in terpellaties en mondelinge vra gen, waardoor het effect van die middelen drastisch afneemt. Wa ren bewindslieden vroeger be ducht voor deze middelen van de Kamer, tegenwoordig worden ze zo vaak toegepast dat het steeds gemakkelijker voor hen wordt om ze naast zich neer te leggen en gewoon de eigen gang te gaan. Het kabinet heeft de laatste ja ren, als gevolg van de bezuini gingsdrift, enkele malen voorge steld het budget van de Kamer te verminderen. Er moest maar wat bezuinigd worden op de perso neelslasten, zo betoogde Riet kerk. Unaniem heeft de Kamer dat afgewezen en zal dat ook in de toekomst blijven doen, laat de commissie-Dolman weten. Het kabinet is gewaarschuwd. Om toch over voldoende infor matie te beschikken, wil de Ka mer rechtstreeks informatie kun nen inwinnen by departements ambtenaren. Die wens bestaat al veel langer by de Kamer, maar er komt weinig van. Verwonderlijk is dat niet. Ministers voelen er niets voor hun ambtenaren te la ten discussiëren met kamerle den, met het risico dat deze iets anders meedelen, dan zij zelf vin den. De enige manier om ambtena ren te dwingen informatie aan de Kamer te verstrekken is de parle mentaire enquête. Zo ongeveer het zwaarste middel, waarover de Kamer beschikt. De Kamer behandelt binnen kort een wets voorstel van CDA en PvdA om ook een minderheid van kamer leden de mogelijkheid te geven te besluiten tot een enquête. Daarin schuilt echter een groot gevaar. Het nu nog zeer zware en gevreesde middel van de parle mentaire enquête, zou gemakke lijk kunnen verworden tot een door de oppositie ge(mis)bruikt middel om het kabinetsbeleid aan de kaak te stellen. Daarmee wordt het vooral een wapen in de hand van de oppostie voor poli tiek gewin en niet, zoals de be doeling is, om achter de feiten te komen. In het juist deze week versche nen boek 'Het recht van parle mentaire enquête', wyst mr. drs. A.H.M. Dólle op het gevaar van 'Duitse toestanden'. „De enquête is in zulke gevallen een politiek wapen met een duidelijk agitato rische functie ten dienste van de oppositie. Wie de oppositie dit wapen wil toekennen betaalt de prijs van een verhoogd risico van chaotisering van de politiek". De wens van de commissie- Dolman om toch een, zij het be scheiden, uitbreiding van het ambtelijk apparaat van de Twee de Kamer te bewerkstelligen, zal waarschynlijk op grote weer standen stuiten. Ook andere voorstellen uit het rapport zijn nog lang niet Verwezenlijkt. De WD-fractie zei het misschien nog wel het meest kernachtig in reactie op het rapport-Dolman: „Een organisatie, ook de Kamer, kan alleen goed functioneren wanneer haar leden doordron gen zyn van de wil, de bereid heid en het vermogen hun be voegdheden voortvarend en in dringend te gebruiken".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5