'Effect van titel is moeilijk te bepalen' Engels protest tegen arbitrage in bokswedstrijd Korbach weg Twente bij Op één beende ring m Na verkiezing tot sporter van het jaar Mid-lotto Engelse voetbalclubs mogen Europa weer in U.V.S.-BLAUW ZWART Voorzitter van AC Milan zal aftreden LUGDUNUM RKAW ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 Voetballende schakers, het blijft wat merkwaardig aandoen. Of zou dat door de gympies van de kersverse wereldkampioen Gari Kasparov (links) komen? (archieffoto) Boeren Voetballers uit de 'stad' willen de collega's afkomstig van het plat teland nog wel eens voor 'boe ren' uitmaken. Randstad Sport- lid Perfors ergert zich zich groen en geel aan die opmerkingen. Uit het clubblad De Treffer: "Enige tijd geleden luisterde ik naar een onbenullig radiopro gramma, waarbij onbenullige dames antwoord moesten geven op een onbenullige vraag, gesteld door een onbenidlige radioman. Vragen in de vorm van: Hoe ein digde gisteravond Nederland- België, ontlokten bij het natuur lijkgoede antwoord een soort In- dianengehuil op en de hersens- krakende vraag werd dan be loond met een broodrooster of een koffiezetapparaat". "Vlug de knop omgedraaid met de bedoeling iets leukers te vin den en plots vulden de geluiden van een piratenzender mijn huis kamer. Ook daar was een kwis aan de gang. Men moest de uit slag raden van de die zondag te spelen wedstrijd tussen een ver eniging uit Leiden en een vereni ging uit Noordwijkerhout. Een groot aantal mensen, wiens voet balverstand op nul komma nul stond, nam aan de kwis deel en daarbij werden de Noordwijker- houters bestempeld als 'boeren- heikneuters', 'boeren', 'schop- pers', 'vechters' en al dat fraais". Zoals reeds gezegd: het voet balverstand van die deelnemers stond op nul komma nul; deson danks is het een feit dat men de jongens van het platteland dik wijls betitelt met 'boerenvoetbal- lers', hetgeen dan impliceert dat men de jongens uit de stad als 'herenvoetballërs' bestempelt". Perfors plaatst een groot vraagteken achter die bewering: "Nu heb ik in mijn (niet be paald imponerende) voetballoop baan veel in Woubrugge, Alphen of Hillegom gespeeld en nooit enig verschil kunnen ontdekken tussen het spel van 'boeren' en 'heren'. Integendeel, aan wed strijden in bovengenoemde plaatsen bewaar ik de beste her inneringen en daarom vraag ik mij af, wanneer het sprookje de wereld eens uit is, als zou het voetbal in de dorpen harder zijn dan in de steden als Leiden en Den Haag. Maar het is bekend, sprookjes leiden dikwijls een zeer hardnekkig bestaan en het is bij na een ondoenlijke zaak om ze de wereld uit te krijgen". De auteur komt op voor de voetballers uit de polder: "Maar toch, als er zo iets be staat als reïncarnatie, dan zou ik een hernieuwde voetballoopbaan het liefst weer beginnen tegen de jongens uit Alphen, Koudekerk en Noordwijkerhout". Dronken sint Jan van Vuren, beter bekend als 'zeekaak', werd onlangs voorzit ter van de voetbalvereniging Oegstgeest. De "hardste voor stopper aller tijden" stuurde de redacteur van het clubblad een verslag over een aangeschoten, 'hulpsinterklaas', die bij Van Vu ren op bezoek kwam: "Begin december deelde St. Ni- colaas ons mede dat gezien zijn overvolle agenda hij niet in staat was om ons op 5 december te be zoeken en hij verwees ons naar een instantie die hulpsinterkla zen verzorgde. Nu, dat hebben wij geweten. De door u aangewe zen hulpsinterklaas had er al zes tien klanten opzitten alvorens hij bij ons voor de deur stond. Ik neem aan dat u weet dat het een goede gewoonte is sinterklaas tij dens het huisbezoek te voorzien van een borrel. Ik hoef u dus niet de vertellen hoe deze figuur bij ons binnen kwam. Gelukkig had hij een stevige staf bij zich waar hij dan ook zwaar op diende te leunen teneinde het evenwicht te bewaren. Tevens maakte hij ge luiden die bij ons overkwamen als een boer of iets dergelijks". "Het pak waarin deze verschij ning was gestoken is nauwelijks onder woorden te brengen. Ik mag aannemen dat men het ver schil kent tussen de garderobe van een sinterklaas en een kerst man. Ik wil niet zeuren over de tails, maar een Sinterklaas met een puntmuts en gummilaarzen is niet bevordelijk voor de geloof waardigheid van deze hulpsin terklaas. Tevens bleek dat de au to of wat ervoor door moest gaan in een zodanige slechte staat ver keerde dat de hulpsint drijfnat bleek en de zwarte piet niet bij ons in de huiskamer kon verschij- "Ik neem aan dat u begrijpt dat ik geen goed woord over heb voor deze idioot die ons als hulp sinterklaas kwam bezoeken. Dat het daarna tot een heftig handge meen tussen hem en mij is geko men in de gang, waarbij de ruit van de voordeur sneuvelde, zal u niet bevreemden. Via via ben ik er achter gekomen wie deze grap jas was en hem aansprakelijk ge steld voor de ontstane schade. Wij kregen van hem de volgende brief: Geachte heer, helaas kan ik u niet helpen. Bij navraag is na melijk gebleken dat er geen hulp sinterklazen bestaan, alleen de echte". Kerstman Bij korfbalvereniging Zuiderkwartier zijn ze blij dat sinterklaas weer is vertrokken en de kerstman komt opdraven. Uit het clubblad: "Sinterklaas, die goede man heeft alweer afgedaan...op naar het volgende con^umptiespook, de 'kerstman'. Hem vind ik heel wat koddiger en sfeervoller". Zeker geen cadeautje gekre gen. Boys Boys (2) De klucht die de bestuurders van Hazerswoudse Boys en Jodan Boys opvoeren in de zaterdag- vierdeklasse nadert het hoogte punt. De Goudse toeschouwer De Frankrijker, die op zaterdag 14 september getuige was van het stevige treffen tussen beide kemphanen (uitslag: 1-0 in het voordeel van Jodan Boys), heeft Hazerswoudse Bys inmiddels aangeklaagd bij de Voetbalbond Even ter herinnering: Routi nier Jan Platteel van de boys uit Hazerswoude werd op 14 sep tember samen met een boy uit Gouda uit het veld gestuurd. Be stuurders van beide verenigin gen zouden het op een akkoordje gooien want de uitsluiting van beide spelers was in hun ogen onterecht. Er zouden milde rap porten worden geschreven. Hazerswoudse Boys hield woord, gevolg: één wedstrijd schorsing voor de Jodan-boy. En Jan Platteel? Tot stomme verba zing van heel Hazerswoude kreeg de in zijn 22-jarige voetbal loopbaan nog nooit geboekte voetballer vijf wedstrijden aan zijn broek. Dat was dus even slikken in de bestuurskamer van Hazerswoudse Boys waar prompt een boze brief werd op gesteld, gericht aan het bestuur van Jodan Boys. De laatste woor den uit dat epistel luidden: "Wij zien ons genoodzaakt U niet langer als verantwoordelij ke bestuurders te zien en als zo danig te behandelen. Onze be stuursleden zullen dan ook wei geren U bij de return in onze be stuurskamer te begroeten". Als het regenwater een beetje in de Hazerwoudse kleigrond wil zakken, wordt die return van middag gespeeld. Dat kan dus een pittig potje worden. Vooral nu ene De Frankrijker Hazers woudse Boys voor de tuchtcom- missie heeft gedaagd. Nooit ge weten dat zoiets kon. KNVB- functionaris J.O. van der Vegte: "Jazeker, op grond van artikel 14 van het tuchtreglement kan ie der lid, orgaan of commissie van de KNVB een ander lid aankla gen op grond van elke overtre ding van de statuten". Wat die De Franrkijker, ver moedelijk op verzoek van Jodan Boys, dus heeft gedaan. Hij vond het optreden van Hazerswoudse Boys in Gouda dermate stuitend dat hij aangifte heeft gedaan bij de bond. Volgens HB-secretaris Dick Zaal zelfs met succes: "We zijn schuldig bevonden, maar weten alleen de strafmaat nog niet". Volgens Van der Vegte loopt Zaal op de zaken vooruit: "Er is nog geen uitspraak ge daan in deze kwestie. Op donder dag 28 november hebben we de beide besturen gehoord en op dit moment is de zaak in behande ling en dat betekent dat ik han gende het onderzoek geen verdere uitspraken kan doen". Wordt dus nogmaals vervolgd. Zomerkamp Twee arbiters uit de Leidse regio zijn dit jaar op zomerkamp ge weest. In het clubblad van de Centrale Organisatie van Voet balscheidsrechters (COVS) doen René en Wessel uitgebreid ver slag van hun ervaringen in het scheidsrechtersinternaat. Het biedt de lezer een blik achter de schermen van de scheidsrech- tersopleiding. Waar houden de heren in het zwart zich zoal mee bezig? Onder andere met de vraag hoe zij zich moeten gedra gen ten opzichte van collega's en clubs. Uit het verslag van René en Wessel: "Hierna volgde een zeer inte ressante en leerzame lezing van Herman van Duren. 'Is de scheidsrechter een leider of lij der'. In deze lezing kwam het vol gende punt naar voren. 'Dat scheidsrechters niet altijd zo so ciaal overkomen als zij wel den ken te doen'. Dit blijkt uit zijn vi sie als bestuurslid van een grote voetbalvereniging. Scheidsrech ters behoren zich sociaal te ge dragen ten opzichte van collega's en voetbalverenigingen bijvoor beeld: praat niet negatief over een collega-scheidsrechter in de bestuurskamer en/of op het veld, verwacht niet het onderste uit de kan van een vereniging, niet uit zijn op lovende kritieken en be leefd en netjes blijven, bijvoor beeld op de vraag: "Wilt u iets drinken scheids?' Jawel, geef mij maar een broodje bal". Zo'n scheidsrechter mag dan netjes en beleefd zijn, maar of hij nog serieus wordt genomen.. En wat die opmerking over kritiek op een collega betreft. Geen ne gatieve geluiden laten horen in de bestuurskamer of op het veld, maar gewoon in het openbaar, zoals toparbiter Van Ettekoven onlangs deed. Ronduit dubieus is de stelling waarover René en Wessel moes ten discussiëren: "Een speler van een elftal dat moet winnen om niet te degrade ren en waarbij de tegenpartij veilig staat, breekt door en wordt vlak voor het strafschopgebied hard onderuit getrapt. De speler die de overtreding maakt wordt uit het veld gestuurd. De vrije trap wordt genomen en hard in de muur tegen een hand aange schoten. De vraag is: 'strafschop ja of nee?" Dat is helemaal de vraag niet. De vraag is: wat doet het er toe dat een elftal wel of niet veilig staat? Schaakmat Voetballende schakers, het blijft wat merkwaardig aandoen, maar schakende voetballers... Uit het clubblad van zaterdagvierdekla- ser SV Voorschoten: "Ter gelegenheid van het vreugdevolle feit dat Jan Tim man zich plaatste voor de halve finales van het kandidatentoer nooi ten koste van oud-wereld kampioen Tal is vanaf heden de inschrijving geopend voor het SV-schaaktoernooi 1986". We staan pal, of liever schaak mat. LONDEN (AFP/ANP) - Greg Steene, de promotor van het gevecht om het Europees kampioenschap in het half- zwaargewicht tussen Alex Blanchard en Dennis Andries gaat protesteren bij de Europese Boks Unie (EBU) naar aanleiding van de arbitrage van de Franse scheidsrechter Raymond Bachalet. Het gevecht eindigde woensdag avond in Londen onbeslist, waar door Blanchard titelhouder bleef. Volgens Steene zou de Franse ar biter in de vijfde ronde, toen Blan chard voor de eerste maal neer ging, de Nederlónder hebben ge baard de bokshouding aan te ne men voordat hij tot acht had ge teld. De Engelse promotor acht het ook onjuist dat Bachalet in de acht- ENSCHEDE (GPD) - Fritz Kor bach vertrekt aan het einde van dit seizoen bij FC Twente. De Ensche- dese club had na deze competitie nog een optie van een seizoen op de trainer, maar wil daarvan geen gebruik maken. De spelersgroep is gistermiddag op de hoogte gesteld van het vertrek van Korbach. Kees Rijvers geldt als de voornaamste kandidaat om Korbach op te vol gen. CHICAGO (SID) Achttien maanden nadat hij door een ernstig motorongeluk het rech- teronderbeen verloor, klimt de 24-jarige Amerikaanse be roepsbokser Craig Bodzianows- ki komend weekeinde in Chica go weer de ring in voor een ge vecht. De tegenstander van halfzwaargewicht Bodzia- nowski, die met een prothese ook zijn sportieve loopbaan wil voortzetten, is zijn landgenoot Francis Sargent. Volgens bokshistoricus Hub Goldman is het de eerste keer, dat in de Verenigde Staten ie mand met maar één been een profpartij bokst. Bodzianowski was voor zijn ongeluk in der tien gevechten ongeslagen ge bleven. Het duel met Sargent is afgesloten op acht ronden. ste ronde Blanchard staande acht tellen rust had gegeven. Volgens Steene zou Blanchard op dat mo ment aan de rand van een knock out hebben gestaan. „De arbitrage was schandalig", aldus Steene, die hoopt dat de EBU opdracht zal geven tot een tweede gevecht tussen de twee boksers. Steene wil eveneens pro testeren tegen de jurering van de Deen Knud Jensen, die met 118 - 114 punten in Blanchard de win naar zag. Henk Ruhling de manager van Alex Blanchard is niet onder de in druk van de mogelijke stappen van zijn Britse collega. „Steene moet protesteren bij de Britse Boks Bond. Alleen de nationale bond kan een protest indienen bij de EBU." Volgens de Zandvoortse manager heeft een protest tegen het voor de tweede maal tellen voor Blanchard geen kans. „Vol gens de EBU-reglementen kan de scheidsrechter een bokser acht tel len rust geven, wanneer hij dat noodzakelijk vindt. Ik kan ook wel tegen het Italiaanse jurylid Delia Michelina gaan protesteren, omdat hij Andries met twee punten ver schil winnaar had." Ruhling wil zo snel mogelijk een revanche tussen Blanchard en Andries. „Ik denk aan begin maart, maar dan wel in Nederland. VOETBAL AFGELAST - De KNVB heeft in verband met de slechte gesteldheid van de terrei nen alle voor zaterdag vastgestel de wedstrijden afgelast in de dis tricten Noord, Oost en West 2. Ook alle afdelingen, met uitzondering van Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, hebben alle wedstrij den voor zaterdag afgelast. DEN HAAG (ANP) - De cijfers van de jublieum mid-lotto, die gister avond werden getrokken, zijn: 6 - 16-20- 21 - 34 - 37 reservege tal: 9 cijferspel: 6 4 6 1 7 7 De cijfers die werden getrokken voor de extra prijs in de jubileum mid-lotto zijn: 6 1 4 2 9 7 Bettine Vriesekoop en Joop Zoete melk, sportvrouw en sportman van 1985, werden gisteravond in cultu reel centrum De Schelft in Noord wijkerhout door de AVRO in het zonnetje gezet. Hein Vergeer en Evert van Benthem bleken bij de jury minder populair dan de oud inwoner van Rijpwetering. Nellie Coman (hardlopen) en Marjolein van Unen (judo) konden niet tip pen aan het stemmenaantal van Bettine Vrisekoop. (foto ANP) MEXICO-STAD (AFP) - Engelse voetbalclubs mogen voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden het Kanaal weer oversteken. Het bestuur van de wereldvoetbalfederatie (FIFA) heeft in Mexico-Stad besloten het verbod voor Engelse verenigingen in Europa te spelen op te heffen. De clubs blijven nog wel uitgesloten van deelneming aan de strijd in de verschillende Europese bekertoernooien. Na het drama in het Heizelstadion, waar 29 mei tijdens en na de finale Amerika van de strijd om de Europa Cup 1 tussen Liverpool en Juventus 39 men sen om het leven kwamen, besloot de FIFA tot uitbanning van de Engel se clubs van de Europese velden. Als hoofschuldigen van de rellen wer den de Engelse supporters aangewezen. De federatie besloot tot versoe peling van de straf op verzoek van de Engelse bond. NOORDWIJKERHOUT - Na het behalen van zijn gouden medaille tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles is Stephan van den Berg volop in beweging. In hoever re zijn verkiezing tot sportman van 1984 daarbij een rol heeft gespeeld, is voor de Hoornse windsurfer moeilijk te faxeren. De voorganger van Joop Zoetemelk, die gister avond in De Schelft in Noordwij kerhout tot sportman van dit jaar werd gekroond (hij won ook de zo genaamde eindprijs, Bettine Vrie sekoop werd sportvrouw, het na tionale vrouwen volleybalteam sportploeg), ontvangt tot ver over de grens uitnodigingen om bij de meest uiteenlopende sportevene menten van de partij te zijn. "De organisatie meldt dan altijd even dat ik tot sportman van Ne derland ben gekozen", weet hij. "Dat is leuk. Maar het werkelijke effect van die titel is moeilijk te be palen. Ik weet niet in welke mate het heeft bijgedragen tot de accep tatie van de surfsport. Voor mijzelf was het een bekroning van mijn ac tiviteiten. Het is leuk om op terug te kijken". De AVRO bewaart aan de laatste 'afleveringen' minder goede herin neringen en daarom werd dit keer voor een andere opzet gekozen. Omdat de waarderingscijfers voor het groots opgezette gala in 1983 in het Rotterdamse Ahoy en vorig jaar in Laren achter bleven bij de verwachtingen, werd een andere formule bedacht. Om opnieuw in de gunst van de kijkers te komen, moest het voor de Hilversumse programma-makers weer eens heel anders. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a s. aanvang 14.00 uur- COMPETITIEWEDSTRIJD EERSTE KLASSE Deze advertentie is aangeboden door Nieuwe Rijn 23, Leiden MILAAN (SID/RTR) - De voorzit ter van AC Milan, Giuseppe Farina, heeft gisteren zijn aftreden aange kondigd. Zijn hoofd werd woens dag al geëist door woedende sup porters, onmiddellijk na de uit schakeling in het UEFA-toernooi door Waregem (1-2). De praeses zal zijn besluit officieel bekend maken tijdens de algemene vergadering op 8 januari. "De mensen zijn een beetje over voerd met gala's", weet Jos Kuyer, die gisteravond samen met Aman da Spoel de presentatie voor zijn rekening nam. "Ze hebben hier te lang Amerika voor ogen gehad. Maar Nederland is een heel ander land. Het moet hier niet te blafferig en te blufferig. De mensen willen gezelligheid en daarom hebben wij een stapje teruggedaan. Ik denk dat we met deze opzet goed zitten", aldus Kuyer, sinds augustus eind redacteur van AVRO's Sportpano- rama. De kijk- en waarderingscij fers zullen dat weer moeten uitwij zen. Kritisch kijker is ongetwijfeld Dick van Rijn geweest. De opvol ger van de overleden Tom Scheurs, de geestelijke vader van het 'feno meen', ontving aanvankelijk tot zijn verbazing geen uitnodiging voor het evenement. Terwijl de in middels gepensioneerde Van Rijn jaren dè sportverslaggever van de AVRO is geweest. Kuyer voor de uitzending: "We moeten ervoor waken dat er alleen zestig en zeventig-jarigen in de zaal plaatsnemen. We hebben dit keer slechts 300 plaatsen. Dick van Rijn heeft zeker zijn sporen ver diend. Dat hij er niet bij is zal hem door Fred Segaar best raken. Hij zal denken: 'ik hoor er niet meer bij". En gisteravond geconfronteerd met de aanwezigheid van de oud- eindredacteur en presentator. "Ik ben er door twee mensen op attent gemaakt dat Van Rijn niet was uit genodigd", aldus Kuyer. "Toen heb ik er alsnog werk van ge maakt". Kaarten Van Rijn voegde destijds aan het door Schreurs uit Engeland over genomen idee van de sportman van het jaar de sportvrouw en sportploeg toe. "Dat was in 1958", aldus Van Rijn. "Voor mijn tijd werd er alleen een sportman be noemd. Die werd gekozen door middel van het inzenden van kaar ten door de kijkers. Toen heb ik het initiatief genomen om de pers mee te laten kiezen. Aanvankelijk namen de journalisten de helft van het aantal stemmen voor hun reke ning. Later is de pers het helemaal alleen gaan doen. Dat pakt nog steeds goed uit". "Er is nog nooit iemand gekozen die geen recht had op die titel. De opzet van het hele gebeuren is er op gericht de aandacht op de sport te richten. Het draait nog steeds om dat idee. Aan het programma zeifis natuurlijk veel veranderd. Er wordt véél meer geld ingepompt". Van Rijn was ook de initiatiefne mer van de verkiezing van de sportstad van het jaar. "Dat wordt op de radio uitgezonden. Maar je ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 14.00 UUR Oh,...U wist 't al? De Tegelhandel hoort er de laatste tijd niets meer van". Om het één en ander op de televi sie wèl in beweging te houden, is de AVRO overgegaan op een live verkiezing. De pers droeg in de di verse categorieën drie kandidaten voor, van wie er in de zaal door de aanwezige journalisten, topspor ters en oud-topsporters uiteinde lijk één werd gekozen. Maar niet al leen 'deskundigen', ook buiten staanders stemden mee. De beken de Leidse koffietent-houder Jan Oudshoorn nam bijvoorbeeld plaats op de stoel van een verslag gever van een landelijk ochtend blad... Voorhouter Ronald Schlemper kwam gisteravond, even.als 28 an dere sporters, in het bezit van een door de stichting Sportsupport toegekende prijs voor een 'bijzon dere prestatie'. De go-speler dankte dat aan het behalen van de Europese titel. Spanning "We wilden de spanning verho gen", zegt Jos Kuyer. "De mensen moeten zich afvragen: 'wie zal het worden?'. In Ahoy was de kijk dichtheid goed, maar de waarde ring viel tegen. Vorig jaar in Laren was het geen succes. We wilden toen de amateursport in het zonne tje zetten. We dachten leuke men sen te ontmoeten, maar dat viel te gen. Dat hebben we gewoon ver keerd beoordeeld". Daarom ging de AVRO in zee met de stichting Sportsupport, die een deel van de organisatie voor zijn rekening nam. "Zo nu en dan moetje eens wat anders proberen. Je moet steeds handelen naar het tijdsbeeld. Het is een momentop name. Als presentator ben je van zoveel dingen afhankelijk. Je kan héél goed je werk doen, maar als tijdens de uitzending het decor omvalt, zeggen de mensen: 'wat een waardeloos programma'. Zo werd destijds de uitzending in Holiday door het publiek beoor deeld. "Ik had daar part nog deel aan", weet Kuyer. "Ik zat in Zuid- Duitsland voor een bobslee-onder werp. Werd me gevraagd of ik tij dens het programma iets wilde doen. Bleek dat ik het moest pre sentaren. Ze hadden vreselijk lulli ge spelletjes in elkaar gedraaid. Van dat programma kon ik met de beste wil van de wereld niets meer maken. Maar ik neem de program ma-makers in bescherming. Ze willen steeds iets anders beden ken".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13