YS: luchtramp geen sabotage Rampjaar voor de burgerluchtvaart Belgisch vorstenhuis bindend element Hessen: eerste Groene minister Militairen kwamen Kerstmis vieren Duitse artsen willen aids-patiënt merken DUBBELDEIYIAN glas Bel 071-220907 Volksvertegenwoordiging in conflict met Raad Europarlement verhoogt budget 'Verwachtingen NAVO niet hooggespannen' VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - Het jaar 1985 was nog maar net begonnen toen een vliegtuig van Eastern Airlines tegen een bergwand in Bolivia vloog. Het was het eerste in een reeks dat 1985 tot het rampjaar in de burgerluchtvaart maakte met in totaal 1948 doden. Alleen al by drie rampen verloren 1107 mensen het leven. GANDER (Rtr/AFP) - Dè Verenigde Staten sluiten uit dat de vliegramp waarbij gisteren Te pletter waarbij' 520 passagiers stortte in Canada 258 mensen het leven verloren een gevolg is van sabotage. Onder de doden zijn h®' j5ven lieten. Het was het ergste Rot, die door Josef Hebert/AP: 250 Amerikaanse militairen die op weg waren naar huis om kerstmis te vieren met hun familieleden. ongelukken met lijnvliegtuigen. j Het aantal slachtoffers bij charter- en andere vluchten en onder be- j manningsleden was in 1974 niet bekend, maar volgens Sochor lag In juni stortte een jumbo-jet van het totaal beneden de huidige 1948. Overigens zyn in de gegevens fan de ICAO de cijfers uit de Sow- vlak voor de Ierse kust. Alle 329 jet-Unie niet opgenomen. De Rus passagiers kwamen daarbij om het sen hebben twee grote vliegtuigon- leven. Op 12 augustus sloeg een gelukken gemeld, maar nooit het Boeing 747 van Japan Air Airlines aantal slachtoffers. Op 1 februari i Toepolev-134 van Aero- 0 passagiers kan vervoe- vliegtuigongeluk uit de geschiede- ren, neer bij Minsk. Functionaris- Het is de zwaarste militaire vlieg ramp in de Amerikaanse geschie denis. Naast dé militairen kwam ook de achtkoppige bemanning om. Het totaal aantal mensen dat dit jaar bij vliegtuigongelukken het leven verloor, komt daarmee op zeker 1948. Nooit eerder heeft de luchtvaart in één jaar zoveel do den geëist. In de Libanese hoofdstad Bei roet belde gisteravond een anonie me man een buitenlands persbu reau op met de mededeling dat de extremistische moslimbeweging Islamitische Jihad verantwoorde lijk was voor het vliegtuigongeluk. „De ontploffing had moeten plaatsvinden op het moment van landing in de VS. Maar doordat het vliegtuig vertraging opliep op een Westduits vliegveld deed de ont ploffing zich voor in Canada", zo luidde de boodschap. Islamitische Jihad stelde zich in oktober 1983 ook verantwoordelijk voor de aan slagen op de Amerikaanse en Fran se troepen van de multinationale vredesmacht in Beiroet. vliegtuig is neergestort als gevolg van een "vijandige daad", zo zei de functionaris. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, ver klaarde eveneens dat er geen be wijzen zijn van boze opzet. Minis ter van defensie Caspar Weinber ger zei geen reden te hebben te ge loven dat er sabotage iri het spel De "zwarte dozen", die de vluchtgegevens en de gesprekken van de cockpitbemanning bevat ten, zijn inmiddels gevonden. Het hoofd van het onderzoeksteam, Pe ter Boag van de Canadese lucht vaartdienst, verklaarde dat de zwarte dozen door vuur zijn be schadigd. Daardoor zal er volgens hem enige tijd over heen gaan voor ze eventueel enig licht kunnen werpen op de toedracht van de ramp. De DC-8 was gisterochtend om half zeven plaatselijke tijd van het Canadese vliegveld Gander opste gen op het laatste deel van zijn vlucht van Cairo naar Kentucky in zaak van het feit dat de DC-8 kort na de start neerstortte en aan het einde van de startbaan ontplofte. Het vliegtuig had daarvoor een tussenstop gemaakt in Keulen, West-Duitsland. De militairen, 247 mannen en drie waarbij één toestel was betrok ken. Gisteren, op 12 december, stortte een gecharterde DC-8 i sen omschreven het ongeluk als een catastrofe. Op 3 mei stortte een Aeroflot-toestel van hetzelfde type met aan boord Amerikaanse mil- neer bij Lvov. Daarbij werd ge- tairen, kort na de start in Gander meld dat alle passagiers waren om- Newfoundland. Aantal doden: 258. Eugene Sochor, woordvoerder gekomen. Wel opgenomen i i de ICAO-ge- 101e Luchtlandingsdivisie, waren op weg naar Fort Cambell in Ken tucky nadat ze zes maanden had den gediend in de Sinaï-troepen- macht in het Midden-Oosten. de internationale burger- gevens zijn de 38 mensen die luchtvaartorganisatie ICAO zegt het leven kwamen bij een ongeluk dat bij de 34 ongelukken met bur- op 18 januari van een Antonov 24 gervliegtuigen 1805 passagiers 143 bemanningsleden zijn omge- de Chinese luchtvaartmaat schappij CAAC. als het ergste rampjaar. Toen verlo ren 1299 passagiers het leven bij Bij al deze cijfer betoogde So chor overigens dat het luchtver keer niet onveiliger is geworden. Hij zei dat van de 34 geregistreerde fatale ongelukken in 1985 er 22 plaatsvonden tijdens lijnvluchten. Over de afgelopen tien jaar waren 22 ongelukken op lijnvluchten het gemiddelde. Een woordvoerder van de IATA, Harry Atterton, zei: 'De vliegtuigen die zijn neergestort hadden onge lukkig genoeg veel passagiers aan boord'. Sochor liet weten dat het aantal passagiers dat met lijntoestellen vliegt in 1985 zal zijn gestegen tot een record van 900 miijoen, tegen over 832 miljoen in 1984. 'Ook vliegen de passagiers langere af standen. Dus in termen van het aantal kilometers dat wordt afge legd per passagier wordt het vliegen veiliger'. De vraag of vliegen wel zo veilig is kwam aan de orde na het onge luk van het JAL-toestel. Uit een onderzoek bleek namelijk dat een tussenschot in de achtercabine ge scheurd was als gevolg van een slecht uitgevoerde reparatie. Alle luchtvaartmaatschappijen kregen de opdracht om hun Boeings 747 te controleren, maar bij geen enkel toestel werden ernstige fouten ont dekt. Naar aanleiding van twee andere ongelukken werden fabrikanten en autoriteiten gedwongen om een nadere blik te werpen op de Pratt and Whithey JT8D motoren, die bij twee van de drie burgervliegtuigen in de Verenigde Staten worden ge bruikt en waarvan werd aangeno men dat ze hoogst betrouwbaar Het eerste ongeluk vond in au gustus plaats in Manchester toen een van de motoren ontplofte tij dens de start. Hoewel het vliegtuig tijdig tot stilstand kwam werden 55 mensen gedood door het vuur en de rook. Twee weken later viel een JT8D motor in stukken kort na de start van een DC-9 in Milwaukee. Het vliegtuig stortte neer en alle 31 in zittenden kwamen om het leven. Onderzoek wees uit dat verschil lende delen van de motoren niet in orde waren en het onderhoud van de motoren moest nauwlettend in de gaten worden gehouden. De oorzaak van andere ernstige vliegtuigongelukken is nog steeds niet achterhaald, noch van het eer ste ongeluk in Bolivia, noch van de Air-India jumbo. Bij het laatste on geluk wordt echter vermoed dat in het ruim een bom is ontploft. In een reactie op het telefoontje de Verenigde Staten. verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie dat dit „niets veranderde" aan de eerdere verklaringen van een onderzoeksfunctionaris van het Pentagon. Deze had bekendge maakt dat een voorlopig onder zoek had uitgewezen dat sabotage is uitgesloten. Volgens de Canadese autoritei ten steeg het toestel, dat gehuurd was van de luchtvaartmaatschap pij Arrow uit Miami, bij een tempe ratuur van min vier graden Celsius op van een gladde startbaan nadat het hele nacht geijzeld en ge sneeuwd had. Maar de slechte weersomstandigheden lijken niet, Er zijn geen aanwijzingen dat het zo zeggen de autoriteiten, de oor- FRANKFURT (AFP) - Een groep Westduitse artsen heeft geëist dat dragers van het aidsvirus een kruisje laten tatoeëren op de on derbuik. Deze mensen zou verbo den moet worden zich verplaatsen, zo menen de artsen die zich ver enigd hebben in een genootschap ter voorkoming van aids. De artsen wijzen erop dat op dit moment niemand weet hoe de do delijke immuunziekte aids bestre den kan worden. De geopperde maatregelen vormen volgens hen dan ook de enige manier om de ziekte „die zich verspfeidt met de snelheid van een pestepidemie" uit te roeien. De artsen, die gisteren hun eer- ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven Buitenland kort ste congres hielden in Frankfurt, zijn niet onder de indruk van kri tiek dat hun ideeën herinneringen oproepen aan de manier waarop de nazi's joden en homofielen behan delden. „Diegenen die onze actie als racistisch beschouwen, zouden ook een volledig verbod op alle gasovens moeten eisen aangezien die eveneens herinneren aan een trieste periode uit onze geschiede nis", zegt Andreas Freudemann. Hij is voorzitter van het genoot schap, dat een dertigtal jonge Westduitse medici omvat. De toeneming van aids-gevallen in de Bondsrepubliek (volgens de jongste statistieken 340 zieken, van wie er 150 zijn overleden), het grote aantal dragers van het aids-virus NEW FOUNDLAND - Brandende wrakstukken van de neergestorde DC-8. STRAATSBURG (ANP) - Het Eu- Parlement zo'n 900 miljoen gulden ropees Parlement heeft gister- meer uit dan de lidstaten wilden avond in Straatsburg, tegen de zin uitgeven. van de nationale regeringen van de Het Parlement wil in 1986 ruim lidstaten van de Gemeenschap (de 84 miljard gulden aan de Gemeen- Raad), de begroting van de EG schap spenderen. De Raad in eer- voor 1986 met ruim één miljard ste instantie slechts 81 miljard. Na (sommige "persberichten spreken gulden verhoogd. Het Parlement overleg tussen de eerste en tweede wil volgend jaar meer geld voor lezing van de begroting door het landbouw en voedselhulp aan ont- Parlement kwam de Raad het Par- i 300.000 personen) spelling dat het aantal patiënten i der acht maanden zal verdubbelen, wikkelingslanden, en verreweg het hebben een paniekstemming opge- meeste voor het Regionaal roepen. Het ministerie gezondheid liet onlangs folder huis aan huis verspreiden. volks- ciaal Fonds. Om voor de beide laat- aids- ste fondsen volgend jaar voldoen de geld in kas te hebben trok het lement tegemoet met 2 miljard gul den. Maar dit was voor het Parle ment niet voldoende. Met ruim één miljard gulden extra wordt de offi cieel aan het Parlement toegeken de marge voor overschrijding (plusminus 200 miljoen gulden) ruimschoots overtroffen. De voorzitter van het Parlement, de Fransman Pierre Pflimlin, kan WASHINGTON (Reuter) - Om de kans op spionage te verkleinen hebben nu namens het Parlement de be de Verenigde Staten besloten dat een groot aantal Russische personeels- £r°^ng eenzijdig vaststellen leer leden op de ambassade in Moskou zal worden vervangen door Amerika- Ontslag Russisch personeel VS Minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft het plan goedge keurd, zo deelde de woordvoerder van het State Department gisteren in Washington mee. Ook op de ambassades in enige andere Oosteuropese landen zullen autochtone werknemers gedeeltelijk moeten plaatsmaken voor Amerikanen. „Deze maatregel kost veel geld, maar ze verkleint de kans dat vijande- Een gewapende bende heeft gis- lijke elementen onze ambassades binnendringen", zei Redman. Hij wilde Treinroof teren uit een Franse posttrein 4000 niet zeggen hoeveel Russen er zullen worden ontslagen kg munten geroofd. De bemanning werd bij een station tussen Mar seille en Toulon met wapens hun bedwang gehouden. De bende is er van door gegaan met een vracht aan vijf- en tweefranc-munten ter waarde van bijna 300.000 gulden. duidelijk conflict met de Raad worden geschapen. De Raad kan eventueel met zijn be zwaren naar het Europees Hof in Luxemburg stappen om de begro ting ongeldig te laten verklaren. Besluiten de lidstaten op hun beurt dat het meer benodigde geld niet aan de EG wordt afgedragen, dan kan het Parlement naar het Frans-Afrikaanse top BRUSSEL - In het door taaltwis- ten en politieke problemen ver scheurde België is het koningshuis een van de weinige bindende ele- President Mitterrand heeft giste- menten tussen de bevolkingsgroe- ren de 12de jaarlijkse topontmoe- pen. Ondanks alle verdeeldheid ting geopend tussen Frankrijk en bestaat over de rol en plaats van de Franstalige Afrikaanse landen, koning Boudewijn en koningin Fa- Bij de opening werd de Zuidafri- biola geen enkel verschil van me- kaanse apartheidspolitiek fel gevallen en een oproep aan de rijke landen gedaan het Afrikaanse schuldenprobleem op te lossen. Guyana Desmond Hoyte (56) is gisteren beëdigd als president van Guyana voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar. Dat gebeurde nadat zijn PNC-partij officieel was uitgeroe pen tot winnaar van de verkiezin gen van afgelopen maandag. De belangrijkste oppositiepartijen be schuldigen de PNC van groot scheepse fraude. RAF-lid ning. door Hans de Bruijn Heel België leeft dan ook mee met het vorstenpaar dat zondag het zilveren huwelijksfeest viert. Geen groot uitbundig feest, zoals we ons dat nog uit 1962 herinneren van Juliana en Bernhard, maar ingeto gen en bescheiden, zoals Boude- geinteresseerd wijn en Fabiola bij de Belgen ook de zwakkeren in de bekend zijn. Vanavond vindt op het paleis in Brussel een feest plaats voor zo'n 800 genodigden, onder wie tiental len echtparen die ook op 15 decern- Voorts komt er een bijzondere postzegel en worden vijf als natio naal geschenk solidariteitsprojec- ten voor jonge werklozen en ge handicapten gestart. Daarmee hou den de feestelijkheden op. Boude wijn en Fabiola vieren hun 25-jarig huwelijksfeest zondag in de fami liekring. Zij geven geen interviews voor radio of tv en zullen alleen te zien zijn op de televisie wanneer zij zich tussen de feestende gasten op het paleis begeven. Een feest dus naar de aard van het paar. Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben de naam gekregen erg teruggetrokken te leven. Fabio la staat bekend als een wat verle gen, schuchtere persoon, maar zij blijkt volgens mensen uit haar om geving het tegendeel te zijn, een temperamentvolle vrouw die zeer vooral menleving. Eenheid Ook Boudewijn is niet iemand die veelvuldig op de voorgrond ber I960 in het huwelijk traden, en treedt. Al is het opmerkelijk dat hij tal van jongeren die op die dag zijn z'ch het verdeelde België vaker Een van de meest gezochte terro- geboren. Het geheel wordt omlijst aa" politiek-getinte uitspraken risten in de Bondsrepubliek, de 25- door muzikale manifestaties in de waagt dan in Nederland mogelijk jarige Martin Thiel, heeft zich bij diverse zalen van het paleis de politie aangegeven. Een woord voerder van het Bundeskrimina- lamt zei dat momenteel wordt be- televisie twee keer een half uurtje keken of de activist tot de harde van het feest uit: en op zondag zijn. In die toespraken hamert De gewone Belg zal er weinig de vorst overigens keer op keer op merken. Vanavond zendt de de eenheid, die in België node ge mist wordt. Net als i avond i het paar gewijd. land speelt de ko- i lang feestprogramma ning een belangrijke rol bij kabi netsformaties en maakt daar vol gens vëlén zeer wijs gebruik van. In juni van dit jaar weigerde Bou dewijn nog de ontslagaanvrage van het kabinet-Martens, nadat het over het Heizeldrama was geval len. In de 35 jaar dat Boudewijn aan de macht is, is het koningsschap in België geen moment omstreden geweest, en dat is onder zijn voor vaderen wel anders geweest. Leo pold II stond bekend om zijn amoureuze avontuurtjes en Leo pold III, Boudewijns vader, is niet onomstreden uit de Tweede We reldoorlog gekomen. Niets van dat alles by Boude wijn. Ook zijn huwelijk met dona Fabiola de Mora y Aragon in de cember 1960 leidde in België tot geen enkel probleem. Toch vond het plaats in een zeer roerige perio de van de Belgische geschiedenis. Kongo was net met veel proble men onafhankelijk geworden en België stond dat najaar in rep en roer door hevige (taal)rellen die door de linkse arbeidersbeweging werden aangewakkerd. Men was bang voor rellen tijdens het huwelijk, dat door kardinaal Van Roey - uit naam van paus Jo hannes XXXIII - werd ingezegend in de Sint-Goedele-kathedraal van Brussel. De plechtigheid werd in vrijwel heel Europa direct via de tv uitgezonden. Maar alles verliep die dag zonder problemen. Huwelijksreis Boudewijn en Fabiola gingen op huwelijksreis naar Andalusië. maar braken die al na tien dagen af omdat de vakbondstwisten zo hoog waren opgelopen dat men een soort volksopstand vreesde. Er werden stakingen gehouden in de staalfabrieken en men vreesde dat zelfs de elektriciteitscentrales zou den worden stilgélegd. Een kwestie waar het konings paar sterk onder geleden heeft is hun kinderloosheid. De bede van kardinaal Van Roey op de trouw dag, dat Boudewijn en Fabiola 'een ideale familie zouden opbouwen', is niet bewaarheid. Het is een pu bliek geheim in België dat het paar daar erg ongelukkig over is. Koning Boudewijn zei vorig jaar in een toespraak naar aanleiding van het Jaar van het Kind het zeer erg gevonden te hebben. Ze leven echter erg mee met de kinderen van hun familie, zoals die van Bou- dewyns broer Albert en diens vrouw Paola. Hun zoon Philippe is de Belgische kroonprins. Vele duizenden Belgen zullen extra blij zijn met het zilveren hu welijksfeest. Ter gelegenheid daar van is een gratie afgekondigd voor alle gevangenen in België. Zij krij gen drie maanden strafverminde ring. Tweehonderd vijftig gevange nen zullen daardoor aanstaande maandag meteen op vrije voeten gesteld kunnen worden. Hof stappen. In 1979 stelde de toenmalige voorzitter van het Par lement, de Nederlandse socialist Piet Dankert, ook eenzijdig een be groting vast. De zaak werd toen in onderling overleg tussen Raad van Parlement geregeld. De christendemocraten waren voorstander van ophoging van de begroting. Socialisten en liberalen stemden verdeeld. Vooral van Franse zijde werd in deze fracties bezwaar gemaakt. Het Parlement stemde met 230 stemmen vóór, 34 tegen, bij 20 onthoudingen. MANDELA - De Zuidafrikaanse censuur heeft de memoires van Winnie Mandela, getiteld 'part of my soul', verboden. De staatscou rant meldde vandaag dat de cen suurraad het boek ongewenst heeft bevonden. Vanaf vandaag is het importeren of distribueren van het boek een misdrijf. Winnie Mande- la, de vrouw van de gevangen ANC-leider Nelson Mandela, leeft sinds 1977 onder een banmaatre- gel, die onder meer inhoudt dat ze in Zuid-Afrika niet geciteerd mag worden. BRUSSEL - De NAVO-bondgeno- ten hebben geen hooggespannen verwachtingen van het spoedig tot standkomen van een afzonderlijk akkoord tussen de Sowjet-Unie en de VS over de beperking van de aantallen middellange-afstandsra- ketten. Hoewel op de topontmoe ting van Reagan en Gorbatsjov de bereidheid tot zo'n afzonderlijk ak koord is uitgesproken, kleven er nog zeer veel problemen aan. Dat zeiden minister van buiten landse zaken Van den Broek en zijn Duitse collega Genscher giste ren na afloop van de eerste dag van de vergadering van de NAVO-mi- nisterraad in Brussel. door Hans de Bruijn Op 16 januari komen de onder handelaars in Genève weer bijeen en dan zal een inhoudelijk ant woord van de Russen op tafel moe ten komen, aldus Van den Broek. Op de ministersvergadering is er van alle kanten bij de Amerikaanse minister Shultz op aangedrongen om komend voorjaar tot resultaten met de Sowjet-Unie te komen. "De volgende topontmoeting van Reagan en Gorbatsjov vraagt om resultaten", aldus Van den Broek. Die tweede ontmoeting staat gepland voor mei-juni in Was hington. Van den Broek en Genscher de den nog eens een dringend beroep op de VS om zich te houden aan de ontwapeningsakkoorden uit het verleden, zoals SALT-II en het an ti-raket-verdrag. Van den Broek legde ook het probleem van de chemische wa pens op tafel, een kwestie waar in de NAVO vanwege het gevoelige karakter zelden over gesproken wordt. Volgens Van den Broek lijkt die schroom nu wat af te ne men en wordt er steeds vaker over gesproken. Nederland bepleit het tegengaan van de verspreiding van dergelijke wapens en uiteindelijk een algeheel verbod. Rogers NAVO-secretaris-generaal Car- rington is bereid de regel ter dis cussie te stellen die hoge NAVO- functionarissen, zoals opperbevel hebber generaal Bernard Rogers, verbiedt om op een hoorzitting van de Nederlandse Tweede Kamer te verschijnen. Dat heeft hy gezegd in een gesprek met minister van bui tenlandse zaken Hans van den Broek. Rogers en de voorzitter van het militaire comité van de NAVO, de Nederlandse generaal Cor de Ja ger, weigerden vorige week om te verschijnen op de hoorzitting, die de Tweede Kamer hield over het Nederlandse kruisrakettenbesluit. Zij baseerden zich daarbij op de re gel dat NAVO-Amctionarissen geen verantwoording over hun werk afleggen tegenover nationale parlementen. Carrington heeft wel tegenover Van den Broek benadrukt dat 'alle individuen of groepen' die dat wil len welkom zijn op het hoofdkwar tier voor het stellen van vragen en het ontvangen van informatie van NAVO-functionarissen. 'Het is ze ker niet zo dat er geen mogelijk heid zou zijn om vanuit de NAVO informatie te verkrijgen', aldus Van den Broek. Hij wees erop dat bijvoorbeeld IKV-secretaris Mient Jan Faber regelmatig op het NA- VO-hoofdkwartier is geweest. Die zelfde mogelijkheid staat ook open voor Nederlandse parlementariërs. BONN - De Westduitse deelstaat Hessen heeft sinds gisteren een rood-groqne regering. Om vier uur legde Joschka Fischer de eed af als eerste Groene deelstaatminister voor milieu en energie. Even tevo ren was met de stemmen van de Groenen en de sociaal-democraten van minister-president Holger Bor- ner de begroting voor 1986 goedge keurd. door Hans Hoogendijk In een regeringsverklaring stelde Bomer dat de nieuwe coalitie op ecologische en sociale vragen op de toekomst gerichte antwoorden wil zoeken. De oppositie van CDU en liberalen viel Bomer hard aan. „Hy verschaft de Groenen macht, terwijl zij vraagtekens zetten bij het functioneren van de democrati sche rechtsstaat". Fischer is zes jaar nadat de Groenen werden op gericht de eerste Groene minister. Zijn partijgenoten Kerschens en Heibach werden staatssecretaris. De rood-groene coalitie kwam tot stand nadat de Groenen de min derheidsregering van Bomer twee jaar hebben gedoogd. Al die tyd werd er tussen beide partijen on derhandeld over een mogelijke re geringsdeelname van de Groenen. Uiteindelijk kwam zes weken gele den de doorbraak. De groene basis steunde op een rumoerig verlopen congres in Neu Isenburg de kandi datuur van Fischer, Kerschens en Heibach met tweederde meerder heid. Vandaag begint in het Zuidduit- se Offenburg het dnedaagse lande lijk congres van de Groenen en ook Li spijkerbroek en op gympies hier zal het debat over een eventue- legt Groene-mimster Joschka Fi le regeringssamenwerking met de sclier in het parlement in Wiesba- SPD centraal staan. den de eed af. iroio anpi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7