Prins Claus wint zaak tegen Privé Geniet van de zorg waarmee hij is gemaakt. CDA door de bocht: vrijwillig ziekenfonds gaat op de helling Ambtenaar die gemeentelijke blunder ontdekte geschorst Rechter wil rectificatie verhaal kroonprins De Koning blijft tegen steun lagere inkomens £e Kalkoenenactie overwogen Medisch dossier kraker aan dokter toegewezen Scholier verkocht wapens VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus heeft gisteren het kort geding gewonnen dat hij had aangespannen tegen het weekblad Privé. Het blad moet het artikel van vorige week onder de kop 'Willem-Alexander met blondine in Amsterdams hotel' rectificeren, zo blijkt uit het vonnis van de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B. Asscher. De publi- katie over de kroonprins in Privé wordt door Asscher 'onrechtmatig' genoemd. Het blad moet de rectificatie in zijn eerst mogelijke editie plaatsen Mr. Asscher verbond aan zijn von nis geen dwangsom, omdat het weekblad in het verleden heeft be wezen door de rechter opgelegde rectificaties te plaatsen. De advo-. Nog 3 maanden pensioenkorting oud-ambtenaren DEN HAAG (ANP) - Voormalige militairen en ambtenaren die ver vroegd met pensioen zijn gegaan zullen nog tot 1 april op hun uitke ringen worden gekort via de inhou- dingswet. Deze wet regelt kortin gen op inkomens van het over heidspersoneel in verband met een andere heffing van de sociale uit keringen dan in het bedrijfsleven het geval is. Een wijzigingsvoorstel van de WD hiertoe is gisteren zeer tegen de zin van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) door de Tweede Kamer aangenomen. Te gen stemden het CDA en de drie kleine rechtse christelijke fracties. In de drie maanden dat de oud- ambtenaren nog onder de inhou- dingswet vallen zal een studie wor den verricht naar de vraag of hun caat van prins Claus, mr. F. Salo- monsen, had om van een kwart milj vraagd. Het weekblad bood dinsdag tij dens de behandeling van het ge- hun ontgaat mitsdien de moge dwangsom Hjke nuancering die in het artikel gulden ge- zelf wordt aangebracht", aldus de rechtbankpresident. In een reactie op de uitspraak in het kort geding zegt een woord- ding aan een verklaring (dus geen voerder van de Rijksvoorlichtings- echte rectificatie) te plaatsen, dienst dat het koninklijk huis geen wordt toegegeven dat het ander beleid zal voeren als er in de artikel over de kroonprins 'onjuis te suggesties' kon wekken. In deze toekomst onjuistheden worden ge publiceerd over zijn leden. In het verklaring zouden hiervoor ook ex- verhaal over prins Willem-Alexan- worden aangeboden. Prins der eging het echter om pen echte uitschieter. Het is niet de bedoe ling dat bij de eerstvolgende on- juistheid meteen weer naar de vain Privé "dat het" onderzoek" dat rechter zal worden gestapt, aldus Claus ging hiermee niet akkoord en bleef volledige rectificatie eisen. Mr. Asscher leidde tot de publikatie tikel voldoende was, van de hand. Hij meent dat de mededelingen de RVD-woordvoerder. Hij zei te hopen, dat met de uit spraak aan de ene kant de desbe- 'ober Harry' en een vrouwelijk treffende bladen een duidelijk sig- personeelslid van de discotheek naai hebben gekregen waaruit over de aanwezigheid van prins blijkt dat er grenzen zijn bü wat ze Willem-Alexander in de disco 'zon- schrijven. Aan de andere kant is de der problemen, zonder extra kos- publieke opinie er door het vonnis ten en zonder tijdsverUes' geveri- n°I eens op gewezen dat in deze fieerd hadden kunnen worden. bladen 'veel dingen staan die de Volgens de rechter had het blad 'oets der kritiek niet kunnen door- de mededelingen van deze zoge- staan'. naamde getuigen niet zonder uen vemuiit iiuoi uc viaag ui nuii T^'r.T- uitkeringen vergelijkbaar zijn met iVOp pre-pensioneringsregeling of met een wachtgeldregeling. der onderzoek aannemen. Darom heeft Privé zorgvuldig en onrechtmatig gehan deld tegenover prins Willem-Ale xander, aldus mr. Asscher. Het weekblad Privé wenste geen mogen commentaar op de uitspraak 1 de Amsterdamse rechtbankpresi dent te geven. EPE (ANP) - Minister Winsemius (milieubeheer) was gisteren in Epe om daar de eerste les te geven in het kader van een aantal milieucursussen voor politie-ambtenaren. Op het politie vormings centrum in Epe zullen de komende jaren zo'n 25 basiscursussen worden gegeven op initiatief van de politie dieren- en milieube scherming. Voor de aanvang van de eerste les liet Winsemius een steen vallen. De val van de steen slaat op het symbool van de politie dieren- en milieubescherming: de waakzame kraanvogel die in de rechterpoot een steen klemt. Als het dier zijn waakzaamheid ver liest en in slaap sukkelt, zal de steen vallen. Dat geluid moet de vogel weer wakker schudden. BOM - De politie van Velsen heeft in het natuurgebied De Heerendui nen drie mannen gearresteerd, die op het punt stonden een zelfge maakte bom tot ontploffing te brengen. Het gaat om twee Haar lemmers van zeventien en achttien jaar en een twintigjarige van Beverwijk. Het weekblad verweerde zich dinsdag onder meer met de mede deling dat uit het artikel niet blijkt dat Willem-Alexander ook werkeUjk de nacht in het Hilton- Hotel heeft doorgebracht. Maar volgens mr. Asscher wordt dan ten onrechte voorbijgegaan aan bij voorbeeld de aankondiging op de omslag van het weekblad en de kop boven het artikel. "Veel lezers volstaan met het le zen van DEN HAAG (GPD) - CDA-minis- ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) blijft van me ning dat het hele stelsel van inko mensafhankelijke maatregelen (huursubsidie, studiebeurzen) in de toekomst op de helling moet. De koopkracht van de minima kan volgens de bewindsman worden gegarandeerd door gelijktijdig over te gaan tot een algemene las tenverlichting. De minister zei dat gisteren in de Tweede Kamer tij dens een debat over de hoogte van de minimumlonen en uitkeringen. De Koning kreeg eerder deze week kritiek te verduren van twee CDA-bewindslieden naar aanlei de mensen met een laag inkomen door al die subsidies 'gedemoti veerd raken' en 'op het minimum niveau gegijzeld worden'. Al hun pogingen om meer te gaan verdie nen, zouden netto weinig opleve ren omdat de extra verdiensten meteen weer worden afgetrokken van de huursubsidie en de studie beurzen. PvdA-woordvoerder Leijnse ver weet de minister dat hij onrust had gezaaid met zijn opmerkingen, oppositie vroeg een garantie het beëindigen van de inkomensaf- schaffen, maar vervolgens wilde ken of de compensatie moet wor- hij met deze groep experimenteren den voortgezet, in de richting van een toekomstige Lansink gaf staatssecretaris Van volksverzekering. In zijn opzet der Reijden (volksgezondheid) in bleef het verstrekkingenpakket in overweging de proeftuinconstruc- beginsel gelijk en werd er gewerkt tie nog eens nauwkeurig te onder met eigen risico's. De uitvoering zoeken en die elementen er uit te werd bij de ziekenfondsen gelaten, halen die een verbetering kunnen betekenen. De christen-democraten hebben De bekende standpunten van zo wel enkele voorwaarden verbon- wel 'links' als 'rechts' in de Tweede Kamer bleken niet te zijn veran- w derd. De kleine linkse fracties vér gulden per maand. Uitkeringsge- kenfondsverzekering en bejaar- zetten_zich tegen de kabinetsplan- DEN HAAG (ANP) - Doordat een belangrijk deel van de CDA-fractie haar woordvoerder Lansink heeft teruggefloten, is er nu een meer- kop of aankondiging derheid van CDA en WD in de Tweede Kamer die de vrijwillige ziekenfondsverzekering en de be jaardenverzekering wil afschaffen. Als gevolg hiervan zullen volgend jaar, waarschijnlijk op 1 april, 800.000 vrijwillig verzekerden bejaarden zich particulier moeten den aan hun instemming met de verzekeren tegen een tarief van 135 opheffing van de vrijwillige zie- rechtigden die een vrijwillige i denverzekering. Zij willen een wet- zekering hebben, worden overge- teUjk vastgelegde compensatiere- heveld naar het verplichte zieken fonds. Lansink liet gisteren weten dat deel van zijn fractie zich tegen WD en de kleine christelijke partijen scharen zich achter Van geling om zelfstandigen die naar der Reijden. de duurdere particuliere verzeke- PvdA-woordvoerster Muller-Van ring verhuizen, tegemoet te ko- Ast plaatste de alternatieve voor- In de kabinetsplannen liljoen gulden uitgetrokken 120 zijn 'proeftuinconstructie' had ge- deze categorie voor drie jaar scha- keerd. Daarmee wilde hij de vrij- deloos te stellen. Aan het einde van willige verzekering eveneens af- die periode zal nader worden beke- hankelijke maatregelen niet ten ASSEN (GPD) - De stichting Lekker Dier overweegt aan de vooravond koste te laten gaan van de kop- van Kerstmis actie tegen kalkoenenmesters. Lekker Dier meent dat de kracht van de minima. CDA en omstandigheden waaronder kalkoenen worden grootgebracht nauwe- K ding van^bn~uTtïatingèn op een namen de bewindsman ech- lijks verschillen van die van mestkuikens (de latere diepvrieskippen). CDA-bijeenkomst de huur- subsidie en studiebeurzen. Minis- die garantie 'voorbarig'. stellen van haar fractie tegenover die van het kabinet: de PvdA wil een volksverzekering met een pre mie naar draagkracht, een verge lijkbaar verstrekkingenpakket ten opzichte van dat van ziekenfonds en awbz (algemene wet bijzondere ziektekosten). Verder zou iedereen onder de volksverzekering moeten vallen, ongeacht inkomen; er zou den ook mogelijkheden moeten komen voor een aanvullende ver- Staatssecretaris Van der Reijden heeft een week de tijd om zich op zijn antwoord aan de Kamer voor te bereiden. Het ter Deetman (onderwijs en weten schappen) en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) lieten blijken het oneens te zijn met de van het minimumloon en^delaag- kritiek van De Koning op de 'inko- bescherming en noemden „Dat betekent veel te veel beesten in één en dezelfde, vaak slecht geventi leerde ruimte dicht tegen elkaar aan. Er wordt getracht de dieren zo X7C rcgcflSPpcuujcu eavcu uc zwaar mogelijk te krijgen met als gevolg dat de vogels door de poten regering gisteren definitief het zakken. Kalkoenen in de mesterijen slijten hun korte leven met geknipte Jjr* bevriezing vleugels en afgebrande snavels". Th. van der Linden van het Consulentschap groene licht AMSTERDAM (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Amster dam, mr. B.J. Asscher. heeft giste ren verordend dat het ministerie van justitie het medisch dossier van de dode kraker Hans Kok moet afgeven aan de vertrouwen sarts van de familie Kok. De rechter besloot dit in een kort geding dat namens de familie te gen de Staat was aangespannen. Inzet daarbij was volledige afgifte van het complete dossier rond Hans Kok. In het kort geding eiste de advocaat van de familie, mr. H. Kersting, ook dat de namen van de mensen die bij het onderzoek be trokken zijn geweest worden vrij gegeven. De veroordeling van de rechter ging niet zo ver. Volgens het vonnis van de rech ter moet de staat vertrouwensarts Schumacher de bschikking geven over een foto van Hans Kok, die is Boekovskistichting trekt royement Van den Bergh in DEN HAAG (ANP) - De Boekovs- kistichting heeft besloten het roye ment van het PvdA-kamerlid Van den Bergh in te trekken. Dit heeft rabbijn Soetendorp, die als be stuurslid van de stichting tussen partijen heeft bemiddeld gisteren bekendgemaakt. Van den Bergh was lid van het comité van aanbeveling van de Boekovskistichting. Zijn uitlatin gen in de Haagse Post van 7 de cember vielen echter verkeerd bij het bestuur dat daarop besloot Van den Bergh als lid te royeren. De PvdA'er had de stichting onder meer verweten dat zij „te veel in rechts vaarwater" terecht zou zijn gekomen, en „meer een anti-com munistische dan een pro-mensen rechtenorganisatie" zou zijn ge worden. Vier en zes jaar geëist voor overval GRONINGEN (GPD) - Officier van justitie mr. M. H. Severein heeft gisteren voor de Groninger rechtbank vier jaar gevangenis straf geëist tegen een 23-jarige man en zes jaar tegen een 26-jarige man, beiden uit Amsterdam. Het tweetal wordt verdacht van de overval op het geldkantoor van de PTT op 3 mei in Groningen, waarbij 3,2 mil joen gulden werd buitgemaakt. Een derde verdachte moet nog te recht staan. EENMALIGE UITKERING - Men sen met recht op een eenmalige uitkering, die uit de boot zijn ge vallen omdat zij in 1984 ook geen uitkering kregen, kunnen hun aan vrage voor dit jaar alsnog indienen vóór 15 februari volgend jaar bij hun gemeente. Het gaat uitsluitend om mensen die in 1984 wel recht op een eenmalige uitkering zouden hebben gehad maar deze misliepen doordat zij niet tijdig een aanvraag hebben ingediend of onvoldoende gegevens hadden verstrekt. genomen voor zijn arrestatie eind oktober bij de rellen in de Amster damse Staatsliedenbuurt. Ook de kleurenfoto's van de sectie, het sectieverslag en de toxicologische bevindingen moeten aan Schuma cher worden afgegeven. De medische gegevens heeft de vertrouwensarts van de familie no dig voor een mogelijk nieuw on derzoek naar de precieze dood soorzaak van Hans Kok. Deze over leed op 25 oktober op 23-jarige leef tijd in een Amsterdamse politiecel. De politieke en maatschappelij ke onrust over de dood van Hans Kok betreft vooral de twijfel bij veel mensen over de rol van de po litie in de zaak. De uitslag van het eerste rijksrecherche-onderzoek dat door de politie geen strafbare feiten waren gepleegd, lokte veel kritiek uit. Die richtte zich vooral op het feit dat het rijksrecherche onderzoek (politie onderzoekt poli tie) geen onafhankelijk (en dus mo gelijk niet objectief) onderzoek is. Later gelastte minister Korthals Altes (justitie) een nieuw onder zoek, onder zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid. Dit onderzoek loopt nog. Tijdens de behandeling van het kort geding had de advocaat van de staat al toegezegd dat de me disch vertrouwelijke gegevens aan de vertrouwensarts van de familie overhandigd konden worden. Met het verstrekken van namen echter van bij het onderzoek betrokken medici en politiemensen had de staat duidelijk moeite. Dit omdat dit volgens de advocaat van de staat een inbreuk zou betekenen op de privacy van de personen ach ter die namen. Hoog incest- cijfer in Spijkenisse SPIJKENISSE (GPD) - Eén op de zes meisjes in Spijkenisse is slacht offer (geweest) van incest. Dit bui tengewoon hoge cijfer constateert de plaatselijke afdeling van de Ver eniging tegen Seksuele Kindermis handeling binnen het Gezin. Vol gens coördinatrice Ineke Jonker gaat het niet alleen om jonge meis jes die door hun vader of broer sek sueel zijn misbruikt, maar met toe nemende mate ook om baby's, peuters en kleuters. Moeders en zusjes maken zich niet of nauwe lijks aan incest schuldig. De hulpverleners in Spijkenisse ontdekten de laatste tijd opvallend veel Engelse vrouwen op de spreekuren. In het gebied rond Spijkenisse zijn enkele honderden Engelse werknemers tijdelijk aan de slag bij grote bouwwerken in de petro-chemie. In Engeland zou volgens Ineke Jonker incest een nog vaker voor komend verschijnsel zijn dan in Nederland. Over de omvang van de incest in eigen land zegt ze: „Die is groter dan de drugsproblematiek. Het drugsgebruik is zichtbaar door de criminaliteit in de maatschap pij. Van incest merk je niet veel meer dan af en toe een krantebe- richt. Het taboe is nog steeds niet doorbroken". stelsel op 1 januari 1986 niet meer haalbaar is. Lansink gaf de Varkens en Pluim- de staatssecretaris in overweging de minister van sociale zaken dat digd, ste sociale uitkeringen. Het kabi- veehouderij in een reactie: "Gaan ze nou ook al actie tegen de kalkoenen te kezen voor 1 aPnl- net had die bezuinigingsmaatregel voeren? Die beesten zitten op lekker los strooisel. Te dicht boven op de Miljoenennota aangekon- elkaar? Drie hanen op één vierkante meter is niet teveel. Die dieren heb ben alles wat ze nodig hebben". HAARLEM (ANP) - De Haarlemse politie heeft een 18-jarige Haarlemse scholier aangehouden die zes vuurwapens, vijftig patronen en tien mes sen uit het hoofdbureau heeft gestolen. De jongen was in het bureau als schoonmaker werkzaam. Hij verkocht de wapens door aan vrienden op school. De diefstal van de wapens werd vergemakkelijkt doordat enkele vuurwapens niet achter slot en grendel lagen. De jongen nam eerst een aantal messen mee en verkocht die op school. Later verkocht de jongen de vuurwapens. ADVERTENTIE Senoritas Royales. Een deli caat en kostbaar Sumatra dek blad. Het volle aroma Het gelijkmatig branden gegaran deerd door een fraai Java om blad. De rijkdom aan geur, smaak. Plantage-zuivere ta bakken uit Java, Brazilië, Cuba en Sumatra. De meesterhand van de La Paz melangeurs. La Paz Senoritas Royales, 100% tabak. Per' 10,20 en 50 stuks, 59 ct per stuk. MAASTRICHT (GPD) - De zaak van de 'vergeten acht mil joen gulden', het bedrag dat de gemeente Maastricht heeft la ten liggen aan te vorderen erf pachtrente van de plaatselijke woningverenigingen, heeft er nog een affaire bij gekregen. De ambtenaar die de kapitale blunder al geruime tijd geleden zou hebben gemeld is inmid dels door B en W geschorst. Als gevolg daarvan zal zich nu niet alleen het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met deze gerucht makende uitglijder van de ge meente bezighouden, maar ook het ambtenarengerecht in Roermond. De ambtenaar in kwestie is de chef algemene en juridische zaken van het gemeentelijk Grondbedrijf, mr. M. Vaessen, die na zijn schorsing en officië le berisping twee maanden te rug, door B en W sinds begin deze week met buitengewoon verlof is gestuurd. Vaessen heeft een procedure aange spannen bij het ambtenarenge recht waarin hij van de ge meente Maastricht een schade vergoeding van 50.000 gulden eist en volledig eerherstel. Volgens de advocaat van Vaessen mr. A. Snijders heeft zijn cliënt twee jaar geleden de vergeetachtigheid van het ge meentelijk Grondbedrijf ver meld in een nota over herzie ning van de verouderde alge mene erfpachtsvoorwaarden. De melding dat de gemeente acht miljoen gulden was verge ten te innen en de door Vaessen voorgestelde maatregelen om dit alsnog te doen zijn volgens mr. Snijders door de directie van het Grondbedrijf achterge houden waardoor het college van B en W van de zaak niets te weten kwam. Uiteindelijk zou de ambtenaar zelf het college schriftelijk van zijn ontdekking en de situatie bij het Grondbe drijf op de hoogte hebben ge steld. Daarover zou een conflict tussen de directie van het Grondbedrijf en de ambtenaar zijn gerezen dat er toe leidde dat deze laatste werd 'gepakt'. Een door de directie over Vaes sen opgemaakte dienstrapport zorgde ervoor dat hij door het college werd geschorst. Vaes sen zou niettemin hebben be werkstelligd dat de door de di rectie opgestelde eindversie van de herziene erfpachtsvoor waarden op enkele zeer essen tiële punten werd gewijzigd. Vaessen zpu ook de fractie voorzitters iri de gemeenteraad van de zaak op de hoogte heb ben gesteld. Dit leidde tijdens de begrotingsvergadering van deze week tot hevige opwin ding waarbij de raad van het college eiste dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht. Inmiddels heeft de gemeente de affaire omgeven door een rookgordijn. Directeur J. Dae- men van het Grondbedrijf: „Hangende het ondezoek is het mij niet geoorloofd nader op deze zaak in te gaan, maar wel wil ik kwijt dat Vaessen de kwestie van de vorderingen niet heeft ontdekt. Dat is ge woon niet waar. Hg heeft die nota op mijn verzoek opge steld. Evenmin is het juist dat ik die nota in mijn la heb laten liggen. Het heeft wel een tijdje nodig gehad om die nota af te ronden, maar het college is vol ledig op de hopgte gebracht". Directeur Daemen ontkent ten stelligste dat er verband zou bestaan tussen deze affaire en de schorsing van Vaessen. „Hier is iets heel anders aan de hand waarover ik vooralsnog niets kan zeggen. In elk geval ga ik gerust dat onderzoek te gemoet".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5