Betaald parkeren op terrein Morssingel en op Schuttersveld actief in vrije tijd Ontucht met kleuters: eis vier weken cel Al vierhonderd aanvragen extra aanvullende uitkeringen Sprekersfestival in Leidse Schouwburg Gastvrijheid Leiden in beeld Kastanjekade wil beperking autoverkeer Nieuwe ruimte voor vluchtelingenwerk G. Spierings onderscheiden Bestuur Volkshuis is tegen overeenkomst ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 DO/ST LEIDEN LEIDEN - Bij de Leidse gemeen telijke Sociale Dienst zijn sinds be gin oktober al 400 aanvragen inge diend door mensen die gebruik willen maken van de mogelijkheid alsnog een eenmalige uitkering te krijgen. Een woorvoerder van de GSD vermoedt dat ongeveer de helft van deze aanvragers geen recht heeft op de aanvullende regeling. Niettemin doen mensen die menen aan de voorwaarden te voldoen er goed aan een aanvraag in te die nen. "Maar het heeft geen zin een aanvraag in te dienen als de aan vraag vorig jaar op inhoudelijke gronden werd afgewezen", aldus de woordvoerder. Mensen met een minimuminko men die vorig jaar hun aanvraag voor een eenmalige uitkering niet, te laat of bij de verkeerde gemeen te hebben ingediend of zij die toen wel een aanvraag indienden, maar werden afgewezen omdat niet tij dig aanvullende informatie werd verstrekt, komen dit jaar voor een aanvullende regeling in aanmer king. Op 16 en 17 december zal het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid in de dagbladen be kendheid geven aan deze aanvul lende regeling op de eenmalige uit kering van 1985. Als centrale voorwaarde voor de eenmalige uitkering 1985 geldt, dat deze ook vorig jaar moet zijn ont vangen. De groep die in 1984 wel aan alle inhoudelijke voorwaarden voor de eenmalige uitkering vol deed, maar deze niet heeft ontvan gen, komt hierdoor in de proble men. Het gaat naar schatting van het ministerie om een groep van ruim drieduizend personen. De aanvullende regeling geldt niet voor degenen die in 1984 een eenmalige uitkering hebben aan gevraagd, maar werden afgewezen omdat zij niet aan de inkomenseis voldeden, niet het gehele jaar een zelfstandige huishouding voerden of niet het hele jaar in Nederland hebben gewoond. Voor de aanvullende regeling moet worden voldaan aan de voor waarden voor de eenmalige uitke ring in zowel 1984 als in 1985. Ver strekt wordt echter alleen de uitke ring van 1985. De exacte inhoud van de aanvul lende regeling is pas donderdag bij de GSD ontvangen, de benodigde formulieren werden gisteren door het ministerie aangeleverd, hoewel berichten erover al langer circule ren (vandaar de vierhonderd aan vragen die al binnen zijn). Aan mensen die voor de aanvul lende regeling in aanmerking den ken te komen zal een inlichtingen formulier worden toegezonden, tenzij al op voorhand blijkt dat zij niet aan de voorwaarden voldoen. In dat geval volgt uiteraard wèl een beschikking. Rechthebbenden die nog geen aanvraag hebben ingediend, maar hebben gewacht op de exacte in houd van de regeling, kunnen van af maandag 16 december de beno digde formulieren ophalen bij de kantoren van de GSD (Langebrug 60, Bernhardkade 36) of bij de in formatiebalie op het Stadhuis. De uitkeripg kan worden aangevraagd tot 15 februari 1986. Voor hulp bij het invullen van de formulieren kan een telefonische afspraak wor den gemaakt met het team eenma lige uitkeringen (254827/254828). Buiten de aanvragen voor de aanvullende regeling zijn bij het team eenmalige uitkeringen in Lei den dit jaar 6500 aanvragen voor de eenmalige uitkering 1985 in behan deling genomen. Op ruim 5500 aan vragen is inmiddels beslist Uitbe taling vindt plaats op 23 en 24 de cember. De beschikkingen over de overige duizend aanvragen worden zo snel mogelijk afgehandeld. En kele uitzonderingen daargelaten zullen die uitkeringen rond half ja nuari 1986 worden uitbetaald. LEIDEN - Op Nieuwjaarsdag wordt in de Leidse Schouwburg een sprekersfestival gehouden. Iedereen die maar wil, kan zijnJ haar zegje doen in drie minuten. "Het onderwerp is vrij", meldt de Schouwburg, "alles mag, mits de grenzen van het betamelijke niet worden overschreden". Er hebben zich al zeven spre kers gemeld, volgens de adjunct- directeur van de schouwburg, Hans Kagie. Hij beschouwt tien sprekers als "een hele mooie ba sis als je zoiets als dit voor de eer ste keer organiseert. Hoewel ik natuurlijk wel hoop dat meer dan tien mensen zich zullen op geven. Tien is voor een stad als Leiden inderdaad een beetje wei nig, maar ja: plankenkoorts hè". "Waarover die zeven mensen het gaan hebben. Eens kijken... eentje gaat declameren en de an deren... weetje wat het probleem is? Ze geven hun onderwerp niet op". Als ze nu maar niet de grens van het betamelijke gaan over schrijden; wat is trouwens onbe tamelijk volgens de organisato ren van het spektakel? "Iemand die die de burgemeester voor rot te vis gaat staan uitmaken, dat kan dus echt niet", aldus Kagie. Deelnemers kunnen zich in schrijven bij: Leidse Schouw burg, Oude Vest 43. 2312 XS Lei den. Op de inschrijving moet worden vermeld: naam, adres, woonplaats, telefoonnummer, onderwerp waarover men wil spreken en de leeftijd. LEIDEN - De gemeente gaat het ongehinderd lang parkeren in de Stationsbuurt aan banden leggen. Op korte termijn zullen voor het terrein gelegen tussen de Morssingel en het Stationsplein en voor het Schuttersveld voorzieningen getroffen worden voor de invoering van betaald parkeren. Buurtbewoners en bedrijven komen in aanmerking voor een ontheffing, uiteraard tegen betaling. Volgens de gemeente is de par keerdruk in de Stationsbuurt van bewoners en bedrijven, maar voor al ook door de aanwezigheid van het bus- en NS-station, steeds meer buiten proporties. De kantoren- bouw in de buurt draagt nog eens extra bij aan die parkeerdruk. Het Schuttersveld en het terrein tussen de Morssingel en het Stationsplein worden vrijwel geheel opgeslokt door langparkeerders. De op handen zijnde bebouwing van het Schuttersveld zal, volgens de gemeente, onvermijdelijk tot gevolg hebben dat in de nabije toe komst niet meer in dezelfde mate aan de vraag naar parkeerplaatsen tegemoet kan worden gekomen. De verdeling van de beschikbare parkeerruimte tussen bewoners, woon/werkverkeer en bezoekers door middel van een betaald par- kerensysteem is, in de ogen van de gemeente, daarom noodzakelijk geworden. Slagbomen Om het ongehinderd langparke- ren aan banden te leggen worden op korte termijn, waarschijnlijk volgende maand al, maatregelen getroffen voor zowel het terrein achter de Morssingel als het Schut tersveld. Het ligt in de bedoeling het parkeerterrein tussen Morssin gel en Stationsplein af te sluiten met slagbomen. De gemeente heeft al een exploitant gevonden voor dit terrein. Deze exploitant beheert ook het parkeerterrein van het Hoogheemraadschap, gelegen aan de Boommarkt. Het tarief voor het bewaakte par keerterrein zal vermoedelijk f 1,50 per uur gaan bedragen, met een maximum van f 5,00 per dag. Dit laatste is met name van betekenis voor treinreizigers die met de auto naar het station komen, het zoge naamde woon/werkverkeer. Bewo ners en bedrijven kunnen een ont heffing krijgen tegen het in de bin nenstad gebruikelijke tarief van 180 gulden per jaar (net als vanaf 1 januari 1986 in twee binnenstads- wijken: Pancras-west en de Pie- terswijk). Het parkeerterrein op het Schut tersveld wordt ingericht voor be taald parkeren door middel vam parkeerautomaten. Ook hier gel den de gebruikelijke tarieven zoals voor voor het parkeerterein bij Mo len De Valk en dat op het Ir. Dries- senplein. Voor langparkeerders is het tarief op deze terreinen (f 9,00 Het veelgebruikte terrein (o a. door treinreizigers) tussen de Morssingel en het Stationsplein. Gratis parkeren is er straks overdag niet meer bij, evenmin als op het Schuttersveld. (archieffoto) per dag) overigens aanzienlijk duurder dan straks voor het terrein achter de Morssingel geldt, aldus de gemeente. Aanstaande woensdagavond houdt de gemeente voor bewoners, bedrijven en instellingen van de Stationsbuurt een informatie avond over het nieuwe parkeerre- gime. Deze avond wordt gehouden in café-restaurant Eigenzorg, aan de Stationsweg 29a, en begint om 20.00 uur. LEIDEN - "Leiden is altijd een een gastvrije stad geweest", zei wethou der Kuijers gistermiddag tijdens de opening van de tentoonstelling 'Van elders gekomen', een tentoonstelling die tot en met drie januari te zien valt in de nieuwe tentoonstellingsruimte van het gemeentearchief, de zogenaamde Vlietpanden. Tijdens de opening werd er op gewezen dat de nieuwe tentoonstellings ruimte natuurlijk wel een uitkomst is, maar dat het gemeentearchief in de toekomst toch echt meer ruimte nodig zal hebben. Te denken viel er volgens de spreker aan uitbreiding dan wel nieuwbouw elders in de stad. Wethouder Kuijers ging gistermiddag niet op deze voorstellen in. LEIDEN - De bewoners van de Kastanjekade hebben zich in een gemeentelijke enquête in overgro te meerderheid uitgesproken voor beperking van tie hoeveelheid au toverkeer die van deze weg ge bruik maakt. Deze straat wordt door automobilisten veelvuldig als sluitroute van de De Sitterlaan naar de Vijf Meilaan gebruikt. De beste oplossing is waarschijnlijk afsluiting in het midden van de Kastanjekade, tussen Meidoorn- straat en Seringenstraat. Een enquête van de gemeentelij ke directie verkeer wijst Uit dat van de 44 deelnemers er 41 instemmen met maatregelen ter beperking van het sluipverkeer. De voorkeuren van degenen die het formulier in vulden, voor afsluiting in het mid den, eenrichtingsverkeer naar Lammenschansweg of Herenstraat zijn echter vrijwel gelijk verdeeld. C.N. van Groeningen, van de di rectie verkeer, denkt dat in elk ge val uit de enquête blijkt dat er maatregelen tegen het sluipver keer moeten worden getroffen. Het instellen van eenrichtingsverkeer lijkt hem niet zo handig: automobi listen neigen er dan toe harder te gaan rijden. "Bovendien, hoeveel mensen trekken zich tegenwoor dig nog wat van eenrichtingsver- keersborden aan?", wijst hij op een praktijkervaring. Zijn advies aan burgemeestef en wethouders zal dan ook een afsluiting middenin de Kastanjekade behelzen. LEIDEN - "Van de gemeente Lei den en de regiogemeenten zouden we graag een financiële garantie krijgen, waardoor voortzetting van ons werk gewaarborgd is". Domi nee Anton Dronkers, medewerker van het Vluchtelingenwerk (WN) Leiden-Oegstgeest, plaatste deze kanttekening-gisteren ter gelegen heid van de opening van 'De Bak kerij' aan de Oude Rijn. Deze ruim te, bezit van de hervormde diako- nie in Leiden, zal ten dele voor het Vluchtelingenwerk worden ge bruikt. Het secretariaat, dat tot nu LEIDEN - Leidenaar G.P.H. Spie rings is gistermiddag koninklijk onderscheiden. Spierings is veer tigjaar in dienst bij het Nederlands Drukkerij Bedrijf, tegenwoordig in Zoeterwoude gevestigd en vroeger in Leiden. Spierings is op 15 december 1945 in dienst getreden bij dit bedrijf. Tegenwoordig heeft hij de leiding over de afdeling vellendrukkerij. Burgemeester Goekoop speldde hem de onderscheiding op: een eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje. toe was ondergebracht bij de her vormde diakonie aan de Hoogland se Kerkgracht, wordt er gehuisvest en tevens is er op zolder een ont moetingsruimte voor de zestig a ze ventig in Leiden ondergebrachte vluchtelingen. 'De Bakkerij' is van oudsher een gebouw, waarin de minder bedeel de medemens een soort toevlucht soord had. In de zeventiende eeuw konden armen hier, op vertoning van hun penning die zij in de kerk hadden gekregen, brood halen. Dit brood werd door medewerkers van de diakonie zelf gebakken en de oven in de benedenruimte herin nert daar nog aan. Ondanks het feit dat Dronkers gisteren geen toezegging over een financiële garantie kreeg, was er toch een feeststemming vanwege het in oude luister herstellen van 'De Bakkerij'. Niettemin had Dron kers nog enige stekeligheden aan het adres van de huidige regering, omdat die, zijns inzins, het vluchte lingenwerk niet aanmoedigt, maar ontmoedigt. Wat de opvang van vluchtelingen in Leiden betreft, hield hij een pleidooi om de Leidse slogan 'Leiden, hart van de Rand stad' ook in dit opzicht waar te ma ken: Laat Leiden een stad met een hart zijn, waardoor een oude tradi tie die Hugenoten en Pilgrim Fa thers naar deze stad voerde, in ere blijft". Over aantal arbeidsplaatsen Voorzichter van het Vluchtelingenwerk Nederland, Jan Nico Scholten, Bakkerij', waar 'Leidse' vluchtelingen een ontmoetingsruimte hebben. Jan Nico Scholten, voorzitter van het Vluchtelingenwerk i derland, had weliswaar positieve opmerkingen over het Nederland se vluchtelingenbeleid, maar bena drukte dat er ook nog veel te wen sen overblijft. Punt van zorg is de mentaliteit van de Nederlandse re gering, die de laatste tijd nogal ge makkelijk over de redenen waar om mensen hun land ontvluchten heenwalst, aldus Scholten: "Te ge makkelijk wordt gezegd dat deze mensen uit economische motieven naar ons land komen. De kwestie met de Tamils ligt wat dat betreft nog vers in het geheugen. Het toe latingsbeleid is te terughoudend. Zo worden, zonder degelijke argu mentatie, onlustgevoelens in de sa menleving aangewakkerd". Lies van der Sman, medewerk ster van het Vluchtelingenwerk Leiden-Oegstgeest, wees erop dat as gisterenbij de opening van 'De (foto Holvast) in de vijfjaar dat deze stichting nu bestaat, het aantal vluchtelingen is gegroeid, terwijl het aantal vrijwil ligers relatief niet groter is gewor den. "Vroeger was er voor elke vluchteling één vrijwilliger. Nu is één vrijwilliger belast met de hulp aan zeven vluchtelingen". Zij sprak de hoop uit de het vluchte lingenwerk door de nieuwe huis vesting zal worden gestimuleerd om haar improvisatietalent en fle xibiliteit te behouden. LEIDEN - Het bestuur van het Leidse Volkshuis heeft ernstige bezwaren tegen de overeenkomst over arbeidsplaatsen in het wel zijnswerk, die de gemeente twee weken geleden met de werkgevers organisatie en werknemers heeft gesloten. Het bestuur acht zichzelf niet gebonden aan deze overeen komst, waarin is afgesproken dat het aantal arbeidsplaatsen de ko mende vier jaar op ten minste 34 wordt gegarandeerd en de oprich ting van een centraal werkgever sinstituut voor het welzijnswerk in 1987 is overeengekomen. Het bestuur van het Volkhuis heeft ernstige bezwaren tegen de overeenkomst omdat, naar zijn me ning, een arbeidsplaatsenovereen komst deel behoort uit te maken van de normale cao-onderhande lingen. Verder stelt het bestuur dat de gemeente op een zeer oneigen lijke wijze de oprichting van het centrale werkgeversinstituut voor alle werkers in de welzijnssector heeft afgedv/ongen. Een ander bezwaar tegen de overeenkomst is, volgens het Volk huisbestuur, dat een aantal werk nemers van deze instelling buiten de overeenkomst vallen. Boven dien voorziet het Volkshuis proble men in de toekomst met het cen trale werkgeversinstituut. Dit kan immers nooit werknemers in dienst hebben van wie het loon buiten de zeggenschap van de ge meente valt. Op dit punt is de over eenkomst zelfs strijdig met de cao. De bestuurderen van het Volks huis vrezen voorts dat de instelling van een centraal werkgeversor gaan hoge kosten met zich mee brengt. "Een werkgever als admi nistratief orgaan is een fictie. Uit voering van een goed personeels beleid veronderstelt ook een visie op en een mening over het werk", constateert het Volkhuisbestuur een belangrijk gebrek. Het bestuur ziet lifever werkge versorganen in de wijken ontstaan, opdat de onafhankelijkheid van de welzijnsinstellingen gegarandeerd blijft. Dit zou tevens waarborgen dat de planning van het welzijnsge- beuren in de wijken niet in de soep loopt, aldus de brief, die aan burge meester en wethouders is ge stuurd. TENNISTRAINING. Het Leidse MSP sportorganisatieburcau orga niseert voor de jeugd van ticnt tot en met achttien jaar een tennistra- ningsweekend van 27 tot en met 30 december in Zeeland. Voor infor matie: 071-216995. Natuur Het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie afdeling Lei den gaat morgen aan de wandel in Oud Poelgeest in Oegstgeest. Deze natuurwandeling begint om 13.00 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Woud Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 ver toont morgenmiddag een film over het tropisch regenwoud, 'Be houdt het woud' getiteld. Aan vang 15.00 uur. Kerst K&O aan de Oude Vest 45 houdt vanaf vandaag enkele mi ni-cursussen in verband met de naderende kerstdagen. Het ont werpen van kerst- en nieuw jaarskaarten komt vandaag aan bod. Volgende week kan men zich bekwamen in het maken van kerstversieringen. Feestelijke broodfiguren en het 'trekken' van kaarsen is eveneens mogelijk. Voor inlichtingen en aanmeldin gen: tel. 141141. Bingo De speeltuinvereniging 'Rond om de Maredijk' organiseert maandagavond weer een bingo in het gebouwtje van de vereni ging. Aanvang 20.00 uur. Films K&O vertoont woensdagmid dag 18 december vanaf 14.30 uur een lachfilm met fiet komische duo Abbot Costello. Daarna volgen korte tekenfilms van Woody Woodpecker, Bugs Bunny, Supermuis en vele anderen. DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf we ken gevangenisstraf waarvan acht voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geeist tegen een 58-jarige Leidenaar voor het ple gen van ontucht met twee meisjes van vier en vijf jaar oud. Aan de strafeis koppelde de officier van justitie een proeftijd van drie jaar en de verplichting om contact te onderhouden met de reclasserings- vereniging. De Leidenaar zei gisteren ter zit ting helemaal te bedoeling niet te hebben gehad om de meisjes onze delijk te betasten. Hij had ze, overi gens niet tegelijkertijd, bij zich binnengehaald om ze te troosten. Ze stonden namelijk voor zijn wo ning te huilen, zo hield hij de recht bank voor. „Ik weet niet hoe het is gekomen, het was helemaal mijn bedoeling niet", aldus de verdach te. Behalve de twee keer die hem tenlaste waren gelegd was uit het onderzoek duidelijk geworden dat nog wel een keer of vier is gebeurd dat hij kleine meisjes onzedelijk heeft betast. Maar hij vertelde nu rechtbankpresident mr. Schipper dat hij die neiging niet meer voelt. De psychiater had vastgesteld dat de man een onrijpe persoon lijkheidsstructuur bezit, pedofiele neigingen heeft en sterk vermin derd toerekeningsvatbaar is. Al eerder is hij opgenomen geweest in een psychiatrische inrichting. Ove rigens ondervindt de man veel hin der van de bewoners van de buurt waarin hij woont. De alleenwonen de Leidenaar worden scheldwoor den nageschreeuwd en hij heeft zelfs medicijnen gekregen om te ontkomen aan angstgevoelens dat hij achternagezeten en opgejaagd te worden. Raadsvrouw mr. M. Perfors hield de rechtbank voor dat het nu veel beter gaat met de Hij houdt goed contact met de re- classeringsvereniging en met haar. De man zou bovendien nu hebben ingezien hoe fout hij met zijn han delwijze is geweest. Geweld Een 19-jarige Leidse jongeman heeft gisteren voor de Haagse rechtbank 150 dagen gevangenis straf waarvan 92 voorwaardelijk te gen zich horen eisen voor het ple gen van ontuchtige handelingen met twee meisjes waarvan er een nog geen 16 jaar oud was. De Lei denaar heeft 58 dagen in voorarrest gezeten, dus de gevangenis be hoeft hij niet meer in. De volgens de psychiater zwak begaafde jongen was ontucht met geweld en geweldsdreiging met twee jonge vrouwen tenlastege- legd, maar hij had toegegeven in negen maanden tijd wel elke veer tien dagen, een vrouw te hebben lastiggevallen. De twee gevallen waarvoor hij gisteren terechtstond behelsden het bij de keel grijpen en het onzedelijk betasten van het jonge meisje en het op de grond gooien, £ij de keel grijpen en de hand op de mond houden van de iets oudere vrouw. Ook de laatste had hij hierbij onzedelijk betast. Volgens de psychiater heeft de jongeman een gebrekkige geeste lijke ontwikkeling en kon hij zijn seksuele impulsen niet beheersen. De man lijdt aan een neurotische persoonlijkheidsstructuur. De kans op herhaling van het gebeu ren achtte hij daarom groot, behal ve indien hij intensief en minstens twee jaar psychiatrisch zou wor den behandeld. De psychiater noemde de man verminderd toere keningsvatbaar. De jongeman is echter sinds hij uit voorarrest werd ontslagen, 14 augustus, intensief begeleid door psychiater en reclasseringsvereni- ging waarin ook zijn ouders zijn betrokken. Er was inmiddels werk voor hem gevonden en ook aan de besteding van zijn vrije tijd was de nodige aandacht besteed. „Het gaat nu prima met hem", aldus de begeleidende ambtenaar van de re- classeringsvereniging. Officier van justitie mr. I. Klop per hielde de verdachte, ondanks haar milde eis, met klem voor hoe ernstig de feiten zijn waarvoor hij terechtstond. Zo staat er een maxi male straf van acht jaar op aanran ding, bracht zij hem onder de aan dacht. Om herhaling te voorkomen voegde zij aan haar eerdergenoem de eis toe dat de man onder toe zicht van de reclasseringsverem ging blijft staan en verplicht is zich door een psychiater te laten behan delen. De rechtbank doet 24 december uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3